На головну

Зв'язок сім'ї та школи |  ГПД: різнобічна діяльність |  Читання - шлях до пізнання |  Другий прийом. |  Третій прийом. |  П'ятий прийом. |  Завдання четверте. |  Завдання шосте. |  Принцип складання перших підручників |  Спасибі тобі буквар! |

Дитина - модель безмежності

1.  A) Сформулюйте задачу за критерієм «максимум прибутку», побудуйте модель і знайдіть рішення.
  2.  ER-модель бази даних. Основні нотації зображення ER-моделі.
  3.  I. Дитина - норма і патологія.
  4.  X. Д. Бродбент. Модель ранньої селекції, 1956-8 рр.
  5.  XI. Е. Трейсман. Модель атенюатора. 1960-і рр.
  6.  А. Установча модель
  7.  А.2.2 Спрощена модель поздовжнього елемента жорсткості, утримуваного пластиною

Сьогодні я очікую дива. Може бути, голосно сказано: «диво». Напевно, чудес не буває, тим більше в справі навчання і виховання. Але як інакше назвати те, що здійсниться сьогодні, на 84-й шкільний день?

А сьогодні буде ось що: я запропоную моїм шестирічкам тему «Що мене радує і що засмучує», і вони напишуть своє перше в житті твір. Хоча я знаю, що багато моїх шестирічки ще задовго до закінчення букваря приступили до читання казок, оповідань, віршів, почали писати пропозиції, що відображають їх враження, все ж буду перечитувати перші їх твори, не перестаючи дивуватися і захоплюватися.

Багато з тих, кому я покажу ці твори, скажуть, що «НУЛЬОВІК» не під силу писати таке. Вони не повірять в наявність таких здібностей у дітей цього віку, не повірять в справжність самих творів.

Був же у мене випадок кілька років тому, коли я вперше в своїй практиці виявився перед ці дивом. Тоді, радісним і схвильований, поспішив до своїх колег показати письмові роботи тодішніх моїх дітлахів (вони вже давно закінчили школу і тепер вчаться і працюють на славу).

- Ось, подивіться, що написали мої «нульовики» сьогодні на Уроці!

І я почав читати ці перші твори дітей. Раптом мене зупинили.

- Досить! - Сказав хтось роздратовано.

На трибуну піднялася літня жінка, назву її Варварою Валер'янівна, і заявила:

- Товариші! Навіщо обманювати один одного? Та ще вченим! Коли це сталося, щоб шестирічки писали таке?

А інші вчені, іронічно посміхаючись і киваючи головами на знак солідарності з Варварою Валер'янівна, дивилися на мене як на людину, що намагалася обдурити їх. І ніхто не запитав мене: «А все-таки поясни, як може вийти таке?»

Так, це було в середовищі вчених, в середині шістдесятих років!

«Дитина не в змозі засвоїти таке ...»

«Вікові особливості дітей ... Вікові обмеження ...»

«Діти цього не зрозуміють ... Їм не під силу засвоїти таке ...»

Часто я читаю і чую такі твердження від деяких вчених, методистів, вчителів.

Зрозуміло, діти не всі можуть засвоїти, зрозуміти, зробити.

Вони не зможуть, наприклад, встати на ноги і відразу заговорити, як тільки народяться. Вони не зможуть самостійно прогодувати себе і звільнити нас від турботи про них. Не зможуть вивчати науки, поки не дозріють в них необхідні вміння. Не зможуть будувати міста, мости, заводи, прокладати дороги, сіяти хліб, що не озброївшись нашими знаннями і досвідом. Не зможуть зрозуміти багато наших турботи, поки не накопичать досвід соціального спілкування.

Обмежень, обумовлених віком і недосвідченістю дітей, дійсно дуже багато. Але в авторитарних твердженнях, мені здається, часом прослизає якесь застигле розуміння дитини. «Не зможе!» Але чому? Чи тому, що так було з давніх пір, так було вчора і, судячи за цією логікою, так повинно бути сьогодні, завтра і післязавтра? Значить, діти XXI століття будуть проявляти ту ж саму вікову обмеженість, скажімо, в способах мислення? Тоді яка ж ціна науці Педагогіці, методикою навчання, творчості вчителя?

У затвердження «Дитина не зможе!» Я бачу швидше за все не захист дітей від посягань на природний хід їх розвитку, а відгородження їх від дійсних здібностей. «Дитина не може» швидше за все означає не стільки обмеженість розвиваються задатків самої дитини, скільки обмеженість наших уявлень про нього.

Чим ознаменувався наш XX століття? Розщепленням атома? Не тільки цим. Він ознаменувався і розкриттям практично необмежених здібностей і потенцій дитячої психіки. Тепер педагогіка має набагато яскравіші і йдуть в глиб майбутнього перспективні лінії розвитку, ніж хоча б тридцять років тому. Впевненість в силах дитини, які можуть розвиватися і міцніти в оптимістично-творчому навчально-виховному процесі, стає найголовнішим рисою сучасного радянського педагога. Перед нашими очима руйнуються високі стіни деяких вікових обмежень. В майбутньому діти, я впевнений, ще нескінченно багато разів здивують світ своїми здібностями, багато разів будуть ламати уявлення вчених і вчителів про дитячу психіку. Мені особисто, як оптиміст, представляється, що якщо Всесвіт дійсно безмежна і нескінченна, то дитина - єдина жива модель цієї безмежності і нескінченності. Немає меж здібностям дитини, якщо педагог проявляє до нього оптимістичне і творче ставлення. Звідси і моя заповідь служила мені при пошуку різних шляхів до розуму і серця маленької людини:

Вітає вся школа |  Чим цілеспрямованіше буде оновлюватися методика навчання, що сприяє виявленню та розвитку глибинних потенцій дітей, тим вона стане гуманнішим, оптимістичніше і радісніше.
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати