На головну

пробудити совість |  Радість спілкування російською мовою |  Татусі бувають різні |  Зв'язок сім'ї та школи |  ГПД: різнобічна діяльність |  Читання - шлях до пізнання |  Другий прийом. |  Третій прийом. |  П'ятий прийом. |  Завдання четверте. |

Принцип складання перших підручників

1.  B-дерева: принципи побудови, операція пошуку.
  2.  I Принцип науковості
  3.  I. Нові принципи кримінального права
  4.  I. Основні принципи
  5.  I. Фундаментальні принципи
  6.  I. Походження християнства і принципів, закладених в ньому
  7.  II. У чому відмінність дидактичного правила від дидактичного принципу? Знайдіть правильну відповідь.

Подібний досвід роботи з букварем привів мене до деяких міркувань з приводу того, як краще скласти перший підручник для шестирічок. Шестирічна дитина не любить одноманітності, і, коли ми довгий час - протягом всього навчального року - «прив'язуємо» його до однієї книзі, вона починає йому набридати. А чому не зробити підручник рідної мови для малюків що складається з чотирьох книжок? Перша введе дитини в світ мовної дійсності, друга - в світ таємниць читання, а третя і четверта сприятимуть розвитку інтересу до читання. І давав би я дітям спершу першу книжку, її завершення відзначав би урочисто: «Бачите, мовляв, як ми дорослішаємо, до другої книги переходимо!» Потім вручив би наступну і т.д. Порадували б дитини ці книги? Дуже! Він наочно побачить, як росте, крокує вперед. Щоразу у нього виникали б нові пізнавальні прагнення.

Найголовнішим дидактичним принципом, за яким я б будував ці книги, став би принцип доставляння дітям радості Дізнання. Так, принцип радості! Шкода, що дидактика не знайома з цим принципом, і тому я не знаходжу порад про те, як здійснити його в книжках для шестирічок. Мій же досвід, хоча неповний і далеко недосконалий, підказує, що в перших підручниках для шестирічок обов'язково повинно бути багато гумору, багато цікавих, цікавих завдань, корисних порад (припустимо, як зробити іграшки для малюків, чим порадувати рівних, як допомагати мамі). Можна включити в ці книги ребуси, кросворди, лабіринти, загадки, скоромовки, лічилки, опис ігор. Діти знайшли б в них веселі, розумні вірші і розповіді, мудрі казки. Я не побоявся б відвести в цих книгах сторінки для тих дітей, які ще до приходу в школу навчилися читати або ж випереджають мій темп навчання грамоті, - нехай просуваються далі, навіщо мені затримувати їх!

Почуття вільного вибору - ось на який мотиваційної основі розвивав би я пізнавальну діяльність кожної дитини. Маючи такий підручник, я б міг частіше пропонувати дітям:

- Вирішуєте який хочете кросворд (або ребус) ... Вивчіть яке хочете вірш ... Прочитайте будь - на ваш вибір - розповідь ... А потім поговоримо про все це!

І який відбувся б в класі ділову розмову!

Поступове оволодіння дітьми навичкою читання стало б важливою умовою для побудови цих книг. І щоб полегшити дітям цей шлях, я запропонував би їм спочатку «змішаний» спосіб читання: читати слова з кружечками, читати їх за допомогою букв і малюнків, читати розповіді за допомогою слів і малюнків. Поступово кружечки зникли б з книжок, малюнки теж придбали б своє основне призначення, а емоційні, веселі гуморески, вірші, розповіді допомогли б дітям удосконалювати навички читання. Бажання прочитати, що там написано, стало б сильніше неохоти читати через труднощі читання.

Мрії все це або такі книги-підручники, книги-друзі, які вміють допомагати дітям, радувати їх, дійсно з'являться в найближчому майбутньому?

Завдання шосте. |  Спасибі тобі буквар!
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати