Головна

Роза пустелі, повія

  1.  Роза пустелі, повія
  2.  Роза пустелі, повія
  3.  Роза пустелі, повія

17 жовтня 1244 року Конья

Боячись озирнутися, я бігла і бігла по вузькій вуличці. Коли я дісталася до базару, легкі у мене горіли. Майже втрачаючи свідомість, я притулилася до стіни. Тільки тоді у мене вистачило сміливості озирнутися. З подивом і радістю я побачила, що за мною слідом біжить лише одна людина. Це був Сезам. Задихаючись, він з сердитим виразом обличчя зупинився поруч і безсило опустив руки, не в силах запитати, з чого це я раптом як божевільна помчала по вулицях Коньї?

Все сталося так швидко, що, тільки прибігши на базар, я змогла усвідомити те, що сталося. Ось я сиджу в мечеті і, забувши про все на світі, слухаю виконану мудрості проповідь Румі. В такому стані звичайно ж я не звернула уваги на що сидів по сусідству молодика, який випадково наступив на кінець шарфа, який приховував моє обличчя. Перш ніж я встигла щось зміркувати, тюрбан з'їхав набік, відкривши обличчя і пасмо волосся. Негайно поправивши шарф, я продовжувала слухати в упевненості, що ніхто нічого не помітив. Але коли я знову підняла голову, то побачила молодого чоловіка в першому ряду, який, посміхаючись, пильно дивився на мене. Квадратне обличчя, гострий ніс, расползшійся в усмішці рот. Це був Бейбарс.

З усіх завсідників нашого лупанарій Бейбарс був самим неприємним, і жодна з дівчат не хотіла з ним спати. Є такі чоловіки, які люблять повій і в той же час намагаються якомога болючіше їх образити. Таким був Бейбарс. Вічно він відпускав непристойні жарти. А одного разу так прибив дівчину, що навіть господиня, любила гроші понад усе на світі, прогнала його і веліла більше не з'являтися у неї на порозі. Однак він повернувся і повертався ще не один раз. Так тривало кілька місяців. Але потім, з якоїсь невідомої мені причини, він перестав приходити в бордель, і ми більше нічого про нього не чули. І ось тепер, відростивши бороду, він, як справжній благочестивий мусульманин, сидів в першому ряду, і тільки очі у нього як і раніше бридко блищали.

Я відвернулася, але було занадто пізно. Бейбарс впізнав мене. Після того, як він шепнув щось сусідові, вони обидва обернулися і стали на мене дивитися. Потім показали на мене комусь ще, і один за іншим чоловіки в мечеті стали обертатися і дивитися в мою сторону. Я відчула, що червонію. Серце у мене від страху забилося швидко-швидко, але я не могла зрушити з місця. І тоді я, як дитина, закрила очі, немов хотіла таким чином сховатися від навколишніх і відвести від себе біду.

Коли я знову відкрила очі, Бейбарс, розштовхуючи сиділи, йшов до мене. Я метнулася до дверей, але, перебуваючи в щільному натовпі чоловіків, не зуміла втекти. Бейбарс підскочив до мене і встав так близько, що я відчувала його подих. Схопивши мене за руку, він вимовив крізь зціплені зуби:

- Що тут робить ця повія? Сорому ти не маєш!

- Будь ласка ... будь ласка, відпустіть мене, - мовила я, але не думаю, що він мене почув.

Його приятель приєднався до нього. Сильні, страшні, зарозумілі, впевнені в собі чоловіки в люті обсипали мене образами. Люди навколо почали обертатися на шум. Кілька людей спробували закликати інших до порядку, але їх ніхто не послухав. Я не зробила ні найменшого опору, коли мене потягли до виходу. На вулиці у мене на мить майнула надія, що Сезам допоможе мені втекти, якщо почнеться найгірше. Але, опинившись на вулиці, я зрозуміла, що якщо в мечеті чоловіки ще стримувалися з поваги до проповідника, говорили тихо і не били мене, то зате тепер розійшлися щосили.

Мені багато довелося побачити в житті, і все ж я, здається, ніколи не потрапляла в настільки безвихідне становище. Після довгих років сумнівів я зважилася зробити перший крок до Бога, і чим же Він відповів мені? Викинув мене з Свого будинку!

- Не треба було мені ходити туди, - сказала я Сезам і сама не впізнала свій голос. - По-своєму вони мають рацію. Повії не місце в мечеті, як і в будь-якому з Його будинків.

- Не говори так!

Я обернулася, щоб подивитися, хто сказав це, і не повірила своїм очам. Це був той самий безбородий мандрівний дервіш. Сезам від радості, що знову бачить його, розплився в широкій посмішці. Я кинулася до нього, бажаючи поцілувати його руки, але він зупинив мене:

- Будь-ласка не треба.

- Але як мені віддячити тобі? Ти врятував мені життя.

Він байдуже знизав плечима.

- Ти нічого мені не повинна, - сказав дервіш. - Ми всім зобов'язані одному Йому.

Він назвався Шамс Тебрізі, а потім вимовив щось дивне:

- Деякі люди народжуються з чудовою аурою, але потім вона блякне. По-моєму, і ти така ж. Колись твоя аура була біліше лілій з жовтими і рожевими цятками, але з часом вона змінилася. І тепер вона світло-коричнева. Хіба тобі не хочеться стати колишньою?

Я дивилася на нього, не знаючи що сказати.

- Твоя аура втратила світло, тому що багато років ти вважала себе брудною всередині і зовні.

- Я і є брудна, - промовила я, прікусивая губу. - Хіба тобі невідомо, чим я заробляю на хліб?

- Дозволь розповісти тобі одну історію, - сказав Шамс.

І ось що це була за історія.

Одного разу повія проходила повз бездомної собаки. Нещасна тварина страждала від спраги на палючому сонці. Тоді повія зняла туфлю, налила в неї води з найближчого колодязя і напоїла собаку. А потім пішла своєю дорогою. На другий день вона зустріла суфія, який був людиною великої мудрості. І той поцілував їй руки. Жінка здивувалася. А суфій сказав їй, що її доброта по відношенню до собаки була щирою і затьмарила всі її гріхи, які були миттєво прощені.

Я розуміла, про що говорить Шамс, проте в душі не могла повірити йому.

- Навіть якщо я нагодую всіх собак в Коньї, - сказала я, - цього буде недостатньо для спокути моїх гріхів.

- Цього ти не знаєш, це знає тільки Бог. І чому ти вважаєш, що чоловіки, які виштовхали тебе з мечеті, ближче до Бога, ніж ти?

- Якщо вони і не ближче до Бога, - невпевнено промовила я, - то хто скаже їм про це? Ти?

Дервіш похитав головою:

- Ні, так нічого не вийде. Ти сама повинна сказати їм.

- Думаєш, вони будуть мене слухати? Адже вони мене ненавидять.

- Вони будуть слухати, - твердо вимовив Шамс Тебрізі. - Тому що немає такого поняття, як «вони», так само як немає поняття «я». Все і вся пов'язано у всесвіті. Ми - це не сотні і не тисячі різних істот. Ми всі Одне ціле.

Я почекала, поки він пояснить мені свою думку, але замість цього він сказав:

- Ось одне з сорока правил. «Якщо хочеш змінити ставлення до тебе інших, треба насамперед змінити своє ставлення до себе. Поки ти не навчишся щиро любити себе, тебе теж ніхто не буде любити. Однак, досягнувши цього, будь вдячна за все колючки, які люди кинуть в тебе. Це знак, що скоро ти покриєш трояндами ». - Дервіш трохи помовчав. - Як ти можеш звинувачувати інших за те, що вони не поважають тебе, якщо сама вважаєш себе негідною поваги?

Я була не в силах вимовити ні слова, однак міцно вхопилася за те, що випадало від мене. Я згадувала чоловіків, з якими спала, - як вони пахли, які у них були руки, як вони кричали, коли ... Я бачила милих хлопчиків, які перетворювалися на чудовиськ, і чудовиськ, які ставали милими хлопчиками. Я згадала чоловіка, який мав звичку плювати в дівчат, коли спав з ними.

- Брудна, - говорив він, плюючи мені в обличчя. - Брудна повія.

А тепер дервіш переконує мене, що я чиста, як весняний струмок. Це звучало як поганий жарт. Я спробувала засміятися, але замість цього ледь не розридалася.

- Минуле - це вир. Якщо ти дозволиш йому затьмарити сьогодення, воно захопить тебе на дно, - сказав Шамс, немов прочитавши мої думки. - Час - лише ілюзія. Тобі всього лише і треба - жити справжнім миттю. Тільки це має значення.

З цими словами він дістав із внутрішньої кишені шовкову хустку.

- Візьми його, - сказав він. - Один хороший чоловік дав мені його в Багдаді, але тобі він потрібніше. Він буде нагадувати тобі про те, що у тебе чисте серце і що в серці ти носиш Бога.

З цими словами дервіш взяв палицю і став, збираючись йти.

- Ось тільки тобі необхідно залишити будинок терпимості.

- Як? Мені нікуди податися.

- З цим труднощів не буде, - сказав Шамс, блиснувши очима. - Не турбуйся про дорогу, на яку я кличу тебе. Замість цього подумай про свій перший крок. Він найважчий. Але варто зробити перший крок, і далі все піде само собою. Чи не пливи за течією. Будь сама плином.

Я кивнула. Мені не треба було ні про що питати Шамс Тебрізі. Я зрозуміла, що це було його чергове правило.

 Сулейман-п'яниця |  Сулейман-п'яниця


 Анотація. |  солодке богохульство |  учитель |  послушник |  учитель |  послушник |  послушник |  Хасан-жебрак |  Роза пустелі, повія |  Хасан-жебрак |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати