На головну

Секрети »дива |  Радості і гіркоти шестирічок |  Не просто образа |  Музика і педагогіка |  Дитина буде тягнутися до уроків, якщо він знайде в них умови для більш цікавого і стрімкого руху свого життя. |  Принцип продовження життя дитини на уроці |  Принцип встановлення ділових відносин з дітьми |  Принцип ведення уроку в відповідному темпі |  Урок математики |  Урок рідної мови |

методичні помилки

1.  II. Методичні рекомендації щодо ВИВЧЕННЯ ТЕМ ДИСЦИПЛІНИ
  2.  II. Методичні рекомендації щодо організації ранкових бесід з дітьми.
  3.  II. Методичні вказівки по проведенню заняття.
  4.  III Методичні рекомендації з підготовки до практичних занять
  5.  IV. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
  6.  IV. Методичні рекомендації щодо НАПИСАННЯ практикум
  7.  IV. Методичні рекомендації з розробки фінансової політики підприємства

Так малюється сьогоднішній шкільний день в моїй уяві і в моїй партитурі. Чи буде він таким? Може бути, не зовсім.

Можливо, я не встигну дати дітям на уроках всі заплановані мною завдання. Але я все ж вважаю за краще приготувати побільше завдань і тим самим позбавити дітей від випадкових, може бути, не зовсім важливих і цікавих завдань, які доведеться придумувати прямо на уроці, якщо залишиться раптом вільний час. Те, що вони не встигнуть зробити на уроці, можна залишити на дошці (якщо завдання там написано) або ж роздати всім (якщо воно приготоване у вигляді роздаткового матеріалу) для самостійного рішення.

Слід очікувати і іншого роду відхилень, причиною яких може стати методична помилка.

Ось приклад такої помилки.

Ще в середині жовтня я запланував тренувати дітей в складанні завдань.

- Розкрийте підручники на 26-й сторінці ... 2 і 6! Ви побачите малюнок. Подумайте, яку можна скласти завдання з цього малюнку.

Там намальовані чотири курчати разом і ще один курча окремо. Останній біжить до чотирьох курчатам. Значить, завдання повинна бути побудована на складання: «Було 4 курчати, прибіг ще один курча. Скільки стало курчат? »

Дотримуючись методичних рекомендацій, я повинен поставити дітям серію питань після складання ними завдання: «Скільки умов в задачі? .. Перерахуйте ці умови! .. Який питання завдання? .. Як записати задачу? .. Вирішіть її! .. Що вийшло?»

Мета даної вправи в тому, щоб діти навчилися розбирати завдання, її умови, навчилися міркувати.

- Придумали завдання?

Ніко відповідає: «Курчата клюють зерно».

- Хіба це завдання? Треба придумати завдання, а не пропозиція!

А Ния каже: «Було 4 курчати, прибіг ще один курча. Стало 5 курчат ».

- Мені потрібно складання завдання, а не її вирішення!

Ека пропонує: «Було 4 курчати. Прибіг ще один курча. Питається: скільки стало курчат? Тепер стало 5 курчат! »

Пропоную дітям скласти задачу по іншому малюнку на цій же сторінці підручника. І повторюється те ж саме.

Віктор. Пташки сидять на дереві. Я: Це ж пропозиція! А нам потрібна задача!

Тамріко. На дереві сиділо 5 пташок. Одна пташка полетіла. Залишилося 4 пташки.

Я: Ти ж вирішуєш задачу!

Георгій. Було 5 пташок. Одна пташка полетіла. Питається: скільки залишилося на дереві пташок? Залишилося 4 пташки!

Ні, не зміг я на тому уроці математики навчити дітей складати завдання, мої питання не навчили їх міркувати.

Однак тільки мої питання? Тут я усвідомив собі два моменти, які породжують таке непорозуміння.

Один пов'язаний з тим, що мої питання з математики я ставив так, як ніби цього міні-уроку математики передував міні-урок рідної мови. А на уроці рідної мови ми займалися складанням пропозицій: я показував дітям картинки і пропонував їм скласти по них пропозиції. Після п'ятихвилинної перерви ми приступили до занять з математики, установка дітей на складання пропозицій не стерлася. І тому на уроці математики моє завдання «Складіть задачу!» Вони сприйняли як «Складіть пропозиції!» Ось і говорили мені Іліко і Віктор: «Курчата клюють зерно», «Пташки сидять на дереві». Що ж потрібно було зробити, щоб уникнути цього? Я повинен був сказати дітям чітко, переконливо: «Ми тільки що складали пропозиції, а тепер будемо складати завдання!» І ще повинен був нагадати, як складається завдання. Упевнений, що таке непорозуміння, коли говориш дітям одне, а їм чується інше, не мало б місця.

Другий же момент виходить з самої методики. Начебто все робиться для того, щоб полегшити дітям процес свідомого навчання, але не завжди вдається зовсім навпаки. Сліпо слідуючи не зовсім конкретизувати принципом наочності, підручник запропонував мені показати дітям малюнок з чотирма курчатами і ще одним курчам, що прямують до решти. Здавалося б, що ще потрібно? Наочно і просто! Було 4 курчати, прийшов ще один, скільки тепер курчат? «Ну, скажи, дитина, хіба тобі важко скласти таку просту задачу? Адже все так наочно, доступно! Кажуть же про тебе сучасні психологи, що твоїм здібностям немає меж, що ти можеш мислити узагальнено і що для тебе навіть алгебра іноді стає грою! »Але мої шестирічки, яким дійсно нічого не коштувало тоді додавати і віднімати в межах двадцяти, не змогли впоратися з таким, здавалося б, легким завданням.

Але чи дійсно завдання, подану з такою «арифметичної наочністю», полегшує дітям розуміння сенсу наших питань? Я особисто переконався в тому, наскільки далека часом методика від психології дитини, наскільки широко маніпулює вона часом принципом наочності. «Діти мислять образами, це доведено психологією!» - Скаже методист і намалює в підручнику образ чотирьох курчат і ще одного курчати, що біжить в бік чотирьох. Ось і образ, треба тепер скласти задачу! А дитина не може скласти задачу. Чому? Хіба він втратив дар образного мислення? Справа зовсім не в цьому, а в тому, що цей образ завдання зробив її складання безглуздим. Тут же все і без завдання ясно: п'ять курчат, ось і все! Завдання потрібна для з'ясування, для пошуку чогось невідомого, а тут це «невідоме» вже перетворено в відоме. І дитина діє мудро: він в нашому завданні - «Склади задачу!» - Сприймає суть - «Вирішуй завдання!» - І відразу, без зайвих міркувань, вирішує її і видає результат рішення. Якщо ми хочемо, щоб діти навчилися міркувати, то треба пропонувати їм для побудови завдання таку наочність, такі малюнки, які не містять в собі наочно сприймається відповідь, що виключає необхідність міркувань.

Ось як ускладнюється часом процес навчання!

Інший кумедний випадок, тепер уже через мою методичної помилки, стався зовсім недавно. Я вирішив поговорити з дітьми про значення людської дружби, взаємин в житті кожної людини і зробити це на прикладі грузинської прислів'я: «Дуб міцний корінням, а людина - друзями». У партитурі я намітив собі питання: «Чим міцний дуб? А людина? »- І, відштовхуючись від відповідей дітей, хотів повести їх далі у своїх міркуваннях про людську дружбу:« Чому каже народ, що людина сильна друзями? »Але все різко змінилося.

Я записав на дошці прислів'я, діти прочитали її.

- Так, значить, ніж міцний дуб? - Запитав я.

- Корінням!

- А людина?

І ось що говорить мені Коте:

- Кістяком!

- Що ти сказав?! - Здивувався я.

- Людина тримається на своєму скелеті!

Невже Коте не зрозумів переносного сенсу прислів'я?

- А як він на скелеті тримається? - Поцікавилися Інші.

- Якщо у людини не було б хребта, він не зміг би триматися. А хребет починається ось тут і закінчується ось тут! - Пояснив Коте, наочно показуючи ні собі початок і кінець хребта.

- Коте правильно говорить ... Хочете намалюю?

Hy звичайно, це «Лаша», який тоді подарував мені малюнок будови внутрішніх органів людського тіла! Тепер він поповнює свої знання про людському скелеті. Він показував свої малюнки дітям, пояснював їм, де ребра, де череп. Поділився своїми знаннями і з Коте. А Коте, перебуваючи під враженням нових знань, так в прямому сенсі і відповів на мій непрямий питання: «Чим сильна людина?»

Це повідомлення викликало у інших великий інтерес.

- Нехай «Лаша» намалює скелет! - Попросили вони.

Так була підмінена моя педагогічна мелодія про дружбу імпровізацією про кістковому будові людини ...

... Сьогодні, як зазвичай, я покладу запис партитури дня на свій робочий стіл і буду часто заглядати в неї, хоча багато її частини знаю напам'ять.

Звичайно, зовсім необов'язково, може бути, навіть не потрібно, щоб шкільне життя дітей управлялася тільки моєї партитурою. Це бажано остільки, оскільки моя партитура буде відбивати справжні емоції, інтереси, пізнавальні прагнення дітей, даруватиме їм радісний шкільний день і направляти їх наступальний рух, буде вести їх виховання на основі почуття вільного вибору, т. Е. На добровільних засадах. Якщо ж між моїми попередніми задумами і прагненнями дітей виникнуть розбіжності, тоді відразу виявляться окремі недоліки обраної мною методики, і це дасть мені основу для більш глибокого пізнання дітей як об'єктів виховання і себе як суб'єкта виховання.

урок мистецтва |  Якби не захворіла Майя
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати