Головна

Розділ двадцять третій

  1.  III. Третя стадія. Т - Д
  2.  зустріч третя
  3.  Глава 5: Третя і четверта суворість архієрея з Сервієм
  4.  ГЛАВА 9. Третій запис брата Миколи
  5.  ГЛАВА 9. Третій запис брата Миколи
  6.  Глава двадцять восьма
  7.  Глава двадцять восьма

На другий день ще до світанку Томпсон скомандував: «Підйом! Вука! Підйом! »І ми зіскочили з похідних ліжок, нітрохи не шкодуючи про те, що це наш останній ранній підйом. За високій траві ми пройшли з ліхтарями до загону, щоб перегнати в клітини останніх носорогів для перекидання в Гона-ре-Жоу. Було холодно, було темно, і ліхтарі освітлювали яскравим жовтим світлом високу траву і надійний загін, і носороги, зачувши нас, почали сопіти і пихкати і кидатися на жердини, але, коли ми піднялися на гору огорожі і яскравий жовтий світло впало на могутніх, грізних сірих звірів, що стояли на курній землі, вони притихли, спантеличені сяйвом шиплячих ліхтарів. Брайтспарк Тафурандіка, плутаючись у траві, приніс мені до загону кухоль кави, і обличчя його говорило, що він ситий по горло цими підйомами ні світ ні зоря в ім'я лову носорогів. Я сказав йому, щоб почав згортати табір, щоб знімав намети і укладав речі в мою машину, а коли зійде сонце, щоб приготував яєчню, оладки і розігрів банку сосисок. Кухар Томпсона теж приніс йому кухоль кави, і в світлі ранкової місяця було видно, як усюди знімають намети. Обличчя в усіх були дуже сонні. Мкондо і другий водій підігнали до загону ревуть дизелями і висвітлюють фарами буш важкі вантажівки з клітинами.

Уздовж північної сторони квадратного загону була вирита довга пологий яма; вантажівки з клітинами спустилися в неї заднім ходом так, що кузов виявився врівень з земляною долівкою відсіків. Клітини сколотили з найміцніших брусів, зміцнили сталевими скобами і оснастили запорами; кожна клітина обійшлася в триста фунтів стерлінгів. Довжина - три з половиною метра, висота - два з половиною, ширина - метр двадцять, так що, увійшовши всередину, звір уже не міг розгорнутися. Стінка, у якій буде голова носорога, скошена вперед так, щоб ріг ковзав вгору, не знаходячи опори, якщо звір, намагаючись вирватися, почне буцати її. У перших клітин стінки з обох кінців зробили вертикальними, і вже через кілька кілометрів шляху голова носорога висовувалася назовні в пробиту пролом.

Загін відкривався в два коротких проходу, довжина і ширина яких відповідали розмірам дорослого носорога, і, як тільки вантажівки стали на місце, робочі, підбадьорюючи один одного криками, зіштовхнули важезні клітини з вантажівок і потягли до проходів. Уже розвиднілось, коли клітини встали як треба і Томпсон почав відпрацьовувати маневр з дверима.

Широкі двері клітини відкрили в прохід і прив'язали до неї довгу товсту мотузку, за яку взялися два десятка робітників.

- Чи готові? - Крикнув Томпсон.

Двадцять робочих вишикувалися один за одним за кліткою, немов збираючись змагатися в перетягуванні каната.

- Донс! - Скомандував Томпсон, робочі потягнули, і широкі двері зачинилися з гучним стуком.

- Ні ні ні! - Крикнув Томпсон. - Ви тягнете, немов старі бабки! Начебто не вперше переводимо чіпімбірі в клітини, а ви тягнете, ніби баби! Поки ви будете ось так закривати двері клітини, чіпімбірі встигне її знову відчинити, а якщо він злякається, ви його туди вже не заманите!

Він сердито втупився на них.

- Бабки старі!

Вони посміхалися, білі зуби виблискували в жовтому світлі ліхтарів і ранкової зорі. Мабуть раділи, що скоро позбудуться нас. Тільки обіцяне пиво надихало їх тягнути канат.

Томпсон з досадою відчинив двері.

- Повторимо ... Донс!

Робочі налягли щосили, квапливо переступаючи тому, і двері з гуркотом зачинилися, і вони натягнули мотузку, не даючи двері відкритися. Томпсон встромив болт в вушка і повернувся до робітників.

- Ось так! Чому відразу правильно не зробили, чекали, коли я нагримаю на вас? Дружною треба, ясно?

Після репетиції ми зробили перерву на сніданок. Сонце тільки-тільки виглянуло з-за обрію. Я пішов назад на свою площадку; вона виглядала голою, тужливої ??і непривабливою: намети зняті, речі розкидані ... Брайтспарк Тафурандіка спробував навести якийсь порядок, поставивши біля багаття складаний стілець і стіл з моїм сніданком. Я сів і почав їсти, поглядаючи навкруги. Приємно було погріти біля багаття змерзлі ноги, приємно сидіти на сонечку за столом, і тепер, коли настав час їхати, мені стало сумно. Нам непогано жилося на Руйе, ми зловили багато чіпімбірі і кожен раз раділи своєму успіху, і я із задоволенням повертався вночі в табір, де мене чекав старий Брайтспарк Тафурандіка.

- Ти радий, що ми їдемо, Стара непитущих Кінь?

- Е, - відповів Брайтспарк Тафурандіка, - мені дуже сумно. Хоча ми зловили багато чіпімбірі.

- Хто зловив?

- Ми спіймали, - прошамкав Брайтспарк Тафурандіка щербатих ротом. - Армійський кашовар - теж солдат.

- Шлунок в армії головний мотор? - Запитав я Брайтспарка Тафурандіку, самого недбайливого з експедиційних кухарів.

- Нкосі, - сказав Брайтспарк Тафурандіка, - а скільки чіпімбірі спіймали ви особисто?

- Гаразд, ми з тобою квити. Скажи-ка, хто дав тобі ім'я Брайтспарк - Кмітливий?

- Моя мати дала.

- Велике діло - материнська любов, - уклав я.

Після сніданку я повернувся до загону; сонце вже зійшло.

Я виявився першим, і носороги, пирхаючи, сопучи і здіймаючи куряву, пішли в атаку на огорожу в надії дістати мене рогом. Особливо шаленіла самка, яку ми назвали Барбарою. Я велів їй заспокоїтися, у відповідь вона позадкувала і знову довбонув жердини. Барбара нікого не визнавала. Я вліз на огорожу, щоб оглянути носорогів зверху. Коли людина опинявся свідомо поза межами досяжності, носороги переставали пижіться і приймалися жувати гілки або знаходили собі якесь інше заняття, наприклад - особливо Барбара - намагалися дістати рогом один одного через щілини між жердинами. Іноді здавалося навіть, що їм частково приємно суспільство людини; знаючи, що все одно до вас не дістатися, вони все-таки начебто засмучувалися, коли ви злазили з огорожі і йшли.

По верхній поперечині я добрався до середини загону, звідки міг заглянути в усі чотири відсіки; і кожен із звірів - особливо Барбара - скористався цим приводом, щоб з пирханням кинутися в мою сторону. Зірвуться з місця і тупають через стійло, щоб, різко загальмувавши величезними копитами в хмарі пилу, спробувати зачепити рогом мої ступні, хоча знають, що все одно мене не дістати. Одного за іншим я розглядав стоять внизу могутніх сірих звірів висотою в людський зріст, з величезною головою, увінчаною грізним рогом, з поросячими вухами. Вони нудилися нудьгою і, якщо вже мене не можна знищити, готові були терпіти моя присутність - все-таки розвага. Вони мляво дивились на мене, сподіваючись, що я впаду з огорожі або придумаю ще що-небудь цікаве в цьому роді. Самець, прозваний нами Освалдо, взявся задумливо жувати здоровенний, довжиною і товщиною з ногу людини, кущ молочаю з довгими шипами. Піднявши голову і стежачи за мною, він розмірено ворушив чіпкими губами, і молочай стирчав з його пащі такою собі величезною цигаркою, і білий сік цівками стікав по підборіддю. Носороги обожнюють молочай, готові все віддати за чималий шмат колючого ласощі; африканці кажуть, ніби носоріг від молочаю п'яніє. Але Освалдо жував просто так, щоб чимось зайнятися. У сусідньому відсіку стояла велика носорожіха - та сама, що тікала від нас разом з білим носорогом, і нудяться нудьгою дитинча бродив навколо неї, скулячи і всіляко докучаючи матері. Ковзнувши по мені байдужим поглядом, він продовжував, скулячи, трусить по відсіку. Йому було близько півтора року, і його ріг був чорний тупий пеньок в оточенні шорсткою, горбистої шкіри. На вухах, де вирізали мітки, запеклася кров, змішана з пилом; ранки ще не зовсім зарості. Він метався по стійла, шукаючи собі заняття, вирішив хоча б посмоктати матусю, підійшов до її широким стегнах, опустився на коліна і мляво ткнувся в соски головою, задерши догори зад. Носорожіха стояла нерухомо.

Барбара похмуро споглядала мене, сподіваючись, без особливого оптимізму, на який-небудь випадок. Кожен раз, як я повертав голову в її сторону, вона йшла в атаку. Нахиливши голову і рою копитами землю, з пирханням утикала ріг в жердини, над якими я стояв, так що вся огорожа хиталася. Позадкує, подивиться на мене з відразою, подивиться на всі боки - нічого, і понуро притискає вуха до голови; потім знову накачується злістю для нової атаки на жердині. Побуцалися огорожу і бачачи, що я не піддаюся на провокації, вона почала фиркати на Освалдо в сусідньому стійлі і дубасити рогом розділяють їх жердини. Освалдо, знай собі, продовжував наминали молочай. Барбара позадкувала з грізним видом, подумала, потім звернула свою лють на жердини, що відокремлюють її від носорожіхі з дитинчам. Ті ніяк не реагували. Схилившись над порожнім стійлом, я взяв одну із зелених гілок, які поклали туди напередодні в розрахунку на піймання білого носорога, і простягнув Барбарі. Охоплена лютої радістю, вона пішла в атаку на гілку і штрикнула її рогом. Я прибрав гілку, і Барбара позадкувала зі злістю в очах, чекаючи, що я повторю маневр. Я кинув гілку на землю в її відсік, і Барбара, опустивши голову, виблискуючи налитими кров'ю очима, кинулася в атаку і знищити зелені пагони. До цього часу Освалдо набрид молочай, він виплюнув залишки і кілька разів буцнув жердини, за якими тривала розправа з гілкою. Барбара зраділа, відвернулася від розтерзаної гілки і з гуркотом ринула на Освалдо. Деякий час два тисячокілограмовий звіра відводили душу, молот розділяють їх жердини. В хмарах пилу вони пирхали, тупотіли, буцається жердини, люто блискаючи очима. Раптово пролунав глухий клацання, і ріг Барбари обламався біля самої основи, залишилася тільки кругла червона кровоточива рана, а сам ріг лежав у пилюці у топочущіх копит. Але Барбара, як ні в чому не бувало, штрикнула шорсткі товсті жердини закривавленою мордою, добираючись до Освалдо, позадкувала, нахилила голову і знову пішла в атаку, і Освалдо з гуркотом гамселив жердини зі свого боку. Знову і знову Барбара кидалася в атаку, розмазуючи мордою кров по перегородці. Обидва звіра впивалися таким проведенням часу, але я дістав з пустого стійла ще одну гілку і з криком зробив випад в сторону Барбари, щоб вона перестала бити жердини пораненої мордою. Я кричав і плескав гілкою по огорожі, і Барбара повернулася в мою сторону і пішла в атаку на гілку, звернувши на неї всю свою лють. Освалдо продовжував буцати стінку, і я дражнив Барбару гілкою, щоб відвернути її від Освалдо, до якого вона так завзято добиралася, і Барбара терзала гілку, окроплюючи листя своєю кров'ю. Нарешті Освалдо набридла вся ця історія, він відвернувся і понуро почав жувати молочай. Барбара ще деякий час терзала гілку, але запал її помітно убував, а потім вона і зовсім втратила інтерес до цього заняття. Ріг позбавлений нервової тканини, але рана все-таки була чутливою.

Барбара з надією подивилася в сторону Освалдо, ще раз атакувала перегородку, штрикнула мордою жердини, я знову ляснув гілкою по огорожі, Барбара розгорнулася і зробила короткий випад, потім остаточно охолола. Витягнувши велику чіпку губу, немов палець, забрала листя в рот, перекусила гілку і почала понуро жувати, осяяна сонцем, що сходить.

Підійшов Томпсон, і вона знову стала кидатися на жердини, добираючись до нього. Коли біля огорожі зібралися робочі, Барбара вклала душу в грізні атаки, вирішивши всіх їх стратити. Освалдо з видом повного відрази до всього на світі жував молочай.

 Розділ двадцять другий |  Глава двадцять четверта


 глава дванадцята |  глава тринадцята |  глава чотирнадцята |  Розділ п'ятнадцятий |  глава шістнадцята |  глава сімнадцята |  глава вісімнадцята |  глава дев'ятнадцята |  глава двадцята |  Розділ двадцять перший |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати