На головну

Відкрите вікно

1.  Глава 10. Відкрите суспільство та його вороги
  2.  Як тільки пароплав вийшов у відкрите море, Наль відчула себе погано.
  3.  ВІДКРИТЕ І ЗАКРИТЕ ЗНАННЯ
  4.  ВІДКРИТЕ ВІКНО. ПРАВО ДИТИНИ НА ПОВАГУ. Зневаги чи НЕДОВІРА. ПРАВО ДИТИНИ БУТИ СОБОЮ
  5.  Відкритий лист Вадиму чорнобриві.
  6.  Відкрите розподіл ключів Діффі-Хеллмана

Діти в будь-який час могли входити в мою кімнату. Я з ними заздалегідь домовлявся, що можна, а що не можна. Можна грати в різні ігри, можна тільки шуміти, треба зберігати тишу. Для них у мене є маленький стільчик, крісельце і столик. Є три близько розташованих вікна. Середнє відкрито. Підвіконня низькі - 30 см від підлоги. Я завжди ставлю стільчик, крісельце і столик далеко від вікна, роблю це щодня вже кілька років. Буває, що ховаю все кудись в кут, але ввечері несподівано виявляю меблі перед відчиненим вікном. Крадькома помічаю, як тихо і обережно діти все ближче пересувають її до вікна. А найчастіше не бачу, коли вони це роблять. У різних місцях я розкладаю красиві журнали з картинками і загороджують прохід до вікна квітковими горщиками. Мене тішило, що діти завжди можуть встояти перед спокусою і спритно обійти всі перешкоди, відкрите вікно перемагало - навіть коли лив дощ, дув вітер і було холодно. (...)

Дітям потрібні рух, повітря, світло, але не тільки це, а щось ще. Погляд в простір, почуття свободи - відкрите вікно.

У нас два двори: задній, обнесений кам'яним муром, і передній, менш зручний, але діти люблять грати в другому.

Тут більше тепла і світла, але не тільки це, головне тут - вихід на вулицю. Дітей охоплює невимовний захват, коли з вулиці потрапляють вони в поле, а там - на річку. А що вже говорити про море, про далекі країни! Так і весь світ зазнати можна. Смішно було б доводити, що у нас многопреступленій буває тому, що немає кораблів.

Тюремне ув'язнення - це не ізоляція злочинців, а суворе покарання їх, незалежно від того, яка в тюрь;

мах їжа і який режим. Нехай би всюди були однакові умови, якщо недосконале людство не може обходитися без в'язниць, перш ніж євгеніка1 заборонить всі покарання! (...)

Я не знаю, які заходи покарання містить наша системам тюремного ув'язнення: наказує садити в темний карцер, в одиночну камеру, позбавляти в'язня прогулянок і побачень? На який термін: на день, на тиждень, на місяць? Як часто і з якою метою? Чи застосовують подібну систему покарання! виправні установи? Якою мірою? Наслідують тюрмах або створюють свою, менш жорстоку систему? У вихователя одна мета: досягти кращих результатів шляхом найменшого нехтування людських прав.

Можна замкнути маленького бешкетника в кімнаті, але залишити відкритим вікно, яке виходить на спортивний майданчик. Можна не пустити його на обід до їдальні, залишивши одного на першому поверсі. Закрити вікно гратами, воно і так знаходиться високо. А за вікном крихітний і затишний дворик з зеленим газоном. Там тільки цей газон і нічого більше,

Коли я керував дитячої літньої колонією, свобода поведінки була підпорядкована встановленому мною режиму. Діти могли користуватися:

1. Правом виходити з колонії без опіки. 2. Правом виходити під опікою чергового вихованця. 3. Правом виходити на галявину за межами колонії. 4. Правом вільного пересування на території колонії (п'ять моргів землі2). 5. Правом вільно грати, перебуваючи «під вартою» (в разі «арешту» провинився вихованця). 6. Ізоляція на галявині під каштаном - умовна «камера ув'язнення».

Якщо погодитися з тим, що тільки незначна частина дітей з поганими нахилами потрапляє в виправні будинки (і то випадково), а всі інші, / небезпечніші, бовтаються на свободі, то чи не краще надати їм пільги: відпустки, можливість брати участь у групових екскурсіях в гори і на море, в ліс і на озеро? Саме тут, а не в ізоляції ми краще пізнаємо цих дітей. Система покарань і заохочень може будуватися тільки на дозуванні свободи.

Це вже не дрібниця, а логічно продумана система, кодекс законів. Нехай завжди будуть відкриті ворота, обмежувати можна тільки дні та години, радіус вільного пересування (виїзди по залізниці, прогулянки в сусіднє містечко, в іншу місцевість). Ув'язнення в одиночній кімнаті повинно бути вищою мірою покарання, та й то на короткий проміжок часу. Життя пристосовується до будь-яких умов. Ймовірно, бувають випадки, коли в'язень звикає до своєї несвободи, може навіть полюбити неволю. Тюремне ув'язнення в такому випадку перестає бути покаранням. Що ж тоді?

Чи мають виправні установи, що знаходяться в сільській місцевості, своїми літніми колоніями і будинками відпочинку? Обмінюються вони на якийсь термін вихованцями, щоб занурити їх в нові умови, збагатити свіжими враженнями? ... Нехай хтось і спробує втекти, однак і у нього може з'явитися святий порив - бажання виправитися. Окремих дітей слід визначати в воєнізовані табори скаутів3, Залучити їх до цікаве життя, розвіяти у них згубний переконання, що вони прокляті і прокажені.

Я хотів би: 1. Знати про них абсолютно все, як є. 2. Зустрічатися з вихователями наших інтернатів, призначених для дітей з покаліченою психікою. У мене скрізь одне бажання: відкрити вікно, розставити горщики з квітами, а по кутах розмістити привабливі речі і уважно стежити, як діти, не дивлячись на спокусу, потягнуться тужливими поглядами до вікна. Доповню: якщо комусь із них принесе задоволення відкрити клітку, щоб випустити птицю, можна вважати, що він виправдає сподівання вихователя, який випустить дитини на волю.

Корчак Я. Виховання особистості.

- М., 1992.-С. 39-42.

ВІДКРИТЕ ВІКНО. ПРАВО ДИТИНИ НА ПОВАГУ. Зневаги чи НЕДОВІРА. ПРАВО ДИТИНИ БУТИ СОБОЮ |  або недовіру

РОЗУМ ДИТИНИ |  Дитина перетворює світ |  абсорбуючий розум |  нові орієнтири |  духовний Ембріон |  Народження і розвиток |  завоювання незалежності |  Внесок дитини в життя суспільства: нормалізація |  Довкілля |  Громадська життя |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати