На головну

Аладдін

1.  Аладдін
  2.  Аладдін
  3.  Аладдін
  4.  Аладдін

Лютий 1246 року Конья

Безперервно думаючи про одне - як набратися сміливості і попросити у батька руку Кімьі, - останні три тижні я тільки й робив, що вичікував слушного моменту. Багато годин я вів з ним уявні бесіди, знову і знову повторюючи придумані фрази, шукаючи спосіб, як би краще порозумітися. На все його передбачувані заперечення у мене були свої відповіді. Якщо він скаже, ніби ми з Кімьей як брат з сестрою, я нагадаю йому, що ми не пов'язані узами крові. Знаючи, наскільки батько любить Кімью, я збирався сказати, що в разі нашого шлюбу їй не треба буде йти від нас і жити десь ще, тому що вона назавжди залишиться в нашому домі. Я про все подумав, ось тільки мені не падає випадку залишитися наодинці з батьком.

Але одного вечора я зіткнувся з ним, причому не в найкращий момент. Коли я збирався йти з дому, щоб зустрітися з друзями, двері відчинилися і на порозі з'явився батько, який тримав за бутлі вина в обох руках.

Я застиг на місці:

- Батько, що це в тебе?

- А це! - Відгукнувся він, не виявляючи ні найменшого збентеження. - Це вино, син.

- Що ?! - Скрикнув я. - До чого ж змінився великий Мавлана! Тепер він п'є вино?

- Стримай свій запал, - почув я сердитий голос ззаду.

Це був Шамс. Чи не кліпаючи дивився він мені в очі.

- Хіба так говорять з батьком? Це я попросив його піти в таверну.

- Чому мене не дивують твої слова? - Промовив я, не стримавши посмішки.

Якщо навіть Шамс і образився, виду він не показав.

- Аладдін, ми можемо це обговорити, - безпристрасно вимовив він. - Тільки якщо ти не дозволиш люті затуманити твій погляд.

Потім він схилив голову набік і порадив мені втихомирити своє серце.

- Одне з правил, - сказав він, - свідчить: якщо хочеш зміцнитися у вірі, потрібно пом'якшити всередині. Оскільки твоя віра - це скеля, тобі слід бути м'якше пір'їнки. Хвороби, нещасні випадки, втрати, страх - так чи інакше ми стикаємося з речами, які вчать нас бути менш егоїстичними і категоричними у своїх судженнях, зате більш співчутливими і милосердними. Деякі розуміють урок і стають м'якше, а інші стають жорсткіше, ніж раніше. Єдиний спосіб наблизитися до Істини - це відкрити своє серце, щоб воно охопило все людство і в ньому ще залишилося місце для Любові.

- Тобі краще помовчати, - відгукнувся я на його мові. - Проповіді п'яних дервішів мене не стосуються.

- Аладдін посоромляться! - Втрутився батько.

Мені і справді стало соромно, але було занадто пізно. Я згадав, як обурював мене батько все останнім часом, і на мене знову накотило.

- Не сумніваюся, що ти й справді ненавидиш мене, - сказав Шамс. - Однак навряд чи ти хоча б на хвилину перестав любити свого батька. Невже ти не бачиш, що завдаєш йому біль?

- А ти не бачиш, що губиш нас всіх?

І ось тут-то мій батько, стиснувши губи і занісши праву руку, кинувся на мене. Я вирішив, що він хоче мене вдарити. Але цього не сталося, і мені стало не по собі.

- Ти ганьбиш мене, - промовив батько, не дивлячись в мою сторону.

На очах у мене виступили сльози. Я відвернувся і несподівано опинився віч-на-віч з Кімьей. Чи довго вона простояла за кутом і що бачила? Очі в неї були перелякані. Все вона чула?

Я відчував сором через те, що батько принизив мене перед дівчиною, яку я хотів взяти в дружини. Комок підступив до горла, а в роті я відчув гіркоту. Все навколо пішла обертом, закрутилося, закрутилося, наче загрожуючи обваленням.

Не в силах більше залишатися вдома, я схопив плащ, відштовхнув Шамс і кинувся геть - подалі від Кімьі і від всіх інших.

Шамс

Лютий 1246 року Конья

Бутлі з вином стояли між нами, наповнюючи кімнату запахами диких трав і ягід. Після втечі Аладдіна печалі Румі не було меж, і він деякий час не міг вимовити ні слова. Ми вийшли на всипаний снігом двір. Був один з тих світлих лютневих вечорів, коли в повітрі стоїть тиша. Ми дивилися, як рухаються хмари по небу, вслухалися в оточував нас світ. Вітер приносив з собою чудово-солодкий запах далеких лісів. І на хвилину мені здалося, що ми обидва хочемо назавжди покинути це місто.

Я взяв у руки одну з бутлів з вином. Потім опустився на коліна біля рожевого куща, що стояв голим на білому снігу, і почав лити вино на землю. У Румі просвітліло обличчя, і він посміхнувся своєю полузадумчівой-полувосхіщенной посмішкою.

Не відразу, поступово голий трояндовий кущ ожив, кора його стала м'якою, немов людська шкіра. І на ньому розцвіла єдина троянда. Я продовжував лити вино, і троянда знайшла теплий помаранчевий відтінок. Потім я вилив вино з іншої бутлі, і з помаранчевою троянда стала яскраво-червоною. Вина залишалося лише на денці. Я вилив половину в чашу, відпив трохи, а решту запропонував Румі.

Підкоряючись моєму жесту, тремтячими руками він узяв у мене чашу з вином, не змінивши сияюще-спокійного виразу обличчя. Але ж ця людина ніколи в житті не куштував вина.

- Релігійні правила і заборони дуже важливі, - сказав Румі. - Однак вони не повинні ставати непорушними табу. Тому я вип'ю трохи вина, запропонованого тобою. Я всім серцем вірю, що є якась розсудливість в любовному пияцтві.

Румі підніс гущавину до губ, але я схопив його за руку і повернув її. Вино вилилося на сніг.

- Не треба, - промовив я, не бачачи сенсу в подальшому випробуванні.

- Якщо ти не збирався давати його мені, навіщо ж посилав мене в таверну? - Запитав Румі, і в його голосі було стільки ж цікавості, скільки і страждання.

- Сам знаєш, - посміхнувся я. - Духовне зростання стосується всього свідомості, а не деяких його частин. Правило номер тридцять два: «Ніщо не повинно стояти між тобою і Богом». Ні імами, ні священики, ні рабини - ніхто. Ні навіть віра як така. Вір у власні правила і власні цінності, але ніколи не став їх вище правил і цінностей інших людей.

Розбивати серця інших людей, навіть якщо ти виконуєш свій обов'язок, противно тому, що є головне в твоєму житті. - Шамс продовжив: - Не сотвори собі кумира. Інакше твій зір буде замутнено. Нехай Бог, і тільки Бог, буде твоїм поводирем. Шукай Істину, мій друг, проте не створюй ідолів зі своїх істин.

Я завжди любив Румі як особистість. Але сьогодні моє обожнювання росло семимильними кроками.

У світі повно людей, охоплених бажанням стати багатими, знаменитими або могутніми. Чим більше вони отримують знаків своєї успішності, тим більше цих знаків їм потрібно. Жадібні, жадібні, вони творять зі своїх придбань кибла [26] і тільки про це й думають, не усвідомлюючи, що стали слугами придбаних ними речей. Справа звичайна. Таке трапляється постійно. Але дуже рідко, рідше рубінів, зустрічаються люди, які вже пройшли дорогу наверх, у яких є і золото, і слава, і авторитет, а вони в один прекрасний день відмовляються від усього і наражають на небезпеку свою репутацію заради подорожі всередину себе. Румі - той самий рідкісний рубін.

- Бог хоче, щоб ми були скромними і невибагливими, - промовив я.

- І Він хоче, щоб про Нього знали, - тихо мовив Румі. - Він хоче, щоб ми відчували Його всіма фібрами своєї істоти. Ось чому краще бути спостережливим і розважливим, ніж п'яним і плуталися.

Я погодився з Румі. Ще не стало зовсім холодно і темно, ми сиділи у дворі, захоплюючись єдиною трояндою. У вечірньому вогкому повітрі відчувався присмак свіжості.

Від Вина любові у нас трохи кружляли голови, і я з радістю і вдячністю усвідомив, що вітер більше не шепоче мені про розпач.

Елла

24 червня 2008 року, Нортгемптон

- Поблизу від будинку, малятко, відкрився тайський ресторан, - сказав Девід. - Кажуть, в ньому смачно годують. Чому б нам не повечеряти там сьогодні? Одним, без дітей?

У цей день Елі найменше хотілося вечеряти з чоловіком. Однак Девід був наполегливий, і вона не змогла відмовити.

Ресторанчик називався «Срібна місяць». Він був обвішаний вигадливими світильниками, столики були відокремлені один від одного фіранками, а на стінах було так багато дзеркал, що, здавалося, відвідувачі обідають самі з собою. Елі було не по собі. Однак справа була не в ресторані, а в її чоловіка. Очі у нього дивно блищали, і вона відчувала, що щось сталося. Він здавався сумним, навіть засмученим. Найбільше Еллу злякало те, що він став злегка заїкатися. Їй було відомо, що якщо виникає це його дитяче заїкання, значить, щось трапилося.

Молоденька офіціантка в національному одязі підійшла до них, щоб прийняти замовлення. Девід попросив гребінці з базиліком і соусом чилі, а Елла - овочі під кокосовим соусом, вирішивши не змінювати рішення, прийнятого нею в сороковий день народження: не їсти м'ясо. Крім того, вони замовили вино.

Спочатку вони обговорили інтер'єр ресторану, а потім замовкли. Двадцять років шлюбу, двадцять років в одному ліжку, двадцять років - загальний душ, загальний стіл, спільні діти ... Про що тут говорити? По крайней мере, так думала Елла.

- Ти наче читала Румі, - зауважив Девід. Елла кивнула, хоча не могла приховати подиву. Вона не знала, що вразило її більше: то, що Девід знає про Румі, або що його турбує її читання.

- Я читала його вірші, щоб написати звіт про «солодкий богохульство», а потім втягнулася. Тепер читаю для себе, - спробувала вона пояснити свій інтерес до поезії Румі.

Девіда начебто відволікло винної плями на скатертині. Потім він з траурним виглядом зітхнув.

- Елла, мені все відомо, - сказав Девід. - Я все знаю.

- Про що ти говориш? - Запитала Елла, хоча їй не хотілося почути відповідь.

- Про твою ... про твої стосунки ... - затинаючись, промовив Девід. - Мені все відомо.

Елла в подиві глянула на чоловіка. В нерівному світлі свічки, яку тільки що запалила офіціантка, вона побачила відчай на його обличчі.

- Про мої стосунки? - Миттєво і дещо несподівано для себе випалила Елла. Вийшло голосніше, ніж їй хотілося б, і вона помітила, як пара за сусіднім столиком обернулася в їхній бік. Зніяковівши, вона знизила голос до шепоту: - Про які відносинах?

- Я ж не дурень, - сказав Девід. - Заглянув в твою пошту і прочитав листування з певним чоловіком.

- Ти це зробив ?! - Вигукнула Елла.

Девід не відповів на питання, так як був надто зосереджений на тому, що збирався сказати.

- Елла, я не звинувачую тебе. Я отримав по заслугах. Не можна безкарно забувати про дружину. Ось ти і стала шукати розуміння в іншого чоловіка.

Елла перевела погляд на келих з вином. Девід мовчав, ймовірно думаючи, як правильніше повестися.

- Я готовий пробачити і все забути, - нарешті сказав він.

У цей момент Елла збиралася наговорити йому багато гірких і жовчних слів, однак вона зупинилася на найпростішому.

У неї блищали очі, коли вона запитала:

- А як щодо твоїх відносин? Про них ти теж готовий забути?

З'явилася офіціантка, і Елла з Девідом, відкинувшись назад, уважно спостерігали, як вона ставить на стіл тарілки і старанно наповнює вином келихи. Коли вони нарешті залишилися одні, Девід підняв погляд на Еллу:

- Ах, так ось в чому справа! Ти мені помстилася!

- Ні, - відповіла Елла і розчарування похитала головою. - При чому тут помста? Я ніколи тобі не мстилася.

- Тоді що це значить?

Елі здалося, що все в ресторані - відвідувачі, офіціанти, кухарі, навіть тропічні рибки в акваріумі - завмерли в очікуванні її відповіді.

- Це любов, - врешті-решт сказала Елла. - Я люблю Азіза.

Вона чекала, що Девід вибухне сміхом, але коли нарешті наважилася зазирнути йому в очі, вона побачила в них страх. Правда, він дуже швидко прийшов до тями і, як зазвичай, постарався перевести проблему в практичну площину.

- У нас троє дітей, - ледь чутно вимовив він.

- Так. І я всіх їх дуже люблю, - опустивши голову, відгукнулася Елла. - І тим не менше я люблю Азіза ...

- Перестань говорити про любов, - обірвав її Девід. Він взяв келих і зробив великий ковток вина, перш ніж заговорив знову. - Елла, я зробив багато помилок, але я ніколи не переставав тебе любити. Я не любив інших жінок. І тобі, і мені слід вчитися на допущених помилках. Зі свого боку обіцяю, що більше «помилок» не буде. Тобі не потрібно йти від мене і шукати когось іншого.

- А я і не шукала, - пробурмотіла Елла, швидше за переконуючи в цьому себе, ніж чоловіка. - Румі говорить, що не треба полювати на любов десь у нестямі. Все, що треба, - це зламати внутрішні бар'єри, які заважають нам в пошуках любові.

- О Боже! Що на тебе найшло? Де колишня Елла? Тільки не треба всієї цієї романтики! Стань такою, якою була завжди! - Огризнувся Девід. - Будь ласка!

Насупившись, Елла розглядала нігті, немов її щось дратувало в них. Насправді вона згадувала інший день, коли говорила щось схоже своєї дочки. Їй здалося, що коло замкнулося. Як в сповільненій зйомці, вона кивнула і відклала серветку.

- Мабуть, нам пора. Я не хочу їсти.

У ту ніч вони спали на різних ліжках. А рано вранці Елла насамперед написала лист Азізу.

Сулейман-п'яниця |  фанатик

Роза пустелі, повія |  Сулейман-п'яниця |  фанатик |  Аладдін |  Шамс Тебрізі |  Бейбарс-воїн |  султан Валадье |  султан Валадье |  Роза пустелі, повія |  Роза пустелі, повія |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати