Головна

ПРОБУЖДЕНИЕ КНЯЗЯ

  1.  XI. ПРОБУЖДЕНИЕ
  2.  Ананда просив князя і Анну залишатися в магазині до нашого повернення, що Анна виконала протестуючи, а князь з великою радістю.
  3.  ОПАНАС НІКІТІН - Таємний АГЕНТ князь Тверський?
  4.  Внутрішня и зовнішня політика князя Данили Галицького
  5.  Внутрішня и зовнішня політика князя Данили Галицького
  6.  духовне пробудження
  7.  Коротка біографія князя Володимира

І було відзначено появою в небі великий хижого птаха, описала повільний коло і сховався за лісом. Цю птицю я помітив ще вчора: вона жила на іншому березі Дона, красиво парила в висях, а коли сідала на прибережні дерева, то в зграї ластівок-береговушек починалася паніка. Іноді птах кричала. Виходило так, ніби ірже пустотливий лоша. З цього іржання її і впізнав бувалий Одіхмантьев - птицю звали чорний шуліка.

Ну ось, тільки шуліка без єдиного помаху крил вивів коло на блакитному зводі, прикрашеному напівпрозорими, на півнеба мазками хмар, як з намету виліз скуйовджений Князь. Він потягнувся, примружився на сонячне світло, і погляд його крізь щілини століття прочертив дугу, завмерши на вершині монастирської гори, яка височіла праворуч, вниз за течією річки.

- Ви помітили, друзі, що за нами спостерігають?

Ми з Рибаком - інші брати, включаючи Мати-Вільху, ще куталися в візерункову пелену, сплетену ткачем сновидінь, - простежили за поглядом Князя. Вчора ми облаштовували стоянку чи не в сутінках і толком озирнутися не встигли. Крейдяна гора була велична і хороша. Звернений до Дону стрімкий схил її внизу обрамляли лісові хащі і очерет, вище, над деревами, стирчали з піднімається до широкої вершині брудно-білого укосу збудовані в ряд ікла скель. Не спи в цей час Одіхмантьев, він сказав би: стовпи вивітрювання. Але Одіхмантьев спав, і я подумав: зуби бога. На зеленими молодими травами, майже плоскою маківці гори, до якої вели по спадаючих в нашу сторону крутому схилу білі стежки, виднілися дві маленькі постаті, які підняли на-віч руки (в руках, мабуть, знаходилися пристрої, які загострюють погляд) і дивляться по той, приблизно, пейзаж, в який були вписані і ми. До гори було досить далеко, та й мало що могли ми розглядати - ранкове сонце сліпило очі, - але як тільки всі ми разом подивилися в бік любителів затягнутих ванільною серпанком видів, фігури поспішно розвернулися і пропали.

- Пішла я раз купатися, за мною стежив бандит ... - прокоментував подію Рибак, і на цей раз цитата збіглася з реальним сюжетом чи не буквально.

Поки Князь, демонструючи характер, мовчки плескався в холодних струменях вільної ріки (по суті, не здатної вразити уяву невських жителів), ми з Рибаком роздули багаття і закип'ятили воду в чайнику. Табір наш стояв на правому, низькому березі закруту, в заплаві, зарослої розлогими вербами і шелюгою, в якому, як в платтяна щітці - нісенітниці, застрягло багато принесеного повінню сушняка, так що браку палива побоюватися не доводилося.

Вчора, минувши по об'їзній Воронеж, де на узбіччях з рукодільних лотків встигли вже засмагнути насельники торгували розлитими у великі пластикові пляшки згущеним молоком, соняшниковою олією і медовухою, ми, не втрачаючи пильності, пообідали в придорожній харчевні, зробили по трасі, що йде крізь стрій пірамідальних тополь і сосен, які мали тут якийсь південний вид, ще кілометрів сто п'ятдесят і, трохи не доїжджаючи Павловська (там Мідний Вершник зрубав свій перший флот), пішли направо. Переїхали Дон по мосту, відкривається чудова панорама з небом, водою, крейдовими ярами, лісом і зеленими пагорбами, після чого, попетляв серед лощин і крутих увалов, виявилися в Білогір'я. Село сподобалося - тихе, з парком, кількома магазинчиками (був і такий, що, торгуючи гастрономією та бакалією, сусідив з церквою в одному, старовинної краснокирпічной кладки будівлі), побіленими вапном будиночком з меморіальною плитою (два століття назад тут справляв військову службу Кіндрат Рилєєв) і парою не те кружало, не те чайних - кухарів там не тримали, але можна було випити пива з чіпсами, горілки з в'яленим кальмаром або склянку окропу, викупатися в ньому пакетик чаю. Князь провів бесіду з молодою матусею, прогулюватися під ясенями коляску, і отримав відомості про околицях: пляж на донський закруті, святе джерело, Воскресенський чоловічий монастир на горі, печерний храм в крейдяних надрах і лабіринт ходів з чернечими келіями, загальною довжиною в два з гаком версти. Ченці тутешні, за чутками, були здатними акустиками - вони будували таємні ходи з запечатаними похоронними печерами, в яких запущене відлуння могло гуляти століттями, тільки набираючи міць від безвиході, так що розкрили могилу безбожники вмирали від зустрічав їх виття. Звідси на захід тягнулася ціла гряда пагорбів, складених з крейдяних вапняків, - Одіхмантьев з цього приводу обдарував нас якимось багатим геологічним терміном, тут же з моєї голови вискочив. Ось і тепер, крім монастирської гори, на якій Князь засік спостерігачів, вище за течією від нашого табору, за вигином Дона, виднілася ще одна блискуча білими вертикальними лисинами, з невеликою гайком на вершині крейдяний брила.

Коли в чайнику забила ключем вода, з намету визирнув Брахман.

- Вчора перед сном мені згадувалася твоя книга «Про шкоду пользопріношенія». - Князь розтирав гусячу шкіру рушником. - І ось що я подумав ... Ти багато вірних слів сказав про безплідність, про гнітючої порожнечі буття, заснованого на виробництві безглуздою користі. Але ось про що ти промовчав ...

- Про що ж? - Брахман поспішав за кущ, але затримався.

- Ти не сказав, що торжество доктрини пользопріношенія засвідчило остаточний відхід зі світу аристократизму з його моделлю поведінки, в якої ідеї честі, боргу, героїзму і вибраності відсували в область маргіналій все інше зміст життя. Прислужитися багатьом і пишатися цим - яка лакейська мораль! При подібному погляді Дон Жуан і Казанова вже були самозванцями - слугами, напнувши панський камзол.

- Я б все-таки остерігся переносити цю методологію на територію Ероса, - м'яко заперечив Брахман. За задоволеному погляду і мрійливого кольору обличчя можна було з упевненістю зробити висновок, що сьогодні вночі його відвідував суккуб.

- А по власності і потреблятству добре пройшовся. Сильно, - продовжував випробовувати ресурс терпіння Брахмана Князь. - Але я б посилив. У прихильності до власності - смерть світу. У той час як її, власності, не існує зовсім. Не повинно існувати: хто може поліпшити, той і володіє.

Я подумав, що тут, в нашому суспільстві рівних, я по праву володію тільки укулеле. Все інше може бути оскаржене.

За сніданком, до якого, остаточно розбуджена суничним ароматом форсманского чаю і звуками моєї бренчалкі, зібралася вся зграя, віщий голос повідомив нам, що о п'ятій годині ранку, після закінчення терміну, зазначеного в ультиматумі, російські війська силами кількох бригад Сибірського і Далекосхідного військових округів перейшли кордон Монголії і форсували Амур. Ніхто не сумнівався, що так саме все і станеться, і тим не менше звістка схвилювало нас. Про подробиці кампанії новин не було - військова цензура, глас розповідав лише про безплідних дебатах в Комітеті безпеки Співдружності націй, обумовлених марними спробами визначитися з формулюваннями виноситься на голосування заяви. Ясна річ: засудження світовою спільнотою Китаю означало б підтримку Співдружністю націй військових дій Росії - політика атлантистів не могла собі дозволити такого сумлінного вчинку. Про Монголії, зрозуміло, з трибуни Співдружності згадували суто в контексті популістської риторики.

Машини та намети наші стояли в тіні під деревами, з крейдяний вершини їх не можна було розгледіти, а ось багаття і стіл ми спорудили на вільному від шелюги і очерету п'ятачку недалеко від води, і це місце з гори проглядалося.

Брахман сказав увечері: «Звір у шляху». І вранці, після прослуховування ефірних шарів, підтвердив: «Він шукає. Чекаємо ». Тому ми вирішили оглядітися, вивчити околиці і по можливості прояснити історію зі спостерігачами. Після сніданку Князь, Нестор, Мати-Вільха і я вирушили до монастирської горе, монастиря на якій з нашого боку видно не було. У таборі залишилися Рибак, Брахман і Одіхмантьев. Останній мав вигляд пом'ятий і заспаний - я вирішив його розворушити.

- Одіхмантьев, ти ніколи не починав промов зі слів «я люблю». Можна подумати, тобі незнайоме це почуття.

Ми стояли у його намети удвох. Намет був дивного мандаринового кольору.

- Наскільки я пам'ятаю, ти теж так промов не розпочинав. Канцони і сірвенти не береться до уваги.

- Я неточно висловився, - поправився я. - Мені не вдається уявити тебе говорять подібним чином.

- Я люблю проводити вічність так, щоб не залишалося місця нудьзі, - обеззброїв мене Одіхмантьев, навіть спросоння думки чітко і з відмінною реакцією.

Мені нічого не залишалося, як визнати свою неправоту.

- Дурниці, - милостиво пробачив мені промах Одіхмантьев.

- Тому ти тут? Тому вирушив у путь - накрутити хвіст Жовтого Звіру? Щоб видавити зі своєї вічності нудьгу?

- Немає ніякого Жовтого Звіра. - Одіхмантьев витягнув з кишені жилета пачку сигарет і закурив.

- Як ні?

- Його немає у вигляді монстра з безодні похмурого хрону. Образ чудовиська - це, Гусляр, іносказання. Так здавна заведено в роду у піфій.

Такий він тип, Одіхмантьев, все норовить пояснити наукою.

- А в якому вигляді він є?

- У вигляді людської дурості, якої люди карають самі себе.

- А точніше?

Одіхмантьев випустив в небо тугу, густо розростається струмінь диму:

- Пожуя - побачимо.

Вгорі над берегом вилася вздовж річки стерпно розкатана дорога, яка незабаром пірнула в ліс і де посуху, а де через затаєні в заростях калюжі і бруд вивела нас на поле, відразу за яким височіла крейдяний громада. Зліва, йдучи під гору, струменів зеленувато-бурий, точно стара мідь, Дон. Прямо перед нами, метрів за триста, стіною стояв крутий, а місцями і просто стрімкий схил, покреслений проте чітко помітними стежками, - нагорі цього схилу Князь і помітив вранці двох топтунів. Справа на вершину вів порослий степовими травами пологий відріг, на який, вильнувши, піднімалася польова дорога. До річки і далі, вздовж Дону, зміївся, ведучи до берегового схилу гори, стежка. На краю лісу, надані самі собі, паслися дві немов би вигорілі на сонці попелясто-біляві корівки - на півночі такі не водяться. Ні в лісі, ні тут, у відкритому полі, люди нам не зустрілися.

За відрогу, люб'язно, ніби східці, спущеному горою, ми піднялися на вершину, яка знизу такий здавалася, але в дійсності була, чи що, не остаточною - пологий ухил вів вище, до задерши горизонту, в який вповзав справа молодий дубовий ліс явно рукотворної посадки. Підйом по відрогу місцями все ж був крутий, так що я збив дихання, а Мати-Вільха і зовсім захекалася.

- Чорт, чорт, чорт! - Рвучко ковтаючи повітря, вигукнула вона нагорі. - Гострий погляд, чіпка думку, пружну ходу, розбірливий почерк - все залишилося в минулому! Усе! Кінець! Проект «Мати-Вільха» закривається!

Приступ риторики. Погодься з нею хтось в цю мить, ясна річ, від нього не залишилося б навіть запаху.

- Та на тобі ще орати ... - люб'язно відгукнувся Князь, ніж Мати-Вільху цілком втішив.

Підійшовши до крайки стрімчастого схилу, на якому вранці були помічені сумнівні типи, ми озирнулися, але нічого вселяє підозри виявили - взагалі нічого, що говорило б про те, ніби тут недавно хтось був. Подивилися вниз: справа, з боку Павловська, викидаючи з динаміків шматки музичного скреготу, піднімався проти течії катер, волокущій перед собою приліплену до носа платформу, на палубі якої сиділи на лавках десятка два строкато одягнених людей; прямо під нами стежка, що йшла вздовж річки, вела до джерела, що живлять вирубаний у вапняку басейн з перекинутим через нього містком, і під горою губилася в прибережних очеретах; зліва вдалині, на зеленому березі Дону, струменів тонкий димок багаття і три крихітних чоловічка махали нам руками. Я помахав у відповідь.

Мати-Вільха між тим встигла поговорити з чебрецем або якийсь інший підніжної билина (я не придивлявся) і з'ясувала, що тут і справді не так давно з'являлися двоє, точно не місцеві, але образ, окреслений балакучої травою, характеристик ясних не мав і не міг атестувати пришлец ні як людців чесних правил, ні немов би злочинців. Та й люди це були? Може, це пара пангарцев з'явилася тут, вилетівши випадково зі свого світу в трубу? Розмови їх чебрець відповіді не даєш - безтурботна мурава, не в приклад деревам, вона і Мати-Вільху-то розуміла насилу.

Після сходження на гору кросівки наші стали білими, немов ми топталися в алебастр. Повернувшись слідом за Князем на дорогу - машини тут їздили так рідко, що колеса навіть не пробили дерен до молочного вапняку, - ми, полого піднімаючись вгору, вирушили вперед, до вершини, за якої, мабуть, і переховувався монастир.

З приводу пангарцев, що вилетіли в трубу ... Час від часу з цікавості я гортаю вчені бюлетені, завдяки чому маю стерпне уявлення про прийняту сьогодні за об'єктивну реальність картині світобудови. Світи дна і покришки суть різне в одному. Сфера в сфері. Пузир, що вміщає інші бульбашки - один в іншому, - обмежені власної, не злипалися з сусідніми, плівкою. Кожен світ - окремий, чи що, пласт єдиної шаруватої сфери і існує лише в просторі саме цього пласта. Фундаментальні закони подібної шаруватості досліджуються теоретиками, але в практичному плані кордону плівок поки що нездоланні. Ось так. Нова космогонія. Великий вибух, виявляється, був не вибух, а ціла низка миттєвих вибухів-імпульсів, кожний з яких був по суті самостійним актом творіння. Низка видуває один за одним з єдиного центру космосом. Так мова ллється з рота говорить хвилею на всі боки. Кожен звук самостійний, але смисл міститься в їх сукупному порядку. Зрештою Слово - творець світу. І нашого, і іншого - того, що в безодні, і того, що за золотими хмарами. В результаті Всесвіт нагадує цибулину - одяг на одязі, один сферичний пелюстка на іншому. І все без застібок. Втім, це начебто про капусту. Отже, ще раз: міхур в міхурі, сфера в сфері, багато сфер одна в іншій і вкупі всі - одне. Але у будь-якій - особінка, що не дозволяє зафіксувати контакт з сусідньою. Як, скажімо, якби у кожної з цих ув'язнених один в одного сфер була своя вісь обертання: все осі перетинаються в загальній точці центру, але кожна просторово орієнтована по-своєму. І сфери ці крутяться в різних напрямках - протилежних, перпендикулярних і всіх можливих інших, - та ще й з непорівнянними швидкостями. Так, буває, хмари на різних ярусах небес, гнані чужорідними вітрами, летять розладнаність, по несхожим курсам. Те ж тут - багатошарова плівка міхура, де кожен шар рухається / живе у власному, не згоден з іншими, режимі. Настільки не згоден, що з одного на інший перескочити складніше, ніж стрибнути з літака в мчить по тунелю вагон підземки. У своєму шарі загальної сфери ми замкнені надійно, і подітися нам з нього нікуди. Ресурс матерії, енергії і часу цього пласта, згідно із законами Ломоносова-Лавуазьє і Перельмана-Петрика, незмінний, тому, йдучи в смерть в одному його місці, вони прокидаються до життя в іншому. Така ж історія і з нами, жівулькамі, хоча останнє - припущення. Іноді, однак, трапляється, що шари несповідимі пробиваються наскрізним каналом, і, якщо ненароком полетіти в цю трубу, стає можливий перехід ... з лайнера в підземку.

Я, звичайно, не спец, тому - своїми словами. Позитивіст Одіхмантьев пояснив би краще. Тим більше що по нашим з Нестором припущеннями, у нього є досвід вильоту в трубу.

Сонце піднялося в зеніт і не в жарт припікало. День розцвів, наповнився фарбами, миготінням метеликів, трав'яними запахами, пробним, ще не виснажливим спекою - з лялечки весни тут, по суті, вже випурхували літо. Коли ми, минувши гірську територію монастиря, де двоє ченців і чотири співробітника збивали опалубку під фундамент нової трапезної («Минають люди», - відповідали вони на питання Князя про те, кого могли ми бачити вранці на горі), тільки спускалися по стежці до печерного храму, на майданчику перед ним уже гомоном юрба цікавих гостей, які прибули на платформі того самого катера, який ми помітили з високого обриву. Паломники? Працівники? Туристи? Всього тут було потроху. Та й не всі, мабуть, з катера. На мить мені здалося, я щось швидкоплинно вловив і, вловивши, дізнався: особа чи, жест, фігуру чи, блиснув погляд ... Однак натовп на тісному для такої кількості людей уступі біля входу в храм клубилася і перемішувалася, точно крупа в киплячому казані , і я, не встигнувши розгадати впізнання, так і не зрозумів, що мене пронизало і чи варто це того, щоб турбуватися.

До того моменту, як ми спустилися на майданчик, чергова група пілігримів зникла в надрах гори. Стрімка крейдяний стіна, в якій був прорубаний вхід до церкви, зліпила білизною, грала сонячними відблисками і на дотик виявилася приємно прохолодною, бархатисто-гладкою і начебто б вологою, немов бринза. Мати-Вільха розв'язала на шиї косинку і покрила голову.

Храм був невеликий, з одним боковим вівтарем; морок, гнаний живим вогнем, метався під білими склепіннями. Богоматір з Немовлям; Спас; святий благовірний князь Олександр Невський в парчевій шубі з білою опушкою, краплену куньімі хвостиками; лампади; палаючі в свічниках свічки, немов зібрані в жменю сузір'я; ковчежці зі святими мощами ... Ліворуч йшли чорні діри печерних лазів з застиглим в них підземним холодом.

Через прибулих мандрівників в Божому домі було тісно. Мати-Вільха, жіночої долі печальницею, по-свійськи вирушила залагоджувати справи живих і покійних до Діви. Ми з Нестором, штовхаються під боки не надто делікатною публікою, купили десяток свічок, шість запалили під образами, благаючи про перемогу, про милість до полеглим, за здоров'я уражених в бою, чотири залишили собі - ліхтарик, зрозуміло, захопив з собою лише Князь.

Влаштувавшись до чергової партії легковажно гомонлівих (ніби не свята обитель, ніби не війна на дворі) паломників / туристів, ведених знає підземні шляхи водіїв, ми пірнули в вузький - ледь розійтися двом - лаз рукотворних печер. На холодних стінах, освітлених трепетними свічковими мовами, сиділи трикутні, темно-сірі, здавалися тут чорними метелики, мабуть, тут і зимували; провідні вниз ступені місцями стерлися в один небезпечний скат; в деяких недоглянутих ходах склепінні стелі були закоптелий, з продряпаними пам'ятними письменами минулих гостей; раз у раз в боки йшли чорні нори, в яких очі зліпила тьма ... В чистеньких келіях прямо на крейдяних стінах були вирізані рельєфні образу - біле на білому, красиво і дивно.

Свічки давали світло приблизний, невірний, до невпізнання спотворюючи рухливими тінями особи сусідів. Я йшов за якийсь літньою парою, мимоволі привернула мою увагу розмовою. Вірніше, супутниця здебільшого мовчала, говорив старий, і характер його мови видався мені знайомим.

- Дід мій був Горщик і жив з дружиною і сином, батьком моїм, ні до достатку, хоча і він, і батько Урал знали як свою хату. Тому, коли дійшло батькові тринадцять років, вирішив дід віддати його в контракти. Слово на кшталт спокусливе: ніби двоє домовилися про різні умови і обом це на рідкість. Але батькові, тоді мальцу ще, нудно було йти до контрактів. У нього тоді такі з'явилися мрії, що в контрактах він втратить природу життя і не буде бачити сходів і заходів, тому як чув він, що це таке, і знав, що потрапить в кабалу. Ну ось. Сказав йому дід: «Підемо», - і повів до господаря гранувальній майстерні нігтів. У письменника Пом'яловського правильно описано, як батько такого ж хлопця просив господаря. Я не буду повторювати письменника, а наведу з життя батька факт. Коли дід упросив Нігтя взяти сина, майбутнього батька мого, до контрактів, обидва вийшли на ганок. Подають нігтів кінь, рисака, в прольотку запряженого. На козлах кучер сидить боввана. Сів в прольотку Ніготь і каже дідові: «А ти чого ж стоїш? Сідай! .. »Дід прилаштувався в бричці біля Нігтя і відчуває себе несміливо. Батько відразу крутиться. Дід дивиться на нього жалісливими очима. А потім, видно, набрався духу і каже нігтів: «Не знаю, як з синочком бути». А Ніготь відповідає: «Він молодий, сам добіжить». Ну тоді дід батькові каже: «Нічого, ти - молодий. І сам добіжиш. Біжи, синку! »А у самого очі сумні. Вони поїхали, а батько побіг. Погода не дуже сприяла. Та й кінь, як на гріх, попалася гарна, рисак. Біжить вона, і батько біжить слідом. Їй-то що, а батько ледь живий. Так і добігли до ремісничої управи. Це таке було заклад, який розпоряджався життям і працею ремісничого люду. У цій управі дід і Ніготь підписали на батька контракт, тобто умова, за яким дід віддавав батька нігтів в вчення на чотири роки. Ні дід, ні баба тепер уже над батьком влади не мали ніякої, а влада за законом мав Ніготь. Навіть нігтьової кухарка могла послати його в лавочку то за лавровим листом, то за дріжджами. Так і пішло: влітку допомагав він бабам в саду та городі, взимку - кучеру доглядати за кіньми. Скільки прийнято було їм різних неприємностей, не варто і говорити.

- Ви пробачте, але навіщо ж таке було йому терпіти? - Запитала супутниця погано помітного в печерної напівтемряві старого (проте ж мені здалося, що в ворушіння тіней я вгадую бакенбарди), і я відзначив це її «ви» - значить, знайомі вони недовго, а може, і зовсім зійшлися тільки що, як мої ноги зі стертими ступенями. - Який сенс в такому навчанні?

- Щоб ви не сказали. Все ж таки за час вишколу у Нігтя батько призвичаївся гранувати камені, почав метикує в малюванні і граверному справі. Але, строго розбираючись в словах, скажу, що всього цього він підучився самопливом. На четвертий рік життя в контрактах він уже вмів і камінь виграніть як слід, і дещо змайструвати з каменю - портрет вирізати або печатку з гербом. Так-то ось. А після, з роками, сам в мастерa вийшов. Тут може знову таке питання виникнути: а який сенс? Відповім вам, який у тому вмінні сенс. Якщо мистецтво і ремесло у майстри в різні боки розбіглися - все, немає вже значення, а є або дурна пиха - служниця марнославства, або голий розрахунок - пастух бариша. А коли вони в одних руках сидять, стало бути, тут і сенс. Ось була справа: став батько майстром, і якось один військовий капітан приніс йому замовлення. Треба значок зробити з каменю - перехідний приз для кращого стрільця. Прийняв він замовлення. Ходить день. Ходить два. Придумує, з яких каменів можна зробити значок покрасивей. Людина - не тварина. Коли він маленький, все тягнеться до блискучих різним штукам. Треба йому яскраву іграшку. Підріс людина, вже штанці йому потрібно надягати і курточку. Він і просить батька з матір'ю про новий костюмчик. І коли виросте зовсім великий, не любить він ходити в одязі старої, драною-латаній. Чому це? А тому, що людина - не звір, не худоба і має прагнення до краси. Краса піднімає його, радує. І чим далі, тим прискіпливіше людина стає в своїх запитах до краси. У Богемії, скажімо, є великі поклади топазів. Хороші топази, димчасті. Але закордонна огранювання проти нашої нічого не варто. Мистецтво і ремесло у тамтешніх-то майстрів давно нарізно живуть. Грані у них як би злизані, розпливаються на кшталт. Полотно на камені широке, як лисина. У наших же гранильщиков полотно, тобто верхня межа, акурат іншим відповідає. Грань наша тверда, сувора, чітка. При нашій межі в камені все його секрети і властивості ясніше видно. Якщо камінь закордонної огранки побуває в руках наших гранильщиков, він відразу іншим стане - чистіше, ігристі. Життя в ньому прокинеться, яку природа вклала. У минулому час, при царському положенні, часто так бувало: поїде наш купець за кордон, задешево купить там мішок богемських топазів або інших каменів, вже огранених, і привозить їх сюди. І віддає переграніть нашим гранувальників. Посидить над цими каменями наш майстер, ограни їх по своєму вмінню, і отримає господар мішок зовсім інших каменів. Душа їх яскравим світлом спалахне. Та сама душа, яка запеклася в камені, коли він в землі народжувався. Як живий загориться камінь. І ціна йому вже зовсім інша. Чому це? Був він самоцвітом - і залишився самоцвітом. А ціна інша. Та тому що наші гранильщики вміли дати каменю красу. А людина до неї упереджений. Коли батько задумував значок, який замовив йому військовий капітан, він вирішив зробити його так, щоб все уміння перевершити. Адже тут справа художнє - треба камені особливо розташувати, щоб очей, дивлячись на них, радів. Зробив він значок п'яти тонів: із сталевого калканской яшми, з яшми сургучною, з кремового типографського каменю і з блакитного мармуру. А в спис позолочене зірочку рубінову вставив. Дивиться він на готовий значок і насолоду душевне відчуває. Прийшов замовник. Вручає батько йому роботу. Подивився капітан на справу рук його і каже: «Тепер наші стрілки нікому цей значок не віддадуть. Через це справи вони тепер ще краще стріляти будуть ». Сподобався йому значок. А то, що він сказав, батько і заздалегідь знав: як подивиться стрілок на таку чудову річ, так відразу загориться цей значок завоювати. Приціл у стрільця вірніше стане. Значок-то вийшов краще будь-якої агітації. Тепер діти тих стрільців, мабуть, генерали, в Маньчжурії бригади в бій ведуть ... І ось ви після цього розсудите самі: якщо камінь, який мій батько художньо зробив, може агітувати за зміцнення оборони нашої батьківщини, даром він пробігся тоді від будинку нігтя до ремісничої управи?

- Я зрозуміла! - Вигукнула супутниця і втягнула голову в плечі, злякавшись власного голосу, ухнувшего і загула під склепінням печерного ходу, як гайка в котлі. Потім гучно зашепотіла: - Отця вашого в контрактах навчали через заборону. Зараз такі школи теж є. Там забороняють дітям читати літературу. Зовсім. Ну тобто читати дозволяється тільки у формі заохочення. Здійснив славну справу, тоді будь ласка - можна прочитати п'ятнадцять сторінок Лермонтова. А без цього, без заслуги - ні-ні, по руках б'ють і книги відбирають. З цих шкіл, кажуть, випускники, задерши штани, прямо біжать в філологи ...

Ось дивина - серафим знову НЕ відвів мені очі! Я озирнувся назад, щоб долучити до події Нестора, але позаду мене темнів минає косо вгору коридор, і лише метрів за п'ятнадцять, на перехресті з іншим ходом, маячив, граючи тінями і затухаючи, жовтий відсвіт віддаляється по боковому лазу свічки. Ні Нестора, ні Князя, ні Матері-Вільхи. Тільки тьма і підземний холод, який, нарешті, пробрало мене до селезінки. Однак дух мій не здригнувся, він мав силу силою зграї: темна Ноченька білому світу покірно ... Я обернувся до Серафиму: попереду нікого не було, лише густо чорнів в глибині важкий нижній морок та тріпотіли невірні відблиски з двох бічних проходів. І вже не разделімие на слова, що згорнулися в кулі з шурхотом котилися геть згасаючі голоси. Недовго було розгубитися: куди йти - вперед? назад? Зізнатися, я сторопів. Як це відбулося? Ну да, тут лабіринт, але ми ж були поруч, разом. Чорт! Долонею прикриваючи колишеться язичок свічки, я поспішив назад, повторюючи про себе - хоч думки плуталися, - заповіт Князя з «Книги влади»:

- Ватажок несе незгасимої полум'я подвигу - шлях його не переривається ні втомою, ні розчаруванням. У ватажка немає страху, і слова «боюсь» немає в його словнику. Своїм прикладом він кує волю зграї.

Розгубитися тут було просто, загубитися - навряд чи. Сьогоднішній день в розпорядку обителі, по всій видимості, вважався гостьовим, тому нехай я і не знайшов товаришів, але через кілька хвилин погоні за шелестом голосів і скачуть відблисками світла прилаштувався до якоїсь збірної групі паломників і цікавих візитерів, ведених чернечого вигляду переважатиме. Вергілій цей завбачливо сховався від підземної стині матроським бушлатом, чорне сукно якого місцями посивів від холодних доторків крейдяних стін. Паломників від цікавих теж легко можна було відрізнити в тутешньому невірному світлі по екіпіровці: перші, знаючи, куди йдуть, надягли светри і кофти, останні, як і я, з'явилися в печери легковажно - ледь не в майках.

По дорозі, поки я з заповітом Князя на устах блукав на самоті, мені кілька разів зустрічалися відводять убік, убік і вниз, то вгору і вбік коридори. Їх укутував махрова непроглядна темрява, і вид вони мали давно неходженими. Проходячи повз цих дірок, я відчував себе напівмертвим - так взимку, буває, ступаючи по вузькій стежці між заметів вздовж будинку, на карнизі даху якого наросли величезні бурульки, вже відчуваєш, що одна з них стирчить з твого тімені. Здавалося, в цих лазах можна зникнути назавжди - вони німо волали зануритися в їх морок, манили, як все заборонене і небезпечне, але я стримався і, не ухиляючись, вийшов до людей.

Поки група біля однієї з келій слухала розповіді гіда про її минуле мешканця, замурував себе тут заживо і так, приймаючи їжу від братії через невеличке віконце, прожив у келії, як в могилі, кілька праведних років до самої своєї смерті, я зацікавився вогником в найближчому бічному коридорі, поморгують з входу в якусь кімнатку. Там не було натовпу, стало бути, хтось прийшов сюди сам або усамітнився від зграйки норних туристів для ... чорт знає для чого. Намагаючись ступати нечутно, я прокрався по цьому коридору мимо чергового, залитого чорним холодом відгалуження до мерехтливого отвору в моноліті стіни.

- ... Бабу, лисого або бороду можеш, якщо руки сверблять. Але інших щоб - ні-ні. І так мало справа не згубили. - Голос, який звучав приглушено і разом з тим густо, явно спотворений склепіннями підземелля, здався мені невизначено знайомим. - Це живець ж, чудила. Жерлицу на щуку ставив?

- По молодості була справа. - Другий голос, що витікав з потаємним келії, був сухий і неприємний, як запах палаючої урни.

- Ну так ці - плітка на трійнику. Щука прийде, живця - хвать і на гачок сяде. А з пліток тільки кішочкі бризнуть. Твоя справа - дивитися, щоб живець хвостом бив. На дохлого - кого візьмемо?

- Не розумію я. Користі чорної в справі вашому начебто немає, а й жалості в вас, співчуття або милості який - теж не видно. Точно завод людський у вас скінчився: все, далі нікуди - гиря д? підлозі дійшла. Думав про себе, що я вже на краю, однією ногою в безодні, а ви вона ... Мені до вас ще на семи трамваях їхати.

- Не по твоєму розуму завдання. Роби що велять, а про інше голову не ламай. - Перший голос помовчав, потім зазвучав знову. - Користь, кажеш? Підробити стільки грошенят, щоб купити собі недовгу і ненадійну впорядкованість? Але аскет, що не має страху перед світом, буде вільніше і вище тебе, сторожащій своє добро. Милосердя? Полегшення людських страждань? Але кістлява справляється з цією справою спритнішим. І не без твоєї допомоги. Чи не так? До того ж біль і страждання нічого не виправдовують. І нітрохи не сприяють тязі залишити в'язницю тіла і полинути в світлицю духу - рівно навпаки. Що там ще в людському заводі? Нестяжаніе, добровільне обмеження? Але щастя - це стан, в якому не випробовується ніяка потреба. Свідомість же обмеженості, нехай і добровільної, буде точити тебе, змушуючи думати про власну неповноцінність і сірості, а ця дума - головна виразка, гриз щастя людини. Такому ось планктону - голодному, яка страждає, сірому - тварь і з'явилася проповідувати смерть і війну до повного здичавіння.

- І справді мені слова свої не по розуму, - зізнався сухий і неприємний голос. - А тільки краще було б розуміти. Щоб по різьбі справа йшла, а не поперек. Інакше начебто не по-артільному. Інакше різьблення-то і зірвати недовго. Лукаві боляче ви, точно чорт із пекла ...

- Ну що ж, мій пекло завжди до твоїх послуг. Однак обов'язки будемо розділяти. Як говорив один чудила, наша справа - сіяти, бабське діло - прясти.

І тут в студеному підземеллі мене обдало жаром - я, нарешті, дізнався голос, щось спочатку смутно мені нагадав. Від нахлинула палючої хвилі мене хитнуло, і під ногою зрадницьки хруснула кам'яна крихта. І в ту ж мить мій рот затисла чиясь рука, вогник свічки задавили чиїсь пальці і хтось, міцно охопивши, спричинив мене в оксамитовий морок бічного коридору. «Тс-с ... - змією прошипів у вухо Князь. - Тихо ... »І ми розчинилися в темряві. Нас не стало.

Піднімись на всю свою біль, розплющ обійми на всю любов, закрутить, Загуляй у всю пристрасть, засій світ своєю радістю, напій сльозами і так ввійдеш в безсмертя. А там, увійшовши, дивись вже - куди далі ... Це сяйво виходило від Князя, я бачив його НЕ поглядом, але всередині себе, воно було перлового кольору, і я відчував його всім єством, ставши раптом надзвичайно чутливим до ефірних еманація волі. Повинно бути, такою була наслідок потрясіння, пережитого в ту секунду, коли Князь, нечутно підкравшись ззаду в кам'яній норі, згріб мене залізною хваткою і поволік в остаточний морок. Повинно бути, так єство моє відповіло на уявний передсмертну мить, явивши пригнічені розумом можливості.

Одночасно я ловив і інші випромінювання, два ясно, інші - фоном, далеким відблиском, білим шумом: одне - холодну, синяво-чорне, слизьке, як вугор, інше - желеобразное, глухе, мерехтливе вкрапленнями в димчастий холодець сталевими блискітками. Перше як би говорило: культура, самобутність, борг - попсня! Вперед, за жирною новизною - з духу в матерію, з безодні на мілину, від традиції до вульгарності ... Друге висловлюватися інакше: все дрянь - що було і що буде. Нам не знати - адже ми прожили навиліт часи, коли навіть світле майбутнє ставало минулим ... Обидва вони, ображаючи неправдою землю, віддалялися і затихали. А через мить зникли всі, включаючи і перлове сяйво мого брата. Дар тонкого відчування вичерпався.

Ймовірно, те, що я відчув, Брахман і називав у своїй практиці станом прийому. Але він, на відміну від нас, покірних тяжінню землі, вмів входити в нього за своїм бажанням, знімаючи захист, щоб світло не відбивалось на хвилю ... Треба зауважити, це була дуже вразлива позі - в ту коротку хвилину, поки я відчував все те , про що сказав, я був безпорадний. Дивовижно безпорадний. У всьому і остаточно. Безпомічніше може відчувати себе, мабуть, лише дама не просохли манікюром.

без свідка

Цей ліс був схожий вродженої мощі Звіра. Він немов відповідав його природі - якщо десь Звіру і пристало знайти лігво, то тільки тут, серед вікових дубів, струнких, як сосни, і високих, як найвищі їли, серед замшілих вузлуватих коренів, змеясь, виповзає з схилів ярів, в густих заростях ліщини, на землі, затягнутою маренка і лапчастий снить. У високих кронах тут грало сонце, рухливими плямами, як крізь живе решето, досягаючи лісової підстилки і осяваючи на прогалинах махровий кропив'яний рай. Ліс стояв тут завжди, він пам'ятав себе тисячі років, пам'ятав так довго, що сама пам'ять його постаріла і поросла бородою сивого лишайника. Дуб був паном тутешніх місць, і на службі в нього перебувало все інше зелене плем'я, хоча клен, ясен і осика раз у раз намагалися встати по сусідству з дубом врівень. Марно - пан був милостивий, але і не думав поступатися престол.

Навколо лісу по горбах і долинам стелилася степ. Земля була тут обжита людиною, упокорення, облаштована по своїй зручності, і тільки дика пуща, розбита багатоверстову балками на три масиву, стояла непорушно у своїй первородного дикості, вищирився на весь мінливий світ, як досвідчений їжак на зграю цуцик. Не будь ліс заповідним, дістався б і до нього сокиру. Так, власне, вже верещала в селі на краю північного масиву лісопильня, переводячи помалу дуби на паркет, і ще дві заготконтори пощипували тут і там гущавину під виглядом санітарної рубки, розчищення бурелому і облаштування просік.

Лісопильню Звір знищив першої. Чи не тому, що скреготала, а для науки: пам'ятай своє місце, улюблена тварина, воно в лоні сущого, а не в окремих хоромах нової природи, побудованих тобою поверх сметенного створення Єдиного, дарованого разом всім. Людей вбив, але без втіхи: Звір став іншим, він переріс радість вбивства, як переростають дитинство. Адже дитина - найжорстокіше істота, його бузувірство жахливо, тому що діти не знають кордонів. Вони роблять гидоту через незнання, лише потім, щоб потім, дай Бог, покаятися, зрозуміти, як були сліпі. І, прозрівши, не повторити. Звір прозрів і тому вбив робочих у дзвінких пив і складських трудяг без лютості - люди, що були на лесопильне, жили хибним знанням та лякалися смертного години. До того ж Звір усвідомлював тепер, що якщо хтось із людей спасеться, вислизне, то прийдуть за його вказівкою інші, непідкупні і суворі, хто долає страх і готовий винищити його самого, навіть не замислюючись, чи під силу їм це. Звір сам не знав страху, крім страху перед Єдиним, явівшім йому одного разу своє обличчя, але без потреби не поспішав зв'язуватися з тими, хто його не знав теж. Так людина не поспішає сідати на мурашник і гладити здибилися шерсть кота, хоча цілком здатний задавити його, зламати волого хрусткий хребет.

Він, Звір, служив Єдиному, і, якщо Той закликав його такого, значить, він потрібен Йому таким.

Звір відчував, що напрямок його шляху - не випадкова вибір. Щось притягувало його, несвідомо манило, немов хтось його посадив на незримий поводок і тягнув - так м'яко, ніби і не тягнув зовсім, ніби підказував: якщо все одно куди, то чому б не цим шляхом? І Звір пробирався, слідуючи підказкою, залишаючи позаду лякаючий, пахне кров'ю слід. Подібним чином, напевно, через незримий ніжний поводок, в свідомість і приходять найзаповітніші, самі згубні бажання. Бажанням Звіра була зустріч з тим, хто завітав йому під повіки в ту мить, коли сліпучим світлом з ним розмовляв Єдиний. Він здогадувався, що заглянув - не один. Дарованим баченням, здатним прозрівати незриме, Звір бачив те, що випадало від людей. Їх спокушений розум, ведений сукупної волею до владарювання над творінням, потребував прочуханки, а злита їх воля - в розщепленні. Лише так, на самоті і страху, пригнічені величчю і незбагненністю світобудови, вони здатні були почути вести, яку він ніс, і лягти покірної ниткою в загальний візерунок матерії, з якої світобудову ткали. Погана нитку в верстаті творіння, гнила нитка, розпустить весь килим. Є спокушені, що йдуть на бунт, вони - хворі і сама хвороба. Є він напучував, вони - лікар і ліки, наставник і батіг. Є розрадники, вони вказують шлях, осяяний надією, і проповідують любов, яка робить всіх рівними без оглядки на становище, адже Єдиний дивиться лише в серці, а серця різняться тільки наявністю або відсутністю любові. І, нарешті, є втихомирювати, вони змітають зіпсований гниллю ділянку, після чого Єдиний плете візерунок заново. Звір був з тих, хто їх картав. Втіха любов'ю не змінило людини, можливо, змінять вогонь, падіння в нікчемність і жах. Той, хто заглянув під повіки Звіру, знав і бачив те ж, що і він. Але якщо Звір могутнім клином входив в колоду сукупної волі чоловіків, бажаючи розвалити її в тріску, на тріск, до волокна, то заглянув і подібні до нього, які стоять з ним разом, сталевим обручем намагалися колоду охопити і утримати хоча б те, що зможуть утримати. Їм відомо: розбити затягнуту обручем колоду можна. Звір знав: їм не під силу обруч затягнути. Так, не під силу, але самим своїм існуванням вони несли ідею непорушного кільця, сполучного і зберігає те, що прирікає на рознос. Їм не вдасться Звіру перешкодити, потуги їх - марноту. Однак азарт цього усвідомленого протистояння - при тому, що бачать він і вони тканину творіння схожим баченням - розпікав Звіра.

Колода тріщала: там, де недавно він точив свої кігті, йшов бій, але не за те, щоб заткнути брехливу пащу диявола і повернутися з лукавого шляху на справжній шлях, немає, бій не мав сенсу, він ніс одне знемога - в сліпоти люди вбивали людей за право панувати не істина і боргу, але гербу та прапору. Панувати над тим, що даровано великої творить волею всім і над чим безроздільно панує лише Єдиний. Слідом під клином затріщать, щепясь, вже держави, народи, племена, коліна, касти, клани ... І так до волокна, до жахливого самотності. Тоді і дослухається владика Землі - втрачений, втомлений, зломлений, що втратив все, що мав, який повернувся в тваринний стан на гноїщі і попелище своєї величі - послання, яке несе йому він, Звір. Послання простому і ясному, як світло світила і тінь під тим, хто заступає світло. Шлях знання про світ, отримання не одкровенням, а через вбивство, розтин, анатомування світу - шлях відкладеної смерті. Так світобудову стає прозекторської. А то, що відбудувати за подобою, з мертвого, мертвим залишиться і таким перебуватиме. Як можна насичений в покійницькій? Як можна будувати будинок серед загублених, а після на свій лад відроджених трупів створінь Божих? Не можна. Але себе улюблені тварини переконують, що благоденствують. І, не відаючи іншого, вірять, що іншого не дано. А між тим темряви утішників їм відкривали шлях любові, що дає віру в життя світлу, надзоряні, приймаючу їх в обійми за смертю. І ця віра дозволяла зневажати земне життя настільки, що ступила на шлях любові вже ні до чого було боятися, підлабузнюватися перед сильними, брехати, зраджувати ... Навіщо? Земне час відпущено, щоб встигнути на славу підготуватися до життя істинної - у брехні петляючи, не встигнеш. Але цим шляхом, що дарує справжнє безстрашність, йдуть далеко не всі. З бачених, мабуть, тільки той старий, що пахнув воском і узой, - він не боявся, бо ніс у своєму серці спокійну, непохитної віри в порятунок, в надійний покрив Вишнього блага. Такі, як він, тільки й гідні милості. Звір знищив старого в невіданні, ще нічого не знаючи про Єдиний і своєму посланництві. Тепер би він вчинив інакше.

Звір заревів, так що в окрузі замовкло все живе, піднявся на задні лапи, встромив кігті в стовбур величезного дуба, пам'ятав бунчуки Мамая, і потужно располосовала кору до комля шістьма глибокими борознами, Пропор блідий вологий луб і проскоблів міцну деревину. У трьох борознах скрижаніла соки, інші три диміли.

Сюди повернеться він. І зустріне затягують обруч тут.

 У ЗГОДІ |  все пояснити


 ВУШНА СІРА |  збиває гроші |  СВІТ ЗМІНИВСЯ |  КОМАНДОР Р І Ш И |  ЗУПИНИТИ РИБАКА |  МОЄ РОЗПОВІДЬ СКЛАЛОСЯ |  достовірне свідчення |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати