На головну

Нехай педагог завжди поспішає до дітей, радіє кожній зустрічі з ними; тоді і діти будуть поспішати в школу і від усього серця радіти кожній зустрічі зі своїм педагогом. |  Гра в структурний аналіз слова |  Як народжується радість пізнання |  Найчастіше запрошувати на уроки Момуса - бога сміху і жартів, щоб прогнати з уроків Морфея - бога сну. |  Приємно дивитися на думаючу людину |  Розщепити педагогічні секунди |  пробудити совість |  Радість спілкування російською мовою |  Татусі бувають різні |  Зв'язок сім'ї та школи |

Читання - шлях до пізнання

1.  Сучасний ПРОЧИТАННЯ АЗБУКИ КИРИЛА І МЕФОДІЯ
  2.  II етап. Читання і осмислення тексту
  3.  V. Читання Корану 1 сторінка
  4.  V. Читання Корану 2 сторінка
  5.  V. Читання Корану 3 сторінка
  6.  V. Читання Корану 4 сторінка
  7.  V. Читання Корану 5 сторінка

Коли я згадую, як я проводив уроки букваря на початку своєї педагогічної діяльності, як пояснював дітям букви, як вчив читати і писати, мене охоплює пристрасне бажання за допомогою чарівної палички повернутися в те минуле і позбавити тодішніх моїх малюків від нудних уроків грамоти, від нудних і повчальних прийомів читання, від болісних вправ з каліграфії та, взагалі, від імперативного спілкування з ними. Я не знаю, що могло б змінитися зараз в житті молодих людей, яких тоді вчив грамоті, якби я навчав їх по методиці, якою володію сьогодні. Цілком ймовірно, я прискорив би їх розвиток і вдвічі скоротив би це тягуче час так званого букварного періоду!

Якщо я знаю, що дитині-ШЕСТИРІЧЦІ буде важко стежити за рядками підручника, коли читає вголос його товариш, то навіщо змушувати його займатися саме таким чином та ще лякати, що несподівано запропоную продовжити читання? Якщо я знаю, що після вправ в листі великих літер в гратчастої разлиновке протягом тривалого часу дитині буде важко писати дрібним почерком, навіщо мені заганяти його в глухий кут?

Де ж гуманність моїх методів, якщо вони ускладнюють дитині процес навчання і відштовхують його від знань, ускладнюють життя, ставлення до близьких йому людей?

Вчені часто сперечаються про те, як визначити методи навчання, як їх класифікувати, яку типологію уроків встановити, чи слід розрізняти в уроці три, п'ять, сім, десять моментів. Може бути, це різноманітність думок дуже цінне саме по собі. Але мені здається, що педагогічні дискусії, наукові дослідження ніколи не зможуть просунути теорію вперед, якщо вони не будуть давати відповідь на найголовніше: як такі класифікації, такі типології, такі структури полегшать життя дитини на уроці і поза уроками, як, користуючись саме такий класифікацією і такий типологією, можна доставити дітям радість пізнання, радість шкільного життя? Не можна, щоб наука Педагогіка, її милі дітки-методики оглухли хоч на одне вухо, осліпли хоч на одне око і допускали, щоб десь в школі, на уроках грамоти діти нудьгували, мучилися, мрачнел б їх шкільне життя, якій судилося залишитися золотий часом в житті кожної людини

Більш ніж двісті 45-хвилинних уроків витрачав я, навчаючи букварем тодішніх першокласників семирічних дітей, а результатом все ж залишався незадоволений.

А зараз?

Сьогодні у нас в класі свято: мої шестирічки завершують буквар. Сьогодні, 28 грудня, на 84-й шкільний день, покажу дітям останню букву алфавіту і привітаю з вивченням всіх 33 букв.

Як ми йшли до букваря?

У класі не було необхідності виділяти «новий» звук в слові, щоб потім ознайомитися з його графічної формою. «Нового» звуку для моїх шестирічок, які опанували способом структурного аналізу слова і вже проаналізували звуковий склад багатьох слів, практично не існувало. Ми не займалися традиційним аналізом слова - «Назву перший склад ... Другий склад ... Перший звук ...» і т. Д., - Які не давали дітям нічого нового ні для розвитку (бо це в них вже було розвинене), ні для пізнання (бо в цьому «пошуку» все виявлялося знайомим). При знайомстві з буквою не використав я і так звану картинну наочність предметів, необхідну нібито для звукового аналізу слова: скажімо, показати малюнок півня, щоб діти, розповівши все, що вони знають про цю домашній птиці, назвали слово півень і почали ділити його на склади і звуки. Відмовившись від такої наочності, я відмовився і від бесіди про сам предмет, яка вела дітей далеко від дійсного предмета вивчення. Найкращою наочністю слова може стати саме слово або його модель.

Таким чином, ми «рвалися» прямо до «нової» букві, перескочивши звук. Як я це робив?

ГПД: різнобічна діяльність |  Другий прийом.
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати