На головну

глава 7

Тиждень за тижнем я трясся по путівцях в старенькій машині, здійснюючи щоденні об'їзди. Час летів непомітно, я вже добре дізнався округу, люди знаходили індивідуальні риси. Майже кожен день мені доводилося стояти на узбіччі, змінюючи проколоту шину. Всі чотири покришки були сношени до корду, і мене кожен раз дивувало, що я взагалі хоч кудись на них добираюся.

Але машина могла похвалитися і одним особливою зручністю - заіржавілою зсувним дахом. Вона огидно скрипіла, коли її закривали, але зазвичай я тримав верх і вікна відкритими, насолоджуючись запашним повітрям, який хвилями накочувався на мене. У дощові дні закривати дах не мало сенсу - краплі просочувалися в місцях з'єднань і розтікалися озерцями на моїх колінах і на вільних сидіннях.

Я навчився хвацько об'їжджати калюжі. Їхати навпростець не рекомендувалося: каламутна вода фонтанчиками била крізь дірки в підлозі.

Але літо стояло сонячне, і від довгих годин під відкритим небом я засмаг не гірше будь-якого фермера. Навіть заклеювати черговий прокол де-небудь на безлюдному путівці високо над долиною було майже задоволенням: по сусідству кружляли кроншнепи, а вітер приносив знизу аромати квітів і листя.

Втім, завжди неважко було знайти привід, щоб вилізти з машини, розкинутися на пружною траві і потонути поглядом в повітряних просторах над Йоркшир. Це були хвилинні перепочинку в стрімкому перебігу життя.

Перепочинку, щоб поглянути на неї з боку і оцінити свої успіхи. Все це було настільки несхоже на те, до чого я звик, що я навіть розгубився.

Сільська глушину після юності, промайнула в метушні великого міста, свобода, яка змінила необхідність займатися і складати іспити, робота, яка щодня ставила переді мною несподівані і цікаві завдання. Не кажучи вже про моє патроні.

Зігфрід Фарнон невтомно об'їжджав клієнтів з ранку до ночі, і я часто дивувався, що його до цього спонукає. У всякому разі, не любов до грошей, до яких він ставився з повною зневагою. Після оплати рахунків готівку засовувати в пінти кухоль на камінній полиці, і, коли вони йому були потрібні, він витягав їх звідти не дивлячись. Жодного разу я не бачив, щоб він скористався гаманцем, але кишені у нього роздувалися від безлічі монет і зім'ятих банкнот. Коли він діставав термометр, вони здіймала сніжним вихором.

Після тижня-двох цілодобової роботи він раптом зникав - іноді на вечір, іноді на всю ніч, і часто без попередження. Місіс Гол накривала стіл на двох, але, помітивши, що я сиджу за ним на самоті, мовчки прибирала другий прилад.

Щоранку він становив список візитів з такою швидкістю, що я часто вирушав не на ту ферму або отримував не ті інструкції. Коли ввечері я розповідав йому про ці непорозуміння, він приймався від душі реготати.

Але одного разу він попався сам. Якийсь містер Хітон з Бронсета подзвонив і попросив приїхати до нього, щоб розкрити здохлого вівцю.

- Я б хотів, щоб ви поїхали зі мною, Джеймс, - сказав Зігфрід. - Ранок у нас сьогодні видався спокійне, а якщо не помиляюся, вас навчили дуже цікавим методам розтину. От мені й хотілося б їх побачити.

Ми в'їхали в село Бронсет, і Зігфрід повернув ліворуч на перегороджений воротами путівець.

- Куди ми їдемо? - Запитав я. - Ферма Хітона в тому кінці.

- Але ви ж сказали: Сітон.

- Та ні ж, запевняю вас ...

- Послухайте, Джеймс, я стояв поруч з вами, коли ви розмовляли з ним, і ясно розчув, як ви його назвали.

Я спробував заперечити, але машина вже котила по путівцем, а підборіддя Зігфріда був вперто виставлений вперед. Ну нехай сам переконається.

Заверещав гальмами, ми зупинилися перед будинком фермера. Машина ще не завмерла остаточно, а Зігфрід уже вискочив і рився в багажнику.

- Чорт! - Заволав він. - Ніж для розтині кудись подівся. Ну та нічого, візьму що-небудь в будинку.

Зачинивши кришку багажника, він кинувся до дверей.

На стукіт вийшла дружина фермера, і Зігфрід осяяв її посмішкою.

- Доброго ранку, доброго ранку, місіс Сітон. У вас є ніж для розрізання жаркого?

Поважна жінка з подивом підняла брови.

- Що що?

- Мені потрібний ніж для розрізання жаркого, місіс Сітон. І будь ласка, гостріше.

- Вам потрібен ніж для розрізання жаркого?

- Так-так, цілком вірно! - Вигукнув Зігфрід, чий мізерний запас терпіння швидко виснажуються. - І якщо вас не утруднить, то швидше. У мене мало часу.

Фермерша в повній розгубленості повернулася на кухню, і звідти долинув її схвильований шепіт. У вікнах стали виникати головки дітей, з цікавістю розглядали Зігфріда, який роздратовано переминався з ноги на ногу.

Нарешті з дверей вийшла одна з дочок і боязко простягнула йому довгий, страшнуватого виду ніж. Зігфрід схопив його і провів великим пальцем по лезу.

- Нікуди не годиться! - Сердито крикнув він. - Хіба ви не зрозуміли, що мені потрібен по-справжньому гострий ніж? Принесіть мені точильний брусок.

Дівчинка кинулася на кухню, і там почулися схвильовані голоси.

Минуло кілька хвилин, перш ніж з двері буквально виштовхнули іншу дівчинку. Вона бочком наблизилася до Зігфріда на відстань витягнутої руки, сунула йому брусок і тут же кинулася назад до дверей.

Зігфрід пишався своїм умінням заточувати ножі і робив це з насолодою. Водячи лезом по бруска, він так захопився, що навіть заспівав. З кухні не долинало ні звуку, і тишу порушували тільки скрегіт стали про брусок і немузичних спів. Раптово наступала пауза - це Зігфрід пробував лезо, а потім скрегіт і спів поновлювалися. Нарешті, задоволений результатом чергової спроби, він заглянув в двері і голосно крикнув:

- Де ваш чоловік?

Відповіддю було мовчання, і він широкими кроками попрямував в кухню, помахуючи блискучим ножем. Я пішов за ним і побачив, що місіс Сітон і дівчатка забилися в дальній кут і дивляться на нього широко відкритими, переляканими очима.

- Ну, я можу почати, - заявив він, махнувши ножем в їх сторону.

- Що почати? - Прошепотіла фермерша, притискаючи до себе дочок.

- Розтин вівці. У вас адже здохла вівця?

Непорозуміння з'ясувалося, і пішли вибачення.

А пізніше Зігфрід зробив мені догану за те, що я направив його не на ту ферму.

- Надалі будьте уважніше, Джеймс, - сказав він з сумною серйозністю. - Подібні промахи справляють дуже несприятливе враження. Вельми.

Але я вже звик до таких поворотів на сто вісімдесят градусів.

Пам'ятається, був ранок, коли Зігфрід спустився до сніданку, стомлено протираючи почервонілі очі.

- Мене підняли з ліжка о четвертій ранку! - Простогнав він, мляво намазуючи маслом скибочку підсмаженого хліба. - І хоча мені неприємно це говорити, Джеймс, але тільки з вашої вини.

- Як на моє? - Повторив я розгублено.

- Так, мій дорогий, по вашій. Та сама корова з легкої тимпанией рубця.

Фермер сам користувався її бозна скільки часу. Сьогодні пінта лляної олії, завтра сода з імбиром, а потім о четвертій годині ранку він вирішує, що настав час звернутися до ветеринара. Коли ж я вказав, що можна було б спокійно почекати кілька годин, він заявив, що містер Герріот велів йому дзвонити не соромлячись, - він, мовляв, приїде в будь-який час, вдень або вночі. - Зігфрід постукав по крутому яйцю так, немов розбити шкаралупу було йому не під силу. - Ну зрозуміло, сумлінність і старанність - прекрасні речі, але якщо можна було тягнути кілька днів, так вже можна почекати до ранку. Ви їх балуєте, Джеймс, а розсьорбувати повинен я. Мені набридло, що мене піднімають з ліжка через дрібниці.

- Щиро шкодую, Зігфрід. Я ж нічого подібного не хотів. Напевно, виною моя недосвідченість. Але якби я не поїхав на виклик, мене замучили б побоювання, що тварина загине. А відклади я до ранку, вона здохне - як би я тоді себе відчував?

- Ну і нехай, - огризнувся Зігфрід. - Дохла скотина кращий засіб напоумити їх. Наступного разу нас викличуть відразу, тільки і всього.

Я запам'ятав цю раду і спробував йому слідувати. Через тиждень Зігфрід сказав, що йому треба серйозно зі мною поговорити.

- Джеймс, я знаю, ви не заперечуватимете. Але старий Самнер сьогодні скаржився мені, що вчора вночі зателефонував вам, а ви відмовилися поїхати до його корові. Ви знаєте, він хороший клієнт і чудова людина, але він був обурений. А нам не хотілося б його втратити, правда?

- Але ж це ж просто хронічний мастит, - сказав я. - Молоко трохи гірше згортається, тільки і всього. А він її майже тиждень постачав якимось шарлатанським зіллям. Їла корова прекрасно, і я подумав, що можна без всяких побоювань почекати до ранку.

Зігфрід батьківськи поклав мені руку на плече, і обличчя його набрало нескінченно терпляче вираз. Я зціпив зуби. До його вибухів нетерпіння я давно звик, і вони мене анітрохи не дратували, але зносити його терплячу поблажливість було куди важче.

- Джеймс, - сказав він м'яким голосом, - у вашій професії є одне головне правило, перед яким все інше відступає на задній план, і я скажу вам яке. БУТИ ЗАВЖДИ НАПОГОТОВІ. Вам треба відобразити його в своїй душі вогняними літерами. - Він повчально підняв палевц - БУТИ ЗАВЖДИ НАПОГОТОВІ.

Не забувайте цього, Джеймс, ні на секунду. Хоч би якими були обставини, в дощ і в спеку, вночі і вдень, якщо клієнт вас викликає, ви зобов'язані їхати до нього, і їхати охоче. Ось ви говорите, що причина не здалася вам термінової. Але ж, в кінці-то кінців, ви покладалися тільки на слова власника, а він некомпетентний вирішувати, наскільки це терміновий випадок. Ні, дорогий мій, ви зобов'язані їхати. Нехай вони самі користувалися тварина, але йому могло раптом стати гірше. І не забувайте, - він урочисто погрозив пальцем, - тварина могла здохнути!

- Але по-моєму, ви говорили, що дохла скотина - кращий засіб їх напоумити? - Пожартував я.

- Що що? - Запитав Зігфрід в повному здивуванні. - Вперше чую подібну нісенітницю. Але досить про це. Просто надалі не забувайте: ТРЕБА ЗАВЖДИ БУТИ НАПОГОТОВІ.

глава 6 |  глава 8

Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати