Головна

Коштовний ЧОЛОВІК 5 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Майже всі журналісти вже розбіглися, хоча я помітила вдалині одного впертого з мікрофоном напереваги. Він гукнув мене по імені.

Я зробила крок вперед, ігноруючи його заклики.

- Без коментарів, - тільки й пробурмотіла я. І лише тоді зрозуміла, що це не репортер, а в руці у нього не мікрофон.

- Ну нарешті, - сказав Крістіан і простягнув мені троянду.

Майкл

- Ти його духовний наставник, - сказав Койн, який подзвонив мені о третій годині ночі. - Так наставляй його.

Я спробував пояснити начальнику в'язниці, що ми з Шеем, в общем-то, не розмовляємо, але він повісив трубку, не давши мені договорити. Відповідно, мені довелося вибратися з ліжка і поїхати до в'язниці. Ось тільки черговий наглядач повів мене не на ярус I, а в інше місце.

- Його перевели, - пояснив він.

- Чому? На нього знову напали?

- Ні, він сам упорався, - сказав він, і, коли ми дійшли до камери Шея, я зрозумів, що малося на увазі.

Більшу частину його обличчя покривали синці. Кісточки на пальцях були обдерті до м'яса. По лівому скроні збігала тонка цівка крові. Незважаючи на те що Шей знаходився в камері, його зап'ястя, щиколотки і талію овівалі ланцюга.

- Чому ви не викликали лікаря? - Обурився я.

- Та лікар вже тричі приходив, - відповів наглядач. - Але наш хлопчик зриває бинти. Тому довелося його закувати.

- Якщо я пообіцяю, що він припинить це робити ...

- Припинить битися головою об стінку?

- Так. Ви зможете зняти з нього наручники під мою відповідальність? - Я глянув на Шея, але той вперто відводив очі. - Шей? Як тобі моя ідея?

Він ніяк не відреагував на мої слова, а я поняття не мав, як його переконати зупинити самокатування. Проте наглядач жестом підкликав його до дверей і зняв кайдани з рук і щиколоток. Ланцюг навколо живота залишилася на місці.

- Про всяк випадок, - пояснив він і пішов.

- Шей, - сказав я, - навіщо ти це робиш?

- Пішов в жопу!

- Я розумію, що ти наляканий. Розумію твій гнів. Я ні в чому тебе не звинувачую ...

- Мабуть, щось змінилося. Тому що одного разу ти мене таки звинуватив. Ти - і ще одинадцять чоловік. - Шей ступив вперед. - Яке воно було, в тій кімнаті? Ви просто сиділи і розмовляли про те, яким же треба бути чудовиськом, щоб зробити це кошмарне злочин? Вам не спадало на думку, що ви, можливо, не всі знаєте?

- Тоді чому ти нічого не сказав ?! - Вибухнув я. - Нічогісінько! Ми мали версією прокурора, ми чули свідчення Джун. Але ти - ти навіть не відірвав дупу від стільця і ??не попросив про поблажливість!

- Хто б повірив мені - проти слів мертвого копа? - Риторично поцікавився він. - Мій власний адвокат мені не вірив. Тільки і твердив, що потрібно тиснути на важке дитинство, а не на моє виклад подій. Говорив, що я не викличу довіри у присяжних. На мене йому було наплювати - він хотів одного: потрапити в вечірній випуск новин. він виробив стратегію. І знаєш яку? Спершу він говорить присяжним, що я не винен. Потім, коли доходить до вироку, він змінює лінію: «Гаразд-гаразд, винен. Але вбивати його все-таки не треба ». З таким же успіхом можна просто зізнатися у брехні.

Приголомшений, я не зводив з нього погляду. В ході того суду я і не думав, що подібні думки могли кружляти у Шея в голові. Не думав, що він не став благати про пощаду лише тому, що для цього довелося б зізнатися в злочині. Зараз, згадуючи те, що трапилося, я розумів, що захист дійсно заспівала по-новому, коли фаза звинувачення змінилася винесенням вироку. І нам дійсно стало важче їм вірити.

А що ж Шей? Він сидів прямо там, з немитою головою і порожніми очима. Його мовчання, яке я вважав проявом гордині або сорому, насправді могло означати зовсім інше - розуміння, що для таких людей, як він, світ ніколи не грає за правилами. І я - разом з одинадцятьма іншими присяжними - засудив його задовго до оголошення вердикту. Зрештою, яку людину можуть судити за подвійне вбивство? Який прокурор вимагатиме вищої міри без достатніх на те підстав?

З тих пір як я став його духовним наставником, він часто повторював, що минуле не має значення. Я розумів це так, ніби він відмовляється визнавати свою провину. Але насправді він просто розумів, що, будь він хоч тричі невинний, його все одно стратять.

Я був присутній на суді, я вислухав всі свідчення. Сама думка, що Шей не заслуговував смерті, здавалася безглуздою, неприпустимою.

З іншого боку, настільки ж безглуздими і неприпустимими здавалися чудеса.

- Але Шей, - тихо вимовив я, - я ж вислухав усіх свідків. Я бачив, що ти зробив.

- Я нічого не робив. - Він опустив голову. - Це все через інструментів. Я забув їх в будинку. І коли я постукав у двері, повернувшись за ними, то мені ніхто не відкрив. Тому я просто увійшов всередину ... і тоді я побачив її.

- Елізабет. - Живіт мій скрутила гострий біль.

- Ми з нею часто грали в баньки. Хто перший посміхнеться - той програв. Я завжди вигравав, але одного разу вона замахнулася моєї викруткою - я і не знав, що вона її потягла, - і стала розсікати нею повітря, як маніяк з ножем. Я розреготався. "Я перемогла! - Кричала вона. - Я перемогла! »І вона таки перемогла. Начисто. - Обличчя його перекосило. - Я б ніколи її не образив. Коли я в той день прийшов до них, вона була з ним. Штани у нього були спущені. А вона ... Вона тільки плакала. Він же повинен був бути їй батьком. - Він прикрив обличчя рукою, як ніби це могло заступити його від страшних картин пам'яті. - Вона подивилася на мене, як ніби ми знову грали в баньки, і посміхнулася. Але в цей раз вона не програла - цього разу вона знала, що переможе. Тому що поруч був я. Тому що я міг її врятувати. Все життя люди дивилися на мене, як на покидьки. Ніхто не вірив, що я можу зробити щось хороше, - а вона повірила. І я хотів ... О боже, як же я хотів, щоб вона в мене вірила! - Шей перевів подих. - Я схопив її. і потягнув нагору, в ту кімнату, яку повинен був ось-ось добудувати. Я замкнув двері і сказав їй, що тут ми в безпеці. В цю мить пролунав постріл, і двері зникла, і він увійшов до кімнати, цілячись прямо в мене.

Я уявив, як це було такій людині, як Шей. Вічно розгублений, не здатний до нормального спілкування, він раптом побачив перед обличчям дуло пістолета. Мене б теж охопила паніка.

- Завили сирени, - продовжував Шей. - Це він їх викликав.

Сказав, що вони їдуть за мною і що жоден коп не повірить такому виродку, як я. А вона тільки кричала: «Не стріляй, не стріляй!» Він велів їй відійти в сторону, а я схопився за пістолет, щоб він не заподіяв їй шкоди. Ми почали битися, по черзі хапаючись за пістолет, а він все стріляв і стріляв. - Шей важко проковтнув. - Я підхопив її. Кров була всюди: на мені, на ній. Він все вигукував її ім'я, але вона на нього навіть не дивилася. Вона дивилася на мене, як ніби ми знову грали в баньки, тільки тепер це вже була не гра ... А потім, хоча очі її були як і раніше відкриті, вона перестала дивитися. І гра закінчилася, нехай я і не посміхнувся. - Він насилу придушив плач, притиснувши долоню до губ. - Я не посміхнувся.

- Шей ... - ледь чутно прошепотів я.

Він підняв погляд.

- Воно й на краще, що вона померла.

В роті у мене пересохло. Я згадав, як Шей говорив це Джун Нілон на сеансі реституційного правосуддя. Згадав, як вона вибігла з кімнати в сльозах. Але, можливо, ми вирвали слова Шея з контексту? Можливо, він щиро вірив, що смерть Елізабет була позбавленням від кошмару, пережитого з вини її вітчима?

У мозку моєму нібито засіла скалка.

- Трусики, - сказав я. - Її трусики знайшли у тебе в кишені.

Шей здивовано втупився на мене, явно прийнявши за ідіота.

- Ну, це тому, що у неї ще не було можливості надіти їх. До того як все почалося ...

Шей, якого я дізнався за цей час, міг вилікувати відкриту рану одним дотиком, але він же міг пережити нервовий зрив, якщо картопляне пюре на тарілці виявлялося занадто жовтим. Цього Шея аніскільки не налякало б, якби поліція знайшла при ньому трусики маленької дівчинки. Хапаючи Елізабет, він автоматично схопив її нижню білизну, щоб вона змогла одягнутися. Цілком логічно.

- Ти хочеш сказати, що постріли були ненавмисними?

- Я ніколи не визнавав себе винним, - відповів він.

Розумники, які заперечували чудеса Шея, нерідко наполягали, що Господь не вибрав би тіло вбивці для другого пришестя на Землю. А що, якщо це так? Що, якщо ситуацію витлумачили хибно і Шей лише намагався захистити Елізабет від вітчима, а не вбивав їх навмисне?

Це означало, що Шей повинен був померти за чужі гріхи.

Знову.

- Ти зовсім невчасно, - з порога сказала Меггі.

- У мене термінова справа.

- Тоді подзвони в поліцію. Або зв'яжися з Богом напряму. Я передзвоню тобі завтра вранці.

Вона спробувала було закрити двері, але я встиг сунути в отвір ногу.

- Все в порядку?

За спиною у Меггі несподівано виріс чоловік з британським акцентом. Сама вона почервоніла, як помідор.

- Батько Майкл, - сказала вона, - познайомтеся з Крістіаном Галлахером.

Він простягнув руку для вітання.

- Дуже приємно, отче. Я багато про вас чув.

Я сподівався, що він лукавить. Якщо у Меггі побачення, вже можна було б підібрати більш доречні теми для розмови.

- Так що ж, - добродушно запитав Крістіан, - що у вас за пожежний випадок?

Я відчув, як потилицю наливається жаром. У руці чоловік тримав недопиту келих вина, з глибини будинку лунала музика. Ніякого пожежного випадку. Вогонь вже розгорівся, і я тільки що власноруч засипав його відром піску.

- Вибачте. Я не хотів ... - Я позадкував. - Приємного вам вечора.

Двері зачинилися, але замість того щоб йти до свого мотоцикла, я сів на ганок. Коли ми тільки познайомилися з Шеем, я запевняв його, що неможливо бути самотнім - Господь завжди з тобою, - але я брехав. «Він паршиво грає в шашки», - говорив мені Шей. І в п'ятницю ввечері Його в кіно не зводиш. Я знав, що займаю місце, зазвичай відведений під Бога, і мені вистачало цього з головою. Але це не означало, що я не відчував сяючою порожнечі навколо себе.

Двері прочинилися, і в відрізку жовтого світла виникла Меггі - боса, з чоловічим піджаком на плечах.

- Прости, - сказав я. - Я не хотів псувати тобі вечір.

- Нічого страшного. Сама мала розуміти, що так повезти мені не могло. - Вона присіла поруч. - Так що ж трапилося?

У темряві, з освітленим місяцем профілем, вона могла порівнюватися красою з будь Мадонною епохи Відродження. Тоді я подумав, що Бог адже доручив виносити свого сина жінці, багато в чому схожою на Меггі. Марія точно так же готова була прийняти тягар світу на свої плечі, навіть якщо їй вистачало власної ноші.

- По-моєму, - сказав я, - Шей невинний.

Меггі

Мене, в общем-то, не здивувало те, що Шей Борн сказав священикові.

Ні, здивувало мене те, як сліпо він йому повірив. Кожному слову.

- Тепер мова йде не про захист його прав, - сказав Майкл. - І не про те, щоб дозволити йому померти на своїх умовах. Йдеться про вбивство невинного людини.

Ми перебралися до вітальні. Крістіан сидів на дивані і прикидався, ніби вирішує кросворд судоку в газеті, але насправді ловив кожне слово. Це він вийшов на ганок і запросив мене в мій власний будинок. Я твердо вирішила розвіяти ілюзії батька Майкла і якомога швидше повернутися до того, на чому ми зупинилися перед його приходом. А зупинилися ми ось на чому: я лежала на спині, а Крістіан чіпав мене за бік, показуючи, де роблять розріз для видалення жовчного міхура. Насправді це набагато приємніше, ніж здається зі слів.

- Він - вбивця, суд визнав його винним, - сказала я. - А брехати вбивці вчаться раніше, ніж ходити.

- Може, суд помилився ...

- Але ти сам був одним з присяжних!

Крістіан підвів голову.

- Правда?

- Ласкаво просимо в моє життя, - сказала я. - Майкл, ти цілими днями слухав свідчення свідків. Ти на власні очі бачив докази.

- Я знаю. Але це було раніше, коли я ще не знав, що він застав Курта Нілон за розбещенням власної прийомної дочки. Коли я не знав, що пістолет вистрілив випадково, коли він намагався його вихопити.

Крістіан подався вперед.

- Що ж, він тепер, виходить, герой, так?

- Якщо він убив дівчинку, яку намагався врятувати, героєм у нього бути не вийде. Боже ти мій, чому він не робить добре свого адвоката цією інформацією?

- Він каже, що намагався, але адвокат вирішив, що цей номер не пройде.

- Ну, це про щось та говорить.

- Меггі, ти ж знаєш Шея. Він не самий симпатичний хлопець в Сполучених Штатах і тоді їм теж не був. До того ж його знайшли з димлячим стволом біля трупів поліцейського і маленької дівчинки. Навіть якби він сказав правду, хто б став його слухати? Кого швидше приймуть за педофіла - героя-копа і зразкового сім'янина або недоумкуватого бродягу-різноробочого? Шей був приречений ще до того, як увійшов в зал суду.

- Але навіщо йому брати на себе чужу провину? - Заперечила я. - Чому не можна було хоч комусь сказати - за одинадцять-то років ?!

Він лише похитав головою.

- Я не знаю. Але мені б не хотілося, щоб він помер, перш ніж ми зможемо відповісти на це питання. Ти ж сама кажеш, що правова система для всіх працює по-різному. Це був нещасний випадок. Ненавмисне вбивство.

- Може, я помиляюся, - втрутився Крістіан, - але за ненавмисне вбивство вищу міру не дають, адже так?

Я зітхнула.

- А нові докази у нас є?

Батько Майкл на хвилину задумався.

- Він сам сказав ...

- Нові докази, - Повторила я.

Обличчя його раптом засяяло.

- У камері напевно працювала відеокамера, - сказав Майкл. - Десь же цей запис збереглася, вірно?

- Це все одно лише запис його розповіді, - пояснила я. - Одна справа - слова, інше - наприклад, сперма Курта Нілон ...

- Ти ж юрист при АОЗГС. Зроби хоч щось!

- З юридичної точки зору я нічого не можу зробити. Не можна заново відкрити справу, якщо у нас немає якихось фантастичних доказів від криміналістів.

- Може, подзвонити губернатору? - Запропонував Крістіан.

Ми одночасно обернулися на голос.

- Але так адже зазвичай надходять в серіалах. І в романах Джона Грішема.

- Звідки у тебе такі глибокі пізнання в американській юриспруденції? - Запитала я.

Він знизав плечима.

- Я колись був закоханий в дівчину з «Поліції Лос-Анджелеса».

Важко зітхнувши, я підійшла до столу, на якому розпласталася амебою моя сумка. Вивудивши мобільний телефон, я набрала заповітний номер.

- Сподіваюся, це щось дійсно важливе, - прогарчав мої бос на іншому кінці дроту.

- Прости, Руфус. Вже, звичайно, запізно ...

- Давай відразу до справи.

- Мені потрібно зателефонувати Флинну від імені Шея Борна.

- Флинну? Губернатору Марку Флинну? Навіщо витрачати останню апеляцію, коли вердикт в Гаазі ще не винесено?

- Духовний наставник Шея Борна вважає, що його звинуватили помилково.

Я підняла очі і побачила, що Майкл і Крістіан як на голках стежать за розвитком подій.

- З'явилися нові докази?

Я закрила очі.

- Ну немає. Але це дуже важливо, Руфус.

Через хвилину я вже закінчила розмову і простягнула Майклу серветку з недбало написаними цифрами.

- Це мобільний губернатора. Подзвони йому.

- Чому я?

- Тому, - пояснила я, - що він католик.

- Але я мушу поспішати, - сказала я Крістіану. - Губернатор хоче, щоб ми негайно з'явилися до нього в кабінет.

- Якби мені давали по фунту кожен раз, коли дівчина так від мене відбувається, я був би вже мільйонером, - посміхнувся він. Потім, як ніби в цьому не було нічого надприродного, він мене поцілував.

Нехай це був швидкий поцілунок. Нехай таким поцілунком можна закінчувати фільми для сімейного перегляду. І стався він на очах у священика. І тим не менше цей поцілунок був природний, як ніби ми завжди ставили крапку в пропозиціях губами, поки весь світ переживав про правила пунктуації.

Тут-то все і зіпсувалося.

- Ну, - сказала я, - тоді до завтра?

- У мене дві доби чергування, - сказав він. - Може, в понеділок?

Але в понеділок я повинна була знову йти в суд.

- Я тобі подзвоню, - сказав Крістіан.

Зустрітися з Майклом ми домовилися вже у ратуші: я хотіла, щоб він з'їздив додому і начепив якомога більше священицької атрибутики. У такому вигляді - в джинсах і розстебнутій сорочці - ніхто йому ласку робити не стане. І ось, чекаючи його на парковці, я подумки програвала кожен склад нашої бесіди з Крістіаном ... і мене охопила паніка. Всім відомо, що фраза «я тобі подзвоню» означає зворотне. Може, все почалося з того поцілунку. Раптом у мене з рота пахло часником? Раптом йому вистачило проведеного зі мною часу, щоб зрозуміти, що я йому не підходжу?

Коли батько Майкл нарешті приїхав, я вже прийнятий тверде рішення: якщо Шей Борн буде коштувати мені першого роману з часів Мойсея, я сама його страчую.

Руфус, як не дивно, хотів, щоб я йшла на зустріч з губернатором сама. Тим більше дивно, що батько Майкл, на його думку, повинен був вести дипломатичні переговори. Але Флінн ні уродженцем Нової Англії - корінний житель півдня, він вважав за краще неформальну обстановку будь-якої помпи. «Він чекає, що після суду ти прийдеш просити про відстрочку, - міркував Руфус. - Так що краще за все буде застати його зненацька ». Він сам запропонував, щоб на зустріч стала не юрист, а священик. Через дві хвилини розмови батько Майкл з'ясував, що губернатор Флінн чув його проповідь в минулому році в церкві Святої Катріни.

Всередину нас провів охоронець. Він же пропустив нас через металодетектори і супроводив безпосередньо в губернаторський кабінет. У неробочий час це було досить моторошне місце, кроки по східцях розносилися, як постріли. Уже на потрібному майданчику я обернулася до Майкла.

- Тільки не провокуй його, - прошепотіла я. - У нас залишився останній шанс.

Губернатор сидів за столом.

- Заходьте, - сказав він, встаючи. - Дуже радий вас бачити знову, батько Майкл.

- Дякую, - відповів священик. - Приємно, що ви мене запам'ятали.

- Ну, знаєте ... Ви прочитали проповідь, яка мене не приспала, а це вдавалося небагатьом. Ви ж і молодіжної секцією завідуєте, чи не так? Син мого друга, з яким ми студентами жили разом у гуртожитку, рік тому потрапив у неприємності. А потім він почав працювати з вами. Джо Каччатоне.

- А, Джоуї. Чудовий хлопець.

Губернатор глянув на мене.

- А ви, мабуть ...

- Меггі Блум, - сказала я, простягаючи руку. - Адвокат Шея Борна.

Я раніше ніколи не бачила губернатора так близько і автоматично подумала, що по телевізору він здається вище.

- Ах да. Сумнозвісний Шей Борн.

- Як же так виходить, - сказав йому Майкл, - що ви, практикуючий католик, схвалюєте страту?

Я здивовано моргнула. Я ж тільки що просила НЕ провокувати губернатора!

- Я просто виконую свої обов'язки, - пояснив Флінн. - Існує безліч речей, які я засуджую як особистість, але змушений робити як професіонал.

- Навіть якщо людина, яку повинні убити, невинний?

Погляд Флінна відразу став жорсткішим.

- Суд вирішив інакше, отче.

- Поговоріть з ним, - попросив Майкл. - Звідси до в'язниці їхати хвилин п'ять. Вислухайте його - а потім вже вирішуйте, чи заслуговує він смерті.

- Містер Флінн, - втрутилася я, подолавши нарешті незручність, - під час ... сповіді Шей вказав на деякі обставини, не прийняті до уваги при первісному розгляді справи. За його словами, жертви загинули випадково, коли містер Борн намагався захистити Елізабет Нілон від сексуальних зазіхань її батька. Нам здається, що ми зможемо зібрати необхідні докази, якщо виконання вироку буде відкладено.

Губернатор зблід.

- А я думав, таємниця сповіді свята.

- Ми зобов'язані її порушити, якщо в іншому випадку буде скоєно злочин або чия-небудь життя опиниться в небезпеці. В даному випадку діють обидва правила.

Губернатор склав руки на грудях і немов відмовився від всього, що відбувається.

- Я високо ціную вашу стурбованість - як релігійну, так і політичну. Я прийму ваше прохання до розгляду.

Вже я-то розуміла, коли мене шиє. Покірно кивнувши, я встала, і батько Майкл наслідував мій приклад. Ми знову потисли губернатору руку і потягли геть. Заговорили ми вже на вулиці, під усіяним зірками небом.

- Значить, - сказав Майкл, - відповідь негативна.

- Значить, потрібно почекати. І тільки потім отримати негативну відповідь. - Я сховала руки в кишені куртки. - Ну, оскільки вечір нанівець, я, мабуть, змушена попрощатися ...

- Ти ж не віриш, що він невинний.

- Не вірю, - зітхнула я.

- Тоді чому ти готова за нього боротися?

- Коли я була маленькою, я прокидалася двадцять п'ятого грудня і це був самий звичайний день. У пасхальну неділю я одна ходила в кіно. Я борюся за Шея, тому що знаю, як це, коли з-за своїх переконань ти змушений жити на узбіччі.

- Я ... Я не знав ...

- Та звідки тобі знати? - З сумною посмішкою сказала я. - Люди, які сидять на троні, зазвичай не бачать, що написано внизу. До понеділка, отче.

Йдучи до машини, я спиною відчувала його погляд. Мене немов одягли в плащ з сонячного світла; на лопатках моїх ніби виросли ангельські крила - крила тих ангелів, в яких я не вірила.

Вигляд у мого клієнта був такий, ніби його переїхала вантажівка. Закрутившись в спробах врятувати Шею життя, батько Майкл не довів до мого відома, що той почав курс саморуйнування. Обличчя його потемніло від струпів і синців, на руках - тепер, після фіаско в суді, прикутих до поясної ланцюга - виднілися глибокі подряпини.

- Хреново виглядаєш, - пробурмотіла я.

- Коли мене повісять, буду виглядати ще хріновий, - прошепотів він у відповідь.

- Мені потрібно з тобою поговорити. Про те, що ти сказав батькові Майклу ...

Але перш ніж я встигла поставити хоч одне питання, суддя викликав Гордона Грінліфа для заключній промові.

Гордон, важко похитнулась, встав.

- Ваша честь, це справа вже зажадало величезних - і марних - витрат часу і коштів. Шей Борн визнаний винним в скоєнні двох убивств. Він зробив саме жахливий злочин в історії штату Нью-Гемпшир.

Я спідлоба зиркнула на Шея. Якщо він говорив правду, якщо він дійсно намагався вберегти Елізабет, то «два вбивства» перетворюються в одне ненавмисне і самозахист. Коли йому винесли звинувачення, тести ДНК ще не увійшли в моду. Бути може, десь зберігся клаптик килима або диванної оббивки, здатний підтвердити слова Шея?

- Він використовував всі доступні юридичні виверти, - продовжував Гордон. - Штат, суд першої інстанції, Верховний суд - все. Тепер він зробив останню, відчайдушну спробу продовжити собі життя, подавши фальшивий позов на підставі фальшивої віри. Він просить, щоб платники податків штату Нью-Гемпшир звели особисто для нього спеціальну шибеницю - тоді він нібито зможе віддати власне серце сім'ї своїх жертв. Раніше за ним, треба визнати, не спостерігалося співчуття до цієї групи осіб ... Принаймні, в той день, коли він убив Курта і Елізабет Нілон.

Звичайно, ймовірність виявлення нових доказів мізерно мала. Навіть білизна, яке знайшли у нього в кишені, вже, напевно, згнило; можливо, його повернули Джун. Зрештою, слідчі вважали цю справу закритою ще одинадцять років тому. А все свідки загинули на місці злочину - все, крім самого Шея.

- Так, існує закон, який гарантує свободу віросповідання укладеним, - сказав Грінліф. - Існує він для того, щоб арештанти-іудеї могли носити у в'язниці ярмулки, а мусульмани - постити під час Рамадану. Голова комісії з питань виконання покарань незмінно стежить за тим, щоб духовне життя в місцях позбавлення волі не перечила федеральному законодавству. Але говорити, ніби ця людина, що влаштовував істерики в залі суду, що втратив контроль над своїми емоціями, не здатний навіть назвати свою релігію, заслуговує на особливу звернення, недоречно і абсурдно. Система правосуддя в нашій країні ставила зовсім інші цілі.

Ледве Грінліф договорив, пристав передав мені записку. Зазирнувши на неї, я затамувала подих.

- Міс Блум? - Поквапив мене суддя.

- Сто двадцять доларів, - сказала я. - Знаєте, на що можна витратити цю суму? Можна купити на розпродажі пару туфель від Стюарта Вайцман. Можна сходити з одним на хокей. Можна нагодувати голодуючу родину в Африці. Можна укласти контракт з оператором мобільного зв'язку. Або ж - можна допомогти людині спокутувати його гріхи і врятувати вмираючого дитини. - Я встала. - Шей Борн не вимагає про звільнення. Чи не просить про зміну запобіжного заходу. Він просить про одне: померти так, як велить його віра. І якщо Америка щось ще готова відстояти, так це право на свободу віросповідання - право, якого не можна позбутися навіть в катівнях. - Я не поспішаючи попрямувала вглиб залу. - Люди з усього світу як і раніше прагнуть потрапити в цю країну заради її релігійної неупередженості. Вони знають, що в Америці ніхто не стане нав'язувати їм свої уявлення про Бога. Ніхто не скаже, що справжня віра - одна, а всі інші - це брехня. Вони хочуть вільно міркувати про релігію, хочуть мати можливість задавати питання. На цих правах Америка була заснована чотириста років тому, і фундамент цей донині залишається непорушним. Саме тому в нашій країні Мадонна може співати на хресті, а «Код Да Вінчі» стає бестселером. Саме тому релігійна свобода процвітає в Америці навіть після одинадцятого вересня. - Знову глянувши в очі судді, я зважилася піти ва-банк. - Ваша честь, ми не просимо вас зруйнувати стіну, що відокремлює церкву від держави. Ми хочемо лише дотримання законів - точніше, одного закону, який обіцяв, що Шей Борн зможе практикувати свою релігію навіть у в'язниці штату, за умови, що уряд не буде зацікавлена ??у припиненні цих практик. Єдиний урядовий інтерес, про який нам повідомили в ході слухань, - це сто двадцять доларів і кілька місяців на підготовку. - Я повернулася на своє місце. - Покладіть на одну чашу життя і душі людей, а на іншу - сто двадцять баксів і пару місяців. І подумайте, яка з них переважить.

Як тільки суддя пішов до себе в кабінет, за Шеем прийшли двоє приставів.

- Меггі, - сказав він, встаючи, - спасибі тобі.

- Хлопці, - звернулася я до судових приставів, - ви могли б залишити нас наодинці буквально на одну хвилину?

- Тільки швидко, - сказав пристав, і я кивнула.

- Що скажеш? - Запитав батько Майкл, не підводячись з крісла. - Шанси є?

Я дістала з кишені записку, передану приставом, і простягнула її Майклу.

- Будемо сподіватися, - сказала я. - Тому що губернатор відмовив йому у відстроченні.

Він лежав на металевих нарах, закривши очі рукою.

- Шей, - покликала я, зупинившись біля грат. - Батько Майкл розповів мені, що сталося в ту ніч.

- Це не важливо.

- Це важливо, - заперечила я. - Губернатор відмовився відстрочити твою кару, а значить, ми в глухому куті. Зараз для перегляду вироків дуже часто використовують аналіз ДНК. На суді говорили про сексуальне насильство, чи не так? Якщо нам вдасться знайти зразок насінної рідини, його можна досліджувати, перевірити на сполучуваність з Куртом ... Мені просто потрібно з'ясувати деякі деталі, щоб запустити цей механізм.

Шей встав і, наблизившись до мене, взявся за грати.

- Я не можу.

- Але чому? Ти що, збрехав батькові Майклу?

- Ні.

Очі його горіли гарячковим блиском.

Я не можу пояснити, чому я йому повірила. Можливо, я, не маючи достатнього досвіду, була занадто наївна. Можливо, я розуміла, що приреченому на смерть людині втрачати нічого. Але коли наші погляди перетнулися, я вже знала, що він говорить правду. І що стратити невинного - це ще гірше, ніж стратити злочинця, якщо таке в принципі можливо. В голові у мене роїлося безліч варіантів.

- Ти казав батькові Майклу, що перший адвокат не хотів тебе слухати. Я ж готова вислухати. Поговори зі мною, Шей. Скажи мені хоч щось, що допоможе мені переконати суддю в твоїй невинності. Тоді я зможу скласти запит на аналіз ДНК, тобі потрібно буде лише поставити підпис ...

- Ні.

- Але я не впораюся сама! - Вибухнула я. - Шей, ти взагалі розумієш, що мова йде про скасування вироку? Про можливість піти звідси, можливості здобути свободу!

- Я розумію, Меггі.

- І чим намагатися відновити справедливість, ти краще помреш за злочин, якого не скоював? Так ти хочеш бути?

Він зміряв мене довгим поглядом, після чого кивнув.

- Я ж відразу сказав тобі: я не хочу, щоб ти рятувала мене. Я хочу, щоб ти врятувала моє серце.

- Чому? - Я була приголомшена. Слова давалися йому з великими труднощами.

- Все одно я винен. Я намагався врятувати її - і не зміг. Я запізнився. Курт Нілон мені ніколи не подобався, я уникав його, щоб не ловити на собі його погляд. - Але Джун ... Джун була дуже хороша. Від неї пахло яблуками, і вона готувала мені тунця на обід, дозволяла сидіти з ними за столом, як ніби я член сім'ї. А після того як Елізабет ... після всього ... Джун і так втратила їх обох. Я не хотів, щоб вона втратила ще й минуле. Сім'я - це не люди, це місце, - тихо сказав Шей. - Місце, де зберігаються спогади.

 Коштовний ЧОЛОВІК 4 сторінка |  Коштовний ЧОЛОВІК 6 сторінка


 Одинадцять років потому 9 сторінка |  Одинадцять років потому 10 сторінка |  Одинадцять років потому 11 сторінка |  Одинадцять років потому 12 сторінка |  Одинадцять років потому 13 сторінка |  Одинадцять років потому 14 сторінка |  Одинадцять років потому 15 сторінка |  Коштовний ЧОЛОВІК 1 сторінка |  Коштовний ЧОЛОВІК 2 сторінка |  Коштовний ЧОЛОВІК 3 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати