Головна

Мадхавендра Пурі.

  1.  Ишвара Пурі.

В історичній перспективі ми бачимо, як поступово хвиля спонтанної любові починає захльостує Мадхва-сампрадайю. Спочатку в Мадхва-сампрадайе був дуже великий акцент на шанобливому поклонінні Господу, Айшварія, хоча Мадхвачарья завжди мав бажання проповідувати Мадхур-расу і інші вищі раси. Одного разу він уже збирався розповісти всім людям про цю солодощі Мадхур, але Крішна прийшов до нього уві сні і сказав: «Почекай! Час ще не прийшов. Ти повинен проповідувати Айшварья-расу ». Чому Крішна відмовив йому проповідувати Мадхур-расу в той час? Справа в тому, що люди в той час були дуже заражені впливом атеїстичної маявади, і тому, перш ніж людина увійшла б в це царство вищих рас, він повинен був перебувати в дусі благоговіння і поваги перед Господом. Це та місія, яку прийняв на себе Мадхвачарья - проповідь Айшварья-раси, духу благоговіння.

Мадхур-раса прийшла в нашу сампрадайю разом з Мадхавендрой Пурі. До цього ніхто і уявити собі не міг, що можливі такі відносини з Господом. Мадхавендра Пурі - це фігура дуже суперечлива, і багато представників таттва-ваді не визнають його приналежність до Мадхва-сампрадайе, тому що вони всі Тіртха, а він - Пурі. Ніхто не знає, чому він прийняв титул Пурі. Деякі кажуть, що він прийняв його під впливом Вішну Пурі, знаменитого учня Віджаядхваджі Тіртха, про який ми трохи говорили. Деякі так і кажуть, що Мадхавендра Пурі був санньяси-маяваді, але ті, хто хоча б трохи знають його, розуміють, що це абсолютно не відповідає істині. (Спочатку як титул «Пурі», так і титул «Тіртха» належить до сампрадайе санньяси-маяваді).

Отже, Мадхавендра Пурі був першим, хто ввів Мадхур-расу. Саме йому належить цей знаменитий вірш: «Прощайте мої молитви! Прощайте мої ритуальні обмивання три рази в день! Прощайте напівбоги! Прощайте предки! Прощайте всі інші! Прощайте, всього вам найкращого! До тих пір, поки я можу пам'ятати про славне нащадку династії Отрути, про Крішни, мені не страшний ніякий гріх ». Коли, завдяки практиці регламентованого відданого служіння, наше серце очиститься від усіх матеріальних бажань, ми також зможемо постійно пам'ятати про Крішни і не турбуватися про численні правила і приписах відданого служіння. На той час вони увійдуть вже в звичку і будуть здійснювати спонтанно, автоматично. У цьому сенс раги. Мадхавендра Пурі знаходився на цьому рівні спонтанної прихильності до Крішни, і пам'ять його про Крішни була такою інтенсивною, що він подорожував завжди один. За строгими правилами Саннйаса, санньяси не повинен подорожувати один. Його завжди повинен супроводжувати помічник, брахмачарі. Але Мадхавендра Пурі боявся, що якщо він візьме з собою когось, то розмови з ним можуть відвернути його від думок про Крішни, тому він мандрував один.

У Чайтанья чарітамріте про Мадхавендре Пурі розповідається одна чудова історія. Цю історію повідав Своїм супутникам Сам Господь Чайтанья.

«Одного разу Шріла Мадхавендра Пурі прийшов у Вріндаван. Він хотів поклонитися і обійти пагорб Говардхан. Він би охоплений захопленими переживаннями і постійно співав про славні подвиги Крішни, без різниці дня і ночі. День вже вечоріло, і Мадхавендра Пурі спустився до озера Говінда-Кунда біля підніжжя пагорба Говардхан, щоб прийняти обмивання. Втомлений, він сів під деревом відпочити і став повторювати Харі Крішна мантру. Розум його занурився в думки про Крішни. Несподівано перед його задумливим поглядом постав чарівний хлопчик-пастушок. В руках хлопчик тримав горщик молока і дружелюбно посміхався. Він поставив горщик перед Мадхавендрой Пурі і сказав:

- Я приніс тобі молока, випий! Чому ти за весь день нічого не попросив у селі? Про що ти думаєш?

Простий сільський хлопець, Він викликав у серці Мадхавендри прилив трансцендентного блаженства. Незнайомець був божественно красивим, голос Його нектаром вливалося в вуха, змушуючи забути про голод і спрагу.

- Хто ти? Де живеш? Хто сказав тобі, що я тут? - Наче прокинувшись від заціпеніння, запитав Мадхавендра.

- О пане, - відповів хлопчик, - Я пастушок з села. У нас ніхто не голодує. У кожному будинку можна попросити що-небудь попити і поїсти. Всім вистачає молока. Але якщо подорожній ні до кого не заходить, Я приношу йому їжу. Тебе помітили жінки, що ходили сюди по воду. Вони дали Мені цей глечик і веліли віднести тобі. Ну добре! Мені пора доїти корів. Але скоро Я повернуся за глечиком!

І пастушок зник, немов Його і не було, а перед Мадхавендрой залишився горщик молока. Здивований Мадхавендра Пурі взяв в руки горщик і повільно випив солодке на смак молоко. Відставивши вбік порожній горщик, він став чекати. Однак скільки він не вдивлявся у далечінь, скільки не дивився на дорогу, хлопчика не було. Вже стемніло, але Мадхавендра не міг спати, він сидів і в очікуванні повторював мантру. Кругом як і раніше нікого не було, стояла глибока ніч, коли нездоланна дрімота стулила йому очі. І тут Мадхавендра знову побачив чудесного пастушка. Хлопчик стояв перед ним з шанобливо складеними руками, а потім повів у джунглі.

- Ось тут Я живу, - показав Він рукою на густі зарості. - І страждаю від холоду, злив, вітру і спеки. Прошу тебе, дай людей з села і забери мене звідси. Споруди храм на вершині пагорба, він стане моїм новим будинком. Омий Мене чистої, свіжої водою! Стільки днів Я чекав тебе, Мадхавендра! Я терпів усі негаразди і думав: «Коли ж він прийде послужити Мені?» Чому ти так довго не приходив? Я приймаю твою любов. Я знову хочу стати людям, щоб врятувати занепалих. Моє ім'я Гопал, а Мій будинок - Говардхан. Мені поклонявся Ваджра, онук Господа Крішни, і Я - пан цих місць. Але одного разу прийшли мусульмани, і Мій священик сховав Мене в цих заростях, а сам втік, в страху рятуючи своє життя. З тих пір Я тут. Як добре, що ти прийшов! Прошу, допоможи вибратися звідси і позбутися про Мене!

Хлопчик зник, і Мадхавендра відкрив очі. Йому здалося, що він зовсім не спав. «Я бачив Господа Крішну, Він Сам прийшов до мене, але я не впізнав Його!» - Схопився він за голову. Але в наступну мить прилив божественної любові забрав його скорботу, і він в блаженстві повалився додолу. Сльози потекли з його очей, хвилі екстазу заволоділи тілом. Однак слова Гопала, луною звучали у вухах, змусили Мадхавендру заспокоїтися.

Настав ранок. Мадхавендра Пурі зробив обмивання і спустився в село, щоб зібрати людей.

- У густих диких заростях, недоступних для людей, безвісно лежить Говардхана дхар - ваш господар, - говорив він. - Ми повинні забрати Його звідти. Це глухе занедбане місце, тому візьміть з собою лопати і сокири, щоб розчистити дорогу.

З неприхованим захопленням пастухи слухали Мадхавендру Пурі. Тут же зібралися вони і пішли за ним, сокирами розчищаючи собі в джунглях дорогу. Раптом Мадхавендра побачив Гопала. Він лежав на землі весь в глині, покритий травою і сухими листям. Ледве стримуючи подив і радість, пастухи обережно розчистили Божество. Тепер Його потрібно було перенести в село.

- Гопал дуже важкий, нам не підняти Його! - Говорили вони між собою і вирішили повернутися в село, щоб покликати місцевих силачів. Разом з Мадхавендрой Пурі силачі підняли Гопала на вершину пагорба.

Два величезних валуна служили Гопалу троном і опорою. У пагорба зібралася вся село. Брахмани-священнослужителі принесли з святої Говинда-Кунди дев'ять великих глеків води і процідили її, щоб омити Гопала від глини. Однак води для цього знадобилося в сто разів більше. Знову і знову її несли з Говинда-Кунди і проціджували. Повітря оголошувався мелодійним дзвоном дзвіночків пуджарі, стукали барабани, жінки співали. Починався прекрасне свято повернення Гопала в Свою село.

Люди співали і танцювали. Все, що могли, вони принесли сюди, спустошивши свої будинки: молоко, йогурт, топлене масло, рис ... Неможливо описати всіх страв, солодощів та подарунків для Гопала: незліченні підноси з листям туласі, море квітів, гарний одяг ... У повітрі пахло парфумами, ароматними оліями і квітами. Спокій і добробут запанували навколо. Брахмани співали ведичні мантри, а Гопала з голови до п'ят розтирали маслами, поки Він не засяяв світлом мільйонів лун. Шрі Мадхавендра Пурі урочисто почав Абхішек - Церемонію купання.

Одне обмивання слід за іншим. У першому глечику була суміш дарів матері-корови: молоко, йогурт, топлене масло, сеча і гній. В іншому стояла панчамріта - йогурт, змішаний з молоком, маслом, цукром і медом. Наступне обмивання називалося маха-Снан, коли Божество вмили топленим маслом, а потім чистою водою, яку заготовили в ста глечиках. Тіло Гопала знову розтерли запашним маслом, і воно заблищало. На довершення церемонії Його з раковини вмили ароматною водою.

Кругом горіли красиві світильники на топленому маслі, диміли пахощі. Гопалу почали пропонувати нескінченну різноманітність блюд, і кожне - у величезних кількостях! Перш за все йогурт і молоко, солодощі та цукерки, потім інші страви, смачні напої в нових глиняних глечиках і воду для ополіскування рота. І, нарешті, суміш прянощів: гвоздики, кардамону і інших, щоб освіжити рот.

Тепер можна було почати бхога-арати. Кожен приносив Господу молитви і бив поклони, падаючи перед Божеством ниць і висловлюючи Йому повну відданість. Жител села розуміли, що Гопал Сам побажав прийти до них, щоб прийняти їх любов і служіння. Всі свої запаси рису, гороху і пшеничного борошна вони принесли до Його стопах. Ці підношення покрили пагорб. Сільські гончарі принесли новий посуд, в якій вранці брахмани почнуть готувати для Гопала. Десять брахманів готували страви з зерна, і ще п'ятеро - супи та овочі. Тут було все, що дарувала людям земля в цих місцях: кілька видів шпинату, коренеплоди, фрукти. П'ять чи сім чоловіків пекли чапати, густо змащені топленим маслом. Весь приготований рис гірками викладався на листя пайлаші. Його розставляли прямо на землі, розстеливши красиві нові тканини. Поруч з горами рису вираставлі гори чапати. Овочі і рідкі страви стояли в чашах навколо. Біля них були глечики з йогуртом, молоком, маслом, солодким рисом, збитими вершками і сметаною. Ця церемонія називалася Аннакут. Мадхавендра Пурі сам предалагает Гопалу кожне блюдо.

Щоб напоїти Шрі Гопаладжі, Йому піднесли безліч глечиків ароматної води. Скільки часу Він не їв і не пив! І тепер Він із задоволенням брав все, що Йому пропонували, Хоча страви, здавалося, залишалися недоторканими. Як таке могло статися? Це велике таїнство Господа, і тільки Мадхавендра Пурі, Його великий відданий, бачив, як Господь Своєю трансцендентною рукою торкався до всього. Свято тривало весь день.

Мадхавендра Пурі подав Гопалу воду, щоб Господь сполоснув рот, і горіхи бетеля, а потім став пропонувати світильник на топленому маслі, опахало з павиних пір'я і Чамару. Всюди лунали прославлення:

- Джая! Джая Гопалу! Слава Верховному Господу!

Тепер Гопалу потрібно було відпочити, і Мадхавендра Пурі влаштував для Нього нову легку ліжко, застеливши простий солом'яний матрац красивим покривалом.

Поки Господь відпочивав, Мадхавендра сказав кухарям-брахманам:

- А тепер нагодуйте всіх від малого до великого! Тут стільки прекрасного прасада!

Люди розсілися рядами. Першими сиділи брахмани з дружинами, а потім всі інші. Тут зібралися не лише жителі села Говардхан, а й жителі з навколишніх сіл. Всі прийшли вшанувати Гопаладжі і скуштувати Прасад. Рознощики пропонували все нові і нові страви, роздавали добавку, і не було кінця цього бенкету.

Всіх, хто був на цьому святі, вражало сяйво, що виходило від Мадхавендри Пурі. За його милості у Вріндаване повторилася знаменита церемонія Аннакут, яку п'ять тисяч років тому проводили в присутності Крішни. Маленький Крішна попросив тоді Свого батька Нанду Махараджа і пастухів віддати свої підношення, призначені для Індри, пагорба Говардхан. І коли все було готове, Він виявив Себе пагорбом Говардхан і поглинув величезні гори прасада. Тепер, через стільки часу, Мадхавендра Пурі, чистий відданий Крішни, знову провів чудову церемонію. Брахмани, які зібралися на свято, взяли у Шріли Мадхавендри посвячення в учні і стали відданими Господа Крішни. Вони щасливі були служити Йому.

Вечоріло, Гопал прокинувся від сну і знову став милостиво приймати незліченні підношення з їжі, води, масла, квітів і пахощів. По всій Враджа-бхумі рознеслася звістка про те, що на вершині пагорба Говардхан з'явився Господь Гопал, господар цих місць, і до Його лотосним стопах йшов нескінченний потік людей, які жадали побачити Його і вшанувати подарунком. Дізнавшись у Мадхавендри Пурі, коли почнеться церемонія Аннакут, вони з радістю готували свої підношення Господу. Прекрасна Аннакут тривала ще багато-багато днів, і весь цей час Шрі Мадхавендра Пурі не приймав ніякої їжі. Тільки вночі, уклавши Гопала відпочити, він випивав трохи молока.

Зі сходом сонця з різних сіл приходили нові люди. Вони молилися і служили Божеству, пропонуючи Гопалу всі свої запаси зерна, олії, молока і йогурту. І знову починалася чудова Аннакут. Брахмани готували їжу, і Гопал приймав її. Земля Вриндавана надихає на служіння Господу. Любов до Крішни пробуджується тут сама собою в кожному, і Крішна відразу відповідає відданим такою ж любов'ю. Сотні людей насолоджувалися чудовим прасадом. Дивлячись на прекрасного Гопала, вони звільнялися від нещасть і печалі. Всі відчували присутність Господа і були щасливі.

Поступово слава про Гопале розлетілася по всій окрузі. Побачити Господа прийшли жителі Матхура. Вони принесли з собою в подарунок багато золота, срібла, багатою одягу і прикрас. І знову зі сходом сонця починалася церемонія Аннакут, і так день у день. Нарешті один багатий і впливовий чоловік, виконуючи царський указ, вибудував для Гопала великий храм. Хтось зробив кухонний посуд, а хтось зробив, щоб допомогти храм високими стінами. Кожна сім'я з Враджа-бхумі привела по одній корові, і тепер у Гопала були тисячі білих корів, які давали багато молока.

З Бенгалії у Вріндаван прийшли два чистих брахмана. Коли вони почули надзвичайну історію повернення Гопала у Врадж, їм теж захотілося вшанувати Господа. Мадхавендра Пурі поставився до брахманам з великою турботою і увагою, і обидва вони стали учнями Шрі Мадхавендри, який попросив їх щодня служити Гопалу в храмі. Поступово поклоніння стало регулярним і пишним, Мадхавендра відчував себе щасливим. Минуло два роки.

І ось одного разу Мадхавендре приснився сн. Гопал знову прийшов до нього.

- Мені нестерпно жарко! - сказав він. - І ніщо не приносить полегшення! Про Мадхавендра, добуду Мені сандалової пасти Мала-джа, яку роблять біля Джаганнатха Пурі, і нанеси її на моє тіло. Тоді жар спаде і стане легше. Поспішай! Ніхто, крім тебе, не допоможе Мені.

Мадхавендра перебував в блаженстві, щасливий любов'ю до Гопалу і служінням Йому. Про Господь! Стільки років Ти нудився в джунглях, вітри висушує Тебе, палило сонце, і тепер навіть тисячі глечиків води не остуджують Твого спека і не вгамовують спраги.

Мадхавендра Пурі зробив необхідні розпорядження, піклуючись про те, щоб поклоніння Божеству тривало. Сотні людей були зайняті в цьому служінні. Коли все було готове, на виконання волі Гопала він відправився на схід, в Бенгалію. Шлях лежав через Шантіпур, де жаіл Адвайта Ачарья, який високо почитав Мадхавендру Пурі за його піднесені якості і любов до Бога. Шрі Пуріпада володів скарбом бгакті і міг обдарувати їм щиру людину. Тому Адвайта попросив у нього благословення стати його учнем. Коли обряд був завершений, Шрі Мадхавендра відправився далі, до Південної Індії.

Через кілька днів він досяг села Ремун, де стояв храм Гопінатх. Коли Мадхавендра побачив красу Гопінатх, хвилі надзвичайної любові побігли по його тілу. Він танцював у самого входу в храм, не наближаючись до вівтаря, і співав святі імена Господа. Повз проходив служитель-брахман, і Мадхавендра запитав, що зазвичай вони пропонують Гопінатх. У відповідь він почув назви найвишуканіших страв. «У цьому храмі добре служать Господу, - подумав він. - Потрібно докладніше дізнатися, що тут зазвичай готують для Гопінатх, щоб пропонувати такі страви Шрі Гопалу! »

Почувши запитання, служитель з готовністю розповів, що кожного вечора Божеству підносять солодкий рис у дванадцяти глиняних горщиках.

- Смак цього рису подібний Амріті, небесному нектару, - пояснював він, - і тому називається Амріта-Келі. Наш солодкий рис відомий у всій Індії. Його називають Гопінатх-кхир. Ніде в світі не пропонують більше Господу такого замечателного рису!

В цей час задзвонив дзвоник - на вівтарі перед Гопінатх стояли дванадцять горщиків солодкого рису. Пуджарі здійснював підношення Божеству. Спостерігаючи церемонію, Мадхавендра думав: «Звичайно, я не буду просити, але якщо пощастить, я з задоволенням спробую його, щоб приготувати такий же для мого Гопала». Але в ту ж мить він засоромився своїх думок: як посмів він побажати того, що ще не запропоновано? І Мадхавендра звернув уявний погляд на Господа Вішну. Тим часом пропозиція прасада закінчилося, і почалася вечірня служба. Незабаром Мадхавендра Пурі, віддавши молитви Божеству, покинув храм. Він нічого нікому так і не сказав.

Він не мав звичаю просити про що-небудь. Байдужий до радощів цього світу, він був вільний від пристрастей. Ні, він ніколи нічого не просив. Якщо хто-небудь приносив йому поїсти, він їв, якщо ні - постив. Мадхавендра був настільки піднесений, що здолав потреба в сні, їжі і плотських насолодах. Завжди смиренний, Пуріпада служив Господу вдень і вночі.

Мадхавендра Пурі пішов у село і сіл на базарній площі. Людей майже не було, і він спокійно повторював Харе Крішна мантру на вервиці. В цей час в храмі Гопінатх укладали спати. Завершивши денні обов'язки, служитель теж вирішив трохи відпочити і приліг на свою підстилку. Незабаром він задрімав, і уві сні до нього прийшов Господь Гопінатх:

- Будь ласка, піднімися і відкрий двері храму! Я сховав горщик солодкого рису. Він стоїть за Моєю накидкою. Візьми його і піди в село на базарну площу - зараз там безлюдно. Знайди санньяси по імені Мадхавендра Пурі і віддай йому рис!

Брахман тут же піднявся і поспішив в вівтарну, мало не забувши, що колись потрібно омитися після сну. Привівши себе в порядок, він відкрив двері храму і підійшов до вівтаря, обережно зазирнувши за накидку Божества. Яке ж було його здивування, коли він побачив там горщик солодкого рису! Як і було велено, він взяв цей горщик, протер місце, де він стояв, і вийшов з храму. У селі брахман розшукував Мадхавендру Пурі, заглядав у кожен хлів і сарай:

- Кого тут кликати Мадхавендра Пурі? Іди сюди і забери цей горщик! Гопінатх вкрав його для тебе! - Але ніхто не озивався, і він йшов далі. - Де санньяси по імені Мадхавендра Пурі? Гей, підійди і візьми горщик рису. Насолоджуйся нектарного смаком прасада і будь щасливий! Ти найщасливіший у всіх трьох світах!

Нарешті Мадхавендра почув, що його хтось кличе, і вийшов назустріч. Брахман віддав йому рис і впав в шанобливому поклоні, а потім докладно розповів історію цього горщика. З кожним словом Мадхавендра Пурі все глибше занурювався в океан невимовної любові до Крішни, який так дбав про нього. А брахман-служитель, бачачи на обличчі Мадхавендри всі ознаки великого трансу, в подиві подумав: «Тепер я розумію, чому Крішна вкрав заради нього цей горщик рису!» Як він був вдячний Мадхавендре за це одкровення! Ще раз вклонившись йому в ноги, служитель повернувся в храм.

А Мадхавендра Пурі, немов полум'ям, охоплений любов'ю до Крішни, їв рис, який Господь передав йому. Він ретельно сполоснув горщик і випив воду, а потім розламав його на шматочки, акуратно зав'язав їх у вузлик і гарненько заховав. Кожен день Мадхавендра їв по шматочку глиняного горщика, і знову хвилі захопленої любові захльостували його. Це почуття переповнювало серце. Воістину преарасная історія сталася з ним!

Заховавши свій безцінний вузлик, Мадхавендра раптом подумав: «Завтра вранці вже все село знатиме, як Господь подбав про мене. Тут збереться натовп, вони будуть називати мене великим святим. Ні, мені треба поспішати! »І, що не должідаясь ранку, він помолився Гопінатх і покинув Ремун.

Багато днів він був у шляху, поки не досяг Джаганнатха Пурі. Як тільки він увійшов до храму і побачив усміхненого Господа Джаганнатх, любов до Крішни з новою силою опанувала ім. Він то тріпотів, то завмирав в духовному блаженстві, а іноді без сил падав на землю. Прийшовши до тями, він сміявся, танцював і співав. Яке щастя побачити Господа Джаганнатх, володаря Всесвіту! Мадхавендра Пурі нічого не помічав навколо, проте жителі Нілачали бачили, що велич Мадхавендри не знає кордонів, і натовпами підходили поклонитися його лотосним стопах. Мадхавендра не шукав слави, вона сама наче тінь переслідувала його по всьому Всесвіті, тому що Крішна бажав цього за його любов і відданість.

Мадхавендра Пурі вирішив скоріше закінчити свої справи і залишити Нілачалу. Однак виконати прохання Гопала було непросто, і Мадхавендре довелося рассказарь служителям Господа Джаганнатха історію появи Гопала у Вріндаване. Дізнавшись, що Гопал попросив принести з Джаганнатха Пурі сандал і камфору, вони з радістю погодилися допомогти, але спочатку потрібно було звернутися з проханням до урядовців, тому що сандалове паста і камфора були багатством Орісси і використовувалися для поклоніння Господу Джаганнатха. Але віддані розповіли історію Гопала і, незважаючи на обмеження, отримали від влади дозвіл вивезти сандал і камфору з Джаганнатха Пурі. Нарешті настав день, коли поважні брахмани передали Мадхавендре Пурі сандалову пасту і гроші на зворотну дорогу, а також офіційні папери, що дозволяють уникнути податків. Тепер він готовий був возаращаться у Вріндаван, несучи з собою безцінну ношу - сандалову пасту і камфору для Гопала. Через кілька днів Мадхавендра вже був в Ремун, біля храму Гопінатх.

Він увійшов в храм і вклонився, Мадхавендра готовий був тисячу разів кланятися Гопінатх. Любов до Господа накочувала на нього хвилями блаженства, він співав і танцював. Служитель-брахман одразу впізнав удачливого санньяси і, шанобливо вклонившись, запропонував прийняти Прасад - трохи солодкого рису Господа Гопінатх. Цю ніч Мадхавендра провів в храмі, а під ранок до нього уві сні прийшов Гопал.

- Про Мадхавендра Пурі, Я вже отримав сандал і камфору, які ти несеш для Мене. Змішай камфару з сандалом і нанеси цю пасту на тіло Гопінатх. Роби це щодня, поки не закінчаться всі запаси. Немає різниці між Моїм тілом і тілом Гопінатх. Тому, змащуючи Гопінатх, ти врятуєш Мене від болісного спека. Чи не сумнівайся і роби, як Я сказав. Довірся Мені, і ти принесеш Мені задоволення.

Гопал перебував у Вріндаване, дуже далеко від Ремун. У ті часи мандрівним проповідникам доводилося долати чимало труднощів, подорожуючи через мусульманські провінції. Знаючи це, Гопал, великий доброзичливець своїх відданих, звільнив Мадхавендру від небезпек довгого шляху.

Видіння зникло, Мадхаведра прокинувся і скликав усіх служителів храму Гопінатх.

- Я ніс цей сандал і камфору у Вріндаван для Божества Гопала. Але Крішна, Верховна Особа Господа, незалежний у всьому і воля Його всесильна. Нанесіть цю пасту на тіло Гопінатх. Робіть це щодня, поки не закінчаться запаси, тоді Гопалу стане легше, жар спаде, і Він відчує прохолоду.

Слуги Гопінатх з готовністю виконали прохання Мадхавендри, тому що на дворі стояло спекотне літо і Гопінатх приємно було освіжитися прохолодною сандалової пастою. Це повторювалося щодня, і Мадхавендра Пурі був дуже задоволений. Він не залишав Ремун, поки не закінчилися запаси сандалу. Нарешті спека спала, наближалася осінь, і він повернувся в Нілачалу, щоб перечекати чотири місяці сезону дощів у лотосних стоп Господа Джаганнатха ».

Слухаючи Господа Чайтанья Махапрабгу, друзі забули вони про час. Неперевершений оповідач, Він із задоволенням описував гри Господа Гопала і Шріли Мадхавендри Пурі, малюючи картини дивовижної любові між Верховним Господом і Його чистим відданим.

- Хто на світі більш вдалим Мадхавендри Пурі? - Звернувся Він до Нітьянанда Прабху. - Крішна Сам приніс йому молоко. Тричі Він приходив до нього уві сні і розкривав Свою волю. Крішна відчував себе боржником Мадхавендри за його любов і з'явився перед ним в образі Божества Гопала. Він прийняв служіння Свого великого відданого і дарував звільнення світу. Він навіть вкрав для нього горщик рису, і з тих пір Крішну стали називати кхир-чор, що означає «злодюжка солодкого рису». Мадхавендра запропонував сандал Гопінатх, і серце його сповнилося любові. Господь дбайливо позбавив його від переслідувань мусульман, і всі випробування Мадхавендри на тому благополучно закінчилися.

У бесіді з Нітьянанда Прабху Господь Чайтанья розкрив, що Мадхавендра Пурі був живим втіленням према-бгакті, любові до Бога.

- Як надзвичайно все, що з ним відбувалося! Часом він був непередбачуваний, розповіді про нього вражають. Шрі Мадхавендра Пурі завжди шукав самотності, був мовчазний і усунутий, ніщо не турбувало його серце. Уникаючи балаканини, він цурався людей - у всьому світі його цікавило тільки служіння Господу. Щоб виконати волю Гопала, цей святий пройшов тисячу миль, несучи за спиною сорок кілограм сандалу і камфори. Як не був голодний, він не просив собі їжі, тому що був настільки усунутий, що думав лише про борг перед Богом. Він жив духовним щастям і більше нічого не шукав.

На шляху у Вріндаван у нього було багато випробувань. Будь-складальник податей міг забрати його дорогоцінний вантаж. У нього майже не було грошей, але Мадхавендра покладався на Господа і нічого не боявся. Він просто насолоджувався своєю нелегкою ношею - сандалової пастою для Гопала. Одержимий любов'ю до Бога, відданий не дбає про себе і не боїться перешкод. У всіх обставин він шукає лише служіння Крішни, Верховній Особі Господа.

Всьому світу Господь хотів показати велич Мадхавендри Пурі і тому послав його в Нілачалу за сандалом і камфорою. Мадхавендра виконав Його волю, незважаючи на труднощі. Господь залишився задоволений їм, адже Мадхавендра мужньо витримав випробування. Любовні стосунки Крішни і його відданого абсолютно духовні, і звичайним людям не зрозуміти їх ».

Сказавши це, Господь Чайтанья прочитав знаменитий вірш, складений Мадхавендрой Пурі, який красою своєї подібний місяці, заливає світлом весь світ. Чим довше розтирають сандалову пасту з мала, тим сильніше вона пахне. Точно так же, чим довше розмірковують над цим віршем Мадхавендри Пурі, тим глибше розкривається його зміст. Камінь Каустубха-мані, який Крішна носить на грудях, - найдорогоцінніший з усіх каменів, також і цей вірш - найсолодший з усіх поем. Насправді він сплив з вуст Шріматі Радхарані, тому що лише за Її милості Мадхавендра Пурі міг вимовити його. А до кінця відчути трансцендентний смак цього вірша міг тільки Господь Чайтанья Махапрабгу, тому що три особи в цьому світі істинно розуміють його внутрішній зміст: Шріматі Радахарані, Мадхавендра Пурі і Господь Чайтанья Махапрабгу, більше ніхто.

Мадхавендра Пурі повторював цей потаємний вірш знову і знову, з ним на устах він покинув цей світ і повернувся в вічну обитель Господа. Звучав він так:

айи Діна-дайардра Натха хе
 Матхура-Натха кадавалокйасе
 хрідайам ТВАД-Алока-катарам
 Дайіті бхрамйаті ким каромйахам
:

«Про мій Господь! Про самий милостивий Пан! Про господар Матхура! Коли я знову побачу Тебе? У резлуке з Тобою Моє схвильоване серце тріпоче. Про коханий, що Мені тепер робити ?! »

Коли Господь Крішна покинув Вріндаван, щоб відправитися в царство Матхура, Шріматі Радхарані продовжувала любити Його з ще більшою силою, тому що немає любові до Бога сильніше, ніж любов в розлуці. У блаженної тузі Вона говорила: «Дорогий Господь! У розлуці з Тобою Мені немає спокою! Що ж вчиню, скажи! Я дуже нещасна, а Ти так милостивий! Зглянься наді мною, дай знати, коли Я знову побачу Тебе! »

Господь Чайтанья Махапрабгу жив почуттями Радхіка, тому, коли сказав вірш Мадхавендри Пурі, який висловлював глибоку любов у розлуці з Крішною, Він впав в транс і залишив зовнішнє свідомість. Нітьянанда Прабху дбайливо підняв Господа Чайтанья і поклав до Себе на коліна, чекаючи, коли Він прийде в себе. З напівприкритих очей Господа Чайтаньи текли сльози, сили покинули Його. Незабаром Він піднявся і знову став співати і танцювати. Він навіть не міг вимовити цей вірш до кінця і тільки повторював перші слова: айи Діна, айи Діна... - «Про всемилостивейшая Верховна Особистість Господа!» Сльози безперервним потоком текли з Його прекрасних очей. Він тремтів усім тілом, піт виступила на лобі, обличчя смертельно зблідло. Він нічого не розумів і не бачив навколо. Вірш Мадхавендри Пурі відкрив в Його серце затвор захопленої любові до Крішни, потік хлинув і невблаганно захопив Його »...

У Чайтанья Бхагават розповідається також історія про зустріч між Мадхавендрой Пурі і Господом Нітьянанда:

«Подорожуючи по західним провінціям, волею провидіння Нітьянанда Прабху зустрівся з Шрі Мадхавендрой Пурі. Ця дивовижна зустріч стала ніби продовженням надзвичайно близьких відносин Нітьянанди зі своїм духовним вчителем Лакшміпаті Тіртха, тому що Мадхавендра Пурі теж був його учнем, прославленим на всю Всленную.

Побачивши Мадхавендру Пурі, Шріла Нітьянанда Прабху завмер. Він немов остовпів, а потім впав непритомний від нахлинула хвилі трансцендентної любові. І Мадхавендра Пурі, дивлячись на Господа Нітьянанда, впав у захоплений транс і покинув зовнішнє свідомість. Ишвара Пурі і інші його учні були свідками цієї незвичайної зустрічі і сльози текли з їхніх очей. Незабаром свідомість стало повертатися до обох, і вони обнялися. Вони каталися по піску, голосно кричали, не в силах стримувати піднесених почуттів. Нескінченні потоки їхніх сліз очистили землю, даруючи їй найбільші благословення. Обидва здригалися від пробігають хвилями тремтіння. Все це свідчило про те, що Господь Чайтанья перебував в серцях обох.

Першим заговорив Шрі Нітьянанда: «Сьогодні в одну мить Я знайшов найбільше благословення Моєму багаторічному паломництву. Очі Мої побачили лотосних стопи Шрі Мадхавендри Пурі, і Моє життя набуло сенсу завдяки його трансцендентної любові! »

Шрі Мадхавендра Пурі зберігав мовчання, притискаючи Господа Нітьянанда до грудей, - він не міг вимовити ні слова. Ишвара Пурі, Брахмананда Пурі і інші учні розуміли, що зараз відбувається щось незвичайне, і тому зі зростаючим інтересом і симпатією дивилися на Господа Нітьянанда. До сьогоднішнього дня Мадхавендра Пурі і Шріла Нітьянанда Прабху побачили багато паломників. Були серед них воістину зречення і святі, але обидва вони розуміли, що ніхто не має трансцендентним даром любові до Бога. У пам'яті спливали короткі зустрічі і дорожні бесіди з різними людьми, але все спогади викликали лише жаль в душі. У пошуках Крішни і Його відданих слуг Нітьянанда і Пуріпада пройшли стільки земель, але все було марно. Життя здавалося похмурою і тяжкою ношею, бо за довгі роки мандрів ні один, ні інший не знайшли те, чого шукали. Яке ж щастя принесла ця зустріч, обом щоб дати нектар любові до Бога!

Це були блаженні дні, повні таємних бесід про Крішни. Не в силах вгамувати свою спрагу, Мадхавендра Пурі і Шрі Нітьянанда не могли розлучитися ні на мить. Побачивши в небі темна хмара, Шрі Мадхавендру несподівано несли хвилі трансу, тому що воно нагадувало колір тіла Господа Крішни. Вдень і вночі він здавався п'яним від любові до Крішни. Він сміявся, а через мить плакав і голосно кричав. Шрі Нітьянанда теж пив божественний нектар любові до Господа Говінди. Він спотикався і вставав, і знову падав, несамовито репетуючи, то сміючись. Учні дивувалися величі їх духовного вчителя і незвичайного кохання до Верховного Господа Шріли Нітьянанди Прабху. Радісні, вони постійно співали святе ім'я Шрі Харі. У божественної любові все втратили лік часу; ніхто не знав, коли кінчався день і починалася ніч, забулося, де вони і куди прямують.

Хто може передати найпотаємніші бесіди Мадхавендри Пурі і Нітьянанди Прабху, повні солодкої премії? Тільки Господь Крішна, всезнаючий Вища душа, знає все. Шрі Пурі так прив'язався до Нітьянанда, що і думати не міг про розставання. Щомиті близькості з НІТА обдаровували божественним блаженством.

- Ніде я не бачив такої надзвичайної любові, яка живим джерелом б'є з серця Нітьянанди! Де проявляється ця любов, там найкраще з святих місць. Господь Крішна благоволить до мене, раз я знайшов такого близького співрозмовника як Нітьянанда Прабху. Зустріч з Ним - величезна удача, це місце стане найбільшим з усіх святих місць, тому що в ньому проявилися всі духовні планети Вайкунтхі. Хто б не зустрівся з Господом Нітьянанда, ні послухав би Його, без сумніву, знайде чисту любов до лотосним стопах Господа Крішни. Однак тінь зневаги до Нього позбавляє милості Кришни навіть тих, хто носить одяг вайшнава.

Шрі Мадхавендра Пурі просто і ясно висловлював свою глибоку любов до Господа Нітьянанда. Нітьянанда відповідав на це не меншою любов'ю. Зустріч цих двох великих душ дала розпуститися солодко пахне лотосу братської любові. Однак Нітьянанда почитав Шрі Мадхава як Свого духовного вчителя, бачачи в ньому продовження Лакшміпаті Тіртха, тим більше що Мадхавендра Пурі був старше Нітьянанди і грав виняткову роль у місії Господа Чайтаньи. Так розквітали їх прекрасні взаємини, оживляючи в обох екстатичну любов до Крішни.

Минуло кілька щасливих днів, а потім Господь Нітьянанда попрощався зі Шрі Пурі і попрямував на південь, де Господь Рамачандра побудував міст на Ланку. Шрі Мадхавендра Пурі разом з учнями пішов до святої річці Сараю. В блаженстві любові до Крішни не чуючи землі під ногами, вони розійшлися кожен своєю дорогою. Життя в таких чистих відданих підтримується тільки сильною любов'ю до Господа. Якщо вони раптом прокинуться від цієї любові, вони не проживуть і миті, охоплений болем розлуки з Господом.

Завдання 72. Який був основний внесок Мадхавендри Пурі в нашій сампрадайе?

Завдання 73. Які якості виявляв Мадхавендра Пурі в наведених вище епізодах? У чому вони проявлялись?

 Ачар'я Мадхва-сампрадайі. |  Ишвара Пурі.


 Хвилі екстатичних емоцій. |  Шанта-раса - нейтральна любов до Бога. |  Дасья-раса - відносини слуги і Пана. |  Сакхі-раса - дружня відданість. |  Ватсалья-раса - батьківські стосунки. |  Мадхур-раса - подружня любов. |  Адбхута-раса - здивування. |  Бхаянака-раса - страх. |  Глава 4 Історія руху санкіртани. |  Передісторія. |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати