Головна

ФАНТАЗІЯ да Вінчі |  Глава 2 ВОГНЕННИЙ ГОЛУБ |  Глава 3 Сімонетто |  ТАЄМНИЦЯ ЗОЛОТОГО КВІТКА |  СНИ ПРО ПОЛЬОТІ |  глава 6 |  ПЕЧЕРА діда |  глава 8 |  глава 9 |  ПОКРОВИ ДУШІ |

ОЛИВКОВА ГІЛКА

1.  Довжина похилих ділянок між ванною і розван-зочний вікном 900 мм, а між горизонтальною гілкою конвеєра і дном ванни (похила ділянка) - 1800 мм.
  2.  Романова гілка

Прийшов у відчай роби що вразила себе ножем і руками роздерти собі одягу; одна з його рук нехай розриває рану; зроби його вартим на ступнях, але ноги повинні бути трохи зігнуті; тіло також нагнулося до землі, волосся вирвані і розкуйовджене.

Леонардо Да Вінчі

Око, званий вікном душі ...

Леонардо Да Вінчі

Чи могло все це бути поганим сном, гарячковим кошмаром, фантазмом?

Хоча викуп Лоренцо був прийнятий судом і позбавив Леонардо від в'язниці, обвинувачення не було знято і приниження тривало. Це щось і було суттю Мірандолова «Мистецтва доносів» - демонічне диво безнадійності, меланхолія. Події втратили звичну реалістичність, стали ознаками, символами, наповнилися таємним значенням. Навіть час вийшло з рівноваги: ??годинник тяглися болісно повільно, дні ж зникали миттєво один за іншим, немов камені, що котяться в темну прірву. Час і події оточував ореол кошмару, і як не бився і не кричав Леонардо, прагнучи прокинутися, йому це ніяк не вдавалося.

Невже світ насправді змінився?

Невже він насправді був заарештований і звинувачений?

Він сидів за столом у своїй студії. В кімнаті було темно, якщо не брати до уваги водяній лампи, що стояла на тому ж столі, - це винахід Леонардо збільшувало змочений в маслі гніт і випромінювало рівний яскраве світло. До вечора було ще далеко, але день видався похмурим і сірим; в його Соча світлі зазвичай світла, повна повітря студія здавалася похмурою і задушливій.

Анатомічні малюнки усеівалі стіл і підлогу, велика їх частина була покрита бурими плямами запеченої крові. Скрізь були мензурки, чашки, приналежності для анатомування: сталеві скальпелі і вилки, хірургічні ножі і гачки, трубкова глина і віск, пила для кісток, долото. Були на столі і чорнильниця і ножик для очінкі пір'я.

Леонардо перетворив студію в лабораторію, анатомічний кабінет. Там же, на столі, на декількох пальниках кипів в наполовину повною мисці в'язкий розчин з яєчними білками, і в цій масі кип'ятилися очні яблука биків і свиней. Леонардо сьогодні вранці побував на бойні, подивився, як помічник м'ясника валить хрипить тварина на залитий кров'ю підлогу, а м'ясник ударом ножа в серце кінчає його. Леонардо там знали і дозволяли виймати й переносити очні яблука.

Тепер вони танцювали в залізній мисці - то спливали, то знову тонули, схожі на очищені пташині яйця, тугі, білі, ніздрюватої-губчасті.

Хоча руки Леонардо і були брудні, він складав лист. Він писав на першому-ліпшому під руку листку, поруч з нотатками для створення камери-обскури і начерками частин очі тварин і птахів; писав швидко, дзеркальним шрифтом, як всі свої чернетки. Він звернеться з проханням до Бернардо ді Сімоне Кортігьяні, друга свого батька. Бернардо - глава гільдії ткачів, особа важливе, до того ж він завжди любив Леонардо і співчував його положенню.

Бути може, П'єро да Вінчі ще не встиг налаштувати його проти Леонардо.

П'єро в гніві і приниженні відвернувся від сина. Леонардо писав батькові - безуспішно; він навіть прийшов у батьківський дім - для того лише, щоб отримати від воріт поворот.

«Вам відомо, пане, - писав Леонардо, - і я говорив Вам про це раніше, що немає нікого, хто б прийняв мою сторону. І мені не залишається нічого, крім як думати, що якщо того, що зветься любов'ю, не існує, - що тоді взагалі залишилося від життя? Друг мій! »Леонардо зупинився, потім в роздумі округлив останні слова завитками. Вилаявся, відірвав списаний шматок від листка і зім'яв в кулаці.

Він писав всім, кому міг, просячи про допомогу. Написав навіть дядька в Пістойєю, сподіваючись, що той зуміє пом'якшити батька.

Франческо не зміг нічого зробити.

З тим же успіхом Леонардо міг бути мерцем або безтілесним привидом. Правду сказати, він і відчував себе примарою: у всьому будинку не пустувала лише одна його студія. Андреа вивіз-таки учнів і сім'ю в село після того, як від чуми померло сімейство на їх вулиці. Сандро і Мірандола вирушили з Лоренцо перечікувати спеку і пошесть в Карреджи. А Нікколо Леонардо відіслав назад до Тосканелли, бо як міг звинувачений в педерастії залишатися майстром юного учня?

- Джиневра, - вирвалося у Леонардо.

Це був стогін трохи голосніше шепоту. Він поставив лікті на стіл і закрив обличчя великими, але витонченими, майже жіночими долонями.

Вона поїхала з батьком в заміський будинок на наступний день після засудження Леонардо. Він молився, щоб вона залишалася вірною йому, щоб не дозволила Ніколіні ...

Вона любить його, це точно. На це він може покластися. Він мав би вилаяти себе за те, що сумнівається в ній.

Але він втратив її - безповоротно. Він знав це, відчував як порожнечу, холодну і темну порожнечу всередині себе.

Зараз він не здивувався б, перейди ця хвороба душі в чуму. Так було б найкраще. Він уявляв, як набухають бубони у нього під пахвами, бачив свою смерть. В голові його виник образ: Діва-Чума, моторошний близнюк ніжною богині Флори. Замість гірлянд і вінків - краплі отрути, розбризкані по полях і вулицях.

Леонардо накидав її і зробив підпис, щоб обміркувати згодом.

Потім встав, перехилився через стіл і ополоником вийняв з миски кип'ятити в яєчних білках очні яблука. Вимкнув пальника і розклав перед собою очі, тверді, як зварені круто яйця. З набору анатомічних інструментів він вибрав скальпель і, відсунувши записну книжку, почав різати очі поперек, намагаючись, щоб жодна крапля не витекла зсередини. Немов охоплений божевіллям, він гарячково препарував і робив нотатки на вкритих засохлою кров'ю аркушах.

«Неможливо, щоб очей виробляв з себе зримі промені, зриму силу», - записав він і тут же відчув, як горить його обличчя при згадці про який ненавидить, звинувачують погляді батька, який пропалював його шию.

І він надряпав збоку від діаграми, яку змалював з праць Роджера Бекона: «І навіть будь очей створений з тисячі світів, не міг би він уберегти себе від знищення в мить створення цієї сили, цього випромінювання; а якщо це випромінювання передається через повітря, як запахи, то вітер міг би підхоплювати його і, як запахи, переносити в інші місця ».

Платон, Евклід, Вітрувій і навіть Роджер Бекон помилялися.

Око не може випускати промені.

Батько не міг палити його поглядом ...

Леонардо препарував очі, і в міру того, як стіл під його руками ставав слизьким від крові і сукровиця, лють його потроху вщухала. Він розмовляв сам з собою, працюючи і роблячи замітки. Особливо його цікавила «сочевиця» очі: «Природа створила поверхню зіниці опуклою, щоб предмети могли запам'ятовувати образи свої під великими кутами, що було б неможливо, якби очей плоским».

Але коли він втомився і все свинячі і бичачі очі розтеклися по столу, думки його звернулися до філософії або, скоріше, до самого себе, і він записав: «... Хто втратить очі свої, той залишає душу в похмурій тюрмі, де втрачається будь-який надія знову побачити сонце, світло всього світу ».

Джиневра ...

У двері голосно постукали.

- Майстер Леонардо! - Прокричав гучний мужоподібний голос Смеральдо, найстарішої з служниць Андреа, яка відмовилася залишити майстерню і виїхати з господарем.

- Я ж просив не турбувати мене, Смеральда. Я не голодний.

- Я і не питаю, голодні ви чи ні, - зухвало заявила вона, відкриваючи двері. - Мені і справи до цього немає, так-то!

Огрядна, в грубому плаття і очіпку, вона була з ніг до голови обвішана амулетами і ладанку з ароматичними кульками. Вона носила кістка з голови жаби, шкаралупу лісового горіха, наповнену ртуттю, мова отруйної змії, пахла смолою, гвоздикою і тютюном - все це були вірні засоби захисту від чуми та інших нещасть. Крім того, вона щодня записувала на папірцях певні молитви, потім складала ці папірці всемеро і з'їдала на порожній шлунок. Після цього вона могла не боятися ні чуми, ні вибухового характеру Леонардо. Але, побачивши, що Леонардо знову займався препарування, вона швидко перехрестилася сім разів, зморщилася і, пробурмотів захисне заклинання, сказала:

- Ну і смердить тут! Як на мене, так ви просто хочете впустити сюди Чорну Смерть.

- Смеральда, в чому справа?

Вона піднесла до рота ароматичний кулька.

- Вас там питають.

- Хто?

Смеральда знизала плечима.

- Дама?

Знову потиск плечей.

- Ти ж напевно знаєш, хто це!

- Ви приймете гостя?

- Це Сандро? Піко делла Мірандола?

Смеральда, моргаючи, дивилася на нього.

Леонардо нетерпляче вилаявся.

- А поїсти я вам все-таки принесу! - Заявила вона, не забираючи ладанки від рота.

- Це навіть гірше, ніж я очікував, - сказав Сандро, увійшовши в студію. - Ти виглядаєш жахливо! - Він з огидою озирнувся і, скептично глянув на безлад на столі, поцікавився: - Ти викликаєш демонів?

Леонардо слабо посміхнувся, і це була його перша посмішка за багато днів, а можливо, і тижнів.

- Сьогодні ти тут демонів не знайдеш. Я викликаю їх тільки в Шаббат.

- Тоді що це таке?

- Залишки вельми важливих органів, вони були вікнами душі. Хіба ти не маєш очей, щоб їх побачити?

Леонардо не хотів бути саркастичним - просто не зміг втриматися. Однак і залишатися один він теж не хотів; він був радий бачити одного, і це само по собі дивувало його.

- Все це треба вимити, - сказав Сандро. - А тобі потрібне свіже повітря.

- Воістину, - ледь чутно прошепотів Леонардо.

Сандро методично снував по кімнаті, відкриваючи вікна.

- Чому ти не відповідав на мої листи? Ти їх отримував? Тебе запрошували в гості до Лоренцо.

- Якщо б я міг покинути Флоренцію, думаєш, я не пішов би за Джиневра? - Запитав Леонардо. - Я не можу з'являтися в суспільстві, поки це не скінчиться.

Він все ще був на поруках і не міг покидати меж Флоренції; якби його помітили поза міськими стінами, кожен її супутник був би визнаний спільником. Він був знедоленим - і за законом, і насправді.

- Про це не варто було б турбуватися. Лоренцо не відмовився б від тебе. Ти був би під охороною Першого Громадянина.

- Але ж він і не запрошував мене. Якщо пам'ять мені не зраджує, запросити мене запропонував ти.

- Гаразд, не будемо сперечатися. Ми вже повернулися додому. Схоже, Флоренція знову здорова - якщо не брати до уваги ось цього джерела зарази.

- А Джиневра? - Запитав Леонардо, так уважно дивлячись на одного, немов міг прочитати відповідь у нього на обличчі. - Ти нічого не сказав про Джиневра.

- Я не бачив її, - сказав Сандро. - Ми пробули в Карреджи зовсім небагато, а потім мадонна Клариса побачила уві сні, що до неї підбирається Діва-Чума. Вона дуже злякалася, так що ми перебралися в Кафаджіоло, а це занадто далеко.

Леонардо кивнув при згадці дружини Лоренцо Клариси.

- Так ти зовсім нічого не знаєш про Джиневра?

Сандро пом'явся.

- Я писав їй, як і тобі.

- І? ..

- Вона відповіла зі звичайною люб'язністю. Вона, мовляв, здорова, а от батька через подагри доводиться пускати кров. Я так розумію, що ти про неї взагалі нічого не чув?

- Ні словечка.

В голосі Леонардо звучала гіркоту. Він намагався знайти їй вибачення, але не міг заперечувати правди: вона втекла від нього, як якщо б він був чумою. Сандро стиснув його руку, потім поліз в рукав своєї сорочки і витягнув запечатаний воском лист.

- Послання від того, кого ти так лаяв.

- І хто ж це?

- Чудовий.

- Але я ніколи не ...

- Відкрий лист, - з докором сказав Боттічеллі; звичайний спокійний тон не міг приховати його хвилювання.

Леонардо розкрив лист. На аркуші облямованій золотом паперу Лоренцо стояли лише слова: «Чи виправданий через непідтвердження доносу».

Звинувачення з Леонардо були зняті.

Леонардо заволав і стиснув Сандро в ведмежих обіймах.

- Досить, досить! - Зі сміхом відбивався той. - Я всього лише посланець! - І, коли Леонардо нарешті випустив його, продовжував: - Лоренцо сам дізнався тільки що, і я попросив у нього дозволу самому принести тобі радісну звістку.

- Я радий, що ти її приніс, - сказав Леонардо, озираючись у пошуках плаща і капелюхи. - Я повинен побачити Джиневра.

- Будь ласка, Леонардо, - сказав Сандро, - зроби мені маленьку люб'язність, тому що у мене є ще сюрприз. Але тобі доведеться трохи потерпіти. Ось столечко. - Сандро підніс зігнутий вказівний палець до великого, залишивши між ними зовсім маленьке відстань. - Так як?

Леонардо погодився почекати, але метався по кімнаті так, наче міг все втратити, зволікаючи хоч на мить. І тут у двері постукали і в студію впливла Смеральда з підносом, повним вина і харчів.

За нею йшов Нікколо.

- Що це? - Запитав він, гублячи мішок з сукнею і постіллю на підлогу і вказуючи на стіл.

- Експеримент, - сказав Леонардо і посміхнувся хлопчикові, який тут же опинився в обіймах майстра.

Тільки зараз Леонардо відчув, до чого ж йому не вистачало суспільства Нікколо. Хлопчик дійсно був йому небайдужий.

- Можна мені залишитися з тобою, Леонардо? - Запитав Нікколо, випрямляючи, щоб здаватися вище, - уже майже чоловік. - Майстер Тосканелли мені дозволив.

- Не впевнений, що це буде добре для тебе.

- Але зате може бути благом для тебе, Леонардо, - зауважив Боттічеллі.

- Це не важливо.

- А Тосканелли думає, що важливо. Він вважає, між іншим, що ти зовсім замкнувся в собі.

Леонардо загарчав.

- Я писав тобі з Романьї, - продовжував Нікколо. - Але ти жодного разу мені не відповів.

- Я хворів, Нікко. Був чимось на зразок сомнамбули. Пам'ятаєш, як хворів Сандро? Трохи схоже.

- Я не дитина, Леонардо. Ти можеш говорити зі мною прямо, як з Сандро. - Тим не менше Нікколо начебто задовольнився цим поясненням. Він знову глянув на застигає на столі масу і незаперечним тоном прорік: - Меланхолія. Але не чиста.

- Ні, Нікколо, - заперечив Сандро, - все не так, як ти думаєш. Він не викликав демонів, але він хворий - навіть зараз.

- Та я здоровіше вас! - Відгукнувся Леонардо, приводячи себе в порядок.

Сандро лише дипломатично кивнув і попросив Нікколо покликати Смеральдо. Виявилося, що вона поблизу - підслуховує під дверима.

- Цю кімнату треба вимити, - сказав їй Сандро. - Зараз же.

Смеральда перехрестилася.

- Не скажу, щоб мені це подобалося, - заявила вона і пішла в роздратуванні.

Леонардо побачив, що Нікколо тягає шматочки капусти і вареного м'яса з принесеного Смеральдо підношення, і раптом сам відчув, як він голодний. Але точь-в-точь як у п'яниці, що приходить до тями після загулу, голова у нього боліла, в роті було сухо і в'язко. Все ж він почав їсти - спершу капусту, потім навіть пару шматків м'яса, а Сандро між тим умовляв його є повільніше, а то він разболеется. Леонардо ковтнув вина і сказав:

- Я повинен знайти Джиневра і розповісти їй новини. І поки я цього не зроблю ...

- Дозволь мені піти з тобою, - наполегливо попросив Нікколо.

- Як я ні радий тебе бачити, не знаю, чи можу я вже взяти на себе відповідальність ...

- Ми обидва підемо з тобою, - перебив його Сандро, - але не сьогодні, не цього вечора. Завтра, коли ти зміцнієш.

Леонардо поступився; його раптом охопила втома, в голові стало порожньо, а на душі - легко: звинувачення нарешті зняті. Він заснув, і, поки він спав, Сандро і Нікколо прибрали органічні залишки його дослідів. Тільки тоді з'явилася Смеральда, вимила підлогу, змінила постільна білизна і привела студію в належний вигляд.

Але коли Леонардо прокинувся і прийняв гарячу ванну - а він не мився по-справжньому кілька тижнів, - він наполіг на тому, щоб вийти на вузькі, переповнені народом вулиці. Сандро і Нікколо нічого не залишалося, крім як піти з ним, тому що Леонардо був переповнений енергією; він ніби збирав її всі ці два місяці - і тепер вона разом вихлюпнулася назовні.

- Куди ми йдемо? - Запитав Нікколо, намагаючись не відставати майстром, одягненим вельми і вельми чепурних.

- Нікуди ... і куди завгодно, - сказав Леонардо, ляскаючи Нікколо по плечу, щоб підбадьорити його, а заодно і Сандро. - Я вільний!

Він глибоко вдихнув, але вуличні запахи все ще були нестерпні, бо під час недавньої паніки через чуму, що змогла забрати так багато добрих громадян Флоренції, сміття і покидьки ніхто не прибирав і їх скупчилися величезні купи - куди більше, ніж могли зжерти бродячі пси. Подекуди сморід зробила вулиці непрохідними; і куди б не пішли Леонардо і його друзі, мостові були слизькими від синяво-чорного бруду, яка, здавалося, покривала всі, від стін будинків до лотків вуличних торговців.

Майстрові і торговці працювали щосили. На багатолюдних вулицях панувало свято. Було тепло, хоча і незвично хмуро; до кінця дня залишався ще годину. Всюди було шумно і яскраво: з вікон звисали полотнища, кольорові навіси простяглися над балконами, і всі городяни, що багаті, що бідні, так само були подібні яскравим косяків риб в спокійних і тьмяних водах. У натовпі панувало збудження: скоро повинен був продзвонити вечірній дзвін, і схоже було, що все крики, покупки, продажу, любов, бесіди і прогулянки одночасно зосередилися в цьому відрізку сутінків між ввечері і вночі. Скоро в найбідніших кварталах більшості мешканців не залишиться нічого іншого, крім як йти спати або сидіти в темряві, тому що сальні свічки або навіть просто смердючі, змочені в жиру гноти коштували дорожче, ніж м'ясо.

Нікколо затиснув ніс, коли вони проходили повз останків розореної лавки риботорговці. Сандро підніс до обличчя хустку. Натовп знущався над худим блекловолосим людиною, прикутим до ганебного стовпа у крамниці; на грудях у нього висіла намисто з тухлої риби і табличка зі словом «злодій». Такою була традиційне покарання для нечесних торговців. Руки і ноги його були в тяжких кайданах. Він сидів і дивився в бруківку і скрикнув тільки раз, коли кинутий якимось хлопчиськом камінь потрапив йому в голову.

Друзі проминули палац гільдії шерстобитов і пішли вниз по віа Каччійолі, вулиці торговців сиром, і далі, по віа деї Пітторі, де жили і працювали художники, ткачі, меблевики і гончарі.

У захваті, не знаючи, куди Леонардо веде їх, Нікколо радісно сказав:

- Сандро, розкажи Леонардо про свято Мардзоккі.

- Лоренцо хоче, щоб ти приєднався до нас на святі Мардзоккі, - сказав Боттічеллі. Йому було не по собі через те, як стрімко крокував Леонардо, - можливо, тому, що він знав, що йдуть вони до палацу Веспуччі. Однак про це не було сказано ні слова. - Я, звичайно, скажу Прекрасному, що ти віддаєш перевагу отримати запрошення особисто від нього.

- Перестань, Бульбашка, - сказав Леонардо.

- На вулицях скрізь будуть звірі, - повідомив Нікколо. - Дикі вепри, ведмеді, леви, нацьковані один на одного.

- Навіщо влаштовувати це свято? - Запитав Леонардо як би у самого себе.

- На якому світі ти живеш? - Поцікавився Сандро. - Вся Флоренція святкує, бо дві левиці в звіринці окоту.

Мардзоккі, геральдичний лев, був емблемою Флоренції. Сотні років Синьорія тримала левів в клітинах Палаццо. Їх захищало держава, і смерті їх оплакує, а народження святкувалися. Народження лева пророкувало успіх, смерть - війну, чуму або інші нещастя і катастрофи.

- Воістину глибокий сенс в тому, щоб відзначати диво народження жорстокістю і вбивством, - зауважив Леонардо. - Скільки звірів загинуло на арені під час останнього свята? І скільки людей?

Але ентузіазму Нікколо ніщо не могло остудити.

- Чи можемо ми піти на свято, Леонардо? Будь ласка...

Леонардо зробив вигляд, що не почув.

- А знаєш, - сказав Боттічеллі, - після цієї бійні, яку ти так ненавидиш, ти б міг дістати кілька зразків для препарування - пантер, гепардів, Ірбіс, тигрів ...

- Може бути, - відгукнувся Леонардо. Він давно хотів вивчити нюхові органи левів і порівняти їх зорові нерви з нервами інших тварин, препарованих ім. - Може бути, - повторив він неуважно.

Нікколо підморгнув Сандро, але і тут не отримав відповіді, тому що Сандро сказав Леонардо:

- Симонетта погана.

Леонардо забарився крок, майже зупинився.

- Її кашель погіршився?

- Так, - сказав Сандро. - Вона повернулася до Флоренції, і я дуже за неї переживаю.

- Мені шкода, Бульбашка. - Леонардо відчув раптовий укол провини. У минулі тижні він навіть не згадав про неї. - Я відвідаю її, як тільки зможу.

- Вона не приймає гостей, але тебе, впевнений, бачити захоче.

- Ось будинок, де живе Джиневра.

Леонардо ніби не розчув останніх слів Боттічеллі. Крізь арку попереду йому видно було рустірованние стіни і арочні вікна палаццо де Бенч. І раптом Леонардо вилаявся і кинувся до палацу.

- Леонардо, в чому справа? - Крикнув Нікколо, поспішаючи слідом.

Але Сандро на мить затримався, немов йому нестерпно було бачити то, що зараз станеться.

У всіх вікнах палаццо стояло по свічці і оливкової гілки, оточеній гладіолусами. Гладіолус символізував святість Діви, як то описувалося в апокрифическом Євангелії від Іоанна; оливкова гілка була символом земного щастя. Разом вони оголошували світові про доконаний одруження.

Джиневра стала дружиною Ніколіні! Леонардо був у нестямі від гніву і горя.

Він забив у двері, але вона не була відкрита. Як стало звичаєм, з віконечка в двері визирнув слуга і запитав, хто прийшов.

- Будь ласка, повідомте мессеру Амеріго де Бенч та його дочки мадонни Джиневра, що їх друг Леонардо просить прийняти його.

Минуло небагато часу, і слуга, повернувшись на свою посаду, сказав:

- Вибачте, маестро Леонардо, але вони нездорові. Господар передає вам свої вітання і жалю, тому що він хотів би бачити вас, але ...

- Нездоровий ?! - Леонардо почервонів від люті і приниження. - Нездорова! А ну відкривай, старий пердун!

І він знову забив за оббитих панелями двері, а потім кинувся на неї плечем, як таран.

- Леонардо, вистачить! - Крикнув Сандро, намагаючись заспокоїти друга, але Леонардо в сказі відштовхнув його. - Це марно, - продовжував Сандро, - ти не зможеш проломити двері, та й я не зможу. Ну ж, друже, заспокойся. Там нікого немає, ніхто тебе не чує.

Але Леонардо не обходило ніщо.

Він кликав Джиневра, ревів і відчував, що знову скочується в кошмар минулих місяців. По руках і всьому тілу струменів холодний піт, обличчя горіло, але він був в блаженному далеке від усього: вулиці, шуму, власних криків ... Це був сон, і сплячим був він сам.

- Джиневра! Джиневра!

Сандро знову спробував зупинити Леонардо, але той скинув його, як пушинку.

На вулиці сама собою утворився натовп. Чернь, збуджує з небезпечної легкістю, шуміла і свистіла.

- Так впустіть ви його! - Крикнув хтось.

- Правильно! - Підтримав інший.

- Відкрий двері, громадянин, не те, як Бог святий, ми допоможемо виламати її!

Віддавшись скорботи і гніву, Леонардо кипів, лаявся, погрожував.

- Навіщо ти зробила це? - Кричав він.

Його тепер не чіпали ні його честь, ні приниження, якому він піддавав себе. Гордості і самовладання наче й не було. Як могло статися, що Джиневра і Ніколіні повалили його ниць якимись сухими оливковими гілками?

Це було рідкісне видовище. Леонардо був чудовий. Леонардо збожеволів, зірвався з ланцюга. Душа його була отруєна, але не фантомом Сандро, не видінням досконалої любові.

Він був одержимий своєю люттю. Втратою. Бо він втратив усіх, кого любив: матір, батька і, нарешті, Джиневра.

Це було майже полегшенням.

Двері відчинилися, і натовп схвально зашумів.

У дверному отворі стояв Амеріго де Бенч. Високий і колись міцний, тепер він виглядав виснаженим, майже хворим. Леонардо насилу впізнав його. Батько Джіневри посміхнувся одному і сказав:

- Заходь, Леонардо. Я сумував за тобою.

Він кивнув Сандро і Нікколо, але не запросив їх увійти.

Натовп задоволено побурчати і стала розходитися, коли Леонардо увійшов в палаццо де Бенч.

Леонардо вклонився батькові Джіневри і вибачився. Замість відповіді Амеріго де Бенч взяв його за руку і повів через огороджений колонами дворик і оббиті латунню двері в склепінчасту вітальню.

- Сідай, - сказав Амеріго, вказуючи на крісло перед гральним столиком.

Але Леонардо був захоплений портретом, що висів над стільницею червоного дерева, - тим самим, що він і Симонетта писали з Джіневри. Однак зараз його вразило, що він зобразив її холодною, немов її тепла плоть була каменем. Вона дивилася на нього через кімнату зі своєї рами, і очі її були холодні, як морська піна, - сяючий ангел, оточений ялівцевого темрявою.

- Так, ти і мессер Гаддіано прекрасно зобразили її, - продовжував Амеріго. - Джиневра мені все розповіла.

Старий був сумний і частково збентежений. Він присів поруч з Леонардо. Увійшов слуга і налив їм вина.

Леонардо дивився на шахівницю, на ряди червоних і чорних фігур: лицарі, єпископи, тури, пішаки, королі і королеви.

- З мене зняли всі звинувачення, - сказав він.

- Я й не чекав іншого.

- Тоді чому на вікнах ці гілки? - Леонардо нарешті глянув на батька Джіневри. - Ти говориш, що Джиневра все тобі розповіла. Хіба вона не розповіла про свої почуття до мене, про те, що ми хотіли одружитися?

- Розповіла, Леонардо.

- Тоді що ж трапилося?

- Леонардо, заради бога! Тебе ж звинуватили в содомії ...

- Ти лицемір.

- І до того ж ти бастард, Леонардо, - м'яко, без злоби сказав Амеріго. - І твій батько, і ти сам - мої друзі. Але моя дочка ... Наш рід - дуже древній. Є деякі області життя, закриті для тебе.

- Так це тому, що мене не прийняли до університету?

- Леонардо ...

- Я повинен бачити Джиневра. Не можу повірити, що вона добровільно сунула шию в таку петлю.

- Це неможливо, - сказав Амеріго. - Справу зроблено. Вона заміжня жінка.

- Шлюб може бути скасований, - сказав Леонардо. - І він буде скасований.

- Не може і не буде, - сказав Ніколіні; він стояв на початку сходів з двох прольотів, що вела в кімнату за спиною Леонардо.

Леонардо схопився, ривком повернувся до Ніколіні. Він тремтів, згадуючи образ, настільки часто проносився в його мозку: Джиневра б'ється під Ніколіні, не в силах чинити опір, коли він, навалившись всією вагою, входить в неї.

- Вгамуйсь, - сказав Ніколіні. - У мене немає ні найменшого бажання битися з тобою. До того ж навіть убий ти мене, Джіневри тобі все одно не бачити, тому що через тебе її сім'я піддасться ще більшим приниженням.

- Думаю, Джиневра могла б і сама сказати мені це.

- Неможливо! - Вигукнув Амеріго.

- Чому ж? - Заперечив Ніколіні. - Бути може, прийшов час перевірити її запал.

І він звелів слузі покликати Джиневра.

- Що ти задумав? - Запитав його Амеріго, помітно схвильований.

Він повернувся було, щоб піти за слугою, але Ніколіні жестом зупинив його.

Нарешті слуга повернувся і сказав:

- Мадонна Джиневра просить вибачити її, мессер Ніколіні, але зараз вона спуститися не може.

- Вона знає, що я тут? - Запитав Леонардо.

- Так, майстер Леонардо, я сказав їй.

- І вона сказала, що не зійде?

Слуга нервово кивнув, потім відступив на крок і повернувся на п'ятах.

- Думаю, тобі відповіли, - сказав Ніколіні, але в голосі його, хоч і суворому, не було ні натяку на тріумф або насмішку.

- Це не відповідь. Я повинен почути, що вона не любить мене, з її власних уст.

- Леонардо, все скінчено, - сказав Амеріго. - Тепер вона заміжня жінка. Вона погодилася без примусу.

- Я не вірю, - сказав Леонардо.

Ніколіні почервонів.

- Мені здається, цього досить. З тобою зверталися куди ввічливіше, ніж ти заслуговуєш, і то лише через добрих відносин мого тестя з твоєю сім'єю.

- Я не вважаю його другом, - рівним голосом сказав Леонардо.

- Я твій друг, Леонардо, - сказав Амеріго. - Просто ... такі обставини. Мені дуже шкода тебе, але, клянусь, я нічого не міг зробити.

- Думаю, ти зробив для нього все, що міг, - зауважив Ніколіні.

- Я повинен бачити Джиневра.

- Але вона не хоче бачити тебе, Леонардо, - сказав Амеріго.

- Тоді дайте їй самій сказати мені це.

- По-моєму, з нас досить.

Ніколіні повернувся і махнув комусь. За його знаку двоє кремезних слуг увійшли в кімнату. Вони абсолютно очевидно чекали цього знака і були озброєні.

- Луїджі, - почав Амеріго, - навряд чи потрібно ...

Але Леонардо вже оголив клинок, і варти Ніколіні зробили те ж саме.

- Ні! - Скрикнув Амеріго.

- Все одно, - прошепотів Леонардо сам собі, відчуваючи, як його тіло наливається силою.

Він уже не був вразливий. Хоча зараз на один його меч доводилося три ворожих, він більше не думав про смерть; і, немов на останньому диханні, і кликав до Джиневра. Один із слуг в подиві відступив, потім приєднався до товариша.

- Леонардо, прошу тебе, заховай меч! - Благав Амеріго. - Це зайшло занадто далеко.

- Леонардо, вистачить!

Це був уже голос самої Джіневри, вона як раз входила в кімнату. Ніколіні і слуги пропустили її. Змарніла і маленька, вона була в ошатною, багато прикрашеній камиза мавританської роботи.

Леонардо обійняв її, але вона стояла не рухаючись, ніби потрапивши в полон. Ніколіні не втручався.

Трохи згодом Леонардо розтиснув обійми. Джиневра мовчала, дивлячись на паркетну підлогу.

- Чому ти не відповідала на мої листи?

Джиневра спочатку повернулася до батька, потім сказала:

- Я не отримувала їх.

Її гнів висловився лише в тому, як вона подивилася на батька, і на коротку мить маска крижаного спокою злетіла з неї. Амеріго відвів очі, уникаючи погляду дочки. Знову повернувшись до Леонардо, вона сказала:

- Це нічого не змінило б, Леонардо. Тоді священик вже відслужив вінчальну службу. Я належу мессеру Ніколіні. Ти посилав листи заміжній жінці.

- Тому-то я і перехоплював їх, - вставив Амеріго де Бенч.

- Ти повірила в мою винність?

- Ні, - тихо відповіла вона. - Ні на мить.

- І ти не могла почекати, дати мені шанс?

- Ні, Леонардо, так склалися обставини.

- Ах так, зрозуміло! Обставини! І ти можеш тепер дивитися мені в очі і стверджувати, що не любиш мене?

- Ні, Леонардо, не можу, - мертвим голосом сказала вона. - Я люблю тебе. Але це нічого не означає.

- Не значить? - Повторив Леонардо. - Не значить?! Це означає все.

- Нічого, - повторила Джиневра. - Ти заслуговуєш кращого, ніж отримав. - Тепер вона говорила заради Ніколіні - холодна, мертва, бездушна. - Але я прийняла рішення на користь сім'ї і буду жити заради неї.

Вона все вирішила. Леонардо втратив її так само вірно, як якщо б вона полюбила Ніколіні.

Він різко повернувся до Ніколіні:

- Це ти написав донос!

Ніколіні спокійно мовчав, не заперечуючи звинувачення.

- Джиневра! - Леонардо взяв її за руку. - Ходімо зі мною.

- Ти повинен піти, - сказала Джиневра. - Нехай навіть твоє приниження - це приниження моє, я не можу накликати безчестя на сім'ю. Наші рани ісцеліми, коли-небудь ти це зрозумієш.

- І ти зможеш бути дружиною людини, який оббрехав мене?

- Іди, Леонардо. Я не відступлю від слова, даного Богові.

І тоді Леонардо кинувся на Ніколіні з мечем. Ніколіні чекав цього, він відступив, оголюючи свій клинок. Один з охоронців кинувся на Леонардо ззаду, інший звучно вдарив його в скроню рифленою зігнутої рукояткою меча.

Леонардо похитнувся. Щось різко, дзвінко увірвався в ньому, ніби обірвалося струна лютні; і навіть падаючи, він бачив обличчя Джіневри.

То був камінь.

Все, що бачив він, закам'яніло. А потім, немов його думки перекинулись на щось інше, на якийсь інший предмет, все зникло ...

У темряві, що передує спогадами.

ГОЛОВА ЛЕВА |  Мардзоккі
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати