На головну

Аладдін

1.  Аладдін
  2.  Аладдін
  3.  Аладдін
  4.  Аладдін

Червень 1246 року Конья

Бог свідок, ніколи ще мені не доводилося відчувати нічого подібного. Наче мало ганьби бачити свого батька в компанії єретика, так мені ще довелося дивитися влаштовані їм танці. Приниження на очах усього міста! Але і це було ще не все. Я прийшов в жах, дізнавшись, що серед глядачів повія. Коли я сидів, роздумуючи про те, скільки ще горя і принижень принесе нам любов батька до Шамсі, то в перший раз в житті пошкодував, що Румі - мій батько.

На мій погляд, уявлення було очевидним святотатством. Ну а вже те, що сталося потім, і зовсім перейшло усі межі. Цей нахаба посмів виказати зневагу - і кому? - Нашому правителю. Йому ще пощастило, що Кайкхасров НЕ наказав його негайно заарештувати і відправити на шибеницю.

Потім я звернув увагу, що шейх Ясин залишає зал слідом за Кайкхасровом, і вирішив зробити те ж саме. Менше за все мені хотілося, щоб городяни подумали, ніби я на стороні єретика. Всі повинні знати, що, на відміну від брата, я не іграшка в руках батька.

Того вечора я не повернувся додому, так як з ще кількома друзями залишився у Иршад. Не в силах стримати свої почуття, ми говорили і говорили про те, що сталося і про те, що нам слід зробити.

- Ця людина має величезний вплив на твого батька, - дзвінким голосом промовив Иршад. - А тепер ще він привів повію в твій будинок. Аладдін, тобі треба очистити ім'я батька.

Поки все говорили, я стояв, слухаючи їх, і обличчя у мене горіло від сорому. Одне мені було ясно: Шамс приніс нам тільки нещастя.

І ми з друзями вирішили, що Шамс повинен покинути наше місто - якщо не за своїм бажанням, то на нашу.

На другий день я прийшов додому з твердим наміром поговорити з Шамс Тебрізі як чоловік з чоловіком. Він був один у дворі і грав на сопілці, нахиливши голову і закривши очі. Сидів він спиною до мене. Повністю віддавшись мелодії, Шамс не помічав мене. Ступаючи тихо, як миша, я хотів скористатися нагодою і як слід роздивитися свого ворога.

Пройшов деякий час. Музика стихла. Шамс підняв голову і, не дивлячись в мою сторону, вимовив, немов звертаючись до самого себе:

- Здрастуй, Аладдін, не мене ти шукаєш?

Я нічого не відповів. Знаючи про здатність Шамс бачити крізь зачинені двері, я не здивувався б, якби у нього були очі і на потилиці.

- Тобі сподобалося вчорашнє подання? - Запитав Шамс, повернувши голову.

- Це була ганьба, - негайно відповів я. - Давай говорити прямо. Ти не подобаєшся мені. І не подобався з самого початку. Я більше не збираюся мовчки дивитися, як ти губиш добре ім'я мого батька.

Блиснувши очима, Шамс відклав свою дудочку.

- Так ось у чому справа! Якщо добре ім'я Румі буде знищено, люди перестануть бачити в тобі сина видатного людини. Тебе це лякає?

Я зробив вигляд, що не чую його уїдливих фраз. Нічого йому копатися в моїх думках і почуттях. І все ж я не відразу зміг підібрати слова.

- Чому б тобі не забратися звідси і не залишити нас у спокої? Нам було дуже добре, поки ти не з'явився в Коньї. Мій батько - поважний науковець, сімейна людина. У нього з тобою немає нічого спільного.

Витягнувши шию і насупивши чоло, Шамс глибоко задумався. Потім важко зітхнув. Несподівано я побачив в ньому всього лише нещасного старого. Я міг би його вдарити, побити до напівсмерті, перш ніж хто-небудь прийшов би до нього на допомогу. Ця думка здалася настільки жахливою, огидною і в той же час настільки спокусливою, що я відвів очі, побоюючись піддатися їй.

Коли ж я знову подивився на нього, то виявив, що Шамс спостерігає за мною ясним і жадібним поглядом. Невже він читає мої думки? З'явилося дивне відчуття, ніби в моє тіло встромилася тисяча голок, коліна підкосилися, ноги відмовлялися мене тримати. Напевно, це була чорна магія. Я не сумнівався, що Шамс досяг успіху в чаклунстві.

- Аладдін, ти боїшся мене? - Помовчавши, запитав Шамс. - Знаєш, кого ти мені нагадуєш? Косоокого підмайстри.

- Про що ти говориш?

- Є така історія. Любиш історії?

Я знизав плечима:

- У мене немає на них часу.

Шамс поблажливо посміхнувся.

- У людини, у якого немає часу на історії, немає часу і на Бога, - сказав він. - Тобі відомо, що немає кращого оповідача, ніж Бог?

І, не чекаючи відповіді, Шамс повів свою розповідь:

- Колись у якогось ремісника був ні на що не придатний підмайстер, та ще й косоокий на додачу. Цей підмайстер замість одного предмета бачив два. Одного разу ремісник наказав йому принести глечик з медом з комори. Підмайстер повернувся з порожніми руками. «Майстер, там два глечика, - поскаржився він. - Який з них принести? »Ремісник добре знав свого підмайстра, тому сказав:« Чому б тобі не розбити один глечик? А що залишився принеси мені ».

На жаль, підмайстер був занадто дурний, щоб зрозуміти мудрість цих слів. Він зробив так, як йому було сказано. Коли він розбив один глечик, то дуже здивувався, коли побачив, що другий теж розбитий.

- Ну і що ти маєш на увазі? - Запитав я. Звичайно ж цим я зробив помилку, але що зроблено, то зроблено. - До біса тебе і твої історії! Говори прямо, якщо вмієш!

- Все просто, Аладдін. Подібно косоокість підмайстра, ти у всьому бачиш подвійність. А твій батько і я - одне ціле. Якщо ти знищиш мене, то знищиш також і його.

- У тебе з моїм батьком немає нічого спільного, - огризнувся я. - Якщо я розіб'ю другий глечик, то перший стане вільним.

Я був в такій люті, що не думав про наслідки. Тоді не думав. І ще досить довго не думав.

Поки не стало надто пізно.

Шамс

Червень 1246 року Конья

Безмозкі городяни твердять, що танцювальна вистава було святотатством. Вони вважають, що Бог дав нам музику, яка супроводжує всі форми життя, а потім Сам заборонив слухати її. Невже вони не розуміють, що все в природі співає? Все у всесвіті рухається в певному ритмі: стукає серце, птиці ляскають крилами, вночі в грозу вітер б'ється в вікно, коваль б'є по металу, звуки, які оточують ще не народжене немовля в утробі матері ... Все на світі пристрасно і добровільно бере участь у творінні великої музики. Танець кружляють дервішів - ланка в цій нескінченній ланцюга. Точно так же, як крапля морської води містить в собі цілий океан.

За кілька годин до вистави ми з Румі пішли в тиху кімнату, бажаючи помедитувати. До нас приєдналися шість дервішів, які збиралися взяти участь у поданні. Всі разом ми зробили обмивання ня і стали молитися. Потім одяглися в заздалегідь приготовлені костюми. Задовго до вчорашнього вечора ми домовилися про те, які на нас будуть одягу, і вибрали найпростіші тканини. Медового кольору капелюхи символізували надгробні плити, довгі білі спідниці - савани, чорні накидки - могили. Наш танець символізував уявлення суфіїв про своє «я».

Перш ніж піти на сцену, Румі сказав:

Гностик пішов і залишив мені почуття

І шість напрямків, залишилося лише зрозуміти.

Ми були готові. Спочатку почулися звуки нея. Потім Румі вийшов на сцену, щоб виконати роль семазенбаші [29]. Один за одним з'явилися дервіші, скромно опустивши голови. Останнім належало бути шейху. Я твердо відмовлявся від цієї честі, а Румі так само твердо наполягав на моєму виконанні цієї ролі.

Хафіз [30] виголосив вірш з кур'ан про знаках на землі. Хіба це не зрозуміло?

А потім почувся кудум, який супроводжував пронизливі звуки нея і Рехаб.

Послухай, очерет нам співає

Про розставанні гіркому:

Зрізають мене з рідного стебла,

І плачуть люди, почувши мій стогін.

Віддавши себе в руки Бога, перший дервіш став кружляти, і подоли його спідниць неголосно зашелестіли. Незабаром кружляли ми все, і кружляли, поки не стали Єдиним Цілим не тільки ми, а й глядачі. Все, що ми отримували з небес, ми віддавали землі, що отримували від Бога - людям. Ми були ланкою, що з'єднав Люблячого з Коханим. Коли ж музика стихла, ми всі одночасно вклонилися головним силам всесвіту: вогню, вітру, землі і воді, а також п'ятого елементу - порожнечі.

Я не шкодую про те, що сталося між мною і Кайкхасровом після вистави. Однак мені все ж ніяково, адже я поставив Румі в скрутне становище. Як людина, що звикла до привілеїв і заступництву сильних світу цього, Румі ніколи раніше не був так далекий від правителя. Але тепер, принаймні, він відчує, як живеться простим людям, - відчує високу стіну між правлячою елітою і більшістю народу.

І разом з тим, наскільки я розумію, коротшає час мого перебування в Коньї.

Кожен раз любов і дружба стають причиною несподіваних змін. Якби ми залишалися такими, якими були до того, як відчули любов, значить, любов була недостатньо сильною.

Посвячення в таємниці поезії, музики і танцю підвело підсумок змінам, які відбулися з особистістю Румі. Колись він був ученим і проповідником, відкидали поезію і насолоджуйтеся лише звуками власного голосу, коли він говорив з учнями або слухаючи його городянами. Тепер же він став поетом, хоча, напевно, поки що сам по-справжньому не усвідомив це. Що стосується мене, то я теж змінився і все ще змінююся. Я на шляху від буття до Ніщо. Від одного часу до іншого, від життя до смерті.

Наша дружба стала благословенням Божим даром. Ми разом цвіли, раділи, дозрівали, насолоджуючись абсолютної, щасливою повнотою життя.

Мені пригадалося, як Баба Заман одного разу сказав: щоб здивувати світ шовком, шовкопряд повинен померти. Поки ми сиділи в залі після відходу глядачів в повній тиші, я точно усвідомив, що наше з Румі час підійшло до кінця. Ми були разом і разом відчули, яким прекрасним може бути буття; ми дізналися, що таке нескінченність, коли два дзеркала завжди відображають один одного. Однак нікуди не дівається стара максима: не буває Любові без сердечного болю.

Елла

29 червня 2008 року, Нортгемптон

Безперечним здавалося Елі те, що сказав Азіз: все несподіване трапляється з людиною тільки в тому випадку, якщо він внутрішньо готовий до цього. Однак вона ніяк не була готова до того, що трапилося: Азіз З. Захара прилетів в Бостон, щоб побачитися з нею.

Коли в неділю ввечері сімейство Рубінштейнів зібралося за столом в очікуванні вечері, Елла звернула увагу, що їй на телефон прийшло SMS-повідомлення. Подумавши, що воно від кого-то з її знайомих з кулінарного клубу, вона не стала відразу його читати, а замість цього подала на стіл особливе блюдо: качку в меду зі смаженою картоплею, цибулею і коричневим рисом. Коли вона поставила качку на стіл, все стрепенулися. Навіть Дженет, яка перебувала в депресії після того, як побачила Скотта з новою подружкою.

Вечеря затягнувся. І лише після того, як Елла завантажила брудний посуд в мийну машину і подала шоколадне морозиво, їй спало на думку, що пора б прочитати послання.

Привіт, Елла.

Я в Бостоні за завданням «Смітсонівського журналу». Тільки-но прилетів. Хотілося б зустрітися. Зупинюся в «Онікс». Чекаю.

Азіз

Елла відклала телефон і, відчуваючи себе не в своїй тарілці, сіла за стіл.

- Отримала повідомлення? - Запитав Девід, піднімаючи голову від тарілки.

- Так, від Мішель, - з легкістю збрехала Елла. Із страдницьким виразом Девід відвернувся, потім взявся ретельно складати серветку.

- Зрозуміло, - сказав він.

Елла знала, що чоловік не повірив їй, але, як не дивно, не відчувала ні сумнівів, ні докорів сумління. Рівним, спокійним тоном вона вимовила:

- Мішель повідомила, що завтра вранці в агентстві нараду з приводу каталогу на наступний рік. Вона хоче, щоб я теж була присутня.

- Звичайно, звичайно, - промовив Девід, і Елла зрозуміла, що він знову не повірив їй. - Я можу підвезти тебе завтра вранці. Мені потрібно всього лише перенести на інший час декількох пацієнтів.

З жахом Елла подивилася на чоловіка. Що він затіяв? Невже збирається влаштувати скандал в присутності дітей?

- Було б непогано, - відповіла вона, змусивши себе посміхнутися. - Однак нам доведеться виїхати до семи. Мішель хоче поговорити зі мною до наради.

- Ну тоді не вийде, - вигукнула Орлі, відмінно знала, як її батько не любить вставати спозаранку. - Папа ні за що не прокинеться так рано!

Елла і Девід не зводили один з одного очей.

- Твоя правда, - врешті-решт погодився з дочкою Девід.

Елла з полегшенням зітхнула, хоча відчувала, що почервоніла. Але разом з тим вона відчувала приплив рішучості і енергії.

- Втім, ще досить рано. Чому б мені не поїхати сьогодні?

При думці про уранішню поїздку в Бостон і сніданку з Азізом у Елли швидше забилося серце. Але їй хотілося негайно побачити його, і не під силу було чекати до ранку. До Бостона їхати дві години, але це її не зупиняло. Заради неї він прилетів з Амстердама, а тут всього якісь дві години.

- О десятій я буду в Бостоні і завтра зможу з'явитися в агентство раніше, щоб перед зборами переговорити з Мішель.

Здається, пройшла вічність, перш ніж Девід заговорив. Елла бачила його очі - очі свого чоловіка, який розумів, що у нього немає можливості запобігти відходу дружини до іншого чоловіка.

- Приїду в Бостон і проведу ніч в нашій квартирі, - весело сказала Елла, звертаючись до дітей, але насправді вона зверталася до чоловіка. Вона давала йому зрозуміти, що з тим, до кого вона їде, у неї не буде фізичної близькості.

З келихом вина в руці Девід встав з-за столу і посміхнувся Елі.

- Що ж, дорога, - сказав він. - Якщо ти вважаєш, що має сенс виїхати раніше, їдь.

- Ну ось, мамочко, а я думав, ти допоможеш мені сьогодні з математикою, - заскиглив Аві.

- Я пам'ятаю, милий, але давай перенесемо це на завтра?

- Та відпусти ти її, - глузливо промовила Орлі. - Не можеш же ти весь час триматися за мамину спідницю.

Аві спохмурнів, але нічого більше не сказав. Орлі висловилася на підтримку мами. Дженет було все одно. Елла схопила телефон і помчала в спальню. Ледве встигнувши закрити за собою двері, вона кинулася на ліжко і послала Азізу повідомлення.

Не можу повірити, що ти приїхав. Через дві години буду в «Онікс».

Майже в паніці Елла дивилася, як йде її послання. Що вона робить? Однак часу для роздумів не залишилося. У неї ще буде час пошкодувати про сьогоднішній вечір. А поки що треба поспішати. За двадцять хвилин вона прийняла душ, висушила волосся, почистила зуби, обрала сукню, зняла, знайшла інше, потім третє, причесалася, трохи підфарбувалася, пошукала маленькі сережки, які їй подарувала бабуся Рут на вісімнадцятий день народження, і знову змінила сукню. Потім, глибоко зітхнувши, надушилися. Хай живе Кельвін Кляйн! Бог знає скільки часу флакончик простояв у ванній кімнаті, чекаючи цього дня. Девіду ніколи не подобався запах парфумів. Він говорив, що жінки повинні пахнути жінками, а не стручками ванілі або коричн деревом. Однак Елла подумала, що у європейців може бути інша думка з цього приводу.

Закінчивши з приготуваннями, Елла уважно оглянула себе в дзеркалі. Чому він не написав заздалегідь про свій приїзд? Якби вона знала, то сходила б у косметичний салон, до перукаря, можливо, змінила б зачіску. Раптом вона не сподобається Азізу? Що, якщо між ними нічого не виникне і він пошкодує про свій приїзд в Бостон?

Але тут до Елли повернулося її звичне розсудливість. Навіщо їй міняти зовнішність? Яка різниця, виникне між ними що-небудь або не виникне? Відносини з цією людиною неможливі. У неї сім'я. У неї своє життя. Вся її минуле життя пройшла тут, і тут же пройде майбутня. Розсердившись на себе за дурні думки, вона немов відключила їх, і їй полегшало.

Без чверті вісім Елла поцілувала дітей, побажала їм на добраніч і вийшла з дому. Девіда ніде не було видно.

Коли вона підійшла до своєї машини, у неї в голові не було жодної думки, але серце калатало.

Частина п'ята.

Сулейман-п'яниця |  султан Валадье

султан Валадье |  султан Валадье |  Роза пустелі, повія |  Роза пустелі, повія |  Сулейман-п'яниця |  Аладдін |  фанатик |  Хусам-учень |  Бейбарс-воїн |  султан Валадье |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати