Головна

глава 8

Я знову зазирнув у листок, на якому записав виклики. "Дін, томпсоновським двір, 3. Хвора стара собака".

У Дарроубі було чимало "дворів" - маленьких вуличок, немов зійшли з ілюстрацій в романах Діккенса. Одні відходили від ринкової площі, інші ховалися за магістралями в старій частині міста. Вони починалися з низькою арки, і я щоразу дивувався, коли, пройшовши по тісній проходу, раптом бачив перед собою два нерівних ряду разюче різноманітних будиночків, заглядати у вікна один одному через вузьку смужку бруківці.

Перед деякими в палісадничку серед каменів вилися настурції та стирчали нігтики, але далі тулилися застарілі халупи, і у двох-трьох вікна були забиті дошками.

Номер третій знаходився якраз в дальньому кінці, і здавалося, що він довго не простоїть. Пластівці облазить фарби на прогнилих фільонки затріпотіли, коли я постукав у двері, а цегляна стіна над нею небезпечно спучує по сторонам довгою тріщини.

Мені відкрив щуплий дідок. Волосся у нього зовсім побіліли, але очі на худому зморшкуватому особі дивилися жваво і бадьоро. Одягнений він був у вовняну штопаних-перештопаних фуфайку, залатані штани і капці.

- Я прийшов подивитися вашу собаку, - сказав я, і дідок полегшено посміхнувся.

- Дуже вам радий, сер. Щось у мене на серці через нього неспокійно.

Заходьте, заходьте, будь ласка.

Він провів мене в крихітну кімнатку.

- Я тепер один живу, сер. Господиня моя ось уже більше року, як померла. А до чого вона нашого пса любила!

Все навколо свідчило про безвихідній злиднях - потертий лінолеум, холодний вогнище, задушливий запах вогкості. Волглую шпалери висіли лахміттям, а на столі стояв нехитрий обід старого: скибочка грудинки, трохи смаженої картоплі і чашка чаю. Життя на пенсію по старості.

У кутку на ковдрі лежав мій пацієнт, лабрадорскій ретривер, хоча і не чистопорідний. У розквіті сил він, безсумнівно, був великим, могутнім псом, але сива шерсть на морді і біляста каламуть в глибині очей говорили про нещадного настанні маразму. Він лежав тихо і подивився на мене без будь-якої ворожості.

- Вік у нього поважний, а, містер Дін?

- Ось ось. Без малого чотирнадцять років, але ще місяць тому бігав і грався, що твоє щеня. Старий Боб, він для свого віку чудова собака і в житті ні на кого не накинувся. А вже діти що хочуть з ним роблять.

Тепер він у мене тільки один і залишився. Ну да ви його підлікуєте, і він знову буде молодцем.

- Він перестав їсти, містер Дін?

- Зовсім перестав, але ж завжди любив поїсти, право слово. За обідом там або за вечерею сяде біля мене, а голову покладе мені на коліна. Тільки ось останні дні перестав.

Я дивився на пса з наростаючою тривогою. Живіт у нього сильно здувся, і легко було помітити фатальні симптоми невгамовним болю: перебої в диханні, втягнуті куточки губ, переляканий нерухомий погляд.

Коли його господар заговорив, він два рази ляснув хвостом по ковдрі і на мить в білястих старих очах з'явився вираз інтересу, але тут же згасло, знову змінившись порожнім, зверненим всередину поглядом.

Я обережно провів рукою по його животу. Яскраво виражений асцит, і рідини накопичилося стільки, що тиск, безсумнівно, було болісним.

- Ну-ка, ну-ка, старина, - сказав я, - спробуємо тебе перевернути.

Пес без опору дозволив мені перевернути його на інший бік, але в останню хвилину жалібно зойкнув і подивився на мене. Встановити причину його стану, на жаль, було зовсім не важко. Я дбайливо обмацав його бік.

Під тонким шаром м'язів мої пальці відчули борознистим затвердіння.

Безперечна карцинома селезінки або печінки, величезна і абсолютно неоперабельна. Я погладжував старого пса по голові, намагаючись зібратися з думками. Мені стояли нелегкі хвилини.

- Він довго болітиме? - Запитав старий, і при звуці улюбленого голосу хвіст знову двічі ляснув по ковдрі. - Знаєте, коли я дбаю по будинку, як-то сумно, що Боб більше не ходить за мною по п'ятах.

- На жаль, містере Дін, його стан дуже серйозно. Бачите здуття? Це пухлина.

- Ви думаєте ... рак? - Тихо запитав дідок.

- Боюся, що так, і вже пізно що-небудь робити. Я був би радий допомогти йому, але це невиліковно.

Дідок розгублено подивився на мене, і його губи затремтіли.

- Значить ... він помре?

У мене стислося горло.

- Але ж ми не можемо залишити його помирати, правда? Він і зараз страждає, а незабаром йому стане набагато гірше. Напевно, ви погодитеся, що буде краще, якщо ми його приспимо. Все-таки він прожив довге гарне життя ...

У таких випадках я завжди намагався говорити діловито, але зараз побиті фрази звучали недоречно.

Дідок нічого не відповів, потім сказав: "Чекайте трошки", - і повільно, насилу опустився на коліна поруч з собакою. Він мовчав і тільки гладив стару сиву морду, а хвіст шльопав і шльопав по ковдрі.

Я ще довго стояв у цій безрадісною кімнаті, дивлячись на вицвілі фотографії на стінах, на старі брудні фіранки, на крісло з продавлені сидінням.

Нарешті дідок піднявся на ноги і кілька разів ковтнув. Чи не дивлячись на мене, він сказав хрипко:

- Ну добре. Ви зараз це зробите?

Я наповнив шприц і сказав те, що говорив завжди:

- Не переймайтеся, це абсолютно безболісно. Велика доза снодійного, тільки і всього. Він нічого не відчує.

Пес не поворухнув, поки я вводив голку, а коли нембутал увійшов в вену, переляк зник з його очей і все тіло розслабилося. На той час, коли я закінчив ін'єкцію, він перестав дихати.

- Уже? - Прошепотів дідок.

- Так, - сказав я. - Він більше не страждає.

Дідок стояв нерухомо, тільки його пальці стискати і розтискати.

Коли він повернувся до мене, його очі блищали.

- Так, вірно, не можна було, щоб він мучився, і я вдячний вам за те, що ви зробили. А тепер - скільки я повинен вам за ваш візит, сер?

- Ну що ви, містере Дін, - квапливо сказав я. - Ви мені нічого не повинні. Я просто проїжджав повз ... і навіть зайвого часу не витратило ...

- Але ви ж не можете працювати безкоштовно, - здивовано заперечив дідок.

- Будь ласка, більше не кажіть про це, містер Дін. Я адже пояснив вам, що просто проїжджав повз вашого будинку ...

Я попрощався, вийшов і по вузькому проходу попрямував до вулиці. Там сяяло сонце, снували люди, але я бачив тільки злиденну кімнатку, старого і його мертву собаку.

Я вже відкривав дверцята машини, коли мене покликали. До мене, човгаючи домашніми туфлями, підходив дідок. По щоках у нього тягнулися вологі смужки, але він посміхався. У руці він тримав щось маленьке і коричневе.

- Ви були дуже добрі, сер. І я дещо вам приніс.

Він простягнув руку, і я побачив, що його пальці стискають заяложену, але дбайливо зберігалася реліквію якогось давнього щасливого дня.

- Беріть, це вам, - сказав дідок. - Викурити сигару!

глава 7 |  глава 9

Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 10 |  глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати