торжество хірургії |  Викурите сигару! |  Материнський інстинкт |  Ден - і Хелен |  Плакатик над ліжком |  місіс Донован |  Дарроубійская виставка |  знаменні пологи |  сексуальний кошмар |  Гранвілл Беннет |

загрузка...
загрузка...
На головну

Діммокі

Приймальна повним-повна! Але радість від такої приємної несподіванки відразу згасла, коли я придивився до лав голів. Всього лише Діммокі.

Познайомився я з Діммокамі якось увечері, коли мене викликали до собаки, яка потрапила під машину. Адреса привів мене в стару частину міста, і я повільно їхав уздовж ряду застарілих будиночків, виглядаючи потрібний номер, як раптом двері попереду розчинилися, на бруківку висипали троє розпатланих дітлахів і відчайдушно замахали мені руками.

- Він тутечки, містер! - Заволали вони хором, тільки-но я виліз із машини, і почали навперебій пояснювати: - Бонзи! Його машина стукнула! Ми його додому на руках несли, містер! - Торохтіли вони.

Вони тягнули мене за рукава, вчіплювалися в піджак, і вже не знаю, як мені вдалося відкрити хвіртку. Коли ж я все-таки пішов по доріжці до будинку, то підняв очі і обімлів: все вікно зсередини обліпили дитячі мордочки, над якими махали і стукали по склу невгамовні руки.

Ледве я переступив поріг - двері вели прямо в житлову кімнату, - як на мене налетів живий смерч і потягнув в кут, де я побачив свого пацієнта. Бонзи сидів, випроставшись, на рваному ковдрі - кудлатий Псищах невизначеної породи. Судячи з його вигляду, нічого особливо страшного з ним не сталося, але вираз морди в нього було саме страдницьке і сповнене жалості до себе. Навколо дзвеніли стурбовані голоси, і розібрати хоч що-небудь в цьому загальному хорі було неможливо, і я вирішив прямо зайнятися оглядом. Ноги, таз, ребра, хребет - жодного перелому. Жодних ознак внутрішніх пошкоджень. Колір слизових здоровий. Врешті-решт мені вдалося виявити легку хворобливість в лівому плечі - і тільки. Поки я його обмацував, Бонзи сидів як кам'яний істукан, але тільки-но я скінчив, він звалився на бік і винувато подивився на мене, поплескуючи хвостом по ковдрі.

- Бурмило ти безсовісний, ось хто ти, - сказав я, і хвіст засувався енергійніше.

Я обернувся до натовпу і через секунду іншу зумів розрізнити в ній батьків. Мамка прокладала собі дорогу в перший ряд, а щупленький папка осявав мене посмішкою через скупчення голів, залишаючись в ар'єргарді. Після кількох моїх наполегливих прохань, гам трохи стих, і я сказав, звертаючись до місіс Діммок:

- Мабуть, він відбувся цілком благополучно. Ніяких серйозних пошкоджених. Напевно, його просто відкинуло в сторону і трохи оглушило. Можливий і невеликий шок.

Знову мене приголомшив багатоголосий гомін:

- Містер, а він помре? Багато в нього переламано? Ви його лікувати будете?

Я зробив Бонзи ін'єкцію легкого снодійного - під моєю рукою він окостенел, являючи собою картину зворушливу собачої борошна, а скошлані головёнкі заклопотано замикалися над ним, незліченні дитячі лапки погладжувати і поплескували його.

Місіс Діммок налила гарячої води в тазик, і, моя руки, я встиг оцінити на око чисельність мешканців будинку. Я нарахував одинадцять маленьких Діммоков, починаючи з підлітка років чотирнадцяти-п'ятнадцяти і закінчуючи замурзаним годовічком, сміливо плазує по підлозі, а судячи з деяких особливостей в іншому худий фігури мамки, в недалекому майбутньому очікувалося нове поповнення. Одягнені вони були в мальовничі чужі обноски - штопані-перештопаних светрики, залатані штанці, линялі платтячка, проте в будинку панувала атмосфера невгамовної життєрадісності.

І Бонзи виявився тут не єдиним чотириногим - я невірячою очима втупився ще на одну собаку порядних розмірів і кішку з двома напівдорослого кошенятами, які з'явилися звідкись із гущі натовпу - здавалося б, і без того нелегко нагодувати всю цю ораву, а тут ще зайві голодні роти!

Але Діммоков подібні міркування не бентежили: вони робили, що хотіли, і якимось чином продовжували своє веселе існування. Папка, як я дізнався пізніше, на живий пам'яті не пропрацював жодного дня. У нього «зі спиною було негаразд», і, як мені здавалося, він вів досить приємну життя, з ранку прогулюючись по місту, а вечора тихо Коротя за кухлем пива і доміно в затишному куточку «Чотирьох підков».

Бачив я його досить часто - його легко було дізнатися навіть в натовпі, тому що в руці у нього завжди була тростину, що додавала йому вельми солідний вигляд, і йшов він швидкої енергійною ходою, немов на нього чекали термінові і важливі справи.

Проклавши собі шлях до дверей, я останній раз озирнувся на Бонзи, все ще розпростертого на ковдрі. Він відповів мені скорботним поглядом.

- По-моєму, все повинно бути добре, - заволав я, перекриваючи наростаючий гомін, - але про всяк випадок я завтра заїду.

Загальмувавши на наступний ранок перед знайомим будинком, я побачив, що Бонзи носиться по садочку в компанії півдесятка дітей. Вони перекидалися м'ячиком, і пес з ентузіазмом кричав в повітря, намагаючись його перехопити.

Сумніватися не доводилося: вчорашня подія нітрохи йому не зашкодило. Та тільки-но він помітив, що я відкриваю хвіртку, як хвіст його обвис і, осівши на всі чотири лапи, він майже поповзом забрався в будинок.

Діти зустріли мене криками захвату:

- Містер, ви його вилікували! Він же зовсім здоровий, вірно? Вранці він мало не обожрался, містер!

Рученята з усіх боків вчепилися в мій піджак і потягли мене в кімнату. Бонзи сидів, випроставшись, на ковдрі, зовсім як напередодні, але при моєму наближенні повільно перекинувся на бік з мученицьким виразом в очах.

Я зі сміхом нагнувся до нього.

- Терта ти особистість, Бонзи, але я на твою вудку не потрапляючи! Хто зараз в м'ячик грав?

Я трохи помацав забите ліве плече, і дужий пес, тремтячи, закрив очі, підкоряючись свою гірку долю. Але тут я випростався і, зрозумівши, що колоти його не збираються, він схопився і в два стрибки вилетів в сад.

Діммокі радісно закричали, а потім, як по команді, обернулися і подивилися на мене з побожним повагою. Вони свято вірили, що я вирвав Бонзи з пазурів смерті. Вперед виступив містер Діммок.

- Ви не відмовите прислати мені рахунок? - Сказав він з властивою йому особливої ??солідністю.

Напередодні, тільки-но переступивши поріг, я відразу заніс цей виклик в категорію безкоштовних і навіть не записав його в журнал, але тепер я кивнув з повною серйозністю.

- Неодмінно, містер Діммок.

І, хоча на протязі нашого довгого знайомства жодна банкнота не перетнула з рук в руки, він незмінно вимовляв на закінчення мого завершального візиту:

- Ви не відмовите прислати мені рахунок?

Таким був початок моїх тривалих і тісних відносин з Діммокамі. Вони явно перейнялися до мене великою симпатією і намагалися бачитися зі мною як можна частіше. Тиждень за тижнем, місяць за місяцем вони приводили і приносили багате асорті собак, кішок, хвилястих папужок і кроликів, а коли остаточно переконалися, що мої послуги безкоштовні, помітно збільшили число наших зустрічей. Якщо приходив один з них, з ним приходили все. Я тоді наполегливо намагався розширити нашу роботу з дрібними тваринами, і при вигляді повної приймальні серце у мене радісно ёкало - лише для того щоб в черговий раз наповнитися розчаруванням.

Збільшилася і тіснота в приймальні - вони затіяли приводити з собою свою тітку, місіс Паундер, яка проживала в кінці тієї ж вулиці. Їм страшно хотілося показати їй, який я чудовий. Місіс Паундер, дуже огрядна дама в засмальцьованій велюрової капелюшку, сяк-так трималася на недбалому пучку волосся, мабуть, розділяла родову схильність до багатодітності і зазвичай приводила з собою двох-трьох власних чад.

Саме так виглядали справи в той ранок, з якого я почав розповідь. Я обвів уважним поглядом численне товариство, але з усіх боків бачив тільки сяючих Діммоков і Паундер і виявити свого пацієнта не зумів. Потім, точно по заздалегідь обумовленим сигналом, вони розступилися вправо і вліво, і я побачив маленьку Неллі Діммок зі цуценятка на колінах.

Неллі була моєю улюбленицею. Не зрозумійте мене неправильно - мені вони все подобалися. І розчарований я бував лише в першу хвилину, такий це був симпатичний народ. Мамка і папка незмінно ввічливі і бадьорі, а діти, при всій їх галасливості, завжди поводилися чемно. Такі вже це були сонячні, щасливі натури. Побачивши мене на вулиці, вони приймалися дружньо махати мені, поки я не переховувався з уваги. І я їх часто зустрічав - вони постійно нишпорили по вулицях, підробляючи на дрібниці: розносили молоко, доставляли газети. А головне, вони любили своїх собак, кішок та інших і ніжно про них дбали.

Але, як я сказав, Неллі була моєю улюбленицею. Їй було років дев'ять, і в ранньому дитинстві вона перенесла «дитячий параліч», як тоді говорили. Вона помітно кульгала і на відміну від своїх дихаючих здоров'ям братів і сестер виглядала дуже крихкою. Її тоненькі ніжки-сірники, здавалося, ось-ось переламаються, але худеньке личко обрамляли, падаючи на плечі, кучеряве волосся кольору стиглої пшениці, а очі за скельцями окулярів в сталевій оправі, правда, трохи косили, полонили ясною і прозорою блакиттю.

- Що у тебе там, Неллі? - Запитав я.

- Собачка, - напівпошепки відповіла вона. - Моя собачка.

- Твоя власна?

Дівчинка з гордістю кивнула:

- Зовсім-зовсім моя.

Ряди діммокскіх і паундерскіх голів закивали в радісному злагоді, а Неллі притиснула цуценятко до щоки з посмішкою, повною щемливої ??принади. У мене від цієї посмішки завжди здригалося серце - стільки в ній було дитячої безтурботної довірливості, таівшей ще щось пронизливо-зворушливий. Можливо, через її кульгавості.

- Відмінний щеня, - сказав я. - Спанієль, вірно?

Вона погладила шовковисту головку.

- Ага. Кокер. Містер Браун сказав, що він кокер.

Ряди сколихнулися, пропускаючи містера Діммока. Він чемно кашлянув.

- Самих чистих кровей, містер Герріот, - сказав він. - У містера Брауна з банку сучка ощенилася, і цього ось він подарував Неллі. - Містер Діммок сунув тростину під пахву, витягнув з внутрішньої кишені довгий конверт і урочисто вручив мені його. - Тут, значить, його родовід.

Я прочитав документ з початку до кінця і присвиснув.

- Що ж! Аристократ з аристократів і ім'я у нього звучне. Дарроубі Тобіас Третій! Чудово! - Я опустив погляд на дівчинку: - А ти як його називаєш, Неллі?

- Тобі, - відповіла вона тихо. - Я його Тобі називаю.

Я засміявся.

- Ну слава Богу! Так що ж з Тобі таке? Чому ти його принесла?

Звідкись поверх голів долинув голос місіс Діммок:

- Нудить його, містер Герріот. Прямо нічого в ньому не затримується.

- Так, так, уявляю. Глистів у нього виганяли?

- Та ні, начебто.

- Ну, так дамо йому пілюльку - і справа з кінцем. Але все-таки дай-но мені його, я подивлюся.

Наші клієнти зазвичай задовольнялися тим, що посилали з твариною одного свого представника, але Діммокі, природно, рушили за щеням всім скопом. Я йшов по коридору, а за мною від стіни до стіни валила юрба. Оглядовий у нас невелика, і я не без побоювання стежив, як моя численна свита втискується в неї. Однак усім вистачило місця, і навіть місіс Паундер відвоювала собі необхідний простір в задньому ряду, хоча її велюрова капелюшок і збилася на сторону.

Обстеження цуценятко зайняло більше часу, ніж зазвичай, тому що мені довелося прокладати собі шлях до термометру, а потім проштовхуватися в іншому напрямку за стетоскопом. Але всьому настає кінець.

- У нього все нормально, - оголосив я. - Так що неприємності тільки від глистів. Я дам вам пігулку, нехай прийме з самого ранку.

Натовп кинувся в коридор, немов на останніх хвилинах футбольного матчу, спала з ганку, і чергове нашестя Діммоков завершилося.

Воно тут же вилетіло у мене з голови, оскільки нічого особливо цікавого не відбулося. Я міг би цуценя і не оглядати - деяка кособрюхих говорила сама за себе, - і аж ніяк не очікував знову його побачити найближчим часом.

Але я помилився. Через тиждень приймальня знову опинилася битком набитій, і я знову обстежив Тобі на вузькій прогалинку в оглядовій. Після прийому моєї пігулки вийшло кілька глистів, але блювота не припинилася, залишилася і кособрюхих.

- Ви годуєте його потроху п'ять разів на день, як я велів? - Запитав я про всяк випадок.

Посипалися позитивні вигуки, і я повірив. Своїх тварин Діммокі опікали не було за страх, а за совість. Ні, причина крилася в іншому. Але в чому? Температура нормальна, легкі чисті, жодних симптомів при тому, що промацує живота. Я нічого не розумів і від відчаю прописав нашу протикислотному мікстуру. Але звідки ж у маленького цуценя підвищена кислотність?

Так почався період холодного відчаю. Дві-три тижні я тішив себе надією, що все само собою утворилося, але потім приймальня за потік Діммокамі і Паундер, і все починалося спочатку.

А Тобі худне і худне.

Я перепробував все: заспокоював шлунок, міняв дієти, вдавався навіть до шарлатанським зіллям. Діммоков я без кінця допитував про особливості блювоти - через скільки часу після їжі? Які проміжки між спазмами? Відповіді були найрізноманітніші - іноді відразу ж, а іноді і через кілька годин. Світла ніде не світився.

Ймовірно, пройшло тижнів вісім - Тобі було вже чотири місяці, коли я знову з тугою в серці оглянув збори Діммоков. Їх відвідування ввергали мене в чорну меланхолію. Нічого хорошого я не чекав і на цей раз, коли відкрив двері приймальні і дозволив натовпі захопити себе в оглядову. Останнім туди втиснувся папка, коли вже Неллі поставила цуценя на стіл.

На душі у мене стало зовсім кепсько. Адже Тобі все-таки зростав і тепер представляв собою страшну карикатуру на кокер-спанієля: довгий, шовковисте вуха звисали з черепа, ледве обтягнутого шкіркою, бахрома на ногах тільки підкреслювала їх слабкість і худобу. А я-то вважав Неллі худенькою! Поруч зі своїм улюбленцем вона виглядала товстункою. І він був не просто худим: він весь час трохи тремтів, стоячи з вигнутою спиною на гладкій поверхні столу, а мордочка його не виявляла нічого, окрім тупої покірності долі і повної втрати будь-якого інтересу до життя.

Дівчинка погладила гармошку ребер, і прозорі блакитні очі глянули на мене трохи косо крізь скла в сталевій оправі. Від її посмішки мені стало фізично боляче. Вона виглядала спокійною. Ймовірно, вона не віддавала собі звіту у всій тяжкості стану, але в будь-якому випадку у мене не вистачало духу сказати їй, що її собачка повільно вмирає.

Я стомлено протер очі.

- А що він їв сьогодні?

Неллі відповіла сама:

- Трошки хлібця з молочком.

- І давно? - Запитав я, але перш ніж хто-небудь встиг відповісти, Тобі раптом кашлянув, і напівпереварене вміст його шлунка, описавши витончену дугу, впало на відстані кроку від столу.

Я гнівно обернувся до місіс Діммок.

- Його завжди нудить так?

- Майже завжди. Так ось прямо і летить з рота.

- Чому ж ви відразу мені не сказали?

Бідна жінка зовсім розгубилася.

- Так ... сама не знаю ... звідки ж мені ...

Я підняв долоню.

- Нічого, місіс Діммок, неважливо.

Сам-то я стільки часу без толку прописував бідному цуценяті то одне, то інше, і адже за всі ці тижні жоден Діммок або Паундер не сказав на мою адресу жодного слова критики або докору, так яке ж право у мене пред'являти до них претензії ?

Головне ж, я тепер, нарешті, зрозумів, що з Тобі. Запізно, але зрозумів!

Якщо сучасні мої колеги, читаючи це, вважатимуть, що в пошуках діагнозу я виявив тупість, рідкісну і для мене, в своє виправдання скажу одне: навіть в дуже небагатьох посібниках тих днів, взагалі згадується стеноз воротаря (звуження виходу зі шлунка в дванадцятипалу кишку) , ніякого лікування пропонувалося.

Але не може ж бути, думав я гарячково, щоб ніхто в Англії ще не випередив керівництва! Повинні ж бути ветеринари, які роблять такі операції ... А якщо мають, то я одного з них знаю!

Пробившись крізь натовп, я кинувся по коридору до телефону.

- Гранвілл?

- Джим! - Оглушливий крик непідробною радості. - Як ся маєте, малюк?

- Добре, дякую, а ви?

- Аб-со-лют-но тип-топ, старина. Краще не буває.

- Гранвілл, мені б хотілося привезти до вас чотиримісячного спанієля. У нього стеноз воротаря.

- Ось прелесть!

- Боюся, він зовсім виснажений. Одні тільки кістки залишилися.

- Дивно! Дивно!

- І все тому, що я більше місяця не міг розібратися.

- Ну і добре!

- А власники дуже бідні. Боюся, заплатити вони нічого не зможуть.

- Чудесна!

Я нерішуче помовчав.

- Гранвілл ... а ви ... е ... вам уже доводилося оперувати з цього приводу?

- Учора п'ять зробив.

- Що-о-о?

Басистий смішок.

- Жартую-жартую, старина, але заспокойтеся: робив я такі операції. І не без задоволення.

- Чудово! - Я глянув на годинник. - Зараз пів на десяту. Я домовлюся, щоб Зігфрід підмінив мене до кінця ранкового прийому, і буду у вас близько одинадцяти.

Коли я приїхав, Гранвілл був на виклик, і я томився у нього в приймальні, поки у двір з дорогим ніжним бурчанням НЕ вкотив «бентлі». З вікна я побачив поблискують над бубликом ще одну незрівнянну трубку, а потім і мій колега в елегантному костюмі в тонку смужку, що надавав йому схожості з директором Англійського банку, пройшов до бічних дверей.

- Радий вас бачити, Джим! - Вигукнув він, стискаючи мою руку. Потім, перш ніж зняти піджак, витягнув з рота трубку, оглянув її з деякою тривогою, потер жовтої ганчірочкою і дбайливо прибрав в ящик.

Ще десять хвилин, і я вже стояв під лампою в операційній, нахилившись над розпростертим тільцем Тобі, а Гранвілл - зовсім інший Гранвілл Беннетт - з лютою зосередженістю працював в черевці цуценя.

- Бачите, як розширений шлунок? - Бурмотів він. - Класичний симптом. - Затиснувши пилорический відділ, він націлив скальпель. - Ось я проходжу серозную оболонку. - Швидкий рішучий надріз. - Січуть м'язові волокна ... глибше ... ще глибше ... ще трішки ... Ну, ось бачите - слизова оболонка випнулася в розріз. Так ... так ... саме. Ось те, що слід отримати.

Я примружився на тоненьку трубочку, містила причину довгих страждань Тобі.

- І це все?

- Все, юнак. - Він відступив від столу з широкою посмішкою. - Перешкода прибрано, і можете битися об заклад, що ця фітюлька відразу почне набирати вагу.

- Але це ж диво, Гранвілл! Я вам так вдячний ...

- Нісенітниця, Джим, одне суцільне задоволення. А наступну-то тепер і самі зробите, а? - Він зареготав, схопив голку і з неймовірною швидкістю зшив черевні м'язи і шкіру.

Через три-чотири хвилини він уже в кабінеті натягував піджак, а потім, набиваючи люльку, сказав:

- У мене, юнак, є планчик, як скоротати ранок.

Я позадкував, оборонно піднявши руку.

- Ну ... е ... дуже люб'язно з вашого боку, Гранвілл, але, чесне слово, я ... Ні, мені правда необхідно повернутися ... ми нарозхват, розумієте? .. Не можна ж все кинути на Зігфріда .. . сила-силенна роботи ... - Я замовк, остаточно заплутавшись.

Мій колега болісно зморщився.

- Синку, просто ми запрошуємо тебе перекусити у нас. Зоя тебе чекає.

- А ... про ... ось що. Дуже люб'язно. І ми не ... ми не підемо куди-небудь ще?

- Куди-небудь ще? - Він надув щоки і розвів руками. - Звичайно, ні. По дорозі я тільки загляну в мою другу приймальню.

- Другу приймальню? Я не знав...

- Так Так. За два кроки від мого будинку. - Він обняв мене за плечі. - Так їдемо?

Блаженно відкинувшись на сидінні «бентлі», я смакував думка, що нарешті-то з'явлюся перед Зоєю Беннет в нормальному вигляді. Тепер вона переконається, що я все-таки не завзятий п'яниця. І найближчі дві години вставали переді мною рожевим баченням: смачне частування, що виділяється моєї дотепною бесідою і бездоганними манерами, а потім назад в Дарроубі з магічно зціленим Тобі.

Я посміхнувся, уявивши собі личко Неллі, коли вона дізнається, що її собачка буде тепер є, набиратися сил і грати, як будь-яка здорова щеня. Я все ще посміхався, коли машина зупинилася біля в'їзду в селище, де жив Гранвілл. Ледачим поглядом я ковзнув по приземкуватої кам'яного будовою, по вікнах з частим палітуркою, по вивісці «Під старим дубом», що бовтається над входом, і повернувся до мого супутника:

- Мені здавалося, вам треба в вашу другу приймальню ...

Гранвілл осяяло мене дитячому невинною посмішкою.

- Я так називаю цей заклад. Зовсім поруч з моїм будинком, і я тут часто консультую. - Він поплескав мене по коліну. - Заглянемо, вип'ємо для апетиту, ге?

- Ні, стривайте ... - пробурмотів я, обома руками вчеплюся в сидінні. - Сьогодні мені ніяк не можна спізнитися. Вже краще я ...

Гранвілл докірливо підняв долоню.

- Джим, малюк, ми буквально на хвилинку. - Він подивився на свій годинник. - Рівно половина першого, а я обіцяв Зої, що ми будемо вдома точно в годину. Вона куховарить ростбіф і йоркширський пудинг, і у мене не вистачить хоробрості допустити, щоб її пудинг перестояла. Гарантую, ми увійдемо в нашу їдальню о першій годині дня, і не секундою пізніше. Домовилися?

Я завагався - навряд чи зі мною за півгодини може статись щось непоправне - і виліз з машини.

Тільки-но ми переступили поріг, як навалився на стійку дужий велетень обернувся і обмінявся з моїм колегою радісним привітанням.

- Альберт! - Скрикнув Гранвілл. - Познайомся з Джимом Херріотом з Дарроубі. Джим, знайомся: Альберт Уейнрайт, господар «запряжених фургона» в Матерлі. У цьому році він - голова Асоціації шинкарів, вірно, Альберт?

Велетень посміхнувся, кивнув, а я відчув себе пігмеєм між цими потужними фігурами. Знайти визначення для щільної огрядності Гранвілл було нелегко, але містер Уейнрайт виглядав відвертим товстуном. Розхристаний картатий піджак відкривав обтягнуте смугастою сорочкою неосяжний простір живота, який переливався через брючний ремінь. Над строкатим краваткою на мене з червоною фізіономії дивилися добродушні очі, а говорив він соковитим басом. Ну просто живе втілення всього, що прийнято вкладати в визначення «шинкар».

Я неквапливо пріхлёбивал пиво з напівпінти гуртки, яку замовив, але через дві хвилини біля мого ліктя виникла друга, і, зрозумівши, що десь мені їх не нагнати, я переключився на віскі з содовою, яке пили вони. Погубило мене те, що у них обох тут, мабуть, був відкритий рахунок. Випивши чарку, вони тихенько вистукували по стійці і говорили: «Повтори-но, Джек!» - І, як за помахом чарівної палички, перед нами тут же виникали три повні стопки. Пригостити їх у мене не було ніякої можливості. Власне, гроші в цій сцені взагалі не фігурували.

Атмосфера була затишною і дружньою. Альберт з Гранвілл благодушно розмовляли, акомпануючи собі майже беззвучними постукуваннями по стійці. Я намагався не відстати від цих двох віртуозів, а постукування лунали все частіше, і мені починало здаватися, що ніби чую їх кожні кілька секунд.

Але Гранвілл слово дотримав. Коли півгодини майже закінчилися, він сказав:

- Ну, нам пора, Альберт. Зоя чекає.

Коли ж машина зупинилася перед його будинком точно в годину, я з тупим відчаєм зрозумів, що історія повторилася. Усередині мене починало вирувати відьомський вариво, огортаючи мій мозок густими парами. Відчував я себе жахливо і знав, що далі буде гірше. Гранвілл, все такий же свіжий і благодушний, вистрибнув з машини і повів мене в будинок.

- Зоя, любов моя! - Прощебетав він, обіймаючи вийшла з кухні дружину.

Вивільнившись з його обіймів, вона підійшла до мене. Фартушок в строкатих квіточках тільки відтіняв її привабливість.

- Вітаю! - Вигукнула вона і обдарувала мене тим же поглядом, що і її чоловік, немов поява Джеймса Херріот було несподіваним дивом. - Дуже рада, що ви знову нас відвідали. Все вже готово.

Я відповів їй дурною усмішкою, і вона юркнула.

Плюхнувшись в крісло, я чув, як Гранвілл у серванта впевненою рукою наливає чарки. Вклавши одну мені в руки, він сів у крісло навпроти, і негайно йому на коліна видерся розжиріли бультер'єр.

- Фебунчік, крихта моя! - Ніжно проспівав він. - Папуленька додому повернувся! - Потім грайливо погрозив пальцем крихітному Йоркшир-тер'єра, який, сівши біля його ніг, безперервно шкірив зуби в захоплених усмішках. - Я тебе бачу, малятко Вікторія, я тебе бачу!

На той час, коли мене запросили до столу, я рухався як уві сні - повільно-повільно, а говорив дуже повільно, вірніше, невиразно бурчав. Гранвілл націлився на величезний шматок ростбіфа, пополіровал ніж і почав нещадно шматувати м'ясо, а потім щедро поклав мені на тарілку фунта два і зайнявся йоркширським пудингом. Зоя замість одного великого напекла, як нерідко роблять фермерши, безліч маленьких - золотисті круглі чашечки з коричневими хрусткими бочками. Гранвілл поруч з м'ясом поклав мені їх шість, і я тупо втупився на переповнену тарілку. Зоя передала мені соусницю.

З великим зусиллям я щільно взяв її за ручку і примружив око. Чомусь я відчув, що обов'язково повинен налити соусу в кожну пудинг-чашечку, і осоловело направляв струмінь то в одну, то в іншу, поки не наповнив все по самі вінця. Один раз рука у мене здригнулася і кілька запашних крапель впало на скатертину. Я винувато подивився на Зою і хихикнув.

Зоя захихотіла у відповідь, і мені здалося, що вона вважає мене дивним суб'єктом, але нешкідливим. Звичайно, водиться за мною ця страшна слабкість - тверезим я не буваю ні вранці, ні ввечері, - але по суті я непоганий хлопець.

Зазвичай мені потрібно кілька днів, щоб оговтатися після візиту до Гранвілл, але до суботи я вже відчував себе більш-менш нормально. На ринковій площі в суботу я побачив крокує по булижникам процесію. У перший момент, дивлячись на це скупчення дітей і дорослих, я вирішив було, що молодші класи вирушили на прогулянку в супроводі батьків, але потім побачив, що це просто Діммокі і Паундер йдуть за покупками.

Побачивши мене, вони змінили напрямок, і я потонув в живій хвилі.

- Та ви на нього тільки подивіться, містер! Їсть чистіше коні! Він скоро жиріти почне, містер! - Навперебій кричали вони.

Неллі вела Тобі на повідку, і, нагнувшись, я очам своїм не повірив, так він змінився за лічені дні. Ні, він був ще дуже виснажений, але вираз безнадійності зникло з його мордочки, він з цікавістю озирався і готовий був затіяти метушню. Тепер, щоб зовсім видужати, йому було потрібно тільки час.

Його маленька господиня все погладжувала і погладжувала каштанову спинку.

- Ти своїм песиком дуже пишаєшся, вірно, Неллі? - Сказав я, і лагідні косячі очі звернулися на мене.

- Він же зовсім мій! - І вона посміхнулася своєю зворушливою посмішкою.

Я дуже радий, що відобразив сімейство Діммоков на папері. Мало хто так умів любити тварин, як вони, а необхідність мати справу відразу з ними всіма надавала кожній нашій зустрічі своєрідність і теплоту. Коли вони йшли, мене охоплювало дивне почуття самотності і розчарування, що тепер переді мною сидить лише один клієнт. Ну і, звичайно, в зіткненні з безсмертним Гранвілл Беннет мої крильця щоразу обпалює, але і до цього дня я не знаю кращого способу рятувати тварину від стенозу воротаря, ніж той, якому навчив мене він.

кинутий |  Магнус і компанія
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати