Головна

Бейбарс-воїн

1.  Бейбарс-воїн

10 липня 1245 року Конья

- Бейбарс, син мій, нікому не вір, - каже мій дядько, - бо цей світ з кожним днем ??стає все більш розбещеним.

Лише в Золотому столітті, як вважає дядько, все було по-іншому, тому що Пророк Мухаммед, мир і щоб із ним, належним чином наглядав за людьми. Після його смерті все покотилося по похилій. Але якщо запитаєте мене, то я скажу так: якщо десь зібралося більше двох осіб, не минути бійки. Навіть за часів Пророка люди ненавиділи один одного, хіба ні? Війна суть життя. Лев ловить і з'їдає оленя, після чого падаль дістається грифам. Природа жорстока. На землі, в морі, в повітрі все істоти без винятку можуть вижити, тільки якщо вони сильніші і кмітливішої свого ворога. Щоб жити, треба воювати. Простіше нікуди.

Нам необхідно воювати. Навіть самі наївні люди розуміють, що в наш час немає іншого способу вижити. П'ять років тому, коли було зарізано сто монгольських дипломатів, які були надіслані Чингисханом домовитися про мир, справи пішли гірше нікуди. Чингісхан розгнівався і оголосив війну ісламу. Але ж ніхто навіть гадки не має, навіщо знадобилося вбивати дипломатів. Деякі навіть вважають, що це була справа рук самого Чингісхана, якому потрібен був привід для великої війни. Чому б і ні? Цього ніхто ніколи не дізнається. А я знаю, що монголи за п'ять років розорили весь Хорасан, сіючи руйнування і смерть скрізь, де вони побували. А два роки тому вони на рівнині Козедаг розбили військо сельджукского султана Рума, і султан перетворився в платить дань васала. Думаю, єдина причина, чому монголи не стерли нас з лиця землі, полягає в тому, що їм вигідніше тримати нас в ярмі.

Люди воюють з незапам'ятних часів, принаймні з тих пір, як Каїн убив свого брата Авеля, проте нічого схожого на монгольське військо ми раніше не бачили. У них багато способів вести війну і багато різної зброї. Кожен монгольський солдат добре озброєний, у нього є сокира, шабля і цибулю. Але найголовніше, у нього є стріли, якими можна продірявити будь-яку зброю, підпалити село, отруїти ворога, роздрібнити найміцніші кістки в людині. У монголів є навіть свистячі стріли, якими вони передають сигнали від одного війська іншому. З таким озброєнням, та ще без віри в Бога, монголи стирають з лиця землі все, що у них на шляху. Навіть такий старий місто, як Бухара, звернений на руїни. Але справа не тільки в монголів. У хрестоносців нам треба забрати назад Єрусалим; ще на нас тисне Візантія, не кажучи вже про суперництво шиїтів і сунітів. Живучи в оточенні смертельних ворогів, хіба маємо ми право бути мирними людьми?

Ось чому такі, як Румі, дратують мене. Мені байдуже, що люди його звеличують. Для мене він боягуз, який поширює навколо себе боягузтво. Напевно, в минулому він був хорошим вченим, але тепер він в повній владі єретика Шамс. У той час коли ворогів ісламу стає все більше, що проповідує Румі? Мир! Нічогонероблення! Смирення!

Брат, немає більше болю. І угамуй пристрастей

Своїх отруту. Тоді твою красу

Він любити небо ... І трояндою стане шип.

І частина освітить космос весь.

Румі проповідує смиренність і перетворює мусульман в отару слухняних і полохливих овець. Він каже, що у кожного пророка є свої послідовники. Якщо «любов» його найулюбленіша слово, то іншими улюбленими словами стали «терпіння», «рівновага», «терпимість». Якби це залежало від нього, ми всі сиділи б по своїх домівках і чекали, коли нас приріжуть вороги або трапиться якась інша біда. Упевнений, після цього він прийде і лагідно підіб'є підсумок нещастя, назвавши його «bагаса» [22]. «Коли зникнуть школа, мечеть і мінарет, тоді дервіші зможуть заснувати свою спільноту». Ну як вам це подобається?

Варто подумати про це, і відразу згадується, що в нашому місті предки Румі влаштувалися тільки лише тому, що його сім'я втекла з Афганістану в Анатолію в пошуках притулку. У той час багато багаті і впливові люди отримали запрошення сельджукского султана, і серед них був батько Румі. Ось так, обласкана увагою, захищена султаном, сім'я Румі залишила афганський бедлам заради мирних садів Коньї. Легко проповідувати терпимість, коли за спиною таке життя!

Нещодавно мені розповіли, про що Шамс Тебрізі говорив людям на базарі. Він говорив, що Алі, наступник Пророка, під час битви вже був готовий пронизати мечем груди невірного, як той раптом підняв голову і плюнув в нього. Тоді Алі відкинув меч, важко зітхнув і пішов геть. Невірний був вражений. Він побіг слідом за Алі і запитав, чому той відпустив його замість того, щоб вбити.

- Тому що я дуже злий на тебе, - сказав Алі.

- Чому ж ти не вбив мене? - Повторив своє запитання невірний. - Я не розумію.

- Коли ти плюнув мені в обличчя, - пояснив Алі, - я дуже розлютився. Моє «я» дуже постраждало і зажадало помсти. Якби я вбив тебе, то підкорився б своєму «я». І це стало б великою помилкою.

Отже, Алі відпустив невірного. Той же до того розчулився, що зробився одним і послідовником Алі, а потім з доброї волі звернувся в іслам.

Так розповідав Шамс. І яка мораль? Нехай невірні плюють нам в обличчя? Тільки через мій труп! Вірний або невірний, ніхто не посміє плювати в обличчя Бейбарс-воїну.

Елла

13 червня 2008 року, Нортгемптон

Бродячий і милий Азіз!

Тільки не подумай, що я зійшла з розуму, якщо я про дещо тебе запитаю. Ти - Шамс?

Або інакше: Шамс - це ти?

Щиро твоя

Елла

Дорога Елла!

Шамс - це людина, яка відповідальна за перетворення Румі з місцевого проповідника у всесвітньо відомого поета і містика.

Учитель Самеід зазвичай говорив мені: «Якщо є люди, схожі на Шамс, яка різниця, хто їм його знайшов Румі?»

Всього найкращого.

Азіз

Дорогий Азіз!

Хто такий учитель Самеід?

Всього найкращого,

Елла

Мила Елла!

Це довга історія. Ти правда хочеш знати? Всього доброго.

Азіз

Дорогий Азіз!

У мене повно часу.

З любов'ю,

Елла

Румі

2 серпня 1245 року Конья

Думаєш, що живеш багатою і насиченим життям, поки не приходить ось, і тоді ти розумієш, як багато цікавого проходило повз тебе. Немов у дзеркалі, ти бачиш порожнечу в своїй душі - ту саму порожнечу, яку раніше відмовлявся бачити. Цим хтось може бути кохана, друг, духовний вчитель. Навіть дитина, за яким ти доглядаєш. Головне, знайти душу, яка заповнить порожнечу душі. Всі пророки дають одна порада: «Знайди того, хто стане твоїм дзеркалом!» Для мене таким дзеркалом став Шамс з Тебріза. Поки він не з'явився і не змусив мене заглянути в глибини моєї душі, я не знав головного про себе: яким би успішним і щасливим я не здавався людям, я мало чого досяг і в душі був самотній.

Немов багато років складаєш як би словник про самого себе. У ньому даєш визначення всього, що має для тебе значення, наприклад: «істина», «щастя», «краса». У кожен поворотний момент свого життя звертаєшся до цього словника. А потім приходить незнайомець, бере твій безцінний словник і викидає його на смітник.

«Твої визначення треба переглянути, - говорить він. - Пора тобі забути все, що ти знав досі ».

І з якоїсь причини, незрозумілою твоєму розуму, але зрозумілою серцю, ти не заперечуєш і не сердишся, а радісно погоджуєшся. Ось це і створили зі мною Шамс. Завдяки нашій дружбі, я багато чому навчився. Але найголовніше, чого він навчив мене, - це забути все, що я знав до нашого знайомства.

Коли когось сильно любиш, то чекаєш такої ж любові і від оточуючих, які начебто покликані розділити твою радість. Якщо ж цього не трапляється, спочатку відчуваєш подив, а потім образу і розчарування.

Чи не зумів я переконати своїх близьких і друзів побачити те, що бачив сам. Чи не зумів пояснити їм незрозуміле. Шамс - моє Море Милосердя і Благодаті. Він - моє Сонце Істини і Віри. Я називаю його Царем Царів Духа. Він - мій джерело життя і високий вічнозелений величний кипарис. Його присутність все одно що четверте читання кур'ан, подорож, яке відбувається в душі.

На жаль, більшість людей оцінює те, що відбувається за власними уявленнями і на думку інших. Для всіх Шамс - дивний дервіш. Вони вважають, що він дико поводиться, отак, що він абсолютно непередбачуваний і на нього не можна покластися. А для мене він втілення Любові, яка рухає всесвіту. Іноді він іде в тінь і збирає частини в ціле, а іноді, навпаки, підриває всі, що тільки можна. Така зустріч, як наша, трапляється раз у житті. У моєму житті вона трапилася вперше за тридцять сім років.

З тих пір як Шамс увійшов в моє життя, мене весь час запитують: що, на мій погляд, в ньому особливого? Я не можу відповісти на це питання. Ті, хто запитують, все одно не зрозуміють, а хто розуміє, той не питає.

Скрутне становище, в яке я потрапив, нагадує мені переказ про Лейлі і Гаруні аль-Рашид. Почувши, що бедуїнський поет Кейс безнадійно закохався в Лейлу і зійшов через неї з розуму, чому його називали Меджнуном, тобто божевільним, Гарун аль-Рашид з цікавістю став розпитувати про жінку, через яку сталося таке нещастя.

«Напевно, Лейла якась особлива жінка, - подумав він. - Вона перевершує всіх інших жінок. Можливо, вона чаклунка, прекрасніше якої немає на світі ».

Схвильований, заінтригований, він все робив, аби на власні очі подивитися на Лейлу.

Зрештою Лейлу доставили до палацу. Коли вона відкрила обличчя, Гарун аль-Рашид був розчарований. Не те щоб Лейла була потворною, кульгавий або старої. Але і разюче красивої її теж назвати було не можна. Звичайна жінка, яких багато.

Гарун аль-Рашид не приховував розчарування.

«Це через тебе Меджнун збожеволів? Але чому? Ти виглядаєш такою звичайної. Що такого в тобі особливого? »

Лейла посміхнулася.

"Ти правий. Я - Лейла. Але ти не Меджнун, - відповіла вона. - Тобі треба подивитися на мене очима Меджнуна. Інакше ти ніколи не розгадав таємницю, яка зветься любов'ю ».

Як мені пояснити цю таємницю моїм рідним, друзям і учням? Їм не зрозуміти, що особливого в Шамсі Тебрізі, якщо вони не подивляться на нього моїми очима.

Та й як їм осягнути, що таке любов, поки вони самі не зазнають її?

Любов не можна пояснити. Її можна лише відчути.

Любов не можна пояснити, але вона пояснює все.

Кімья

17 серпня 1245 року Конья

Боячись дихати, я чекаю, коли Румі покличе мене, однак у Румі немає на мене часу. Як би я ні сумувала за нашим уроків, який би покинутій почувалася б, я не ображаюся на нього. Напевно, я занадто сильно люблю Румі, щоб сердитися на нього. Або я краще, ніж всі інші, його розумію. Але в глибині душі я теж спантеличена появою незвичайного чоловіка на ім'я Шамс з Тебріза.

Румі постійно стежить за ним поглядом, як соняшник повертається слідом за сонцем. Їх взаємна прихильність настільки очевидна і сильна, що не можна не відчути себе пригніченою поруч з ними, розуміючи, що нічого подібного немає в твоєму житті. Не всім в нашому будинку вдається ставитися до цього терпимо. Наприклад, Аладдін. Багато разів я бачила, як він буквально метає блискавки в Шамс. Керрі теж непросто, проте вона нічого не говорить, а я нічого не питаю. Ми всі сидимо на пороховій бочці. Дивно, але Шамс, через якого все це відбувається, чи не відчуває неминаючого напруги в будинку, або йому на нього наплювати.

З одного боку, мені прикро, що Шамс повів Румі від нас. З іншого - мені самій хотілося б дізнатися його трохи краще. Деякий час я досить успішно боролася зі своїми почуттями, але сьогодні, боюся, мені з ними не впоратися.

Надвечір я взяла кур'ан, що висів на стіні і призначений спеціально для мене.

У минулому Румі і я завжди разом читали вірш за віршем, однак тепер ніхто не керує мною, та й взагалі все наше життя пішло шкереберть.

Я навмання відкрила сторінку і тицьнула пальцем в перший-ліпший вірш. Як не дивно, це була сура аль-Ніса, яка турбувала мене більше всіх інших в книзі. У ній не було нічого хорошого для жінок, тому мені було важко зрозуміти її і тим більше прийняти. Перечитуючи її, я подумала, що могла б попросити про допомогу. Нехай Румі скасовує уроки, але це не означає, що я не можу ставити йому запитання. І тоді я вирушила в його кімнату.

Як не дивно, замість Румі я знайшла там Шамс, який, перебираючи чотки, сидів біля вікна, і промені згасаючого вечірнього сонця ласкаво торкалися його особи. Він був таким гарним, що я не могла відвести від нього очей.

- Прошу вибачення, - квапливо промовила я. - Мені потрібен Румі. Я прийду пізніше.

- Не треба тікати. Залишся, - сказав Шамс. - По-моєму, ти хотіла про щось запитати. Може бути, я допоможу тобі.

У мене не було причин відмовлятися.

- Гаразд. У Кур'ане є сура, яку я не в силах зрозуміти, - нерішуче промовила я.

- Кур'ан як боязка наречена, - прошепотів Шамс, немов розмовляючи з самим собою. - Вона відкриває обличчя тільки тоді, коли бачить співчуття і ніжність в серце дивиться. - Потім він розправив плечі. - Про який вірші ти ведеш мову?

- Про аль-Ніса. Там йдеться про те, що чоловіки в усьому перевершують жінок. І вони навіть можуть бити своїх дружин ...

- Невже? - Перепитав Шамс з таким перебільшеним інтересом, що я не зрозуміла, говорить він серйозно чи насміхається наді мною. Помовчавши недовго, він ласкаво посміхнувся і напам'ять процитував суру:

- «Чоловіки стоять над дружинами за те, що Аллах дав одним перевагу перед іншими, і за те, що вони витрачають зі свого майна. І порядні жінки - побожні, зберігають таємне у тому, що зберігає Аллах. А тих, непокори яких ви боїтеся, ми наказуємо та покидайте їх на ложах, і ударяйте їх. І якщо вони повинною вам, то не шукайте шляхи проти них, - воістину, Аллах піднесений, великий! »[23]

Коли Шамс договорив, він закрив очі, а потім вимовив те ж саме, але іншими словами:

- Чоловіки перевершують жінок, оскільки Бог дає одним трохи більше, ніж іншим, а ще тому, що вони витрачають свій (щоб утримувати їх). Тому жінки, які непорочні, слухняні Богу і бережуть таємне, як Бог беріг це. Що стосується жінок, які, можливо, не непорочні, то твердо поговоріть з ними, а потім залиште їх одних в ліжку (НЕ пестячи їх), але йдіть до них в ліжко, коли вони того побажають. Коли ж вони попросять вибачення, не шукайте виправдання для своїх звинувачень. Воістину, Бог найвищий і великий. - Він помовчав і запитав: - Тобі зрозуміла різниця?

- Зрозуміла, - відповіла я. - Другий текст майже зовсім інший за змістом. У першому начебто порадили одруженим чоловікам бити своїх дружин, тоді як у другому їм просто сказано, щоб вони пішли. Думаю, це велика різниця. Чому ж так виходить?

- Чому так виходить? Чому? - Кілька разів повторив Шамс, немов радіючи моєму запитанню. - Кімья, розкажи що-небудь про себе. Ти коли-небудь плавала в річці?

Я кивнула, і на мене нахлинули дитячі спогади. Крижані ріки, що стікають з гір Таурус, немов на власні очі постали переді мною. Зовсім небагато залишилося від тієї дівчата, яка разом з сестрою і друзями провела багато щасливих днів на берегах і у воді гірських потоків, і я відвернулася, щоб не показувати своїх сліз Шамс.

- Коли дивишся на річку з великої відстані, Кімья, можна подумати, що це одна-єдина річка на всьому світі. А варто пірнути в неї, і стає ясно, що джерел води багато. Біля річки може бути багато течій, і всі вони знаходяться в гармонії, хоча і не з'єднуються один з одним.

З цими словами Шамс підійшов до мене, взяв мене двома пальцями за підборіддя і змусив подивитися прямо в його чорні, бездонні очі, в яких відбивалася душа дервіша. У мене стрімко забилося серце і перехопило подих.

- Кур'ан - швидко біжить річка, - сказав він. - Той, хто дивиться на неї здалеку, бачить лише одну річку. А той, хто плаває в ній, знає, що в ній чотири течії. Немов різні риби, одні з нас плавають ближче до поверхні, а інші воліють опускатися в глибину.

- Боюся, я не розумію, - промовила я, хоча це було не зовсім правдою.

- Ті, які плавають ближче до поверхні, задовольняються поверховим знанням кур'ан. Таких більшість. Вони сприймають сури буквально. Не дивно, що, читаючи вірші аль-Ніса, вони роблять висновок, що чоловіки вище жінок. Тому що саме це вони хочуть бачити.

- А як щодо інших течій? - Запитала я. Шамс зітхнув:

- Є ще три течії. Друге глибше першого, але все ж воно близько до поверхні. Чим ширше знання, тим глибше розуміння кур'ан.

Вслухаючись у його слова, я відчувала себе одночасно спустошеною і переповненою.

- А що далі? - Запитала я обережно.

- Третє протягом езотеричне, batini, читає. Якщо ти будеш читати аль-Ніса, відкривши внутрішній погляд, ти побачиш, що ці вірші не про жінок і чоловіків, а про жіночність і мужність. Всі ми, включаючи мене і тебе, в різному ступені жіночні і мужні. Тільки навчившись з'єднувати ці властивості, ми стаємо гармонійними особистостями в цьому Єдності.

- Ти хочеш сказати, що в мені є чоловічі риси?

- Ну звичайно ж. А у мене є жіночі риси. Я не втрималася і фиркнула:

- А у Румі? У нього теж?

На губах Шамс промайнула швидкоплинна усмішка.

- У кожного чоловіка є жіночі риси.

- Навіть у самого мужнього?

- В першу чергу у нього, дорога, - промовив Шамс майже пошепки і підморгнув мені, наче ділячись великим секретом.

На цей раз я втрималася і не захихотіла, хоча і відчувала себе маленькою дівчинкою. Це було через те, що Шамс виявився зовсім близько. Дивна людина з чарівним голосом, гнучкими і м'язистими руками, з гострим, як кинджал, поглядом.

Шамс поклав руку мені на плече і наблизив своє обличчя до мого, так що я відчувала його теплий подих. В його погляді я помітила мрійливість. Своїм дотиком він зачарував мене, і я покірно дозволила йому гладити мої щоки. Його пальці ковзали по моєму обличчю і торкнулися нижньої губи. Я була збита з пантелику, у мене паморочилося в голові, і я закрила очі, відчуваючи важливість того почуття, яке піднімалося всередині мене. Однак, ледь торкнувшись моїх губ, Шамс прибрав руку.

- Тепер, дорога Кімья, тобі треба піти, - сумно прошепотів Шамс.

І я пішла, відчуваючи, що у мене палають щоки.

Лише повернувшись в свою кімнату і лігши на матрац, я почала думати про те, яке це - відчути поцілунок Шамс, і тільки потім, все ще розглядаючи стелю, згадала, що не питала його про четвертому перебігу - найглибшому читанні кур'ан. Що б це могло бути? І що треба зробити, щоб досягти такої глибини?

І що трапляється з тими, кому це вдається?

Шамс Тебрізі |  султан Валадье

послушник |  послушник |  Хасан-жебрак |  Роза пустелі, повія |  Хасан-жебрак |  Сулейман-п'яниця |  Роза пустелі, повія |  Сулейман-п'яниця |  фанатик |  Аладдін |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати