Головна

Сулейман-п'яниця

1.  Сулейман-п'яниця
  2.  Сулейман-п'яниця
  3.  Сулейман-п'яниця
  4.  Сулейман-п'яниця

Лютий 1246 року Конья

У п'яному вигляді я зазвичай впадав в мрійливість, проте, побачивши, як великий Румі входить на заїжджий двір, все ж вщипнув себе. Бачення не зникло.

- Ей, Хрі'стос, ти чому мене напоїв? - Крикнув я. - Що там за вино було в останній бутлі? Ніколи не повіриш, що мені привиділося.

- Замовкни, дурень, - прошепотів хтось сидів у мене за спиною.

Я озирнувся, бажаючи подивитися на цю людину, і виявив, що все в таверні, включаючи Христа, не зводять очей з дверей. Всі застигли в мовчанні, навіть собака, постійна мешканка заїжджого двору, що не гавкав, а притулилася до підлоги. Перестав наспівувати свої дурні мелодії, які кликав піснями, і торговець перськими килимами. Він схопився з лави і високо задер голову, намагаючись зобразити серйозний вираз на обличчі, як це зазвичай роблять п'яні, коли хочуть здаватися тверезими.

Порушив мовчанку Христос.

- Ласкаво просимо, Мавлана, - сказав він, щосили намагаючись бути чемні всіх чемних. - Для мене честь приймати вас в своєму закладі. Чим можу служити?

Я пару раз моргнув, коли до мене нарешті дійшло, що я справді бачу Румі.

- Дякую, - відповів Румі з широкою, але млявою усмішкою. - Я б хотів купити вина.

У бідолахи Христоса навіть щелепа відвалилася. Прокинувшись, він запросив Румі присісти за вільний стіл, завдяки випадку опинився поряд з моїм.

- Салям алейкум, - привітався зі мною Румі, як тільки влаштувався за столом.

Я теж привітався з ним і ще додав пару приємних фраз, проте не впевнений, що Румі зміг правильно розібрати їх. На вигляд абсолютно спокійний, в дорогому одязі, Румі різко виділявся серед постійних відвідувачів закладу.

Я подався до Румі і, знизивши голос до шепоту, запитав:

- Вибачте мене за грубість, але що тут робить така людина, як ви?

- Проходжу суфійські випробування, - відповів Румі, підморгуючи мені, немов ми були кращими друзями. - Шамс послав мене сюди, щоб від моєї репутації остаточно нічого не залишилося.

- Хіба це добре?

Румі розсміявся:

- Залежить від того, як подивитися. Іноді необхідно знищити всі колишні зв'язки, щоб врятувати своє его. Якщо ми занадто прив'язані до своєї сім'ї, до свого становища в суспільстві, навіть до своєї школи або мечеті так, що це заважає Єднання з Богом, - слід відмовитися від своїх уподобань.

Я не був упевнений, що правильно зрозумів Румі, але його пояснення здалося мені розумним. Я завжди вважав суфіїв трохи божевільними, здатними на будь-який дивацтво, але яскравими і цікавими людьми.

Тепер Румі подався до мене і теж пошепки запитав:

- І ви мене вибачте за грубість, але звідки у вас шрам на обличчі?

- Боюся, в цьому немає нічого цікавого. Йшов вночі додому і зустрівся з правоохоронцями, які побили мене до напівсмерті.

- Чому? - Запитав щиро засмутився Румі.

- Тому що я пив вино, - сказав я, показавши на бутель, яку Христос якраз поставив на стіл перед Румі.

Румі похитав головою. Спочатку він начебто не повірив, що таке може бути, а потім дружньо усміхнувся мені. На цьому наша розмова не закінчилася. Жуючи хліб з козячим сиром, ми обговорювали питання віри, дружби і багато чого ще, про що я довго не згадував, а тепер був радий вивернути навиворіт свою душу.

Незабаром після заходу сонця Румі почав збиратися додому. У таверні все піднялися зі своїх місць, вітаючи його на прощання. Ось була сцена!

- Ви не можете піти, не сказавши нам, чому вино під забороною, - сказав я.

Насупившись, до мене поспішив Христос, злякавшись, як би я не скривдив важливого гостя.

- Замовкни, Сулейман. Навіщо ти питаєш?

- Ні, правда, - стояв я на своєму, не зводячи погляду з Румі. - Ви подивилися на нас. Хіба ми погані люди? Але ж про нас тільки так і говорять. Скажіть же мені, що поганого у вині, якщо ми поводимося тихо і нікому не заважаємо?

Незважаючи на відкрите віконце в кутку, в залі було похмуро і сиро. Всі чекали, що скаже Румі. Я бачив, що всім було цікаво його послухати. Румі був задумливий, сумний і зовсім тверезий. І ось що він сказав:

Якщо той, хто п'є вино,

Добрий в душі своїй,

Цього не приховати,

Навіть якби він був п'яний.

Якщо ж зло на серце у нього,

Те проявиться воно, на жаль,

Коль вином він буде опоен,

Пити тому не треба нікому.

Ми всі досить довго мовчали, намагаючись зрозуміти сенс його слів.

- Друзі мої, вино не так вже нешкідливо, - сказав Румі, але тепер уже по-іншому, впевнено і твердо. - Воно витягує на поверхню все саме погане, що є в людині. Не сумніваюся, що нам краще триматися від нього подалі. Кажуть, не варто лаяти вино за те, в чому винні ми самі. Треба боротися з власною зарозумілістю і власним злом. Це важливіше. В кінці дня той, хто хоче випити, той вип'є, а хто не хоче, той не буде пити. Ми не повинні перекладати відповідальність на інших. Релігія ні до чого не примушує.

Деякі згідно закивали. А я підняв чашу з вином в упевненості, що мудрість треба вітати тостом.

- Ти хороша людина, і у тебе велике серце, - сказав я. - Не важливо, що базікають люди про твоїх сьогоднішніх справах, кому як не мені відомо, до чого вони балакучі, але проповідник ти дуже хоробрий, якщо прийшов сюди поговорити з нами на рівних.

Румі дружньо подивився на мене. Потім він узяв бутлі, до вмісту яких не доторкнувся, і зник у вечірніх сутінках.

Роза пустелі, повія |  Аладдін

Сулейман-п'яниця |  Роза пустелі, повія |  Сулейман-п'яниця |  фанатик |  Аладдін |  Шамс Тебрізі |  Бейбарс-воїн |  султан Валадье |  султан Валадье |  Роза пустелі, повія |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати