На головну

ПОДОРОЖ СИЛИ

1.  візуальне подорож
  2.  Наше досить довгу подорож вже добігало кінця, коли мої думки повернулися до Жанни.
  3.  Про те ж. Уявна подорож по св. місцях
  4.  ПЕРША ПОДОРОЖ Володя в галактиці
  5.  ПОДОРОЖ ІЗ ПЕТЕРБУРГА ДО МОСКВИ
  6.  подорож починається
  7.  подорож Першотворця

Коли я познайомився з доном Хуаном, я був дуже старанним студентом-антропологом і хотів почати свою антропологічну кар'єру, опублікувавши якомога більше матеріалів. Мені обов'язково потрібно було видертися нагору з академічного сходах, а для цього, за моїми рас парам, не могло бути кращого старту, ніж збирання даних з використання лікарських рослин індіанцями південного заходу США. Спочатку я попросив одного професора антропології, який працював в цій області, щоб він що-небудь порадив мені з приводу мого проекту. Він був видатним етнологів і опублікував в кінці тридцятих і початку сорокових років багато робіт про індіанців Каліфорнії і Сонори (Мексика). Він терпляче вислухав мою план. Ідея полягала в тому, щоб написати статтю, озаглавити її «етноботаніческіе дані» і опублікувати в одному журналі, присвяченому виключно антропологічним проблемам югозападе Сполучених Штатів. Я припускав зібрати лікарські рослини, привезти їх зразки в Ботанічний сад Університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі, де точно визначать їх види, а потім описати, як і для чого індіанці Південного Заходу вживають їх. Я вже уявляв собі тисячі гербарних аркушів. В туманному майбутньому вимальовувалося навіть видання невеликої енциклопедії з даної теми. Професор поблажливо посміхнувся: - Не хотілося б охолоджувати ваш ентузіазм, - сказав він втомленим голосом, - але я не можу не відгукнутися про вашу журбу в негативному сенсі. Старанність у антропології вітається, але воно повинно бути направлено в потрібне русло. Ми все ще переживаємо золоте століття антропології. Я мав щастя вчитися у Альфреда Кребер і Роберта Лоуі, двох стовпів громадських наук. Я не осоромив їх довіри. Я як і раніше вважаю антропологію фундаментальної дисципліною. Всі інші дисципліни повинні відгалужується від антропології. Вся область історії, наприклад, повинна називатися «історичної антропологією», а область філософії - «філософської антропологією». Чоло століття має бути мірою всього. Тому антропологія, наука про людину, повинна бути ядром будь-якої іншої дисципліни. Колись так і буде. Я дивився на нього в повному здивуванні. Це був, наскільки я його знав, тихий, добродушний, старий професор, який нещодавно переніс інфаркт. Здається, я торкнувся в ньому хвору струну.

- Чи не думаєте ви, що вам слід приділяти більше уваги теоретичним заняттям? - Продовжував він тим часом. - Замість того щоб займатися польовою роботою, чи не краще було б вам всерйоз позайматися лінгвістикою? У нас на кафедрі працює один з найбільш видатних лінгвістів світу! На вашому місці я б сидів біля його ніг і ловив би кожне слово, що виходить з його вуст. Крім того, у нас є видатний авторитет в області порівняльного релігієзнавства. Є самі компетентні антропологи, які створили праці про системах споріднення в культурах усього світу - з точки зору лінгвістики і з точки зору пізнання. Вам треба мати солідну теоретичну підготовку. Думати, що ви можете займатися поле виття роботою вже зараз, - це непростиме легковажність. Пориньте в книги, молодий чоловік. Ось вам моя порада. Я вперто відправився зі своєю пропозицією до іншого професора, більш молоде. Але і він мені не допоміг, а відкрито висміяв мене. Він сказав, що стаття, яку я задумав, - це комікс про Міккі Мауса. Навіть з натяжкою можна вважати це антропологією.

- Сьогодні антропологи, - сказав він «професорським» тоном, - стурбовані більш злободенними проблемами. Представники медичних і фармацевтичних наук вже виробили незліченні дослідження всіх існуючих лікарських рослин світу. Тут уже обгризені все кістки. Пропоноване вами збирання даних було б доречно на початку дев'ятнадцятого століття. Але з тих пір пройшло майже двісті років. Чи знаєте, існує така річ, як прогрес. Потім він дав мені визначення і тлумачення прогресу і його вдосконалення як двох філософських категорій, які, на його думку, найбільше застосовні до антропології.

- Антропологія - це єдина наука, - продов тиснув він, - яка чітко обґрунтовує концепцію вдосконалення і прогресу. Слава богу, що в тумані цинізму нашого часу все ще світить промінь надії. Тільки антропологія може продемонструвати дійсне розвиток культури і громадської організації. Тільки антропологи можуть довести людству без тіні сумніву наявність прогресу в людському знанні. Культура розвивається, і тільки антропологи можуть продемонструвати зразки товариств, які відповідають певним ланкам в ланцюзі прогресу і вдосконалення. Ось що таке антропологія! Чи не якась там ваша жалюгідна польова робота, яка і не польова робота зовсім, а просто мастурбація. Це був нищівний удар. Хапаючись за останню соломинку, я поїхав до Арізони, щоб поговорити з антропологами, які проводили там справжню польову роботу. На той час я вже був готовий до того, щоб відмовитися від своєї ідеї. Я зрозумів, що намагалися мені вселити ці два професори. І я був з ними повністю згоден! Моє прагнення займатися польовою роботою було, звичайно, просто дитячим. І все-таки як добре було б розім'яти ноги в поле! Не можна ж займатися наукою тільки в бібліотеці. В Арізоні я зустрівся з дуже досвідченим антропологом, який багато писав про аризонських і Сонорськая індіанців яки. Він був вкрай люб'язний. Не зупиняла мене і не давав порад. Він тільки помітив, що індіанські громади Південно-Заходу живуть дуже замкнуто і що іноземцям, особливо латинського походження, ці індіанці не довіряють, а то і живлять до них відверту ворожнечу. Його молодший колега був більш комунікабельними. Він сказав, що мені варто було б спочатку почитати книги про травах. Він був експертом якраз в цій області і вважав, що все, що можна знати про лікарські рослини південного заходу, вже обговорено і розкладено по поличках в різних публікаціях. Він навіть заявив, що будь-який сучасний індіанський травник черпає свої знання якраз з цих публікацій, а не з індіанської традиції. Закінчив він твердженням, що якщо до сих пір і збереглися якісь традиційні целительские практики, то індіанці ні за що не передадуть їх чужинця.

- Займися краще чимось вартим, - порадив він мені. - Зверни увагу на міську антропологію. Багато грошей виділяється, наприклад, на вивчення алкоголізму серед індіанців у великих містах. І це те, чим будь-який антрополог може займатися без особливих труднощів. Піди і напийся в барі з місцевими індіанцями. Потім проведи статистичний аналіз всього того, що ти про них дізнаєшся. Перетвори все в цифри. Міська антропологія - це реальна наука. Мені нічого не залишалося, як тільки прислухатися до порад досвідчених навчання. Я вже вирішив було летіти назад в Лос-Анджелес, але тут ще один мій друг-антрополог сповістив мене, що збирається проїхатися по Арізоні і Нью-Мексико, відвідати всі місця, де він проводив раніше роботу, і відновити відносини з людьми, які були колись його антропологічними інформаторами.

- Я буду радий, якщо ти поїдеш зі мною, - сказав він. - Працювати я не збираюся. Просто хочу побачитися з ними, випити з усіма по чарці, погомоніти. Я їм накопичив подарунків - ковдр, випивки, курток, різної амуніції для рушниць двадцять другого калібру. Завантажив машину всяким добром. Зазвичай, коли я хочу зустрітися з ними, я їжджу один, але при цьому завжди ризикую заснути за кермом. Ти міг би скласти мені компанію, не давав би мені пити зайвого, а якщо я все-таки переберу, міг би і посидіти трохи за кермом, а? Я так налякався, що відхилив його пропозицію.

- Мені дуже шкода, Білл, - сказав я. - Ця поїздка мені не допоможе. Я більше не бачу сенсу до цієї ідеї польової роботи.

- Чи не здавайся без боротьби, - сказав Білл батьківськи-турботливим тоном. - Ти повинен весь викластися в боротьбі, а якщо не вийде, тоді що ж, можна і відмовитися, але не раніше. Поїхали зі мною, і ти побачиш, як тобі сподобається Південно-Захід.

Він поклав руку мені на плече. Я мимоволі відзначив, як важка його рука. Білл завжди був високий і сильний, але в останні роки в його тілі з'явилася дивна жорсткість. Він втратив своє повсякчасне хлоп'яцтво. Його кругле обличчя більше не лучілось молодістю, як раніше. Тепер це було заклопотане обличчя. Я думав, що він турбується з приводу свого облисіння, але іноді мені здавалося, що тут криється щось більше. Отже, він став важчим. Не те щоб він погладшав: його тіло стало більш важким в якомусь непоясненному сенсі. Я помічав це по тому, як він став ходити, сідати і вставати, Здавалося, що Білл в будь-якій дії кожною своєю клітинкою завзято бореться з гравітацією. Скінчилося тим. що, незважаючи на свої засмучені почуття, я відправився разом з ним. Ми об'їхали всі місця в Арізоні і НьюМексіко, де жили індіанці. Одним з результатів цієї подорожі стало те, що я виявив в особистості мого друга-антрополога два різних аспекти. Він пояснив мені, що як професійний вчений він майже не мав власних думок і завжди дотримувався генеральної лінії антропологічної науки. Але як приватній особі польова робота давала йому багаті і цікаві переживання, про які він нікому не розповідав. Ці переживання НЕ втискувалися в панівні ідеї антропології, так як їх неможливо було класифікувати. Під час нашої подорожі він незмінно випивав зі своїми ексінформаторамі, після чого повністю розслаблявся. Тоді я сідав за кермо, а він сидів поруч і потягував прямо з пляшки 30-річний «Баллантайн». У такі-то хвилини Білл іноді був не проти поговорити про свої НЕ класифікується переживаннях.

- Я ніколи не вірив у духів, - уривчасто промовив він одного разу. - Ніколи не цікавився привидами і примарами, голосами в темряві і всяким таким. У мене було дуже прагматичне, серйозне світогляд. Моїм компасом завжди була наука. Але потім, коли я працював в поле, в мене стала проникати всяка чортівня. Наприклад, одного разу вночі я відправився з декількома індіанцями на пошук бачення. Вони збиралися по-справжньому ініціювати мене за допомогою болючою церемонії протиканія грудних м'язів. Вони готували в лісі парну. Я налаштовував себе на те, щоб витерпіти біль. Щоб надати собі сили, я пару раз сьорбнув. І раптом людина, який мав «клопотати» за мене перед виконують ритуал, закричав в жаху, вказуючи на темну, зловісну фігуру, яка йшла прямо до нас.

Коли ця фігура наблизилася до мене, я побачив, що переді мною старий індіанець, одягнений самим диким чином. У нього були шаманські регалії. Побачивши цього старого шамана, людина, яка мене опікав в ту ніч, впав від страху свідомість. Старий підійшов до мене впритул і уперся мені пальцем в груди. А палець був - одна шкіра і кістки. Старий бурмотів мені щось незрозуміле. До цього моменту всі інші вже побачили старого і мовчки кинулися до мене. Старий повернувся і глянув на них, і всі вони застигли на місці. Він пильно придивлявся до них пару секунд. Голос у нього був просто незабутній. Немов він говорив через трубу або у нього було в роті якусь іншу пристосування, видобувати звуки з самого його нутра. Клянуся, я бачив, що ця людина говорить всередині тіла, а його рот просто транслює слова, як якийсь механізм. Так ось, пронизав він їх поглядом і пішов далі, повз мене, повз них, і зник, розчинився в темряві. Білл розповів, що церемонія ініціації так і не відбулася. Всі індіанці, в тому числі і шамани, відповідальні за ритуал, так тремтіли від страху, що мало не вистрибували з черевиків. Трохи оговтавшись, вони розбіглися хто куди.

- Люди, які були друзями багато років, - продовжував він, - більше ніколи не розмовляли один з одним. Вони заявили, що бачили привид в образі неймовірно старого шамана і що, якби вони розмовляли про це один з одним, це принесло б їм нещастя. Навіть просто дивитися один на одного було небезпечно. Більшість з них потім виїхало з тих місць.

- Чому вони вважали, що розмовляти один з одним або дивитися один на одного - на жаль? - Запитав я Білла.

- Такі їхні вірування, - відповів він. - Привиди такого роду звертаються до кожного з присутніх індивідуально. Для індіанців отримати таке бачення - це значить визначити свою долю на все життя.

- І що ж привид сказало їм індивідуально? - Запитав я.

- Ось цього я не знаю, - відповів Білл. - Вони ж і мені ніколи нічого не говорили. Коли я питав їх, вони все входили в стан глибокого заціпеніння. Нічого не бачили, нічого не чули. Вже через кілька років після цієї події та людина, яка втратила свідомість, клявся мені, що свідомість був удаваний. Він просто до смерті боявся поглянути в обличчя тому старому. А то, що старий мав сказати кожному з них, всі вони розуміли не так на словесному, а на якомусь іншому рівні. Те, що привид сказало Біллу, наскільки він зрозумів, мало відношення до його здоров'ю і його майбутнього.

- Тобто? - Запитав я.

- Справи мої не надто гарні, - зізнався він. - Моє тіло почувається недобре.

- Але ти хоч знаєш, у чому тут справа?

- Ну да, - сказав він байдужим тоном, - лікарі мені все пояснили. Але я не збираюся турбуватися і навіть думати про це. Одкровення Білла залишили в мені важкий осад, З цього боку я його абсолютно не знав. Я завжди вважав, що він - веселун, свій хлопець. Ніколи б не подумав, що у нього є вразливі місця. І такий Білл мені не подобався. Побув вже занадто пізно відступати. Наше подорож тривала. Іншим разом він довірливо повідомив мені, що шамани Південного Заходу вміють перетворюватися в різних істот і що розподіл шаманів па «ведмедів», «гірських левів» і т. П. Слід розуміти не в символічному або метафоричному сенсі, а в самому що ні на є буквальному.

- Не знаю, чи повіриш ти, - заявив він самим шанобливим тоном, але є шамани, які насправді стають ведмедями, гірськими левами або орлами. Я не перебільшую і нічого не вигадую, коли говорю, що одного разу я сам бачив перетворення шамана, який називав себе «Річковий Людина», «Річковий Шаман» або «Що прийшов з Річки, що повертається до Ріки». З ним я був в горах в штаті Нью-Мексико. Я возив його на машині; він мені довіряв. Цей шаман шукав свій витік - так він говорив. Один раз ми з ним йшли берегом річки, як раптом він став якимось дуже збудженим. Він велів мені скоріше тікати з берега до високих скелях, сховатися там, накрити голову і плечі ковдрою і визирати у шпаринку, щоб не пропустити те, що він зараз робитиме.

- Що ж він збирався робити? - Запитав я, не в силах стримати нетерпіння.

- Я не знав, - сказав Білл. - Мені залишалося тільки здогадуватися. Я н уявити, собі не міг, що він збирався робити. Він просто зайшов у воду, у всій одязі. Коли вода дійшла йому до литок - це була широка, але дрібна гірська річка, - шаман просто зник, розчинився. Але перш ніж увійти в воду, він шепнув мені на вухо, що я повинен пройти вниз за течією і почекати його. Він вказав мені точне місце, де чекати. Я знайшов це місце і побачив, як шаман вийшов з води. Хоча нерозумно говорити, що він «вийшов з води». - Я бачив, як шаман перетворився в воду, а потім відтворив себе з води. Ти можеш в це повірити? Я не міг нічого сказати з приводу цієї історії. Повірити в неї було неможливо, але і не вірити я теж не міг. Вілл був занадто серйозною людиною. Напрошувалося єдине розумне пояснення: в цій подорожі він пив з кожним днем ??все більше. У багажнику у Білла був ящик з двадцятьма чотирма пляшками шотландського віскі - для нього одного. Він пив, як слон.

- Я завжди був небайдужий до езотеричних перетворенням шаманів, - оголосив він мені в інший день. - Не скажу, що я можу пояснити ці перетворення або хоча б вірю в те, що вони насправді відбуваються, але в якості інтелектуального вправи дуже цікаво подумати про те, що перетворення в змій і гірських левів не так важко, як те, що робив водяній шаман. У такі моменти я задіюю свій розум таким чином, що перестаю бути антропологом і починаю реагувати на те, що чую нутром. А нутром я чую, що ці шамани визначено роблять щось таке, що неможливо науково зафіксувати і взагалі обговорювати, якщо ти при здоровому глузді. Наприклад, є хмарні шамани, які перетворюються в хмари, в туман. Я ніколи цього не бачив, але я знав одного хмарного шамана. Я не бачив, щоб він зникав або перетворювався в туман на моїх очах, як той, інший шаман перетворився в воду. Але одного разу я погнався за хмарним Шалманов, і він просто зник - в такому місці, де сховатися просто ніде. Хоча я не бачив, як він перетворився на хмару, але він зник! Я не можу пояснити, куди він подівся. Там, де він пропав, не було ні скель, ні рослинності. Я був там через півхвилини після нього, але шамана вже не було.

- Я гнався за цією людиною, щоб отримати інформацію, - продовжував Білл. - Але він не хотів приділити мені час. Він був дуже доброзичливий, але і тільки. Білл розповів мені ще масу інших історій - про суперництво і політичних угрупованнях індіанців в різних резерваціях, про кровної помсти, ворожнечі, дружбу і т. Д. І т. П. - Все це не цікавило мене ні в найменшій мірі. А ось історії про перетвореннях шаманів і привидів давали мені серйозну емоційний струс. Вони мене одночасно і залучали, і лякали. Але чому вони мене залучають або лякають, я не міг зрозуміти, як не намагався. Можу тільки сказати, що ці шаманські історії зачіпали мене на якомусь невідомому, тілесному рівні, я б навіть сказав, на рівні нутрощів. Ще під час цієї поїздки я зрозумів, що індіанські спільноти Південного Заходу - це дійсно спільноти закриті. І я врешті-решт погодився з тим, що мені дійсно потрібно було пройти ґрунтовну теоретичну підготовку, що розумніше було б зайнятися польовий антропологічної роботою атакою сфері, з якою я знайомий або в якій є деяка конкуренція. Коли наша поїздка закінчилася, Білл відвіз мене на автобусну станцію в Ногалес, штат Арізона. Звідти мені треба було повернутися в Лос-Анджелес. Поки ми сиділи в залі очікування, Білл по-батьківськи повчав мене, нагадуючи, що невдачі в антропологічної польової роботи неминучі, але вони є ознаками наближення до мети або мого дозрівання як вченого. І раптом він нахилився до мене і рухом підборіддя вказав на протилежний кінець залу.

- Здається, он той старий, який сидить на лавці в кутку, - це і є та людина, про яку я тобі розповідав, - прошепотів він мені на вухо. - Я не зовсім впевнений, тому що я бачив його перед собою, лицем до лиця, тільки один раз.

- Який чоловік? Що ти мені про нього розповідав? - Запитав я. - Коли ми говорили про шаманів і шаманських перетвореннях, я розповів тобі, як одного разу я зустрів хмарного шамана.

- Так-так, я пам'ятаю, - сказав я. - Це і є хмарний шаман?

- Ні, - сказав Білл, - але мені здається, що це товариш або вчитель хмарного шамана. Я їх обох бачив разом багато разів - правда, здалеку і багато років тому. Я згадав, що Білл мигцем згадував, причому не в зв'язку з хмарним шаманом, про існування якогось таємничого старика, колишнього шамана; цей старий мізантроп з індіанців юма у свій час був жахливим чаклуном. 0б відносинах цього старого з хмарним шаманом мій друг ніколи нічого не розповідав, але, очевидно, це був настільки важливий пункт для Білла, що він був впевнений - я теж про це знаю. Дивне занепокоєння несподівано опанувало мною і змусило скочити з лави. Наче їх вабить чужою волею, я підійшов до старого і відразу ж почав довгу тираду про те, як я багато знаю про лікарські рослини і про шаманізм індіанців рівнин і їх сибірських предків. Мимохідь я згадав, що чув про старого як про шамана. На закінчення я запевнив старого, що для нього було б вкрай корисно поговорити зі мною докладно.

- У всякому разі, - сказав я нетерпляче, - ми могли б обмінятися історіями. Ви розкажете мені свої, а я вам - мої. Весь цей час старий не піднімав на мене очей. І тут раптом підняв. «Я Хуан Матус», - сказав він, дивлячись мені прямо в очі. Моя тирада ні в якому разі не повинна була припинятися, але з якоїсь незрозумілої причини я раптом відчув, що мені більше нічого сказати. Хотілося тільки назвати своє ім'я. Але старий підняв руку на рівень моїх губ, як би змушуючи мене мовчати. У цей момент під'їхав автобус. Старий пробурчав, що це той автобус, на якому він повинен їхати; потім він дружелюбно запросив мене заглянути як-небудь до нього, щоб ми могли поговорити в невимушеній обстановці і обмінятися історіями. Говорячи це, він іронічно посміхнувся куточком рота. З неймовірною для людини його віку спритністю - йому було, як я прикинув, за вісімдесят - він в кілька стрибків покрив пятідесятіярдовое відстань між лавою, де він сидів, і дверима автобуса. Автобус немов зупинився спеціально для того, щоб підібрати цього старого, - як тільки він застрибнув, двері зачинилися і машина рушила. Старий поїхав, а я повернувся до лавки, де сидів Білл.

- Що він сказав, що він сказав? - Питав він збуджено.

- Щоб я заглянув до нього додому, - відповів я. - І навіть сказав, що ми там зможемо поговорити.

- Він запросив тебе до себе додому? Що ж ти йому такого сказав? - Приставав Білл. Я похвалився Біллу, що в моїй особі загинув торговий агент, і розповів, як я пообіцяв старому поділитися з ним своєю багатою інформацією про лікарські рослини. Білл явно не повірив жодному моєму слову. Він звинуватив мене в тому, що я щось приховує від нього.

- Я знаю, що за люди тут живуть, - заявив він войовничо, - а цей старий - особливо дивний тип. Він не розмовляє ні з ким, в тому числі і з індіанцями. З якою б дива йому розмовляти з тобою, чужаком? Був би ти хоч розумний! Було очевидно, що мій друг розсердився на мене, хоча я і не міг зрозуміти за що. Я не смів попросити у нього пояснень. У мене виникло враження, що він ревнує мене до цього старого. Можливо, я домігся успіху там, де він свого часу зазнав поразки. Як би там не було, мій випадковий успіх нічого не значив для мене. Якщо не брати до уваги коротких зауважень Білла, я не мав ні найменшого поняття про те, як важко було зійтися з цим старим. Та й нічого особливо примітного в нашій розмові я в той час не виявив. І мене дивувало, що Білл так засмучується з цього приводу.

- А ти знаєш, де він живе? - Запитав я його. - Не маю ні найменшого поняття, - відповів він сухо. - Місцеві люди говорили, що він не живе взагалі ніде, просто з'являється несподівано то тут, то там, але все це, звичайно, нісенітниця собача. Напевно, живе в якійсь руїні в мексиканському Ногалесі.

- Чим же він такий важливий? - Запитав я. Поставивши це питання, я зміг набратися хоробрості і додати: - По-моєму, ти засмучений через те, що він розмовляє зі мною. Чому? Білл з байдужим виглядом визнав, що він був засмучений, тому що, за його відомостями, навіть намагатися заговорити з цією людиною було марно.

- Цей старий - рідкісний грубіян, - додав Білл. - У кращому випадку, ти до нього звертаєшся, а він на тебе тільки дивиться і слова не скаже. А іншим разом і поглядом не була удостоєна; просто не звертає на тебе уваги, немов ти порожнє місце. Я один-єдиний раз спробував заговорити з ним, і він мене дуже грубо обірвав. Знаєш, що він мені сказав? «На твоєму місці я б не витрачав енергію на відкривання рота. Бережи її. Вона тобі потрібна ». Чи не був би він такий старої калошею, я б врізав йому по носі. Я помітив, що називати цю людину «старим» було б не зовсім коректно. Насправді він не виглядав таким вже старим, хоча років йому, безумовно, було багато. Він неймовірно рухливий і міцний. Про себе ж я подумав, що Білл опинився б в жалюгідному становищі, якби надумав врізати такому «старому» по носі. Старий індіанець був сильний. Можна навіть сказати, він вселяв страх. Але цього я вголос не сказав. Білл продовжував просторікувати про те, як ненависний йому цей бридкий дідуган і що б він зі дідком зробив, якби той не був таким кволим.

- Як ти думаєш, хто б міг мені підказати його адресу? - Запитав я. - Можливо, дехто в Юмі, - відповів він, потроху заспокоюючись. - Може бути, ті люди, з якими я тебе познайомив на початку нашої поїздки. Ти нічого не втратиш, якщо розпитати їх. Можеш сказати, що це я тебе до них направив. Отже, мої плани змінилися. Замість того щоб повернутися в Лос-Анджелес, я відправився в Юму, штат Арізона. Зустрівся з людьми, з якими мене познайомив Білл. Вони не знали, де живе той старий індіанець, але їхні відгуки про нього ще більше порушили мою цікавість. Мені сказали, що він не з Юми, а з мексиканського штату Сонора і що в молодості він був вселяє жах магом, творив заклинання і накладав чари на людей, але, постарівши, перетворився на відлюдника-аскета. Хоча він був індіанцем яки, у свій час його бачили з групою мексиканців, які, судячи з усього, добре розбиралися в чаклунстві. Всі інформатори Білла стверджували, що вже багато років ніхто з тієї компанії в околицях Юми не з'являвся. Один з інформаторів додав, що цей старий був однолітком його дідуся. Але дідусь був уже старезний і прикутий до ліжка, а маг з роками, здавалося, лише набирався сил. Цей же оповідач порекомендував мені звернутися до якихось людям в Ермосільо, столиці Сонори, які могли знати старого і розповісти мені про нього більше. Перспектива поїздки ще і в Мексику мене не дуже-то радувала. Сонора перебувала занадто далеко від сфери моїх інтересів. Крім того, я подумав, що краще все-таки й справді зайнятися міський антропологією, і повернувся в Лос-Анджелес. Перед від'їздом до Каліфорнії я, правда, прочесав околиці Юми, всюди розпитуючи про старого. Але більше ніхто не знав про нього нічого. В автобусі на шляху в Лос-Анджелес мною володіли змішані відчуття. З одного боку, я відчував себе повністю вилікувався від всяких затьмарення, пов'язаних з польовою роботою і старим-індіанцем. З іншого боку, мене мучила дивна ностальгія. Такого зі мною раніше ніколи не бувало. Новизна відчуття вразила мене до глибини душі. Це була суміш занепокоєння і туги, як ніби мені не вистачало чогось вкрай важливого. У міру того як я наближався до Лос-Анджелесу, все, що впливало на мене в Юмі, поступово почало йти на задній план. Але від цього моя туга лише посилювалася.

- 2 -

Частина перша |  НАМІР БЕЗКІНЕЧНОСТІ

КИМ ЖЕ ДІЙСНО ДОН ХУАН? |  ТУРБОТИ ПОВСЯКДЕННОМУ ЖИТТІ |  ПОЗИЦІЯ, НА ЯКІЙ Я НЕ МІГ БІЛЬШЕ ЗАЛИШАТИСЯ |  неминучої зустрічі |  ПЕРЕЛОМНИЙ МОМЕНТ |  ВИМІР осягнення |  ПРОВОДНИК |  ГРА ЕНЕРГІЇ НА ГОРИЗОНТІ |  ПОДОРОЖІ ПО темному морю УСВІДОМЛЕННЯ |  НЕОРГАНІЧНА ОСОЗНАНИЕ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати