загрузка...
загрузка...
На головну

Лекція ТРЕТЯ

1.  III. Третя стадія. Т - Д
  2.  Абсолютно чорне тіло. Закон Кірхгофа. (Лекція 6)
  3.  Атом водню по Бору (лекція 12).
  4.  Зовнішній фотоефект. (Лекція 8)
  5.  Хвильове рівняння (лекція 2).
  6.  Хвильові пакети. Фазова і групова швидкість. (Лекція 3)
  7.  Хвильові властивості частинок. Хвиля де Бройля. Досвід Девіса і Джермера. (Лекція 9)

Розглянемо тепер коротко питання про комплексах. Комплекс є агломерацією асоціацій, щось на зразок зліпка більш-менш складній психологічній породи - іноді травматичного, іноді просто хворобливого афектованого характеру. Афектований почуттями досить важко керувати. Я, наприклад, нерішуче приступаю до важливого для мене справі. Ви помітили, напевно, задаючи мені непрості питання, що я не можу відповісти на них миттєво. Час моєї реакції тривало саме тому, що питання серйозний. Я починаю заїкатися, і пам'ять не підносить мені необхідного матеріалу. Подібні порушення - теж комплекс, незважаючи на те що особисто я таким комплексом не страждаю. Такі ситуації пов'язані з фізіологічними реакціями: серцевою діяльністю, тиском крові, диханням, станом шлункового тракту, подразливістю шкіри. Комплекс, що називається, «сидить» в тілі, робить його некерованим. Маючи свої «шляхи» в тілі людини, зачіпаючи його нервову систему, комплекс викликає яких важко реакцію. Те, що має невелику емоційну значимість і невисокий тонус, з легкістю може бути усунуто, бо не має своїх шляхів в організмі. Такі комплекси не так «прилипливі».

Важливим моментом тут є той факт, що комплекс з притаманною йому енергією має тенденцію утворювати як би окрему маленьку особистість. У нього є якесь початкове тіло і певну кількість власної фізіології. Він може засмутити шлунок, порушити дихання, змінити серцевий тонус, - словом, поводиться як парціальна особистість. Наприклад, коли ви хочете сказати або зробити щось і, на жаль, комплекс втручається в цей намір, то ви говорите або робите зовсім не те, що мали намір. Подібні властивості просто змушують нас говорити про наявність певної сили волі комплексу. Коли ми говоримо про силу волі, має право питання про ЕГО. Наш власний ЕГО-комплекс - це агломерація високочутливих компонентів, якими ЕГО управляє. Тому немає принципової різниці між ЕГО-комплексом та іншими комплексами. У шизофреніка комплекс емансіпіруется з-під свідомого контролю до такої міри, що стає видимим і чутним. Ця персоніфікація комплексів сама по собі ще не обов'язкове патологічне умова. У снах, наприклад, наші комплекси з'являються в персоніфікованому вигляді. Можна натренувати себе до такої міри, що вони придбають зовнішню форму і в бадьорому стані. У циклі тренувань йоги є розділ, присвячений подібним персоніфікації. У психології несвідомого є типові фігури, які мають свою власну певну життя. Наприклад, анима і анімус.

В основі пояснювальній частині лежить факт безумовної ілюзії того, що розуміється під єдністю свідомості. Тут бажане приймається за дійсне. Нам хотілося б думати, що ми є щось єдине, одне, але це далеко не так. Насправді ми не господарі у власному будинку. Комплекси є автономними групами асоціацій, що мають тенденцію жити своїм власним життям окремо від наших намірів. І особистісне несвідоме, так само як і колективне, складається з невизначеного (в сенсі невідомого) числа комплексів або фрагментарних особистостей.

У цій думці міститься багато. Візьмемо, наприклад, будь-якого поета чи драматурга. Останній має здатність драматизувати і персоніфікувати свої ментальні змісту. Коли він створює персонаж, на сцені або в поетичному творі (драма, новела), то думає, що цей персонаж - просто продукт його уяви. Насправді ж персонаж в деякому сенсі зробив сам себе. Автор буде заперечувати, що ці персонажі мають психологічне значення, але фактично, як нам відомо, вони-таки їх мають. Тому можна «прочитати» авторський розум, коли вивчаєш персонажі, які він творить. Комплекси, отже, часткові або фрагментарні особистості. Коли ми говоримо про ЕГО-комплексі, то, природно, припускаємо, що останній має свідомість, так як взаємозв'язок різних змістів з центром, іншими словами з ЕГО, і називається свідомістю. Але ми також маємо згрупованими змістами щодо свого центру, якимись ядрами, в інших комплексах. Тому дозволено запитати: чи мають комплекси своєю власною свідомістю? Я вважаю, що так, і наполягаю на цьому тут (на існуванні окремої точки свідомості всередині комплексів) тільки тому, що комплекси відіграють велику роль в аналізі сновидінь. Ви пам'ятаєте діаграму, яка демонструє різні сфери свідомості і темний центр несвідомого посередині. Чим ближче ви наближаєтеся до центру, тим більше ви маєте справу з тим, що Жане (Janet) називає пониженням ментального рівня: свідома автономія починає зникати, і ви все більше і більше опиняєтеся в полоні несвідомих змістів. Свідома автономія втрачає своє напруження і енергію, і ця енергія знову виникає в зростаючої активності несвідомих змістів. Цей процес у своїй крайній формі можна спостерігати при уважному вивченні випадків божевілля. Чарівність несвідомих змістів поступово наростає, і контроль свідомості пропорційно падає до тих пір, поки в кінці кінців пацієнт повністю не занурюється в несвідоме і не стає жертвою. Тепер він жертва повної автономної активності, яка має своїм початком НЕ ЕГО, а темну сферу.

Мал. 7.

Для завершення розмови про тест словесних асоціацій я повинен згадати про зовсім іншому експерименті. Економлячи час, я не буду входити в його подробиці. Результат наших об'ємних досліджень, що проводилися в сім'ях, відображений в діаграмах (рис. 7). Наприклад, невелика величина на. 7, А - це клас або категорія асоціацій. Принцип класифікації - логічний і лінгвістичний. Я поділив асоціації на п'ятнадцять категорій. Ми провели тест в багатьох сім'ях, з певних причин серед малоосвічених людей, і з'ясували, що типи асоціацій і реакцій особливо збігаються серед певних членів сім'ї, наприклад, батько і мати, два брата, мати і дитина.

Опишу випадок, представлений на рис.7, А: це був нещасний шлюб, батько - алкоголік, мати - ексцентрична особа. На діаграмі видно, що шістнадцятирічна донька повністю повторює тип матері. Більше тридцяти відсотків усіх асоціацій у них було представлено однаковими словами. Це дивовижний випадок ментальної «інфекції». Матері 45, одружена з алкоголіком, життя не вдалося. У дівчинки такі ж реакції, що і у матері. Уявіть, що може трапитися з нею, коли вона вступить в життя, шістнадцятирічна дівчинка, якій вже сорок п'ять і яка була заміжня за алкоголіком. Швидше за все, вона буде шукати такого і вийде за нього заміж.

Рис.7. Сімейний асоціативний тест.

На рис. 7, Б зображений не менш вражаючий випадок. Видавець жив з двома дочками в повній згоді, про що говорять всі графіки. Звичайно, це неприродно, оскільки або реакції були дівочими, або дівчинки реагували за чоловічим типом, що виражалося навіть в манері їхньої розмови. В цьому випадку ми спостерігаємо привнесення чужого елементу в свідомість.

Мал. 7, В - це випадок чоловіка і дружини, який вносить певний оптимізм в мої досить песимістичні приклади. Ви бачите тут гармонію, але не думайте, що для цієї пари це рай. Повна гармонія в сім'ї, заснована на участі, незабаром може привести до божевільних спроб подружжя вирватись одне від одного. Тоді вони придумують дратівливі обох теми для дискусій для того, щоб мати причину відчувати себе незрозумілим. Якщо ви вивчали психологію шлюбу, ви знаєте, що всі неприємності відбуваються від цих хитромудрих «винаходів», які не мають під собою жодної підстави.

Мал. 7, Г не менше цікавий. Дві сестри живуть разом, одна з них заміжня. Їх пікова реакція проходить під номером V. Дружина в попередньому випадку - сестра цих двох жінок, і, можливо, всі вони належать до одного типу, але вона вийшла заміж за людину іншого типу. Їх пік на рис. 7, В проходить під номером III.

Стану ідентичності або участі, продемонстровані в ассоціаціонних тесті, можуть бути підтверджені іншими дослідами, наприклад за допомогою графології. Почерк дружин, особливо молодих, часто схожий на почерк чоловіків. Не знаю, чи буває таке зараз, але думаю, що людська природа залишається незмінною. Іноді виходить навпаки, тому що так званий «слабка стать» не завжди буває слабким.

Пані та панове, зараз ми перейдемо умовну межу реального світу і відправимося в світ сновидінь. Я не хочу робити будь-якого особливого вступу до розділу з аналізу снів і думаю, що найкращим способом висвітлити суть ідеї буде практично показати вам, як я працюю з явищами сну.

Випадок з чоловіком 40 років, одруженим, до цього не хворіли. Виглядає чудово, він - директор великої суспільної школи, вельми інтелігентний, раніше вивчив деякі, нині вийшли з моди області психології, зокрема вундтовская, нічого спільного не має з деталями людського життя, але що веде у стратосферу абстрактних ідей. Останнім часом був серйозно стурбований невротичними симптомами. Він став страждати особливого властивості запамороченнями, нападникам на нього час від часу серцебиттям, нудотою, ознобом і нападами слабкості і задухи. Даний синдром представив картину хвороби, добре відому в Швейцарії. Це гірська хвороба, яка трапляється з людьми, котрі не звикли до великих висот і легко виникає у них при сходженнях. Тому я запитав: «А чи не гірська це у вас хвороба?» Він відповів: «Так, ви маєте рацію. Схоже на гірську хворобу ». Я запитав, чи були у нього сновидіння, і він відповів, що зовсім недавно бачив три сну.

Я не люблю аналізувати поодинокі сни, так як їх можна інтерпретувати досить невизначено. Справа істотно змінюється у разі серії з двадцяти або, скажімо, ста снів: тут є що порівнювати і легко виділити стійкі інформативні ознаки. Тут наяву процес, що відбувається в несвідомому з ночі в ніч і триває безперервно. Існує припущення, що ми бачимо постійно, і стало бути і вдень теж, хоча в останньому випадку цього не сприймаємо, так як свідомість пригнічує їх (оклюзія). Але несвідоме працює безперервно вдень і вночі. І ось вночі, коли відбувається зниження ментального рівня (abaissement du niveau mental), сни прориваються в психічну сферу і стають видимими.

У першому сні пацієнт виявив, що знаходиться в маленькій швейцарської селі. Представницький, в довгому чорному пальто, він тримає під пахвою кілька товстих книг. З'являється група молодих людей, обличчя яких йому знайомі. Це його колишні товариші по школі. Вони дивляться на нього і кажуть: «Цей хлопець не дуже-то часто тут з'являється».

Щоб зрозуміти сон, необхідно згадати, що пацієнт мав відносно високий рівень освіти і займає досить високий рівень соціальної драбини. Проте йому довелося все починати з нуля, так як в даному разі він Self made man [3] Його батьки були бідними селянами, так що дорогу довелося пробивати самостійно. Пацієнт дуже амбітний і сповнений надій, що підніметься ще вище. За асоціацією картина нагадує людини, видерся від берегової морської позначки до висоти 2000 метрів і тепер розглядає навколишні вершини ще більшої висоти, що підносяться над ним. Людина забув, що 2000 метрів вже пройдені, пора відпочити, але немає, він має намір негайно почати новий підйом; людина не усвідомлює, що він втомився і в даний момент не здатний йти далі. Втрата розуміння ситуації, що склалася і є причина симптому гірської хвороби. Сон доніс до нього реальну психологічну ситуацію. Контраст його представницької фігури з книжками в рідному селі і серед сільських хлопчаків, котрі помітили, що він не часто з'являється в ній, означає, що пацієнт не часто згадує, звідки він з'явився. Навпаки, він думає про свою майбутню кар'єру і сподівається отримати місце професора. Тому сон ставить його назад в минуле оточення, допомагаючи усвідомити і оцінити результати в порівнянні з початком роботи, а також кордони природних людських зусиль.

Мал. 8. Сон про потяг.

Початок другого сну - типовий приклад явища, що виникає тоді, коли свідома установка збігається зі сновидческой.

Сновидець знає, що повинен відправитися на важливу конференцію, і бере свій портфель. Зауважує, що час підтискає, поїзд скоро відійде, і починає метушитися, боячись запізнитися. Він намагається зібрати свій одяг: капелюхи немає, пальто лежить на місці. Бігає по всьому будинку, в пошуках того і іншого, і кричить: «Де мої речі?» Врешті-решт все знаходиться, і герой вибігає з дому. При цьому виявляється, що забутий портфель. Він повертається за портфелем і дивиться на годинник, переконуючись в тому, що дійсно спізнюється. Потім біжить на станцію по дорозі, яка на диво настільки м'яка, що ніби біжиш по моху, і ноги рухаються з великими труднощами. Задихаючись, наш герой вдається на станцію і бачить, що його потяг щойно пішов. Тут його увагу привертає залізничне полотно, яке виглядає приблизно як на рис. 8. Сновидець знаходиться в А, хвіст поїзда вже в У, а паровоз в С. Він спостерігає за складом, огинають всій своїй довжиною криву, і думає при цьому наступне: «Якщо машиніст досить розумний, то зрозуміє, підійшовши до точки D, що не давати повний пар, так як якщо він це зробить, то довгий склад, все ще огинаючи криву, зійде з рейок ». Паровоз підходить до D, і машиніст дає повний пар: паровоз різко тягне склад вперед. Сновидець бачить розгортається катастрофу - склад сходить з рейок - і кричить, прокидаючись в кошмарному страху.

Всякий раз, коли хто-небудь бачить сон з подібною ситуацією опаздиванія, з сотнею перешкод і перешкод, то поводиться уві сні точно так же, як і в реальності, зрозуміло якщо при цьому щось переживає. А переживає і нервує тому, що відбувається несвідоме Д опір свідомого наміру. Найбільш дратівливим є те, що свідомо сновидец дуже сильно чогось хоче, а невидимий диявол всіляко працює проти нього, і цей диявол і є сам сновидець одночасно. Уві сні йде робота проти цього диявола, але робиться вона вельми метушливим чином, надмірно нерівно. В описуваному випадку розвиток сюжету відбувається проти волі сновидіння. Він не хоче залишати будинок і, проте, хоче цього досить сильно; тому всі перешкоди і труднощі на шляху створені ним же самим. Він і той самий машиніст, який думає: ,, Ну все, тепер у нас немає проблем, криву об'їхали, попереду пряма ділянка і можна дати повний пар ». Пряма лінія на кривій відповідає більш високим піків з першого сну, про які сновидец думав, що вони посильні для нього.

Але сон попереджає, що Герой не повинен бути таким дурним, як машиніст, що дав повний пар, коли хвіст складу ще не вийшов з повороту. А це якраз те, про що ми завжди забуваємо; забуваємо, що свідомість - всього лише поверхню, лише авангард нашого психічного існування. Голова - тільки один кінець, а за ним, за авангардом-свідомістю - довгий хвіст коливань, слабкостей, комплексів, забобонів і успадкованих якостей. Ми ж майже завжди приймаємо рішення без урахування факторів минулого. І часом сходимо з рейок.

Я завжди кажу, що наша психологія тягне за собою довгий хвіст, як у ящірки, що містить в собі всю історію індивідуального роду, нації, Європи і всього людства. Ми завжди всього лише люди і не повинні забувати, що несемо свою ношу, весь тягар людського. Якби ми мали тільки голови, ми були б як ангели, у яких голова та крила, і, звичайно, ангели можуть робити все, що хочуть, бо не мають тіла, що зобов'язує ходити тільки по землі. Потрібно ще відзначити, що хитромудрий рух складу нагадувало змію. Це важливо, і, скоріше, не для сновидіння, а для інтерпретатора. Зараз ми побачимо чому.

Наступний сон - завершальний цикл і вирішальний в ньому. Необхідні деякі пояснення. У цьому сні ми зустрічаємося з незвичайною твариною - наполовину ящіркою, наполовину крабом. Перед тим, як приступити до деталей, необхідно сказати про метод роботи над осмисленням сновидіння. Як ви знаєте, існують різні точки зору і безліч помилкових шляхів до розуміння снів.

Метод вільних асоціацій в цьому випадку є досить сумнівним, що показує досвід. Вільні асоціації показують і означають, що перципиент відкритий будь-якій кількості і виду асоціацій, а вони, природно, ведуть до його комплексам. Але якщо, як ви розумієте, я не хочу знати комплексів моїх пацієнтів, Покладемо, мені це цікаво, і я хочу знати, що сни зобов'язані сказати про комплексах, а не що є комплекси. І я хочу знати, що людське несвідоме робить з його комплексами. Для чого він готує сам себе. Це те, що я вичитую зі снів. При використанні методу вільних асоціацій я не потребував би в снах як таких. Я дістав би знакову дошку, наприклад «Доріжка до того-то і того-то», дав би клієнтам вільно поміркувати, і вони неодмінно привели б мене до своїх комплексам. Сядьте в угорський або російський потяг, погляньте на дивовижні знаки на незрозумілій мові, і ви зможете простежити всі свої комплекси.

Моя мета інша - не знати комплексів, але знати, що є сон. Тому я розглядаю сновидіння як якийсь текст, який не зовсім розумію, скажімо, латинською, грецькою чи санскриті. Якісь слова мені не відомі або сам текст фрагментарний; я використовую звичайний метод, який застосовує будь-який філолог при читанні подібного тексту. Ідея полягає в тому, що сам сон нічого не приховує - ми просто не розуміємо його мову. Припущення, що сон може щось приховувати грунтується на антропоморфічні ілюзії. Жодному філологу не прийде в голову, що шматок тексту на санскриті або клинописних табличка щось приховує. У Талмуді є дуже мудре зауваження, що свідчить: в самому сні укладено і його тлумачення. Сон сам по собі закінчений і цілісний, і якщо думати, що він ховає щось позаду себе або в собі самому, то це означає просто не розуміти його як такої.

Тому, маючи справу з тим чи іншим сном, перш за все кажеш собі: «Тут я не розумію ні слова». Я завжди вітаю це почуття некомпетентності, так як знаю, що доведеться виконати велику роботу, щоб зрозуміти його. Отже, що ж я роблю. Я користуюся філологічним методом і логічним принципом, званим амплификацией. Це не більше ніж прості пошуки паралелей. Наприклад, при зустрічі з рідкісним словом, раніше не потрапляв, ви намагаєтеся знайти паралельні шматки тексту, де це слово також з'являється.

Так ми вчимося читати ієрогліфи, клинопис; аналогічно можна навчитися читати сни.

Як я знаходжу контекст? Тут необхідно дотримуватися принципу асоціативного експерименту. Ось сни чоловіки, в яких фігурує простий сільський будинок. Чи можу я знати, з чим пов'язаний простий селянський будинок в мисленні цієї людини? Звичайно, немає, та й як я можу знати? Чи знаю я, що простий сільський будинок означає для нього в загальному? Теж немає. Отже, я прямо запитую: «Яким чином ця річ могла виникнути в поле вашої свідомості?» - Або, іншими словами, який підтекст, яке ментальне кліше, в яке цей термін (дане поняття) «простий селянський» будинок удрукований? І він може відповісти вам щось дуже дивне.

Наприклад, хтось каже «вода». Чи можу я знати, що мається на увазі? Зрозуміло, немає. Я ставлю текстове або подібне слово як питання і отримую відповідь «зелена». А інший скаже Н2О, що зовсім інше. Третій скаже «бистросеребрістая» або «самогубство». Кожен раз я дізнаюся словесну тканину або образ в неї вкарбувалася. Це і є ампліфікація.

Зрозуміло, тут необхідно згадати про заслугу Фрейда, який створив саму постановку проблеми сновидінь і дозволив нам до неї підійти в прямому сенсі слова. Згідно з його ідеєю, сон є спотворене уявлення (репрезентація) прихованого несумісного бажання, несогласуемого з свідомою настановою, в силу чого воно цензурується, т. Е. Спотворюється, щоб свідомість його не дізналося. У той же час це приховане бажання не дає собі померти і прагне проявитися у що б то не стало. І потім Фрейд сам каже: «Дайте нам подолати це спотворення; будемо природні, залишимо свої спотворені тенденції і дозволимо асоціаціям текти вільно, тоді-то ми і прийдемо до своїх природним подій, а саме до комплексам ». Це абсолютно інша точка зору щодо моєї, Фрейд шукає комплекси, я - ні. У цьому-то і вся різниця. Я шукаю те, що несвідоме здійснює над комплексами, бо мене це цікавить набагато сильніше, ніж той факт, що люди мають комплексами. У нас у всіх є комплекси; це вельми малоцікавий і банальний факт. У їх числі і комплекс інцесту, якій можна знайти у всіх, варто тільки пошукати; він жахливо банальний і не варто уваги. Але цікаво інше - що люди роблять зі своїми комплексами. Це принаймні практичне питання.

Фрейд використовує метод вільних асоціацій і грунтується на принципі, який в логіці називається reductio in primam figuram, повернення до першої фігури. Це силогізм, складний ряд логічних висновків, в ході яких від вихідного резонного положення шляхом різних припущень і інсинуацій поступово переходять до його повної протилежності. Сни, по Фрейду, - це повне спотворення, яке маскує оригінал, і вам тільки потрібно розплутати павутиння, щоб дістатися до вихідного змісту, яке може бути наступним: «Я хочу зробити ту чи це; у мене є таке-то і таке-то несумісні бажання ». Наведу приклад, який використовується в логіці. Почнемо з очевидного припущення: «Ні нерозумного вільного буття». Іншими словами нерозумне не має вільної волі. Далі перший крок до омани: «Отже, немає вільного буття нерозумного». Це - вже трюк, софізм; і з цим важко погодитися. Продовжуємо: «Усі люди є вільні» (всі мають свободою волі). І «тріумфальний» кінець: «Отже, немає нерозумних людей». Повна нісенітниця.

Можна припустити, що сам сон є нісенітницею. Це логічно, тому що очевидно, що сон є щось абсурдне: інакше його можна було б запросто зрозуміти. Але, як правило, сни не розуміє ніхто; і навряд чи коли-небудь хто-небудь бачив сни, які були б зрозумілі з початку до кінця. Навіть в первісних племенах, де вже досить уважні до сновидінь, і там вважають, що звичайні сни нічого не значать. Але є особливі «великі сни», вожді і цілителі можуть бачити «великі сни», а інші люди - ні. Тут їх міркування дуже подібні до європейських. Зіткнувшись з безглуздим сном, ви скажете: «Це нісенітниця, повинні бути спотворення реальних, розумних подій». Ви у всьому розберетеся, використовуючи reductio in primam figuram, і прийдете до первісного, яке влаштовує вас положенню. Отже, ви переконалися - метод інтерпретації сновидінь Фрейда цілком логічний, якщо ви допустите, що зміст снів справді безглуздо.

Не слід також забувати, що, роблячи заяву щодо безглуздості тих чи інших речей, ми, можливо, просто їх не розуміємо, ми не Боги, а навпаки - всього лише люди з обмеженими здібностями мислити. Коли психічнохворий пацієнт говорить мені про щось, я можу подумати: «Все, що він мені каже, - нісенітниця», - але якщо я по-справжньому займаюся наукою, то скажу, що не розумію його. Але якщо я антинауковий, я подумаю: «Цей хлопець всього лише божевільний, а я розумний». Подібного роду аргументації і є причиною того, що люди з неврівноваженою психікою часто хочуть стати психіатрами. По-людськи це зрозуміло, адже це дає найбільше задоволення: будучи не впевненим у собі самому, ви можете сказати: «О, інші набагато гірше». І тому питання залишаються. Чи можна категорично заявляти, що сон - це нісенітниця? Цілком чи ми впевнені, що знаємо це? Чи впевнені ми, що сон - це спотворення? Чи можна бути абсолютно переконаним, виявляючи щось, прямо протилежне своєму очікуванню, що це просто спотворення? Природа не робить помилок. Правильно чи неправильно - категорії людські. Природний процес - це всього лише те, що є, і нічого більше; його не можна називати нісенітницею або нісенітницею. Єдиний безсумнівний факт - це те, що снів ми не розуміємо. Тому, будучи не Бог, а людиною обмежених здібностей, я вважаю за краще думати, що просто не розумію снів. Звідси я відкидаю думку, що сон є спотворенням свідомих уявлень. І якщо сон мною не зрозумілий, то спотворений мій свідомий розум.

Але потрібно уникати спекуляцій і теорій, коли маєш справу з такими містеріальних процесами, як сни. Не можна забувати, що тисячоліттями будь-яка розумна людина, що володіє знаннями і досвідом, дотримувався абсолютно інших поглядів на сновидіння. І тільки зовсім недавно з'явилася теорія, що сни нічого не містять. У всіх інших цивілізаціях вважали інакше.

А тепер «великий сон» мого пацієнта. «Я в селі в простому селянському будинку з літньою селянкою. На вигляд схожою на матір. Розповідаю їй про великій подорожі, яке планую зробити. Я збираюся відправитися зі Швейцарії в Лейпциг. Її дуже вражає мою розповідь, що в свою чергу дуже мене радує. У цей момент я виглядаю у вікно на сільський луг, там селяни згрібають сіно. Сцена раптово змінюється, і з'являється чудовисько - величезний краб-ящірка. Спочатку воно рухається на мене вліво, потім - вправо, так що врешті-решт я опиняюся між клешнями, немов між лезами ножиць. Тоді я хапаю металевий прут, б'ю цього монстра по голові і вбиваю його. Потім ще деякий час стою поруч і розглядаю поваленого ворога ».

Перш ніж заглибитися в дослідження подібного сну, я завжди намагаюся створити деяку послідовність, тому що сон має свою перед- і послеісторію. Він є частиною психічного кліше, що діє безперервно; у нас немає причин вважати, що в психічних процесах немає безперервності, так само як немає причин думати, що існують якісь «межі», «щілини» в натуральних процесах. Оскільки природа являє континуум, то і психічний вельми ймовірний континуум. Сон в цьому сенсі лише один спалах або одне зі спостережень психічного континууму, що стала видимим на якийсь момент. Як безперервність, він пов'язаний з попередніми снами. У попередньому сні вже виникало специфічно змієподібні рух поїзда.

Після сну з поїздом, цей сон - повернення в оточення раннього дитинства, мій пацієнт в суспільстві селянки-матері - легкий натяк на власну матір. Він вражає нейтральну по «ролі» жінку своєю величчю і грандіозним планом подорожі. Лейпциг - алюзія на його надію отримати там місце. Жахливий краб-ящірка - зовнішня сторона емпіричного досвіду, це, очевидно, продукт несвідомого.

Тепер ми приступаємо до дійсного контексту. Я питаю його: «А які у вас асоціації з простим селянським будинком?» І, на мій подив, він відповідає: «Це лепрозорій св. Якова неподалік від Базеля ». Це заклад дуже старий лепрозорій, і будівля досі збереглося. Саме місце дуже відомо завдяки великому бою, що розгорнувся там в 1444 році. Швейцарці билися проти військ Бургундського князя, армія якого намагалася прорватися до Швейцарії, але була зупинена авангардом швейцарського війська чисельністю 1300 осіб. Кількість бургундцев становило 30 000 воїнів. Бій відбувався в містечку у лепрозорію св. Якова. Швейцарці все до єдиного людини впали в бою, але своєю жертвою запобігли подальше просування ворога. Героїчна смерть цих 1300 чоловік - знаменний момент в історії Швейцарії, і жоден швейцарець не здатний говорити про це без почуття патріотизму.

Всякий раз, коли сновидець повідомляє щось подібне, ви повинні розмістити отриману інформацію в контексті самого сновидіння. В даному випадку це означає, що сновидець сам знаходиться в лепрозорії. Лікарня має назву «Тому часто хенхаус», лікарняний будинок. По-німецьки «хворий» означає «прокажений». І ось він хворий, ізольований від суспільства, поміщений в лікарню. Лікарня, до всього іншого, пов'язана місцем знаходження з оточенням боєм, в якому загинуло 1300 осіб. Саме битва відбулася через те, що авангард не підкорився наказу. Він мав чіткі інструкції не вплутуватися в бій, а чекати підходу всієї швейцарської армії. Але побачивши ворога воїни не змогли стримати бойового пориву і, всупереч наказу, кинулися в бій, в результаті чого всі загинули. І тут знову виникає схема-ідея незв'язаності голови і хвоста, і знову дія закінчується фатально. Мимоволі подумалося: «Яка ж небезпека підстерігає цю людину?» Ця небезпека не просто його амбіція або бажання бути з матір'ю і зробити інцест або щось подібне. Згадаймо машиніста. Його фігура означала, що пацієнт мав тенденцію рватися вперед, не думаючи про хвості, він поводився так, немов складався з однієї голови - точно так думав і армійський авангард. Йому здавалося, що він і є вся армія. Подібне ставлення і є причина гірської хвороби. Пацієнт забрався дуже високо і не підготувався до висоти, забуваючи при цьому, звідки він почав своє сходження.

З приводу жінки сновидец відповів: «Це моя прачка». Його праля була вдовою, старомодною, неосвіченої, що жила, природно, більш примітивно, ніж він сам. Оскільки клієнт належав до інтелектуального типу, його чуттєва сфера грала другорядну роль. Тому почуття як таке було Малодиференційовані і знаходилося на одному рівні з прачкою. Намагаючись справити враження на пралю, сновидец по суті впливав на Лейпциг.

З приводу поїздки він зауважив: «О, це моя мета. Я хочу піти далі і отримати кафедру ». У наявності нестримне прагнення, в наявності дурна спроба, в наявності - гірська хвороба; він хоче видертися занадто високо. Його почуття було глибоко придушене, і тому не містило вірних оцінок, залишаючись дуже наївним. Селянка асоціюється з власною матір'ю. Існує багато здібних інтелігентних людей зі слабо розвиненою диференціюванням почуттів, внаслідок цього саме почуття знаходиться під впливом материнського, воно ідентичне материнському. Такі люди несуть в собі багато материнських властивостей в чуттєвої сфері; вони дуже люблять дітей, внутрішню обстановку будинку, гарні кімнати і старі будинки. Іноді трапляється, що, досягнувши сорока, ці індивіди виявляють чоловіче начало, і тут їх чекає психологічний конфлікт.

Таким чином, чоловічі почуття виявляються, так би мовити, жіночими і, як такі, виникають і проявляються в снах. Я позначаю їх терміном аніма, оскільки ці почуття виявляються персоніфікацією нижніх підлеглих функцій, що зв'язують людину з колективним несвідомим. Колективне несвідоме в чоловікові, як ціле, представлено в жіночій формі. У жінок воно виникає в чоловічій формі і представлено анімусом.

На моє запитання, що пацієнт має на увазі, коли говорить, що селянка перебувала під сильним враженням від плану поїздки, він сказав: «Це наслідок мого хизування. Я люблю похвалитися перед будь-якими людьми, щоб показати, хто я є, люблю бути на сцені, коли спілкуюся з малоосвіченим людом. На жаль, мені майже завжди доводиться бути в оточенні малокультурних людей ». Коли людина обурюється примітивом навколишнього середовища і відчуває, що він занадто високий для свого кола, то неповноцінність середовища в ньому самому проектується в зовнішнє середовище, і там він починає займатися речами, якими мав би займатися в собі самому. Коли він говорить: я пам'ятаю про своє недалекому оточенні, то мав би сказати, - я стежу за тим фактом, що моє власне внутрішнє оточення явно нижче норми. Правильними оцінками він не має в своєму розпорядженні і не повноцінний в чуттєвої життя. Це і є його проблема.

Але повернемося до сюжету сну. «У цей момент він виглядає з вікна і бачить селян, які збирають сіно». Це знову образ чогось, що відбувалося у нього в минулому. Він повертає його до схожим картинам і ситуацій. Літо, і потрібно встати рано і йти ворушити сіно цілий день, може доведеться залишитися на вечір. Звичайно, це простий, чесна праця, і їм зайняті всі прості, чесні люди. Він згадує, що у нього в кабінеті є картина, що висить на стіні і зображає селян, які збирають сіно. «Ось це і є походження образу в моєму сні».

Наступна частина сну більш затемнена - з'являється краб-ящірка. Я питаю, звідки він міг з'явитися. «Це міфічне чудовисько, яке задкує задом. Звідки він міг з'явитися уві сні, я не знаю, напевно з казок або чогось в цьому роді ». Те, що він згадував до цього, було речами, які кожен з нас може зустріти в реальному житті, предметами, реально існуючими. Що стосується краба, то це архетип і в реальному житті неможливий. Аналітик, маючи справу з архетипом, вдається до роздумів. Маючи справу з персональним (особистісним) несвідомим, нам недозволено занадто багато вигадувати і додавати що-небудь до асоціацій пацієнта. Чи можете ви що-небудь додати до особистості кого-небудь ще? Ви ж самі по собі теж особистість. Інша людина живе своїм власним життям і власним розумом, оскільки він особистість. Але в тій мірі, в якій він не особистість, в тій мірі, в якій він рядовий індивід, особина, він володіє однаковою структурою - базовою структурою розуму, свідомості, і тут я можу почати думати, ставати його партнером. Я навіть можу забезпечити його необхідним контекстом, якого у нього немає; він не знає, звідки з'явився краб, і не розуміє, що все це означає, а я знаю і можу допомогти забезпечити його цим знанням.

Я вказав йому, що мотив героя з'являється через сни. У нього щодо самого себе наявна фантазія героя, що стала на поверхню в останньому сні. Він всюди герой - і в довгому пальто, і з грандіозним планом, герой, коли вмирає на полі бою в битві неподалік від лікарні св. Якова. Він збирається показати світу, хто він такий, - і, звичайно, він герой, коли перемагає чудовисько. Мотив героя незмінно супроводжується мотивом дракона: дракон і герой, що бореться з ним, - дві фігури одного і того ж міфу.

Тут дракон виникає у вигляді краба-ящірки. Сама поява ще, звичайно, не пояснює того, що дракон представлений як образ його психологічної ситуації. Тому подальше розгортається навколо чудовиська. Коли воно рухається спочатку наліво, а потім направо, у сновидіння виникає враження, що він стоїть на розі, який замикається на ньому зразок розкритих ножиць. Це може стати фатальним. Він читав Фрейда, і, відповідно до нього, розглядає ситуацію як бажання інцесту, чудовисько на перевірку виявляється матір'ю, кут розкритих ножиць - ноги матері, а він, стоїть між ними, є тільки що народженим або намеривался повернутися назад.

Але дуже дивно, однак, для міфології, що дракон є мати. Цей мотив можна зустріти у всьому світі, і саме чудовисько називають матір'ю-драконом. Мати-дракон кожен раз поїдає свою дитину, вона засмоктує його назад після того, як породжує, «жахлива мати», як її інакше називають, чекає з широко розкритим ротом свою здобич десь у західних морів, і, коли людина наближається до цього роті, чудовисько заковтує жертву. Жахливий образ є матір'ю кам'яних трун, пожирачів плоті; це в зміненому вигляді Матуте, - мати мертвих, або богиня смерті.

Подібні паралелі ще недостатні в поясненні, чому в даному сні виник образ краба-ящірки. Я дотримуюся (на це є свої причини) думки, що уявлення психічних фактів в образах, подібних змії або ящірці, або крабові, або мастодонта, або аналогічним тваринам, містять в собі органічну основу. Наприклад, змія дуже часто є цереброспинальную систему, особливо нижні мозкові центри; зокрема, довгастий мозок і спинальний шнур. Краб, з іншого боку, маючи тільки симпатичну систему, представляє головним чином симпатиків і парасимпатика живота; область абдоминальную. Тому при перекладі тексту самого сну це можна прочитати таким чином: продовжуючи в тому ж дусі, є ризик поставити проти себе симпатичну і цереброспінальну систему і отримати болючий укус від неї, чи то пак різке порушення діяльності симпатичної і цереброспинальной системи. Фактично так і трапляється. Симптоми неврозу сновидіння виражають невдоволення симпатичних функцій і цереброспинальной системи проти його свідомої установки.

Краб-ящірка привніс архетипическую ідею героя і дракона як смертельних ворогів. Але в деяких міфах можна виявити цікавий факт - герой пов'язаний з драконом не тільки боротьбою. Навпаки, є вказівки, що сам герой - це дракон. У скандинавській міфології герой розпізнається по тому, чи володіє він зміїними очима. І якщо у нього зміїні очі - він змія. Є й інші міфи, які містять ту ж ідею. Кекропс, засновник Афін, зображувався могутнім чоловіком зі зміїним хвостом замість ніг. Душі героїв часто після смерті з'являються в формі змій.

У сні чудовисько рухається спочатку наліво; я питаю про це. Він каже, що, по-видимому, краб не знав дороги. Ліва сторона - невдала, зловісна, загрозлива. Вона несприятлива. Права сторона несприятлива для чудовиська, тому що під час цього переміщення його наздоганяє прут і вбиває. Тепер про позицію в кутку між рухами. Сновидець зрозумів її як спробу інцесту і сказав: «Фактично я відчував себе в оточенні з будь-якого боку і відчував місію героя, який збирається убити чудовисько». Таким чином, він реалізував мотив героя.

На відміну від міфічного героя він убив чудовисько зброєю, а залізним прутом. Він сказав: «Судячи з результату, мені здалося, що це магічний прут». Безумовно він розправився з крабом магічним чином. Прут - інший міфологічний символ. Часто він містить сексуальну алюзію, а сексуальна магія - це засіб захисту від небезпеки. Прут є інструмент, а інструменти в снах означають те, чим насправді є, - засобами, якими людина конкретизує своє бажання. Приміром, ніж висловлює бажання різати; коли я користуюся списом, то подовжую свою руку; за допомогою рушниці можна проектувати вплив свого дії на велику відстань; за допомогою телескопа те ж саме відбувається і для зору. Інструмент є механізм, який представляє моє бажання, мою здатність і вміння. Інструменти в снах символізують аналогічний психологічний механізм. Інструмент сновидіння - магічне коло. Він використовує чарівну штуку, щоб вигнати чудовисько, т. Е. Свою нервову систему, завідувачку чуттєвої сферою.

Що ж це означає насправді? Як думає пацієнт, небезпеки немає. Так часто і роблять. Треба добре подумати, що чогось немає і цього не буде. Як поводяться люди, що складаються тільки з голови? Вони використовують свій інтелект, щоб вважати багато речей неіснуючими; вони переконують їх зникнути. Кажуть: «Цього не може бути, тому що цього не може бути ніколи». Так вчинив і мій сновидець. Він просто усунув чудовисько. «Краба-ящірки немає; немає протилежної бажання, - я позбудуся його, подумавши, що його немає ».

Після цього я висловив йому свою думку з приводу ситуації. «Кращий спосіб, - сказав я йому, - розібратися зі снами, це уявити собі, що ти мале дитя і прийти до двухмілліонлетнему старому або старій з питанням:" А що ви думаєте про це і про мене? " І він (вона) вам скаже: "У вас є амбітний план, і це нерозумно, оскільки ви йдете проти своїх же власних інстинктів. Ваші ж власні обмежені можливості блокують вам шлях. Ви бажаєте скасувати перешкоди магією вашого мислення. Ви вірите, що мистецтвом інтелекту можна їх подолати, але проблема дуже ірраціонального характеру ". При цьому я додав: "Ваші сни містять застереження. Ви ведете себе точно так само, як машиніст або швейцарський авангард, який кинувся на ворога без підтримки основних сил, і якщо ви і далі будете чинити так само, то вас чекає катастрофа". Він був упевнений, що така точка зору дуже серйозна і не має підстави. Він наполягав на инцестуозной основі сновидіння, на що звільняє усвідомленні цього, і порахував, що тепер він може відправлятися в Лейпциг. Я побажав йому щасливої ??дороги. Через три місяці він втратив роботу, становище і зник в невідомому напрямку. Такий був кінець. Він біг від фатальної небезпеки, що виходить від краба-ящірки, але не зрозумів попередження. Мені б не хотілося робити вас песимістами. Все ж є люди, які роблять розумні висновки зі своїх снів, що допомагає їм сприятливим чином вирішувати свої проблеми.

Лекція ДРУГА |  Лекція ЧЕТВЕРТА
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати