Головна

глава третя

  1.  III. Третя стадія. Т - Д
  2.  зустріч третя
  3.  Глава 5: Третя і четверта суворість архієрея з Сервієм
  4.  ГЛАВА 9. Третій запис брата Миколи
  5.  ГЛАВА 9. Третій запис брата Миколи
  6.  Розділ двадцять третій
  7.  Розділ двадцять третій

Спека, сліпуче біло-блакитне полуденне небо безхмарне, рідколісся буша не дуже-то шанує тінню. Крізь гумові підметки відчуваємо жар кам'янистій твердої землі, жаркий, сухий, нерухоме повітря обпікає шкіру, пашать жаром бурий і сірий буш і висока суха жовта трава, і до самого краю біло-блакитного неба нескінченною низкою ткнути лілові горби і сірі гряди скель. Погана місцевість для пошуку. Слідопити розсипалися ланцюжком, поділивши ділянки. Вкотре ми втратили слід. Велика зграя бабуїнів перетнула нам шлях і затоптав слід носорога. Ми здолали чималий кінець по горбах і ярах, петляючи і кружляючи, перетинаючи власні сліди. Цей носоріг виявився неабияким волоцюгою. Кожен знак у книзі природи вимагав уваги - прим'ята земля, зрушений камінчик, розтоптаний сухий лист, зламаний прутик на висоті півтора метра, де носоріг закушував на ходу.

Говорити дозволялося тільки пошепки. Ми йшли рідким ланцюжком, розкиданої на сотні метрів, не бачачи крайніх. Навіть яскраві сорочки пропали б з уваги, а захисний одяг і поготів. Носії залишилися десь позаду під деревом, чекаючи, коли ми що-небудь виявимо. Я йшов за Беном. Запалені очі на безпристрасного старообразном особі, голова під казенною повстяної капелюхом з обвислими крисами трохи нахилена, трубка пахкає. Ззаду на поясі бовтається оловянная фляга з водою. Худі чорні ікри, казенні черевики, захисні гетри. Я йшов за Беном, тому що він був кращий серед слідопитів, намагаючись вчитися у нього, вдосконалюватися в пошуку. Сам я здався б давним-давно. Одна справа примітити слід, зовсім інше - витлумачити його. Давність сліду я міг визначити тільки в найочевидніших випадках. Побачивши зрушений камінь, я тихенько ляснув себе по стегну, привертаючи увагу Бена, і показав на землю. Його запалені очі недбало ковзнули по каменю.

- ЗУРО, - сказав він. - Вчорашній.

Вчорашній? Нижня сторона каменю начебто зовсім свіжа. При такому сонці слід цілком може бути сьогоднішнім.

- Чому? - Запитав я пошепки.

- ЗУРО, - повторив Бен.

Я йшов збоку від нього в десяти метрах, трохи відстаючи, щоб не наступити на якийсь слід, перш ніж він його побачить. Знову знак: розпластаний лист і на землі поруч з ним Метін від копита. Я ляснув себе по стегну. Бен підійшов. Глянув і відвернувся, нічого не сказавши.

- ЗУРО? - Я присів, вдивляючись.

Як визначити, коли на мертвий сухий лист настав звір - сьогодні вранці чи вчора? Так при такому сонці! Нехай маленька Метін від пальця змазана, але ж земля суха і тверда. Ну добре. Почувся свист цесарки - такий же звук виходить, коли людина свистить, приставивши палець до губ, і я підняв голову і подумав: «Слава Богу». Свист долинув в долину з півночі, зверху. Ми рушили в ту сторону.

З заростей в ста кроках на південь від нас вийшли Томпсон і слідопит по імені Ньямбі, прямуючи туди, звідки пролунав сигнал. Тільки б не Калашака виявився щасливим. Калашака - робочий, який ніс блокноти, - уявляв себе слідопитом, хоча розумів у цій справі не більше мого. Зближуючись, ми йшли на свист по високій спекотної траві. Так і є - Калашака, і обличчя його виражає радість. Річард і Невін вже з'явилися і вивчали слід.

- ЗУРО, - презирливо сказав Томпсон.

Калашака повісив голову. Підійшов Бен, нагнувся, впершись долонею в худе коліно, і подивився на слід. Маленька подряпина на твердій землі.

- Кунене, - сказав Бен. - Ранковий.

Томпсон подивився на нього:

- ЗУРО.

Бен ледь помітно хитнув головою.

- Упевнений, що вчорашній, безумовно, - наполягав Томпсон.

Бен уже крокував далі, повернувшись спиною до нас, шукав продовження сліду. Калашака сяяв, задоволений собою. Томпсон все ще сидів навпочіпки, вивчаючи позначку.

- Ти впевнений, Бен?

Бен тільки крякнув, стоячи спиною до нас в восьми кроках і вдивляючись в землю.

- По-моєму, слід вчорашній, - сказав Грем.

Невін нічого не говорив. Я теж утримався від висловлювань. Тільки подумав: хоч би Бен мав рацію. Томпсон випростався.

- Думаю, він має рацію. Бен завжди правий.

Бен, Ньямбі і Калашака вже розсипалися ланцюжком під пекучими променями сонця по сухому схилу в двадцяти кроках від нас. Здавалося, навіть потилицю Калашакі сяє. Ми теж розсипалися і пішли за ним.

Вниз по схилу, через глибоку улоговину, вгору по іншому схилу, вниз до річки, уздовж річки, вгору по горбах, через висохле русло, знову вгору по горбах, і всю дорогу спека і посуха і тверда земля. Зустрічалися інші сліди, але все ЗУРО, вчорашні. Ми бачили свіжі сліди лева і антилоп куду і імпала, але все сліди носорога, за винятком того, що нею ми ходили, були вчорашні. Свіжий гній нам не попадався. Ми багато разів втрачали слід. Знайшли місце, де носоріг відлежувався під час полуденної спеки, - курна яма у мурашника під деревом, а на пилу відбитки шкірних складок. Він і вчора тут відлежувався. Далі слід повів нас вгору через пагорб і вниз через крутий яр і знову вниз через друге висохле русло. Чи не звір, а непосида якийсь. Ми вже відкрокував кілометрів тридцять з хвостиком, петляючи туди-сюди. Томпсон винив у всьому бульдозер, який гуркотів у двадцяти п'яти кілометрах. Звук віддавався в пагорбах. Самотній самець зазвичай не бродить ось так по всій окрузі. Інша річ - самка з дитинчам, якого вона оберігає, але самцям це не властиво. Томпсон був в огидному настрої, все його дратувало: напідпитку робочі, бульдозер, місцевість, пропадає слід.

- Давай-давай, знайди його!

Від другого пересохлого русла слід повів нас по сильно кам'янистому схилу на круті горби. Знаходити Метін ставало все важче, і всі вони здавалися старими. Схоже було, що ми втратили свіжий слід і йдемо по вчорашньому. Вчорашніх слідів кругом було хоч відбавляй. А місцевість для переслідування дуже важка. А тут ще ці бабуїни встигли побігати взад і вперед.

- Вчорашні, сьогоднішні і завтрашні сліди, - бурчав Томпсон.

Він видерся на верх бугра, потім спустився широкими кроками.

- Це триклятий бульдозер злякав його. Нагорі чутно, як він торохтить. Ясна річ, носоріг повернув назад.

Ми пішли назад, перетинаючи вчорашні, сьогоднішні і завтрашні сліди і відбитки ніг бабуїнів. Треба думати, носоріг подався в протилежний бік від бульдозера, вниз до пересохлого руслу. Розсипавшись по схилу, ми попрямували до руслу, шукаючи прикмети. Оглянули довгий, нерівний, сухий, порослий чагарником берег. Спустилися в русло. Ніяких слідів.

Томпсон зупинився, відшукавши клаптик тіні. Посвистав на манер цесарки, і ми все побрели до нього. Бен стояв на береговому уступі і дивився на нас зверху запаленими очима.

- А все твоє ібаббалаза, прокляте похмілля, через це ми слід втратили, - сказав Томпсон.

Ми всі обливалися потом.

Бен мовчав. Томпсон ледь стримувався. Йому здорово осточортіло це безплідне ходіння.

- Твоє щастя, що ти працюєш ні з Нкосі Норманом. Він, мовляв, поставив би тобі прочухана. У мене дуже добре серце.

Бен мовчав.

- Що, кисло тобі?

Бен ледь помітно смикнув одним плечем, стоячи на береговому уступі.

- Тобі відомо, скільки грошей ми витратили даремно сьогодні? Грошей з худої державної скарбниці?

Бен мовчав. Бену було надзвичайно наплювати на худу державну казну.

- Скільки викинуто грошей, які зібрані з бідних платників податків на зразок мене? - Не вгамовувався Томпсон.

Бену було надзвичайно наплювати на платників податків теж. Він стояв з байдужим виглядом.

- Уже три години, - картав Томпсон Бена. - Ми відкрокував тридцять кілометрів. До сутінків залишилося всього дві години. А ми навіть слід втратили.

- Я знайду його, - долинув згори безпристрасний голос Бена.

- Іди. - Томпсон свердлив його поглядом. - Іди і знайди. Повертайся до вчорашньої, сьогоднішньої і завтрашньої лежанні, де ми втратили слід. І не приходь, поки не знайдеш. І нехай ібаббалаза гарненько помучить тебе.

Бен байдуже повернувся, щоб іти. Ньямбі приєднався до нього.

- Бен! - Покликав Томпсон.

Бен зупинився і повернув голову.

- Може бути, передохнешь?

Бен ледь помітно хитнув головою. Відвернувся і пішов вгору по схилу в буш - чорний, худий, незворушний чоловік в захисному одязі і м'ятою капелюсі. Безпристрасно попихкуючи люлькою.

Ми розсілися на піску. Невиспані робочі розтягнулися поруч з нами. У повітрі пахло перегаром і потім, робочим було кисло.

- Роджер-Роджер! - Покликав Томпсон. - Радіо.

Житель відкрив очі і важко підвівся. Радіостанція висіла у нього за плечима в брезентовому чохлі. Тримаючись тіні, він добрів до Томпсона і з полегшенням опустився на землю спиною до нього, щоб Томпсон міг зайнятися своєю справою.

- Антена, - сказав Томпсон.

Робочий з антеною вже стояв поруч, похмурий від похмілля. Томпсон підключив антену до радіостанції на спині Роджера-Роджера. Витер капелюхом спітніле обличчя, включив харчування, взяв мікрофон.

- Ф-фу, - сказав він сидить перед ним Роджеру-Роджеру, - і тхне ж від тебе.

Роджер-Роджер ніяково усміхнувся нам.

- І чим тільки ви заправляєте своє пиво? - Бурчав Томпсон.

Роджер-Роджер винувато посміхнувся.

Томпсон змирився з запахом перегару, клацнув тумблером передавача і монотонно затягнув:

- Чотири-один, чотири-один, чотири-один, чотири-один, чотири-один, пересування, прийом.

Переключився на прийом, і ми всі прислухалися.

Пролунав писк, потім клацання, і через пагорби до нас долинув голос старовини Нормана:

- Чотири-один, чую на трійку. Прийом.

- Зрозумів, Норман. - Томпсон втомлено зітхнув. - Ми перебуваємо в якомусь чортовому руслі, це ... - він подивився на сонце, - на південь-захід від твого табору. Кілометрів двадцять п'ять. Як зрозумів? Прийом.

- Зрозумів, ви перебуваєте в руслі приблизно в двадцяти п'яти кілометрах на північний захід від мене. Прийом.

Робочі дивилися на радіостанцію як зачаровані і уважно слухали, хоча не розуміли по-англійськи.

- Не знаю, як вже це вийшло, але тільки всі ці носороги, яких ти прив'язав до дерева за хвіст, розбіглися хто куди. Думаю, їх налякав бульдозер. Прийом.

- Зрозумів. Окаянний бульдозер, - відповів старий Норман. - Прийом.

- Зрозумів. Так чи інакше, ми пішли по першому сліду, який показав нам твій слідопит. Але дуже вже й погана місцевість для переслідування, суцільні камені. І носоріг весь час був в русі через це бульдозера. Ну і ми весь день за ним тяглися. Поки зовсім не втратили слід - дуже вже місцевість паршива, а тут ще ці бабуїни з цесарки туди-сюди бігають. Як зрозумів? Прийом.

- Зрозумів, треба щось придумати з бульдозером. Прийом, - сказав старина Норман.

- А в тебе які новини? Прийом.

- А такі, що на мене під вечір напав носоріг.

Посміюючись, ми слухали м'який діловитий голос старовини Нормана.

- Їду це я, нікого не чіпаю, раптом дивлюся - стоїть приятель в чагарнику метрів за сто. Зупиняю машину, виходжу. Тихо-тихо підкрадаюся ближче, щоб гарненько роздивитися його, бачу - хороший, дуже хороший, раптом вітер змінюється, носоріг чує мій запах, повертається, бачить мене і йде в атаку. Як чутно? Прийом.

Ми жадібно слухали.

- Зрозумів. Ну, а ти що? Прийом.

- Стрімголов на дерево поліз, що твоя білка. Прийом.

Ми дружно розреготалися.

- А далі? Прийом.

- А далі він атакував моє дерево. Відлупцювали його як слід. Пихнув, засопів, потім забрався. І я теж забрався. Але до чого ж гарний самець! Прийом.

Ми розреготалися.

- Куди він подався? - Запитав Томпсон. - Прийом.

- Кудись в вашу сторону, на північний схід. Прийом.

- Ясно, будемо дивитися в обидва. А взагалі-то скоро до тебе рушимо. Що небудь ще? Прийом.

- Більше нічого, тільки привези мені носорога. Прийом.

- Зрозумів, - відповів Томпсон. - Ти там теж, як побачиш знову носорога, хапай його за хвіст і викликай нас по радіо. Чотири-один, пересування зв'язок кінчає, все.

Він вимкнув рацію і повернув до нас приємне, підрум'янене сіянців, змоклий особа з кукольно-блакитними очима:

- Хотів би я подивитися, як він там на дереві висів.

І відкрутив антену, задоволений, що не треба більше терпіти сусідство взопревшего Роджера-Роджера.

- Пума, - сказав він. - Порядок.

Роджер-Роджер піднявся на ноги.

- Стривай, - зупинив його Томпсон. - Тебе як звати?

- Роджер-Роджер.

- Та ні, по-справжньому.

- Сікспенс, - відповів Роджер-Роджер.

- Так ось, Сікспенс, - сказав Томпсон. - Твій кращий друг ніколи тобі цього не скаже, але я-то навряд чи стану коли-небудь твоїм кращим другом, а тому прошу тебе, зроби мені послугу, викупайся сьогодні ввечері. Правда, викупайся.

- Йебоа, Нкосі, - посміхнувся Роджер-Роджер. - Добре!

Робочі дружно розсміялися.

- Тому що, якщо і завтра від тебе буде так бити, доведеться мені рятуватися на дереві.

Робочі оцінили його дотепність, на чорних обличчях засяяли білозубі посмішки. Роджер-Роджер з радіостанцією на спині відійшов в сторону, з полегшенням ліг на живіт і закрив очі.

Я гукнув водоноса. Він сидів з закритими очима, прихилившись спиною до каменя. Важко піднявся, підійшов і подав мені вологий брезентовий мішок з водою. Я витягнув пробку і став пити. Робив великі глотки і намагався довше затримувати воду в роті, але вона сама прослизала в горло - відмінна прохолодна вода з присмаком брезенту, який нагадав мені все ті численні випадки, коли я, весь змоклий, розпалений, в буші пив воду з брезентового мішка. Вода пахла Африкою.

- Дякуємо. - Я повернув мішок з водою Гунга Діну, він передав його Річарду, і той припав губами до отвору.

- Калашака! - Покликав Томпсон.

Калашака відкрив очі, підвівся і, важко ступаючи, підійшов до Томпсону.

- Рослинність, - сказав Томпсон.

Калашака дістав з кишені блокнот і ручку і подав Томпсону. Витягнув з іншої кишені пучок прутиків - зразки чагарників, якими годувався носоріг. В обов'язки Калашакі входило підраховувати, скільки разів носороги відкушували пагони того чи іншого куща, щоб можна було визначити характер їх харчування. Калашака черзі показував прутики, Томпсон записував латинське найменування, і Калашака говорив:

- Шість, чотирнадцять, дев'ять ...

Я запитував себе, як йому вдається все запам'ятовувати, тим більше після такої ночі? Та ні, швидше за все, нічого він не запам'ятовує, просто називає вигадані цифри, щоб Томпсон був задоволений.

Але у Томпсона був аж ніяк не задоволений вигляд. Ми сиділи і чекали. Робочі дрімали, закривши очі.

- Значить, так, - сказав Томпсон. - Підемо, допоможемо Бену.

Сонце схилилося до обрію. Ще годину від сили, і буде темно. Бен відшукав слід, що веде від вчорашньої, сьогоднішньої і завтрашньої лежання. Ми йшли по сліду на захід, йшли ланцюжком, втрачаючи слід і знову знаходячи його. Томпсон нетерпляче нишпорив по бушу: якщо через півгодини не вийдемо на носорога, буде пізно. І цілий день нанівець. Місцевість була все така ж важка, сильно пересічена, кам'яниста, слід здасться, то пропаде.

- Вперед, мадода! Знайдіть його, хлопці!

На високий пагорб, вниз по крутих скель, в яр. З яру вгору по крутому схилу, на вершину пагорба, і раптово Бен підняв руку, поплескав себе по стегну, подаючи сигнал «стій!», Показав пальцем. Він! Diceros bicornis - чорний носоріг. Висотою в людський зріст, вага близько тонни, озброєння вбивці.

Він стояв в сімдесяти метрах від нас. Почув щось, але нас не помітив і не відчув нашого запаху. Насторожився: голова піднята, довгі трубки вух повертаються в різні боки. Ось різко повернувся, вдивляючись і сердито смикаючи вухами. Томпсон знаком велів подати обездвиживали рушницю, і носій, пригинаючись, підійшов до нього. Робочі тихенько відступали до дерев за нашою спиною, кожен взяв на приціл певне дерево. Всього півгодини до темряви ... Томпсон висмикнув з капелюха заряджений шприц, засунув його в казенник, підпер холостим патроном і закрив затвор. Річард, хвилюючись, теж заряджав обездвиживали рушницю. Невін приготувався прикривати Томпсона гвинтівкою; незавидна роль - адже не виключено, що, застрель хтось носорога, рятуючи життя Томпсона, Томпсон вб'є рятівника. З рушницею напоготові Томпсон почав підкрадатися до носорога. Вниз по схилу, в яр, ховаючись за кущами і травою, пригинаючись, уважно дивлячись собі під ноги. Ми мовчки проводжали його поглядом, завмерши на місці. Кожен поруч з уподобаним їм деревом.

Носоріг стояв на сторожі, неспокійно ворушачи вухами. Пирхнув, сердито повернувся кругом, люто озираючись. Він здогадувався, що відбувається щось, але не знав, що саме. Томпсон зупинився, засунув руку в кишеню і витягнув кисет з попелом, щоб перевірити напрямок вітру. Струснув кисет, і невеличку хмарку попелу попливло в повітрі на нього. В сторону від носорога. Добро. Кущі закривали Томпсона від звіра. Ми бачили їх обох. Дивилися, затамувавши подих, ніхто не ворухнувся.

Томпсон крадькома спускався в яр. П'ятдесят п'ять метрів відділяли його тепер від стоїть на протилежному схилі носорога. Занадто далеко ще для обездвиживали рушниці. Звір пирхнув, розвернувся навколо, люто озираючись, - голова піднята, вуха неспокійно крутяться. Він щось почув. Томпсон завмер. Носоріг знову з пирханням повернувся і втупився в іншу сторону. Томпсон знову струснув кисет з попелом. У пронизують листя золотих променях вечірнього сонця попливли сріблясті пластівці. Тепер вони пливли під іншим кутом, ближче до носорога.

Окаянний вітер змінився. І зміна ставала небезпечною. Ще трохи, і звір відчує нас. Я чортихався про себе. Томпсон стояв нерухомо. Носоріг пирхнув, розвернувся навколо, направивши вуха вперед і задерши догори ріг, сердито зробив п'ять кроків в бік Томпсона, виглядаючи жертву. Томпсон стояв як укопаний.

Всі завмерли, застигли, скам'яніли.

Носоріг люто подивився на укриття Томпсона, потім повернувся кругом і втупився в іншу сторону. Я перевів дух. Томпсон стояв як укопаний. Потім струснув кисет. Вітер змінився в кращу сторону. Будь місцевість зручніше, Томпсон, напевно, - немає, безсумнівно - зайшов би з іншого боку. Спустився б за вітром, обходячи звіра, потім став би підкрадатися проти вітру. Але яр є яр, і до темряви залишалися лічені хвилини. Якщо Томпсону зараз не вдасться знерухомити носорога, в темряві ми остаточно втратимо слід, а тут ще цей клятий вітер. Томпсон обережно рушив вниз по схилу.

Тепер не більше півсотні метрів відділяли його від звіра. Щоб зблизитися ще, треба спуститися на дно яру і піднятися на протилежний схил. Але там не буде укриття. І жодного підходящого дерева, щоб влізти на нього, якщо звір піде в атаку. Будь тут куце, його б це не зупинило. Поль куце прокрався б на протилежний схил, вискочив би з укриття прямо перед ошелешеним звіром, всадив би в нього шприц з п'ятнадцяти кроків і фінтом пішов би від лютої атаки, але ж Поль куце - легенда, відчайдушна голова. Один з кращих мисливців у всій Африці, але відчайдушна голова - або сміливець, або єретик, або як ще назвати людину, яка йде на носорога з якимось там роблять нерухомою рушницею, замість того щоб тікати від нього. Томпсон теж був знатний мисливець, але тримався в рамках. Занадто часто піддавався він атакам носорогів, щоб не відчувати до них найбільшого поваги. Один лютий кидок - і людині кінець, пролетить десять метрів по повітрю і застрягне на колючому дереві з розпоротий животом. Томпсона відділяло п'ятдесят метрів від носорога, що стояв по той бік яру; гранична дистанція для обездвиживали рушниці. «Пора стріляти, - подумав я. - Та тільки чи зможе він як слід прицілитися через густого чагарнику ». Томпсон підніс приклад до плеча. Добро! Носоріг пирхнув, розвернувся і злобно витріщився на укриття Томпсона.

Томпсон завмер, не опускаючи рушниці. Звір стояв, піднявши грізну голову, направивши вуха вперед. Томпсон цілився в нього. Але курка не натискайте. Видимість його не влаштовувала. Будь-яка гілка, будь-яка травинка відхилить в сторону шприц. І звір піде. Чи піде в атаку або звернеться до втечі - в обох випадках піде. І цілий день нанівець. Томпсон завмер, а звір люто дивився в його бік, і мені здалося, що я бачу, як м'язи ловця починають тремтіти від напруги. Носоріг пирхнув і повернувся впівоберта.

Йому щось почулося, і він повернувся, високо тримаючи голову з грізним рогом і спрямованими вперед вухами, і підставив мисливцеві свій здоровенний бік. Томпсон з рушницею напоготові блискавично перемістився на три кроки вниз по схилу, шукаючи віконце в чагарнику, знайшов віконце, і звір почув і повернувся мордою до нього і люто нахилив голову, готовий винищити все на своєму шляху, і Томпсон вистрілив.

Томпсон спустив курок, ляснув пороховий заряд, і шприц полетів по повітрю. Він полетів через яр так швидко, що оком не встежити, і все напружилися, готуючись дертися на уподобані ними дерева; попереджуючи реакцію розлюченого звіра, шприц пролетів над яром - і гепнувся на землю в п'яти метрах від носорога. Недоліт! Окаянний шприц не долетів! Нікудишній порох! Після цілого дня - адже ми разом з підпилий слідопитами цілий день плуталися у вчорашніх, сьогоднішніх і завтрашніх слідах, коли ось-ось стемніє, на тобі - недоліт! Я уявляв собі, як чортихається Томпсон. А носоріг хоч би що. Люто пирснув і розвернувся, поводячи вухами, виглядаючи ворога. Але не кинувся навтіки. Чи не атакує і не тікає - знай, варто, злобно фиркаючи, і виглядає жертву; не втікай, заради Бога, не тікай! Господи, дай Томпсону перезарядити рушницю! Томпсон висмикнув з капелюха інший шприц і став перезаряджати, і я уявляв собі, як він проклинає пороховий завод, шприц, носорога, що наближається темряву, слідопитів і молить Бога, щоб носоріг не втік, тільки б не втік, тільки б дав перезарядити; і носоріг знову круто повернувся і нахилив голову, крутячи вухами і люто фиркаючи. Нарешті рушницю перезаряджені, Томпсон упирає приклад в плече, і звір витріщається прямо на його укриття, і Томпсон спускає курок, і ми чуємо звук пострілу. І окаянний шприц знову шльопається на землю.

Спалах смертоносної люті - носоріг, злобно фиркаючи, з опушеної головою, ривком розгортається, шукає лютим поглядом, кого б винищити. Але, головне, він не тікає, слава тобі, Господи. Крутиться, фиркає, мотає могутньої головою і знову фиркає, і риє ногами землю, захоплений жадобою руйнування, але, слава Богу, не тікає. Одному Господу відомо, чому цей звір не втік і не пішов в атаку, а тільки сопів і сопів, ненавидячи весь світ, надимало спрагою вбивати, але в будь-яку секунду він міг передумати і тікати, і тоді цілий день нанівець через такого -сякого порохового заводу; заради Бога, не тікай, заради Бога, продовжуй пихкати і сопіти, дай бідному, взопревшему, чортихатися Томпсону ще раз перезарядити. У тускнеющих золотистих променях - червоне від люті обличчя, зеленувата захисний одяг - Томпсон, проклинаючи все на світі, гарячково перезаряджав, залишився останній шприц, і якщо цей окаянний патрон теж не потягне ... Він люто скинув рушницю до плеча, і звір шалено розвернувся мордою до нього, і Томпсон прицілився, Господи, хоч би на цей раз прицілився вище, мало не в верхівку оскаженілого звіра на випадок, якщо знову попався поганий патрон, і спустив курок. І шприц полетів через яр.

Він летів як стріла і вперся прямо в лоб носорога. В ту ж секунду пролунав тішать слух клацання детонатора, і шприц з силою впорснув препарат М-99 в тіло носорога, і носоріг заревів і пішов в атаку.

Трясучи землю, гулко і люто фиркаючи, йшло напролом в атаку могутнє чорне чудовисько, вагою в тонну, висотою в людський зріст, з довгим смертоносним рогом, голова піднята, вуха спрямовані вперед, скотилося в яр і пропало з уваги, але ми відмінно чули тупіт , і носоріг вискочив, величезний і грізний, на наш схил і повз укриття Томпсона помчав прямо на нас, і ми кинулися стрімголов до уподобаним нами деревам. Хапайся за стовбур, чіпляйся, дертися вгору, чорт з ними, з нігтями, чорт з ними, з очима, тільки, заради Бога, вище, подалі від звіра, який мчить з гуркотом, з пирханням, скажений, важкий, могутній, з налитими кров'ю лютими очима, ломиться з тріском через кущі, поблискуючи стирчить понад голову сріблястим шприцом, пристрасно бажаючи когось убити; він бачив, як ми кинулися до дерев, і кожен думав: з усієї нашої братії цей стерво з самого початку саме мене намітив винищити, і носоріг гулко, люто пирснув, люто обертаючи налитими кров'ю поросячими очками, і могутня голова на бичачої шиї загрозливо нахилилася, і звір з гуркотом, з пирханням пішов на моє дерево, і я постарався влізти ще вище, а він повернув величезну голову і з ходу штрикнув рогом стовбур, і дерево захиталося, і я чіплявся щосили, а він вже шалено тупотів далі. Голова піднята, очі шукають - кого винищити; і, пробігаючи між деревами, на яких висіли носильники і слідопити, він буцнув ще одне дерево, воно захиталося, але висів на ньому африканець тримався за стовбур мертвою хваткою, і носоріг з гуркотом помчав далі. Вирвався з нашої кущі, протупав вгору по схилу пагорба і зник з очей.

Ми злізли з дерев, і всі посміхалися, і всім кортіло, сміючись, привітати один одного і сказати: ось це носоріг, чудовий носорожіще, і треба ж, два нікчемних патрона поспіль, відразу два, щоб їм добра не було, і як це він не побігли після першого промаху, і пощастило ж нам, чорт візьми, але який же чудовий носоріг! Томпсон покликав носія з радіостанцією, і Роджер-Роджер підійшов, рот до вух, і Томпсон зв'язався зі старовиною Норманом і повідомив йому, що є потрапляння і ми зараз підемо по сліду, і Норман дуже зрадів.

До темряви залишалося менше півгодини.

 глава друга |  глава четверта


 Джон Гордон Девіс |  У порядку появи на сцені |  вступ |  Глава перша |  глава п'ята |  глава шоста |  глава сьома |  глава восьма |  глава дев'ята |  глава десята |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати