Головна

султан Валадье

1.  ЧЕРВОНИЙ СУЛТАН
  2.  султан Валадье
  3.  султан Валадье
  4.  султан Валадье
  5.  султан Валадье

Грудень 1245 року Конья

Можливо, комусь і подобається пліткувати, але тільки не мені. Чому люди насміхатися, обговорюючи те, про що, по суті, й гадки не мають? Вони навіть не уявляють, наскільки глибока зв'язок між батьком і Шамс. Очевидно, їм не доводилося читати кур'ан. Тому що якби вони його читали, то знали б схожі приклади духовної близькості. Наприклад, історія Муси і Кхідра.

Про це розповідає ясна і проста сура Печера. Муса був великою людиною, який мав стати пророком. Також він був воєначальником і законодавцем. Однак в якийсь період свого життя він став дуже потребувати духовному товариша, щоб відкрити свій третє око. І цим товаришем став не хто інший, як Кхідр, Утішитель Нещасних і Знедолених.

Кхідр сказав Мусі:

- Все життя я мандрую по світу. Господь призначив мені ходити всюди і робити те, що я повинен робити. Ти говориш, що хочеш піти зі мною, але якщо ти підеш зі мною, то не повинен ні про що мене питати. Витерпиш ти це? Чи зможеш повністю довіритися мені?

- Чи зможу, - відповів Муса. - Дозволь мені піти з тобою. Обіцяю, що ні задам тобі жодного питання.

Отже, вони вирушили в дорогу, по дорозі зупиняючись в різних містах. Муса ні про що не питав, проте він не міг стриматися, коли Кхідр безглуздо вбив зовсім юного хлопчика і потопив човен.

- Навіщо ти зробив цей жахливий вчинок? - З жахом запитав Муса.

- А ти пам'ятаєш про свою обіцянку? - Відповів йому питанням на питання Кхідр. - Хіба не попереджав я тебе, щоб ти не задавав мені питань?

Не один раз Муса просив вибачення, обіцяючи більше ні про що не питати, і всякий раз порушував свою обіцянку. Зрештою Кхідр розповів Мусі, які причини стоять за всіма його вчинками. Не відразу, але все ж Муса зрозумів: те, що спочатку здається злом, обертається благодіянням, а то, що люди приймають за благо, може з часом обернутися злом. Недовге спілкування з Кхідром стало найкориснішим досвідом за всю його життя.

Як в цій притчі, так і в житті буває дружба, незрозуміла недалекоглядним оточуючим, але допомагає людям знайти мудрість і проникливість. Ось так я сприймаю присутність Шамс в життя батька.

Однак я знаю, що інші люди дивляться на це інакше, і мені гірко від цього. На жаль, Шамс нічого не робить, щоб сподобатися людям. Сидячи біля воріт медресе, він найбезцеремоннішим чином зупиняє і допитує людей, які приходять туди, бажаючи поговорити з батьком.

- Навіщо тобі бачити великого Мавлану? - Задає він питання. - Що ти приніс йому в жертву?

Не знаючи, як правильно відповісти, люди плутаються, мимрять щось безглузде і навіть просять вибачення. І Шамс проганяє їх.

Деякі повертаються через кілька днів з подарунками, несуть сушені фрукти, срібні монети, шовкові килими, молочних ягнят. Але, дивлячись на все це добро, Шамс сердиться ще сильніше. Його чорні очі горять, особа червоніє, і він знову проганяє відвідувачів.

Одного разу один з тих, хто прийшов до того засмутився, що крикнув Шамс:

- За яким правом ти стережеш двері Мавлани? За яким правом ти у всіх питаєш, що вони принесли йому? А що ти сам приніс йому?

- Я приніс себе, - відповів Шамс досить голосно, щоб всі почули. - Я пожертвував йому свою голову.

Чоловік поплентався геть, щось бурмочучи собі під ніс і виглядаючи швидше збентеженим, ніж розгніваним.

В той же день я запитав у Шамс, не засмучує його те, що ніхто не розуміє його. Я дав йому знати, як багато ворогів він встиг нажити в нашому місті.

Шамс подивився на мене порожнім поглядом, наче сенс моїх слів залишився для нього недоступний.

- У мене немає ворогів. - Він знизав плечима. - Ті, хто люблять Бога, можуть мати критиків, навіть суперників, але ніяк не ворогів.

- Але ти сваришся з людьми, - стояв я на своєму.

Шамс розсердився.

- Я не сварюся з людьми, - сказав він. - Я сварюся з їх его. А це зовсім інша справа.

І він тихо додав:

- Одне з сорока правил свідчить: «Наш світ подібний горе, яка луною відображає твій голос. Що б ти не сказав доброго чи поганого, все так чи інакше повертається до тебе. Тому якщо у якогось людини злі думки по відношенню до тебе і ти теж будеш говорити про нього погано, то зробиш ще гірше. Ти замкнешься в порочному колі злої енергії. Замість цього протягом сорока днів і ночей говори і думай про цю людину тільки хороше. Після закінчення сорока днів все зміниться, тому що ти сам змінишся всередині ».

- Але люди говорять багато поганого про тебе. Вони навіть кажуть, що, коли двоє чоловіків так люблять один одного, між ними порочний зв'язок, - промовив я під кінець ледь чутно.

Шамс поклав руку мені на плече і посміхнувся своєю звичайною заспокійливою посмішкою. А потім розповів мені історію.

- Двоє людей їхали з одного міста в інший і виявилися на березі річки, яка високо піднялася через дощі. Ледве вони зібралися перетнути потік, як помітили молоду гарну жінку, яка була зовсім одна, і не було кому їй допомогти. Один негайно підійшов до неї. Він підняв її і переніс на інший берег. Опустивши її на землю, він попрощався з нею, і вони вирушили далі.

Залишок шляху його приятель був надзвичайно мовчазний і не відповідав на питання. Минуло кілька годин. Нарешті не в силах більше мовчати, він сказав: «Навіщо ти торкнувся цієї жінки? Вона могла звести тебе! Чоловіки і жінки не повинні стикатися! »

Тоді перший чоловік так відповів другому: «Мій друг, я переніс жінку через річку і залишив її на березі. Це ти несеш її до сих пір! »

- Деякі люди схожі на цього другого подорожнього, - сказав Шамс. - Вони несуть на своїх плечах власні страхи і упередження і гинуть під їхньою вагою. Якщо ти почуєш, що хтось неправильно розуміє міцний зв'язок між твоїм батьком і мною, скажи, що це не його розуму справа!

Елла

15 червня 2008 року, Нортгемптон

Безмірно дорога Елла!

Ти запитала, як я став суфієм. Так ось, це сталося не в один день.

Народився я в сім'ї Крега Річардсона в Кінлохберві, прибережної шотландської селі. Думаючи про минуле, я згадую рибальські човни, важкі мережі з рибою і морські водорості на березі, схожі на зелених змій; птахів, що метушаться в пошуках черв'яків, і всюди гострий, солоний запах моря. Цей запах разом з запахом гір і озер, а також нудне одноманітність життя в післявоєнній Європі - ось фон, на якому пройшло моє дитинство.

Поки світ, спотикаючись, входив в шістдесяті роки і ставав ареною студентських демонстрацій і революцій, я був від усього цього відрізаний в своєму мирному зеленому притулок. Батько тримав магазинчик букіністичних книг, а мама вирощувала овець з високоякісної шерстю. Ще дитиною я відчув це самотність пастушки і заглибленість в себе торговця книгами. Дуже часто я забирався на старе дерево і дивився навколо в твердому переконанні, що проведу так все життя. Час від часу у мене стискалося серце від пристрасті до подорожей, але я любив Кінлохберві і був щасливий передбачуваністю мого майбутнього. Звідки мені було знати, що у Бога на мене зовсім інші плани?

Незабаром після того як мені виповнилося двадцять років, я відкрив дві речі, які все круто змінили. Першою річчю став професійний фотоапарат. Я записався в клас фотографії, навіть не думаючи про те, що хобі може стати справою життя. Другою була любов - я закохався в голландку, подорожувала з друзями по Європі. Її звали Маргот.

Будучи на вісім років старший за мене, моя прекрасна норовлива Маргот вважала себе представницею богеми, радикалка, ідеалісткою, бісексуалкою, індивідуалісткою і анархісткою, захисницею цивільних прав і свобод, проповідницею контркультури, екофеміністкой. Якби мене запитали, я б не зміг пояснити сенс багатьох з цих ярликів. Однак я досить швидко помітив, що вона була схожа на маятник. Те нескінченно щаслива, Маргот могла через пару хвилин впасти у відчай. Люто обрушився на те, що їй здавалося «святенництвом буржуазного способу життя», вона воювала проти суспільства, але разом з тим цікавилася будь дрібницею життя.

До сих пір для мене залишається загадкою, чому я не втік від неї. Але не втік. Замість цього дозволив втягнути себе в божевільний вир її існування - до того я був закоханий.

У Маргот було неможливе поєднання революційних ідей, хоробрості і крихкості скляного квітки. Я обіцяв собі бути з нею і захищати її не тільки від навколишнього світу, а й від неї самої. Чи любила вона мене так само сильно? Не думаю. Однак все ж по-своєму любила.

Таким чином я в двадцять років опинився в Амстердамі. Ми одружилися. Весь свій час Маргот віддавала біженцям. Працюючи в благодійній організації, вона допомагала хворим і покаліченим людям із найбільш неблагополучних куточків світу, які намагалися знайти будинок в Голландії. Вона стала їх ангелом-рятівником. У сім'ях з Індонезії, Сомалі, Аргентини та Палестини в її честь називали новонароджених дочок.

Що стосується мене, то я не цікавився великими ідеями, бо був надто зайнятий кар'єрою. Закінчивши бізнес-школу, почав працювати в одній міжнародній фірмі. Те, що Марго не цікавили ні мій статус, ні моя зарплата, ще сильніше змушувало мене мріяти про успіх. Я брався за найскладніші і відповідальніші завдання.

Я ретельно спланував наше життя. Через два роки, думав я, у нас буде двоє дітей.

Дві маленькі дівчинки завершували мою картину ідеальної родини. Я був упевнений в майбутньому.

Зрештою, ми жили чи не в самому безпечному місці на Землі, а не в одній з тих неспокійних країн, звідки люди постійно бігли і наповнювали Європу, немов хтось забув перекрити зіпсований водопровідний кран. Ми були молодими, здоровими і закоханими. Важко повірити, що мені вже п'ятдесят чотири роки і Маргот давно немає на світі.

Вона ніколи нічим не хворіла. Переконана вегетаріанка, Маргот їла тільки здорову їжу, займалася спортом і не мала ніяких шкідливих звичок. Маргот до того опікувалася про себе, що, незважаючи на різницю у віці не в її користь, я завжди виглядав старше, ніж вона.

І ось вона померла. Несподівано і безглуздо. Одного вечора по дорозі додому у неї зламалася машина. І Маргот, яка ніколи не порушувала ніяких правил, зробила щось, на неї зовсім не схоже. Замість того щоб включити вогні і чекати допомоги, вона вийшла з машини, вирішивши прогулятися до найближчого села. На ній були темно-сірий плащ і чорні брюки. І її збив трейлер з Югославії. Водій не помітив її.

Втративши кохану жінку, я сильно змінився. Уже не будучи хлопчиком, але ще і не ставши чоловіком, я перетворився немов в загнане тварина. Цей період мого життя називається знайомством з буквою «С» в слові «суфій».

Сподіваюся, я не набрид тобі своїм довгим розповіддю.

З любов'ю,

Азіз

султан Валадье |  Роза пустелі, повія

Хасан-жебрак |  Роза пустелі, повія |  Хасан-жебрак |  Сулейман-п'яниця |  Роза пустелі, повія |  Сулейман-п'яниця |  фанатик |  Аладдін |  Шамс Тебрізі |  Бейбарс-воїн |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати