На головну

Глава 3 Сімонетто |  ТАЄМНИЦЯ ЗОЛОТОГО КВІТКА |  СНИ ПРО ПОЛЬОТІ |  глава 6 |  ПЕЧЕРА діда |  глава 8 |  глава 9 |  ПОКРОВИ ДУШІ |  ГОЛОВА ЛЕВА |  ОЛИВКОВА ГІЛКА |

ОСОБИСТІ СПРАВИ

1.  VI. Неособисті форми дієслова
  2.  Абстрактно-філософський підхід до визначення цілей виховання в різні періоди розвитку суспільства
  3.  Аудиторська діяльності в РФ була узаконена починаючи з 1995 року, а до цього існували різні види контролю крім аудиту.
  4.  безособові пропозиції
  5.  безготівкові гроші
  6.  Квиток 12. Різні типи комп'ютерних вірусів: методи поширення, профілактика зараження
  7.  Залежно від наявності тих чи інших морфологічних елементів висипки виділяють різні типи дермального ангіїт.

Я знав одну людину, що, обіцяючи мені багато, менше, ніж мені належало, і будучи розчарований у своїх самовпевнених бажаннях, спробував позбавити мене моїх друзів; і, знайшовши їх мудрими і не схиляються перед його волею, він став загрожувати мені, що, знайшовши можливості звинуватити мене, він позбавить мене моїх заступників ...

Леонардо Да Вінчі

Коли ховали Сімонетту, на чистому весняному небі палахкотіли зірниці.

Леонардо був свідком бурі, що раптово прокотилася по небу, супроводжувана сліпучим спалахами блискавок і різким своєрідним запахом, який заповнив повітря. Він стояв біля могильного горбка з Нікколо, Сандро і Піко делла Мірандола, коли краплі дощу і град обрушилися на скорботних, велика частина яких била себе в груди і закликала святих. Виблискуючи діамантовим сяйвом, град лягав на мокру траву і підстрижені кущі. Говорили, що в кожної Градинки укладено огидний образ демонів, що населяють світ природи: саламандр, сильфів, ундин, гномів, жуків, слимаків, вампірів, кажанів, лускатих ящірок і крилатих рептилій.

А тому ця буря була витлумачена вченими, магами і філософами однозначно: як згубне, згубний знамення, дар зі світу демонів і живих зірок. Хіба не оголосив сам Фома Аквінський догматом віри те, що демони можуть насилати з небес вітер, бурі, град і вогненний дощ?

Навіть Піко делла Мірандола вважав, що над долями людей і народів тяжіють злісні впливу. Хіба не був Чудовий політично скомпрометований кондотьєром Карло та Монтоне, який напав на Перуджу і погрожував світу в Італії? Хіба не дійшли відносини Першого Громадянина з владним Папою Сикстом IV до точки розриву, особливо після того, як він завзято відмовлявся дозволити обраним Папою архієпископу, Франческо Сальвиати, зайняти місце в призначеної йому єпархії у Флоренції? Тепер вся Флоренція жила в страху перед війною і відлученням. Чутка стверджувала, що вбитий горем Лоренцо передоручив свої обов'язки своїм наперсниками Джованні Ланфредіні, Бартоломео Скала, Луїджі Пульчи і своєю мудрою, досвідченою в політиці матінці Лукреції.

Леонардо виконав те, що обіцяв Сімонетто. Він доглядав за Сандро, як за Нікколо, і намагався налагодити відносини з Лоренцо. Але Перший Громадянин не приймав його, не відповідав на його листи, не помічав подарунків: дивовижних винаходів, вигадок і іграшок, а також чудовою картини, так точно зображувала рай, як тільки це доступно смертному. Лоренцо навіть не дозволяв Сандро вимовляти при ньому ім'я Леонардо.

- Він пом'якшиться, - запевняв Сандро. - Зараз говорить не він сам, а його біль.

Біль Лоренцо була надто гостра.

Леонардо завантажив себе горою роботи: вона була його єдиним захистом від внутрішніх страхів і зовнішніх небезпек. Але він не міг і подумати про живопис і полотні, про мистецтво фарбами і лаком відтворювати ніжну плоть тієї, кого він втратив.

Ніщо не повинно нагадувати йому про Сімонетто ... про Джиневра.

Замість цього він зайнявся математикою, винахідництвом і анатомією, а якщо і відривався від цих занять, то лише для того, щоб викласти на папері свої думки про механіку або позначити зразки і зрізи м'яса, кісток і жив, бо ні кістки, ні винаходи, ні формули не могли поранити його почуттям чи спогадом.

Він створив собі притулок з холоду і порожнечі. Однак зовні він був як і раніше привітний і товариський. Його студія розросталася, захопивши поступово низку кімнат - до сум'яття юних учнів, які ці кімнати займали. Ходити тут було небезпечно: численні Леонардови машини і винаходи валялися скрізь, немов по студії пройшлася буря. Студія більше була схожа на майстерню механіка, ніж художника. Тут були лебідки і коміри, гирі з гаками, що висіли на спеціально винайдених відпускають механізмах, компаси та інші, самим Леонардо придумані інструменти: ломи, шліфувальні і полірувальні пристосування, токарні верстати з педальним приводом і механічні пилки, пристрої для шліфування лінз і роликові механізми душ підйому дзвонів. Леонардо мудрував над усіма видами зубчастих коліс, над способами передачі механічної енергії, над системами блоків. Всюди валялися його замітки і начерки клапанів, пружин, махових коліс, важелів і шатунів, шпонок, осей і приводів. Хоча у Леонардо були власні - неофіційні - учні, які возилися з його машинами і моделями, він не дозволяв нікому з домашніх Верроккьо прибирати кімнати - боявся, що хто-небудь украде його ідеї.

Але над усіма машинами, моделями, інструментами, книгами, розрізненими зошитами висіла нова, хоча і не добудована ще літаюча машина. Вона здавалася такою легкою і крихкою, немов бумазея і шовк, дерево і шкіра могли бути основою любові і щастя.

- Леонардо, йди до столу! - Нетерпляче вигукнув знизу Андреа дель Верроккьо.

Низьке сонце золотилося в небі. Їдальня, зазвичай служила майстерні, здавалася зітканою з димки і сну, тому що косі промені просвічували плавала в повітрі пил. Довгий робочий стіл був покритий скатертиною, на якій розклали ножі, тарілки і чашки, розставили миски і вузькогорлого глечики з міцним вином. Аромати смаженого м'яса, оладок, солодощів змішувалися зі слабким, але постійним запахом лаку і незабутнім запахом каменоломні, тому що в студіях навіть зараз обробляли м'який камінь з Вольтерри і Сієнна. Шум був не тільки чуємо, але і відчутний шкірою.

- Ти так поспішаєш завершити замовлення, що твої учні працюють без обіду? - Запитав Леонардо, входячи в кімнату.

Сьогодні ввечері за столом сиділи тільки Андреа, його сестри, кузини, племінниці і племінники, а також Лоренцо ді Креді, Нікколо, старший підмайстер Франческо ... Аньйоло ді Поло і Нанні Гроссо. Аньйоло і Нанні, старші учні, були улюбленцями Андреа.

- Я подумав, чи не пообідати чи в колі сім'ї, - відгукнувся Андреа; він явно відчував себе не в своїй тарілці. - І крім того, Леонардо, я поспішаю закінчити замовлення, особливо запрестольний образ для добрих ченців з Валломбрози.

Ці слова викликали нервовий смішок Аньйоло ді Поло, недруга Леонардо. Вони були схожі характерами, але Леонардо більш обдарований, і Аньйоло вічно йому заздрив.

- Але з цим замовленням все в порядку, - зауважив Лоренцо ді Креді, писав для Леонардо фреску «Святий Донат і збирач податків».

- Леонардо, а ти працював над запрестольний розписом? - Запитав Андреа.

В голосі його чулася якась різкість, немов він був злий на Леонардо, немов підстьобував його. Леонардо спалахнув:

- Я закінчив вівтар в Сан Домінго, залишилася тільки голова святого Євстафія. Наш дорогий Лоренцо ді Креді був такий добрий, що звернув свій чималий талант на замовлення, поки я займався дослідженнями.

- У тебе зобов'язання перед ченцями, - сказав Андреа з незвичайним для нього жаром.

Леонардо так різко повернувся до нього, що ледь не перекинув стіл.

- У мене зобов'язання перед твоєю майстерні і перед тобою.

- Що-о? ..

- Мої дослідження приносять чималий дохід в твою калитку, маестро. Навіщо змушувати мене писати, якщо Лоренцо може робити це не гірше?

- Потім, що ця робота не Лоренцо, а твоя, - відповів йому Андреа. - Ти старший учень.

- А як ти провів сьогоднішній день, якщо не писав і не ліпив? - Запитав у Леонардо Аньйоло.

Леонардо відповів без найменшого сарказму:

- Я продовжував заняття анатомією в лікарні, синьйор Аньйоло. Чи знаєш ти, що коли людина стоїть з простягнутою рукою, то вона трохи коротше, якщо долоню звернена вниз, ніж коли повернута вгору? Я проанатоміровал руку і нарахував тридцять кісток, три - в самій руці і двадцять сім - в кисті. Між пензлем і ліктем - дві кістки. Коли повертаєш руку вниз, ось так, - він показав рухом лівої руки, - то дві кістки схрещуються таким чином, що кістка з зовнішньої сторони руки косо лягає на внутрішню. Ну а тепер скажи: хіба не потрібно знати це тому, хто працює з пензлем і різцем?

Аньйоло насупився і похитав головою:

- Та навіщо ж це треба?

- Писати так і ліпити вірно.

Аньйоло почервонів.

- А по-моєму, тобі будь-який засіб добре, аби за полотном не сидіти! - Випалив він під загальний сміх.

- Я говорив в лікарні з одним старим. - Тепер Леонардо звертався вже до Андреа. - Його шкіра була жорсткою, як пергамент, він скаржився на слабкість і холод. Через кілька годин він помер. І коли я розкрив його, то виявив причину його слабкості і холоду, а заодно - чому у нього був такий високий різкий голос. Його трахея, ободова кишка та й весь кишечник висохли, а в вені під ключицею були камені розміром з зубчик часнику. І з усіх вен сипалося щось на зразок шлаку.

- Дядько Андреа, якщо маестро буде продовжувати, мені стане зле, - заявила одна з племінниць Верроккьо, дівчинка років дванадцяти.

- Тоді візьми тарілку і піди в іншу кімнату, - м'яко порадив їй Андреа. Потім посміхнувся і кивнув Леонардо, даючи знак продовжувати.

- Артерії були товстими, а деякі і зовсім перекриті, - сказав Леонардо, як ніби його й не переривали.

- Ось як? - Відгукнувся Андреа.

- Мені здається, люди похилого віку слабшають і замерзають тому, що кров більше не може вільно текти по перекритим протоках. Лікарі наполягають, ніби вся справа в тому, що з роками кров гусне, але вони помиляються. Вони думають, що можна дізнатися про все на світі, тільки читаючи розумні книжки.

Андреа кивнув з помітним інтересом, але вголос сказав:

- Леонардо, мені подобається таке старанність, але боюся, як би ти знову не став мішенню для нападок і пересудів.

- Я не єдиний художник у Флоренції, що вивчає анатомію.

- Але ти один, як кажуть, не боїшся Бога.

- Хто це говорить?

- Хоча б я, - сказав Аньйоло.

Леонардо різко повернувся до нього, але тут втрутився Андреа:

- Аньйоло, мусиш вийти з-за столу.

- Але я...

- Зараз же! - Коли Аньйоло пішов, Андреа сказав: - Як тільки ми закінчимо, я хотів би перемовитися кількома словами з Леонардо.

Ці слова послужили сигналом до закінчення вечері, проте перш, ніж співтрапезники розпрощалися з Андреа, він махнув їм рукою, закликаючи затриматися.

- Але спершу, - продовжував він, - я повинен зробити оголошення. Оскільки ви всі - члени моєї сім'ї, - при цих словах він глянув на Франческо і Леонардо, - я хотів би, щоб ви першими почули ці новини.

Франческо стурбовано подався вперед.

- Усім вам відомо про мої негаразди з венеціанцями, - продовжував Андреа.

Йшлося про кінну статую венеціанського кондотьєра Бартоломео Коллеони. Андреа отримав замовлення і вже став працювати над макетом, щоб перенести його в бронзу, але тут венеціанці передумали і замовили фігуру кондотьера майстру Валлау де Падова. Верроккьо повинен був зробити тільки коня. Почувши про це, він розбив модель, роздробив на шматочки голову коня і покинув Венецію. Венеціанці ж у відповідь оголосили, що, якби він у Венеції, сам позбудеться голови.

- Ну а тепер венеціанці, здається, готові подвоїти плату, аби я повернувся до їхнього міста і відлив їм статую, - з посмішкою продовжував Верроккьо.

Здивувалися всі, і особливо Франческо.

- Як так? - Запитав він. - Вони ж винесли тобі смертний вирок, хіба ні?

- Винесли, - підтвердив Андреа. - А я відповів на їхні погрози. Я сказав, що спробую ніколи не повертатися в їх смердючий містечко, тому що вони, без сумніву, не зуміють відновити на плечах один раз відрубану голову, особливо таку розумну і унікальну, як моя!

Тут посміхнувся навіть Франческо.

- Більш того, я сказав їм, що зумію замінити голову коня і зробити її куди більш прекрасною, ніж вона була. - Андреа знизав плечима. - Їм це чомусь сподобалося.

- Коли ти їдеш? - Запитала його сестра.

- Приблизно через місяць.

- Тоді нам треба час, щоб привести в порядок замовлення, - сказав Франческо. - Нам треба краще попрацювати з Леонардо, адже він залишається за майстра.

Андреа пом'явся і все з тим же збентеженим виглядом сказав:

- За майстра залишиться П'єтро Перуджино.

Всі мовчали, заскочені зненацька.

Кілька миттєвостей висіла тиша, потім її порушив той же Франческо:

- Я думав, П'єтро в Перуджі.

- Він повертається в цьому місяці, - сказав Андреа. - А тепер, сподіваюся, ви вибачте нас з Леонардо. Нам треба дещо обговорити.

Вийшли всі, крім Нікколо, який залишився сидіти біля Леонардо.

- Будь ласка, маестро, - сказав він, - дозволь мені залишитися.

- Це особисті справи, Нікколо, - сказав Андреа.

- Майже такі ж особисті, як повішення. - Леонардо нарешті дав вихід жаль. - Нехай хлопчик залишиться.

- Як хочеш, - знизав плечима Андреа і, помовчавши трохи, додав: - Прости, Леонардо, але ти не залишив мені вибору.

- Вибору?

Леонардо відкинувся на стільці, піднявши очі до стелі, немов молився.

- Можливо, якби тебе не звинувачували в содомії, якби ти писав і ліпив за своїм положенням і тому, чого тебе вчили, замість того щоб придумувати якісь винаходи і збирати машини, які народ шанує нечистими, якби ти тримався подалі від книгопродавцев з віа деї Либра тоді у мене, можливо, і був би вибір. Але ти не даєш собі праці поважати навіть церква. У тебе є гроші купувати коней, проте ти не можеш оплатити свого членства в гільдії художників або пожертвувати п'ять сольдо на свято Святого Луки! [46] - все голосніше говорив Андреа.

- Так ти хочеш сказати, що вважав за краще Перуджино, тому що я не читаю по п'яти разів на дню «Отче наш» і «Аве Марія»?

- Я віддав йому перевагу, тому що ченці Валломбрози не стануть платити нам, поки ти пов'язаний з їх запрестольний чином. Вони навіть просили, щоб те, що написав ти, було вичищено або записано.

- Що?

- Є й інші покровителі, незадоволені тобою.

- За цим стоїть Лоренцо, - рівно сказав Леонардо.

- Це не важливо.

- Погодься, що це так.

- Вся Флоренція знає, що він ненавидить тебе. Що ти йому зробив, Леонардо? Адже він тебе любив.

Леонардо тільки похитав головою.

- Ти був занадто зайнятий своїми машинами, щоб помічати, що діється навколо.

- Але мої машини купують! Це було б неможливо, стисни Лоренцо кулак ... остаточно.

- Купують. Але хто? Вороги Медічі? Ти сліпий, Леонардо.

Леонардо дивився на свої руки, і вони здавалися йому руками того старого, якого він розкривав, - холодними мертвими придатками, сяк-так прив'язаними до зап'ясть. Вони оніміли, їх поколювало, немов серце забуло на час гнати кров в його кінцівки.

- Навіщо ти принижував мене? - Запитав він у Андреа.

- Ти про що?

- Перед тим як оголосити, що мене замінить Перуджино, навіщо ти принижував мене всією цією нісенітницею про те, що я, мовляв, не працюю над пречудовим Монаховим вівтарем?

- Я був злий. Мені не хотілося просити Перуджино.

- Ах, ну да, я повинен був зрозуміти, - з сарказмом сказав Леонардо. - Тепер все зрозуміло.

- Я був злий не так на тебе, Леонардо. На себе. Але звернув цю агресію проти тебе.

Леонардо промовчав.

- Тому що я боягуз. Мені б треба було встати проти всіх, хто зводить наклеп на тебе.

- І проти Пишного? - Голос Леонардо пом'якшав. - Ні, маестро, ти не боягуз. Тобі треба думати про сім'ю та інших учнях. Будь я на твоєму місці, мені довелося б вчинити так само.

- Дякую, - сказав Андреа. - Ти мені як син, а я ... да який з мене батько, нічим не краще за тебе. - Тут він спалахнув. - Ох, прости! Я не хотів говорити такого. Синьйор П'єро да Вінчі мій друг. Я й уявити не можу ...

Тут вони подивилися один на одного і обидва розсміялися. Нікколо, злегка очманілий, теж посміхнувся.

- Що ти будеш робити, Леонардо? - Запитав Андреа.

- Поищу будинок.

- І вірно. Тобі давно пора мати власну майстерню.

- Художнику, який не отримує замовлень, майстерня ні до чого.

- Удача ще повернеться до тебе. Ти надто хороший художник, щоб довго сидіти без замовлень. А поки продавай ці свої безглузді машини.

- Прихильникам Пацці?

Андреа знизав плечима:

- Бути може, я зумію зацікавити твоїми талантами венеціанців.

- Бути може, - погодився Леонардо.

Настало гірке мовчання.

- Леонардо, а як же я? - Запитав Нікколо, поспішаючи розвіяти незручність миті.

- Андреа? .. - Запитав Леонардо.

- Це вирішувати тільки маестро Тосканелли, - промовив Верроккьо.

Нікколо кивнув і втупився в підлогу, немов хотів поглядом пропалити в ньому дірку.

Мардзоккі |  ВОЛШЕБНОЕ ДЗЕРКАЛО
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати