Головна

Нейрофізіологічні механізми уваги. Зб. праць // Під ред. Е. Д. Хом-ської. Вид. Моск. університету. 1979. С. 94. |  Веккер Л. М. Психіка і реальність: єдина теорія психічних процесів М Сенс, 1998. С. 586. |  Відзначимо, що в контрольну групу входили не тільки студенти-економісти 3-го курсу, а й студенти-театрознавці, для яких слово є матеріалом творчості |  Sup2; Станіславський К. С. Театральне спадок. М., 1955. С. 241, 244. |  Sup1; Лурія. Р. Мова та свідомість. Ростов-на-Дону: Фенікс, 1998. С. 135. |  Веккер Л, М. Психіка і реальність: єдина теорія психічних процесів. М .: Сенс, 1998. С. 613, 614. |  Ефрос А. В. Як я вчив інших // Сучасна драматургія. 1989, № 2. С. 244,245. |  Чехов М. А. Літературна спадщина. У 2-х т. М .: Мистецтво, 1986. Т. 2. С. 129. г Галендеев В. Н. Вчення К. С. Станіславського про сценічному слові. Л .: ЛГИТМіК, 1990. С. 69-70. |  Веккер Л. М. Психіка і реальність: єдина теорія психічних процесів. М .: Сенс, 1998. С. 625. |  Веккер Л. М. Психіка і реальність: єдина теорія психічних процесів. М .: Сенс, 1998. С. 612-613. |

Там же. С. 146. 3Там ж. С. 146. 4 Там же. С. 171.

майстерності знають, що найчастіше студент починає «нести» повторювану нісенітницю, пов'язану зі сприйняттям «тут і тепер» - в обставинах етюду. Іноді це вносить якийсь «пожвавлення» в те, що відбувається (якщо це моноетюд), в інших трапилося виникає «гальмо», і студент судорожно вигадує, що б сказати, перестаючи думати в етюді.

Помилка цих вправ іноді криється в неправильному розумінні звичного терміну «внутрішня мова», що застосовується в сценічній педагогіці. З одного боку, термін запозичений з психології, з іншого боку, закони народження і функції внутрішнього мовлення, відомі психолінгвістики, часто ігноруються сценічної педагогікою.

Наведемо приклад говоріння вголос внутрішнього мовлення в етюді, в якому гідністю було названо саме це, на уроці в одній з акторських майстерень. Етюд «Ранок»: з намету з'являється хлопець, протирає очі, дивиться на небо і каже: «Ех, добре! Сонечко. Добре. Рибку половлю »і т. Д., Сто разів повторюючи і варіюючи текст, який ілюструє його гарний настрій цього ранку. Інший приклад - студентка промовляє все, що бачить і чує, як акин, додаючи до цього свою оцінку «як би» обставин етюду: «Я чую його кроки. Цікаво, він зайде до мене? У кімнаті безлад. Потрібно забратися ... ». Обидва ці прикладу не мають ніякого відношення ні до внутрішнього мовлення, ні до мислення. Більш того, вони заважають мисленню і життя на майданчику, тому що не мають ні збудливого, ні гальмівного впливу на регуляцію нервових процесів, а «головне місце» в свідомості вже зайнято. «Головне місце» в свідомості завжди належить слову.

Якою ж має бути внутрішня мова, властива справжньому мислення, і як її тренувати?

Перш за все, відзначимо, що внутрішня мова, з точки зору психології, є стимул «розумового дії» і вольового акту. Далі, внутрішня мова не є просто промовою про себе, вона будується за тими ж законами лексики і семантики, що і зовнішня мова. Вона ніколи не дублює зовнішню мова або те, що можна сказати зовнішньої промовою. Інтелектуальний акт відбувається іноді в десяті частки секунди, за цей час, як ні «звертай» мова, не можна встигнути вимовити ні про себе, ні вголос жодного слова. У той же час, інтелектуальний акт завжди піднятий обов'язкової внутрішньої промовою. Яка ж вона?

Для позначення функцій внутрішнього мовлення в психолінгвістиці фігурують два терміни: «тема» і «рема». «Тема» - загальний зміст завдання, що стоїть перед людиною і вимагає обдумування в даний час.

Не має значення, хоче людина обмірковувати це чи ні, «тема» - обставини, які активізують, «примушують» мислення, а значить, і внутрішню мова. «Рема» - що нового, що не сказаного у зовнішній промови, слід додати, яка саме дія слід виконати. Внутрішня мова не містить підлягають, не носить позначає характеру, вона тільки вказує, в який бік потрібно направити дію, завжди залишаючись в згорнутої формі, завжди зберігаючи свій предикативний (присудок в граматиці - присудок. - Л. Г.) характер, завжди позначаючи тільки план подальшого висловлювання або дії.

Внутрішня мова, звичайно, може бути розгорнута, оскільки походить від розгорнутої зовнішньої мови, і цей процес є оборотним по міру потреби. Ось ця сама міра потреби - Найбільш важливий момент у використанні внутрішнього мовлення в ролі або в тренуванні мислення. Міра потреби визначається тільки свідомо: коли людина хоче щось обміркувати, прийняти якесь рішення, не завжди, а тільки в особливі моменти свого буття, він як би спеціально «розгортає внутрішню мова», в якійсь мірі уподібнюючи її зовнішньої. Для спрощення назвемо це явище свідомої внутрішньої промовою. Однак навіть у цьому випадку залишається і несвідома внутрішня мова, може бути, не пов'язана з темою, як регулятор поведінки людини в момент обмірковування.

Цікавий приклад мислення в ролі наведено в книзі Е. А. Лебедєва «Мій Бессеменов». Євген Олексійович описує явище змішування внутрішнього мовлення ролі і актора в той момент, коли партнер забув текст: «Тут сталося неймовірне. На виставі, після якого я записав саме це місце (взагалі, я записував по свіжому сліду багатьох вистав), актор, який виконував роль Перчіхіна, раптом забув текст. Але моє, бессеменовское, почуття до Перчіхіна було настільки інтенсивним, що вимкнутися я не зумів ц. почуття мої переніс на актора, мого партнера і товариша ... Що там говорить Перчихин? Знову про птицю! Ну, постривай, всаджу я тобі скалку. Ага! Текст забув! Так тобі й треба, і не підкажу я тобі його! Крутишся? Вивертати? Крутись, крутись, балда ти така собі! Ну, слава богу!., Згадав, покотився! Ось я тебе богом-то Шибанов, до совісті твоєї тебе покличу, десь здалеку, спокійненько! Ти мені тільки репліку правильну дай! Ось так. На ось тобі! - "А ловити її, птицю-то, гріх. Знаєш?" Я навіть повернувся до нього від задоволення! Здорово я його! А? Дивись!

Всі дивляться, і діти повернулися! Що ж вони? Від нього чекають відповіді? Чому від нього? Значить, вони на його стороні? Знову, значить, проти мене? »1

Всі слова - думки актора в ролі народжені сприйняттям «тут і тепер», тобто «у міру потреби». Відзначимо також, що в цьому виді внутрішня мова Е. А. Лебедєва записана після вистави. У процесі ж перебування на майданчику вона існувала в згорнутому вигляді і, якби Лебедєва попросили вимовляти все це вголос, ніякого «інтенсивного почуття» ні до Перчіхіна, ні до партнера, який забув текст, не виникло б, свідомість виявилося б зайняте іншим.

Таким чином, коли в етюді ми просимо студента проговорити внутрішню мова вголос, ми гвалтуємо його мислення без міри потреби, припиняємо справжню внутрішню мова людини - актора, замінюючи його ерзацом, псевдовнутренней промовою ролі. Справжню згорнуту внутрішню мова не можна проговорити, можна проговорити лише помиш ленне, обдумане - внутрішню мова по При необхідності розгорнуту. А це можливо аж ніяк не в кожен момент життя в етюді, в ролі.

Інша справа в тренінгу - Тренування мислення, розгортання і промовляння внутрішнього мовлення актора з приводу, скажімо, обставин життя персонажа. Відзначимо розгортання внутрішнього мовлення саме актора, а не ролі. Цей процес дійсно дуже корисний для збудження уяви з приводу ролі, для настройки емоційної сфери. Саме для цього, як мені здається, Е. А. Лебедєв «розгортав» свою внутрішню мова, записуючи її, готуючись, тим самим, до наступних вистав. Це його тренінг уяви в роботі над роллю.

Приклади такого роду роботи над роллю в тренінгу описані в розділі «Про тренуванні уяви». Зупинимося на них ще раз. Акторам, репетирує, скажімо, Войницкого, дається тема «Пропала життя» - чеховський текст Войницкого з третього акту. Як говорилося раніше, вже ці слова при вимові збуджують певні ланцюжка асоціацій і в зв'язку з роллю, і в зв'язку з життям і минулим досвідом актора.

У тренінгу - налаштування мислення-уяви перед спектаклем ми часто використовуємо слово як регулятор уяви. Іноді студенти наговорюють собі минуле персонажа, іноді, змушуючи тіло жити

Бродський І. Велика книга інтерв'ю. М .: Захаров, 2000. С. 287, - Лурая А. Р. Мова і свідомість. Ростов-на-Дону: Фенікс. 1998. С. 145. |  Лебедєв Є. А. Мій Бессеменов. М .: Мистецтво, 1973. С. 33.
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати