Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 13 |

загрузка...
загрузка...
На головну

глава 11

На різдво мені щоразу згадується одна кішка.

У перший раз я побачив її одного разу восени, коли приїхав подивитися якусь із собак місіс Ейнсворт і з деяким подивом помітив на килимку перед каміном пухнасте чорне істота.

- А я і не знав, що у вас є кішка, - сказав я.

Місіс Ейнсворт посміхнулася:

- Вона зовсім не наша. Це Деббі.

- Деббі?

- Так. Тобто це ми так її називаємо. Вона бездомна. Приходить до нас разів зо два-три на тиждень, і ми її підгодовуємо. Не знаю, де вона живе, але, по-моєму, на одній з ферм далі по шосе.

- А вам не здається, що вона хотіла б у вас залишитися?

- Ні, - місіс Ейнсворт похитала головою, - це дуже делікатне створення. Вона тихенько входить, з'їдає, що їй дають, і тут же зникає. У ній є щось зворушливе, але тримається вона вкрай незалежно.

Я знову глянув на кішку.

- Але ж сьогодні вона прийшла не тільки щоб поїсти?

- Ви маєте рацію. Як не дивно, вона час від часу прослизає в вітальню і кілька хвилин сидить перед вогнем. Так, немов влаштовує собі свято.

- Так розумію...

Безсумнівно, в позі Деббі було щось незвичайне. Вона сиділа зовсім прямо на м'якому килимку перед каміном, в якому жевріли і палахкотіли вугілля. Але вона не згорнулася клубком, що не вмивалася - взагалі, не робила нічого такого, що роблять в подібному випадку все кішки, - а лише спокійно дивилася перед собою. І раптом тьмяний хутро, худі боки підказали мені пояснення. Це було особлива подія в її житті, рідкісне і дивовижне: вона насолоджувалася затишком і теплом, яких зазвичай була позбавлена.

Поки я дивився на неї, вона встала і безшумно вислизнула з кімнати.

- Ось так завжди, - місіс Ейнсворт засміялася. - Деббі ніколи не сидить тут більше, ніж хвилин десять, а потім зникає.

Місіс Ейнсворт - повна симпатична жінка середніх років - була таким клієнтом, про які мріють ветеринари: заможна турботлива власниця трьох розпещених бассетів. Досить було, щоб звично меланхолійний вид однієї з собак став трохи більш скорботним, і мене тут же викликали. Сьогодні якась із них зо два почухала лапою за вухом, і її господиня в паніці кинулася до телефону.

Таким чином, мої візити до місіс Ейнсворт були частими, але не обтяжливими, і мені здавалося багато можливостей спостерігати за дивною кішечкою. Одного разу я побачив, як вона витончено лаку з блюдечка, що стояв біля кухонних дверей. Поки я розглядав її, вона повернулася і легкими кроками майже пропливла по коридору в вітальню.

Три бассета покотом хропів на камінному килимку, але, мабуть, вони вже давно звикли до Деббі: два з нудьгуючим виглядом обнюхали її, а третій просто сонно глянув в її бік і знову уткнув ніс в густий ворс.

Деббі села між ними в своїй звичайній позі і зосереджено дивилася на охопленої вугілля. На цей раз я спробував подружитися з нею і, обережно підійшовши, простягнув руку, але вона ухилилася. Однак я продовжував терпляче і ласкаво розмовляти з нею, і, врешті-решт, вона дозволила мені тихенько почухати її пальцем під підборіддям. У якийсь момент вона навіть нахилила голову і потерлася про мою руку, але тут же пішла. Вислизнувши за двері, вона блискавкою метнулася уздовж шосе, прошмигнула в пролом в огорожі, разів зо два майнула серед гнеться під дощем трави і зникла з поля зору.

- Цікаво, куди вона ходить? - Пробурмотів я.

- Ось цього-то нам так і не вдалося дізнатися, - сказала місіс Ейнсворт, непомітно підійшовши до мене.

Минуло, мабуть, три місяці, і мене навіть стала кілька турбувати настільки довга безсимптомно бассетів, коли місіс Ейнсворт раптом мені подзвонила.

Було різдвяний ранок, і вона говорила зі мною перепрошуючи:

- Містер Херріот, будь ласка, вибачте, що я турбую вас в такий день. Адже в свята всім хочеться відпочити.

Але навіть ввічливість не могла приховати тривоги, яка відчувалася в її голосі.

- Ну що ви, - сказав я. - Яка на цей раз?

- Ні-ні, це не собаки ... а Деббі.

- Деббі? Вона зараз у вас?

- Так, але з нею щось дуже негаразд. Будь ласка, приїжджайте відразу ж.

Перетинаючи ринкову площу, я подумав, що різдвяний Дарроубі немов зійшов зі сторінок Діккенса. Сніг товстим килимом вкрив кругляк спорожнілій площі, фестонами звисає з дахів піднімаються один над одним будинків, лавки закриті, а у вікнах кольорові вогники ялинок ваблять теплом і затишком.

Будинок місіс Ейнсворт був щедро прикрашений срібною мішурою і гостролистом; на серванті вишикувалися ряди пляшок, а з кухні віяло ароматом індички, начиненою шавлією і цибулею. Але в очах у господині, поки ми йшли по коридору, я помітив жалість і смуток.

У вітальні я дійсно побачив Деббі, але на цей раз все було інакше.

Вона не сиділа перед каміном, а нерухомо лежала на боці, і до неї тулився крихітний зовсім чорний кошеня.

Я здивовано глянув на неї:

- Що трапилося?

- Просто важко повірити, - відповіла місіс Ейнсворт. - Вона не з'являлася у нас вже кілька тижнів, а години дві тому раптом увійшла на кухню з кошеням в зубах. Вона ледве трималася на ногах, але донесла його до вітальні і поклала на килимок. Спочатку мені це навіть здалося забавним. Але вона сіла перед каміном і проти звичаю просиділа так цілу годину, а потім лягла і більше не ворушилася.

Я опустився на коліна і провів долонею по шиї і ребрах кішки. Вона стала ще більш тонкої, в шерсті запеклася бруд. Вона навіть не спробувала отдернуть голову, коли я обережно відкрив їй рот. Мова і слизова були ненормально блідими, губи - холодними як лід, а коли я відтягнув повіку і побачив зовсім білу кон'юнктиву, у мене у вухах немов пролунав похоронний подзвін.

Я обмацав її живіт, заздалегідь знаючи результат, і тому, коли мої пальці зімкнулися навколо часточкової затвердіння глибоко всередині черевної порожнини, я відчув не подив, а лише сумне співчуття. Велика лимфосаркома.

Смертельна і невиліковна. Я доклав стетоскоп до серця і деякий час слухав слабшає часті удари. Потім випростався і сів на килимок, неуважно дивлячись в камін і відчуваючи на своєму обличчі тепло вогню.

Голос місіс Ейнсворт долинув наче звідкись здалеку:

- Містер Херріот, у неї що-небудь серйозне?

Відповів я не відразу.

- Боюся, що так. У неї злоякісна пухлина. - Я встав - На жаль, я нічим не можу їй допомогти.

Вона ахнула, притиснула руку до губ і з жахом подивилася на мене.

Потім сказала тремтячим голосом:

- Ну так приспите її. Не можна ж допустити, щоб вона мучилася.

- Місіс Ейнсворт, - відповів я, - в цьому немає необхідності. Вона вмирає. І вже нічого не відчуває.

Місісс Ейнсворт швидко відвернулася і деякий час намагалася впоратися з собою. Це їй не вдалося, і вона опустилася на коліна поруч з Деббі.

- Бідолаха! - Плачучи, повторювала вона і гладила кішку на голові, а сльози котилися по її щоках і падали на звалятися шерсть - Що вона, мабуть, перенесла! Напевно, я могла б їй допомогти - і не допомогла.

Кілька секунд я мовчав, співчуваючи її печалі, настільки не пов'язувалося зі святковою обстановкою в будинку.

- Ніхто не міг би зробити для неї більше, ніж ви. Ніхто не міг бути добрішими.

- Але я могла б залишити її тут, де їй було б добре. Коли я подумаю, як їй було там, на холоді, безнадійно хворий ... І кошенята ...

Скільки у неї могло бути кошенят?

Я знизав плечима.

- Навряд чи ми коли-небудь дізнаємося. Не виключено, що тільки цей один.

Адже трапляється і так. Але вона принесла його вам, чи не так?

- Так, вірно ... Вона принесла його мені ... вона принесла його мені.

Місіс Ейнсворт нахилилася і підняла кострубатий чорний клубочок. Вона розгладила пальцем брудну шерсть, і крихітний ротик розкрився в беззвучному "мяу".

- Чи не правда, дивно? Вона вмирала і принесла свого кошеня сюди.

Як різдвяний подарунок.

Нахилившись, я притиснув руку до боку Деббі. Серце не билося.

Я подивився на місіс Ейінсворт.

- Вона померла.

Залишалося тільки підняти тільце, зовсім легке, загорнути його в розстелену на килимку ганчірку і віднести в машину.

Коли я повернувся, місіс Ейнсворт все ще гладила кошеня. Сльози на її щоках висохли, і, коли вона глянула на мене, її очі блищали.

- У мене ще ніколи не було кішки, - сказала вона.

Я посміхнувся:

- Мені здається, тепер вона у вас є.

І в самому, справі, у місіс Ейнсворт з'явилася кішка. Кошеня швидко виріс в пещені красивого кота з невгамовним веселою вдачею, а тому і отримав ім'я Буян. Він у всьому був протилежністю своїй боязкою маленької матері. Повна поневірянь життя бродячого кота була не для нього - він крокував по розкішним килимах Ейнсворту, як король, а гарний нашийник, який він завжди носив, надавав йому особливу значимість.

Я з великим інтересом спостерігав за його прогресом, але випадок, який особливо врізався мені в пам'ять, стався на різдво, рівно через рік після його появи в будинку.

У мене, як зазвичай, було багато викликів. Я не пригадую жодного різдва без них - адже тварини не зважають на нашими святами ... Але з роками я перестав дратуватися і філософськи прийняв цю необхідність.

Як-не-як після такої ось прогулянки на морозному повітрі по розкиданим на пагорбах сараїв я візьмусь за свою індичку з куди більшим апетитом, ніж мільйони моїх співгромадян, сопе в постелях або дрімають у камінів.

Апетит підігрівали і незліченні аперитиви, якими старанно пригощали мене гостинні фермери.

Я повертався додому, вже кілька оповитий рожевим туманом. Мені довелося випити не одну чарку віскі, яке простодушні йоркширца наливають немов лимонад, а наостанок стара місіс Ерншоу подарувала мені стаканчик домашнього вина з ревеню, яке пропекло мене до п'ят. Проїжджаючи повз будинок місіс Ейнсворт, я почув її голос:

- Щасливого Різдва, містер Герріот!

Вона проводжала гостя і весело помахала мені рукою з ганку:

- Зайдіть випийте чарочку, щоб зігрітися.

У зігріваючих напоях я не потребував, але відразу ж звернув до тротуару.

Як і рік тому, будинок був сповнений святкових приготувань, а з кухні доносився той же чудовий запах шавлії і цибулі, від якого у мене відразу засмоктало під ложечкою. Але на цей раз в будинку панувала не сум - у ньому панував Буян.

Поставивши вуха сторчма, з відчайдушним блиском в очах він стрімко наскакував на кожну собаку по черзі, злегка вдаряв лапою і блискавично тікав геть.

Місіс Ейнсворт засміялася:

- Ви знаєте, він їх зовсім замучив! Чи не дає ні хвилини спокою!

Вона була права. Для бассетів поява Буяна було чимось на зразок вторгнення життєрадісного чужака в манірний лондонський клуб. Довгий час їх життя було чінной і розміреним: неквапливі прогулянки з господинею, смачна рясна їжа і тихі години солодкого сну на килимках і в кріслах. Один безтурботний день змінювався іншим ... І раптом з'явився Буян.

Я дивився, як він бочком підбирається до молодшої з собак, піддражнюючи її, але коли він почав боксувати обома лапами, це виявилося занадто навіть для бассета. Пес забув свою гідність, і вони з котом сплелися, немов два борця.

- Я зараз вам дещо покажу.

З цими словами місіс Ейнсворт взяла з полиці твердий гумовий мячик і вийшла в сад. Буян кинувся за нею. Вона кинула м'яч на газон, і кіт помчав за ним по мерзлій траві, а м'язи так і перекочувалися під його глянсової чорної шкіркою. Він схопив м'яч зубами, притягнув назад, поклав біля ніг господині і вичікувально подивився на неї.

Я ахнув. Кот, що носить ношу!

Бассети дивилися на все це з презирством. Ні за які пряники не зглянулися б вони до того, щоб ганятися за м'ячем. Але Буян невтомно зносили м'яч знову і знову.

Місіс Ейнсворт обернулася до мене:

- Ви коли-небудь бачили подібне?

- Ні, - відповів я. - Ніколи. Це незвичайний кіт.

Місіс Ейнсворт схопила Буяна на руки, і ми повернулися в будинок. Вона, сміючись, притулилася до нього обличчям, а кіт муркотів, вигинався і з захопленням терся об її щоку.

Він був сповнений сил і здоров'я, і, дивлячись на нього, я згадав його мати.

Невже Деббі, відчуваючи наближення смерті, зібрала останні сили, щоб віднести свого кошеня в єдине відоме їй місце, де було тепло і затишно, сподіваючись, що там про нього подбають? Хто знає...

Мабуть, не одному мені спало на думку таке фантастичне припущення. Місіс Ейнсворт глянула на мене, і, хоча вона посміхалася, в її очах промайнула смуток.

- Деббі була б задоволена, - сказала вона.

Я кивнув.

- Звичайно. І адже зараз якраз рік, як вона принесла його вам?

- Так. - Вона знову притиснулася до Буян особою. - Це найкращий подарунок з усіх, які я отримувала на різдво.

глава 10 |  глава 12
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати