На головну

допитливість

§ 108. Допитливість в дітях потрібно так само дбайливо заохочувати, як інші бажання придушувати. Але якщо капризи слід строго в них приборкувати, тобто все-таки одна сфера, в який дитячої вигадки треба надати слово і прислухатися до нього. Розваги так само необхідні, як праця і їжа. Але розваги неможливі без задоволень, які не завжди залежать від розуму, а частіше від уяви; тому треба дозволяти дітям не тільки розважатися, але і робити це так, як їм подобається, якщо тільки це розваги невинні і не можуть завдати шкоди їх здоров'ю. У цій сфері, коли вони придумують будь-який спосіб розваги, не слід їх пов'язувати заборонами. Втім, я думаю, що при добре поставленому вихованні у дітей рідко виникатиме необхідність просити про подібну свободу. Потрібно дбати, щоб вони завжди робили із задоволенням те, що для них корисно18. Поки ж їх ще не довели до того ступеня досконалості, коли яка-небудь корисне заняття може стати для них розвагою, необхідно надавати їм повну свободу в уявних ними дитячих іграх; вони відстануть від них, коли самі переситяться ними. Корисні ж заняття слід переривати в такий момент, коли вони ще займаються з охотою, принаймні раніше, ніж вони втомляться або відчують повне від- -вращеніе до них; потрібно, щоб діти могли повертатися до корисних занять як до очікує їх задоволення. Бо вам годі й думати, що діти правильно виховані, раз вони ще не здатні знаходити задоволення в похвальних заняттях і чергування тілесних і розумових вправ ще не зробило для них життя і вчення насолодою, безперервним потоком розваг, в яких стомлений орган постійно отримує полегшення і освіжається . Чи можливо це при всякому характері дитини і чи захочуть вихователі та батьки взяти на себе цю працю, чи вистачить у останніх розсудливості і терпіння, щоб домогтися таких результатів, я не знаю, але я не сумніваюся в тому, що це відносно більшості дітей можна досягти , якщо тільки взяти правильний курс на збудження в них бажання похвали, честі і доброго імені. А раз в них досить міцно закладені такі основи правильного життя, з ними можна відверто говорити про те, що їм найбільше подобається, і направляти їх або надавати їм в цьому відношенні свободу, з тим, щоб вони відчули, що їх люблять, плекають, що ті, під чиєю опікою вони знаходяться, не вороги їх задоволень. Таке звернення змусить їх любити ту руку, яка їх веде, і ту чесноту, до якої вона їх веде.

Надання дітям свободи в їх розвагах корисно в тому відношенні, що в умовах такої свободи висловлюються природні характери дітей, виявляються їх нахили та здібності19, І розумні батьки можуть в цьому почерпнути вказівки щодо вибору для них кар'єри та професії і в той же час щодо способів виправлення будь-якого недоліку, який, за їхніми спостереженнями, загрожує направити дитину на поганий шлях.

скарги

§ 109. Діти, які живуть разом, часто сперечаються через панування, через те, кому з них командувати над іншими. Хто б не почав цю суперечку, суперечка обов'язково слід припиняти. Мало того, треба вчити їх ставитися один до одного з найбільшою поступливістю, поблажливістю і коректністю. Якщо вони будуть бачити, що це приносить їм повагу, любов і визнання і що вони не втрачають при цьому жодного зі своїх переваг, вони будуть знаходити в цьому більше задоволення, ніж в нахабному командуванні, тобто, очевидно, в протилежному складі відносин. (...)

приклади |  щедрість

Чотирма способами доводиться, що до всіх здібностям можна, однак, підходити з одним і тим же мистецтвом і методом. |  З якою мудрістю має діяти при змішуванні здібностей різного характеру. |  ГЛАВА II РОЗВИТОК ПРОВІДНИХ НАПРЯМІВ В СОЦІАЛЬНІЙ ПЕДАГОГІЦІ XVIII-XIX ВВ. СТАНОВЛЕННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ПЕДАГОГІКИ ЯК НАУКИ |  ДУМКИ ПРО ВИХОВАННЯ |  Думки про виховання |  Ранній вік |  примхи |  Правила |  обов'язкові завдання |  міркування |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати