Головна

глава 5

Всі попередні п'ять років вели до однієї-єдиної хвилині, але вона ніяк не наступала. Я пробув у Дарроубі вже добу, а ще жодного разу не з'їздив на виклик самостійно.

І на другий день я теж їздив з Фарноном. Як не дивно, але він - такий, здавалося б, недбалий, забудькуватий і безтурботний людина - аж ніяк не поспішав надати своєму новому помічникові самостійність.

На цей раз ми їздили в Ліддердейл, і я познайомився ще з кількома нашими клієнтами - доброзичливими, привітними фермерами, які брали мене дуже добре і бажали мені всіляких успіхів. Однак, працюючи в присутності Фарнона, я немов знову проходив студентську практику під керівництвом прискіпливого викладача. Я всім своїм єством відчував, що по-справжньому моя професійна кар'єра почнеться, тільки коли я, Джеймс Герріот, поїду лікувати хвору тварину без чужої допомоги і нагляду.

Але тепер цей час був вже не за горами. Фарнон знову поїхав в Бротон відвідати свою матінку. Така синівська відданість мене дещо здивувала, до того ж він попередив, що повернеться пізно - старенька, по-віднмому, дотримувалася не дуже правильного способу рідини. Ну да неважливо. Головне - лікарня була залишена на мене.

Я сидів у кріслі з широким потертим чохлом і споглядав крізь скляні двері довгі тіні, які призахідне сонце кидало на давно не стрижений газон. Мене охоплювало передчуття, що сидіти ось так мені доведеться досить часто.

Знічев'я я намагався уявити собі, яким буде мій найперший випадок. Вже звичайно, після стількох років очікування - що-небудь саме звичайне. Теля з кашлем, свиня з нетравленням шлунка. Але, мабуть, так навіть краще: почати з чогось простенького і відразу вилікувати тварину ...

Спокійний перебіг моїх думок перервав лунати телефону в коридорі, розносяться по порожньому будинку якось особливо голосно. Я взяв трубку.

- Містер Фарнон? - Різко запитав глибокий бас.

- Ні, на жаль, він поїхав. Каже його помічник.

- Коли він повернеться?

- Боюся, що пізно вночі. Чи можу я вам допомогти?

- Ну вже не знаю, можете чи ні. - Тон став дуже суворим. - Я містер Сомс, управитель маєтку лорда Халтон. Дуже цінну мисливську кінь схопили коліки. Ви що-небудь про кольках знаєте?

Мене це розлютило.

- Я дипломований ветеринарний лікар і, мені здається, повинен щось про них знати.

Настала тривала пауза, потім голос гаркнув:

- Ну що ж, нехай ви. Та й в будь-якому випадку я знаю, що потрібно їй впорснути. Візьміть ареколін (Швидкодіюче проносне.). Містер Фарнон завжди ним користується. І заради бога, не тягніть до півночі. Коли вас чекати?

- Я виїжджаю зараз же.

- Ну добре.

У трубці клацнуло. Я відійшов від телефону, і мені стадо жарко. Значить, мій перший випадок все-таки не буде чистою формальністю. Кольки - штука підступна, до того ж мені в потилицю буде дихати грубий всезнайка на прізвище Сомс.

Всі вісім миль дороги я подумки перечитував класична праця Колтона Рикса "Звичайні коліки у коней". За останній рік в коледжі я так часто його студіював, що здатний був декламувати напам'ять абзацами, як вірші.

І перед моїми очима, поки я їхав, маячили пошарпані сторінки. Легкий запор або невелика спазму ... Через зміни корму або надлишку соковитої трави. Так, звичайно, частіше коліки цим і вичерпуються. Швидка ін'єкція ареколін і, можливо, трішки хлородіна, щоб зняти неприємні відчуття, і все буде в порядку. Я перебирав в умі випадки, з якими стикався під час практики. Кінь стоїть абсолютно спокійно, тільки іноді піднімає задню ногу або оглядає свій бік ... А, дрібниці!

І все ще смакуючи цю втішну картину, я в'їхав в бездоганно чистий, всипаний піском двір, з трьох сторін оточений солідними просторими стійлами. Там походжав широкоплечий, щільно складений чоловік чепуристого виду, в картатій кепці і куртці, елегантних брюках і блискучих крагах.

Я загальмував кроків за тридцять від нього і виліз, а він повільно і підкреслено повернувся до мене спиною. Я не поспішаючи пішов через двір, даючи йому можливість обернутися, але він стояв, заклавши руки в кишені, і наполегливо дивився в іншу сторону.

Я зупинився майже поруч з ним, але він так і, не обернувся. Зрештою, мені набридло дивитися на його спину, і я сказав:

- Містер Сомс?

Тут він, нарешті, неквапливо повернувся до мене. Я побачив товсту червону шию, червоне обличчя і злобні очі. Нічого не відповівши, він зміряв мене з голови до ніг пронизливим поглядом, від якого не сховалися ні мій поношений плащ, ні моя молодість, ні явна відсутність досвіду. Заковчів огляд, він знову втупився мимо мене.

- Так, я містер Сомс. - Слово "містер" він підкреслив, немов дуже їм дорожив. - Я близький друг містера Фарнона.

- Моє прізвище Хзрріот.

Сомс мов не чув.

- Так, містер Фарнон розумна людина. Ми з ним великі друзі.

- Наскільки і зрозумів, у одній з ваших коней коліки.

Ну чому мій голос прозвучав так пронизливо і невпевнено !?

Сомс і раніше дивився кудись в небо. Він неголосно засвистів якийсь мотивчик і тільки потім сказав:

- Ось там! - Він хитнув головою в бік денників:

- Один з кращих Гунтер його милості. І потрібно йому фахівець, так мені здається. - Слово "спеціаліст" він сказав з особливим наголосом.

Я відкрив двері, увійшов і закляк на місці. Денник був просторий, з товстим шаром торфу на підлозі. По ньому постійно кружляв гнідий кінь, і в торфі була вже протоптана глибока доріжка. Він був весь в милі від кінчика носа до хвоста. Роздуті ніздрі, незрячі нерухомі очі. При кожному кроці його голова моталася, крізь зціплені зуби на підлогу падали пластівці піни. Від нього гостро пахло потом, наче він довго мчав галопом.

У мене пересохло в роті. Насилу, майже пошепки, я запитав:

- І давно він так?

- Ну, вранці йому прихопило живіт, і я весь день давав йому чорний настій - тобто он той нероба давав. Але може, він і тут все переплутав, як завжди.

Тільки тепер я помітив, що в темному кутку стоїть високий огрядний чоловік з недоуздка в руці.

- Та ні, містер Сомс, настій-то він у мене пив як слід, тільки от користі ніякої. - Він був явно наляканий.

- А ще конюх! - Сказав Сомс. - Звичайно, мені треба було самому за нього взятися. Йому б уже давно полегшало.

- Чорний настій йому не допоміг би, - сказав я. - Це не прості коліки.

- Ну а що ж це, чорт забирай?

- Я нічого не можу сказати, поки не огляну його, але така безперервна гострий біль може означати непрохідність ... заворот кишок.

- Заворот кишок, ще чого! Живіт йому прихопило, тільки і всього. Його з ранку замкнуло, так і треба дати йому чогось, щоб його прочистити.

Ареколін ви привезли?

- Якщо це непрохідність, то ареколін - найгірше, що можна придумати. У нього і так страшні болі, а від ареколін він взагалі збіситься.

Адже ареколін підсилює скорочення м'язів кишечника.

- Дідько! - Гаркнув Сомс. - Ви що, лекції сюди читати приїхали? Будете ви лікувати коня чи ні?

Я повернувся до конюху.

- Одягніть на нього недоуздок, і я його огляну.

Недоуздок був надітий, і кінь зупинився. Він стояв, тремтячи, і застогнав, коли я провів долонею від ребер до ліктьового відростка, намацуючи пульс. Пульс виявився гірше нікуди: понад прискорений і ниткоподібний. Я відвернув повіку. Слизова оболонка була темно-коричневого кольору. Термометр показав 38?С.

Я озирнувся на Сомса:

- Мені потрібно відро води, мило і рушник. Будьте так ласкаві.

- Це ще навіщо? Ще нічого не зробили, а вирішили помитися?

- Я вирішив провести ректальне дослідження. Будьте ласкаві, принесіть мені воду.

- Господи помилуй! Це щось новеньке! - Сомс втомлено провів рукою по очах і раптом накинувся на конюха. - Ну вистачить прохолоджуватися! Притягли води, і, може, справа зрушиться.

Коли принесли воду, я намилив руку і обережно ввів її в пряму кишку коня. Я ясно відчув зміщення тонких кишок вліво і напружене здуття, якому там бути не слід було. Ледве я доторкнувся до здуття, як кінь здригнулася і застогнала.

Я вимив і витер руки. Серце у мене шалено калатало. Як мені вчинити?

Що сказати?

Сомс то виходив з денників, то знову входив, щось бурмочучи, а знемагає від болю кінь звивався і смикався.

- Та тримай ти чортову тварюка! - Гримнув Сомс на конюха, стискає недоуздок. - Чого ти позіхаєш?

Конюх нічого не сказав. Він ні в чому не був винен, але подивився на Сомса порожнім поглядом.

Я глибоко зітхнув.

- Всі симптоми вказують на одне: у цій коні непрохідність.

- Ну нехай по-вашому. Нехай непрохідність. Так зробіть що-небудь, чого ви чекаєте? Ми що, всю ніч тут простоїмо?

- Зробити нічого не можна. Це невиліковно. Залишається тільки якомога швидше позбавити його від страждань.

Сомс насупився.

- Невиліковно? Позбавити від страждань? Що ви таке розмовляєте?

Мені якось вдалося стриматися.

- Я чекаю, щоб ви дозволили мені зараз його пристрелити.

- Це ви про що? - Сомс навіть рот відкрив.

- Про те, що його слід негайно пристрелити. У мене в машині є спеціальний пістолет.

- Застрелити! - Сомс, здавалося, ось-ось задихнеться від люті. Зовсім з глузду з'їхали! Так ви знаєте, скільки він коштує?

- Це ніякого значення не має, містер Сомс. Він весь день терпів нестерпний біль, і він помирає. Вам слід було викликати мене давним-давно. Він може протягнути ще кілька годин, але результат вирішений наперед. І він весь час буде відчувати дику безперервну біль.

Сомс затиснув голову в долонях.

- Господи, за що? Його милість за кордоном, а то я б додзвонився йому, щоб він вас привела до тями. Повторюю, будь тут ваш господар, він впорснув б йому чогось і за півгодини поставив би на ноги. Послухайте, а може, почекаємо містера Фарнона? Нехай він його подивиться.

Щось у мені радісно відгукнулося на цю пропозицію. Впорснути йому морфію і забратися звідси. Перекласти відповідальність на когось іншого.

Так просто! Я глянув на коня. Він уже знову кружляв по денників, спотикався і йшов, йшов по вибитою в торфі доріжці в безнадійній спробі уникнути болю. Я дивився на нього, а він раптом підняв мотає головою і жалібно заіржав.

Здивовано, невтішно, безнадійно. І я не витримав: стрімголов кинувся до машини і дістав пістолет, призначений для забою тварин.

- Потримайте його за голову, - сказав я конюху і притиснув дуло між скляними очима. Пролунав різкий хлопок, ноги коня підігнулися, він звалився на торф'яну підстилку і завмер.

Я повернувся до Сомсу, який ошелешено дивився на труп.

- Вранці заїде містер Фарнон і проведе розтин. Я хочу, щоб лорд Халтон отримав підтвердження мого діагнозу.

Одягнувши піджак, я пішов до машини. Я вже включив мотор, коли Сомс відкрив дверцята і просунув голову всередину. Говорив він неголосно, але дуже злобно:

- Я повідомлю його милості про те, що сталося. І містеру Фарнону теж.

Нехай знає, якого помічники він посадив собі на шию. І запам'ятайте ось що: розтин завтра покаже, що ви все набрехали, і я подам на вас до суду.

Він люто зачинив дверцята і відвернувся.

Вдома я вирішив не лягати, а почекати повернення Фарнона. Я марно намагався перебороти відчуття, що погубив свою професійну кар'єру ще до того, як вона почалася. Але, перебираючи в думці всі події вечора, я не бачив, як міг би вчинити інакше. Знову я повертався до них і знову переконувався, що іншого виходу не було.

Фарнон повернувся о другій годині. Вечір, проведений у матері, явно привів його в гарний настрій. Його обличчя палало рум'янцем, і від нього приємно пахло джином. На мій подив, одягнений він був у коректності вечірній костюм, і, хоча смокінг кілька старомодного покрою висів на його худорлявої фігури, немов на вішалці, все ж він примудрявся виглядати як посол на офіційному прийомі.

Він мовчки вислухав мою розповідь про те, що трапилося і вже збирався щось сказати, як раптом задзвонив телефон, - Нічний виклик! - Шепнув він, а потім сказав зовсім іншим тоном. - А, це ви, містере Сомс! - Кивнувши мені, він влаштувався в кріслі зручніше і довгий час кидав лише "так", "ні" і "ах так!" А потім рішуче випростався і заговорив сам:

- Дякую вам, містере Сомс, що ви мені подзвонили. Наскільки я можу судити, містер Герріот зробив саме те, чого вимагали обставини. Ні, я абсолютно не згоден. Залишити його мучитися було б невиправданою жорстокістю. Одна з наших обов'язків - запобігати стражданням. Мені дуже шкода, що ви так на це дивитеся, але я вважаю містера Херріот в усіх відношеннях компетентним ветеринарним лікарем.

І коли б я був там, то, звичайно, вчинив би точно так само. На добраніч, містере Сомс. Я приїду вранці.

У мене настільки полегшало на душі, що я мало не вибухнув вдячною промовою, але, врешті-решт, обмежився простим "спасибі".

Фарнон відкрив скляну дверцята шафки над кам'яною полицею, витягнув пляшку віскі, хлюпнув трохи в стопку і підсунув її мені. Налив собі стільки ж, він опустився в крісло, сьорбнув ковток, кілька секунд дивився на бурштинову рідину, а потім з посмішкою повернувся до мене:

- Ну, для початку ви дійсно пірнули в саму глибину, дорогий мій. Перший самостійний виклик. Та при тому до Сомсу!

- Ви його близько знаєте?

- Ну, про нього я знаю все, що потрібно. Поганий чоловік і будь-якого здатний вивести з себе. Повірте, серед моїх друзів він не числиться. Якщо вірити чуткам, він взагалі буде нечистий на руку. Кажуть, він уже давно потихеньку обкрадає свого лорда. Але скільки мотузочці не витися ...

Нерозбавлене віскі вогненної цівкою обпекло мені глотку, і я відчув, що моє смуток проходить.

- Звичайно, краще б поменше вечорів на кшталт сьогоднішнього, але, ймовірно, у ветеринарній практиці вони випадають не так вже й часто?

- Мабуть, - відповів Фарнон. - Тим не менше, ніколи заздалегідь не знаєш, який сюрприз тобі готується. У нас з вами, чи знаєте, професія дуже своєрідна. І пропонує величезний вибір можливостей потрапити в безглузде становище.

- Але мені здається, багато що залежить від знань і вміння.

- До певної міри. Звичайно, хорошого фахівця в цьому відношенні легше, але навіть явного генія весь час чатують всякі безглузді і принизливі випадковості. Я якось запросив сюди іменитого знавця кінських хвороб, щоб він зробив не таку вже складну операцію, а кінь в самому її розпалі раптом перестала дихати. І дивлячись, як поважний лікар відважно танцює на ребрах своєї пацієнтки, я збагнув велику істину: час від часу, причому аж ніяк не так уже й рідко, і я буду виглядати не менш нерозумно.

- Ну, значить, мені слід змиритися з цим тепер же, - сказав я, розсміявшись.

- І вірно. Тварини непередбачувані, а значить, і наша з вами життя непередбачуване. Вона складається з довгого ланцюга маленьких перемог і непередбачених катастроф, і треба мати до неї справжній смак або ж краще змінити професію. Сьогодні ввечері вас допік Сомс, а завтра підвернеться хтось нітрохи не краще. Але одне можна сказати твердо: нудьгувати нам не доводиться. Випийте-ка ще.

Я випив, і розмова тривала. Час летів непомітно, і ось вже за скляними дверима на сіріючих небі вималювався темний силует акації, засвистів перший дрізд і Фарнон з жалем витрусив з пляшки в стопку останні краплі. Він позіхнув, посмикав свій чорна краватка і подивився на годинник.

- Ого, вже п'ять! Хто б міг подумати? Але я радий, що ми так славно посиділи - треба ж було відсвяткувати ваш перший самостійний виїзд.

Причому дуже нелегкий, вірно?

глава 4 |  глава 6

Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати