загрузка...
загрузка...
На головну

Лекція ПЕРША |  Лекція ДРУГА |  Лекція ТРЕТЯ |

Лекція П'ЯТА

1.  А22 (А20) Кома при відокремленні
  2.  Абсолютно чорне тіло. Закон Кірхгофа. (Лекція 6)
  3.  Атом водню по Бору (лекція 12).
  4.  Зовнішній фотоефект. (Лекція 8)
  5.  Хвильове рівняння (лекція 2).
  6.  Хвильові пакети. Фазова і групова швидкість. (Лекція 3)
  7.  Хвильові властивості частинок. Хвиля де Бройля. Досвід Девіса і Джермера. (Лекція 9)

Сьогодні я буду говорити про психологію і про лікування перенесення. Спочатку слід визначити саме поняття, щоб було ясно, про що піде мова. Ви знаєте, що слово «перенесення» введено Фрейдом; воно стало робочим терміном, а потім зробило крок в ширшу аудиторію.

Термін перенесення переклад німецького слова Ubertragung, що буквально означає перетягнути щось з одного місця на інше. Це слово використовується також і в міфологічному сенсі для позначення перекладу з однієї форми в іншу. Тому в німецькій мові воно синонимируются з Ubertragung, тобто з перекладом. Психологічний процес перенесення є приватною формою більш загального процесу проектування. Можна звести два поняття разом і відчути, що перенесення є окремий випадок проектування - по крайней мере, як це розумію я. Зрозуміло, будь-хто може користуватися цим терміном вільно на свій міркування.

Проектування є загальний психологічний механізм по перенесенню суб'єктивних змістів і компонентів будь-якого характеру в об'єкт. Наприклад, коли я говорю: «Колір цієї кімнати - жовтий», то це і проектування, тому що об'єкт сам по собі не жовтий; жовтий він тільки в нас. Колір, як ви знаєте, становить зміст нашого суб'єктивного досвіду. Те ж саме і зі звуком, і це - проектування, так як звук сам по собі не існує; це звук в моїй голові і це психічний феномен, явище, яке я проектую.

Перенесення - це зазвичай процес, що трапляється між двома людьми, а не між суб'єктом-людиною і фізичним об'єктом. Процес проектування, - оскільки суб'єктивні компоненти переносяться в об'єкт і виникають в ньому як властиві йому, об'єкту, - не є актом вольовим; а перенесення, як психічний акт, суб'єктом не усвідомлюється. Неможливо одночасно усвідомлювати і проектувати, оскільки в цьому випадку дізнаєшся, що проектіруешь свої власні компоненти, а отже, неможливо локалізувати останні в об'єкті, так як знаєш, що вони насправді належать тобі. У проектуванні безсумнівний очевидний факт, з яким ви стикаєтеся в об'єкті, в дійсності обертається ілюзією, і все ж ви припускаєте спостережуване в об'єкті не суб'єктивним, а об'єктивно існуючим. Тому проектування виключається, коли виявляється, що очевидні об'єктивні факти суть реально суб'єктивні змісту. У цьому випадку ці змісту зв'язуються з особливостями власної психології і їх вже більше не можна відносити до об'єкта.

Часом людина цілком усвідомлює свої власні проекції, хоча і не в повній мірі. Та частина, яка все ж не усвідомлюється, залишається носієм якості, властивого об'єкту. Це часто відбувається в практичному аналізі. Лікар, наприклад, говорить: «Послухайте, ви ж просто переносите образ свого батька в цієї людини (або в мене)»; і при цьому вважає, що такого пояснення досить, щоб анулювати перенесення. Дана міра, швидше, достатня для лікаря, але не для пацієнта. Оскільки в проекції міститься щось ще, пацієнт її збереже. Вона не залежить від його бажання: подібні явища - самовідтворюються. Проекція - факт спонтанний, автоматичний. Вона просто виникає і все. І цей закон по суті справедливий і для перенесення. Якщо перенесення виникає, то він виникає апріорно.

Механізм проекції неусвідомлюваних, ось чому усвідомлення факту проекції руйнує її.

Перенесення в прямому сенсі є проекція, що здійснюється між двома індивідами; як правило, вона носить емоційний і примусовий компульсивний характер. Самі по собі емоції в якійсь мірі завжди виявляються мимовільними психічними станами, в яких здійснюються цільові установки ЕГО. Більш того, суб'єкт буквально просякнутий ними і не в силах відокремити їх від себе. Одночасно емоції спроектовані в об'єкт. Оскільки суб'єкт не в силах зруйнувати канал проекції, то, користуючись об'єктом як важелем, мимовільні психічні стани управляють самим суб'єктом.

Емоції невіддільні від свого носія, так само як і ідеї, і думки. Вони виявляються ідентичними з певними фізичними станами, і, таким чином, глибоко впроваджені в фізичну сферу життєдіяльності людини. Емоції спроектованих змістів завжди утворюють зв'язок, деякий динамічне співвідношення між суб'єктом і об'єктом - це і є перенесення. Очевидно, що за своїм характером емоційний зв'язок, або міст, може бути негативною або позитивною.

Проекція емоційних змістів завжди має специфічний впливом. Емоції заразливі, внаслідок того що кореняться в глибині симпатичної системи; звідси і саме слово «сімпатікуса». Будь-емоційний процес негайно викликає подібні йому прояви у інших людей. Перебуваючи в натовпі, рухомої емоцією, неможливо стримати в собі ті ж емоційні прояви. Уявіть, що ви перебуваєте в країні, мови якої не знаєте, і хто-то із сусідніх людей пожартував, - навколишні сміються, і ви теж мимоволі починаєте сміятися, причому самим ідіотським чином. Стриматися дуже важко. Французькі психологи називають це явище «ментальним зараженням». Серед ряду чудових книг на цю тему слід особливо згадати роботу Лебона «Натовп. Дослідження суспільної свідомості ».

У психотерапії ж, навіть якщо лікар повністю звільнився від емоційних змістів пацієнта, сам факт наявності у пацієнта емоцій все ж таки суттєво впливає на нього. Було б великою помилкою вважати, що лікар може повністю вийти зі сфери впливу пацієнта. Найбільше, на що лікар може розраховувати, це усвідомити, що піддається впливу. Якщо він цього не помічає, то знаходиться дуже далеко від пацієнта і в цьому випадку стріляє повз ціль, оскільки приймати емоції хворого і реагувати на них є в даному разі лікарським боргом. З цієї причини я не схилялися метод укладання пацієнта на канапу, коли лікар сідає поруч. Я посадила його перед собою і розмовляю з ним як зазвичай говорять два нормальних людини; тут я висловлюю себе повністю і реагую без обмежень.

Дуже добре пам'ятаю випадок з однією жінкою років 58 - теж лікарем - з США. Вона приїхала до Цюріха в стані крайнього замішання і перебувала в такому пригніченому стані, що я спочатку подумав, в собі вона, але потім з'ясував, що її потьмарений стан - результат аналітичної процедури. Дама розповіла мені деякі подробиці, з яких стало абсолютно ясно, що подібного замішання ніколи б не сталося, якби психотерапевт був нормальною людиною, а не містиком-чарівником, що сидить поруч, повністю безпристрасним, як би ненароком роняю мудрість згори, з висоти свого становища . Після спілкування з цим лікарем дама остаточно розгубилася і наробила купу дурниць. Коли вона розповіла мені все це, я, природно, відреагував і, здається, вилаявся. На що вона схопилася зі стільця і ??вигукнула:

«До чого ж ви емоційні!» - Я не приховав подиву: «А що? Хіба це забороняється? »

- Взагалі то ні. Але ви ж психотерапевт?

- Так. Я лікар-психотерапевт. Але не прагну приховувати свої емоції. Ви що, думаєте, що я ідіот або кататоніків?

- Але вам не підходять емоції?

- Це лікареві не підходять, на що смію зауважити - він повний дурень.

У цей момент для неї вся ситуація просвітилася.

- Боже, - вигукнула вона. - Тепер тільки я зрозуміла, де я перебуваю. Я розмовляю з нормальною людиною, у якого нормальні емоції.

Моя реакція дала їй орієнтацію. Оскільки дама ставилася до чуттєвого, а не до розумового типу, то потребувала саме в подібній орієнтації. А її лікуючим психотерапевтом був чоловік, що жив в інтелектуальній сфері і не мав тому можливості контактів з чуттєвої життям своїх пацієнтів. Дама ж була високо емоційної натурою, сангвиником; потребувала емоційних переживаннях і чуттєвих жестах інших людей, щоб не відчути власної самотності. Мати справу з чуттєвим типом і говорити виключно на інтелектуальні теми все одно, що інтелектуалу розмовляти в компанії клоунів. Відчуваєш себе як на Північному полюсі, вкрай втраченим, так як тебе ніхто не розуміє, ніхто не реагує на твої висловлювання. І люди можуть бути самими чудовими - проте все буде виглядати по-дурному, оскільки вони не будуть відповідати вашому психічному типу.

Необхідно завжди намагатися відповідати людям в руслі їх провідною психічної функції, інакше контакту не відбудеться. Тому щоб мати можливість показати пацієнтам, що їх реакції досягають мене і сприймаються мною, я сідаю, навпаки, так, щоб вони могли прочитати ці реакції на моєму обличчі і бачити, як я їх слухаю. Сидячи ж поруч з кушеткою, на якій розташувався пацієнт, можна було б позіхати, дрімати, йти у власні думки і взагалі робити все, що заманеться. Пацієнти між тим залишалися б у автоеротіческом і ізольованому стані, перебувати в якому звичайній людині не зовсім зручно. Зрозуміло, готуйся вони до відлюдництва десь в Гімалаях, тоді інша справа.

Емоції пацієнтів завжди сприймалися як заразливі, але вони стають надзвичайно заразними в тому випадку, коли зміст, проектоване пацієнтом на психотерапевта, ідентично з власними несвідомими змістами лікаря. У цьому випадку вже обидва вони занурюються в ту ж саму темну діру несвідомого і робляться співучасниками. Даний феномен, як взаімоперенос, описаний Фрейдом. Він полягає у взаємному проектуванні і спільної зв'язку загальним несвідомим. Співучасть характеризує первісну психологію, т. Е. Психологічний рівень, на якому відсутня усвідомлена відмінність між суб'єктом і об'єктом. Загальна несвідоме, звичайно, абсолютно неприпустимо в ситуації лікар-пацієнт; все орієнтації при цьому втрачаються, і кінець такого лікування сумний.

Але навіть лікарі-аналітики не бувають абсолютно досконалі, і може трапитися, що в деяких відносинах вони так чи інакше будують свою поведінку несвідомим чином. Тому я давним-давно наполягав на аналізі самих лікарів-аналітиків: у них повинні бути свої духовні батьки і матері. Навіть сам Папа Римський при всій своїй непогрішності повинен регулярно сповідатися і не кардиналу, а простому священикові. Якщо психотерапевт не зіткнеться об'єктивно зі своїм несвідомим, то немає гарантії, що рано чи пізно пацієнт не потрапить в несвідоме психотерапевта. Можливо, багатьом відомі пацієнти, які мають диявольською хитрістю по знаходженню слабкої точки, беззахисного місця в психіці лікаря. У цю точку вони норовлять спроектувати своє власне несвідоме. Деякі зазвичай вважають, що ця риса більше властиво жінкам, - але це не зовсім так, чоловіки роблять те ж саме. Вони безпомилково вибирають те місце, де лікар найбільш вразливий і схильний робити ті ж проекції, що і пацієнт. В результаті відбувається співучасть, точне стан «зараження» особистості через загальне несвідоме.

Щодо перенесення існує упередження, що склалося у всіх нас в результаті визначення, даного Фрейдом. А саме, більшість схильна думати, що ми маємо справу з еротичним переносом. Але мій досвід не підтверджує цю теорію, згідно з якою проектуються виключно еротичні змісту і інфантильні переживання. Я ж вважаю, що проектується маса речей, і еротичний перенесення лише одна з можливих форм перенесення. У людському несвідомому існує безліч інших змістів, також є високо емоційними по природі, і вони настільки ж прекрасно проектуються, як сексуальність. Всі активні змісту несвідомого мають тенденцію з'являтися в спроектованому вигляді. Це, скоріше, навіть правило, - згруповане несвідомий зміст виявляє себе насамперед у вигляді проекції. Будь-який діючий архетип може виявитися в проекції, або у зовнішній ситуації, або в людях, або в обставинах - коротше, в будь-яких об'єктах. Існують переноси на тварин і на предмети.

Не так давно у мене був цікавий випадок з дуже інтелігентним громадянином. Я пояснив йому досконалу їм проекцію, - він спроектував свій несвідомий образ жінки в реальну жінку, а сни дуже ясно показали, наскільки разюче реальна особистість відрізняється від тієї, яку він очікував бачити.

Вислухавши мене, він сказав: «Якби я знав це два роки тому, то зекономив би 40000 франків!» Я запитав: «Яким чином?» «Один чоловік показав мені давню єгипетську скульптуру, і я відразу ж закохався в неї. Це була скульптура єгипетського кота, дуже красива річ. Він купив її за 40 000 франків і поставив на камін у вітальні ». Але потім виявив, що втратив спокій. Його офіс знаходився поверхом нижче, і буквально щогодини він схоплювався, відволікався від роботи і піднімався поглянути на кота, а надивившись, йшов назад вниз, щоб знову повернутися. Ця обставина настільки позбавило його відпочинку, що він переніс скульптуру і поставив її на стіл прямо перед собою - і тут виявив, що не може працювати! Він змушений був забрати її подалі, в кімнату під горищем, щоб позбутися від настирливого впливу, і весь час боровся зі спокусою піднятися і подивитися на кота ще раз. Коли він зрозумів свою геніальну проекцію жіночого образу - так як кіт справді символізував жінку - тоді весь шарм і чарівність скульптури одразу ж зникли.

Ось приклад проекції в ожилий фізичний предмет, до якого тягнуло, як часом багатьох знову тягне до лікаря-психотерапевта. Як ви знаєте, лікарів-психотерапевтів часто звинувачують за зміїні очі, магнетизирующие і гіпнотизують людей. Цей погляд нібито змушує людей знову повертатися до лікаря. Як виняток існує ряд несприятливих випадків зустрічного перенесення, коли психотерапевт дійсно не в силах дозволити пацієнтові піти; але, як правило, такі звинувачення - результат проекції пацієнта, що призводить часом до нав'язливої ??думки про переслідування.

Інтенсивність відносин перенесення завжди еквівалентна ступеня важливості суб'єктивних змістів. У випадках інтенсивного перенесення можна бути впевненим, що проектовані змісту - якщо тільки вони виділені і усвідомлені - настільки ж важливі для пацієнта, як і сам перенесення. Коли останній втрачає силу, то не зникає безслідно; його інтенсивність або відповідну кількість енергії проявиться в іншому місці, наприклад в зміненому ставлення до чого-небудь або в інших проявах. Відбувається це тому, що сила перенесення виявляється силою емоційної, властивою самому пацієнту. У разі анульованого перенесення вся спроектована енергія потрапляє назад в суб'єкта, даючи йому можливість випробувати почуття переможця; в іншому випадку енергетичне «скарб» просто втрачається в самому процесі перенесення.

Тепер слід сказати кілька слів щодо етіології самого перенесення. Перенесення може бути повністю спонтанним, неспровокованої реакцією, чимось на зразок «любові з першого погляду». Зрозуміло, його не можна плутати з любов'ю, з якою він нічого спільного не має. Перенесення лише прикидається одягу любові. Часом він виступає так, що його можна прийняти за любов, і, піддавшись на це, малодосвідчені психотерапевти роблять помилку. Трапляється, перенесення виникає до першої зустрічі, до початку лікування. Це говорить лише про те, що особистість аналітика в цьому випадку не має ніякого значення.

Одного разу до мене в кабінет зайшла одна дама, яку тижні за три до того я зустрів на офіційному прийомі. Тоді я навіть не розмовляв з нею, але лише з її чоловіком, якого знав дуже поверхово. Пізніше жінка написала мені листа з проханням про консультації, і я назвав їй час. Коли вона прийшла і стояла вже біля самих дверей, то раптово сказала: «Я не хочу входити». Я не наполягав, - не хоче, значить, не хоче. Тоді вона сказала: «Але я повинна!» - Я відповів: «Я вас не змушую».

- Але ж ви мене прийти.

- Та що ви, яким чином? Я подумав мимоволі, що вона божевільна, але це було не так. Просто ця жінка зазнала перенесення, який тягнув її до мене. У цей час у неї були деякі проекції, що мали таку високу емоційну силу, що вона не могла їм чинити опір; абсолютно магічним чином вона прийшла до мене. У процесі аналізу ми, природно, з'ясували, що причиною для цього послужило зміст неспровоцированного перенесення.

Зазвичай перенесення виникає тільки в процесі аналізу. Часто це буває викликано труднощами у встановленні контакту і створення емоційної гармонії між лікарем і пацієнтом, що французькі психологи при гіпноз і навіювання називають le rapport (зв'язок). Хороший раппорт означає, що пацієнт і лікар прекрасно ладнають і довіряють один одному. Безумовно, гіпнотичний ефект залежить від наявності або відсутності раппорта. В аналітичному лікуванні в разі, коли раппорт між аналітиком і пацієнтом утруднений через значної психологічної дистанції між ними, несвідоме пацієнта намагається «покрити» цю дистанцію і зводить компенсаторний міст. Якщо нормальне спілкування відсутній, пролом заповнюється палкими почуттями або еротичними фантазіями.

Це зазвичай відбувається з людьми, психологічно дуже самотніми, звиклими чинити опір - або через комплекс неповноцінності, або через манію величі, або чогось ще. Через страх самотності вони викликають в собі неймовірні емоційні зусилля, щоб «прив'язати» себе до аналітику. Вони впадають в безвихідь від однієї думки, що він може їх не зрозуміти. І вони заспокоюють чи то себе, чи то обставини, то чи аналітика чимось на зразок сексуальної привабливості.

Компенсаторний феномен у тій же мірі можна віднести і до аналітику. Уявіть, що лікар займається лікуванням жінки, яка викликає у нього сексуальні фантазії. Я не бажаю подібного аналітику, але якщо це сталося, то краще в цьому розібратися. Це інформація про відсутність хорошого людського контакту. Несвідоме аналітика маскує недолік раппорта фантазією. Такі фантазії можуть бути видимими, це можуть бути почуття або відчуття, наприклад сексуальні. Всі вони - попередження про неправильному відношенні лікаря до пацієнта. Якщо ви бачите пацієнта уві сні, також будьте уважні і спробуйте зрозуміти, не вказує чи сон на вашу помилку. Хворі нескінченно вдячні за чесне і уважне ставлення і прекрасно відчувають фальш і недбалість.

Зі мною був один вельми повчальний випадок. Я займався з дівчиною двадцяти-двадцяти чотирьох років. У неї було незвичайне дитинство: вона народилася на Яві в хорошій європейської сім'ї, виховувала її няня-аборигенка. Як буває з дітьми, народженими в колоніях, екзотика і, я б сказав, варварська цивілізація наклали відбиток на емоційну і інстинктивну життя дівчинки. Білій людині це важко зрозуміти. Існує атмосфера великого страху місцевих жителів перед жорстокістю, безглуздям і величезною силою білої людини. Діти, народжені на Сході, заражені цією атмосферою, страх проникає в них і породжує несвідомі фантазії, які спотворюють всю психологію. Вони страждають кошмарами, панікують, не вміють адаптуватися в нормальних ситуаціях, коли справа стосується любові, шлюбу і т. Д.

Що стосується моєї пацієнтки, вона безнадійно заблукала, часто потрапляла в ризиковані еротичні ситуації і заробила собі погану репутацію. Вона пристосовувалася не кращим шляхом: без міри фарбувалася, носила величезні прикраси, щоб задовольнити в собі ту саму аборигенку, первісну жінку, як ніби та могла допомогти їй в житті. Дівчина не могла обійтися без своїх примітивних інстинктів: вона з легкістю стала жертвою поганого смаку - носила сукні потворних квітів, і все це для того, щоб задобрити своє примітивне несвідоме. Її вибір чоловіків завжди залишав бажати кращого і завжди закінчувався потворними сварками. Її називали вавілонської блудницею. Коли вона прийшла до мене, то виглядала просто бридко. Я навіть щось сказав з цього приводу, ніж її дуже засмутив.

Приснилася ж вона мені в такий спосіб: я знаходився на дорозі біля підніжжя великої гори, на горі височів замок, в замку була висока вежа, на вершина башти - відкрита лоджія з колонами і мармуровою баллюстрадой, на ній сиділа елегантна жінка. Я подивився вгору, і так високо задер голову, що відчув біль в потилиці. В сидить на балюстраді жінці я дізнався свою пацієнтку.

Прокинувшись, я відразу ж подумав: «Боже, чому моє несвідоме помістило цю дівчинку так високо?» І тут же зрозумів: сон вказує на мою помилку. Я дивився на неї зверху вниз, я погано про неї подумав. На наступний день я про все їй розповів. Це подіяло як диво. Ніяких переносів більше не траплялося, я став спілкуватися з нею на належному рівні.

Якщо ви дійсно намагаєтеся бути на одному рівні з пацієнтом - не дуже високо, і не дуже низько, - коли ви правильно підходите до його проблеми, вас найменше цікавлять проблеми перенесення, викликані відсутністю раппорта - їх у вас не буде.

Явище перенесення може виникнути у пацієнтів надмірно самозакоханих, які зводять навколо себе непробивну стіну ізоляції. Проте вони відчайдушно бажають людського контакту, але нічого для цього не роблять і не дозволяють наблизитися іншим. Все це викликає перенесення. Його непросто помітити, оскільки таких людей захищає надійна стіна. Вашу допомогу вони сприймають як агресію, тому потрібно дочекатися, поки вони добровільно не вийдуть зі своєї фортеці. Звичайно, вони будуть висловлювати своє невдоволення, висловлюючись в тому сенсі, що ви їх не розумієте, але єдине, що ви можете зробити, це запастися терпінням і сказати: «Що ж, ви продовжуєте залишатися всередині, ви нічого не демонструєте, і поки це триватиме, я теж нічого не зможу зробити ».

У подібному випадку перенесення може дійти до точки кипіння. Адже тільки сильна пожежа може змусити людину покинути свій замок. Це буде вибух, але доктор повинен його спокійно витримати. Я пам'ятаю випадок з моєї покійної колегою-американкою. Вона закінчила в Америці жіночого коледжу (ми називаємо ці заклади анімус інкубатор), який щорічно випускає величезну кількість переляканих дівчат. Вона була «дуже компетентна» і потрапила в досить неприємну ситуацію перенесення. Це був випадок з одруженим чоловіком, який шалено закохався в неї. Це була, звичайно, не любов, а перенесення, але він спроектував на неї ситуацію, нібито вона бажає вийти за нього заміж, але не може цього собі дозволити. Він задаровував її квітами, шоколадом, прикрасами, в кінці кінців погрожував навіть револьвером. В результаті вона зібралася і прибігла до мене.

Незабаром з'ясувалося, що вона не має жодного уявлення про відносини і почуттях чоловіків і жінок. Вона перебувала навіть в невіданні з приводу чоловічої анатомії, тому що в коледжі, де вона вчилася, вивчали тільки жіноче тіло. Можете уявити, з якою ситуацією я зіткнувся.

Я зумів розібратися в її проблемі і зрозумів, чому цей чоловік потрапив у пастку. Вона абсолютно не усвідомлювала себе як жінку, володіючи при цьому чоловічим складом розуму. Сама природа змусила її партнера заповнити цю прогалину. Він прагнув довести їй, що вона жінка, і повинна відповісти йому, чоловікові, у якого є вимоги до неї, як до жінки. Відсутність же в ній жіночого начала послужило пасткою. Він в такій же мірі ні чоловіком, оскільки і сам цього не помітив.

Обидва вони потрапили в жахливу ситуацію перенесення, і комусь могло здатися, що і той і інша божевільні, і вже їй-то слід було б утекти від усього цього. Що ж стосується лікування, то тут для мене все було ясно. Варто було довести до її свідомості, що вона жінка, але це неможливо до тих пір, поки вона не визнає свої жіночі почуття і якості. Тому її несвідоме організувало чудовий перенесення на мене, що, природно, вона прийняти не могла, я ж, зі свого боку, ніякого тиску тут не чинив. Вона представляла собою випадок повної ізоляції, відособлена, і зіткнення з власним перенесенням лише посилило її захисну реакцію, яка, зрозуміло, повинна була бути пригнічена в загальному контексті лікувального процесу. Тому я ніколи не розмовляв з нею про це, не втручався в хід подій і займався, головним чином, аналізом сновидінь. Сновидіння постійно інформували мене про розвиток її перенесення. Я відчував, що наближається кульмінаційний момент, і чекав вибуху з дня на день. Я знав, що це буде досить неприємно і дуже емоційно, а мені нічого не залишалося робити. Після шести місяців старанною систематичної роботи вона більше не могла стримувати себе і буквально прокричала: «Але я люблю вас!» Після чого її опору припинилися і оголилися жахливі безлад і плутанина в її душі.

А тепер спробуйте уявити собі цю ситуацію. Зрозуміло, немає нічого хорошого в тому, щоб до 34 років раптом виявити, що в тобі живе справді людське начало. І це звалилося на неї як сніжний ком. Якби я сказав їй шість місяців тому, що настане день, коли вона скаже визнання в любові, реакція була б просто непередбачувана. Вона перебувала в стані самозакоханої ізоляції, але полум'я її емоцій в результаті прорвалося крізь стіни і вирвалося назовні, подібно вулканічній лаві.

Можливо, моє ставлення здалося вам бездушним і байдужим, але в такій ситуації неможливо вести себе інакше. Фактично, впоратися з ситуацією належним чином можна лише повністю виключивши зі свого поведінки будь-які нотки зверхності. Ви просто прямуєте за процесом і зрівнює свою свідомість і почуття відповідно до ситуації для того, щоб не відрізнятися в помітному ступені від пацієнта; в іншому випадку він буде відчувати себе ніяково і згодом буде переживати глибоку образу. Взагалі непогано мати «резервні» почуття, які в таких випадках можуть дуже стати в нагоді. Звичайно, це вимагає певного досвіду. Не завжди це просто, але необхідно долати подібні болючі моменти таким чином, щоб не викликати негативні реакції у пацієнта.

Я вже згадував про причини перенесення, це загальне несвідоме і контамінація (психічне зараження). Тільки що наведений мною випадок - яскравий тому приклад. Контамінація через загальне несвідоме відбувається, як правило, коли аналітик недостатньо адаптований, іншими словами, коли він невротик. Чи хороший, поганий чи його невроз, це завжди відчинені двері, через яку може увійти пацієнт. Тоді відбувається контамінація. Саме тому сам аналітик повинен знати про себе якомога більше.

Я пам'ятаю випадок з молоденькою дівчиною, яка до того, як потрапила до мене, вже працювала з двома аналітиками. Щоразу перед початком аналізу їй снився один і той же сон. Вона приїжджає на кордон і хоче перетнути її, але не може знайти митницю, щоб заявити в декларації, що вона везе з собою. Сон давав їй відчуття того, що вона ніколи не знайде правильного ставлення до свого аналітику, але оскільки почуття неповноцінності зберігалося, а до своїх суджень вона ставилася з недовірою, відносини з колишнім аналітиком не переривалися і, по суті, ніякого прогресу не спостерігалося. Вона пропрацювала з ним ще два місяці, після чого все ж пішла від нього. Потім вона знайшла іншого аналітика.

І знову їй наснилося, що вона підходить до кордону.

Темна ніч. Їй бачиться якийсь тьмяне світло. Хтось каже їй, що це митниця. Вона намагається туди пробратися. Для цього вона спускається з гори, йде по рівнині. Їй потрібно пройти через темний ліс. Вона долає страх. Коли вона йде по лісі, хтось хапає її. Вона хоче звільнитися, її тримають все міцніше. Раптом їй відкривається, що це її психоаналітик.

В результаті через три місяці роботи у цього аналітика розвинувся стійкий контрперенос, який передбачив сон.

Коли вона прийшла до мене, побачивши мене перед цим на лекції, їй теж приснився сон.

Вона підходила до швейцарському кордоні. Був день. Вона побачила митний будиночок, увійшла туди. Там стояв швейцарський митник. Перед нею була якась жінка, вона дозволила їй пройти, потім настала її черга. У неї була тільки маленька сумочка, вона думала, що пройде непоміченою. Офіцер зупинив її. Вона сказала, що в сумочці нічого немає. Він наполіг на огляді і почав витягати з сумочки щось таке, що ставало все більше і більше і перетворилося в двоспальне ліжко.

Її проблема полягала в тому, що вона відмовлялася виходити заміж за певних причин. А ліжко уві сні була шлюбної постіллю. Я позбавив її від цього комплексу, і незабаром, розібравшись в собі, вона вийшла заміж.

Такі перші сни часто бувають дуже інформативні. Тому я завжди питаю нового пацієнта, чи знав він, що прийде до мене, чи зустрічав мене раніше, що йому снилося напередодні візиту. Проникаючи в несвідоме, ви отримуєте неоціненну інформацію, яка допомагає вам обігнути гострі кути. Перенесення ж ніколи не буває перевагою, це завжди перешкода.

Причиною важких форм перенесення може виявитися провокація з боку самого лікаря-аналітика. Мені сумно про це говорити, але є такі аналітики, які цілеспрямовано домагаються перенесення, думаючи, що це необхідна і корисна частина самого лікування. Це повністю помилкова ідея. До мене потрапляли люди, які після двох тижнів такого «лікування» приходили в безнадійний стан. Бувало так, що я був упевнений в успіху аналізу, справи йшли чудово, як раптом пацієнт зі сльозами заявляє мені, що він більше не може.

- Чому? В чому справа? Може бути, у вас немає грошей?

- Ні-ні, причина не в цьому. Просто у мене немає перенесення!

І мені доводиться пояснювати, що це велике благо, що перенесення - це хвороба, що у нормальних людей не буває перенесення. Після цих пояснень аналіз знову йде чудово.

Багато хто вважає, що без перенесення вони ніколи не вилікуються. Це відбувається від того, що вони начиталися Фрейда про перенесення, або поспілкувалися з іншими аналітиками, і це подання міцно увійшло в них. Це повний нонсенс. Якщо немає перенесення, тим краще для вас. Ви отримуєте матеріал точно так же, і не перенесення вас їм постачає. Все, що необхідно, виводять назовні сни. Якщо ж ви працюєте для перенесення, провокуючи пацієнта, результати аналізу будуть незадовільними. Ви будите очікування, які ніколи не зможете задовольнити. Ви просто обманщик. Аналітику не дозволено вести себе занадто дружньому, бо ефект буде спрямований проти нього. Він не зможе оплатити пред'явлений рахунок. Навіть якщо йому здається, що він робить це на благо пацієнта, це помилка. Залиште людей такими, якими вони є. Не має значення, чи люблять вони аналітика чи ні. Головне для пацієнта - розібратися у своєму житті, і ви не допоможете йому цими своїми домаганнями.

Такими є деякі причини перенесення. Основою завжди є що шукає вираження активну несвідоме в людині. Інтенсивність перенесення дорівнює важливості проектованого змісту. Сильний перенесення відповідає активному змістом, він несе в собі щось значне для пацієнта. І чим довше він проектується, тим більше аналітик робить висновок в себе ці цінності. Інакше і бути не може, але йому слід повернути їх пацієнтові. Без цього аналіз не буде завершено. Наприклад, якщо пацієнт проектує в вас комплекс Спасителя, ви повинні повернути йому тільки комплекс Спасителя, нічого більше, що б це не означало. Ви ж, більш ніж впевнений, не Спаситель.

Проекції архетипической природи становлять особливу задачу, окрему труднощі для психотерапевта (лікаря-аналітика). Будь-яка професія містить в собі певні труднощі, і небезпекою в аналізі виявляється можливість заразитися проекціями переносу, особливо архетипними змістами. Коли, скажімо, пацієнт вирішить, що лікар-аналітик (психотерапевт) є реальне здійснення його сновидінь, що він не просто лікар, а духівник-герой, щось на зразок Спасителя, то, звичайно, той чи інший лікар скаже: «Яка нісенітниця! Це просто хвороба. Істерична перебільшення ». Однак це полоскоче його нерви, оскільки виглядає дуже красиво. І, крім того, сам психотерапевт несе в собі ті ж самі архетипи. Поступово він починає відчувати, що оскільки рятівники як такі існують, то немає нічого неймовірного в тому, що він виявиться одним з них; потім, спочатку вагаючись, а потім все впевненіше переконає себе в тому, що він не зовсім звичайний індивід. Поступово зробиться чарівним і винятковим. Він уже не може просто розмовляти зі своїми колегами, так як він став сам не знає ким. Робиться все більш незговірливим, уникає людських контактів, ізолює себе, врешті-решт йому стає зовсім ясно, що він дуже важлива фігура, наповнена високим духовним змістом, можливо рівна Махатма в Гімалаях, і що цілком можливо - він теж належить високому братству. І нарешті, така людина втрачається для своєї професії.

У мене є колеги, з якими вийшло саме так. Вони не змогли протистояти атакам колективного несвідомого пацієнтів, раз по раз проектували комплекс рятівника і релігійної віри на них. Пацієнт починав вірити в те, що аналітик володіє особистим знанням, «ключем», втраченим церквою, за допомогою якого може відкритися велика викупна правда. Вони піддалися цьому спокусливого спокусі. Вони ототожнили себе з архетипом, вони знайшли своє кредо, вони потребували учнях, які вірили б в них.

Цим же пояснюється певна складність в обговоренні психології різних шкіл дівергентних ідей. Існує тенденція розбиватися на невеликі групи, так звані наукові секти. Насправді всі вони сумніваються в винятковості своєї «правди», і саме тому вони збираються разом і твердять одне і теж, до тих пір, поки не повірять в це остаточно. Фанатизм є ознака пригніченого сумніви. Звернемося до історії церкви. Коли її становище було непевним, виникали секти фанатиків. Відбувалося це тому, що таємні сумніви повинні бути придушені. Якщо людина дійсно переконаний у своїй правоті, він абсолютно спокійний і може обговорювати протилежну точку зору без тіні обурення.

Для психотерапевта завжди існує професійний ризик негативних проекцій в точку, де він беззахисний. Він постійно повинен перебувати у всеозброєнні. «Яд» діє не тільки психологічно, він може торкнутися його симпатичну систему. Я спостерігав кілька екстраординарних випадків фізичних захворювань серед психотерапевтів, захворювань з невідомими медицині симптомами. Я схильний відносити їх до ефекту тривалого проектування, коли аналітик не дискримінує свою власну психологію. Певні емоційні стани пацієнта контагиозно впливають на аналітика, викликаючи схожі вібрації в його нервовій системі. Саме тому як психіатри, так і психотерапевти бувають іноді з дивацтвами. Така можливість виразно пов'язана з проблемою перенесення, і ніколи не слід забувати про це.

Тепер слід сказати про терапії перенесення. Це дуже складний і заплутаний предмет, але обійти його мовчанням неможливо. Щоб зняти перенесення, а мова йде саме про зняття, необхідно змусити пацієнта усвідомити суб'єктивну цінність особистісного та безособистісного змістів його перенесення. У проекції може виявитися не тільки особистісний, а й архетипний матеріал. Комплекс рятівника - явно не особистісний мотив; це передчуття, експектаціі повсюдно виявляються в людських співтовариствах в особливий період історії. Комплекс рятівника - архетипова ідея магічної особистості.

На початку аналізу проекції перенесення - це незмінні повторення минулого особистого досвіду пацієнта. Припустимо, ваш пацієнт часто бував на курортах. Ви знаєте, якого роду там лікарі. Свій досвід спілкування з ними він буде проектувати на вас. Спочатку вам доведеться пробиратися крізь страх своїх колег з морських узбереж, що відрізняються великими гонорарами і акторством. Можливо, і вас він прийме за такого ж. Потім вам доведеться розправитися з цілою серією знайомих вашого пацієнта - докторів, юристів, шкільних вчителів, тіточок, кузин, братів і навіть татом. Ви помиляєтеся, якщо думаєте, що це кінець. На татові шеренга не закінчується, і ви починаєте підозрювати, що на вас проектували навіть дідуся. Таке цілком можливо. Особисто я ніколи не стикався з проекцією прадіда, але дідуся на мене проектували. Коли ви дійдете до няні, можливості вашої свідомості будуть виснажені, і якщо перенесення на цьому не закінчиться, незважаючи на всі ваші зусилля, причина - в проекції безособових змістів.

Існування обезлічностних проекцій розпізнається специфічної безособистісної природою їх змістів; наприклад, комплексом рятівника або архаїчним Бого-образом. Архетипний характер цих образів відтворює магію, т. Е. Надпотужний ефект. Нашим раціональним свідомістю важко зрозуміти, чому це відбувається Бог, наприклад, є дух, а дух для нас не містить нічого субстанціатівного або динамічного. Але якщо дослідити первісне значення цих термінів, то з'ясовується реальна складова досвіду і стає зрозумілим, як він впливає на первісний розум, на первісну психіку в нас самих. Дух, спірітус, або пневма, означає повітря, вітер, подих; спірітус, або пневма, за своїм архетипових змістом динамічні і полусубстанціонние агенти, ви проваджені ними, як вітром: вони вдихають в вас, в результаті чого ви насичуєтеся, наповнюється ними.

Спроектовані архетипічні фігури можуть точно так же нести негативний сенс, як наприклад образи чаклуна, диявола, демонів і т. П. Навіть самі лікарі-аналітики не цілком захищені від подібних реалій. Я знаю колег, які поширюють фантастичні речі про мене і вірять, що я пов'язаний з дьволом і чорною магією. І у людей, які до сих пір ніколи не думали, що існує, скажімо, диявол, можуть виникнути найнеможливіші, немислимі фігури при перенесенні безособових змістів. Проекція образів, що містять батьківське вплив, зазвичай зникає в результаті здорового роздуми, але безособистісні образи простим міркування не анулюються. Більш того, анулювати або руйнувати їх було б неправильно, тому що в загальному-то вони досить істотні в психічному бутті. Щоб пояснити це, я боюся, мені доведеться знову повернутися до історії людського розуму.

Давно відомо, що архетипічні образи є спроектованими. Вони і повинні бути спроектованими, інакше свідомість просто було б наповнений цими образами. Суть полягає в підшукування форми, що була б адекватною вмістилищем. З давніх-давен існує твердження, що допомагає людям проектувати безособистісні образи. Всі його добре знають, можливо багато самі пройшли в ньому відповідну виучку, але, на жаль, не звернули уваги на всю важливість цієї фінансової інституції. Я маю на увазі релігійне посвячення, яким у нас, християн, є хрещення. Коли полонить і неповторне вплив батьківських образів слабшає і дитина вивільняється від свого початкового біологічного участі у спільній з батьками «битві за життя», тоді природа, а саме несвідома людська природа, в своїй безмежній мудрості виробляє ряд присвят. Їх можна виявити в самих первісних племенах - посвята чоловіки, ініціація на участь в духовного і соціального життя племені. У процесі диференціації свідомості посвята піддавалося безлічі змін, поки не перекочувало в християнство у вигляді таїнства хрещення. В обряді хрещення беруть участь два формальних особи: хрещений батько і хрещена мати. На швейцарському діалекті вони носять імена Бога - «Gotti» і «Gotte». Gotti - чоловіча форма, що означає Отця, Gotte - жіноча форма. Слово Бог означає Батько, натхненник. Хрещення і духовні батьки у вигляді хресних батька і матері висловлюють таємницю другого народження. Відомо, що всі вищі касти в Індії мають титул «Двічі народжений». У цьому ж сенсі бути двічі народженим виявляється прерогативою фараона. Тому в єгипетських храмах дуже часто поруч з головним приміщенням для богослужінь можна зустріти так звану «Пологовий», що складається з однієї-двох кімнат, спеціально призначених для звершення ритуалу. У них відбувається друге народження фараона, оскільки, хоча він і народжений у плоті як людина, він, крім цього, створено Богом і народжений Богинею. І він, отже, народжується як син людини і Бога.

Наше хрещення означає відокремлення дитини від природних батьків і від впливу батьківських образів. З цією метою біородітелей замінюються батьками духовними: хрещений батько і мати представляють intercessio divina (божественне поручительство) за допомогою Церкви, яка виступає як видима форма Церкви Духа. У католицькому ритуалі і шлюб (тут передбачається досить важливим, що цей чоловік і ця жінка з'єднуються один з одним) здійснюється за допомогою церковного ритуалу; intercessio sacerdotis (божественне поручительство) не допускає безпосереднього контакту підлог. Священик представляє Церкву, а Церква завжди виявляється між, в формі віросповідання, яке є обов'язковим. Це втручання не є наслідок особливої ??хитрості Церкви, але, скоріше, її великої мудрості, сама ж ідея сходить до витоків християнства - вже тоді ми вступали в шлюб не просто як чоловік і жінка, але як брачущіеся у Христі. У мене є антична ваза, на якій зображено раннє християнське заручення. Чоловік і жінка тримають один одного за руку. З'єднанням руки поміщені в Рибу; Риба означає Христа. Цим символізується, що заручені розділені і з'єднані Христом. Христос знаходиться між ними; він представляє владу, яка б означала відділення людини від простих природних сил.

Процес виділення людини з природного світу випробуваний в добре відомих обрядах ініціації або обрядах, присвячених юнакам, які вступають в пубертатний вік в первісних племенах. Після досягнення статевої зрілості хлопчики раптово відгукуються з селища. Їх виводять в околиці, де змушують провести ніч. З темряви чути голоси духів, рев биків, жінкам в цей час під страхом смерті заборонено показуватися з дому. Серед ночі хлопчиків призводять в лісову хатину, де демонструються всілякі жахливі сцени. Їм заборонено розмовляти: повідомляється, що вони померли, а потім, що знову народилися, і для доказу цього дають нові імена. Їм навіюється, що вони тепер інші люди, ніж були раніше, і більше не діти своїх батьків. Ініціація може зайти так далеко, що після повернення матерям більше не дозволяють розмовляти зі своїми синами, так як молоді люди вже не їхні діти. Колись у готтентотів один хлопчик скоїв інцест з матір'ю, щоб довести, що вона йому більше не мати, а всього лише жінка в числі інших.

Відповідний християнський ритуал втратив багато вельми істотного; але, вивчаючи символіку хрещення, можна і зараз знайти сліди первісного змісту. «Пологовий» - в нашому випадку купіль для хрещення; це по суті басейн, рибний кіш, в якому кожен представляє маленьку рибку: спочатку він символічно тоне, а потім знову воскресає. Відомо, що ранніх християн насправді занурювали в водохресну купіль, яка була набагато більше, ніж зараз; у багатьох старих Хрестильний споруджувалася хрестильня окремою спорудою на власному підставі, в плані представляв коло. Напередодні Великодня католицька церква здійснювала спеціальну церемонію освячення купелі для хрещення, Benedictio Fontis. Звичайну воду заклинали від змішання з усякими дурними силами, в результаті чого вона перетворювалася в оновлений і очищений джерело життя, чисте, чисте черево святого джерела. Потім священик святив воду, обходячи купіль, в формі хреста в чотирьох місцях, три рази дув на неї і три рази занурював у воду священну пасхальну свічку, як символ вічного світла, а в цей же час заклинання закликало цнотливо силу Святого Духа зануритися в купіль. З іерогаміі (зі святого шлюбу між Святим Духом і водохресною водою, як черевом Церкви), і відроджувався людина в істинній невинності нового дитинства. Пляма гріха, взяте від нього і його природи, з'єднувалося з образом Бога. Людина більше не поганився природними силами, він перероджувався в духовне буття.

Відомі й інші звичаї і ритуали, що виділяли людини з природною тваринної середовища. Не вдаючись в деталі, слід зауважити, що вивчаючи психологію первісних, можна виявити тісний зв'язок всіх важливих життєвих подій з ретельно розробленими церемоніями, мета яких - відокремити людину від попередньої стадії побутування і допомогти йому перенести психічну енергію в наступну стадію життєустрою. Коли дівчина виходить заміж, вона повинна звільнитися від тиску батьківських образів і уникнути проекції образу батька в чоловіка. З цією метою в Вавилоні існував ритуал, за допомогою якого психіка молодої дівчини звільнялася від образу батька. Я маю на увазі ритуал храмової проституції, згідно з яким дівчата зі знатних родин віддавалися незнайомцям, які відвідували храм; тим, хто, ймовірно, потім в подальшому, його не відвідали. Як правило, це були чужинці, з якими дівчата проводили ніч. Подібний інститут існував і в середні віки, jus primae noctis, .Право першої ночі, цим правом володів феодал-правитель по відношенню до кріпаків. Наречена свою першу шлюбну ніч повинна була провести з ним.

Ритуалом храмової проституції створювався найбільш вражаючий образ, що стикається з образом чоловіка, за якого молода жінка збиралася заміж, в разі, якщо виникала шлюбна проблема, то повернення в вихідне психічний стан, як природний результат внутрішнього конфлікту, здійснювалося не до образу батька, а до одного разу зустрінутому незнайомцю, що прийшов із невідомих земель. Це давало можливість не занурюватися знову в світ дитячих вражень, а знаходити психічне притулок в районі власного віку, і тим самим в достатній мірі захищала проти інфантильною регресії.

Даний ритуал демонструє одне з найбільш дивовижних якостей людської психіки. Не випадково жінки зберігають архетипний образ коханого з віддаленою, невідомої землі, чоловіки, що з'явився з-за моря-океану, котра знайшла її одного разу і пішов назад. Цей мотив відомий з вагнерівського «Летючого голландця» і ібсенівської «Дами з моря». В обох драмах дама очікує чужинця, який повинен прийти через далеких морів, щоб випробувати велику любов до неї і з нею. В опері Вагнера героїня по-справжньому закохується в образ, який бачить на власні очі ще до того, як з'являється сам герой. У «Дамі з моря» героїня тільки одного разу зустріла свого обранця і тепер змушена весь час ходити на берег моря в очікуванні його повернення. ( «Червоні вітрила» Олександра Гріна - той же мотив. - Прим. Перекл.). У вавілонському ритуалі цей архетипний образ існував конкретно з метою визволити жінку з лещат батьківських образів, які є також образами архетипними і тому надзвичайно потужними. Я написав невелику книгу про взаємини між ЕГО і несвідомим, де описав випадок проекції образу батька, який мав місце у лікувалася у мене жінки; і про те, як ця проблема вирішилася завдяки аналізу архетипових образу, що лежав в основі цього батьківського перенесення.

Перша стадія лікування перенесення залучає не тільки усвідомлення пацієнтом того факту, що він все ще дивиться на світ з дитячої або класної кімнати і т. П., Проектуючи і аспектіруя при цьому всі позитивні і негативні авторитети свого особистого досвіду; в усвідомлення повинна бути включена вся об'єктивна сторона питання. Для створення дійсно зрілої установки, аттитюда, пацієнт повинен побачити саму суб'єктивну оцінку всіх тих образів, які, як здавалося, створюють саму проблему. Він повинен асимілювати їх зі своїм власним психічним буттям; повинен виявити, в якому сенсі він є частиною його самого; яким чином він приписує, наприклад, позитивну оцінку того чи іншого об'єкту, коли фактично це і є він сам, хто цю оцінку виставляє. Тим же самим чином він проектує негативні якості і відповідно ненавидить і відчуває відразу до суб'єкта. Тут необхідно зрозуміти, що суб'єкт сам проектує свою власну низинну сторону, свою тінь, так би мовити, вважає за краще мати оптимістичний і односторонній образ себе самого. Фрейд, як відомо, має справу тільки з об'єктивною стороною. Але фактично неможливо допомогти пацієнтові засвоїти зміст його неврозу поблажливими посиланнями на дитяче відсутність відповідальності або смиренним зазначенням на дурну долю, жертвою якої є пацієнт. Його невроз означає вимогу стати цілісною особистістю, а це включає впізнавання і відповідальність за своє цілісне буття, за його хороші і погані сторони, піднесені і ниці функції.

Припустимо тепер, що проекція особистісних образів, як така, відбулася, реалізувалася і подіяла, і тим не менше має місце перенесення, який ви просто не можете дозволити (анулювати). Тоді в терапії перенесення ми вступаємо у другу стадію. Ця стадія - поділ особистісних і безособових змістів. Особистісні проекції, як ми бачили, що анулюється в принципі; для цього вони повинні виявитися усвідомленими, але безособистісні проекції анулювати не можна, так як вони належать структурних елементів самої психіки (самого психічного буття). Вони виявляються не реліктами пережитого минулого, а навпаки, цілеспрямованими і компенсаторними функціями надзвичайної важливості, надійним захистом в ситуаціях, в яких людина, як то кажуть, втрачає голову. Скажімо, в разі паніки, неважливо, внутрішньої або зовнішньої, втручаються архетипи, що дають людині можливість здійснення адаптивних інстинктивних дій. Реакція людини в даному випадку виявляється такою, як ніби-то він заздалегідь знав або передбачав ту чи іншу ситуацію. Іншими словами, він діє так, як зазвичай це робить людство, тому ми говоримо, що цей механізм - досить життєво важливий.

Слід зауважити, що проекція цих безособових образів сама по собі носить опосередкований характер. А тому анулювати тут можна лише сам акт проекції, але ніяк не її зміст, чого, до речі, і намагатися робити не варто. Попри всі старання пацієнт не може асимілювати безособистісні змісту в своїй свідомості, той факт; що вони по суті безособистісні змісту, як раз і є причиною для їх проектування; людина відчуває, що вони не належать певному суб'єкту, його індивідуальним розуму, а локалізуються десь поза одиничного ЕГО, і за відсутністю підходящої суб'єктивної форми їх вмістилищем є людський об'єкт. Тому необхідно бути вкрай уважним, маючи справу з безособистісному проекціями. Наприклад, було б великою помилкою сказати пацієнтові: «Будь ласка, зрозумійте, що ви проектуєте на мене образ рятівника. А це нерозумно, сподіватися на рятівника і робити відповідальним мене за це надія ». Зустрівшись з «надією» подібного роду поставтеся до неї серйозно. Все людство живе з прихованим очікуванням рятівника; це очікування можна виявити скрізь: зверніть увагу хоча б на Італію або Німеччину, (1935 р.- прихід фашизму. - Прим. перекл.). Сьогодні у вас, в Англії, немає спасителя, немає його і у нас, в Швейцарії. Але я не вірю, що ми так вже сильно відрізняємося від решти Європи. Ситуація у нас лише злегка відрізняється від італійської або німецької; можливо, вони трішки менше врівноважені, але навіть і у нас з врівноваженістю не все гладко. У зазначених країнах комплекс рятівника виявляється у вигляді психології маси, натовпу. Комплекс рятівника - архетипний образ колективного несвідомого, і цілком природно, що він активізується в епохи, настільки насичені проблемами і дезорієнтацією, як, наприклад, наша. У колективних події досить легко і просто побачити, як крізь чарівне скло, що може статися з окремим індивідом, всередині його самого. Навіть у відносно простому ситуативному моменті - паніці - приходять в дію всі компенсаторні психічні елементи. І це зовсім не патологічне явище. Можливо, це здасться дивним, що колективне несвідоме виражається в політичній формі. Але форма-фактор досить ірраціональний, і наше раціональне свідомість не може вказувати йому, яким має бути його прояв. Звичайно, представивши колективне несвідоме самому собі, слід очікувати, що його активація може виявитися вельми руйнівною; вона може обернутися масовим психозом. Тому зв'язок людини з колективним несвідомим завжди регулюється; існує певна форма, в якій виражаються архетипічні образи. Так як колективне несвідоме - функція, що діє безперервно, то людина повинна постійно тримати з нею контакт. Його психічний і душевне здоров'я залежить від кооперації з безособистісному образами. На практиці подібна зв'язок підтримується, оскільки в наявності завжди є та чи інша релігія.

Що таке релігія? Релігія є психотерапевтична система. А що робимо ми, психотерапевти? Ми намагаємося лікувати страждання людського розуму, людської психіки або людської душі, а релігія має справу з тією ж самою проблемою. Тому наш Бог - цілитель, доктор, він зцілює хворого і має справу з душевними труднощами людини, а це і є саме те, що ми називаємо психотерапією. Коли я говорю про релігію як про психотерапевтичної системі, то це не гра слів. Релігія - потужно працює психотерапевтична система, в ній міститься величезна практична істина. Можу сказати одне - клієнтура у мене досить обширна і мешкає на різних континентах, там же, де живу я сам, живуть практично одні католики; але за останні тридцять років у мене побувало навряд чи більше ніж шість дійсно віруючих католиків. Переважна більшість пацієнтів становили протестанти і іудеї. Одного разу я розіслав опитувальник людям, яких не знав особисто, в опитувальнику я питав: «Як би ви вчинили, якби в психологічному скруті? Воліли б ви піти до лікаря або до священика (пастору)? »Самих відповідей я вже не пам'ятаю, але добре пам'ятаю те, що близько 20% протестантів вважали за краще піти до пастора. Решта ж були налаштовані проти пастора і вважали за краще доктора, причому самими переконаними в цьому виявилися родичі і діти священнослужителів. Пам'ятаю один цікавий відповідь китайця. Той зауважив: «Коли я молодий, я йду до лікаря, а коли старий - до філософа». А серед католиків 58 або 60% відповіли, що, звичайно, підуть до священика. Це доводить, що католицька церква, зокрема з її суворою системою релігійних приписів і настанов до образу мислення, є терапевтичним інститутом. У мене було кілька пацієнтів, які пройшли аналітичний курс лікування, які після цього стали переконаними католиками; було кілька і інших, що вступили в так звану групу «Оксфордського рух» - з мого благословення! Я думаю, що існування подібних інститутів абсолютно правильно і корисно. Ними нас забезпечила історія, і будь я сам людиною середньовічного складу мислення, то з легкістю прийняв би подібне віровчення. На жаль, оцерквленіе вимагає в деякому сенсі середньовічного способу мислення, чого я не маю в достатній мірі. Але і зі сказаного ясно, що я підходжу до архетипових образів і відповідній формі для їх проекції вельми серйозно, тому що колективне несвідоме займає значне місце в психічному існування людини.

Всі особистісні прояви типу інцестуозних тенденцій та інших дитячих спонукань виявляються на перевірку досить поверхневими; то, з чого насправді складається несвідоме, є великими колективними подіями часу. По суті справи в колективному несвідомому індивіда представлена ??сама історія; і коли у окремих індивідуалів починають активізуватися архетипи, ми опиняємося оточеними історією, хоча і перебуваємо в сьогоденні, Архетипический образ, що диктуються моментом історії, входить в життя, і кожен виявляється захопленим їм. Це, до речі, і те, що ми бачимо сьогодні. (Натяк на фашизм в Італії та Німеччині. - Прим. Перекл.). Я передбачав це в 1918 році, коли говорив, що білява бестія ворушіться уві сні і що в Німеччині щось станеться.

Ніхто з психологів тоді не підозрював, що я мав на увазі, так як люди просто не уявляли, що наша особистісна психологія не більше ніж тонка шкіра, всього лише брижі на океанській товщі колективної психології. Колективна психологія є потужний фактор, фактор, який змінює все наше життя, змінює поверхню знайомого нам світу, фактор, який робить історію. І колективна психологія діє відповідно до законів, вельми відрізняється від таких у нашій власній свідомості. Архетипи - потужні вирішальні сили, вони свідчать про реальні події, а не про наш індивідуальному розумі і практичному інтелекті. Перед Першою світовою війною всі інтелігентні люди говорили: «У нас не буде війни, ми стали занадто розумні, щоб дозволити їй статися; торгівля і фінанси сплетені в міжнародний вузол, так що війна абсолютно неможлива ». І після цього всього спалахнула сама жахлива битва, яку бачив світ. І зараз знову починають твердити ті ж самі дурні речі і про розум, і про мирні плани, і тому подібних речах. Вони зав'язали собі очі, чіпляючись за цей дитячий оптимізм - погляньте реальності в обличчя! Цілком очевидно, що архетипічні образи вирішують долю людини. Вирішує несвідома психологія, а не те, що ми думаємо і говоримо в кулуарах, з трибуни і в дорадчих кімнатах.

Хто в 1900 році міг подумати, що через тридцять років буде можливо те, що відбувається в Німеччині зараз? Могли б ви повірити тоді, що ціла нація високоінтеллігентних і вихованих людей може бути охоплена умопомрачающіх владою архетипу? Я бачив, що це має прийти, і розумів це прийдешнє, так як знаю силу колективного несвідомого. На поверхні ж все виглядає неймовірним. Навіть мої особисті друзі знаходяться під чарівним впливом архетипу, і коли я перебуваю в Німеччині, то сам в це вірю; я все розумію і знаю, що інакше і бути не може. Ніхто не в силах чинити опір. Те, що відбувається б'є нижче пояса, а не в голову; мозок при цьому нічого не вважає, оскільки тут система симпатії, співчуття. Це сила, яка зачаровує людей зсередини - актуалізувати колективне несвідоме. Вона - архетип, загальний для всіх тих, хто покликаний до життя. І саме тому, що це архетип, він має історичні корені, і ми не можемо зрозуміти ті чи інші події, не знаючи історії. Те, що відбувається сьогодні, - це історія Німеччини, подібно до того як фашизм - жива італійська історія. Не слід залишатися дітьми щодо того, що відбувається, з інтелектуальними і розумними ідеями, що говорять: цього не може бути. Навіть звучить по-дитячому: не може бути. Те, що відбувається не має нічого спільного з раціональними судженнями, воно - просто історія. І коли перенесення вашого пацієнта добирається до архетипу, ви потрапляєте в шахту, яка може вибухнути. Вибухнути просто тому, що ви очікуєте вибух колективно. (Вороняча Слобідка в «Дванадцяти стільцях» Ільфа і Петрова: «Будинок не міг не згоріти. І одного вечора він запалав, підпалений одразу з чотирьох кінців». - Прим. Перекл.). Безособистісні образах знаходяться величезну динамічну енергію. Бернард Шоу говорив в «Людині і Надлюдину»: «Ця істота - людина, яка в своїх власних егоїстичних справах - труп до мозку кісток, буде битися за ідею як герой».

Звичайно, не можна назвати фашизм або гітлеризм ідеями. Це архетипи, і тому можна сказати: дай людям архетип, і вся юрба буде діяти як одна людина, без будь-якого опору. З величезної динамічної силою архетипових образів впоратися не можна. Тому єдине, що робиться на третій стадії терапії переносу, - відділення особистого ставлення до лікаря-психотерапевта від безособових факторів. Абсолютно ясно, що коли ви чесно і уважно працюєте з пацієнтом, ви йому подобаєтеся; якщо ви переробили чималий шмат дороги роботи з пацієнтом, то він подобається вам незалежно, чоловік він чи жінка. І було б зовсім неприродно і навіть дивно не відчувати ніякої людської реакції з боку пацієнта на виконану роботу. Звичайна людська реакція вам цілком нормальна і природна, і вона варта того, і це ні в якій мірі не перенос. Але подібне ставлення до лікаря можливо тільки у відповідній стриманою формі і до тих пір, поки вона не зіпсована безособистісному оцінками. Це означає, з іншого боку, необхідність повного визнання важливості архетипових образів, багато з яких носять релігійний характер. Чи допускаєте ви, що ураган нацизму в Німеччині містить релігійну оцінку, чи ні, не грає ролі. Чи думаєте ви, що Дуче - фігура релігійна, чи ні, не має значення, тому що він все-таки фігура релігійна. Підтвердження цього можна прочитати навіть в газетах, що вийшли на днях. У них процитована віршована рядок про римському Цезарі: esse deus, deus ille, Menalka (Ось Бог, Бог Меналька)! Фашизм латинську форму релігії, і його релігійний характер пояснює, чому в цілому справа набула такої чарівний і жахливий оборот.

Наслідком усвідомлення важливості безособових оцінок може стати оцерквленіе вашого пацієнта або його приєднання до релігійного віровчення, або що-небудь подібне. Ось якщо він не може об'єднати свій досвід колективного несвідомого в межах тієї чи іншої релігійної форми, тоді його чекають труднощі. В такому випадку безособистісні чинники не отримують вмістилище, пацієнт знову опиняється у владі перенесення, а архетипічні образи гублять людське ставлення до лікаря. Психотерапевт виявляється рятівником або - прокляття йому - не надається, хоча і повинен був опинитися. Але лікар всього лише людина, він не може бути ні рятівником, ні будь-яким іншим архетипових чином з тих, що активізуються в несвідомому пацієнта.

Внаслідок величезної труднощі і важливості цієї проблеми я розробив спеціальну методику відновлення спроектованих безособових оцінок. Методика досить складна і на минулій лекції я дещо про що згадував у зв'язку з вищенаведеним сном. Коли несвідоме каже, що під християнським храмом знаходиться таємне приміщення з золотим посудиною і золотим кинджалом, то воно не бреше. Несвідоме взагалі не бреше, тому що природно по суті своїй. Природа ж не обманює ніколи. Є золото, є скарб і найбільша ціна за нього.

Якби мала я більше часу, можна було б продовжити цю тему і детально розповісти про скарби і способах їх зберегти. Це переконало б в справедливості методу, що дозволяє індивіду самому триматися поблизу своїх безособових образів. Зараз же я можу сказати лише пару слів і відіслати до моїх публікацій з цього приводу.

Четверту стадію терапії перенесення я називаю об'єктивізацією безособових образів. Це - суттєва частина процесу індивідуації.

Її мета - відокремити свідомість від об'єкта настільки, щоб індивід більше не поміщав гарантію свого щастя, а іноді і життя, в якихось зовнішніх посередників, будь то люди, ідеї, обставини. Щоб він прийшов до усвідомлення, що все залежить від того, чи володіє він скарбом, або не володіє. Якщо він відчуває, що скарб в його руках, тоді центр ваги знаходиться в самому індивіді, а не в об'єкті, від, якого він залежав. Досягти стану такого звільнення є метою духовної практики на Сході і метою всіх настанов Церкви. У різних релігіях скарб спроектовано в постатях святих, але подібне гіпостазірованіе неможливо для сучасного освіченого розуму. Величезне число індивідів не можуть більше висловлювати свої безособистісні цінності в історичних символах.

У зв'язку з цим вони виявляються перед необхідністю шукати індивідуальний спосіб, щоб надати форму безособистісним образам. Так як в кінцевому підсумку вони покликані знайти цю форму, то і життя їх тече дуже специфічним способом мислення, інакше індивід виявляється відірваним від самої основи психічного буття, і неминуче стає невротиком, дезорієнтується і конфліктує з самим собою. Але якщо він здатний об'єктивувати безособистісні образи і співвідноситися з ними, тоді він стикається з тією життєво важливою психологічної функцією, яка з моменту пробудження людської свідомості перебувала під піклуванням релігії.

Зараз неможливо вдаватися в деталі даної проблеми не тільки тому, що час минув, а й тому, що дати адекватне вираження живому психічному досвіду означає вийти за межі наукових понять. Все, що можна сказати раціонального щодо умови відділення, це визначити його як якийсь центр всередині психічного буття індивіда, але не всередині його ЕГО. Це не ЕГО-центр. Боюся, що доведеться представити вам цілу дисертацію з порівняльного релігієзнавства, щоб більш-менш повно виразити те, що я маю на увазі під неЕГО-центром. (Див .: Психологія і Алхімія, п. 44, 126, 129, 135, 325 і ін.). Тому я тільки торкнуся істоти справи. Це дійсно суттєва проблема великого числа індивідів, що приходять на прийом до лікаря-психотерапевта. Тому лікар повинен спробувати знайти спосіб, користуючись яким він зможе реально допомогти людині у вирішенні його проблеми.

Лекція ЧЕТВЕРТА |  ПРО ЗАХИСТ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати