Головна

Пальметто, Південна Кароліна, 1976 5 сторінка |  Пальметто, Південна Кароліна, 1976 6 сторінка |  Пальметто, Південна Кароліна, 1976 7 сторінка |  Пальметто, Південна Кароліна, 1976 8 сторінка |  Атланта, Джорджія, 1981 |  Моргантаун, Південна Кароліна, 1977 |  Колумбія, Південна Кароліна, 1978 |  Таллахассі, Флорида, 1983 |  Лос-Анджелес, Каліфорнія, 1991 |  Пальметто, травень 1991 1 сторінка |

Пальметто, травень 1991 3 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

XXII

- Так би мовити, мам?

- Що так сказати?

Грем відірвав погляд від спортивного журналу, який гортав, лежачи на животі на підлозі вітальні.

- У тебе це смішно виходить. Більшість чорних хлопців так говорять один одному.

- Одного разу я зустріла білої людини, який все фрази починав з «так сказати», і це так мене дратувало, що я відправила його до в'язниці.

Грем перекинувся на спину і сіл.

- Чи не жартуєш?

- Не жартую.

Його темне волосся були скуйовджене, очі блищали. Якийсь час вона не соромлячись дивилась на нього. Джейд все ще не могла надивитися на нього з тих пір, як тиждень тому він і Кеті приїхали в Пальметто. За шість тижнів розлуки вона дуже за ним скучила. Це було найдовшої розлукою для них.

- Якщо ти мені не віриш, - сказала Джейд, - запитай містера Берка, коли наступного разу побачиш його. Він краще за мене знає, що ця людина знаходиться у в'язниці.

- Містер Берк такий класний.

- Класний?

Джейд спробувала прикласти це слівце до Берк. Він працював несамовито і кожен перерву в роботі - через погодні умови або неякісних матеріалів - сприймав як особисту образу. Він звів сумлінність на рівень фанатизму. Будівництво перетворилося через нього в «хрестовий похід». Він був одержимий фабрикою так само, як і Джейд.

- Я здогадуюся, чому ти називаєш його «класним». - Джейд навмисно промовила це байдужим тоном.

Вона не знала за Діллоном ніяких вад. В її присутності він ніколи не бував п'яним і не лаявся. Якщо він і зустрічався з жінками, то не в своєму вагончику. Наскільки вона знала, він жодного разу не приводив жінок на будмайданчик.

- Коли я вперше зустрів його, то подумав, що він мужик - міцний горішок, - сказав Грем.

- Горішок?

- Адже він майже не посміхається.

- Так, думаю, ти маєш рацію, - сказала Джейд задумливо. Кілька разів, правда, вона бачила, як він посміхається, але то була демонстрація самоіронії.

- А в перший раз, коли ти взяла мене на будмайданчик, він накричав на мене, коли я забрався на бульдозер.

За короткий час, що він був в Пальметто, Грем вже тричі побував з нею на будмайданчику. Він був у захваті від цього. Але зараз у неї виникли сумніви: можливо, саме Діллон, а не котлован так приваблював Грема.

- А я рада, що Діллон накричав на тебе. Не справа грати з подібними машинами. Це небезпечно.

- Те ж саме стверджує містер Берк. Він сказав, що у людей, які заграють з небезпекою, замість мізків - лайно.

- Грем!

- Це він так говорить, мам, а не я. Я тільки тобі розповідаю, як все було.

- Які ще приємні вирази ти запозичив у містера Берка?

Грем хихикнув.

- Мені здається, що він любить мене, але вся його любов зникла, коли він побачив, як я і Ленер піднімаємося на купу гравію.

- Ленер?

- Його пес. Так він кличе її. Коротше, я видираюся на купу, немов скелелаз на вершину гори, як раптом з вагончика вибігає містер Берк і кричить, щоб я сліз під три чорти звідти. Ось що він сказав, мам. Потім він схопив мене і довго тряс, запитуючи, чи є у мене хоч крапля розуму і знаю я, що хлопці часто гинуть, коли їх засипає гравієм. Я відповів йому, що вже не дитина, Тоді він сказав: «А ти хіба не дорослий. І поки ти тут, будеш робити, що я скажу ». Він був страшенно наляканий, тому що, коли він говорив так спокійно і зло, то під його вусами не видно було, як рухаються губи, розумієш?

- Так розумію. - Джейд ще не бачила, як Діллон втрачає самовладання. Але як і Грем, часто ловила себе на тому, що спостерігає за його губами і вусами, намагаючись вловити їх рух.

- Він тебе не образив?

- Чорта з два! Тобто я хочу сказати, як би не так. Потім він вибачився, що схопив мене. Він сказав, що, коли побачив, як ми з Ленер піднімаємося на гравій, і уявив, що можемо провалитися, він так злякався, що від страху трохи в штани не наробив. - При цих словах Джейд насупилася. І знову Грем простодушно розсміявся. Хлопчикові подобалося вимовляти слова, які йому зазвичай заборонялося вживати. - Він стиснув мені руку так, що ледве кістки не переламав.

Сила Диллона ніколи не викликала сумніву. Не раз Джейд спостерігала з вікна свого пересувного офісу, як він працює, не підозрюючи, що за ним спостерігають. Широким і впевненим кроком він обходив котлован. Навіть на відстані вона могла відрізнити його серед інших робочих по капелюсі і темним очками. І, звичайно ж, по вусах.

- ...Якщо можна. Можна, мам?

- Прости, Грем. Що ти хочеш зробити?

Він витріщив очі, як це зазвичай роблять підлітки, коли батьки демонструють непрощенну дурість.

- Можна поїхати на будівництво на велосипеді? Я знаю дорогу.

- Але це ж кілька миль?

- Будь ласка, мамочко!

- Можна подумати, що тут ведуть переговори великі шишки, - сказала Кеті. Вона увійшла до кімнати, несучи тацю з печивом і напоями: стакан молока для Грема, по чашці кави для Джейд і себе. - Вам треба підкріпитися, щоб продовжувати.

За короткий час, що вони були тут, Кеті зуміла перетворити їх будинок в затишне житло. Джейд не уявляла раніше, наскільки Кеті дорога і потрібна їй, поки не пожила останні шість тижнів без неї. Кеті робила все покупки, готувала на всіх і стежила за будинком. Вона любила цим займатися, і все у неї виходило чудово. Без суєти і турботи про кого-то вона вважала б своє життя безглуздою.

Кеті поставила тацю на чайний столик і сіла поруч з Джейд на канапу.

- Що ви сьогодні обговорюєте?

Уплітаючи свіже шоколадне печиво, Грем пояснив:

- Містер Берк сказав, що я можу приїхати на будмайданчик, коли захочу. Що в тому поганого, якщо я піду туди на велосипеді?

- По-перше, на велосипеді туди їхати далеко. По-друге, будмайданчик - не місце для ігор. Ти будеш заважати робочим, з тобою може щось трапитись. І потім, тобі треба шукати друзів свого віку.

- Я вже познайомився з сусідськими хлопцями.

Джейд сподівалася, що за літо він з ким-небудь подружиться і восени легше звикне до нової школи. Проводити час з хлопчиками його віку, на її думку, було краще, ніж крутитися навколо цього відлюдька - її генерального підрядника.

- У містера Берка багато інших справ, йому колись розважати тебе.

- Але він же сказав, що я можу приїжджати, мам. Тобі що, не хочеться, щоб мені було весело? - Пробурчав Грем.

Кеті, як хороший дипломат, втрутилася:

- Може бути, мені краще запросити містера Берка повечеряти у нас на днях?

- Ось чудово! Якраз те, що потрібно, - сказав радісно Грем.

- Я не впевнена, - розлютилася Джейд.

- Чому, мам?

- Він же нікуди не ходить, вечеряє щовечора в своєму вагончику в поодинці, - м'яко заперечила Кеті. - Я впевнена, що він не відмовиться від домашньої їжі.

- Якщо йому подобається жити як самітника, то ми повинні поважати його звички.

Така делікатна відмовка була непереконлива. Якщо на їхніх обличчях і не відбилося несхвалення, то Джейд все одно зрозуміла це. Правда полягала в тому, що вона і Діллон щодня занадто багато часу проводили разом. Він був настільки компетентний, що вона зловила себе на тому, що радиться з ним по кілька разів на день. Один до одного вони ставилися доброзичливо, але строго по-діловому. Саме такими їх відносини повинні залишатися і далі.

- Ти так і не відповіла. Можна мені їздити туди на велосипеді? - Нагадав їй Грем. - Будь ласка, мам. Пальметто ж - не Нью-Йорк. Тут не може трапитися нічого поганого.

Тремтячою рукою Джейд поставила чашку кави на піднос.

Кеті швидко заступилася.

- Дай їй день-два обміркувати це, Грем. Ти вже з'їв свою печиво, тому допоможи мені вимити посуд. Віднеси піднос на кухню, будь ласка. Я зараз прийду туди. А тепер - зась!

Грем неохоче встав, взяв тацю і пішов на кухню. Коли він був досить далеко, щоб їх не чути, Кеті поклала свої долоні на міцно стиснуті на колінах руки Джейд.

- Джейд, він сказав перше, що йому спало на думку!

- Але ж він не знає ... Поки ця банда мене не згвалтувала, я теж думала, що тут нічого поганого не може статися.

Кеті обережно підбирала слова:

- Я знаю, що ти завжди уникала розмов з Гремом про його батька ...

- Я не змінила свого рішення.

- А що, якщо він дізнається про це від когось іншого? - Стривожено запитала Кеті. - Що, якщо в один прекрасний день хтось підійде до нього і спитає, який з тих трьох його батько?

- Люди, які знають про те, що трапилося, чи не будуть розповідати про це. Та й вони не знають, що Грем - дитя тієї ночі.

- Твої вороги, Патчетт і шериф Джоллі, - найважливіші люди в місті. Коли вони дізнаються про Грема, то дуже просто вирішать цю задачку.

- І що потім? Визнають, що згвалтування було? Навряд чи вони зважаться ...

Кеті дивилася в обличчя подруги.

- Джейд, я ніколи не втручалася в твоє особисте життя. Якби я наполягла, то, може бути, ти б вийшла за Хенка Арієтта кілька років тому. Я ніколи не дозволяла собі радити, що ти повинна і чого не повинна робити.

- Тепер це зміниться?

Старший не прореагувала на сарказм молодшої і шепнула:

- Нехай все залишиться як є.

- Чи залишиться що?

- Я не така дурна, Джейд. Я ж розумію, що не заради примхи ти вибрала Пальметто для будівництва фабрики. Хіба ти повернулася сюди не для того, щоб помститися?

Кеті ще міцніше стиснула руки Джейд.

- Твої успіхи вже можна вважати помстою. Ти подолала стільки перешкод на своєму шляху. У тебе є Грем. Що ще тобі треба? Нехай так все залишається.

- Я не можу, Кеті. - Джейд навіть не спробувала спростувати її слова. - Я чекала роки, жила для цього і тепер не можу повернути назад.

- Я боюся за тебе. Те, що ти задумала, - самогубство. Вони можуть знищити тебе до того, як ти знищиш їх.

- Я не хочу нікого знищувати. Якби я хотіла, то просто вбила б їх п'ятнадцять років тому. Я думала про це. - Джейд похитала головою. - Вбити їх - занадто простий вихід. Мені треба, щоб вони втратили те, що для них найдорожче, як я колись втратила свою невинність, хлопця, якого любила. Я хочу бачити, як впадуть всі їхні плани, як колись мої. Але найбільше я хочу помститися за смерть Гері. Вони вбили його, Кеті, навіть не підносячи пістолета до його голові і не натиснувши на курок. Я не заспокоюся, поки вони не заплатять за його життя дорогою ціною.

Джейд говорила тихо, майже пошепки:

- Він був такий ідеаліст. Ми мріяли скинути Патчетт з їх трону, покінчити з їх економічної тиранією над Пальметто. Вони знущаються над людьми, у яких немає ні грошей, ні сили, ні впливу, Я теж була в їх влади п'ятнадцять років тому. Закони - не для них. У цих людей немає совісті, і вони будуть збільшувати число своїх жертв і тримати місто в своїх руках до тих пір, поки їх хтось не зупинить. - В її голосі знову зазвучала рішучість. - П'ятнадцять років я витратила на те, щоб у мене з'явилася ця можливість, і тепер не можу все це перекреслити.

Якийсь час Кеті мовчала, потім благальним поглядом подивилася на Джейд.

- Розкажи Грему, що з тобою сталося. Адже ці негідники не сидітимуть склавши руки. Вони будуть намагатися дістатися до тебе через Грема. Розкажи йому все раніше, ніж це зробить хтось із них.

Джейд визнала, що в словах Кеті є своя правда. Але вона могла б розповісти їй і про Велта, яка в самогубстві батька звинувачувала дочку. Що, якщо вона розповість Грему про те згвалтуванні, а він може, не розібравшись, взяти на себе провину за своє зачаття? Джейд не хотіла брати на сина тягар, який буде тиснути на нього все життя.

- Ні, Кеті, він ніколи не повинен дізнатися.

Питання про те, чи дозволити Грему поїздки на велосипеді на будмайданчик, Джейд відклала на час, поки Діллон виїхав з міста для переговорів про постачання бетону.

- Він попросив мене доглянути, щоб Ленер без нього не голодував, - розповіла вона Грему, повернувшись увечері додому. - Тому немає сенсу обговорювати питання про твої поїздки туди. Ми поговоримо про це, коли містер Берк повернеться.

Грем впав духом.

- Коли ж це буде? Через сто років?

- Він сказав, що через два тижні.

- Сто років чекати, - пригнічено пробурчав Грем, виходячи з кімнати. Він був незадоволений тим, як обернулися події, але Джейд в душі раділа. Застереження Кеті не можна було скидати з рахунків. Прагнучи поодинці здійснити свій план, Джейд упустила з уваги можливі заходи Патчетт і Хатча. З часу їх зустрічі вони зачаїлися, але саме це було підозріло. Сумніву не було - вони щось затівали. Поки Джейд не впізнає, що саме, вона не може дозволити собі розслабитися ні на хвилину. Тому їй не хотілося, щоб Грем розгулював по місту.

Без Диллона роботи на будівництві тривали: на час своєї відсутності він призначив своїм заступником бригадира землекопів. Знаючи, як висока вимогливість Диллона, Джейд цілком довіряла цій людині. І все-таки відчувала себе спокійніше, коли Діллон був поруч.

Будмайданчик привертала увагу натовпів цікавих і перетворилася на справжній туристичний об'єкт. Рідкісний день Джейд не давала інтерв'ю якомусь журналістові. Лола Гаррісон, репортер з Чарлстона, провела з нею майже цілий день. Вона написала статтю про фабрику «Текстиль» для недільного додатку. Статтю передрукували кілька провідних газет Півдня.

Весну змінило літо. Дні стали довшими. Одного вечора Джейд вирішила затриматися довше. Землекопи зупинили свої екскаватори і покинули будмайданчик. Вона була так захоплена роботою, що втратила лік часу. На вулиці загавкав Ленер.

Від радісного передчуття в її тимчасовому офісі стало ніби світліше. «Діллон повернувся», - подумала Джейд. Але хтось піднімався сходами вагончика не так важко, як він, і гавкіт Ленера ні радісним. Двері розчинилися.

- Привіт, Джейд!

- Донна Ді! - У цьому вигуку було і здивування від появи її колишньої подруги, і полегшення, що відвідувач не небезпечний.

Ленер все ще гавкав.

- Перестань! - Гримнула Джейд. Пройшовши через кімнату, вона закрила двері. Потім повернулася до несподіваної гості.

- Ти прекрасно виглядаєш, Джейд. - Посмішка Донни Ді була сповнена гіркоти й заздрості. - Але, втім, ти завжди так виглядала.

- Дякуємо!

- Не турбуйся. Я не чекаю від тебе відповідь компліменту. Все одно неправду скажеш.

Джейд і не збиралася говорити про це. Роки не були прихильні до Донні Ді, яка і раніше не відрізнялася красою. Її привабливість полягала в живому характері. Але сьогодні і це зникло. Її збочене почуття гумору переросло в злобу.

- Навіщо ти прийшла?

- Можу я сісти?

Джейд кивнула в бік стільця і ??повернулася до письмового столу. Донна Ді села, нервово натягнула поділ спідниці на коліна. Цей рух не було викликано скромністю - вона нітрохи не турбувалася, відкриті її коліна чи ні. Нервозність викликало щось інше. Може бути, почуття провини?

- Я була у тебе вдома, - почала Донна Ді. - Вони мені сказали, що ти затрималася на роботі.

- Вони?

- Літня жінка і хлопчик ... Грем?

- Так, Грем.

Донна Ді опустила погляд. Джейд помітила, що вона обома руками вчепилася в ремінь сумочки, як ніби боялася, що сумочку віднімуть.

- Я й не знала, що у тебе є син. Не знала ... кілька днів тому.

- Він був у Нью-Йорку, закінчував навчальний рік. Ти звідки про нього знаєш?

- Ти ж знаєш, як у нас поширюються чутки.

- Да знаю. Занадто добре.

Донна Ді нахилила голову і поправила пасмо волосся біля вуха.

- Він симпатичний хлопчик, Джейд.

- Дякуємо.

- Схожий на тебе.

- І на мого батька.

- Так, я пам'ятаю його фотографії. - Пальці Донни Ді перебирали ремінець сумки. - Скільки йому ... Грему?

- Чотирнадцять.

Вони глянули один на одного через всю кімнату, наче крізь ці гіркі роки. Нарешті Донна Ді порушила напружену тишу.

- Можу я запитати тебе?

- Про що?

- Він зачатий ... тієї ночі?

- Ти маєш на увазі ніч, коли мене згвалтували? - Несподівано Джейд встала. - І у тебе з Хатч буде про що поговорити за вечерею?

Донна Ді теж встала.

- Хатч і я не будемо сьогодні вечеряти. Ми навіть не будемо розмовляти сьогодні. Він в реанімації, в лікарні в Савані. Він вмирає, Джейд!

Її слова рикошетом відскочили від стін вагончика. Жінки якийсь час пильно дивилися один на одного. Потім Донна Ді впала на стілець і обхопила голову руками.

- Він помирає!

Як і Фріц, Хатч був номінальною фігурою із зіркою шерифа. Він був маріонеткою Патчетт. До свого повернення в місто Джейд смутно відчувала це. Але в перший же день в Пальметто вона вирішила перевірити цю гіпотезу. Вона навмисне перевищила швидкість і була зупинена.

Коли поліцейський став виписувати їй повістку в суд за перевищення швидкості, вона запротестувала:

- Містеру Патчеггу не сподобається це. Він мій друг. Він говорив мені, що якщо я коли-небудь нарвуся на порядок, то мені нема чого турбуватися. Варто йому зателефонувати шерифу і все буде залагоджено. Навіщо доставляти людям стільки клопоту? Безглуздо, чи не так? - Роль приятельки Патчетт начебто вдавалася, і Джейд, знявши темні окуляри, сліпуче посміхнулася поліцейському.

- Що ж, я радий, що ви мене попередили, міс. - Він прибрав книжку з повістками в кишеню. - Шериф Джоллі заїсть мене, якщо я ображу одного містера Патчетт. Нілу або старшого?

- Вибирайте самі, - сказала вона, включаючи стартер.

- Щось я не впізнаю вас. Як ви сказали, ваше ім'я?

- Я не говорила, - відповіла Джейд і покотила, відчуваючи задоволення від того, що її здогад підтвердився.

На хвилину вона завмерла: тепер у неї не буде можливості виставити Хатча боягузом, купленим з потрохами, для якого не так страшно бути засудженим на вічні муки, як бути посміховиськом в очах Патчетт.

- Я не знала, Донна Ді, - сказала Джейд. - Вибач.

Донна Ді презирливо фиркнула.

- Б'юсь об заклад, якщо Хатч помре, двоє вже вийдуть з гри, залишиться один, чи не так?

- Точно. Якщо допустити, що цих трьох об'єднує одне злочин.

- Це ти звинувачуєш їх трьох. - Донна Ді з цікавістю подивилася на Джейд. - Айвен все одно що мертвий, ти знаєш. Він тепер не виправиться після катастрофи. Ніл теж якийсь час був у поганій формі. Спочатку всі думали, що він залишиться імпотентом. Ось було б сміху, якщо перший бабій в Пальметто не зміг би більше цим займатися. Але виявилося, що це були лише чутки. Годі баб, які запевняють, що він як і раніше сильний, як бик.

- Мене це аніскільки не цікавить.

Але Донна Ді продовжувала, ніби не чула зауваження Джейд:

- Фріц і Ламар - мертві. Айвен - каліка. Хатч вмирає. Бог мстить за тебе, Джейд. Ти, мабуть, праведниця.

- Я не несу відповідальності за жодне з цих нещасть. І що б ти там не думала, Донна Ді, я не бажаю смерті Хатч.

- Але ти не збираєшся і поплакати на його похоронах, чи не так?

- Ні. Я виплакала всі сльози на похоронах Гері.

Донна Ді зітхнула і сказала, наче виправдовуючись:

- Хатч не має до цього ніякого відношення. Це Ніл розповів Гері, а не Хатч.

- Розповів Гері що?

- Що ти вагітна і вирушила до Джорджії за допомогою.

Ця новина, висловлена ??так необережно, приголомшила Джейд. Вона не могла поворухнутися, але мозок працював, як скажений. Кров мчала по судинах на граничній швидкості.

- Ніл сказав Гері, що я поїхала робити аборт? - Запитала Джейд хрипко. Питання, яке мучило її всі ці роки, нарешті зійшовся з відповіддю. Донна Ді навіть не зрозуміла, що її повідомлення - останню відсутню ланку ланцюга. Але Джейд це зрозуміла.

Джейд болісно хотілося знати, що штовхнуло Гері на самогубство. Тепер вона знала. Йому сказали, що вона вагітна, і він сприйняв це не тільки як зраду йому, але і як брехня з її боку.

Незбагненно, звідки Ніл дізнався, що вона вагітна. Можливо йому розповіла Патріс Уатлі. І він, не втрачаючи часу, повідомив про це Гері. Втрата віри в неї остаточно добила Гері. Так, віроломства Нілу немає меж.

Джейд притиснула руки до грудей.

- Тобі краще піти, Донна Ді.

- У той день ти не зробила аборту?

- Прошу тебе, йди.

- Твій син - той самий дитина? Послухай, Джейд. - Вона глибоко зітхнула, як би підбадьорюючи себе, - майже рік тому Хатч став постійно погано себе почувати. Поки він міг, він не хотів бачити симптоми. Ти знаєш, якими впертими можуть бути чоловіки, коли справа стосується хвороб. Вони вічно хочуть виставляти себе суперменами. Тому, - продовжувала Донна Ді, - ми не могли зрозуміти, що з ним відбувається, поки у нього не відмовили нирки. Йому поставили діагноз: дуже рідкісне ниркове захворювання. З тих пір він постійно був на діалізі. Ніхто в місті не знав про це. Ми приховували, щоб він не втратив роботу. Але навіть це тепер не важливо.

Вона вийняла з сумочки носовичок і витерла очі.

- Зараз його нирки майже не функціонують. Діаліз теж не допомагає. Єдине, що його може врятувати, - це трансплантація.

- Мені вас обох шкода.

- Джейд, - сказала Донна Ді благальним голосом. - Єдиною надією для Хатча отримати нирку для трансплантації є твій син.

- Що? - Вона мало не задихнулася.

Донна Ді встала зі стільця і ??підійшла до Джейд.

- У нас з Хатч не було дітей. Ми випробували все, але я не вагітніла. Дора померла два роки тому, тому у Хатча нікого з сім'ї не залишилося. Поки ми шукаємо відповідного донора, він може померти, Джейд. - Якщо Хатч - батько Грема, то Грем може бути донором.

Джейд ривком визволила руку і відсахнулася від неї, як від зачумленої.

- Ти з глузду з'їхала? Ніколи, Донна Ді!

- Бога ради, прошу тебе. Адже мова йде про людське життя!

- Так, про життя Гері. Він помер від того, що Хатч зробив зі мною, як би ти не відбілювати це для своєї совісті. Ти прекрасно знала, що в той день у шерифа я говорила правду. Ти знала, Донна Ді! І після цього ти постійно підтверджувала брехня про мене.

- Я була тоді вісімнадцятирічної засранку! - Закричала вона. - Я була в сказі, що хлопець, за яким я сходила з розуму, хоче мою подругу, а не мене!

- Це тебе не виправдовує. Твоя дріб'язкова ревнощі теж зіграла роль в тому, що Гері наклав на себе руки.

Донна Ді закрила вуха руками, але Джейд відвела їх.

- Я й не подумаю пожертвувати і краплею крові мого сина для порятунку Хатча.

- Ти самовпевнена і самозакохана сука! - Сказала Донна Ді уїдливо. - І завжди була такою.

- Для мене найголовніше в житті - мій син. Мій син, Донна Ді! Він належить мені і тільки мені. І ніхто не сміє чіпати його.

Погляд Донни Ді був сповнений такої ненависті, що не будь Джейд такою сильною, він міг би похитнути її. Донна Ді повернулася, відчинила двері і вийшла. Джейд швидко зачинила двері на ключ, потім кинулася до телефону.

Кеті відповіла після другого дзвінка.

- Кеті, Грем будинку?

- Звичайно. Вечеряє. Ти ж сказала, щоб ми тебе не чекали.

- Так Так. Я рада, що ви чекаєте мене. - Її коліна тремтіли. Вона опустилася в крісло біля столу. - Слухай, Кеті, буде краще, якщо сьогодні ввечері Грем не виходитиме з дому. Ніяких катань на велосипеді, ніяких ігор в м'яч.

- Ми збираємося дивитися фільм після вечері.

- Добре.

- Що трапилося?

- Нічого.

- Це пов'язано з відвідуванням місіс Джоллі?

- Так, але ти не говори про це Грему.

В мовчанні Кеті вона відчула несхвалення.

- Він хоче поговорити з тобою.

- Передай йому трубку.

- Привіт, мам, коли ти приїдеш додому?

- Скоро. Дочекайся мене.

Що за...

Діллон різко повернув кермо, щоб не наїхати на собаку. Ленер вискочив з кювету і втік по дорозі прямо назустріч пікапу. Діллон так різко натиснув на гальмо, що колеса заверещали.

- Ах ти дурна дворняга! - Закричав він у вікно.

Почувши знайомий голос, Ленер кинувся до краю тротуару, підняв голову і подивився на джип. Потім кинувся до нього з шаленою радістю. Діллон відкрив дверцята машини. Ленер скочив йому на руки, лизнув обличчя і забив хвостом по керму.

- Безсловесна животина, відчепися від мене! Господи, який ти смердючий. Коли ти останній раз мився? - Звільнивши руки від Ленера, він знову завів мотор. Проїхавши якийсь час, подивився на собаку. Ленер відповів йому люблячим поглядом. Його мова звисав з пащі, він часто дихав.

- Я тобі тисячу разів говорив, що не люби мене, але ти ж не слухаєш.

Про себе Діллон зазначив, що це приємно, коли тебе зустрічають після двох тижнів відсутності. Навіть якщо за тобою сумувала лише дворняга. Всупереч бажанню він все більше прив'язувався до собаки. Починав шукати пса, якщо не бачив його у вагончика, і турбувався до тих пір, поки не знаходив.

Він почухав собаку за вухом.

- Звідки ти втік? Повертався додому? Може бути, ходив на побачення? - Ленер перестав шумно дихати і подивився на нього. - О, невже? Значить, у тебе є дама? - Ленер заскиглив. Діллон сказав зі співчуттям: - Я розумію тебе.

Він вів машину однією рукою, інший продовжував гладити Ленера. Вночі рух на дорозі було невеликим і можна не зосереджуватися на управлінні. Це було добре, тому що думки були зайняті іншим.

Діллон нудьгував про неї.

Він скоротив свою відсутність на два дні. Невідомо, навіщо він проїхав на машині шість годин, щоб бути вдома до ночі, хоча міг би спокійно приїхати і на наступний день до полудня. З яких це пір він почав думати про це місце - взагалі про будь-якому місці, - як про будинок?

З тих самих, як там з'явився хтось, кого він дуже хотів бачити.

Це злякало Диллона. Злякало настільки, що він майже був готовий кинути пікап «Текстилю» в Ноксвілл і зникнути знову. Але спокуса була не довгою.

- Перш за все тому, - пояснив він уважно слухав його Ленера, - що бігти від подібних проблем - боягузтво.

Врятувало його втеча від людей після смерті Дебри?

Ні. Час тільки зменшило біль і дало можливість продовжувати життя, коли він був абсолютно байдужий до неї. Після того, як він виявив їх тіла, єдине, що прив'язувало його до життя, було бажання змусити страждати Хаскела Сканлан. Здійснивши це, він більше не замислювався про те, чи буде жити.

Але щось утримало його від догляду за Деброю і Чарлі. Як в комп'ютері, щось маленьке, але дуже дієвий, приховане в глибині його свідомості, утримало його на поверхні. Тепер він знав що. Це «Текстиль». Він має намір побудувати цю фабрику. Він вірить в це всією душею.

- Я повинен закінчити будівництво. Повинен довести собі, що витримаю це до кінця. Розумієш? - Ленер заскиглив і поклав голову йому на коліно. - Так я знаю. Життя - важка штука.

Діллон не хотів прив'язуватися до собаки, але клубок підступив до горла тому, що ця дурна дворняжка була рада його поверненню додому. Він також не хотів любити і хлопчика, але Грем був саме таким хлопцем, яким він хотів би бачити Чарлі: допитливим, тямущим, добродушним і в міру бешкетним.

- Що поробляє Грем? - Запитав він Ленера. - Часто з ним бачився? Наступного разу, коли я надовго виїду з міста, попрошу його купати тебе щотижня. - Ленер помахав хвостом, як би підтримуючи ідею, хоча не був у захваті від купання. - Можу запропонувати йому за це кілька доларів. Хлопчики його віку завжди потребують кишенькові гроші.

Ще перед його від'їздом Джейд вибачалася за те, що Грем тиняється на будівництві. Вона думала, що хлопчик заважає Діллону, не відходячи від нього і задаючи нескінченні питання. Насправді Діллону лестило, що Грем бовтається біля нього. Його питання і спостереження іноді були кумедними, іноді дуже проникливими. Всупереч самому собі, йому хотілося знову бачити Грема.

Діллон намагався не думати про це під час цієї шестигодинний поїздки. Але зараз, коли до будинку залишалося всього нічого, він зізнався собі в справжню причину такого прагнення потрапити додому якомога швидше: він хотів бачити Джейд.

Звичайно, йому буде потрібно багато їй доповісти. Він був упевнений, що і вона багато йому розповість. Все, що відбулося за час його відсутності, треба обговорити.

Але хіба тільки робота була єдиною причиною, чому він хотів її бачити? Він сподівався, Господи! - Щоб це було так. Тому що інше здавалося йому зрадою по відношенню до Дебре. Поки він був поза містом, йому треба було знайти якусь жінку. Якби він переспав з палкою красунею, то зараз не було б на взводі і не мріяв би побачити Джейд. Може бути, його потяг до неї не було б таким сильним, що не згадуй він про те, як вона виглядала на тлі насувається грози.

Діллон звернув машину на дорогу, що веде до його вагончика. Ленер, відчуваючи, що вони вже вдома, встав на сидіння і напружився від носа до хвоста. Діллон розсміявся, але відразу замовк, побачивши світло у вікнах будиночка Джейд і її джип.

«Що, чорт візьми, вона робить тут так пізно?» Він припаркував пікап і вийшов. Ленер вискочив за ним і побіг до миски з водою. Діллон посмикав двері за ручку. Вона була замкнена.

- Джейд? - Він вийняв свій ключ і вставив в замок. Двері безшумно відчинилися.

Джейд, сидячи за столом і поклавши голову на кришку столу, спала, Діллон навшпиньки підійшов до неї.

Пальметто, травень 1991 2 сторінка |  Пальметто, травень 1991 4 сторінка
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати