Головна

глава 13

Післяпологовий парез зазвичай не обіцяє сюрпризів, але, глянувши в струмок, ледве помітний в смутному сірому світлі займається ранку, я зрозумів, що мені доведеться мати справу з досить рідкісним його проявом. Параліч скував корову відразу після отелення, і вона з'їхала по глинистому схилу в воду. Коли я приїхав, корова була в комі, задні ноги пішли глибоко під воду, голова лежала на кам'янистому виступі. Біля під косими струменями дощу тулився її теля, мокрий і жалюгідний.

Ми почали спускатися до них, і Ден Купер подивився на мене з тривогою.

- Начебто вже пізно. Адже вона здохла? Вона ж не дихає.

- Боюся, що справи кепські, - відповів я. - Але життя, як на мене, ще жевріє. Якщо мені вдасться ввести хлористий кальцій їй в вену, може, вона й стане.

- Якби! - Буркнув Ден. - Вона ж у мене сама удійності. Завжди таке трапляється з тими, які краще.

- Післяпологовий парез саме таких і не милує. Ну-ка, потримайте ці пляшки. - Я витягнув футляр зі шприцом і вибрав товсту голку. Мої пальці, скам'янілі від того особливого холоду, який пронизує вас на світанку, коли кров в жилах тече ще мляво, а шлунок порожній, ніяк не могли її схопити. Струмок виявилася глибшою, ніж я думав, і при першому ж кроці вода полилася мені в чоботи. Охнувши, я нагнувся і притиснув великим пальцем яремний жолобок біля основи шиї. Відень здулася, і, коли голка встромилася в неї, мої пальці залила тепла темна кров. Сяк-так я витягнув з кишені діафрагмовий насос, в один кінець вставив пляшку, інший надягнув на голку, і в вену пішов хлористий кальцій.

Стоячи по коліна в крижаному струмку, підтримуючи пляшку закривавленими пальцями і відчуваючи, як дощові краплі затікають мені за комір, я намагався відігнати сумні думки. Про всіх тих, хто ще спокійно спить у теплих ліжках і буде спати, поки їх не розбудить будильник. А потім вони сядуть снідати, розгорнувши свіжу газету, а потім спокійно поїдуть в затишний банк або в страхову контору. Може, мені варто було б стати лікарем - вони-то лікують своїх пацієнтів в чистих теплих спальнях.

Я витягнув голку з вени і жбурнув порожню пляшку на берег. Ін'єкція не подіяли. Я взяв другу пляшку і почав вводити кальцій підшкірно.

Звичні, але на цей раз марні дії. І раптом, машинально розтираючи розпухлі після впорскування жовно, я побачив, що у корови затремтіло повіку.

Мене захлеснула раптова хвиля полегшення. Я подивився на фермера і засміявся.

- Вона ще тримається, Ден! - Я смикнув її за вухо, і вона відкрила очі.

- Почекаємо кілька хвилин, а потім спробуємо привернути її на груди.

Чверть години потому вона почала перевертати головою. Пора. Я схопив її за роги і потягнув, а Ден і його дужий син вперлися в плече. Справа йшла повільно, але ми дружно тягнули і штовхали. Корова зробила зусилля і перевалилася на груди. І ми відразу підбадьорилися. Коли корова лежить на боці, так і здається, що прийшов її останню годину.

Тепер я майже не сумнівався, що вона оговтається, однак виїхати, кинувши її в струмку, я не міг. Корови з парезом іноді лежать цілодобово, але у мене було передчуття, що ця моя пацієнтка скоро підніметься на ноги. І я вирішив почекати.

Мабуть, їй не дуже-то подобалося лежати в торф'яної воді, і вона спробувала встати, проте пройшло ще півгодини, і у мене вже зуб на зуб не потрапляв, коли, нарешті, її зусилля увінчалися успіхом.

- Ось тобі й маєш! - Сказав Ден. - А я-то вже думав, що вона так тут і залишиться. Видно, ви їй закотили міцне зілля.

- У всякому разі, спрацьовує воно швидше, ніж старий велосипедний насос, - засміявся я. Внутрішньовенна ін'єкція кальцію була тоді ще новинкою, і її ефектне дія не переставало мене вражати. Скільки століть корови, якщо з ними траплявся парез, просто гинули! Потім стали застосовувати вдування повітря в вим'я, і ??воно врятувало чимало тварин. Однак кальцій виявився воістину чарівним засобом: коли корова ось так вставала через якусь годину, я відчував себе цирковим фокусником.

Ми вивели корову по схилу нагору, і там вітер і дощ обрушилися на нас з усією люттю. До будинку було кроків півтораста, і ми побрели туди. Ден пішов попереду з сином, тягнучи теляти в мішку, як в гамаку. Теля погойдувався з боку в бік і міцно мружив очі, немов не бажаючи дивитися на світ, який зустрів його так суворо. За ними брела стурбована матуся: ноги у неї ще підгиналися, але вона вперто намагалася засунути морду в мішок. Я шльопав по бруду, замикаючи хід.

Коли ми розлучилися з коровою, вона стояла в теплому сараї по коліно в соломі і енергійно вилизувала теляти. На ганку господарі акуратно поцупили чоботи, і я пішов за їхнім прикладом, виливши з кожного не менше пінти бурою торф'яної рідини. З чуток, місіс Купер була бой-бабою і тримала Дена і дітей в їжакових рукавицях. Але під час колишніх моїх візитів я встиг переконатися, що Ден зовсім не такий вже мученик. І знову подумав про це, побачивши її щільну фігуру і кругле приємне обличчя в затишній кухні, де вона заплітала косички дочки, збираючи її в школу. Веселий вогонь у вогнищі грав на начищеної мідному посуді, і приємний запах чистої кухні ставав ще приємніше від того, що до нього домішувався аромат жариться грудинки домашнього копчення.

Місіс Купер погнала Дена з сином наверх змінити шкарпетки, а потім перевела спокійний погляд на мене, на калюжки, які розтікалися навколо по її лінолеуму, і докірливо похитала головою, немов я був напустував хлопчиськом.

- Гаразд, знімайте шкарпетки, - скомандувала вона. - І куртку, а штани засукаєте, сідайте ось тут, так витріть гарненько волосся. - Вона кинула мені на коліна чистий рушник, а сама нагнулася наді мною. - І що це ви без капелюха ходите?

- Не люблю я їх, - пробурмотів я, і вона знову похитала головою. Потім налила гарячої води з чайника в таз і додала туди гірчиці з великою банки. - Ставте сюди ноги!

Я поспішно виконав її розпорядження і випустив мимовільний крик, ледь мої підошви поринули в пузиряться суміш. Під грізним поглядом місіс Купер у мене не вистачило духу витягти ноги з тазу. Я сидів, зціпивши зуби, серед хмар пара, і тут вона сунула мені в руку величезну кружку чаю.

Лікування було старомодне, але вельми ефективний. На той час, коли гуртка наполовину спорожнив, я вже весь палав. Сирість, пробиратися мене до мозку кісток, перетворилася в далеке спогад і остаточно зникла з пам'яті, коли місіс Купер підлила в таз ще окропу з чайника. Потім вона схопила стілець і таз і почала повертати мене так, що я опинився за столом, а мої ноги як і раніше залишалися в тазу. Ден і діти вже наминали сніданок, а переді мною красувалася тарілка з парою варених яєць, великим ломтём грудинки і сосисками. До цього часу я вже досить добре знав місцеві звичаї і зберігав за столом повне мовчання. У перші дні я вважав, що з ввічливості слід платити їм за гостинність цікавою застільної бесідою, але питальні погляди, якими обмінювалися мої співтрапезники, скоро вгамували мої наміри.

А тому я накинувся на їжу без передмов, проте перший же ковток мало не змусив мене порушити недавно засвоєне правило. Мені вперше довелося спробувати домашні йоркширські сосиски, і було дуже нелегко втриматися від захоплених вигуків, якими я не забув би вибухнути за менш патріархальним столом. Втім, місіс Купер стежила за мною краєчком ока і, безсумнівно, помітила моє захоплення. Вона встала, взяла сковороду і вивалила мені на тарілку ще кілька штук.

- Ми на минулому тижні свиню забили, - сказала вона і відкрила двері комори, де на стравах лежали купи рубленого м'яса, відбивні, печінку і тьмяно поблискував холодець.

Я доїв, надів свої сухі черевики на товсті шкарпетки, які мені позичив Ден, і почав прощатися, але тут місіс Купер сунула мені під пахву об'ємний пакет. Ясно було, що в ньому лежать деякі скарби з комори, проте її погляд змусив мене прикусити язика. Невиразно пробурмотів слова подяки, я пішов до машини.

глава 12 |  глава 14

глава 2 |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати