На головну

Поняття, ознаки та функції держави. |  Виникнення держави. Основні теорії походження держави. |  Форми державного устрою, форми правління і типи державно-політичних режимів. |  Основи правового статусу людини і громадянина РФ |  Система органів державної влади РФ і їх повноваження в галузі оборони і безпеки |  Зобов'язання в цивільному праві і відповідальність за їх виконання. |  Умови виконання зобов'язань |  Правові основи захисту державної таємниці |  Відповідальність з питань сімейного права. Аліментні зобов'язання батьків і дітей. |  ТРУДОВА ДИСЦИПЛІНА ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ЇЇ ПОРУШЕННЯ |

Основні правові системи сучасності

1.  B.1.1 Основні положення
  2.  ER-модель бази даних. Основні нотації зображення ER-моделі.
  3.  I Основні категорії педагогіки
  4.  I-е покоління систем рухомого зв'язку - аналогові системи
  5.  I. Законодавство та інші нормативно-правові акти
  6.  I. визначник ТА СИСТЕМИ
  7.  I. Основні положення

Правова система - це сукупність взаємопов'язаних правових явищ, нормативну основу яких складає право. В даний час виділяють три основні різновиди правових систем:

1) національну правову систему, яка відображатиме політичне своєрідність конкретної країни;

2) тип права (рабовласницький, феодальний, буржуазний, соціалістичний);

3) правову сім'ю.

Правова сім'я - це сукупність національних правових систем. Зазвичай виділяють чотири правові сім'ї сучасності.

1. Романо-германська сім'я - Італія, Франція, Німеччина, Австр

ия, Швейцарія. Основне джерело-закон

Ознаки романо-германської правової сім'ї:

1) єдина ієрархічно побудована система джерел права;

2) головну роль у формуванні права грає законодавець;

3) наявність конституцій, мають вищу юридичну силу;

4) важливе місце займають підзаконні нормативні акти;

5) поділ системи права на галузі.

2. Англосаксонська сім'я - Великобританія, США, Канада, Австралія. Основне джерело судове рішення.

Ознаки англосаксонської системи права:

1) основним джерелом права виступає судовий прецедент (правила поведінки, сформульовані суддями в їх рішенні по конкретній справі і поширюються на аналогічні справи);

2) провідна роль у формуванні права (правотворчості) відводиться суду;

3) чільне значення має в першу чергу процесуальне право, яке багато в чому визначає право матеріальне;

4) відсутність кодифікованих галузей права;

5) відсутність класичного розподілу права на приватне і публічне.

3. Релігійна сім'я - Іран, Ірак, Пакистан, Судан.

Серед ознак даної правової сім'ї можна виділити наступні:

1) головний творець права - Бог, тому юридичні розпорядження дано раз і назавжди;

2) джерелами права є релігійно-моральні норми і цінності, що містяться в Корані, Сунні, Ведах, законах Ману і т. Д .;

3) тісний взаємозв'язок юридичних положень з релігійними, філософськими і моральними постулатами;

4) відсутній розподіл права на приватне і публічне;

5) судова практика багато в чому заснована на ідеї обов'язків, а не прав людини.

4. Традиційна сім'я - Мадагаскар, деякі країни Африки, Китай, Японія.

Ознаками даної правової сім'ї є такі:

1) домінуюче місце в системі джерел права займають звичаї і традиції, які мають, як правило, неписаний характер і передаються з покоління в покоління;

2) звичаї і традиції являють собою сукупність юридичних, моральних і міфічних розпоряджень, визнаних державою;

3) юридичний прецедент не виступає в якості основного джерела права.

Тема 10: Соціальні пільги |  Поняття, ознаки та принципи права
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати