Головна

глава 6

За два з половиною години можна виспатися? Проте, я рішуче встав о пів на восьму, а о восьмій, поголившись і привівши себе в повний порядок, вже спустився в їдальню.

Але снідати мені довелося одному. Місіс Гол незворушно поставила переді мною тарілку з омлетом і повідомила, що містер Фарнон вже поїхав розкривати кінь лорда Халтон. Мабуть, він вважав за краще зовсім не лягати.

Я доїдав останній підсмажений хлібець, коли в кімнату влетів Фарнон. Я вже звик до раптовості його появ і навіть не здригнувся, коли, рвонувши двері, він прямо-таки стрибнув до столу. Обличчя його виглядало свіжим і бадьорим, і він, мабуть, був у прекрасному настрої.

- У кавнику що-небудь залишилося? Я вип'ю з вами чашечку. - Він впав на жалібно заскріпевшій стілець. - Ну, можете не хвилюватися. Розтин показав класичну непрохідність кишечника. Кілька петель зовсім почорніло і здулося. Я радий, що ви не стали тягнути і одразу позбавили бідолаху від страждань.

- А мого приятеля Сомса ви бачили?

- Ну як же! Він був присутній на розтині, і почав було виступати на ваш рахунок, але я його вгамував. Сказав просто, що йому слід було б викликати вас набагато, набагато раніше і що лорду Халтон навряд чи буде приємно дізнатися про те, як мучилася його кінь. На цьому я з ним і розлучився.

Майбутнє відразу постало мені в незрівнянно більш рожевому світлі. Я підійшов до бюро і дістав тижневик.

- Які з ранкових візитів ви думаєте доручити мені?

Фарнон переглянув виклики, склав короткий список і простягнув мені листок.

- Ось для вас кілька приємних простих випадків, щоб ви освоїлися.

Я вже пішов до дверей, але він мене гукнув:

- Мені хотілося б попросити вас про одну послугу. Мій молодший брат повинен сьогодні приїхати з Единбурга. Він вчиться там у ветеринарному коледжі, а семестр закінчився вчора. Добиратися він буде, голосуючи на шосе, а коли виявиться вже близько, ймовірно, подзвонить. Так ви не могли б під'їхати забрати його?

- Звичайно. З великим задоволенням.

- До речі, звуть його Тристан.

- Тристан?

- Так. А, я ж вам не пояснив! Вас, ймовірно, і моє безглузде ім'я ставило в глухий кут. Це все наш батько. Запеклий прихильник Вагнера. Головна пристрасть його життя. Весь час музика, музика - і в основному вагнерівська.

- Зізнаюся, і я її люблю.

- Так, але вам на відміну від нас не доводилося слухати її з ранку до ночі. А до того ж отримати таке ймення, як Зігфрід. Правда, могло бути і гірше. Вотан, наприклад.

- Або Погнер.

- І то правда. - Зігфрід навіть здригнувся. - Я й забув про старовину Погнера. Мабуть, мені ще слід радіти.

Уже вечоріло, коли нарешті пролунав довгоочікуваний дзвінок. У трубці почувся дивно знайомий голос:

- Це Трістан Фарнон.

- Знаєте, я було прийняв вас за вашого брата. У вас абсолютно однакові голоси.

- Це все говорять ... - Він засміявся. - Так-так, я буду вам дуже вдячний, якщо ви мене підвезе. Я перебуваю у кафе "Гостролист" на Північному шосе.

По голосу я очікував побачити копію Зігфріда, тільки молодші, але сидів на рюкзаку худенький хлопчик був зовсім не схожий на старшого брата. Він схопився, відкинув з чола темну пасмо і простягнув руку, опромінивши мене чарівна усмішка.

- Багато довелося йти пішки? - Запитав я.

- Та чимало, але мені корисно розім'ятися. Вчора ми трошки надто відсвяткували закінчення семестру. - Він відкрив дверцята і жбурнув рюкзак на заднє сидіння. Я включив мотор, а він розташувався поруч зі мною, немов в розкішному кріслі, витягнув пачку сигарет, старанно закурив і блаженно затягнувся. З кишені він дістав "Дейлі міррор", розгорнув її і віддав зітхання повного задоволення. Тільки тоді з його ніздрів і рота потягнулися струмки диму.

Я звернув з магістрального шосе, і шум машин скоро завмер на віддалі.

Я подивився на Трістана.

- Ви ж здавали іспити? - Запитав я.

- Так. Патологію і паразитологію.

В порушення свого твердого правила я мало не запитав, чи здав він, але вчасно схаменувся. Занадто делікатна тема. Втім, для розмови знайшлося чимало інших. Трістан повідомляв свою думку про кожну газетну статтю, а іноді читав вголос уривки з неї і питав моя думка. Я все більше відчував, що далеко поступаюся йому в жвавості розуму. Дорога назад здався мені дивно коротким.

Зігфріда не було вдома, і повернувся він під вечір. Він увійшов з саду, дружньо зі мною привітався, кинувся в крісло і почав розповідати про один зі своїх чотириногих пацієнтів, але тут в кімнату заглянув Трістан.

Атмосфера відразу змінилася, немов хтось повернув вимикач. Посмішка Зігфріда стала сардонічною, і він зміряв брата з голови до ніг зневажливим поглядом. Буркнувши "ну здрастуй", він простягнув руку і почав водити пальцем по корінцях книг в ніші. Це заняття немов повністю його поглинуло, але я відчував, як з кожною секундою наростає напруга. Особа Трістана зазнало разючу метаморфозу: воно стало непроникним, але в очах зачаїлася тривога.

Нарешті Зігфрід знайшов потрібну йому книгу, взяв її з полиці і почав повільно перегортати. Потім, не піднімаючи голови, він запитав неголосно:

- Ну, і як іспити?

Трістан проковтнув і зробив глибокий вдих, - З паразитологією все в порядку, - відповів він нічого не виражає голосом.

Зігфрід мов не чув. Раптово книга його надзвичайно зацікавила. Він сів зручніше і поринув у читання. Потім він закрив книжку, поставив її на місце і знову почав водити пальцем по корінцях. Все так же спиною до брата він запитав тим же м'яким голосом:

- Ну, а патологія як?

Трістан сповз на краєчок стільця, немов готуючись кинутися геть із кімнати. Він швидко перевів погляд з брата на книжкові полиці і назад.

- Чи не здав, - сказав він глухо.

Зігфрід мов не чув і продовжував терпляче розшукувати потрібну книгу, витягуючи то одну, то іншу, кидаючи погляд на титул і оселити її назад. Потім він залишив пошуки, відкинувся на спинку крісла, опустивши руки майже до підлоги, подивився на Трістана та сказав, немов підтримуючи світську бесіду:

- Значить, ти провалив патологію.

Я раптом помітив, що бубоню майже істерично:

- Ну це ж зовсім не погано. Майбутній рік у нього останній, він здасть патологію перед різдвяними канікулами і зовсім не втратить часу. А предмет цей дуже складний ...

Зігфрід звернув на мене крижаний погляд.

- А, так ви вважаєте, що це зовсім не погано? - Настала довга томлива пауза, і раптом він буквально з криком накинувся на брата:

- Ну а я цього не вважаю! По-моєму, гірше нікуди! Чорт зна що! Чим ти займався весь семестр? Пив, ганявся за спідницями, жбурляв мої гроші направо і наліво, але тільки не працював! І ось тепер у тебе вистачає нахабства бути сюди і повідомляти, що ти провалив патологію. Ти ледар і нероба, і в цьому вся справа. У тому, що ти палець об палець вдарити не бажаєш!

Його просто не можна було впізнати: обличчя налилося кров'ю, очі горіли. Він знову взявся кричати:

- Але з мене досить! Бачити тебе не можу! Я не збираюся надриватися, щоб ти міг валяти дурня. Досить! Тебе звільнено, чуєш? Раз і назавжди. А тому забирайся геть! Щоб я тебе тут більше не бачив. Забирайся!

Трістан, який весь цей час зберігав вид ображеної гідності, гордо вийшов з кімнати.

Знемагаючи від збентеження, я покосився на Зігфріда. Обличчя в нього пішло плямами, і він, щось бурмочучи собі під ніс, тарабанив пальцями по підлокітнику свого крісла.

Розрив між братами привів мене в жах, і я відчув величезне полегшення, коли Зігфрід послав мене за викликом і у мене з'явився привід піти.

Я повернувся вже зовсім в темряві і звернув у провулок, щоб поставити машину в гараж у дворі за садом. Скрип дверей сполохав граків на в'язах. З темних верхівок долинуло ляскання крил і каркання. Потім все стихло. Я продовжував стояти і прислухатися, як раптом помітив біля хвіртки саду темну фігуру. Фігура повернулася до мене, і я дізнався Трістана.

Мене знову охопило невимовне збентеження. Бідолаху долають гіркі думки, а я непрохано вторгаюся в його самотність.

- Мені дуже шкода, що все так вийшло, - пробурмотів я ніяково.

Кінчик сигарети яскраво зашарівся - мабуть, Трістан зробив глибоку затяжку.

- А, все в порядку. Могло бути значно гірше.

- Гірше? Але ж і так все досить кепсько. Що ви думаєте робити?

- Робити? Про що ви?

- Ну ... Адже він вас вигнав. Де ви будете ночувати?

- Та ви ж нічого не зрозуміли, - сказав Трістан, виймаючи сигарету з рота, і я побачив, як блиснули в усмішці білі зуби. - Не приймайте все так близько до серця. Ночувати я буду тут, а вранці спущуся до сніданку.

- Але ваш брат?

- Зігфрід? Він на той час все забуде.

- Ви впевнені?

- Абсолютно. Він мене раз у раз виганяє і тут же забуває про це. І все зійшло відмінно. Власне, складність була тільки з паразитологією.

Я дивився на темний силует переді мною. Знову вгорі заплескали крила граків, і знову все стихло.

- З паразитологією?

- Якщо пам'ятаєте, я ж сказав тільки, що з нею все в порядку. Але не уточнював.

- Так значить...

Трістан тихенько засміявся і поплескав мене по плечу.

- Саме так. Паразитологію я теж не здав. Провалив обидва іспиту. Але будьте спокійні, до різдва я здам і те й інше.

глава 5 |  глава 7

Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 4 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати