На головну

ПОКРОВИ ДУШІ |  ГОЛОВА ЛЕВА |  ОЛИВКОВА ГІЛКА |  Мардзоккі |  ОСОБИСТІ СПРАВИ |  ВОЛШЕБНОЕ ДЗЕРКАЛО |  ЗАГОВОР ДОЛІ |  ПО ВОЛІ ВІТРУ |  ВОДА І ПОЛУМ'Я |  ЧЕРВОНИЙ СУЛТАН |

МІРАЖ В ПУСТЕЛІ

1.  ВІЙНА В аравійської ПУСТЕЛІ
  2.  Глава 12: До чого довести може непомірна поблажливість старця. Страшний випадок, колишній в Йорданській пустелі
  3.  Глава 13: Інший приклад суворого старця до благословенного послушника в тій же Йорданській пустелі
  4.  І. замовк. Ми зупинилися в пустелі, навколо панувала повна тиша, навіть дихання тварин її не порушувало. Я кликав так глибоко до флорентійців, як ще ні разу не кликав Його.
  5.  Катастрофа в пустелі
  6.  КАТЕРА, «МІРАЖІ», Ентеббе

Спершу я вивчив зміцнення, що допомагають, протистояти могутньому ворогові, а потім застосував знання свої до небесних сфер.

Франческо Замбеккарі

Я сказав селянам: «Друзі мої, коли я дам знак, відійдіть від машини все разом включно, і я у лечу». За знаком руки моєї вони відійшли, і я злетів, як птах. За десять хвилин я досяг висоти в 1500 фатом і більш не міг розгледіти на землі ніяких предметів, нічого, крім розмитих тіней.

Жак Олександр Шарль

Там йому показали літаючого верблюда.

Петачія з Ратісбона

Півень злітає в небеса.

девіз повітроплавців

Навіть після чудесного потоплення турецьких суден Леонардо як і раніше залишався бранцем в своїх покоях і майстерні, битком набитій машинами та зброєю, викував і спрацьованим по його описам. Але тепер він насправді був бранцем, бо його розлучили з друзями. Куан прийшов провідати його лише раз, та й то для того, щоб сказати, що потрібні ще винаходи. Каліф бажав винаходів кожен день. Каліф був дуже задоволений Леонардо - це і стало нагородою да Вінчі. Леонардо накинувся на Куана з докорами: його обдурили, він не якась Шехерезада з тисячею і одним винаходом.

- Життя - випробування, - відповів йому Куан, відпустивши перед тим кілька компліментів його прекрасного смаку в книгах. - Пам'ятай, Леонардо, твої друзі залежать від тебе ... і чекають на тебе.

- Де вони? - Запитав тоді Леонардо.

Але Куан відбувся туманними фразами, змусивши да Вінчі підозрювати, що каліф таємно залишив розкіш Каїра і відправився зі своїми бедуїнами в пустелі, взявши з собою Амеріго, боязкого Амеріго, який одно боявся натовпу і жінок. Тепер він був з Червоним Джином, з каліфом, який може вбити його просто з примхи. Про долю Бенедетто і Зороастр залишалося тільки гадати.

Леонардо не бачив нікого, крім вартою і жінок, що відвідували його ночами. Але навіть повії були незнайомками: щоночі приходила нова. Він дозволяв їм залишитися, тому що відчайдушно потребував суспільстві; і він уявляв собі, що це Джиневра, або Симонетта, або Айше. Іншими ночами, займаючись з ними любов'ю, він втягував ніздрями запах їх мускусу і пахощів, немов це був задушливий дим полум'я, яке пожерло Джиневра в її спальні.

Джиневра, обручену зі смертю.

Айше. Вона знову і знову відвідувала його думи, мрії, фантазії; і Леонардо розмірковував про час, коли вона була з ним. Він згадував мирні хвилини і люті миті кохання і дивувався, як і коли вона встигла так знятися в його думках. Айше не цікавила його, а заняття з нею коханням - ще менше. Однак вона з ревнощів викрала у нього Нікколо. Він згадав, як вона скрикувала від болю, коли він брав її зі злістю. Немов вона була не об'єктом жадання, що не солодким бальзамом, а просто красивим чуттєвим знаряддям в чужих руках.

І він весь час пам'ятав про Нікколо - його підопічному, його відповідальності ... і поразку.

Коли чергова повія покинула його ліжко, Леонардо сіл складати лист при світлі своєї водяній лампи. Скоро мулла закличе правовірних до молитви і світанок забарвить мінарети в золоте і рожеве. Він писав швидко, по-латині.

«Дорогий маестро Тосканелли!

Я пишу Вам цього листа з великою печаллю і борошном, але я і так вже занадто довго вагався, немає, відкладав його. У мене є підстави і докази, щоб бути впевненим: Нікколо Макіавеллі мертвий. Обставини, які призвели до цього ... »

Леонардо вирвав листок із записника і зім'яв в долонях, протоку чорнило на стіл. Він вмочив перо в чорнильну калюжку і готовий був уже почати спочатку, коли Куан, який увійшов в його покої нечутно, як дух, і стояв в парі кроків за його спиною, сказав:

- Отже, Леонардо, я бачу, ти нарешті готовий поховати свого друга.

Куан був одягнений в пишні шати каліфа.

- Ласкаво просимо, Куан, - холодно сказав Леонардо, поглядаючи на двері, щоб перевірити, чи одні вони. - Час занадто пізній - або, краще сказати, ранній. Що привело тебе сюди?

- Дружби тобі не досить? - Поцікавився Куан.

- Для одного ти надто добре виконуєш роль тюремного наглядача.

- Непогано, - посміхнувся Куан. - Ти добре вивчив арабську; скоро, думаю, ти почнеш писати вірші на цьому святому говіркою.

- Бути може, вже почав. - Леонардо вказав на диван. - Чи не хочеш закурити?

- А, так ти врешті-решт оцінив по заслугах радості гашишу?

- Я виявив, що ваш тютюн допомагає мені думати. Хіба не зветься він «другом в'язня»?

- Але у мене склалося враження, що ти дуже стійкий у своїх звичках. Я, до речі, вважав, що у тебе дуже мало вад, якщо вони взагалі є.

- Ти потім і прийшов? Щоб розпитати мене про мої звички?

- Ні, Леонардо, я прийшов забрати тебе звідси.

- А що з ...

- Твоїми друзями?

- Так, з моїми друзями.

- Вони в безпеці - і далеко звідси.

- Де?

- Той, кому я врятував життя, і твій друг Зороастр зараз знаходяться разом з Деватдаром.

- Гаразд, тоді де Деватдар?

- Я доставлю тебе туди, Леонардо. Це менш небезпечно, ніж пояснювати. - Куан обвів рукою стіни з таким виглядом, ніби вздовж них вишикувалися ряди шпигунів. - На тебе справили враження мої фокуси з пам'яттю на вечірці у мессери Нері?

- Так, звичайно, але ...

- Ну так у мене припасено дещо ще, щоб справити на тебе враження, Леонардо. Бути може, ти не єдина людина, яка вміє літати. Давай-ка пограємо в маскарад, як колись у Флоренції.

- Не впевнений, що розумію, про що ти говориш, - нетерпляче сказав Леонардо.

- Ти втомився, друже? - Запитав Куан.

- Ні.

- Тоді пішли.

- Зараз?

- Так, і часу у нас небагато.

- Я повинен зібратися, у мене в майстерні залишилися винаходи і записи.

Куан розкрив сумку:

- Тут записи з твоєї майстерні. Бери ті, що тут, і йдемо. І не турбуйся про своїх машинах. Їх тобі доставлять.

З цими словами Куан вийшов з кімнати, і варти стали біля дверей, чекаючи, коли Леонардо вийде слідом.

- Ти якось запитував, що мене радує, - сказав Куан, коли вони вже стояли на широкій плоскому даху однієї зі стін Цитаделі. - Так ось: це.

Йому не було потреби вказувати на величезну колихалися купу матерії, що роздувалася і хвилювалася над прямокутної цегляної піччю, складеною у вигляді піраміди. Навіть з цієї відстані - більше двадцяти кроків - Леонардо відчував густий їдкий запах диму, яким наповнювалася зшита з шовку і льону оболонка. Мотузкова мережу оплетала верхню півсферу; до мотузках прикріплювалася плетені з лози кошик.

- Що це? - Запитав Леонардо.

На сферу, яка вже цілком розгорнулася, мала піти не менше шестисот ліктів матеріалу. Дванадцять рабів всією вагою утримували канати, щоб не дати гігантського шару поплисти в небо. Світанок зробив ажурну громаду Цитаделі сірої з рожевими цяточками, немов довгі пальці світла сплелися з каменем; а Леонардо дивився вгору, на сферу, тепер видиму ясно: вона була прикрашена ало-золотим верблюдом з тасьми, нашитою на поверхню кулі; верблюд колихався і здавався живим.

Куан підбіг до кулі і закричав на людей:

- Залийте вогонь! Верблюд сповнений диму! Він ось-ось спалахне!

З печі виривалися язики полум'я. Раби накрили жерло залізним ковпаком і за наказом Куана поливали водою з відер плетений кошик і льняне підставу кулі.

- Сюди, Леонардо! - Покликав Куан. - Пора! Швидше!

Заворожений, Леонардо слідом за Куаном забрався в кошик; куля танцював і підстрибував в повітрі. Кошик, в якій вони стояли, була близько трьох сажнів в діаметрі зовні і близько двох з половиною - зсередини. Під жерлом кулі над кошиком, так щоб легко можна було дотягнутися, висіла жаровня.

- Як це діє? - В захваті запитав Леонардо.

Перед ним явно була літаюча машина, але така, яку Леонардо ніколи б і не придумав, хоча, мабуть, де в чому вона нагадувала винайдений ним парашут - просмолений лляної мішок. Внизу, під стінами Цитаделі, кричала і славословила каліфа натовп.

Куан гаркнув рабам відпустити провідні канати і звільнити кулю, що ті й зробили.

- Втягни мотузки, - сказав він Леонардо.

- Чому б їх просто не перерізати?

- Вони ще знадобляться, - нетерпляче відповів Куан, а потім, ніби про себе, додав: - Вітер потрібний.

І тут їх різко понесло вгору. На мить Леонардо уявив, що це будинки і люди самі по собі чудесним чином зменшилися, тому що рух майже не відчувалося, лише трохи погойдувалася кошик, немов гамак, розтягнутий в трюмі корабля. Куля немов би залишався на місці, а світ нісся від нього, Каїр нестримно провалювався вниз, і на один запаморочливий мить Леонардо здалося, що він падає вгору, в небо. Але страх миттєво розвіявся, змінившись захопленням, бо Леонардо міг бачити - і чути - кожного внизу, немов звуки самі по собі стали голосніше. Він чув гавкіт собак, пронизливі голоси дітей, суперечки і сварки; і кожне слово, кожен ляпас і удар були виразні і ясні, немов Леонардо став всюдисущий, виявився у багатьох місцях разом - поруч з купцями, стражниками, жінками в чорному, дітьми, жебраками, дервішами, сановниками, рабами, заклинателями змій і морем різного наброду - очима, вухами, душею і розумом Каїра. Коли куля піднялася вище, вони впали на коліна і почали молитися.

Задоволений тим, що все йде добре, Куан перехилився через край кошика і гукнув униз, натовпі клич війни: «Заради очей Айше!» Хоча особа його було приховано, одягу сказали всім, хто знаходиться там, вгорі. І люди дивилися з жахом і сум'ятті на що пливе по повітрю каліфа в червоних шатах, Червоного Джина, який здобув плоть, чий погляд вбивав, який руйнував, що хотів, але все ж захищав істинну віру і допомагав правовірним. Він був втіленим духом воїна.

Пав на коліна, тисячі рабів і городян несамовито волали, уражені дивом, пливли над їх головами. Тут, зараз, на власні очі бачили вони набуття раю - бо хіба не підноситься повелитель, каліф, Полководець Вірних і Захисник Віри, силою своєї магії на небеса? Хто ще в плоті може скоїти такий - і повернутися?

- Знову ми вдаємо не тими, хто є насправді, - зауважив Леонардо.

- Я ж обіцяв тобі маскарад. - Тільки-но Куан встиг вимовити ці слова, як корзина стала загрозливо кренитися, і він крикнув: - Леонардо, відійди на іншу сторону! Швидко!

Натовп внизу заволала від відчаю, але корзина виправилася, і скоро Цитадель була вже далеко внизу. Вона перетворилася на дитячий піщаний замок з мініатюрними куполами, вежами, ровами, казематами, стінами та мінаретами. І весь світ теж зменшився: вулиці стали ниточками на карті, базари і вдома - мурашниками розміром в ніготь. Каїр - найбільший з міст світу, самий великий, населений і древній - став смужкою вапна та цегли, яку можна окреслити пальцем, сірої геометричною фігурою, дрібної опуклістю на тілі земель, що йдуть в нескінченність, применшуючи все творіння людини, навіть сіро-блакитні піраміди Гізи на заході. Ніл, велика блакитна артерія Єгипту, був поцяткований точками фелука, і бурі смужки родючих полів простяглися вздовж його берегів. Леонардо бачив гаї пальм, острогранние скелі, острови, прекрасні храми, села і стіни гір. А куля все піднімався, поки горизонт не став правильним колом.

На сході були пагорби, гори і пустеля - геометрія піску.

Саме туди вітер і ніс кулю.

Куан підкинув палива в жаровню, і так вже розжарився до зловісного багрянцю. Згораючи, паливо виділяв мерзенну сморід.

Леонардо був вражений; він насправді ширяв, плив в білому бавовні хмар, але повітря виявився дуже холодним, зовсім не тією областю вогню, куди він побоювався - і сподівався - потрапити.

- Як швидко, - захоплено сказав він.

- Що - швидко?

Куан прилаштовував до країв кошика і до мотузяною сіткою, обплітають куля, крила, більше схожі на величезні весла.

- Ми немов раптом покинули землю і піднеслися в хмари, навіть не ворушись. Просто ... - Прийшовши до тями, Леонардо запитав: - Так ця машина управляється вітрилом і веслами, як корабель?

- Ні, - сказав Куан, - насправді користі від вітрила і весел трохи, але це все ж краще, ніж нічого. Машина рухається по милості вітру, тому-то ми так і поспішали вилетіти в призначений час.

Леонардо запитально глянув на нього.

- Нам треба летіти на схід, - рівним голосом пояснив Куан.

- Навіщо?

- На зустріч з каліфом, як я тобі і говорив.

- Ні, - заперечив Леонардо, - ти сказав, що ми вирушаємо на зустріч з Деватдаром.

- Я сказав правду, маестро. Ти звичайно ж зустрінешся з ними обома.

- А чому в цій машині?

- Щоб надихнути чернь на битву. - Він тихенько засміявся. - Повір, розповідь про політ каліфа обжене нас.

- Але насправді каліф залишився в Цитаделі.

- Ні, Леонардо, я не збрехав тобі. Він чекає нас.

- Де?

- Там, внизу. В пустелі.

- Як же ми відшукаємо його, якщо, за твоїми словами, можемо покладатися лише на волю вітру?

- Нам допоможуть, запевняю тебе. Ти волів би подорожувати з караваном?

Внизу під ними довгий караван бедуїнів торував свій шлях серед гальки і скелястих гребенів до океану піску.

- Ні, - прошепотів Леонардо. - Але навіщо тобі було зображати каліфа?

Куан засміявся:

- Потім, маестро, що каліф боїться. Йому не по собі навіть на вежах палацу. - Трохи помовчавши, Куан продовжував: - Ти, здається, здивований, маестро? Не варто дивуватися. Ми в небі. До чого тут правила і закони землі? Це область правди. Тут немає етикету. Тут ми воістину брати; можливо, навіть більше ніж брати. Тут ми - одне. Одне і теж. - Інтонація його змінилася. - Але коли ми повернемося в світ, маестро, все стане як раніше і я вб'ю тебе так само просто, як маю ось цей вогонь.

Леонардо не відповів. Він просто дивився вгору, в кобальтово-синю височінь; і Куан сказав:

- Я думав - може бути, ти захочеш щось підправити в моєму винахід.

- Твоє винахід?

- Ну, взагалі-то подібні речі відомі в моїх краях. Але там вони - не більше ніж дитячі іграшки. Як бачиш, я їх поліпшив.

- Не набагато, - сказав Леонардо.

Куан підняв брови.

- Ти ж сам сказав, що твій куля летить по милості вітру, - пояснив Леонардо.

- І тим не менше уявляєш, яким він може бути грізною зброєю?

Уявити це Леонардо міг. Однак це була зовсім не та літаюча машина, що марилося йому. Над його руками не було крил. Ця куля знаходився у владі не стільки людини, скільки стихії. Але, можливо, якщо його, Леонардо, машину обручити з цієї - махають крила і спрямовує кермо перехоплять влада у стихії.

Куля почала опускатися, і Куан підкинув в жаровню палива. У ганчір'яну оболонку повалив гарячий дим. Потім, коли вони виявилися досить високо, китаєць сказав Леонардо:

- Викинь канати.

- Навіщо?

- Для баласту. Я звелів їх втягнути, коли ми злітали, інакше хто-небудь міг би вхопитися за них і висмикнути нас з кошика. На невеликій висоті канати замінюють баласт і допомагають не впасти вниз. А вночі, коли нічого не видно, по канату можна визначити, коли почнеться височина.

- Винахідливо, - визнав Леонардо.

Удвох вони викинули канати через край кошика.

Цікаво, подумав Леонардо, скільки ж часу триває їх політ. Йому здавалося - кілька хвилин, але він знав, що на ділі набагато довше, тому що Каїр вже зник з поля зору, цілком зайнятий пустелею, і він, як не силкувався, не міг розгледіти блакитний смуги Нілу. Димка ускладнювала огляд - землю огорнув туман.

- Як працює ця куля? - Запитав Леонардо.

- Гадаю, - сказав Куан, - що підйом йому забезпечує чорний дим. Тому ми використовуємо тріски і солому для тієї великої печі, з якої наповнюється оболонка.

- А не може підйом викликатися жаром?

Куан знизав плечима:

- Логічніше надати перевагу дим спеку.

Леонардо зробив запис у своїй книжці. Він був упевнений, що вся справа саме в жарі, але це він ще встигне з'ясувати ... якщо благополучно приземлиться. Навколо було сиро, немов їх разом з кулею поглинув густий вологий туман.

Куан витягнув руки і стиснув кулаки, точно намагаючись вхопитися за край туману.

- Яке розчарування - дізнатися, що хмари створені ... - він знизав плечима, - з нічого. Я, як дитина, вірив, що, якщо зможу піднятися до них, зможу і прогулятися по ним. Мені здавалося, що це небесні країни, і я ні про що так не мріяв, як досліджувати їх.

Леонардо не знав, що на це сказати. Він завжди губився, коли люди відкривалися йому. Він і подумати не міг, що Куан така романтична натура ... але ж вони покинули світ законів і правил. Вітру не було, і Леонардо подумалося, що відбувається, більше схоже на сон, ніж на справжній досвід. Здавалося, внизу час зупинився, немов належало лише вічності, а для самого Леонардо перетворилося в мрію; він не відчував бігу часу, залишилася лише нескінченність пустелі, такий сліпучої білизни, що різало очі, і небо, яке було світом саме по собі - в одну мить ясне, в інший похмуре і хмарне. І раптом з туману з'явився привид - виразний, немов відображення в дзеркалі.

Віддалік летів ще один шар.

- Дивись, - сказав Леонардо Куан. - Он там, бачиш?

Куан подивився і кивнув.

- Здається, ще хтось повторив твій винахід. Краще нам триматися від них подалі.

Леонардо вже готовий був взятися за весла, коли Куан сказав:

- Ні, маестро, не бійся. Це тільки міраж.

- Міраж?

- Оптична ілюзія. Таке можна побачити і в пустелі. Будь я забобонний - вважав би його поганою ознакою.

Леонардо в усі очі дивився на далекий куля.

- Помахай фігурі, яку бачиш в кошику, - запропонував Куан. - Вона тобі теж помахає, тому що це ти і є!

Леонардо так і зробив. Фігура передражнила кожен його рух.

- Ось бачиш, - сказав Куан.

І тут куля підхопило сильною поривом вітру, що налетів із заходу. Бачення розсіялася. Кошик шалено розгойдувався, і Куан крикнув Леонардо перейти на іншу сторону - для рівноваги. Однак вітер люто шарпав куля, роздираючи на шматки верхню півсферу, відірвавши вишиту голову верблюда. Куля тут же почав падати. Куан і Леонардо кидали в жаровню паливо, метал почервонів від спека, язички полум'я танцювали над жаровнею. Кошик кренилася і тремтіла під поривами вітру. Куля стрімко знижувався, проте навіть тепер Леонардо здавалося, що він нерухомий - це пустеля рухалася, летіла їм назустріч, щоб завдати свій м'який і смертельний удар.

- Скинь все, крім води! - Крикнув Куан.

Однак було пізно: полум'я перекинулося на мотузки, що з'єднували кошик з кулею. Куан гасив вогонь, як міг, а Леонардо вліз було на мережу, як на корабельні ванти, щоб загасити вогонь і там, але від цього руху куля нахилився так різко, що йому довелося спуститися.

Куля падав, охоплений полум'ям; Леонардо чув запах розпеченого металу і ладану - запах жаровні і тканини. Однак навіть саме падіння здавалося уповільненим, як уві сні, і він згадав кімнату Джіневри, згадав вогонь і жар, і йому здалося, що він чує голос примари Тісти - знову хлопчик гукає його крізь вогонь і дим:

«Леонардо? .. Леонардо ... ти хочеш згоріти?»

Пустеля насунулася сліпучої білизною, і в цю мить Леонардо побачив рух на сході, темні тіні, що ковзають по блискучому піску пустелі.

Туди, де куля приземлиться ... або впаде.

Вітер залишав сліди в піску, здіймаючи крутяться фонтанчики і дозволяючи їм опадати піщаним дощем. Понівечений, палаючий куля торкнувся землі, його оболонка надулася - для того лише, щоб проволочь його вперед по сипкому піску, який покривав скельні гребені. Куан від поштовху вилетів з кошика. Леонардо жбурнуло в мішанину мережі, ноги його заплуталися в мотузках, а куля тим часом знову піднявся, тягнучи за собою жаровню і кошик. За жаровнею тягнувся хвіст вогню та іскор. Потім вона обірвалася, а кошик протягло далі, але не набагато. Зрештою і вона розвалилася, б'ючись об каміння. Нарешті куля зупинилася. Рельєф тканину опала на Леонардо, і він з шаленою енергією виплутався з мотузок і запекло проклав собі шлях через нагромадження тканини, лише в останній момент отямившись і зрозумівши, що можна пустити в хід кинджал. Куля горів; обезголовлений силует верблюда обвуглюватися біля самих ніг Леонардо.

Тільки-но він відступив від оболонки, як кінні бедуїни - ті самі тіні, які Леонардо помітив з кулі, - кинулися на нього. Їх було десять-дванадцять, все в головних покривалах і чорних плащах з верблюжої вовни, особи темні, одягу смердючі і драні; швидше за все, вони були ізгоями одного з пустельних племен - бенізахр, сердіех або ховейтат. Тікати було нікуди, і Леонардо охопив страх за своє життя, проте він виставив перед собою кинджал, готуючись, як араб, загинути в бою. Що ще йому залишалося? Дати себе зарізати, як зарізали Джиневра? Спогади захлиснули його, як хвилі - потопаючого, і він відчув приплив гніву. Немов його оточували вбивці Джіневри, бандити і насильники; і Леонардо забере їх з собою в смерть, буде рубати їх на шматки, поки темрява не зійдеться над ним. Тепер його трясло, але не від страху, у всякому разі не від того, що він звик вважати страхом, а від жадібного передчуття, немов тут, в цьому забутому Богом з перших днів творіння місці, в цей день, що був яскравіше і різкіше, ніж буває в християнському світі, - тут і зараз знайдено їм найкращий час і місце для смерті.

Та й хіба не помер він разом з Джиневра в її палаючої спальні?

Хіба не було похоронної палати в його соборі пам'яті, і навряд чи він міг не впізнати обставини і мить своєї смерті.

Бедуїни з криками «Вбити в ім'я Пророка!» Кружляли навколо нього, рубаючи ятаганами повітря, але наблизитися поки не наважувалися. Леонардо зрозумів, що вони кричать: то був клич війни, клич священного джихаду.

Але вони, схоже, боялися його не менше, ніж він їх. Вони наближалися до краю догорающей оболонки, низько звисали з високих сідел, щоб вразити тріпоче, здувається вітром тканину своїми клинками, немов куля була живою сам по собі - величезна чудовисько, яке слід було вбити, поки не вбило воно.

Ким же тоді був для них Леонардо? Просто слугою димлячого монстра?

Коли вітер видихався і оболонка осіла, бедуїни повелися ще більш загрозливо. Залишаючись в сідлах, вони присувалися ближче, поки копита коней не торкнулися тканини. Коли ніякої миттєвої кари не було, вершники проїхали по оболонці, тісно оточивши Леонардо.

- Чи не джин чи ти, якщо зміг перетворити звичайний муслін в чудовисько, що літає по повітрю? - Запитав високий бедуїн, судячи з усього їх ватажок. На відміну від інших борода у нього була загостреною по арабської моді, і в сідлі він тримався прямо. Щеку його, обриваючись у щелепі, розсікав глибокий шрам.

Леонардо був у скруті. Якщо він відповість «ні», уб'ють його бедуїни?

Або вони вб'ють його, якщо він відповість «так»?

Що ж, нехай спробують.

- Ні, - сказав він. - Я людина.

- Ти одягнений не як личить людині, - зауважив ватажок.

- А ти готовий наважитися вбити джина? - Крикнув Куан.

Він стояв за колом вершників, безстрашно впершись руками в стегна. Ватажок вершників глянув на Куана, захоплений зненацька багатством його одягу, і сказав:

- Ніхто не може вбити джина; тому якщо я вб'ю цього, - кивок у бік Леонардо, - то, значить, він не джин.

- А якщо він джин, то ти накличеш смерть і безчестя на всіх вас, на ваше плем'я і сім'ї. - Куан підійшов ближче. - Якщо, звичайно, у вас є сім'ї ... і честь.

Всі вершники розвернулися при цих словах і, здається, були готові порубати його ятаганами, але тут Куан сказав:

- Я під захистом Кайіт-бея аль Махмуді аль Заїрі, каліфа каліфів, і цей ... джин також. Він гість правителя і захищений законами гостинності. Тільки торкніться його - і проллється кров.

Ватажок явно втратив впевненість.

- Можете залишити собі міхи з водою і одяг, щоб прикрити наготу, а решту ми заберемо, і літаюче чудовисько теж.

- Але ти ж сам сказав, що це просто тканину, - заперечив Куан.

- І ми візьмемо її.

Ватажок зробив знак своїм людям скачати оболонку. Бедуїни - народ романтичний, але в той же час практичні.

- Ти хіба не бажаєш дізнатися про літаючому чудовисько? - Запитав Куан.

- Роздягайтесь і складіть коштовності на землю перед собою. Мої люди відвернуться.

Ватажок занервував, зрозумівши, що Куан намагається виграти час. Він крикнув своїм людям забрати оболонку кулі, але ті не наважувалися зійти з коней.

- Ви що - жінки ?! - Гаркнув на них ватажок і, спішившись, сам взявся скачувати тканину.

Бачачи, що нічого поганого з ним не сталося, інші бедуїни теж спішилися і приєдналися до нього. Вигляд у них був присоромлений. Скориставшись нагодою, Леонардо перейшов ближче до Куан, щоб не плутатися у них під ногами.

Ватажок бедуїнів повторив:

- Роздягайтесь, або я сам вб'ю вас!

Куан знизав плечима, порився в глибинах своїх мусліновий одягу і вийняв лист з печаткою каліфа.

- І ти вирішиш обібрати тих, у кого є це? - Він простягнув сувій ватажкові, і той неохоче взяв його. - Ти зможеш прочитати?

Ватажок почервонів. Він глянув на документ і повернув його Куан. Вони обмінялися поглядами - так могли б дивитися один на одного люди, що колись були друзями, - потім ватажок кивнув і наказав своїм людям сідати на коней.

- Киньте видобуток! - Звелів він і, схопившись в сідло, помчав геть, не озираючись.

Інші помчали слідом і скоро зникли за пагорбом.

Куан сховав лист і посміхнувся.

- Вони вбили б нас? - Запитав Леонардо.

- Це залежить від того; ізгої вони або вийшли на «гхраззу».

- «Гхраззу»?

- Це така забава - викрадення майна чужих племен, - пояснив Куан. - Тільки в цій забаві вмирають так само легко, як в битві. - Він помовчав і пробурмотів собі під ніс: - Так, цілком ймовірно ...

- Куан? ..

- Якщо вони ізгої, то потішилися б з нами, а потім убили. Якщо вирушили на «гхраззу», то підкорилися б закону бедуїнів.

- Якомусь закону вони безсумнівно підкорилися - ми ж живі.

Куан знову посміхнувся:

- Думаю, живі ми тому, що ватажок відчув, що ось-ось прийдуть інші. Або ж...

Він глянув туди, де зникли бедуїни, а потім кивнув на схід - там висіло сонце. І там Леонардо побачив вдалині вершників.

- Ні, Леонардо, цих можна не побоюватися. Це солдати з війська каліфа. Давай-ка заберемо звідси все, що зуміємо забрати. - Він кивнув на залишки кулі. - Така тканина збагатить ціле пустельне плем'я.

- Але ми не зможемо забрати її.

- Нехай тебе це не турбує, маестро. Не думаю, щоб нам довелося робити це. Давай просто привалило її камінням, щоб не віднесло вітром.

Коли вони закінчили, Куан запитав:

- Ти помітив шрам на щоці у ватажка?

- Так.

- Колись я зустрічав людини з таким шрамом в Акаба, поблизу Червоного моря. Він ділив трапезу з одним з наближених каліфа. У пустелі, не в місті. - Куан говорив так, ніби є в місті - безчестя, немов він перетворився раптом у бедуїна; а тим часом ця людина відчував себе як вдома і у Флоренції, в суспільстві європейців. - Ця людина подавився шматком баранини і, щоб не образити господаря неучастю в бесіді, розрізав собі щоку і розсунув краї рани; показуючи, що в горлі у нього застрягло м'ясо.

- І це той самий чоловік? - Запитав Леонардо.

- Той, кого я знав, пережив страшну трагедію. Він залишив свій народ, і жодне плем'я не дасть йому притулку - у всякому разі, так говорять, - додав Куан, немов даючи зрозуміти, що знає більше, ніж говорить.

- Що за трагедія?

- Заборонене кохання.

- Чоловік?

- Його сестра. Вони були родичами каліфа ... і Айше.

- Були? ..

Куан махнув рукою.

- Вони все одно що померли.

Поки він говорив, до них на великому білому верблюді під'їхав каліф Кайіт-бей. У білому бедуїнському бавовняному вбранні і плащі він виглядав простим кочівником. З ним були ще чоловік двадцять кочівників, все на білих бігових верблюдах, гордості каліфа. Ці дикуни були охоронцями каліфа. Куан одного разу сказав Леонардо, що вони можуть скакати і битися довше і лютіше будь-якого, за винятком, зрозуміло, їх повелителя; а ще Леонардо дізнався, що Куан був командиром охоронців каліфа - і, до речі, рабом, що в цьому світі аж ніяк не було безчестям. Адже сам Кайіт-бей колись теж був рабом. Державою мамлюків протягом поколінь правили раби.

Кайіт-бей їхав на чолі загону, і Леонардо з подивом помітив, що він ще більше схуд, немов пустеля, сонце і битви висушили його. Однак ще більше да Вінчі здивувався, побачивши свого давнього друга Амеріго Веспуччі. Його вузьке ніжне обличчя потемніло і огрубіло; сонце вибілило його брови і висвітлити волосся. Він був одягнений в арабське плаття, і це його, схоже, влаштовувало. Виглядав він здоровим і міцним, зовсім не схожим на зніженого чепуруна, яким Леонардо знав його у Флоренції.

Як і той бедуїн, що сидів на великому верблюді пліч-о-пліч з Амеріго.

Сандро Боттічеллі втратив свою повноту і придбав бороду. Він був чорний, як нубієць.

Леонардо миттєво впізнав його.

- Бульбашка! - Скрикнув він і кинувся до нього.

Сандро торкнув свого верблюда бамбуковою паличкою і сказав: «ІКХ», що означало: «На коліна». Верблюд підігнув передні ноги і нахилився, і тоді Сандро зісковзнув з сідла і без всяких церемоній - каліф глузливо дивився на нього, явно розважаючись, - зціпив Леонардо в своїх ведмежих обіймах, прошепотів йому на вухо:

- Є новини.

літанія НИЛА |  БІЛИЙ БАРАН
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати