Головна

глава 9

На зміну осені тривала зима, на високі вершини смугами ліг перший сніг, і тепер незручності практики в йоркширських пагорбах давали про себе знати все сильніше.

Годинники за кермом, коли замерзлі ноги німіли і переставали слухатися, сараї, куди треба було підійматися назустріч різкого вітрі, гнули і рвалися жорстку траву. Нескінченні роздягання в корівниках і хлівах, де гуляли протяги, крижана вода у відрі, шматочок господарського мила, щоб мити руки і груди, і частенько мішковина замість рушники.

Ось тепер я по-справжньому зрозумів, що таке Ципко - коли роботи було багато, руки у мене весь час залишалися вологими і дрібні червоні тріщинки добиралися майже до ліктів.

В такий час виклик до якогось домашнього улюбленця був рівносильний блаженної перепочинку. Забути хоч ненадовго всі ці зимові досади, увійти замість хліва в теплу елегантну вітальню і приступити до огляду чотириногого, помітно менше значного, ніж жеребець або племінної бик! А з усіх цих затишних віталень найзатишнішої була, мабуть, вітальня місіс Памфрі.

Місіс Памфрі, літня вдова, успадкувала чималі статки свого покійного чоловіка, пивного барона, чиї пивоварні та пивні були розкидані по всьому Йоркширу, а також прекрасний особняк на околиці Дарроубі. Там вона жила в оточенні великого штату слуг, садівника, шофера - і Тріки-Ву. Трики-Ву був китайським мопсом і зіницею ока своєї господині.

Стоячи тепер у величних дверей, я крадькома обтирав шкарпетки черевиків про манжети брюк і дув на замерзлі пальці, а перед моїми очима пропливали картини глибокого крісла біля палаючого каміна, підношення з чайними сухариками, пляшки чудового хересу. Через це хересу я завжди намагався наносити свої візити рівно за півгодини до другого сніданку.

Мені відкрила покоївка, осяяла мене посмішкою, як почесного гостя, і провела в кімнату, заставлену дорогими меблями. Всюди, виблискуючи глянцевими обкладинками, лежали ілюстровані журнали і модні романи. Місіс Памфрі в кріслі з високою спинкою біля каміна поклала книгу і радісно покликала:

- Тріки! Трики! Прийшов твій дядько Херріот!

Я перетворився на дядю на самому початку нашого знайомства і, відчувши, які перспективи обіцяє таке спорідненість, не став протестувати.

Трики, як завжди, зіскочив зі своєї подушки, скочив на спинку дивана і поклав лапки мені на плече. Потім він почав старанно вилизувати моє обличчя, поки не втомився. А втомлювався він швидко, тому що отримував, грубо кажучи, вдвічі більше їжі, ніж потрібно собаці його розмірів.

Причому їжі дуже шкідливою.

- Ах, містер Герріот, як я рада, що ви приїхали, - сказала місіс Памфрі, з тривогою поглядаючи на свого улюбленця. - Тріки знову плюх-попа.

Цей термін, якого немає ні в одному ветеринарному довіднику, вона вигадала, описуючи симптоми закупорки околоанальной залоз. У подібних випадках Тріки показував, що йому не по собі, раптово сідаючи на землю під час прогулянки, і його господиня в великому хвилюванні мчала до телефону: "Містер Херріот, приїжджайте скоріше, він плюх-попа!"

Я поклав собачку на стіл і, придавлюючи ваткою, очистив залози.

Я не міг зрозуміти, чому Тріки завжди зустрічав мене з таким захопленням.

Собака, здатна живити теплі почуття до людини, який при кожній зустрічі вистачає її і безжально тисне їй під хвостом, повинна володіти дивовижною незлобивістю. Як би там не було, Тріки ніколи не сердився і взагалі був на рідкість привітним песиком, та до того ж великим розумником, так що я щиро до нього прив'язався і нічого не мав проти того, щоб вважатися його особистим лікарем.

Закінчивши операцію, я зняв свого пацієнта зі столу. Він помітно поважчав і ребра його обросли новим шаром жирку.

- Місіс Памфрі, ви знову його перегодовуєте. Хіба я не рекомендував, щоб ви давали йому побільше білкової їжі і перестали напихати кексами і кремовими тістечками?

- Так-так, містер Герріот, - жалібно погодилася місіс Памфрі. - Але що мені робити? Йому так набридли курчата!

Я безнадійно, знизав плечима і пішов за покоївкою в розкішну ванну, де завжди робив ритуальне обмивання рук після операції. Це була величезна кімната з раковиною з зеленувато-блакитного фаянсу, повністю оснащеним туалетним столиком і рядами скляних полиць, заставлених всілякими флакончиками і баночками. Спеціальне гостьове рушник вже чекало мене поруч з шматком дорогого мила.

Повернувшись до вітальні, я сів біля каміна з повною чаркою хересу і приготувався слухати місіс Памфрі. Бесідою це назвати було не можна, тому що говорила вона одна, але я завжди дізнавався щось цікаве.

Місіс Памфрі була приємною жінкою, яка не скупилася на благодійні пожертви і ніколи не відмовляла в допомозі тим, хто цієї допомоги потребував. Вона була недурна, дотепна і володіла здобним чарівністю, але у всіх людей є свої слабкості, і її слабкістю був Тріки-Ву. Історії, які вона розповідала про своє дорогоцінне песик, широко черпалися в царстві фантазії, а тому я з задоволенням очікував чергового випуску.

- Ах, містер Герріот, у мене для вас чудова новина! Трики завів друга по листуванню! Так-так, він написав лист редактору собачого журналу з додатком чека і повідомив йому, що він, хоча і походить від стародавнього роду китайських імператорів, вирішив забути про свою знатності і готовий дружньо спілкуватися з простими собаками. І він попросив редактора підібрати серед відомих йому собак одного для листування, щоб вони могли обмінюватися листами для взаємної користі. Трики написав, що для цієї мети він бере собі псевдонім "містер Чепушіст". І знаєте, він отримав від редактора чарівний відповідь (я без праці уявив собі, як практична людина вчепився за цей потенційний скарб!) І обіцянку познайомити його з Бонзи Фотерінгемом, одиноким німецьким догом, який щасливий буде переписуватися з новим другом в Йоркширі.

Я пріхлёбивал херес. Трики хропів у мене на колінах. А місіс Памфрі продовжувала:

- Але у мене таке розчарування з новим літнім павільйоном! Ви ж знаєте, я будувала його спеціально для Тріки, щоб ми змогли разом сидіти там в спекотні дні. Це чарівна сільська альтанка, але він надзвичайно її не злюбив. Просто живить до неї відразу і навідріз відмовляється увійти в неї. Бачили б ви жахливе вираження його мордочки, коли він дивиться на неї. І знаєте, як він вчора її назвав? Мені просто ніяково це вам повторити! - Місіс Памфрі озирнулася на всі боки, потім нахилилася до мене і прошепотіла:

- Він назвав її "гнойової дірою"!

Покоївка завадила в каміні і наповнила мою чарку. Вітер жбурнув у вікно вихор крижаної крупи. "Ось це справжнє життя", - подумав я і приготувався слухати далі.

- Я так злякалася минулого тижня! - Продовжувала місіс Памфрі. - І вже думала викликати вас. Бідолаха Тріки раптом опріпаділся.

Подумки я додав цей новий собачий недуга до плюх-попанью і попросив пояснення.

- Це було жахливо. Я так злякалася! Садівник кидав Тріки колечка. Ви ж знаєте, він кидає їх по півгодини щодня.

Я дійсно кілька разів спостерігав цю сцену. Ходжкин, похмурий згорблений старий-йоркшірец, який, судячи з його вигляду, ненавидів всіх собак, а Тріки особливо, повинен був кожен день стояти на галявині і кидати невеликі гумові кільця. Трики кидався за ними, приносив назад і скажено гавкав, поки кільце знову не злітав у повітря. Гра тривала, і суворі зморшки на обличчі старого ставали все глибше, а губи, не перестаючи, ворушилися, хоча розчути те, що він бурмотів, було неможливо.

- А Тріки бігав за кільцями, - говорила місіс Памфрі, - адже він обожнює цю гру, як раптом без будь-якої причини він опріпаділся. Забув про кільця, став кружляти, гавкати і гавкати найдивнішим чином, а потім впав на бік і витягнувся як мертвий. Ви знаєте, містер Герріот, я, право, подумала, що він помер - так нерухомо він лежав. Але мене особливо засмутило, що Ходжкин раптом почав сміятися! Він працює у мене вже двадцять чотири роки, і я ні разу не бачила, щоб він хоч раз посміхнувся, і, тим не менш, як тільки він глянув на це бідне нерухоме тільце, як вибухнув пронизливим хихиканням. Це було жахливо! Я вже зібралася бігти до телефону, але тут Тріки раптом встав і пішов геть. І виглядав зовсім таким, як завжди.

Істерика, подумав я. Слідство перегодовування і перезбудження.

Поставивши чарку, я строго подивився на місіс Памфрі:

- Послухайте, адже про це я вас і попереджав. Якщо ви як і раніше будете напихати Тріки найшкідливішими ласощами, ви погубите його здоров'я. Ви просто зобов'язані посадити його на розумну собачу дієту і годувати його раз, від сили два в день, обмежуючись дуже невеликими порціями м'яса з чорним хлібом. Або трошки сухарів. А в проміжках - анічогісінько.

Місіс Памфрі винувато зіщулилася в кріслі.

- Будь ласка, будь ласка, ви не лайте мене. Я намагаюся годувати його як годиться, але це так важко! Коли він просить чогось смачненького, у мене немає сил йому відмовити! - Вона притиснула до очей носовичок, але я був невблаганний.

- Що ж, місіс Памфрі, залежить лише від вас, але попереджаю вас: якщо ви і далі будете продовжувати в цьому ж дусі, Тріки буде опріпадиваться все частіше і частіше.

Я з неохотою покинув затишну вітальню і на посипаної піском під'їзної алеї озирнувся. Місіс Памфрі махала мені, а Тріки зазвичай стояв на підвіконні, і його широкий рот був розтягнутий так, немов він від душі сміявся.

По дорозі додому я розмірковував про те, як приємно бути дядьком Тріки.

Вирушаючи відпочивати на море, він надсилав мені ящики копчених оселедців, а коли в його теплицях дозрівали помідори, щотижня підносив мені фунт-другий. Бляшанки тютюну прибували регулярно, часом з фотографією, забезпеченою ніжною підписом.

Увійшовши в двері Скелдсйл-Хауса, я ніби повернувся в більш холодний, більш байдужий світ. У коридорі зі мною зіткнувся Зігфрід.

- І хто ж це приїхав? Якщо не помиляюся, наймиліший дядечко Херріот! І що ж ви поробляли, дядечко? Вже звичайно, надривалися в Барлбі-Грейнджі.

Бідолаха, як же ви стомилися! Невже ви щиро вірите, ніби кошичок з делікатесами до різдва варто кривавих мозолів на долонях?

глава 8 |  глава 10

Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати