На головну

глава 3

У дні минулої слави довга прибудова позаду будинку призначалася для слуг. На відміну від кімнат по фасаду там все було темним, вузьким і тісним.

Фарнон підвів мене до першої з декількох дверей, що відкривалися в коридор, де висів запах ефіру і карболки.

- Це, - сказав він, і очі його таємниче заблищали, немов він вказував мені вхід до печери Аладдіна, - наша аптека.

У дні, коли ще не було пеніциліну і сульфаніламідів, аптеці належала досить важлива роль. Від підлоги до стелі по стінах тягнулися ряди блискучих банок і пляшок. Я із задоволенням читав знайомі назви: ефір, настоянка камфори, хлородін, формалін, нашатир, гексамін, свинцевий цукор, лініментум альбум, сулема, витяжний пластир. Хоровод етикеток діяв заспокійливо.

Я був серед старих друзів. Скільки років їм віддано, скільки праці покладено, щоб осягнути їх таємниці! Я знав їх склад, дія, застосування і всі капризи їх дозування. У мене у вухах зазвучав голос екзаменатора: "Доза для коня? Для корови? Для вівці? Для свині? Для собаки? Для кішки?"

Ці полки містили весь арсенал ветеринара в його війні з хворобами. На робочому столі біля вікна красувалися знаряддя для приготування з них потрібних ліків - мензурки, колби, ступки, маточки. А під ними за відкритими дверцятами шафки - бульбашки, купи пробок всіх розмірів, коробочки під пігулки, папір для загортання порошків.

Ми повільно обходили кімнату, і Фарнон з кожною хвилиною пожвавлювався все більше. Очі його виблискували, він так і сипав словами. Раз у раз він простягав руку і погладжував бутель на полиці, зважував на долоні кінський болюс (Лікарська форма м'якої консистенції, яку вводять коням через рот спеціальним приладом - болюсодавателем.), Діставав з коробки баночку з пастою на меду, ласкаво поплескував її і дбайливо ставив на місце.

- Погляньте-но, Херріот! - Несподівано закричав він так, що я здригнувся. - Адреван! Прекрасний засіб від аскарид у коней. Але дорогувато! Десять шилінгів коробочка. А це песарії (Антисептичні протизапальні свічки для профілактики ендометриту (запалення слизової оболонки матки).) З генціановий фіолетовим. Якщо засунути такий пессарий в матку корови після чистки, виділення знаходять чарівний колір. Так і здається, що від нього є користь.

А цей фокус ви бачили?

Він кинув кілька кристалів йоду в скляну чашку і капнув на них скипидаром. Секунду все залишалося як було, а потім до стелі піднялося клубочиться хмара фіолетового диму. Побачивши мого приголомшеного особи він розреготався.

- Прямо-таки чорна магія, вірно? Так я лечу рани на ногах у коней.

Хімічна реакція заганяє йод глибоко в тканини.

- Невже?

- Точно не скажу, але така теорія існує, а до того ж, погодьтеся, виглядає це вражаюче. Самий твердолобий клієнт не встоїть.

Деякі пляшки на полицях не цілком відповідали етичним нормам, які я засвоїв в коледжі. Наприклад, та, яка була прикрашена етикеткою "Бальзам від кольок" і значним малюнком б'ється в агонії коні. Морда тваринного була повернута вгору і висловлювала суто людську муку. Кучерява напис на інший бутлі свідчила: "Універсальна панацея для рогатої худоби - безвідмовний засіб від кашлю, застуди, дизентерії, запалення легенів, післяпологових паралічів, затвердіння вимені, і всіх розладів травлення".

По низу етикетки жирні великі літери обіцяли: "Не забариться принести полегшення".

Фарнон знаходив, що сказати майже про всі лікарські засоби. У кожного було своє місце в його досвіді, накопиченому за п'ять років практики; у кожного було своє чарівність, свій таємничий ореол. Багато бутлі були гарної форми, з важкими гранованими пробками і латинськими назвами, видавленими по склу, - назвами, які відомі лікарям вже багато століть і встигли увійти в фольклор.

Ми стояли, дивлячись на блискучі ряди, і нам навіть в голову не приходило, що майже все це практично марно і що дні старих ліків вже полічені. У найближчому майбутньому стрімкий потік нових відкриттів змете їх у прірву забуття, і більше їм не повернутися.

- А ось тут ми зберігаємо інструменти.

Фарнон провів мене в сусідню кімнатку. На полицях, обтягнутих зеленою бязью, були акуратно розкладені блискучі чистотою інструменти для дрібних тварин. Шприци, акушерські інструменти, рашпілі для зубів, всілякі зонди і - на почесному місці - офтальмоскоп.

Фарнон любовно витягнув його з чорного футляра.

- Моє останнє придбання, - прогарчав він, погладжуючи гладку трубку. - Дивовижна штучка. Ну-ка, перевірте мою сітківку!

Я включив лампочку і з цікавістю дивився на переливається кольоровий завісу в глибині його очі.

- Чудово. Можу виписати вам довідку, що у вас там все в порядку.

Він посміхнувся і ляснув мене по плечу.

- Дуже добре, я радий. А то мені все здавалося, що в цьому оці у мене намічається катаракта.

Настала черга інструментів для великих тварин. По стінах висіли ножиці і пріжігателі, щипці і емаскулятори, аркани і пута, мотузки для вилучення телят і гачки. На почесному місці красувався новий сріблястий ембріотом, але багато знаряддя, як і зілля в аптеці, були музейними рідкостями. Особливо флебот (Ревматичне запалення копит; частіше спостерігається у коней при надмірному згодовуванні їм багатих білками кормів.) І ударник для "відчинення крові" - спадщина середньовіччя, хоча і тепер інколи доводиться пускати їх в хід і густа струмінь крові стікає в підставлену відро.

- Як і раніше неперевершений засіб при Ламін (Прилад для розсічення вени і кровопускання з метою лікування інтоксикацій, ламинита, набряку легенів і інших захворювань тварин), - урочисто проголосив Фарнон.

Огляд ми закінчили в операційній з голими білими стінами, високим столом, кисневим балоном, обладнанням для ефірної анестезії і невеликим автоклавом.

- В тутешніх місцях з дрібними тваринами працювати доводиться не часто, - Фарнон провів рукою по столу. - Але я намагаюся змінити становище. Адже це куди приємніше, ніж повзати на животі в корівнику. Головне - правильний підхід до справи. Колишня доктрина касторки і синильної кислоти абсолютно застаріла. Напевно, ви знаєте, що багато старих зубри не бажають бруднити рук про собак і кішок, але пора оновити принципи нашої професії.

Він підійшов до шафки в кутку і відкрив дверцята. Я побачив скляні полки, а на них скальпелі, корнцанги, хірургічні голки і банки з кетгутом в спирту. Він витягнув носовичок, обмахнул ауроскоп (Прилад для дослідження зовнішнього слухового проходу у тварин.) І ретельно закрив дверцята.

- Ну, що скажете? - Запитав він, виходячи в коридор.

- Чудово! - Відповів я. - У вас тут є практично все, що може знадобитися. Я навіть не очікував.

Він прямо-таки засвітився від гордості. Худі щоки порожевіли, і він почав щось муркотіти собі під ніс, а потім раптом голосно заспівав тремтячим баритоном в такт нашим крокам.

Коли ми повернулися до вітальні, я передав йому прохання Берта Шарпа:

- Щось про те, що треба б просвердлити корову, яка працює на трьох циліндрах. Він говорив про її калитці і про опуханні ... я не зовсім розібрався.

- Мабуть, я зумію перевести, - засміявся Фарнон. - У його корови закупорка соска. Калитка - це вим'я, а набряканням в тутешніх місцях називають мастит.

- Дякую за пояснення. Приходив ще глухий містер Мулліген ...

- Стривайте! - Фарнон підняв долоню. - Я спробую здогадатися ...

Собачку вивертає?

- Дуже сильно вивертає, сер.

- Ага. Ну так я приготую йому ще пінту вуглекислого вісмуту. Я вважаю за краще лікувати цього пса на відстані. На вигляд він скидається на Ерделі, але зростом не поступиться ослу, і характер у нього похмурий. Він уже кілька разів валив Джо Муллігена на підлогу - перекине і терплять від нічого робити. Але Джо його обожнює.

- А ця блювота?

- Нісенітниця. Природна реакція на те, що він жере будь-яку погань, яку тільки знаходить. Але до Шарпу треба б поїхати. І ще дещо куди. Хочете зі мною - подивитися тутешні місця?

На вулиці він кивнув на старенький "Хіллмен", і, обходячи машину, щоб влізти в неї, я ошелешено розглядав лисі покришки, іржавий кузов і майже матове вітрове скло в густій ??сітці дрібних тріщин. Зате я не помітив, що сидіння поруч з шофером не закріплено, а просто поставлено на санчата. Я плюхнувся на нього і перекинувся, упершись потилицею в заднє сидіння, а ногами - в стелю. Фарнон допоміг мені сісти як слід, дуже мило вибачився, і ми поїхали.

За ринковою площею дорога круто пішла вниз, і перед нами розгорнулася широка панорама пагорбів, осяяних променями передвечірнього сонця, які пом'якшували різкість обрисів. Стрічки живого срібла на дні долини показували, де по ній в'ється Дарроу.

Фарнон вів машину самим непередбачуваним чином. Вниз по схилу він, немов зачарований краєвидом, їхав повільно, упершись ліктями в рульове колесо і стиснувши підборіддя долонями. Біля підніжжя пагорба він прийшов до тями і кинувся вперед зі швидкістю сімдесят миль на годину. Старий "Хіллмен" трясся на вузькому шосе, і, як я упирався ногами в підлогу, моє рухоме сидіння мотатися з боку в бік.

Потім Фарнон різко загальмував, щоб показати мені елітних шортгорнов (Порода великої рогатої худоби, виведена в Англії.) На сусідньому лугу, і відразу ж додав газу. На шосе перед собою він взагалі не дивився, і вся його увага була звернена на те, що відбувається по сторонах і позаду. Саме ця остання обставина вселяло мені тривогу: занадто вже часто він гнав машину на великій швидкості, дивлячись в заднє скло.

Нарешті ми звернули з шосе на путівець, тут і там перегороджений воротами. Студентська практика навчила мене хвацько вискакувати з машини, щоб відчиняти і зачиняти ворота - адже студенти вважалися як би автоматами для відкривання воріт. Однак Фарнон кожен раз дякував мені без тіні іронії, і, коли я оговтався від подиву, мені це сподобалося.

Ми в'їхали у двір ферми.

- Тут кінь скульгавів, - пояснив Фарнон.

Фермер вивів до нас рослого клайдсдейлского мерина і кілька разів провів його взад і вперед, а ми уважно дивилися.

- По-вашому, яка нога? - Запитав Фарнон. - Передня ліва? Мені також так здається. Хочете провести огляд?

Я помацав ліве путо, відчув, що воно помітно гаряче правого, і попросив дати мені молоток. Коли я постукав по стінці копита, кінь здригнулася, підвела ногу і кілька секунд протримала у висячому положенні, а потім дуже обережно опустила на землю.

- По-моєму, гнійний пододерматит.

- Ви безумовно праві, - сказав Фарнон. - Тільки тут це називається "камінцем". Що, по-вашому, слід зробити?

- Розкрити підошву і евакуювати гній.

- Правильно. - Він простягнув мені копитний ніж. - Цікаво, яким методом ви користуєтеся?

Розуміючи, що піддаюся випробуванню - почуття не з приємних! - Я взяв ножа, підняв ногу коня і затиснув копито між колін. Я добре знав, що треба робити: знайти на підошві темна пляма - місце проникнення інфекції - і вискрібати його, поки не доберуся до гною. Я соскрёб присохлу бруд і замість одного виявив кілька темних плям. Ще постукав по копиту, щоб визначити хворобливу зону, я вибрав найбільш підходяще на вигляд пляма і почав шкребти.

Ріг здавався твердим, як мармур, і поворот ножа знімав тільки тоненьку стружку. Меринові ж явно сподобалося, що йому можна спирати хвору ногу, і він з вдячністю навалився на мою спину всією вагою. Вперше за цілий день йому було зручно стояти. Я зойкнув і ткнув його ліктем в ребра. Він злегка відсунувся, але тут же знову навалився на мене.

Пляма тим часом ставало все світліше. Ще один поворот ножа - і воно зникло. Вилаявшись про себе, я взявся за інше пляма. Спина у мене розламувалася, піт заливав очі. Якщо і це пляма виявиться помилковим, мені доведеться опустити копито і перепочити. Але який може бути відпочинок під поглядом Фарнона?

Я відчайдушно шматував копито, воронка поглиблювалася, але мої коліна починали нестримно тремтіти. Мерін розкошував, переклавши значну частину своєї ваги (а важив він ніяк не менше тонни!) На такого послужливої ??двоногого. Я вже думав про те, який у мене буде вид, коли я, нарешті, ткну носом в землю, але тут з воронки бризнув гній і потік рівною цівкою.

- Прорвало! - Буркнув фермер. - Тепер йому полегшає.

Я розширив дренажний отвір і відпустив копито. Випростався я далеко не відразу, а коли випростався і відступив на крок, сорочка на спині пластиром прилипла до шкіри.

- Дуже добре, Херріот! - Фарнон забрав у мене ніж і встромив його в кишеню.

- Це не жарт, коли ріг такий твердий!

Він ввів коня протиправцеву сироватку і повернувся до фермера.

- Будьте ласкаві, підніміть йому ногу, поки я продезінфікуйте рану.

Щільний низенький фермер затиснув копито між колінами і я з цікавістю спостерігав, як Фарнон заповнив воронку йодними кристалами, а потім капнув на них скипидаром. І тут його приховала завіса фіолетового диму.

Я зачаровано стежив, як піднімаються вгору і ширяться густі клуби, в глибині яких кашляє і фиркає фермер.

Дим потроху розсіювався, і з його пелени виникли два широко розкритих здивованих очі.

- Ну, містер Фарнон, я спершу ніяк в толк не міг взяти, що таке сталося, - промовив фермер крізь, кашель. Він подивився на почорнілу дірку в копиті і додав благоговійно. - Це ж треба, до чого нині наука дійшла!

Потім ми заїхали подивитися теляти, який порізав ногу. Я обробив рану, зашив її і наклав пов'язку, і ми вирушили лікувати корову з закупоркою соска.

Містер Шарп очікував нас, і його кругле обличчя сяяло все тим же пожвавленням.

Ми увійшли слідом за ним в корівник, і Фарнон кивнув на корову:

- Подивіться, що тут можна зробити.

Я присів навпочіпки, почав обмацувати сосок і приблизно на середині виявив ущільнення. Цей клубок необхідно було зруйнувати, і я почав закручувати в канал тонку металеву спіраль. За мить я виявив, що сиджу в стоці для гноївки і намагаюся віддихатися, а на моїй сорочці якраз над сонячним сплетінням красується відбиток роздвоєного копита.

Дурне становище! Але зробити я нічого не міг і продовжував сидіти, відкриваючи й закриваючи рот, як риба, витягнуті з води.

Містер Шарп притиснув долоню до рота - його природна делікатність вступила в конфлікт з природним желанней розсміятися, побачивши сів в калюжу ветеринара.

- Ви вже вибачте, юначе! Мені б вас попередити, що корова ця пристрасть яка ввічлива. Їй би тільки кому руку потиснути! - Убитий власним дотепністю, він притулився лобом до боці корови і затрясся в нападі беззвучного реготу.

Я віддихався і встав на ноги, старанно зберігаючи гідність. Містер Шарп тримав корову за морду, а Фарнон задирав їй хвіст, і мені вдалося ввести інструмент у фіброзний грудку. Я кілька разів смикнув і прочистив канал.

Однак, хоча прийняті запобіжні заходи дещо обмежили можливості корови, їй все-таки вдалося насажанную мені синців на руки і на ноги.

Коли операція була завершена, фермер потягнув сосок і на підлогу бризнула біла піниться струмінь.

- Оце діло! Тепер вона працює на чотирьох циліндрах!

глава 2 |  глава 4

Глава 1 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати