На головну

ТОВСТІ КОРИЧНЕВИЙ КОНВЕРТ |  КРОЛИК І КУРКА |  Коротка історія ТРАКТОРІВ ПО-УКРАЇНСЬКИ |  ВЕСІЛЬНІ ФОТОГРАФІЇ |  дерьмовое МАШИНА |  Атласні ЗЕЛЕНИЙ ліфчик |  РІЗДВЯНІ ПОДАРУНКИ |  ВИСИТЬ, ЯК ганчіркою |  Недоїдені БУТЕРБРОД з шинкою |  ЖОВТІ ГУМОВІ РУКАВИЧКИ |

НА візит до психіатра

1.  Взаємодія експерта-психолога і експерта-психіатра при проведенні комплексних психолого-психіатричних експертиз.
  2.  Глава 16. Закон, суспільство і професія психіатра.
  3.  Дії чергового по станції при прийомі (відправленні) поїзда, у випадках перерви дій всіх засобів сигналізації та зв'язку
  4.  Документи, що подаються при прийомі на роботу. Трудова книжка.
  5.  Заборона відмови в прийомі на роботу в зв'язку з вагітністю або наявністю дитини
  6.  ІГРИ НА ПРИЙОМ У ПСИХОТЕРАПЕВТА
  7.  Випробування на детекторі при прийомі на роботу

Візит батька до психіатра закінчився повним тріумфом. Консультація тривала цілу годину, і лікаря з великими труднощами вдавалося ввернути слівце. Він виявився дуже культурним і інтелігентною людиною, сказав батько. Між іншим, індієць. Доктор був у захваті від татової теорії взаємовідносин між механізмами, що застосовуються при будівництві тракторів, і психологічними механізмами, який використовував Сталін для обробки людської свідомості. Доктор схвально поставився до зауваження Шопенгауера про зв'язок між генієм і божевіллям, але не захотів вступати в суперечку про те, чи не стало передбачуване безумство Ніцше наслідком сифілісу, хоч і змушений був визнати наявність раціонального зерна в батьківських міркуваннях про те, що геній Ніцше був просто не зрозумілий його недалекими сучасниками. Лікар запитав батька, чи не здається йому, що за ним стежать.

- Не не не! - Вигукнув батько. - Нихто, крім неї! - Він тицьнув пальцем в двері, за якими причаїлася Валентина. ( «Доктор Хотів дізнатися, чи не страждаю я параноєю, - сказав батько, - але я, канєшно, не піддаючись на ету хитрість».)

Валентина розлютилася, коли її не пустили на консультацію, оскільки вважала, що першою звернула увагу влади на душевний розлад батька. Але вона розлютилася ще більше, коли батько вийшов з променистою усмішкою переможця на обличчі.

- Дуже інтелігентний доктор. Сказавши, шо я не самошедшій. Ти сама самошедша!

Вона увірвалася в кабінет психіатра і почала поносити його на суміші з різних мов. Доктор покликав лікарняних служителів, і її попросили піти. Вона кинулася геть із кабінету, вивергаючи через плече образи на адресу індійців.

- Прекрасно, тато, значить, візит до психіатра пройшов успішно. Але що з твоєю головою? Де ти так вдарився?

- А, ето опьять Валентина. Коли у неї не вийшло відправити мене на дурдом, вона спробувала мене вбити.

Батько описав ще одну потворну сцену, що розігралася серед колонади лікарняного ганку, куди вони вийшли, як і раніше кричачи один на одного. Валентина штовхнула його, він втратив рівновагу і впав на кам'яні сходи, з усього маху стукнувшись головою. Потекла кров.

- Пішли, дурень, - сказала Валентина. - На ногах вже не стоїш. А ну швидко у машину, і поіхалі додому.

Навколо зібрався невеличкий натовп.

- Нє, геть од мене, убивця! - Закричав батько, розмахуючи руками. - Не піду я з тобою додому! - Його окуляри впали на землю, одна лінза розбилася.

З натовпу вийшла медсестра і оглянула рану на голові батька. Вона була не глибока, але сильно кровоточила. Сестра взяла його за руку:

- Краще відразу ж відвести вас в травматологію. Валентина схопила його за іншу руку:

- Не не не! Це мій чоловік! З ним усьо нормально! Я одвезу його додому на машині.

Дві жінки тягнули його в різні боки, а батько безперервно кричав:

- Убивця! Убивця!

Натовп роззяв тим часом росла. Медсестра покликала лікарняну охорону, і батька доставили у відділення швидкої допомоги, де і перев'язали рану. Валентина вперто не бажала відпускати його руку.

Але батько відмовився покинути відділення швидкої допомоги разом з Валентиною.

- Вона хоче мене вбити! - Кричав він всім, хто опинявся в межах чутності. Зрештою викликали соціального працівника, і моєму батькові з ефектно забинтованою головою дозволили переночувати в гуртожитку. На наступний день його ескортували додому в поліцейській машині.

Валентина зустріла батька з привітною посмішкою на обличчі:

- Заходь, голубчику. Улюблений мій! - Вона погладила його по щоці. - Ми більшо Не будемо сваритися.

Поліцейські були зачаровані. Вони погодилися випити чаю і засиділися на кухні довше, ніж належить, розмірковуючи про уразливість і дурості старих і про те, наскільки важливий належний догляд за ними. Поліцейські наводили приклади того, як літніх людей обманювали шахраї і як на них нападали на вулиці бандити. Далеко не у кожного старого є така дбайлива, любляча дружина. Приклади безпричинної жорстокості привели Валентину в жах.

Можливо, вона щиро в усьому розкаялася, сказав батько, оскільки після відходу поліцейських не стала на нього накидатися, а взяла його руку і поклала собі на груди, ніжно її погладжуючи і ласкаво журя батька за те, що їй не довіряв і допустив, щоб між ними пройшла тінь. Вона навіть не лаяла його за те, що він взяв коробку з документами і сховав у себе під ліжком. (Валентина її, звичайно ж, знайшла, а батькові, зрозуміло, не вдалося віднести її назад в багажник.) Або, можливо, хтось (місіс Задчук?) Пояснив Валентині сенс останньої пропозиції в листі адвоката.

Я відправила місіс Експерт-по-розлучень копію листа адвоката, а вона прислала місіс Понаїхали-ба вся-кі газетну вирізку. У ній йшлося про одного чоловіка з Конго, який прожив у Великобританії п'ятнадцять років, але тепер йому загрожувала депортація, оскільки він в'їхав в країну і перебував в ній весь цей час нелегально. Тим часом конголезець облаштував тут своє життя, відкрив власний бізнес і посів чільне становище в місцевій громаді. Районна церква організувала кампанію на його підтримку.

- По-моєму, очікуються зміни, - сказала Віра. - Нарешті влада починає прокидатися.

Я ж прийшла до прямо протилежного висновку: в цьому питанні влада не пробуджуються, а, навпаки, впадають в сплячку. Віяло сном від байдужих голосів в Лунар-хаусі і ситих голосів в далеких консульствах. Дрімала трійця з імміграційної комісії в Ноттінгемі - її члени рухалися немов сомнамбула. Абсолютно нічого не відбувалося.

- Віра, вся ця балаканина щодо депортації, всі ці широкомовні кампанії і листи в пресі покликані лише створити ілюзію активності. Насправді ж в більшості випадків нічого не відбувається. Зовсім нічого. Це звичайний спектакль.

- Саме цього я від тебе і чекала, Надія. Для мене завжди було абсолютно ясно, на чиєму боці твої симпатії.

- Справа не в симпатіях, Віра. Вислухай мене. Наша помилка в тому, що ми сподівалися на владу. Але влада її не виженуть. Ми повинні видворити її самі.

З тих пір як я взула «шпильки» місіс Понаїхали-ба всякі, у мене змінилася хода. Раніше я ставилася до імміграції ліберально - напевно, просто вважала, що люди мають право жити там, де їм хочеться. Але тепер у мене перед очима стояли цілі орди Валентин, що прибувають з усіх усюд на кораблях і ломляться через митниці в Рамсгіт, Фелікстоу, Дуврі і Ньюхейвене, - натовпу цілеспрямованих, рішучих і скажених іммігрантів.

- Але ти ж завжди була на її боці.

- Тепер все змінилося.

- Напевно, причина в тому, що ти - соціальний працівник. Тут нічого не вдієш.

- Я не соціальний працівник, Віра.

- Чи не соціальний працівник? - Настала пауза. У телефоні тріщало. - А хто ж ти?

- Я викладач.

- Ах, викладач! І що ж ти викладаєш?

- Соціологія.

- Але ж саме це я і маю на увазі.

- Соціологія і соціальна робота - різні речі.

- Невже? І в чому ж їх відмінність?

- Соціологія - наука про соціум, про різних громадських силах і групах і про те, чому вони поводяться так чи інакше.

Пауза. Вона відкашлялась:

- Але це ж дуже захоплююче!

- Нуда, мені теж так здається.

Знову пауза. Я почула, як на тому кінці дроту Віра закурила.

- Ну і чому ж Валентина поводиться подібним чином?

- Тому що вона в безвихідному становищі.

- Ах да. У безвихідному становищі. - Вона глибоко затягнулася.

- Пам'ятаєш, Віра, як ми самі перебували в безвихідному становищі?

Гуртожиток. Притулок для біженців. Односпальне ліжко на двох і туалет в кінці двору з порваній на квадратики газетою.

- Наскільки ж безвихідним має бути положення, для того щоб стати злочинницею? Або повією?

- Заради своїх дітей жінки завжди готові вдатися до крайніх заходів. Я б зробила те ж саме заради Анни. Впевнена. Хіба ти не зробила б те ж саме заради Лексі або Аліси? Хіба мама не зробила б те ж саме заради нас з тобою, Віра? Якби ми опинилися в безвихідному становищі? Якби не було іншого виходу?

- Ти не розумієш, про що говориш, Надя.

Я лежала ввечері в ліжку і думала про те конголезця. Уявляла собі нічний стукіт у двері: серце вистрибує з грудей, і ось вже хижак і жертва дивляться один одному в очі. Попався! Уявляла собі друзів і сусідів, що стоять на тротуарі, Задчуков, махають хусточками, витираючи сльози. Представила чашку ще теплого кави, залишену в поспіху на столі: кава вистигає, потім покривається пліснявою і нарешті висихає, перетворюючись в коричневу скоринку.

Майку не подобалась місіс Понаїхали-ба всякі. Він одружився з іншою жінкою:

- Депортація - жорстокий, огидний метод поводження з людьми. Це не вирішення проблеми.

- Знаю-знаю, але ...

На наступний ранок я зателефонувала за номером, вказаним в верху листа, отриманого Валентиною з консультативної імміграційної служби. Там мені дали номер аеропорту «Іст-Мідлендс». На свій подив, я потрапила на жінку з коричневим портфелем і синім «Фіат», заїжджали незабаром після одруження. Вона не очікувала мене почути, але відразу згадала батька.

- Я душею відчула: щось тут не так, - сказала вона. - Ваш тато здавався таким, ну ...

- Я знаю.

У неї був приємний голос - набагато приємніше, ніж можна було очікувати, судячи з опису батька.

- Адже справа не тільки в окремих спальнях, а в тому, що вони, мабуть, чи не робили разом нічого.

- Але що ж тепер буде? Чим все скінчиться?

- Цього я сказати не можу.

Я дізналася, що депортацію, якщо така передбачається, здійснюватиме вже не імміграційна служба, а місцева поліція за дорученням Міністерства внутрішніх справ. У кожному районі є офіцери поліції, приписані до місцевих поліцейських дільниць, але спеціалізуються з імміграційних питань.

- Цікаво було з вами поговорити, - додала вона. - Зазвичай приїжджаєш в будинок, пишеш звіт, а люди потім розчиняються в повітрі. Нечасто доводиться визнати, що ж з ними потім сталося.

- Але ж нічого поки і не відбулося.

Я подзвонила в центральний поліцейську дільницю Пітерборо і попросила запросити до телефону офіцера, що спеціалізується по імміграційних питань. Мене відправили в Сполдінг. Офіцера, прізвище якого мені назвали, не було на чергуванні. Я передзвонила на наступний день. Очікувала почути чоловічий голос, але Кріс Тайдсуелл виявилася жінкою. Коли я розповіла їй історію батька, вона відреагувала дуже сухо.

- Ні павізло вашим татуся. Ви сталкнулся з атпетимі нігадяімі. - У неї був молодий життєрадісний голос, і вона говорила з сильним кембріджшірскім акцентом. Мабуть, в її послужному списку було не так вже й багато депортацій.

- Послухайте, - сказала я, - коли все буде позаду, я напишу про це книгу і покажу вас героїчним молодим офіцером, який врешті-решт привернув її до відповідальності.

Вона засміялася:

- Я зроблю все, шта в маих силах, але ні пітайті асобі ілюзій.

До закінчення суду їй нічого не вдасться зробити. Потім Валентина зможе отримати дозвіл на апеляцію за сімейними обставинами. І тільки після цього, можливо, буде підписаний наказ про депортацію.

- Пазваніті мені чіріз нідельку поїли слухання.

- Про вас могли б зняти фільм. З Джулією Робертс у головній ролі.

- Ви так Гавар'я, ніби у вас бізвихаднае палаженіе.

Чи зуміє Валентина протриматися до вересня, любовно воркуя з ним, називаючи голубчиком і дозволяючи гладити собі груди? Я чомусь сумнівалася. Чи довго протягне худий як палиця, дихаючий на ладан батько, сидячи на дієті з консервів з шинкою, вареної моркви, яблок- «Тосіба» та періодичних побоїв? Мабуть, недовго.

Я подзвонила сестрі:

- Ми не можемо чекати до вересня. Потрібно її витурити.

- Так, ми дуже довго все це терпіли. Насправді я звинувачую ... - Вона запнулася. Я майже розчула скрегіт словесних гальм.

- Нам потрібно діяти спільно, Віра. - Я намагалася її задобрити. У нас все так добре виходило. - Просто ми повинні переконати папу змінити своє ставлення до розлучення.

- Ні, потрібно вжити термінових заходів. Спочатку отримати ордер на її виселення. Розлученням можна буде зайнятися пізніше.

- Але чи погодиться він на це? Тепер, коли вони знову живуть душа в душу, він абсолютно непередбачуваний.

- Він божевільний. Просто божевільний. Що б там не говорив психіатр.

Психіатри і раніше вже визнавали батька здоровим. Це сталося, як мінімум, один раз - тридцять років тому, коли я проходила, за його словами, «троцькістський етап». Я дізналася про це випадково. Батьків не було вдома, і я рилася в їх спальні - в тій самій кімнаті з важкої дубової меблями і безглуздим малюнком на шторах, яку Валентина перетворила тепер в свій будуар. Не пам'ятаю, що саме я шукала, але виявила дві речі, які мене шокували.

Першою був лежав на підлозі під ліжком зім'ятий гумовий мішечок, наповнений липкою білястої рідиною. Я в жаху втупилася на це саме інтимне чоловіче виділення. Безсоромне свідоцтво того, що мої батьки робили статевий акт не тільки в тих двох випадках, коли були зачаті ми з Вірою. Батьківська сперма!

Другим був висновок психіатра з районної лікарні Пітерборо, датоване 1 961 роком. Воно лежало серед паперів в одному з ящиків трюмо. У висновку зазначалося, що батько записався на прийом до психіатра, вважаючи, що відчуває патологічну ненависть до своєї дочки (до мене, а не до Віри!). Ця ненависть була такою нав'язливою і всепоглинаючої, що він побоювався, що не симптом це душевної хвороби. Психіатр докладно поговорив з батьком і прийшов до наступного висновку: з огляду на пережитий батьком досвід комунізму, немає нічого дивного в тому, що він ненавидить свою дочку за її комуністичні погляди. Насправді це навіть природно.

Я читала цей висновок зі зростаючим подивом, а потім зі злістю, яку викликав у мене сам батько і його анонімний психіатр, який пішов по шляху найменшого опору і не розчув батьківській благання про допомогу. Які ж вони обидва дурні! Мамина сім'я перенесла неймовірні приниження, і у мами було набагато більше причин ненавидіти мене за те, що я комуністка, але вона чомусь не переставала мене любити навіть в самі бурхливі мої роки, хоча мої слова, напевно, зачіпали її за живе.

Я склала документи в ящик. А використаний презерватив загорнула в газету і кинула у відро для сміття, щоб хоч якось захистити маму від його ганебного вмісту.

МАЛЕНЬКИЙ ПОРТАТИВНИЙ КСЕРОКС |  МОЯ МАМА носить капелюх
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати