Головна

Глава перша |  глава друга |  глава третя |  глава четверта |  глава п'ята |  глава шоста |  глава сьома |  глава восьма |  глава дев'ята |  глава тринадцята |

глава одинадцята

1.  глава одинадцята
  2.  глава одинадцята
  3.  глава одинадцята
  4.  глава одинадцята
  5.  глава одинадцята
  6.  глава одинадцята

Тепер Ян і Сапфіра взагалі не розлучалися. Їм весь час хотілося бути поряд, торкатися один одного, говорити якісь дурниці, розмовляти, сміятися. Здійснювали вони й захоплюючі подорожі.

Так, одного разу вони вирушили подивитися камлання шамана. Люди маленького стійбища оленярів зібралися в чумі шамана. Сталася біда: Тапир не повернувся з полювання, і все передчували щось недобре.

Ян з Сапфірою літали поза чума, але бачили все, що відбувається в ньому. Кам Ахе в шаманському вбранні взяв бубон і, пританцьовуючи, став бити по ньому кямлой, скликаючи духів-помічників. Низьким потойбічним голосом він наспівував, озвучуючи всі свої дії і бачення людям. Вони згуртувалися в єдине поле і своєї загальної енергією підтримували всі дії шамана.

Незабаром пролунало каркання і уханье сови. Це ворон і пугач - духи-помічники - кружляючи, літали навколо чума. До них приєдналася білка, бігаючи колами навколо чума, лисиця, яка металася і гавкати, і ще безліч інших духів.

- Чи живий Тапир? - Запитав Ахе духів.

- Живий ... живий ... живий ... - по черзі стали говорити духи своїми дивними голосами.

- Де він? - Задав нове питання шаман.

- На закруті річки Чорної, - також по черзі багатоголоссям відповіли духи.

Тоді Ахе став ще шалений бити в бубон, закликаючи Тинбура - духу шаманського екстазу, і він у вигляді оленя прискакав до шамана. Той осідлав його і почав кликати духу предка шамана. З'явився зі світу мертвих попередній шаман племені.

- Покажи мені шлях до Тапиру, - попросив його кам.

- Я покажу тобі дорогу, - відповів він.

Потім Ахе звернувся до духу місцевості Аямі:

- О, велика Аямі, допоможи, не згуби мисливця Тапира! Наше стійбище вірно служить тобі, не робить нічого поганого звірам твоїм і землі твоєї. Зроби добро, будь милостивою до нас!

Аямі з'явилася як величезна фігура, схожа на Снігову королеву. Вона до пояса височіла над тайгою і дала знак свого схвалення, махнувши рукою в бік Чорної річки. Кам Ахе велів запрягати оленів. На вулиці було темно, піднялася і співала пурга, і десь далеко вили вовки. Ахе вискочив в тонкому шаманському вбранні на мороз. Олені злякано тулилися, не бажаючи йти вночі в тундру. На нартах вже сидів син Ахе - кита.

Кам побіг по глибокому снігу попереду упряжки, захоплюючи за собою оленів. Слідом за ним летіли духи-помічники. Кілька кілометрів біг невтомно Ахе, ведений духом старого шамана прямо до мети. Він бачив його очима, обходячи заздалегідь яри, ями, що впали стовбури дерев. Попереду летіла і зграя духів-помічників, а кам як би скакав на своєму Тинбура-оленя.

Ян з Сапфірою теж бачив дорогу, але кам не міг так легко налаштуватися на них, як на предка, Очима якого бачив дорогу. Ні Яну, ні предку ніч і завірюха не заважали бачити, вони точно знали дорогу до Тапиру, до нього було кілька кілометрів. Він лежав без свідомості біля річки і майже замерз. Відчуваючи видобуток, до нього вже підбиралася вовча зграя ...

Підібравши Тапира, кам поклав мисливця на нарти і побіг назад попереду оленів. У чумі його чекали всі родичі. Тапира поклали посередині житла, ближче до вогнища, Ахе взяв бубон і, стукаючи в нього, став камлать. Щоб повернути назад душу мисливця, він відправився в Нижній світ мертвих визволяти душу Тапира - його тонке тіло вилетіло з фізичного і плавало на кордоні зі світом мертвих.

Кам вилетів на своєму оленя Тинбура в тонкий план в супроводі духів-помічників і за допомогою предка знайшов душу Тапира.

- Брат, рано тобі ще йти від нас до Ерлік. Давай вернімося, повертатися будемо.

Тапир здивовано літав по небаченим світів, але слухняно пішов за камом. Вони влетіли в юрту, і Ахе штовхнув його назад в тіло, що лежить в чумі. Тапир прокинувся, став приходити до тями, але все ж був ще й поганий. Кам став бити в бубон і закликати на допомогу Аямі, духів-помічників, предка-шамана, щоб вони допомогли повернути мисливцеві кут - Життєву силу, щоб вони допомогли одужати Тапиру.

Люди стійбища теж переживали за родича і тим самим підживлювали його своєю силою, яку сфокусував кам і направляв на його одужання. Від кожного з них виходила світиться хвиля і вливалася в тіло Тапира. Кам співав і озвучував в пісні все, що він робив, щоб все одноплемінники брали участь в цій містерії і допомагали йому енергетично. Він налаштовував їх емоційно.

Відчувши, що Тапиру стало краще, кам відпустив Тинбура, дав рекомендації родині по лікуванню і завершив камлання. Люди стали розходитися і забрали мисливця в його чум.

Ян був вражений силою і здібностями шамана. Сапфіра пояснила йому:

- Таким він став не відразу. Він, звичайно, був талановитий з дитинства, і духи вибрали його, щоб він допомагав племені, але він чинив опір і не бажав частки шамана. Але духи стали виводити підлітка в тонкий план, постійно спілкуючись з ним. Він, здавалося б, божеволів - у нього була шаманська хвороба. Але все-таки вони навчили його виходити в тонкий світ, і він прийняв свою частку і став камом.

Це ще більше здивувало Яна.

- Хіба можна насильно змусити розвиватися людини? - Запитав він.

- Духовно - немає, а ось знайти здатності - можна змусити: це різні речі, - пояснила Сапфира. - Кам просто служить племені, його егрегор, духу цього племені, яке може загинути тут без кама. І для цього його духи і наділяють силою. Але там, де вже є цивілізація, допомога кама стає не потрібна. Залишаються тільки слабкі шамани, бо сила дається для виживання племені.

Ян з Сапфірою підлетіли до шамана. Він їх помітив. Ян запитав у нього, як той став камом.

- Коли помер старий шаман, - став розповідати Ахе, - він став часто з'являтися мені уві сні. Навіть вдень я почав його бачити. І мені сказала бабуся, що духи обрали мене бути шаманом. Але я не хотів цієї частки, так як кам не належить сам собі: він живе, тільки служачи людям весь час, все життя. Якщо у кого що трапиться, то кам повинен йому безоплатно допомогти, а це важко, коли ти не можеш відмовити, і духи змушують тебе допомагати всім. Я пручався, але мої померлі родичі побачили у мене здібності медіума - людини, який може контактувати з духами. І на чолі зі старим шаманом почали витягувати мою Джула, тобто, душу, з тіла. У мене почалися видіння. Я бачив духів, бачив предків, тонкий план прямо посередині дня, як галюцинації, і у мене почалася Шаманська хвороба: я марив, розмовляв з ними, вони переконували мене, щоб я став камом, так як вони дуже хочуть допомогти родичам, але без шамана не можуть це зробити. Я тікав в тайгу, часто сидів у аранкаса, Де були останки предка-шамана у шаманського дерева, На якому висіли його старі зламані речі: бубни, кямли, костюми. Предок з духами-помічниками виймали мою Джула з тіла і вчили жити в їхньому світі. Я вчився переміщатися в тонкому тілі по місцевості, спілкуватися з духами. Старий кам вчив мене як це робити. Потім я взяв бубон і став камлать, щоб отримати контроль над цими станами. коли бубон в руках - я кам, а так я відключаюся і просто живу, як звичайна людина. До мене почали приходити за допомогою, запитувати, яка буде погода і де буде звір для полювання - це важливо для нашого племені, і предки мені все пояснювали. Вони там всі знають - кого як лікувати, наприклад.

- Ви самі щось робите для допомоги людям? - Запитав Ян.

- Так, доводиться. Ось недавно у Бії син помер, і вона сильно переживала, думала про нього. її Джула полетіла в світ мертвих, вона сиділа втрачена, не реагувала ні на що. Я вилетів, повернув її душу в тіло, обірвав цей контакт з сином, і їй стало краще. Буває, жертви приношу. Тут недавно людина захворіла, а хвороба - значить, злий дух їм опанував. Я цього духу в оленя переселив і в тайгу відправив, щоб його звірі з'їли. Так людина одужала. Іноді, якщо важка хвороба, сил у предків не вистачає, то я забиваю оленя, вони його кров'ю наситяться, до них сили приходять, і вони виганяють злого духа з людини.

- А я думав, що причина хвороби - бактерії.

- Віруси - це фізичні тіла злих духів, в них вони живуть, - відповів кам.

Ян подивився на його стомлене обличчя і зрозумів, що треба повертатися.

- Як ти думаєш, я міг би стати шаманом? - Запитав він у Сапфіри.

- Напевно, - вона здивовано подивилася на нього.

- Може бути, в наступному втіленні, - задумливо пробурмотів Ян.

- Може бути, - відгукнулася його любов і дивно подивилася на нього. Яну здалося, що в її очах стоїть смуток.

глава десята |  глава дванадцята
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати