загрузка...
загрузка...
На головну

особистості Миллиган |  небажані |  глава четверта |  глава п'ята |  глава шоста |  глава сьома |  глава восьма |  глава дев'ята |  глава десята |  глава одинадцята |

глава друга

1.  II. Друга стадія. Функція продуктивного капіталу
  2.  II. ДРУГА СТАДІЯ. ФУНКЦІЯ продуктивного капіталу
  3.  Академія вампіра. Книга друга: Крижаний укус
  4.  Академія вампіра. Книга друга: Крижаний укус 1 сторінка
  5.  Академія вампіра. Книга друга: Крижаний укус 10 сторінка
  6.  Академія вампіра. Книга друга: Крижаний укус 11 сторінка
  7.  Академія вампіра. Книга друга: Крижаний укус 12 сторінка

Перша бесіда з фахівцем Південно-Західного центру була призначена на 31 січня 1978 року. Психолог Дороті Тернер, тендітна жінка з сором'язливим, майже переляканим виразом обличчя, підняла голову, коли сержант Вілліс, ввів Миллиган в кабінет для бесіди.

Вона побачила привабливого високого молодої людини в синьому спортивному костюмі. У нього були вуса і довгі баки, але в його очах застиг дитячий страх. Побачивши її, він начебто здивувався, але коли сів на стілець навпроти неї, склавши руки на колінах, то вже посміхався.

- Містер Мілліган, - сказала вона, - я Дороті Тернер з Південно-Західного центру психічного здоров'я. Мені потрібно задати вам кілька питань. Де ви живете в даний час?

Він озирнувся навколо.

- Тут.

- Номер вашого соціального забезпечення?

Юнак нахмурився і довго думав, розглядаючи підлогу, стіни, пофарбовані жовтою фарбою, бляшанку замість попільнички на столі. Потім погриз ніготь і став розглядати задирки.

- Містер Мілліган, - сказала Дороті Тернер, - я прийшла допомогти вам, але ви теж повинні мені допомагати. Ви повинні відповідати на мої запитання, щоб я могла зрозуміти, в чому справа. Отже, який номер вашого соціального забезпечення?

Він знизав плечима:

- Не знаю.

Вона заглянула в свої записи і прочитала номер. Юнак похитав головою:

- Це не мій номер. Напевно, це номер Біллі.

Дороті пильно подивилася на нього.

- А хіба ви не Біллі?

- Ні, - сказав він, - це не я.

Вона насупилася.

- Хвилинку. Якщо ви не Біллі, то хто ж ви?

- Я Девід.

- А де ж Біллі?

- Біллі спить.

- Де спить?

Він тицьнув себе в груди.

- Тут. Він спить.

Дороті Тернер зітхнула, зібравши всі свої сили, і терпляче кивнула.

- Мені треба поговорити з Біллі.

- Ні, Артур вам не дозволить. Біллі спить. Артур НЕ буде його будити, бо, якщо він розбудить, Біллі вб'є себе.

Психолог якийсь час уважно дивилася на молоду людину, не знаючи, як продовжити розмову. Його голос, обороти його промови були схожі на дитячі.

- Почекай-но хвилинку. Я хочу, щоб ти пояснив мені це.

- Не можу. Я зробив помилку. Мені взагалі не слід було говорити.

- Чому?

В юному голосі зазвучала паніка:

- У мене будуть неприємності з іншими.

- Значить, тебе звуть Девід?

Він кивнув.

- А хто ці інші?

- Я не можу вам сказати.

Дороті стала тихенько постукувати пальцями по столу.

- Але, Девід, ти повинен розповісти мені про це, щоб я могла допомогти тобі.

- Я не можу, - наполягав він. - Вони страшенно розгніваються і не дозволять мені більше вставати на пляму.

- Але ти повинен комусь розповісти. Адже ти дуже боїшся, правда?

- Так, - зізнався він, і в його очах блиснули сльози.

- Девід, дуже важливо, щоб ти довірився мені. Дозволь мені дізнатися, що відбувається, щоб я могла допомогти.

Він довго і напружено думав і нарешті знизав плечима.

- Гаразд, я розповім вам, але за однієї умови. Ви повинні обіцяти мені, що нікому в світі не розповісте цієї таємниці. Нікому. Ніколи. Ніколи. Ніколи.

- Добре, - сказала вона. - Я обіцяю.

- За все своє життя?

Дороті кивнула.

- Скажіть, що обіцяєте.

- Я обіцяю.

- О'кей, - сказав він. - Я вам розповім. Всього я не знаю. Знає тільки Артур. Як ви сказали, мені страшно, тому що дуже часто я не знаю, що відбувається.

- Скільки тобі років, Девіде?

- Вісім. Скоро буде дев'ять.

- А чому саме ти прийшов поговорити зі мною?

- Я навіть і не знав, що з'явлюся. Кого-то вдарили в тюрмі, і я вийшов, щоб взяти біль.

- Поясни будь ласка.

- Артур каже, що я хранитель болю. Коли комусь боляче, мені треба встати на пляму і відчути цей біль.

- Це має бути жахливо.

Його очі наповнилися сльозами.

- Так, це несправедливо.

- Скажи, Девід, що означає «встати на пляму»?

- Так говорить Артур. Він пояснює нам, як це відбувається, коли хтось із нас повинен вийти. Це велике яскраве пляма світла, як від прожектора. Всі знаходяться навколо нього, не сплять або сплять в своїх ліжках. І хто стає на пляму, той виходить в світ. Артур каже: «Той, хто встає на пляму, опановує свідомістю».

- Хто ж ці інші люди?

- Їх багато. Я всіх не знаю. Тепер я знаю деяких з них, але не всіх. Ой! - Він раптово замовк.

- В чому справа?

- Я назвав ім'я Артура. Тепер вже точно мені потрапить за те, що я видав секрет.

- Все добре, Девід. Я ж обіцяла, що нікому не скажу.

Він зіщулився на стільці:

- Я не можу більше говорити. Мені страшно.

- Гаразд, Девід. На сьогодні досить. Але завтра я знову прийду, і ми ще поговоримо з тобою.

Вийшовши з окружної в'язниці, Дороті Тернер зупинилася і щільніше запахнула пальто, рятуючись від холодного вітру. Вона була готова до зустрічі з молодим злочинцем, який прикидається божевільним, щоб уникнути покарання, але не очікувала нічого подібного.

На наступний день, увійшовши в кімнату для бесід, Дороті Тернер помітила щось нове у виразі обличчя Миллиган. Він уникав її погляду і сидів на стільці з піднятими колінами, граючи зі своїми черевиками. Дороті спитала його про самопочуття.

Мілліган відповів не відразу, він озирався на всі боки і час від часу кидав погляд на Дороті, як ніби не впізнаючи її. Потім потряс головою і заговорив як підліток - уродженець Лондона, говорить на кокні.

- Шумно дуже, - сказав він. - Ви все галасуйте. Чого у вас тут робиться?

- Твоя мова звучить смішно, Девід. Що це за акцент?

Його погляд став пустотливим.

- А я не Девід. Я Крістофер.

- Тоді де ж Девід?

- Девід погано поводиться.

- Про що ти говориш?

- Ну, інші жах як розсердилися, тому що він розповів.

- Поясни мені будь ласка.

- Не буду! А то влетить, як Девіду.

- За що його покарали? - Запитала вона, насупившись.

- Він розповів, кажу ж.

- Що розповів?

- Самі знаєте що. Секрет.

- Ну добре. Розкажи мені трошки про себе, Крістофер. Скільки тобі років?

- Тринадцять.

- І чим ти любиш займатися?

- На барабані трохи граю, але найкраще на губній гармоніці.

- Звідки ти?

- З Англії.

- У тебе є брати чи сестри?

- Тільки Крістін. Їй три роки.

Дороті уважно стежила за особою Крістофера, коли той говорив на кокні. Він був відкритим, щирим, щасливим і дуже відрізнявся від людини, з яким вона розмовляла напередодні. Повинно бути, Мілліган неймовірно хороший актор.

4 лютого, в свій третій візит, Дороті Тернер помітила, що молода людина, який увійшов до кімнати, тримається зовсім по-іншому. Він недбало сіл, відкинувся на спинку стільця і ??зарозуміло глянув на неї.

- Як ти сьогодні почуваєшся? - Запитала вона, майже боячись почути відповідь.

Він знизав плечима:

- Нормально.

- Скажи, будь ласка, як справи у Девіда і Крістофера?

Він насупився і впритул подивився на неї.

- Слухайте, леді, я не знаю, хто ви така.

- Я тут, щоб допомогти тобі. Ми повинні поговорити про те, що відбувається.

- Чорт, та я поняття не маю, що відбувається!

- Хіба ти не пам'ятаєш, як позавчора розмовляв зі мною?

- Розмовляв? Так я ніколи в житті вас не бачив!

- Ти можеш сказати, як тебе звати?

- Томмі.

- А прізвище?

- Просто Томмі.

- Скільки тобі років?

- Шістнадцять.

- Розкажи мені трошки про себе.

- Леді, я не розмовляю з чужими. Не лізьте до мене.

Протягом наступних п'ятнадцяти хвилин Дороті Тернер намагалася розговорити його, але Томмі залишався замкнутим. Вийшовши з будівлі в'язниці, вона трохи постояла на Фронт-стріт, думаючи про Крістофера і про свою обіцянку Девіду ніколи не видавати секрету. Вона розривалася між своєю обіцянкою і розумінням того, що адвокати Миллиган повинні знати про це. Пізніше доктор Тернер подзвонила в адвокатуру і попросила до телефону Джуді Стівенсон.

- Послухайте, - сказала вона, коли Стівенсон взяла трубку, - в даний момент я не можу говорити з вами про це, але якщо ви не читали книгу «Сивіла», дістаньте і прочитайте її.

Здивувавшись дзвінку Тернер, Джуді в той же вечір купила книгу і почала читати. Зрозумівши, про що йде мова, вона довго лежала в ліжку, дивлячись в стелю і думаючи: «Ну і ну! Множинна особистість? Невже Тернер натякала мені на це? »Вона уявила собі Миллиган, тремтіли при впізнанні; згадувала інші випадки, коли він був балакучий, жестикулював, жартував. Вона завжди пояснювала його мінливе поведінка депресією. А тепер раптом згадала, що сержант Вілліс розповів їй, як Мілліган вислизнув із гамівної сорочки, а доктор Расс Хілл говорив про надлюдською силою, яку часом демонстрував укладений. В її голові раптом зазвучав голос Миллиган: «Я не пам'ятаю того, що, за їхніми словами, зробив. Я нічого не знаю".

Джуді хотіла розбудити чоловіка і поговорити з ним про це, але знала, що скаже Ел. Вона знала, що сказав би будь-яка людина, якщо б вона спробувала розповісти йому, про що вона зараз думає. За три роки роботи адвокатом вона жодного разу не стикалася з клієнтом, подібним Міллігану. Джуді вирішила поки нічого не говорити і Гері. Вона повинна спочатку перевірити всі сама.

На наступний ранок вона зателефонувала Дороті Тернер.

- Послухайте, - сказала Джуді, - той Мілліган, з яким я зустрічалася і розмовляла в останні кілька тижнів, іноді поводився дивно. Настрій його різко змінювалося. Він імпульсивний. Але я не помітила настільки значних відмінностей, які привели б мене до висновку, що це схоже на випадок, описаний в «Сивіллі».

- Це якраз те, що мучить мене вже кілька днів, - сказала Тернер. - Я обіцяла нікому нічого не говорити і тримаю свою обіцянку. Я тільки порадила вам прочитати книгу. Але можливо, мені вдасться переконати його і він дозволить відкрити вам його секрет.

Нагадавши собі, що вона розмовляє з психологом з Південно-Західного центру - фактично зі стороною обвинувачення, - Джуді сказала:

- Що ж, вам вирішувати. Скажіть мені потім, як, по-вашому, мені слід вчинити.

Коли Дороті Тернер прийшла на четверту зустріч з Мілліганом, вона побачила переляканого маленького хлопчика, який назвався Девідом, як в перший раз.

- Я пам'ятаю, що обіцяла ніколи не видавати секрету, - сказала вона, - але я повинна розповісти Джуді Стівенсон.

- Ні! - Закричав Девід, схопившись зі стільця. - Ви обіцяли! Міс Джуді більше не мене любити, якщо ви їй розповісте!

- Вона буде тебе любити. Вона твій адвокат і повинна знати, щоб допомогти тобі.

- Ви обіцяли. Якщо ви порушите обіцянку, це буде все одно що брехня. Ви не можете розповісти. Я потрапив в біду. Артур і Рейджен сильно розсердилися на мене за те, що я проговорився, і ...

- Хто такий Рейджен?

- Ви дали обіцянку. А обіцянка - найважливіше на світі.

- Ти хіба не зрозумів, Девіде? Якщо я не розповім Джуді, вона не зможе врятувати тебе. Тебе можуть надовго посадити до в'язниці.

- Мені все одно. Ви обіцяли.

- Але ...

Його очі стали скляними, губи заворушилися, немов він розмовляв сам з собою. Потім він випростався на стільці, склав кінчики пальців разом і сердито подивився на неї.

- Мадам, ви не маєте права порушувати обіцянку, дану цьому юнакові, - сказав він з аристократичним британським прононсом, майже не ворушачи губами.

- Мені здається, ми не зустрічалися, - сказала Дороті, судорожно схопившись за підлокітники крісла і відчайдушно намагаючись приховати своє здивування.

- Він говорив вам про мене.

- Ти - Артур?

Він зарозуміло кивнув.

Дороті глибоко зітхнула.

- Отже, Артур, дуже важливо, щоб я розповіла адвокатам про те, що відбувається.

- Не бачу в цьому сенсу, - сказав він. - Адвокати вам не повірять.

- А може, варто спробувати? Я запрошу Джуді Стівенсон, щоб вона познайомилася з тобою, і ...

- Ні.

- Це могло б врятувати тебе від в'язниці. Я повинна...

Молода людина нахилився вперед і кинув на неї зневажливий погляд.

- Послухайте, міс Тернер! Якщо ви когось приведете сюди, інші будуть просто мовчати. Все це буде виглядати нерозумно, чи не так?

Після пятнадцатиминутного спору з Артуром Дороті помітила, що погляд співрозмовника став якимось тьмяним. Він відкинувся в кріслі, а коли знову випростався, голос його змінився і вираз обличчя стало дружелюбним.

- Ви не можете розповісти, - сказав він. - Ви дали обіцянку, а це є священним.

- З ким я зараз розмовляю? - Прошепотіла Дороті.

- З Алленом. Це я зазвичай розмовляю з Джуді і Гері.

- Але адвокати знайомі тільки з Біллі Мілліганом.

- Ми все реагуємо на ім'я Біллі, щоб секрет не розкрився. Але Біллі зараз спить. Він вже давно спить. Послухайте, міс Тернер, можна мені вас називати Дороті? Мати Біллі звуть Дороті.

- Ти говориш, що це ти здебільшого розмовляєш з Джуді і Гері. З ким ще вони розмовляли?

- Ну, вони про це не знають, тому що голос Томмі дуже схожий на мій. Ви вже знаєте Томмі. Це він вибрався із гамівної сорочки і з наручників. Ми дуже схожі, але говорю в основному я. Томмі дратується і ятрить. Він не вміє спілкуватися з людьми.

- З ким ще знайомі адвокати?

Він знизав плечима.

- Першим, кого побачив Гері, коли нас привезли в тюрму, був Денні. Він був сильно наляканий і збентежений. Денні мало знає про те, що відбувається, йому тільки чотирнадцять.

- А тобі?

- Вісімнадцять.

Дороті зітхнула і похитала головою.

- Ну добре ... Аллен. Ти здаєшся розумною людиною, а значить, повинен розуміти, що мене потрібно звільнити від обіцянки. Джуді і Гері повинні знати про все, щоб правильно побудувати захист.

- Артур і Рейджен проти цього, - сказав він. - Вони кажуть, що люди подумають, ніби ми божевільні.

- Але хіба це не варто того, щоб вийти з в'язниці?

Він похитав головою:

- Не мені вирішувати. Ми зберігали цей секрет все життя.

- А хто може вирішити?

- По правді кажучи, хто завгодно. Артур головний, але секрет належить всім. Вам Девід вже сказав, але таємниця не повинна вийти за межі кімнати.

Дороті спробувала пояснити йому, що це її обов'язок як психолога - розповісти про все його адвокатам. Але Аллен заперечив: немає ніякої гарантії, що це допоможе, а якщо підніметься газетна галас, то їхнє життя у в'язниці стане нестерпним.

З'явився Девід, якого легко було впізнати за його звичкам маленького хлопчика, і став благати її стримати обіцянку. Доктор Тернер попросила дозволу знову поговорити з Артуром - і той знову виник з похмурим виглядом.

- Повинен сказати, мадам, ви на рідкість наполегливі.

В його голосі чувся невдоволення. Дороті довго переконувала його, і нарешті їй здалося, що Артур починає здаватися.

- Зізнаюся, не люблю сперечатися з дамами, - сказав він і відкинувся назад. - Якщо ви вважаєте, що це необхідно, і якщо інші погодяться, я дам свою згоду. Але вам доведеться отримати згоду у кожного.

Потрібні були багато годин на те, щоб кожному «вийшов» пояснити ситуацію, не перестаючи при цьому дивуватися відбувалися трансформацій. На п'ятий день це був Томмі, не перестає колупати в носі.

- Отже, ти зрозумів, що я повинна розповісти міс Джуді.

- Леді, мені плювати, що ви там робите. Відчепіться від мене!

Аллен сказав:

- Ви повинні обіцяти, що чи не скажете нікому в світі, крім Джуді. А вона дасть слово, що не скаже нікому більше.

- Я згодна, - сказала Дороті. - Повір, ти не пошкодуєш.

В той же день вона попрямувала з в'язниці прямо в адвокатуру, розташовану на тій же вулиці, і поговорила з Джуді Стівенсон, пояснивши умови, які висунув Мілліган.

- Ви хочете сказати, що навіть Гері Швейкарт не повинен знати про це?

- Мені довелося дати слово. Добре вже, що вдалося вмовити його погодитися на те, щоб я розповіла вам.

- Не віриться мені у все це.

- І я теж не вірила, - погодилася Дороті. - Але обіцяю вам, що, коли ми зустрінемося з вашим клієнтом, вас чекає сюрприз.

Коли сержант Вілліс ввів Миллиган в кімнату для бесід, Джуді Стівенсон зауважила, що манерою поведінки її клієнт нагадує сором'язливого підлітка. Здавалося, він боявся сержанта, немов незнайому людину. Мілліган швидко підбіг до столу і сів поруч з Дороті Тернер, весь час потираючи зап'ястя. Він продовжував мовчати, поки Вілліс не втік.

- Поясни Джуді, хто ти такий, - попросила його Тернер.

Він забився в крісло і замотав головою, дивлячись на двері, ніби хотів переконатися, що сержант пішов.

- Джуді, - нарешті промовила Тернер, - це Денні. Ми з ним вже добре знайомі.

- Привіт, Денні.

Стівенсон постаралася не видати, наскільки її вразила зміна в голосі і виразі обличчя клієнта. Денні подивився на Тернер і прошепотів:

- Ось бачите? Вона дивиться на мене як на ненормального.

- Зовсім ні, - заперечила Джуді. - Просто я зніяковіла. Погодься, це незвичайна ситуація. Скільки тобі років, Денні?

Нічого не відповівши, він потер зап'ястя, немов йому тільки що розв'язали руки і він намагається відновити кровообіг.

- Денні чотирнадцять років, - сказала Тернер. - Він хороший художник.

- Що ти малюєш? - Запитала Стівенсон.

- Більше натюрморти, - сказав нарешті Денні.

- Це ти намалював ті пейзажі, які поліція знайшла у тебе в квартирі?

- Я не люблю малювати пейзажі. Я не люблю землю.

- Чому?

- Я не можу сказати, інакше він мене вб'є.

- Хто тебе вб'є?

Джуді з подивом виявила, що задає йому питання, усвідомлюючи при цьому, що не вірить жодному слову. Вона вирішила, що не піддасться на розіграш, і тим не менше була вражена блискучою містифікацією.

Мілліган закрив очі, і по його щоках побігли сльози.

Відчуваючи себе все більш і більш спантеличеною, Джуді уважно стежила за тим, як Мілліган йде в себе. Його губи беззвучно ворушилися, очі зробилися як скляні, потім знову ожили. Він озирнувся по сторонах, дізнався обох жінок і зрозумів, де знаходиться. Сівши зручніше, він поклав ногу на ногу і вийняв сигарету з правого носка, не виймаючи пачки.

- Є у кого-небудь сірники?

Джуді дала прикурити. Він глибоко затягнувся і випустив дим вгору.

- Ну, що новенького? - Запитав він.

- Поясни Джуді Стівенсон, хто ти.

Він кивнув і випустив кільце диму.

- Я Аллен.

- Ми раніше зустрічались? - Запитала Джуді, сподіваючись, що тремтіння в її голосі не дуже помітна.

- Кілька разів, коли ви або Гері приходили поговорити про мою справу.

- Але ми завжди розмовляли з тобою як з Біллі Мілліганом.

- Ми все реагуємо на ім'я Біллі, - відповів він, знизавши плечима. - Це позбавляє від необхідності весь час пояснювати. Але я ніколи не говорив, що я Біллі. Просто ви так вважали, а я не заперечував.

- Можна мені поговорити з Біллі? - Запитала Джуді.

- Ні ні. Вони змушують його спати. Якщо він вийде, він уб'є себе.

- Чому?

- Він все ще не розуміє, чому з ним так поводяться. Він нічого про нас не знає, знає тільки, що втрачає час.

- Що значить «втрачає час»? - Запитала Джуді.

- Це трапляється з кожним з нас. Ти десь знаходишся, щось робиш. І раптом - ти вже в іншому місці. Ймовірно, пройшов якийсь час, але ти не знаєш, що за цей час відбулося.

Джуді похитала головою:

- Це, мабуть, жахливо.

- Так, неможливо звикнути, - кивнув Аллен.

Коли увійшов сержант Вілліс, щоб відвести його в камеру, Аллен подивився на нього і посміхнувся.

- Це сержант Вілліс, - сказав він жінкам. - Мені він подобається.

Джуді Стівенсон покинула окружну в'язницю разом з Тернер.

- Тепер ви розумієте, чому я вас покликала, - сказала Дороті.

- Я прийшла сюди в повній впевненості, що зможу розгадати, в чому трюк, - зітхнувши, зізналася Стівенсон. - Але я не бачу трюку. Я переконана, що розмовляла з двома різними людьми. Тепер зрозуміло, чому він часом здавався таким різним. Я пояснювала це змінами настрою. Ми повинні розповісти Гері.

- Я з трудом отримала дозвіл на те, щоб розповісти вам. Не думаю, що Мілліган дозволить.

- Він повинен дозволити, - сказала Джуді. - Надто вже все ... дивно. Мені однієї не винести цей вантаж.

Покинувши стіни в'язниці, Джуді Стівенсон відчула себе в сум'ятті: був і страх, і збентеження, і роздратування на себе. Неможливо. Просто неймовірно. Але десь в глибині душі вона поступово починала вірити всьому цьому.

В той же день, трохи пізніше, їй додому подзвонив Гері і повідомив, що був дзвінок з контори шерифа: Мілліган знову намагався накласти на себе руки, розбивши голову об стіну камери.

- Забавно, - сказав Гері. - Переглядаючи його справа, я згадав, що сьогодні чотирнадцяте лютого, його двадцять і третього дня народження. І знаєш що ще ... сьогодні Валентинов день.

На наступний день Дороті і Джуді сказали Аллену, що абсолютно необхідно розповісти Гері Швейкарт про секрет.

- Ні ні та ні.

- Ти повинен дозволити, - наполягала Джуді. - Щоб врятувати тебе від в'язниці, про це повинні знати інші люди.

- Ви обіцяли. Такий був договір.

- Я знаю, - сказала Джуді. - Але це вкрай важливо.

- Артур каже «ні».

- Дай мені поговорити з Артуром, - сказала Дороті.

З'явився Артур і сердито подивився на обох.

- Це стає виснажливим. У мене безліч справ, я повинен багато про що подумати, багато вивчити. Не вважайте за образу, але я втомився від ваших домагань.

- Ти повинен дозволити нам розповісти все Гері, - сказала Джуді.

- Я категорично проти. Вже двоє людей знають - чи не занадто багато?

- Це необхідно, щоб допомогти тобі, - сказала Тернер.

- Я не потребую допомоги, мадам. Денні і Девід можуть потребувати допомоги, але це мене абсолютно не стосується.

- Хіба ти не зацікавлений в тому, щоб Біллі був живий? - Вигукнула Джуді, оскаженіла його зарозумілістю.

- Так, - спокійно відповів Артур, - але не такою ціною. Вони ж скажуть, що ми божевільні. Все виходить з-під контролю. Ми тільки тим і займаємося, що зберігаємо Біллі життя з тих самих пір, як він зробив спробу стрибнути з даху школи.

- З якою даху? - Запитала Тернер. - Як ви зберігаєте життя?

- Змушуємо його спати.

- Хіба ти не розумієш, як це може вплинути на наше діло? - Сказала Джуді. - Тюрма або свобода - це що, все одно? Або ти хочеш повернутися в Ліванський заклад?

Артур поклав ногу на ногу, поглядаючи то на Дороті, то на Джуді.

- Умова колишнє - згода всіх інших.

Через три дні Джуді Стівенсон все-таки отримала дозвіл розповісти секрет Гері Швейкарт.

Холодним лютневим вранці прямо з в'язниці вона попрямувала в свою контору. Налила собі кави, увійшла в кабінет Гері, стіл якого був вічно завалений паперами, і села, збираючись з духом.

- Гері, - почала вона. - Кинь свої чортові папери. Є новини про Біллі.

Коли вона закінчила розповідь про свої зустрічі з Дороті Тернер і Мілліганом, Гері подивився на неї так, немов Джуді сама зійшла з розуму.

- Я бачила це на власні очі, - наполягала вона. - Я говорила з ними.

Гері піднявся і став прогулюватися взад і вперед. Його нечесані волосся звисали на комір, мішкуватий сорочка наполовину вилізла з-під ремені брюк.

- Залиш це, - нарешті промовив він. - Нічого не вийде. Я і сам бачу, що з Біллі щось не так, але це не спрацює.

- Піди і переконайся сам. Ти не розумієш ... Я абсолютно впевнена.

- Піду, звичайно, але я цьому не вірю. І прокурор не повірить. І суддя. Я дуже ціную тебе, Джуді. Ти хороший адвокат і розбираєшся в людях. Але це шахрай. Я думаю, він обдурив тебе.

На наступний день о 3 годині дня Гері пішов з нею до в'язниці, плануючи пробути там не більше півгодини. Він повністю відкидав цю ідею. Але в міру того як він спостерігав одну особу за одною, його скептицизм змінювався цікавістю. Гері бачив, як переляканий Девід перетворюється в сором'язливого Денні, який пам'ятав, як зустрів Гері в той перший жахливий день, коли його привезли в тюрму.

- Я не розумів, що відбувається, коли вони увірвалися до мене в квартиру і заарештували мене, - сказав Денні.

- Чому ж тоді, коли там була бомба?

- Я не говорив, що там бомба.

- Ти сказав поліцейському: «Вона вибухне».

- Та це Томмі завжди твердить: «Не підходьте до моїх речей, вони можуть вибухнути».

- Чому він так говорить?

- Його і запитайте. Він електронник, вічно возиться з якимись дротами. Це була його коробка.

Швейкарт посмикав свою борідку.

- Майстер по паросткам і фахівець з електроніки ... Можна нам поговорити з Томмі?

- Не знаю. Томмі розмовляє тільки з тими, з ким хоче.

- Ти можеш викликати Томмі? - Запитала Джуді.

- Я не можу цього зробити. Це повинно саме статися. Я думаю, що можу попросити його поговорити з вами.

- Спробуй, - сказав Швейкарт, стримуючи усмішку. - Зроби, що можеш.

Здавалося, тіло Миллиган сховалося у власній оболонці. Обличчя його зблідло, очі зробилися скляними, немов звернулися всередину. Губи заворушилися, наче він розмовляв сам з собою. У маленькій кімнаті наростало напруження. Посмішка зійшла з обличчя Швейкарт, він затамував подих. Зіниці Миллиган забігали з боку в бік. Він озирнувся навколо, як пробуджений від глибокого сну, і доклав руку до правої щоки, немов хотів відчути її цілісність. Потім зарозуміло відкинувся у кріслі і сердито втупився на двох адвокатів.

Гері видихнув. На нього це справило враження.

- Ти Томмі? - Запитав він.

- А кому треба це знати?

- Я - твій адвокат.

- Ви не мій адвокат.

- Я той, хто збирається допомогти Джуді Стівенсон витягнути з в'язниці це тіло, кому б воно не належало.

- Обійдусь і без вас, містер. Мене жодна в'язниця не втримає, захочу піти - піду.

Гері зміряв його поглядом.

- Значить, це ти весь час вискакуєш із гамівної сорочки. Значить, ти - Томмі.

Мілліган сидів з нудьгуючим виглядом.

- Ну да, Томмі.

- Денні говорив нам про ящику з усякою електронікою, який поліція знайшла в квартирі. Він сказав, що це твій ящик.

- У нього завжди був довгий язик.

- Навіщо ти зробив фальшиву бомбу?

- Яка в біса бомба? Якщо прокляті копи занадто тупі, щоб дізнатися чорний ящик, я-то тут при чому?

- Що ти хочеш цим сказати?

- Що чув! Це був чорний ящик. Я хотів переплюнути систему телефонної компанії, ось і возився з новим телефоном для машини. Я обмотав ті циліндри червоною стрічкою, а безмозкі копи подумали, що це бомба.

- Ти сказав Денні, що вона може вибухнути.

- Та киньте ви! Я завжди говорю це малечі, щоб тримали руки подалі від моїх речей.

- Де ти вивчив електроніку, Томмі? - Запитала Джуді.

Він знизав плечима:

- Сам і вивчив. За книгами. З тих пір як себе пам'ятаю, завжди хотів знати, як працюють різні речі.

- А де навчився тікати, йти від небезпеки? - Запитала Джуді.

- Артур змусив. Хтось повинен вміти вислизнути, якщо кого-небудь з нас застукають. Я навчився керувати м'язами і кістками своїх рук. Потім зацікавився всілякими замками та засувами.

Швейкарт задумався на секунду.

- Пістолети теж твої?

Томмі заперечливо похитав головою.

- Рейджен - єдиний, кому дозволили мати справу зі зброєю.

- Дозволили? І хто ж дає дозвіл? - Запитала Джуді.

- Ну, це залежить від того, де ми знаходимося. Послухайте, я втомився видавати вам інформацію. Це робота Артура або Аллена. Запитайте кого-небудь з них, добре? Я йду.

- Почекай ...

Але Джуді запізнилася. Його очі стали порожніми, і він «пішов». З'явився інший. Він склав разом кінчики пальців, зробивши з долонь пірамідку. Коли він підняв голову, вираз його обличчя було зовсім іншим, і Джуді дізналася Артура. Вона представила його Гері.

- Ви повинні пробачити Томмі, - холодно сказав Артур. - Він досить нетовариський юнак. Якби він не розбирався так добре в електроніці і замках, думаю, я давно позбувся б від нього. Але його таланти дуже корисні.

- А які у вас таланти? - Запитав Гері.

Артур махнув рукою.

- Я тільки любитель. Трохи розбираюся в біології та медицині.

- Гері питав Томмі про пістолети, - сказала Джуді. - Ви ж знаєте, що це порушення умов дострокового звільнення.

Артур кивнув.

- Єдиний, кому дозволено поводитися зі зброєю, це Рейджен. Він відповідає за гнів. Це його спеціальність. Але йому дозволено користуватися зброєю тільки в цілях захисту і для виживання. Свою силу він може використовувати лише з добрими намірами, не завдаючи шкоди іншим. Ви знаєте, він здатний контролювати свій адреналін.

- Він користувався пістолетами, коли викрадав і ґвалтував тих чотирьох жінок, - сказав Гері.

- Рейджен ніколи нікого не гвалтував, - з крижаним спокоєм відповів Артур. - Я говорив з ним про це. Він став грабувати, тому що його турбували неоплачені рахунки. Рейджен визнає, що в жовтні пограбував трьох жінок, але абсолютно заперечує що-небудь подібне з жінкою в серпні, тим більше факт зґвалтування.

Гері нахилився вперед, пильно дивлячись в обличчя Артура, відчуваючи, як його власний скептицизм кудись зникає:

- Але докази ...

- До біса докази! Якщо Рейджен каже, що не робив цього, значить, не робив. Він не буде брехати. Рейджен грабіжник, а не насильник.

- Ось ти говорив з Рейдженом, - вступила в розмову Джуді. - Як це відбувається? Ви розмовляєте один з одним вголос або подумки? Це мова або думка?

Артур стиснув руки.

- По різному. Іноді розмова відбувається всередині, і, цілком ймовірно, ніхто з оточуючих не знає про це. Але коли ми одні, ми розмовляємо вголос. Я вважаю, що випадковий свідок такої бесіди, якби опинився поруч, напевно прийняв би нас за божевільних.

Гері випростався, вийняв хусточку і витер піт з чола.

- Хто цьому повірить?

Артур поблажливо посміхнувся:

- Я вже сказав, що Рейджен, як і всі ми, ніколи не бреше. Все життя люди вважали нас брехунами, тому для нас стало справою честі ніколи не брехати. І неважливо, вірять нам чи ні.

- Але ви не завжди хочете говорити правду, - зауважила Джуді.

- А приховування правди - це ж теж брехня, - додав Гері.

- Перестаньте, - сказав Артур, навіть не намагаючись приховати презирство. - Як адвокат, ви прекрасно знаєте, що свідок не зобов'язаний повідомляти інформацію, про яку його не питають. Ви перший сказали б клієнту, що він повинен відповідати лише «так» або «ні» і нічого більше, якщо тільки це не суперечить його інтересам. Якщо ви задасте кому-небудь з нас пряме запитання, то отримаєте правдиву відповідь або мовчання. Звичайно, деколи правда видобувається різними шляхами. Англійська мова за своєю природою двозначний.

Гері кивнув з задумливим виглядом:

- Я це запам'ятаю. Однак ми відхилилися від теми. Про пістолетах ...

- Рейджен набагато краще за інших знає, що саме сталося у випадках тих трьох злочинів. Чому б вам не поговорити з ним?

- Не зараз, - сказав Гері. - Ще не час.

- Я відчуваю, що ви боїтеся зустрітися з ним.

Гері гостро глянув на нього:

- А хіба ти не цього хочеш? Чи не тому ти говориш нам, який він злий і небезпечний?

- Я не говорив, що він злий.

- Але враження склалося саме таке.

- Гадаю, вам необхідно познайомитися з Рейдженом, - сказав Артур. - Ви зняли замок з ящика Пандори. Залишається підняти кришку. Але він не вийде, поки ви не захочете, щоб він вийшов.

- Він хоче поговорити з нами? - Запитала Джуді.

- Питання в тому, чи хочете ви поговорити з ним?

Гері раптом зрозумів, що одна тільки думка про те, що зараз з'явиться Рейджен, лякає його.

- Думаю, ми повинні з ним поговорити, - сказала Джуді, дивлячись на Гері.

- Він не заподіє вам шкоди, - запевнив їх Артур, натягнуто посміхаючись. - Він знає, що ви обидва тут, щоб допомогти Біллі. Ми говорили про це, і тепер, коли це вже не секрет, ми розуміємо, що повинні співпрацювати з вами. Це остання надія, як ясно висловилася місіс Стівенсон, щоб витягнути нас з в'язниці.

Гері зітхнув:

- Добре, Артур. Я не проти зустрітися з Рейдженом.

Артур відсунув своє крісло в дальній кут кімнати, щоб між ним і рештою було якомога більшу відстань. Погляд його став відсутнім, немов він дивився всередину себе. Губи його рухалися, рука стрепенулися вгору і торкнулася щоки. Щелепи стиснулися. Потім він ворухнувся, і його тіло змінило становище, прийнявши агресивну позу бійця, виготовити до стрибка.

- Даремно все це ... Не треба було відкривати секрет.

Вони з подивом слухали цей низький, грубий голос із сильним слов'янським акцентом, звучить самовпевнено і вороже. Голос гудів, заповнюючи всю крихітну кімнатку.

- Я вам ось що скажу, - сказав Рейджен, в упор дивлячись на них. Його обличчя спотворилося від напруги, очі блищали, брови зсунулися. - Навіть після того як Девід вибовкав наш секрет, я був проти.

Це не було імітацією слов'янського акценту. Його мова і справді була багата шиплячими звуками, як у людини, який виріс в Східній Європі, вивчив англійську, але так і не позбувся акценту.

- Чому ти був проти того, щоб ми дізналися правду? - Запитала Джуді.

- Та хто повірить? - Відповів він, стиснувши кулак. - Скажуть, що у нас не всі вдома, і все. А користі ніякої.

- Але це може допомогти вам уникнути в'язниці, - сказав Гері.

- Яке там «допомогти»? - Різко запитав Рейджен. - Я не дурень, містер Швейкарт. У поліції є докази, що я зробив пограбування. Я визнаю три пограбування біля університету. Тільки три. Але решта брехня, ніякої я не насильник. І ось ще що: якщо ми потрапимо в тюрму, я вб'ю малюків, так і знайте. Там не місце для маленьких. Це буде легка смерть.

- Але якщо ти вб'єш ... маленьких ... чи не буде це означати і твою смерть? - Запитала Джуді.

- Не обов'язково, - відповів Рейджен. - Ми ж різні.

Гері, нервуючи, запустив пальці в волосся.

- Послухай, коли минулого тижня Біллі - або хто там ще - розбив собі голову об стіну камери, на твій череп це не вплинуло?

Рейджен помацав лоб:

- Була справа. Але болю я не відчував.

- Хто відчував біль? - Запитала Джуді.

- Тільки Девід відчуває біль. Він все бере на себе. Девід ставить себе на місце іншого.

Гері почав міряти кроками кімнату, але коли він побачив, як напружився Рейджен, то вважав за краще знову сісти.

- Це Девід намагався розбити собі голову?

Рейджен заперечливо похитав головою:

- Це був Біллі.

- А-а, - протягнув Гері. - А я думав, що Біллі весь час спить.

- Так воно і є. Але це був його день народження. Маленька Крістін приготувала для нього вітальну листівку і хотіла вручити. Артур дозволив Біллі прокинутися з нагоди його дня народження і встати на пляму. Я був проти цього. Я - захисник. Це мій обов'язок. Може бути, і правда, що Артур розумніший за мене, але він людина і теж може помилятися.

- І що сталося, коли Біллі прокинувся? - Запитав Гері.

- Він став озиратися. Побачив, що знаходиться у в'язниці. Він подумав, що зробив щось погане, і тому розбив голову об стіну.

Джуді здригнулася.

- Чи бачите, Біллі нічого про нас не знає, - сказав Рейджен. - У нього - як ви це називаєте? - Амнезія. Напевно так. Один раз, ще в школі, «втративши» багато часу, він заліз на дах. Хотів стрибнути вниз. Я тримав його і зняв з плями. З тих пір він весь час спить. Артур і я змушуємо його спати, щоб захистити його.

- Коли це було? - Запитала Джуді.

- У день його народження, коли йому виповнилося шістнадцять років. У нього був поганий настрій, тому що батько змусив його працювати в цей день.

- Боже мій, - прошепотів Гері. - Спати цілих сім років?

- Він і зараз спить, прокидався лише на кілька хвилин. Не треба було дозволяти йому вставати на пляму.

- Хто ж все робить? - Запитав Гері. - Працює? Розмовляє з іншими людьми? До сих пір ніхто з тих свідків, з якими ми розмовляли, не згадував про британському або російською акценті.

- Це не російська, містер Швейкарт. Югославський.

- Вибач.

- Нічого, це так, для ясності. В основному люди розмовляють з Алленом або Томмі.

- Вони виходять і зникають, коли захочуть? - Запитала Джуді.

- Взагалі-то пляма контролюю я або Артур, коли як. У в'язниці я контролюю вихід - вирішую, хто виходить, хто залишається, тому що в'язниця - небезпечне місце. Як захисник, я володію владою і командую. Коли небезпеки немає, а треба ворушити мізками, командує Артур.

- А хто зараз контролює пляма? - Запитав Гері, розуміючи, що втратив професійну неупередженість і повністю залучений в це неймовірне явище.

Рейджен знизав плечима і озирнувся навколо:

- Це в'язниця.

Несподівано двері в кімнату відчинилися. Рейджен схопився, як кішка, зачула небезпеку, і приготувався до захисту, прийнявши стійку карате. Побачивши, що це один з адвокатів, який шукає незайняту кімнату для бесіди з клієнтом, Рейджен знову сів.

Хоча Гері планував провести з клієнтом хвилин п'ятнадцять, максимум півгодини, впевнений, що викриє шахрая, п'ять годин по тому, покидаючи в'язниці, він був абсолютно переконаний, що Біллі Мілліган - множинна особистість. Йдучи з Джуді по вулиці цим холодним ввечері, Гері раптом зрозумів, що у нього в голові крутиться абсурдна думка: поїхати до Англії та Югославії і пошукати там якісь сліди існування Артура або Рейджена. Не те щоб він вірив в такі явища, як, наприклад, реінкарнація або одержимість дияволом, але зараз, в заціпенінні чвалаючи по вулиці, він змушений був визнати, що в тій маленькій кімнатці він розмовляв сьогодні з різними людьми.

Гері глянув на Джуді, яка мовчки йшла поруч, теж приголомшена.

- Сдаюсь, - сказав він. - Я вірю. Вважаю, мені вдасться переконати Джо Енн, коли вона спитає, чому я знову пропустив вечерю. Але як, чорт забирай, ми зможемо переконати прокурора і суддю?

21 лютого доктор Стелла Керолін, психіатр Південно-Західного центру психічного здоров'я і колега доктора Тернер, інформувала державних захисників, що доктор Корнелія Уілбур (що стала відомою всьому світу після того, як вилікувала Сибіллу, жінку з шістнадцятьма особистостями) погодилася приїхати з Кентуккі 10 березня, щоб познайомитися з Мілліганом.

Готуючись до візиту доктора Уілбур, Дороті Тернер і Джуді Стівенсон поставили собі завданням переконати Артура, Рейджена і інших дозволити відкрити секрет ще одній людині. І знову цілими годинами були витрачені на вмовляння кожної особи окремо. До цього часу вони знали вже дев'ять імен та розмовляли з Артуром, Алленом, Томмі, Рейдженом, Девідом, Денні, Крістофером, але ще не познайомилися ні з Крістін, трирічної сестрою Крістофера, ні з «оригіналом», або «ядром», - Біллі , якого інші тримали в сплячому стані. Коли вони нарешті отримали дозвіл ознайомити з секретом інших людей, була організована група, що включає прокурора, який міг спостерігати зустріч доктора Уілбур і Миллиган у в'язниці округу Франклін.

Джуді і Гері поговорили з матір'ю Миллиган Дороті, його молодшою ??сестрою Кеті і старшим братом Джимом, але ніхто з них не говорив їм про жорстоке поводження з Біллі. Мати розповіла, що Челмер Мілліган бив її. Вчителі, друзі і родичі описували дивну поведінку Біллі Миллиган, говорили про його спроби самогубства і станах трансу.

Джуді і Гері були впевнені, що вони з повною підставою - підтвердженим усіма законними тестами в Огайо - можуть заявити, що їх підзахисний не в змозі перебувати під судом. Але вони розуміли, що є ще одна перешкода: якщо суддя Флауерс прийме до відома звіт Південно-Західного центру, то Біллі Миллиган пошлють в психіатричну клініку для обстеження і лікування. Вони не хотіли, щоб його поклали в державну клініку для душевнохворих злочинців в Лімі. Її репутація була їм добре відома за оповіданнями багатьох її колишніх пацієнтів, і вони розуміли, що їх клієнт там не виживе.

Доктор Уілбур повинна була зустрітися з Мілліганом в п'ятницю, але з особистих причин її плани змінилися. Джуді подзвонила Гері з дому, щоб повідомити йому про це.

- Ти сьогодні будеш в конторі? - Запитав він.

- Взагалі-то не збиралася.

- Ось в чому справа: Південно-Західний центр наполягає, що альтернативи Лімі немає, але щось мені підказує, що повинна бути.

- Послухай, - сказала Джуді, - в конторі страшна холоднеча. Ела немає вдома, і у мене топиться камін. Давай приїжджай. Я пригощу тебе ірландським кави, і ми все обговоримо.

Гері засміявся:

- Руки викручуєш! О'кей, я їду.

Через півгодини вони вже сиділи перед каміном. Гері грів руки, охопивши кухоль з кавою.

- Чесно зізнаюся, я злякався, коли вийшов Рейджен, - сказав він. - Але ось що дивно: він вселяє симпатію.

- Я теж так думаю, - відповіла Джуді.

- Артур називає його «хранителем ненависті». Я очікував побачити чорта з рогами, а з'явився чарівний і цікавий хлопець. Я повністю вірю йому, коли він заперечує згвалтування жінки на Нейшенуайд-Плаза в серпні, і тепер, коли Рейджен стверджує, що не гвалтував і тих трьох, я вже починаю сумніватися.

- Щодо першого випадку я згодна. Очевидно, його просто «повісили» на Рейджена. Зовсім інший образ дій. Але останні три жінки виразно було викрадено, пограбовані і згвалтовані. Все, що ми маємо, - продовжувала Джуді, - це уривки його спогадів про злочини. Слухай, ось що дивно: Рейджен каже, що він дізнався свою другу жертву. Що хтось із них зустрічав її раніше.

- І ще ми знаємо, що Томмі пам'ятає, як він був у ресторані для автомобілістів «У Енді», вони з третьою жертвою їли гамбургери, і він вважає, що на побаченні з нею був хтось із них.

- Поллі Ньютон підтверджує, що була зупинка біля ресторану. За її словами, у насильника був дивний вигляд і секс закінчився буквально через дві хвилини. Він сказав, що не може робити це, і звернувся до себе: «Білл, що з тобою відбувається? Зберися ». А потім він сказав їй, що йому потрібен холодний душ, щоб охолонути.

- І ще цей незрозумілий розмова про те, що він з товариства метеорологів і що у нього є «мазераті».

- Один з них хвастнув.

- О'кей, давай припустимо, що про все це не знаємо ні ми, ні одна з тих особистостей, з якими ми розмовляли.

- Однак Рейджен визнається в пограбуваннях, - сказала Джуді.

- Так, але заперечує згвалтування. Чому? Все це дивно. Ти можеш уявити собі, що три рази протягом двох тижнів Рейджен п'є і приймає амфетаміни і потім рано вранці біжить підтюпцем одинадцять миль через все місто до університету? А потім, після того як вибере жертву, раптом відключається ...

- Звільняє пляма, - поправила Джуді.

- Ну так. - Гері поставив чашку на столик, щоб наповнити її знову. - Отже, в кожному разі він звільняє пляму, а потім виявляє себе в центрі Коламбуса з грошима в кишені і вважає, що скоїв пограбування, як і мав намір. Але він не пам'ятає, як він це робив. Ні в одному з трьох випадків. Як він каже, хтось між цими моментами «крав час».

- Але є ще епізоди, - сказала Джуді. - Хтось кидав пляшки в ставок і стріляв по ним.

Гері кивнув:

- Ось і доказ, що це був не Рейджен. Згідно зі свідченнями жінки, спочатку він не міг вистрілити з пістолета. Тобто він порався з ним деякий час, поки не зняв з запобіжника. А потім не потрапив в пару пляшок. Такий фахівець, як Рейджен, не схибив би.

- Але Артур каже, що іншим заборонено брати пістолети Рейджена.

- Я уявляю, як ми це пояснюємо судді Флауерсу.

- А ми збираємося йому пояснювати?

- Не знаю, - відповів Гері. - Нерозумно будувати захист множинної особистості, спираючись на доводи про її божевіллі. Офіційно це класифікується як невроз, а не психоз. Я маю на увазі, самі психіатри кажуть, що множинні особистості не божевільні.

- Добре, - погодилася Джуді. - Тоді чому прямо не оголосити його невинним, не називаючи це божевіллям? Ми піддамо критиці поняття про навмисності дій, як в справі множинної особистості в Каліфорнії.

- Там була дурниця, дрібне правопорушення, - сказав Гері. - У нашому випадку питання життя і смерті.

Джуді зітхнула і втупилася на вогонь в каміні.

- Я тобі ось що скажу: навіть якщо суддя Флауерс буде згоден з нами, він все одно пошле його до Ліми. Коли Біллі був у в'язниці, він чув, що це за місце. Ти пам'ятаєш, що сказав Рейджен про евтаназію? Про те, що вб'є дітей, якщо Біллі пошлють туди? Схоже, він так і зробить.

- Тоді ми доб'ємося, щоб його послали в інше місце! - Сказала Джуді.

- Південно-Західний центр говорить, що Ліма - єдине місце, де лікують підсудних.

- Тільки через мій труп! - Вигукнула Джуді.

- Поправка, - сказав Гері, піднявши чашку з кавою. - Через наші трупи.

Вони чокнулись чашками, і Джуді наповнила їх знову.

- Я не можу змиритися з тим, що у нас немає вибору.

- Давай пошукаємо альтернативу, - запропонував Гері.

- Ти маєш рацію, - відповіла Джуді. - І ми її знайдемо.

- Такого ніколи ще не було, - сказав Гері, витираючи вершки з бороди.

- Ну і що? Біллі Миллиган теж раніше не було.

Джуді зняла з полиці пошарпаний примірник «Кримінального кодексу штату Огайо», і вони стали опрацьовувати його, по черзі читаючи вголос.

- Ще кави? - Запитала Джуді.

Він кивнув:

- Чорний, і міцніше.

Через дві години він змусив її прочитати ще раз уривок з кодексу. Джуді пробігла пальцем до кінця сторінки і знайшла розділ 2945.38:

«Якщо суд або журі визнають підсудного божевільним, рішенням суду він буде направлений в лікарню для психічно хворих або розумово відсталих, підвідомчу суду. Якщо суд вважатиме за доцільне, він може помістити підсудного в психіатричну клініку м Ліми до лікування, і після одужання обвинувачений, відповідно до закону, піддається суду ».

- Ось воно! - Вигукнув Гері, з гарматним тріском закривши книгу. - Лікарню, підвідомчу суду.

- Тут не сказано, що тільки Ліма.

- Ми знайшли!

- І все до сих пір повторюють, що немає альтернативи Лімі для попереднього ув'язнення.

- Тепер нам треба знайти іншу психіатричну клініку, підвідомчу суду.

- Слухай, я знаю одну таку. Працював там помічником психіатра після армії. Клініка Хардінга. Уортінгтон, штат Огайо.

- Вона підвідомча суду?

- Звичайно. Одна з найбільш консервативних і шанованих психіатричних клінік в країні. Належить до церкви Адвентистів Сьомого Дня. Я чув, як найсуворіші прокурори говорили: «Якщо доктор Хардінг-молодший каже, що клієнт божевільний, значить, він і є божевільний. Джордж не як інші лікарі, які обстежують пацієнта тридцять хвилин в інтересах захисту, а потім заявляють, що він неосудний ».

- Прокурори так кажуть?

Гері підняв праву руку, як для присяги.

- Сам чув. Я навіть думаю, це був Террі Шерман. Слухай, я згадав, як Дороті Тернер говорила, що вона проводила тести для Гардінга.

- Стало бути, в клініку Гардінга, - підсумувала Джуді.

Гері раптово задумався, обличчя його спохмурніло.

- Є одна проблема. Хардінгская клініка - дороге приватний заклад, а у Біллі немає грошей.

- Це нас не зупинить.

- Так, але як же ми помістимо Біллі туди?

- А ми влаштуємо так, щоб вони самі захотіли покласти до себе Біллі! - Рішуче сказала Джуді.

- І як ми це зробимо?

Через півгодини Гері змахнув сніг з черевиків і подзвонив у двері Гардінга. Посміхнувшись, він представив себе, бородатого чокнутого громадського захисника, перед консервативним авторитетним психіатром - онуком брата президента Уоррена Дж. Гардінга, ні більше ні менше - в його шикарному будинку. Краще б пішла Джуді, вона справила б більш сприятливе враження. Поки Гері підтягував краватку і оправляли мішкуватий піджак, двері відчинилися.

Джордж Хардінг виявився сорокап'ятирічним бездоганно одягненим, підтягнутим, гладко виголеним чоловіком з м'яким поглядом і тихим голосом. Він здався Гері зразком досконалості.

- Заходьте, містер Швейкарт.

Роздягнувшись в передпокої, Гері пішов за доктором Хардінг в вітальню.

- Ваше ім'я здалося мені знайомим, - почав доктор Хардінг. - Після вашого дзвінка я переглянув газети. Ви захищаєте Миллиган, молодої людини, який викрав чотирьох жінок на території Університету штату Огайо.

- Трьох, - поправив Гері. - Згвалтування в серпні на Нейшенуайд-Плаза - це інший випадок, і він напевно буде відкинутий. Повинен сказати, що наша справа прийняло, скажімо так, дещо незвичний оборот. І я хотів би почути вашу думку.

Хардінг запропонував Гері сісти на м'яку кушетку, а сам сів на стілець з жорсткою спинкою. Склавши докупи кінчики пальців, він уважно вислухав розповідь Гері - той не приховав нічого, згадавши і про бесіду в окружній в'язниці, наміченої на неділю. Хардінг задумливо кивнув, потім заговорив, ретельно підбираючи слова.

- Я поважаю Стеллу Керолін і Дороті Тернер. - Він деякий час думав про щось, дивлячись в стелю. - Тернер оформлена у нас на неповну ставку - вона тестує наших хворих. Дороті говорила зі мною про цю справу. Оскільки доктор Уілбур буде там ... - Він подивився на підлогу через пірамідку своїх долонь. - Я не бачу причин, чому і я не можу там бути. Ви говорите, у неділю?

Гері кивнув, не наважуючись говорити.

- Але я повинен сказати вам одну річ, містер Швейкарт. Я досить скептично ставлюся до синдрому, відомому як множинна особистість. Хоча доктор Корнелія Уілбур влітку тисяча дев'ятсот сімдесят п'ятого року прочитала в нашій клініці лекцію про Сивіллі, я не можу сказати, що так вже вірю цьому. У вашому випадку цілком можливо припустити, що пацієнт просто симулює амнезію. І все ж, якщо Тернер і Керолін будуть там ... і якщо вже доктор Уілбур зважилася на поїздку заради цього ... - Він підвівся. - Ніяких зобов'язань - ні від мого обличчя, ні від імені клініки. Але я буду радий бути присутнім на цій зустрічі.

Як тільки Гері приїхав додому, він подзвонив Джуді.

- Ей, радник, - весело сказав він, - Хардінг зацікавився!

У суботу, 11 березня, Джуді пішла до в'язниці, щоб сказати Міллігану, що плани змінилися і доктор Корнелія Уілбур прибуде тільки в неділю.

- Мені слід було попередити тебе вчора, - сказала вона. - Вибач.

Миллиган затрясло. По виразу обличчя вона зрозуміла, що говорить з Денні.

- Дороті Тернер більше не прийде, так?

- Звичайно прийде, Денні. Чому ти так подумав?

- Люди обіцяють, а потім забувають. Не залишайте мене одного!

- Не залишу. Але ти повинен тримати себе в руках. Завтра приїде доктор Уілбур, прийдуть Стелла Керолін і Дороті Тернер, прийду я ... і ще інші.

Його очі широко розкрилися:

- Інші? Які інші?

- Будуть ще доктор Джордж Хардінг з Хардінгской клініки і прокурор Берні Явіч.

- Чоловіки? - Ахнув Денні і затрясся так сильно, що зуби його застукали.

- Це важливо, Денні, важливо для твоєї захисту, - сказала Джуді. - Але ми будемо з тобою, Гері і я. Послухай, тобі потрібно прийняти що-небудь заспокійливе.

Денні кивнув. Джуді покликала охорону і попросила відвести її клієнта в камеру, поки вона сходить за медиком. Коли Джуді повернулася кілька хвилин по тому, Мілліган стояв, зіщулившись, в дальньому кутку кімнати. Обличчя його було в крові, з носа текла кров. Він знову розбив голову об стіну.

Молода людина байдуже глянув на неї, і вона зрозуміла, що це вже не Денні. І це дійсно виявився «хранитель болю».

- Девіде? - Запитала вона.

Той кивнув.

- Мені боляче, міс Джуді. Дуже боляче. Я не хочу більше жити.

Вона обняла його.

- Ти не повинен цього говорити, Девід. У тебе ще все життя попереду. У тебе є заради чого жити. Дуже багато людей вірять в тебе і допоможуть тобі.

- Я боюся йти до в'язниці.

- Тебе не пошлють до в'язниці. Ми будемо боротися, Девід.

- Я не зробив нічого поганого.

- Я знаю, Девід. Я вірю тобі.

- Коли Дороті Тернер знову прийде до мене?

- Я говорила ... - І раптом вона зрозуміла, що говорила про це тому, кого звали Денні. - Завтра, Девід. Ще з одним психіатром на ім'я Уілбур.

- Адже ви не розповісте їй наш секрет?

Вона заперечливо похитала головою.

- Ні, Девід. Що стосується доктора Уілбур, то я впевнена, що нам і не доведеться їй розповідати.

Недільний ранок 12 березня видався холодним, але сонячним. Берні Явіч вийшов з машини і попрямував до в'язниці округу Франклін, відчуваючи якесь дивне почуття. Вперше він, прокурор, буде присутній при тестуванні підзахисного психіатрами. Берні перечитував звіт з Південно-Західного центру і звіт поліцейських, але зовсім не уявляв, чого слід очікувати.

Він не міг повірити, що все імениті доктора серйозно ставляться до такого явища, як множинна особистість. На Берні не справив враження приїзд Корнелії Уілбур. Вона вірить в такі речі і, отже, буде шукати їх в Мілліганом. Але присутність Гардінга змінювало справу - в штаті Огайо не було більш шанованого психіатра. Ніхто не здатен обдурити доктора Хардінга. Для багатьох провідних прокурорів, які не поважають психіатрів, які проводять судово-психіатричне тестування, Джордж Хардінг-молодший був безумовним винятком.

Поступово підійшли всі інші, і їх розмістили у великій кімнаті зі складними стільцями, дошкою і письмовим столом, де в пересменок зазвичай збиралися поліцейські.

Явіч привітався зі Стелою Керолін і Шейлой Портер, працівником соціальної служби з Південно-Західного центру, і був представлений лікарям Уілбур і Хардінгу. Потім двері відчинилися, і він вперше побачив Біллі Миллиган. Поруч з ним, тримаючи його за руку, йшла Джуді Стівенсон. Дороті Тернер йшла попереду них, Гері - позаду. Всі четверо зайшли до кімнати. Побачивши так багато народу, Мілліган зупинився в нерішучості.

Дороті Тернер по черзі представила всіх Міллігану, потім підвела його до стільця поряд з Корнелією Уілбур.

- Доктор Уілбур, - тихо промовила Дороті, - це Денні.

- Здрастуй, Денні, - сказала Уілбур. - Рада познайомитись з тобою. Як ти себе почуваєш?

- Добре, - сказав він, не відпускаючи руки Дороті.

- Я розумію, що ти нервуєш, тут дійсно багато народу. Але всі ми тут тільки для того, щоб допомогти тобі, - сказала Уілбур.

Всі сіли. Швейкарт нахилився і прошепотів Явіча:

- Якщо ти не повіриш в те, що побачиш, то я здам свою адвокатську ліцензію.

Коли Уілбур почала задавати питання Міллігану, Явіч розслабився. Це була приваблива, енергійна жінка з яскраво-рудим волоссям і червоною помадою на губах. Вона розмовляла з Мілліганом спокійно, по-материнськи. Денні відповідав на питання і розповів їй про Артура, Рейдженом і Аллена. Корнелія повернулася до Явіча:

- Бачите? Це типово для множинних особистостей: він хоче говорити про те, що трапилося з іншими, але не каже, що трапилося з ним.

Після того як були задані ще питання і отримані відповіді, доктор Уілбур звернулася до лікаря Хардінгу:

- Це яскравий приклад диссоциативного стану істеричного неврозу.

Денні подивився на Джуді і сказав:

- Вона зійшла з плями.

Джуді посміхнулася і прошепотіла:

- Ні, Денні. В її випадку цього не відбувається.

- Напевно, всередині її дуже багато людей, - продовжував наполягати Денні. - Зі мною вона говорить так, а потім змінюється і починає говорити ті важливі слова, якими користується Артур.

- Я б хотіла, щоб суддя Флауерс був присутній тут, - сказала Уілбур. - Я знаю, що відбувається всередині цієї молодої людини. Я знаю, що йому дійсно потрібно.

Денні різко повернувся і докірливо подивився на Дороті Тернер:

- Ви сказали їй! Ви обіцяли, що чи не скажете, а самі сказали.

- Ні, Денні, - відповіла Тернер. - Я не говорила. Доктор Уілбур знає, в чому справа, тому що знає інших таких же людей, як ти.

Рішучим, але тихим голосом Корнелія Уілбур веліла Денні заспокоїтися. Ліву руку вона поклала собі на лоб, і блиск її діамантового кільця відбився в його очах.

- Ти повністю розслабився і тепер відчуваєш себе добре, Денні. Ніщо тебе не турбує. Розслабся. Що б ти не хотів зробити або сказати, все буде добре. Говори все, що ти хочеш.

- Я хочу піти, - сказав Денні. - Я хочу звільнити пляма.

- Що б ти не захотів зробити, ми згодні, Денні. Ось що я тобі скажу: коли ти підеш, я хочу поговорити з Біллі. Тим Біллі, якого так назвали, коли він народився.

Денні знизав плечима:

- Я не можу змусити Біллі прийти. Він спить. Тільки Артур і Рейджен можуть його розбудити.

- Добре, тоді скажи Артуру і Рейдженом, що мені потрібно поговорити з Біллі. Це дуже важливо.

З зростаючим подивом Явіч спостерігав, як погляд Денні став відсутнім, губи заворушилися, тіло раптом випрямилася і він в подиві озирнувся. Спочатку він мовчав, потім попросив сигарету.

Доктор Уілбур дала йому сигарету, і поки він сідав, Джуді Стівенсон шепнула Явіча, що єдиний, хто курить, це Аллен.

Уілбур ще раз випала сама і представила тих з присутніх, хто ще не був знайомий з Алленом. Явіч був вражений, наскільки змінився Мілліган, яким він став невимушеним і товариським. Він посміхався, говорив переконливо і гладко, дуже відрізняючись від сором'язливого підлітка Денні. Аллен відповів на питання доктора Уілбур про його інтересах: він грає на піаніно і на барабані, малює - в основному портрети. Йому вісімнадцять, і він любить бейсбол, хоча Томмі ненавидить цю гру.

- Добре, Аллен, - сказала Уілбур. - Тепер я б хотіла поговорити з Артуром.

- Гаразд, - сказав Аллен. - Зачекайте, я ...

Явіч в усі очі дивився, як Аллен швидко зробив пару глибоких затяжок, перш ніж піти. Ця маленька деталь здавалася такою природною - курнуть наостанок, перш ніж з'явиться Артур, який не курить. І знову погляд потьмянів, повіки заморгали. Молода людина відкрив очі, відкинувся на стільці, озирнувся з гордовитим виглядом і склав разом кінчики пальців, утворюючи пірамідку. Коли він заговорив, в його промові звучав аристократичний британський акцент.

Явіч насупився, прислухаючись. Він дійсно бачив і чув нову людину, що розмовляє з доктором Уілбур. Погляд Артура, його руху разюче відрізнялися від Аллена. Друг Явіча, бухгалтер з Клівленда, був британцем, і Явіч був вражений схожістю їх мовної манери.

- Мені здається, я не зустрічався з цими людьми, - сказав Артур.

Його представили всім, і Явіч відчув себе нерозумно, вітаючись з Артуром, немов той тільки що увійшов до кімнати. Коли Уілбур запитала Артура про інших, він описав роль кожного і пояснив, кому можна, а кому не можна виходити. Нарешті доктор Уілбур сказала:

- Ми повинні поговорити з Біллі.

- Будити його дуже небезпечно, - сказав Артур. - Ви знаєте, у нього манія самогубства.

- Дуже важливо, щоб з ним поговорив доктор Хардінг. Від цього може залежати результат суду. Свобода і лікування - або в'язниця.

Артур подумав, стиснув губи і сказав:

- Бачте, в даному випадку вирішую не я. Оскільки ми зараз у в'язниці - у ворожому оточенні, - провідне місце займає Рейджен, і тільки він приймає остаточне рішення, кому вставати на пляму.

- Яку роль у вашому житті відіграє Рейджен? - Запитала вона.

- Рейджен - захисник і охоронець ненависті.

- Добре, - різко сказала Уілбур. - Я мушу поговорити з Рейдженом.

- Мадам, я б порадив ...

- Артур, у нас мало часу! Багато зайнятих людей відмовилися від відпочинку в вихідний день, щоб прийти сюди і допомогти вам. Рейджен повинен погодитися, щоб Біллі поговорив з нами.

Знову застигле обличчя, погляд в одну точку, стан трансу. Губи заворушилися, наче йшов нечутний внутрішня розмова. Потім щелепи зціпив, а брови нахмурились.

- Неможливо, - прогримів низький голос слов'янина.

- Що ти маєш на увазі? - Запитала Уілбур.

- Не можна говорити з Біллі.

- Хто ти?

- Я Рейджен Вадасковініч. Хто ці люди?

Доктор Уілбур знову представила всіх, і Явіч знову здивувався зміні, цього вражаючого слов'янському акценту. Берні пошкодував, що не знає хоча б декількох фраз на сербсько-, щоб з'ясувати, чи тільки акцент це або Рейджен дійсно розуміє мову. Він хотів би, щоб доктор Уілбур з'ясувала це, і намагався сказати про це, але всіх попросили поки помовчати.

- Як ти дізнався, що я хочу поговорити з Біллі? - Запитала Рейджена доктор Уілбур.

- Артур цікавився моєю думкою. Я проти. Я захисник, і я вирішую, хто встане на пляму. Біллі вийде.

- Але чому?

- Ви ж доктор, так? Я вам так скажу: якщо Біллі прокинеться, він уб'є себе.

- Чому ти так впевнений в цьому?

Рейджен знизав плечима.

- Кожного разу, коли Біллі встає на пляму, він думає, що зробив щось погане, і намагається вбити себе. Я відповідаю за це. І кажу «ні».

- Які у тебе обов'язки?

- Захищати всіх, особливо маленьких.

- Розумію. І ти завжди виконуєш свої обов'язки? Маленьких ніколи не кривдили, їм не було боляче, тому що ти завжди охороняв їх від цього?

- Не зовсім так. Девід відчуває біль.

- І ти дозволяєш Девіду брати біль на себе?

- Це його завдання.

- Такий великий, сильний чоловік, як ти, дозволяє дитині брати на себе біль і страждання всіх?

- Доктор Уілбур, я не ...

- Тобі повинно бути соромно, Рейджен! Навряд чи ти можеш вважати себе незаперечним авторитетом. Я лікар і мала раніше справу з такими випадками. Я вважаю, що вирішувати, чи може Біллі вийти, маю право саме я, а тим більше, не той, хто дозволяє беззахисному дитині брати на себе біль, замість того щоб взяти хоча б частину болю на свої плечі.

Рейджен засовався на стільці зі збентеженим і винуватим виглядом. Він пробурмотів, що доктор Уілбур абсолютно не розуміє ситуацію, однак вона продовжувала говорити, тихо, але переконливо.

- Гаразд! - сказав він. - Ви відповідаєте за це. Але спочатку всі чоловіки повинні вийти з кімнати. Біллі боїться чоловіків через те, що зробив з ним його батько.

Гері, Берні і доктор Хардінг піднялися, щоб вийти з кімнати, але тут заговорила Джуді:

- Рейджен, дуже важливо, щоб доктор Хардінг залишився і побачив Біллі. Довірся мені. Доктора Гардінга цікавить медична сторона, і ти повинен дозволити йому залишитися.

- А ми вийдемо, - сказав Гері, показуючи на себе і на Явіча.

Рейджен оглянув кімнату, оцінюючи ситуацію.

- Я дозволяю, - сказав він, показуючи на стілець в дальньому кутку великої кімнати. - Але він повинен сісти туди і сидіти.

Джордж Хардінг, відчуваючи себе ніяково, слабо посміхнувся, кивнув і сів у кутку.

- І не рухатися! - Сказав Рейджен.

- Не буду.

Гері і Берні Явіч вийшли в коридор, і Гері сказав:

Глава перша |  глава третя
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати