Головна

Аладдін

1.  Аладдін
  2.  Аладдін
  3.  Аладдін
  4.  Аладдін

16 грудня 1244 року Конья

Полюючи з друзями на оленя, я не був в місті, коли дервіш заступив дорогу батькові. Повернулися ми тільки на інший день. До цього часу знайомство батька з Шамс Тебрізі вже стало притчею во язицех. Хто такий цей дервіш, не розуміли люди, і чому настільки вчений чоловік, як Румі, поставився до нього з усією серйозністю і навіть вклонився йому?

З тих пір як я був хлопчиськом, я звик, що люди кидаються на коліна перед батьком, і ніколи не міг уявити іншої картини, хіба що батько схилиться перед царем або великим візиром. Тому я відмовлявся вірити людям, поки мачуха, ніколи не лгавшая і нічого не перебільшив, не сказала мені цю історію від початку до кінця. Отже, все виявилося правдою. Мандрівний дервіш на ім'я Шамс з Тебріза поставив мого батька питання привселюдно і, що було найдивовижніше, тепер відпочивав в нашому домі.

Хто був цей чужинець, який увірвався в наше життя, немов камінь, що впав з неба? Мені не терпілося подивитися на нього власними очима, і я запитав Керр:

- Де ця людина?

- Заспокойся, - прошепотіла схвильована Керра. - Твій батько і дервіш в бібліотеці.

Ми чули їхні голоси, але не могли розібрати слів. Я зібрався було відкрити двері в бібліотеку, але Керра зупинила мене:

- Боюся, тобі доведеться почекати. Вони просили, щоб їх ніхто не турбував.

Цілий день батько і дервіш не виходили з бібліотеки. На наступний день повторилося те ж саме. Про що вони могли так довго розмовляти? Що спільного у такої людини, як мій батько, і простого дервіша?

Минув тиждень, потім інша. Щоранку Керра готувала сніданок і залишала його на підносі у двері в бібліотеку. Які б делікатеси ні пропонувалися їм, вони відмовлялися від усього, дозволяючи собі лише шматочок хліба вранці і стакан козячого молока ввечері.

Мене весь цей час не покидали похмурі передчуття. І вдень і вночі я шукав будь-яку можливість заглянути в бібліотеку. Не думаючи про те, що буде, якщо вони відкриють двері і виявлять мене за підслуховуванням, я проводив майже весь час, намагаючись зрозуміти, про що вони говорять. Але до мене чути було лише невиразне бурмотіння. Побачити мені теж нічого не вдавалося. У бібліотеці було похмуро через запнутих фіранок на вікнах.

Одного разу Керра застала мене біля бібліотеки, але нічого не сказала. Правда, цього разу вона навіть більш, ніж я, жадала знати, що відбувається в будинку. Жінки не можуть довго стримувати цікавість, закладене в них природою.

Зовсім по-іншому поставився до цього мій брат Султан Валадье, коли побачив, що я підслуховую. Він спохмурнів і зміряв мене палаючим поглядом.

- Ти не маєш права стежити за людьми, а вже тим більше за нашим батьком, - дорікнув він мене.

Я знизав плечима.

- Скажи чесно, брат, невже тебе не турбує, що наш батько весь час проводить з якимось чужинцем? Уже більше місяця минуло, як він зовсім забув про свою сім'ю. Тебе це не засмучує?

- Батько не забув про нас, - відповів брат. - Просто в Шамсі з Тебріза він знайшов одного. А ти замість того, щоб скиглити, як немовля, порадів би за батька. Якщо, звичайно, ти й справді любиш його.

Таке міг сказати тільки мій брат. Але я звик до його дивацтв і не образився. Султан Валадье завжди був слухняним хлопчиком, улюбленцем сім'ї і сусідів і, природно, улюбленцем батька.

Через сорок днів після того, як батько і дервіш закрилися в бібліотеці, сталося щось незвичайне. Як завжди останнім часом, я підслуховував під дверима. Раптом запанувала тиша, і в цій тиші я несподівано чітко почув голос дервіша:

- Минуло сорок днів, як ми розмовляємо тут. Кожен день ми обговорювали одне з Сорока правил релігії любові. І тепер, я думаю, нам краще покинути бібліотеку. Наше усамітнення напевно засмучує твоїх близьких.

- Не турбуйся, - заперечив батько. - І дружина і сини досить дорослі, щоб зрозуміти причину моєї відсутності.

- Мені нічого не відомо про твою дружину, однак твої сини зовсім різні - вони що день і ніч. Старший слухняний тобі, а ось молодший, боюся, відчуває інакше. В його серці темно через образу і заздрості.

Від гніву кров прилила у мене до голови. Як він сміє говорити таке про мене, якщо навіть ні разу мене не бачив?

- Він думає, що я не знаю його, але я його знаю, - продовжував дервіш знову через деякий час. - Поки він спостерігав за мною в замкову щілину, я теж спостерігав за ним.

Холодок пробіг у мене по спині, і волосся стало дибки. Ні про що не думаючи, я рвонув двері і вбіг в бібліотеку. У батька від подиву очі стали круглими, але незабаром його здивування змінилося гнівом.

- Аладдін, ти збожеволів? Як ти наважився потурбувати нас? - Крикнув батько.

Чи не відповідаючи на його питання, я показав пальцем на Шамс.

- Чому б тобі не запитати його, як він сміє таке казати про мене? - Вигукнув я.

Батько не вимовив ні слова. Він дивився на мене і важко дихав, наче моя присутність була важким тягарем у нього на плечах.

- Будь ласка, батько. Керра сумує за тобою. І твої учні теж. Чому ти відвернувся від тих, хто любить тебе, заради якогось брудного дервіша?

Ледве я вимовив ці слова, як негайно пошкодував про них, але було занадто пізно. Батько дивився на мене, і в його очах я читав розчарування. Ніколи раніше мені не доводилося бачити його таким.

- Аладдін, будь люб'язний, покинь бібліотеку вмить, - сказав батько. - Піди в якесь тихе місце і подумай про те, що ти наробив. Чи не заговорюй зі мною, поки не заглянеш всередину себе і не зрозумієш свою помилку.

- Але, батько ..

- Іди! - Повторив батько і відвернувся від мене.

У мене стислося серце, і на ногах, що підгинаються я вийшов з бібліотеки.

В цю хвилину я зрозумів, що наше життя змінилося і ніколи більше не стане колишньою. Вдруге після смерті матері вісім років тому мене кинув найрідніша людина.

Румі

18 грудня 1244 року Конья

«Батин Аллах - приховане обличчя Бога. Зніми завісу з мого розуму, щоб я пізнав Істину ».

Коли Шамс з Тебріза задав мені питання про пророка Мухаммеда і суфії бисть, мені раптом здалося, що ми з ним залишилися одні на всій землі. Перед нами тягнулися сім етапів Дороги Істини - сім магамат, етапів розвитку, які «я» кожної людини має подолати, щоб досягти єднання з Богом.

Перший етап розбещення Помилкового Я - найпримітивніший і банальне стан людини, коли його душа шукає земних шляхів. Більшість людей так і застряють на цьому, страждаючи і догоджаючи своєму «я», і вважають інших винними в своїх нещастях.

Коли - і якщо - людина починає розуміти принижене стан свого «я», він приймається працювати над собою і таким чином переходить на другий етап, який в деякому сенсі протистоїть першому. Замість того щоб постійно звинувачувати інших людей, ця людина звинувачує себе. Тоді його его стає засуджує Помилковим Я, і він ступає на шлях внутрішнього очищення.

На третьому етапі людина мужніє, і його его - це вже Натхненні Хибне Я. Тільки тоді людина підступає до Долини Пізнання. Тепер у нього вже є запас терпіння, стійкості, мудрості і смиренності. Світ для нього сповнений натхнення. Тому-то багато, які досягли цього етапу, відчувають потребу зупинитися на ньому, втрачаючи бажання або мужність йти далі. Ось чому, як не прекрасний цей етап, він є пасткою для людини, яка прагне йти далі.

Ті ж, хто йде далі, пізнають Безтурботне Хибне Я. Щедрість, подяку і непохитне почуття задоволення, яке не залежить від життєвих негараздів, - ось головні риси людини, який досяг цього рівня. Це - Долина Єдності. Тут люди задоволені всім, що їм посилає Бог. Їм байдужі земні радощі і труднощі, і їх его стає задоволення Помилковим Я.

Наступний етап - Послужлива Хибне Я. Володар його стає джерелом світла для людей, він поширює свою енергію на всіх, навчаючи і навчаючи, як справжній Учитель. Куди б він не прийшов, він кардинально змінює життя людей. Що б він не робив і не прагнув зробити, всі мої думки він хоче служити Богу за допомогою служіння оточуючим.

Нарешті, коли людина досягає сьомого етапу, його его стає Чистим Я, а сам він, відповідно до теорії суфізму, - досконалим, тобто Інсан-аль-камиль. Однак мало кому відомо хоч що-небудь про це. Мало хто, які досягли його, мовчать про це.

Етапи на шляху до Бога просто описати, але здолати важко. Шлях від першого етапу до останнього тернистий і заплутаний. Завжди існує небезпека повернення назад, іноді навіть з самого вищого рівня на найнижчий. На шляху безліч пасток, і не дивно, що далеко не всі зуміли досягти досконалості.

Коли Шамс задав своє питання, зрозуміло, його цікавило не порівняння Вчення Пророка і думок суфія. Він хотів, щоб я задумався, як можу я вдосконалити свою особистість заради осягнення Бога.

- Як щодо тебе, великий проповідник? - Питав Шамс Тебрізі. - На якому етапі з семи ти знаходишся? Як ти думаєш, чи вистачить у тебе сил наслідувати далі, пройти весь шлях до кінця? Скажи мені, наскільки велика твоя чаша?

Керра

18 грудня 1244 року Конья

Марно нарікати на долю. Але все ж я не можу не пошкодувати, що слабка в питаннях богослов'я, історії та філософії, - в тому, про що днями і ночами розмовляли Румі і Шамс, усамітнившись в бібліотеці. Часом мені хотілося збунтуватися проти того, що я народжена жінкою. Дівчинку зазвичай вчать готувати і стежити за порядком у будинку, прати брудну одяг і штопати дірявих шкарпетки, збивати масло, робити сир і годувати немовлят. Деяких жінок ще вчать мистецтву любові, щоб вони вміли залучати чоловіків. І все. Ніхто не дасть жінці книгу, щоб у неї відкрилися очі.

У перший рік свого заміжжя я користувалася будь-якою можливістю, щоб проникнути в бібліотеку Румі. Я сиділа там серед книг, які він так любив, дихала пилом і цвіллю і не могла зрозуміти, яку таємницю вони зберігають в собі. Мені було відомо, як Румі обожнює свої книги, багато з яких дісталися йому від його покійного батька Бах аль-Діна.

Звичайно ж найбільше він любив «Ма'аріф» [19]. Багато ночей він провів у бібліотеці за цією книгою, хоча я підозрюю, що він знав її напам'ять.

- Навіть якби мені запропонували за них купу золота, я б нікому не віддав мої книги, - говорив Румі. - Кожна - безцінний спадок моїх предків. Я отримав їх від батька і передам своїм синам.

Зрештою я зрозуміла, як багато значили для нього його книги. Одного разу, в перший рік заміжжя, залишившись одна вдома, я раптом надумала витерти пил в бібліотеці. Зняла всі книги з полиць і стала витирати палітурки оксамитової ганчіркою, змоченою в рожевій воді. У наших місцях вважають, що якийсь юний джин на ім'я Кебікек отримує збочене задоволення від псування книг. Щоб прогнати його, треба написати застереження всередині кожної книги: «Не рухайся, Кебікек, тримайся подалі від цієї книги!» Звідки мені було знати, що не тільки Кебікеку треба триматися подалі від книг мого чоловіка, але і мені теж?

В той день я протерла всі книги в бібліотеці. Працюючи, я читала «Оновлення релігійних наук» Газзаєв [20] і, лише почувши за спиною холодний голос чоловіка, зрозуміла, як багато часу провела в бібліотеці.

- Керра, що ти тут робиш?

Це був Румі, принаймні ця людина була дуже схожий на Румі - ось тільки у нього був інший голос, та й зовні він здався мені набагато суворіше мого чоловіка. За всі вісім років нашого шлюбу він лише один раз говорив зі мною так.

- Витираю, - прошепотіла я.

- Розумію, - сказав Румі, - але, будь ласка, ніколи не торкайся до моїх книг. Власне, я був би тобі дуже вдячний, якби ти взагалі більше не входила в цю кімнату.

З тих пір я трималася подалі від бібліотеки, навіть коли залишалася в будинку одна. Я зрозуміла і прийняла те, що світ книг ніколи не був і ніколи не буде моїм.

Але, коли в будинку з'явився Шамс Тебрізі і вони з моїм чоловіком усамітнилися на сорок днів в бібліотеці, я відчула, як всередині мене закипає роздратування. Рана, про яку я навіть не підозрювала, стала кровоточити.

Кімья

20 грудня 1244 року Конья

Мої батьки були прості люди. Я бачила, як важко вони працювали і як рано постаріли. Мені виповнилося дванадцять років, коли Румі удочерив мене. До цього я жила в долині біля підніжжя гір Таурус в маленькому будиночку, і ми з сестрою ділили кімнату з привидами наших померлих братів і сестер. Я єдина в родині бачила примари. Це лякало мою сестру, а мама плакала кожен раз, коли я розповідала їй про це. Як не старалася я пояснити, що не треба боятися примар, що виглядають вони цілком щасливими, мені ніхто не вірив. Ніхто в родині мене не розумів.

Одного разу повз нашого села проходив мандрівник. Звернувши увагу на те, як сильно він виснажений, батько запросив його переночувати в нашому домі. Увечері ми всі сиділи біля вогнища, в якому смажився козячий сир, і мандрівник розповідав нам дивовижні історії про далекі країни. Прислухаючись, я закрила очі і уявляла, ніби сама подорожую по пустелях Аравії. Я бачила намети бедуїнів в Північній Африці і величезна синє море, яке називається Середземним. На березі мені попалася велика, згорнута, як спіраль, раковина, і я поклала її в кишеню. Я хотіла пройтися берегом, однак мене зупинила різка, огидна сморід.

Коли я відкрила очі, то виявила, що лежу на підлозі, і всі домашні, з переляканими особами, зібралися навколо мене. Мама рукою підтримувала мені голову, а в іншій руці тримала половину цибулини, яку підносила до мого носа.

- Вона прокинулася! - Радісно вигукнула сестра і заплескала в долоні.

- Слава Богу, - зітхнувши, сказала мама і повернулась до мандрівникові. - У неї змалку бачення. І тепер теж трапляються постійно.

Вранці мандрівник подякував нас за гостинність і розпрощався.

Однак, перш ніж піти, він сказав батькові:

- Твоя дочка Кімья незвичайний дитина. Вона дуже обдарована, і буде шкода, якщо її обдарованість залишиться неоціненої. Тобі слід послати її в школу.

- Навіщо дівчинці вчитися? - Вигукнула мама. - Нечувана річ! Вона залишиться зі мною і буде ткати килими, поки не вийде заміж. Знаєте, вона ще й талановита килимарниця.

Однак мандрівник так легко не здався:

- Коли-небудь вона може стати великим вченим. Очевидно, Бог обдарував її багатьма здібностями. Ви вважаєте себе більш прозорливими, ніж Бог? - Запитав він. - Якщо поблизу немає школи, пошліть її до якогось вченому, щоб вона могла отримати освіту.

Мама похитала головою. Однак я помітила, що батько не був з нею згоден. Знаючи його любов до знань, я не здивувалася, коли він запитав мандрівника:

- Ми не знайомі з вченими мужами. Де мені шукати їх?

І тоді мандрівник вимовив ім'я людини, яка змінила моє життя.

- Мені відомий один чудовий вчений чоловік в Коньї, - сказав він. - Його звуть Джалаледдін Румі. Напевно він із задоволенням візьметься за навчання настільки талановитої дівчинки, як Кімья. Відвезіть її до нього, і ви не пошкодуєте про це.

Коли мандрівник пішов, мама підняла руки.

- Я вагітна. Скоро у нас з'явиться ще один рот, і мені потрібно помічниця. Навіщо дівчинці книги? Якщо їй і треба вчитися, то лише тому, як піклуватися про будинок і ростити дітей.

Я б воліла, щоб мама якось інакше пояснила своє бажання утримати мене вдома. Скажи вона, що буде нудьгувати без мене і тому не може навіть ненадовго віддати мене в іншу сім'ю, я б залишилася. Однак вона не сказала нічого такого. Як би там не було, батько не засумнівався, що в словах мандрівника є резон, та й я через пару днів стала на його бік.

Незабаром ми з татом вирушили до Коньї. Нам довелося чекати Румі біля входу в медресе, де він викладав. Коли ж він з'явився, я дуже зніяковіла і не посміла навіть подивитися на його обличчя. Замість цього я дивилася на його руки. У Румі були довгі, тонкі, рухливі пальці, швидше за пальці майстра, ніж вченого. Батько підштовхнув мене до нього.

- Моя дочка дуже талановита. Сам я неосвічена людина, і моя дружина теж ніколи не вчилася, але нам сказали, що ви самий освічена людина в тутешніх місцях. Може бути, ви захочете вчити дівчинку?

Навіть не дивлячись на Румі, я зрозуміла, що він не здивувався. Напевно, він звик до таких прохань. Поки Румі і тато домовлялися, я підійшла до двору медресе і побачила там кількох хлопчаків. Дівчаток там не було жодної.

По дорозі назад я звернула увагу на молоду жінку, на самоті стояла віддалік. Коли я помахала їй рукою, вона спочатку завмерла, проте після деякого замішання відповіла мені тим же.

- Дівчинка, невже ти бачиш мене? - Запитала вона.

Я кивнула, і жінка, посміхнувшись, заплескала в долоні:

- Це чудово! Адже мене ніхто ніколи не бачить.

Ми разом з нею попрямували до того місця, де стояли Румі і мій батько. Жінка виявилася права - чоловіки не помітили її.

- Кімья, підійти до нас, - покликав мене Румі. - Твій батько говорить, що тобі подобається вчитися. Скажи, що тебе найбільше цікавить в книжках?

Мене немов паралізувало, і я не могла видавити з себе ні слова.

- Підійди, мила, - сказав розчарований батько.

Мені хотілося відповісти правильно, щоб тато пишався мною, але я не знала відповіді і лише важко зітхнула.

Ми з батьком поїхали б назад у своє село піймавши облизня, якби не молода жінка. Вона взяла мене за руку і сказала: «Скажи правду. Все буде добре, я обіцяю ».

Відчувши себе спокійніше, я повернулася до Румі:

- Для мене велика честь вчити кур'ан з вами, учитель. Я не боюся важкої роботи.

У Румі просвітліло обличчя.

- Дуже добре, - промовив він і замовк, немов згадав щось неприємне. - Але ти дівчинка. Навіть якщо будеш дуже старатися і робити успіхи, все одно вийдеш заміж і народиш дітей. Роки навчання пройдуть без користі.

Я не знала, що на це відповісти, і навіть відчула себе винною. Папа теж начебто засмутився і опустив голову. І знову молода жінка допомогла мені:

- Скажи йому, що його дружина завжди хотіла народити доньку і тепер вона буде щаслива, якщо він візьметься вчити дівчинку.

Коли я сказала це, Румі розсміявся:

- Зрозуміло, ви побували у мене вдома і поговорили з моєю дружиною. Але запевняю вас, Керра ніяк не бере участі в моєму навчанні.

Молода жінка повільно, сумно похитала головою і прошепотіла мені на вухо:

- Скажи, що не розмовляла з Керрі, його другою дружиною. Ти розмовляла з Гевхер, матір'ю його двох синів.

- Я говорила з Гевхер, - сказала я, ретельно вимовивши ім'я. - З матір'ю ваших синів.

Румі зблід.

- Дівчинка, Гевхер померла, - холодно вимовив він. - Що тобі відомо про мою покійну дружину? Це поганий жарт.

І тут втрутився батько:

- Упевнений, учитель, у неї не було поганих думок. Запевняю вас, Кімья серйозна дівчинка. Вона завжди шанобливо ставиться до старших.

Я зрозуміла, що треба сказати правду:

- Ваша покійна дружина тут. Вона тримає мене за руку і допомагає мені бути хороброю. У неї карі мигдалеподібні очі, милі веснянки, і на ній довге жовта сукня ...

Я замовкла, помітивши, що молода жінка показує на свої шльопанці.

- Вона хоче, щоб я сказала вам про її шльопанцях. Вони зроблені з яскравого оранжевого шовку і розшиті дрібними червоними квітами. Вони дуже красиві.

- Ці шльопанці я привіз їй з Дамаска, - сказав Румі, і на очі йому навернулися сльози. - Вона любила їх.

Сказавши це, вчитель замовк і почав розчісувати бороду. Вираз його обличчя стало урочистим і відстороненим. Але коли він заговорив знову, в його голосі була ніжність і ні натяку на смуток.

- Тепер я розумію, чому всі думають, що у твоїй дочці дар, - сказав Румі моєму батькові. - Ходімо до мене додому. Ми поговоримо про її майбутнє за обідом. Упевнений, вона стане відмінною ученицею. Вона буде краще багатьох хлопчиків.

Потім Румі повернувся до мене:

- Ти скажеш про це Гевхер?

- Учитель, в цьому немає потреби. Вона чує тебе. Але вона каже, що їй пора йти. І ще вона каже, що завжди з любов'ю спостерігає за тобою.

Румі ласкаво посміхнувся. І тато теж посміхнувся. Нам всім стало легко один з одним, як не було раніше. В цю хвилину я зрозуміла, що моя зустріч з Румі матиме далекосяжні наслідки. У мене з мамою ніколи не було особливої ??близькості, і, видно, щоб відшкодувати це, Бог дав мені двох батьків - мого справжнього батька і приймального.

Ось так вісім років тому я опинилася в будинку Румі - сором'язлива дівчинка, спрагла знань.

Керра була доброю і люблячою, навіть більш люблячою, ніж моя справжня мама, і обидва сини Румі добре прийняли мене, особливо старший, який з часом став мені старшим братом.

Мандрівник мав рацію: як не нудьгувала я по батькові і по сестрі, але жодної хвилини не пошкодувала про приїзд до Коньї і про те, що живу в будинку Румі. Під його дахом я провела багато щасливих днів.

А потім з'явився Шамс Тебрізі. Його присутність все змінило.

Елла

9 червня 2008 року, Нортгемптон

Перш боялася самотності, Елла звернула увагу, що останнім часом полюбила залишатися наодинці з собою. Вона була поглинена відкликанням на «Солодке богохульство» і попросила Мішель дати їй зайвий тиждень. Напевно, вона могла б закінчити відгук і раніше, проте їй не хотілося поспішати. Ця робота допомогла їй зрозуміти саму себе, свої сімейні обов'язки і, на жаль, старе глибинне протистояння з чоловіком.

На цьому тижні Елла в перший раз пропустила кулінарні заняття. Їй не хотілося ні з ким спілкуватися, і в останню хвилину вона позначилася хворий.

Свою переписку з Азізом вона тримала в таємниці. У літературній агенції не знали, що вона віртуально фліртує з автором книги; діти і чоловік теж не знали. За кілька тижнів її життя, чиста і відкрита, наповнилася секретами і брехнею. Але найбільше Еллу дивувало те, що ця зміна анітрохи її не турбує. Вона немов терпляче чекала чогось, впевнена, що це прийде.

Однак електронних послань їй було вже недостатньо. І вона зателефонувала Азізу. Незважаючи на п'ятигодинною різницю в часі, вони тепер майже кожен день розмовляли по телефону. Азіз сказав, що у неї лагідний і слабкий голос. Коли вона сміялася, то її сміх був боязкий і переривчастий, як ніби вона не була впевнена, чи можна і чи потрібно сміятися. Це був сміх жінки, що не вміла не звертати уваги на судження інших людей.

«Просто будь сама собою, - говорив їй Азіз. - Намагайся! »

Але бути самою собою в неспокійній сімейного життя було не так-то легко. Аві почав брати приватні уроки з математики, а Орлі була записана до психоаналітика через проблеми з їжею.

Сьогодні вона з'їла половинку омлету - це була її перша більш-менш нормальна їжа за цілий місяць. І хоча вона все ж запитала, скільки в омлеті калорій, Елла визнала дивом і те, що Орлі не вважала за себе винуватою і в покарання собі не спровокувала блювоту. Тим часом Дженет оголосила про розрив зі Скоттом. Ніяких інших пояснень, окрім того, що обом потрібне простір для приватного життя, не було. Елі прийшло в голову, що, можливо, «приватне життя» означає нову любов, тим більше що в цьому сенсі ні Дженет, ні Скотт дарма часу не гаяли.

Найбільше Еллу вражало, з якою швидкістю зароджуються і розсипаються відносини людей, але вона намагалася нікого не судити. Якщо вона щось і почерпнула з листування з Азізом, то хоча б одне: якщо залишатися спокійною, діти відвертіше будуть ділитися з нею думками. Ледве вона перестала «бігати» за ними, як вони перестали «бігати» від неї. Відмовившись від невпинних спроб допомогти і розрадити, Елла виявила, що все улагоджується як би само собою і набагато краще. Вона перетворилася просто в свідка. Спостерігала, як розгортаються події, і дні пролітали один за іншим, не вимагаючи від неї особливих зусиль. Елла виявила, що, як тільки перестала турбуватися щодо речей, їй не підвладних, всередині неї начебто з'явився ще один чоловік - мудріший, спокійніший і набагато більш розумний.

- П'ятий елемент, - бувало, шепотіла вона.

Минуло зовсім небагато часу, і чоловік звернув увагу на зміну, яка відбулася в дружині. Чи не тому йому тепер захотілося бувати з нею довше? Він став повертатися додому раніше, і Елла запідозрила, що він перестав шукати жіночої уваги на стороні.

- Мила, з тобою нічого не сталося? - Питав Девід.

- Я в повному порядку, - з посмішкою відповіла Елла.

Пішовши в свій особистий безтурботне простір, вона ніби залишила зовнішні звички, в яких її шлюб проіснував, немов проспав, протягом багатьох років. Тепер, коли вони з Девідом перестали зображати благополуччя, Елла відмінно бачила і вчинені ними помилки, і застарілі вади спільного життя. Елла стала сама собою. І у неї з'явилося відчуття, що самим собою став і Девід.

За сніданками і обідами вони тепер обговорювали свої справи, як дорослі мирні люди, немов підводили підсумок прибутку від інвестицій. Потім мовчали, розуміючи, що їм, власне, більше нема про що говорити.

Іноді Елла ловила на собі уважний погляд чоловіка, як ніби він чекав від неї якихось слів. І Елла знала: якщо запитати про його інтрижки, він з радістю сповідається перед нею. Однак вона сумнівалася, що їй цього хотілося.

Перш вона ні про що не питала, щоб не розхитувати сімейний човен. А тепер перестала вдавати, ніби не знає, чим він займається, коли по вечорах не приходить додому. Вона ясно давала зрозуміти, що все знає і що їй це нецікаво. А її чоловіка як раз це і лякало. Елла розуміла його, тому що в глибині душі теж боялася.

Якби Девід всього місяць тому зробив крихітний крок їй назустріч, вона була б вдячна йому. Будь-яка спроба з його боку зміцнити їхній шлюб була б прийнята нею з вдячністю. Але це було місяць тому. Тепер її колишня життя здавалося їй несправжньою. Як же вона, мати трьох дітей, дійшла до цього? Більш того, якщо вона була нещасна, то, як правильно підмітила Дженет, чому не робила того, що роблять все нещасні люди? Чому не плакала в ванній, не ридала над раковиною в кухні, не гуляла на самоті, не била посуд об стіну? Нічого такого не було.

Дивний спокій зійшов на Еллу. Вона стрімко покидала свою влаштовану життя, але відчувала при цьому таку стійкість, який ніколи не було раніше. Вранці, подовгу розглядав себе в дзеркало, вона очікувала побачити зміни на своєму обличчі. Може бути, вона помолодшала? Стала привабливіше? Або оживленней? Але ніякої різниці не помічала. І все ж вона вже не була незмінною.

Керра

5 травня 1245 року Конья

Великі дерева, гілки яких всю зиму згиналися під вагою снігу, вже вкрилися зеленим листям, а Шамс з Тебріза все ще живе у нас. За цей час, наскільки я помітила, чоловік став іншою людиною, з кожним днем ??він все більше віддаляється від мене і всієї сім'ї. Спочатку я думала, що з часом вони набриднуть одне одному, але нічого такого не було помітно. Вони навіть начебто ще більше зблизилися. Залишившись наодинці, вони або мовчать, або щось безперервно говорять, іноді сміються, і цей сміх завдає мені болю: адже вони не втомлюються один від одного. Після бесід з Шамсі чоловік ніби не помічає нікого і настільки заглиблений у себе, немов опоен чимось.

Румі і Шамс об'єднує щось, що не залишає місця для третьої людини. Вони кивають один одному, посміхаються, супляться і роблять це одночасно, обмінюючись довгими значними поглядами. Здається, навіть настрій одного залежить від настрою іншої. Іноді вони сидять в тиші, нічого не їдять, нічого не говорять; іноді чогось радіють так, що схожі на божевільних. Я більше не впізнаю Румі. Людина, який вісім років тому став моїм чоловіком, дітей якого я ростила, немов своїх власних, якому я народила дитину, став для мене чужим. Тільки коли він спить поруч, я відчуваю близькість з ним. Багато ночей за останній час я провела без сну, прислухаючись до його дихання і відчуваючи його тепло своєю шкірою. Спокійне биття його серця заспокоює мене і нагадує, що Румі все ще залишається моїм чоловіком.

Я постійно повторюю собі, що це не може тривати вічно. Коли-небудь Шамс покине нас. Зрештою, він же мандрівний дервіш. І Румі залишиться зі мною. Він належить Коньї і своїм учням. Мені не треба нічого робити, треба всього лише чекати. Однак терпіння дається мені нелегко, і з кожним минулим днем ??стає важче. Коли мені особливо важко, я згадую минулі часи - коли Румі був поруч, не дивлячись ні на які розбіжності.

- Керра - християнка. Навіть звернувшись в іслам, вона все одно не стане однією з нас, - перешіптувалися люди, дізнавшись про наше весілля. - Відомий вчений-ісламіст не повинен брати в дружини невірну.

Однак Румі не звертав уваги на плітки. Ні тоді, ні потім. І я завжди була вдячна йому за це.

Жителі Анатолії належать до різних релігій і рас. Проте ми їмо одні й ті ж страви, співаємо одні і ті ж пісні; у нас одні і ті ж забобони, ми бачимо по ночах одні й ті ж сни. Чому ж ми не можемо жити разом? Я знала християнських дітей з мусульманськими іменами і мусульманських дітей, яких вигодовували своїм молоком християнки. Такий вже у нас світ. Якщо між християнством і ісламом є межа, вона повинна бути більш гнучкою, ніж вважають богослови з обох сторін.

Так як я дружина знаменитого вченого, люди вважають, ніби я високої думки про вчених. Але, по правді кажучи, це не так. Безсумнівно, вчені багато знають, але так чи добре чи знання, коли мова йде про віру? До того ж їм властиво вимовляти такі слова, які нам важко розуміти. Мусульманські вчені заперечують християнську віру в Трійцю, а християнські вчені засуджують мусульманських за те, що ті вважають кур'ан ідеальної книгою. Вони кажуть так, ніби не чують один одного. Але якщо ви запитаєте мене, то між звичайним християнином і звичайним мусульманином дуже багато схожого, на відміну від учених мужів.

Кажуть, найважче для мусульманина, який звертається до християнства, - це прийняти Трійцю. А для християнина, що звертається в мусульманство, найважче - відмовитися від Трійці. У Кур'ане Іса говорить, що він слуга Божий, якому Бог дав Книгу і якого Він зробив Пророком. Мені було не важко в це повірити. Набагато важче виявилося відкинути Марію. Хоча я нікому про це не розповідала, навіть Румі, але іноді мені страшенно хочеться подивитися в добрі карі очі матері Ісуса Христа. Своїм поглядом вона завжди втішала мене.

По правді кажучи, коли у нас оселився Шамс з Тебріза, я була до того збентежена і засмучена, що мені більше, ніж будь-коли, треба було розраду Діви Марії. Мене немов охоплювала гарячка, до того сильно я жадала помолитися Їй. Часом мені стає навіть соромно, що я обманюю свою нову віру.

Ніхто про це навіть не здогадується. Навіть Сафія, яка присвячена майже в усі мої справи і думки. Вона не зрозуміла б мене. Шкода, що я не можу поділитися цим зі своїм чоловіком, але я навіть не знаю, як сказати йому про це. Він дуже віддалився від мене, і я боюся, як би він не віддалився ще більше. Румі - все для мене. А тепер він став чужим. Ніколи не думала, що можна жити з людиною під одним дахом, спати з ним в одному ліжку і все ж відчувати, що його немає поруч.

фанатик |  Шамс Тебрізі

послушник |  учитель |  послушник |  послушник |  Хасан-жебрак |  Роза пустелі, повія |  Хасан-жебрак |  Сулейман-п'яниця |  Роза пустелі, повія |  Сулейман-п'яниця |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати