Головна

Sup1; Психологія і психоаналіз характеру. Зб. статей. Самара: Бахрах, 1998.. |  Sup1; Демидов Н. В. Мистецтво жити на сцені. М., 1965 |  Якимович А. К. Магічна всесвіт. М .: Галарт. 1995. С. 52 |  Смолянінов В. В. Локомоторна теорія відносності. Препринт. ИПИ АН СРСР. 1984. С. 20. |  Грачова Л. В. Тренінг внутрішньої свободи. СПб .: Речь, 2003. |  Sup1; Цитата з щоденника тренінгу студента. |  Бахтін М. М. Естетика словесної творчості. М., 1979. С. 292-293. |  Там же. С. 36. |  Нейрофізіологічні механізми уваги. Зб. праць // Під ред. Е. Д. Хом-ської. Вид. Моск. університету. 1979. С. 94. |  Веккер Л. М. Психіка і реальність: єдина теорія психічних процесів М Сенс, 1998. С. 586. |

Sup2; Станіславський К. С. Театральне спадок. М., 1955. С. 241, 244.

1.  Питання 2. Прийняття спадщини. Оформлення прав на спадщину.
  2.  Спадкування, підстави спадкування, спадщину. Місце і час відкриття спадщини. Прийняття спадщини і відмова від спадщини.
  3.  Станіславський К. С. Театральне спадщина. М., 1955. С. 238.

Більшість вправ циклу, названого нами «Акторська терапія», повинні увійти в щоденний акторський туалет і стати ритуалом життя; тільки в цьому випадку можливий розвиток акторської душі після закінчення навчального закладу.

Саме з цією метою, починаючи з 1-го курсу, ми ввели обов'язкові записи всіх вправ і аналіз відчуттів після їх виконання. Свої щоденники тренінгу студенти називали по-різному, але майже завжди жартівливо, не вірили на першому курсі, що прості речі, які вони виробляють зі своїми м'язами, тілом, диханням і т. Д., Повинні будуть залишатися з ними на все життя. Наприклад, так: «Унікальний підручник" Тренінгу і муштри ", складений К. Р.», або «Щоденник моєї життя в мистецтві».

Але ось настав 3-й курс - час активної роботи над курсовими спектаклями. У кожного є роль, тобто матеріал для індивідуального тренінгу, пов'язаного з підготовкою до цієї ролі, до життя в ролі. Нові завдання освоєння професії, майстерності актора, нові зв'язки між тренінгом і змістом занять з акторської майстерності. Вправи циклу «Акторська терапія», крім десятихвилинної загальної розминки, переходять в сферу індивідуальної тренування.

Зміст групових тренувальних занять визначається методичними вимогами цього періоду: для нас це передусім освоєння наскрізної дії та «зерна» ролі. Тому головні напрямки тренінгу також можуть бути об'єднані циклами: «Тренінг Дії» і «Рольовий тренінг». Деякі вправи часто важко віднести до того чи іншого циклу, тому що вони вирішують і ті, і інші завдання. Але все-таки спробуємо визначити завдання і проаналізувати деякі вправи цього періоду. Всі вправи випробувані в нашій майстерні, але, ймовірно, багатьом здадуться новими або невідомими. Їх доцільність обгрунтована сучасними відкриттями психофізіології, психолінгвістики і т. Д.

Тому, щоб не бути голослівними в утвердженні безумовною дієвості вправ почнемо, як водиться, з відомих сьогодні об'єктивних закономірностей.

Втім, спочатку наведу один приклад, який, як мені здається, має відношення до теми, діалог між двома поважними професорами сценічної педагогіки:

X .: Як ви вчите безпосередності реакції і сиюминутности поведінки в запропонованих обставинах? Візьмемо, наприклад, проста вправа «Знайти заховану річ».

У .: Студенти починають з даного пошуку, і їм дано завдання запам'ятати свої фізичні дії. Потім ми навіть записуємо цей ланцюжок. Потім вони проробляють ту ж саму ланцюжок фізичних дій, як якщо б не знали, де знаходиться захована річ.

X .: І що? Безпосередність пошуку залишається? Адже немає?

К .: Частіше не залишається, але у нас є хитрість, ми ховаємо річ в інше місце, а шукає по «ланцюжку фізичних дій» студенту цього не говоримо. І коли він, виконавши весь ланцюжок, не знаходить річ, він усвідомлює, що таке безпосередність сприйняття і реакції, що означає шукати по-справжньому. Тут-то я і говорю йому: «Бачиш, наскільки біднішими було твоя поведінка в сценічних обставин в порівнянні з життєвими».

X .: Це він і так знає. А як все-таки навчити його повноцінно «шукати заховану річ»? Я, здається, придумав, як це робити. Потрібно, щоб студент не виконував ніякої ланцюжка фізичних дій, а складав кожен раз заново, в даному випадку, як він шукає заховану річ. Розумієте, він повинен складати життя заново в кожній репетиції, на кожній виставі. Це і є творчість.

Мені дуже сподобалося це твердження X. - «Складати життя», можна вжити інше слово, наприклад, «ініціювати», «промацувати кожен раз заново». Правда, в той раз ми недоговорити до кінця і не розшифрували, що ж саме повинен «складати» ( «ініціювати») студент. Фізичне життя? Ні. Фізичне життя - це все той же уточнення і зміна ланцюжка фізичних дій. Обставини? Чи не годиться, обставини пропонуються автором. Залишається тільки одне: він повинен «складати» (ініціювати) думки в заданих обставинах. слово складати, звичайно, можна замінити на звичне - думати в обставинах. Але ось саме це і не виходить само собою. А завдання «складати» не скута рамками правильності-неправильності, в кінці кінців, в наступний раз я можу складати після уточнень і зауважень педагога. Я складаю (ініціюю) мислення, яке тягне слідом за собою уяву і поведінку.

І ще один надзвичайно важливий момент: термін «складати» передбачає необхідність слова як інструменту мислення. Нехай це слово відноситься до внутрішнього мовлення. Але саме слова, мова лежать в основі мислення, уяви, поведінки, якщо людина знаходиться в свідомості.

У наших дослідженнях, присвячених вивченню емоцій в предлагл -ваних обставин, ми використовуємо ситуацію скандалу з третього акту «Дяді Вані» А. П. Чехова. Студентка контрольної групи, сидячи на стільці з електродами на голові, в уяві «прожила» в ролі Соні весь третій акт всього за п'ять хвилин. Після цього ми запропонували їй прожити в уяві іншу ситуацію: що було б, якби Олена Андріївна повідомила їй, що Астров любить її і збирається зробити їй перед становище. Вона повинна була «скласти» життя себе - Соні в цих обставинах. Через п'ять хвилин я зупинила її і запитала, що він;) встигла прожити. Виявляється, вона встигла тільки пережити новина, а згадала, що навколо люди і батько з дядьком Іваном про щось голосно спо рят, тільки в той момент, коли я її зупинила. У першому досвіді дівчинка «проживала» в уяві ланцюжок подій третього акту в згорнутому вигляді, це не були її думки, її тексти (внутрішні та зовнішні) в зв'язку з обставинами, у другому досвіді вона «застрягла» на весь цей час в своїх думках в обставинах Соні, правда, в іншій ситуації. Її мислення наблизилося по швидкості до реального часу. Можна сказати, що в цьому випадку студентці вдалося привласнити мислення-свідомість Соні. У першому випадку вона знала, що буде далі (Чехов написав), тому її мислення, уява не працювали. Вона йшла по подіях третього акту. У другому випадку студентка повинна була «скласти», «ініціювати» свою поведінку: бігти до Астрову, або піти і парк, коли зробить пропозицію, чому не показує виду, що любить, і т. Д. Їй треба було реально осмислити новина.

Звісно ж, що цей факт потребує особливого виділення і коментарях. Почнемо з того, що названа студентка належала до контрольної групи. Тобто завдання «прожити в уяві пропоновану ситуацію (уявити себе в ній)» для неї новиною. Перед експериментом з нею, як і з іншими, було уточнено розбір третього акту, ще раз проговорено обставини і події. вона знала, з чого починається і чим закінчується пропонований їй епізод життя. Тому, на наш погляд, в процесі експерименту студентка не проживає (сприймати - думати - реагувати), а пригадувала всі події епізоду, її мислення, її уявлення про майбутнє і минуле (тобто її уяву) не долучилися. У другому випадку вона не знала, ніж повинен скінчитися епізод, їй довелося думати, а для цього дійсно мислити так, як обставин, щоб «скласти», як би вона себе повела в них. Таким чином, це особливе якість уяви - уявити собі щось - навіть не потребує спеціальної тренуванні, це властивість уяви розвинене в якійсь мірі у кожного: уявіть, що ви виграли в лотерею велику суму грошей, - уяву відразу «полетить» в сторону їх можливого застосування і т. д. у ситуації, написаної автором, майбутнє (чим скінчиться епізод) відомо, уява не «летить» до «потребному майбутньому». Немає потреби представляти (уявляти), що б я відчула, що б я робила, як би я себе вела, тобто немає потреби представляти зміст мислення, зміст.

Психолог В. В. Налимов, взагалі кажучи, розглядає свідомість як «механізм, процес, який оперує смислами»?.

Відзначимо, що в контрольну групу входили не тільки студенти-економісти 3-го курсу, а й студенти-театрознавці, для яких слово є матеріалом творчості |  Sup1; Лурія. Р. Мова та свідомість. Ростов-на-Дону: Фенікс, 1998. С. 135.
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати