На головну

глава 2

У ветхому труському автобусі було нестерпно жарко, а я до того ж сидів біля вікна, крізь яке били промені липневого сонця. Мій кращий костюм душив мене, і я раз у раз відтягував пальцем тісний білий комірець. Звичайно, в таку спеку було б надіти щось легше, але в декількох милях далі на мене чекав мій потенційний наймач, і мені необхідно було справити найкраще враження.

Від цього побачення стільки залежало! Отримати диплом ветеринара в 1937 році було майже те ж, що встати в чергу за допомогою з безробіття. У сільському господарстві панував застій, оскільки десять з гаком років уряд його просто ігнорувало, а робоча конячка, надійна опора ветеринарної професії, стрімко сходила зі сцени. Нелегко зберігати оптимізм, коли молоді люди після п'яти років старанних занять в коледжі потрапляли в світ, абсолютно байдужий до їх свеженакопленним знань і нетерплячому прагненню скоріше взятися за справу. В "Рікорда" щотижня з'являлися два-три оголошення "Потрібно ...", і на кожне знаходилося людина вісімдесят бажаючих.

І я очам своїм не повірив, коли отримав листа з Дарроубі - містечка, загубленого серед йоркширських пагорбів. Містер Зігфрід Фарнон, член Королівського ветеринарного суспільства, буде радий бачити мене у себе в п'ятницю, в другій половині дня, - вип'ємо чашечку чаю, і, якщо підійдемо одне одному, я можу залишитися там в якості його помічника. Я ошелешено вчепився в цей неочікуваний подарунок долі: стільки моїх друзів-однокашників не могли знайти місця, або стояли за прилавками магазинів, або наймалися чорноробами на верфі, що я вже махнув рукою на своє майбутнє.

Шофер знову клацнув передачею, і автобус почав вповзати на черговий крутий схил. Останні п'ятнадцять миль дорога весь час йшла вгору, і далеко смутно заголубіла обриси Пеннінських гір. Мені ще не доводилося бувати в Йоркширі, але ця назва завжди викликало в моїй уяві картину краю такого ж позитивного і неромантично, як м'ясний пудинг. Я очікував зустріти доброзичливу солідність, нудьгу і повна відсутність будь-якого чарівності. Але під стогони старенького автобуса я починав перейматися переконанням, що помилився. Те, що ще недавно було безформною грядою на горизонті, перетворилося в високі безлісні пагорби і широкі долини. Внизу серед дерев петляли річки, добротні фермерські будинки з сірого каменю вставали серед лугів, зеленими мовами йшли до вершин пагорбів, звідки на них накочувалися темні хвилі вересу.

Мало-помалу паркани і живоплоти змінилися стінками, складеними з каменю, - вони обрамляли дороги, замикали в собі поля і луки, тікали вгору по нескінченним схилах. Ці стінки виднілися всюди, милі й милі їх розкреслювали зелені плато.

Але в міру того як наближався кінець моєї подорожі, в пам'яті почали спливати одна за одною страшні історії - ті жахи, про які оповідали в коледжі ветерани, загартовані і запеклі декількома місяцями практики. Наймачі, все до єдиного безсердечні і злісні особистості, вважали помічників жалюгідними нікчемами, морили їх голодом і закатовували роботою. "Жодного вільного дня або хоча б вечора! - Говорив Дейв Стівенс, тремтячою рукою підносячи сірник до сигарети. - Заставляв мене мити машину, копали грядки, підстригати газон, ходити за покупками. Але коли він почав вимагати, щоб я прочищав димохід, я поїхав ". Йому вторив Уіллі Джонстон: "Мені відразу ж доручили ввести коні зонд в шлунок. А я замість стравоходу влучив у трахею. Почав відкачувати, а кінь впала на підлогу і не дихає. Відкинула копита. Ось звідки у мене ці сиве волосся". А страшний випадок з Фредом Прінгл? Про нього розповідали всім і кожному. Фред зробив прокол корові, яку роздуло (У жуйних тварин чотирикамерний шлунок, що складається з рубця, сітки, книжки і сичуга. Їжа спочатку потрапляє в рубець, де під дією мікрофлори йдуть бродильні процеси. При порушенні бродильного процесу в рубці утворюються гази і він різко здувається , що може привести до загибелі тварини. У цих випадках проколюють рубець стилетом, на який надіта металева трубка (гільза). Стилет витягується, і через гільзу відходять гази. через неї ж вводять противобродильное ліки.), і приголомшений свистом виходять назовні газів, які не знайшов нічого кращого, як піднести до гільзі пробійника запальничку. Полум'я спалахнуло так, що запали солому, і корівник згорів дотла. А Фред тут же поїхав кудись далеко - на Подветренние острова, здається.

А, чорт! Вже це чисте брехня. Я вилаяв своє запалене уяву я спробував заглушити в вухах рев вогню і мукання збожеволілих від страху корів, яких виводили з вогнедишного жерла корівника. Ні, такого все-таки статися не могло! Я витер спітнілі долоні об коліна і спробував уявити собі людину, до якого їхав.

Зігфрід Фарнон. Дивне ім'я для йоркширського сільського ветеринара.

Напевно, німець - навчався у нас в Англії і вирішив влаштуватися тут назавжди. І звичайно, по-справжньому він не Фарнон зовсім, а, скажімо, Фарренен.

Скоротив для зручності. Ну да, Зігфрід Фарренен. Мені здавалося, що я його вже бачу: такий собі перевалює на ходу товстун з веселими очима і булькаючим сміхом. Але одночасно мені довелося відганяти нав'язливо виникав образ огрядного холодноглазого тевтонів з їжачком жорстких волосся на голові - він якось більше відповідав ходовому поданням про ветеринара, що бере помічника.

Автобус, прогримів по вузькій вуличці, в'їхав на площу і зупинився.

Я прочитав напис над вітриною скромною бакалійної крамниці: "Дарроубайское кооперативне товариство". Кінець шляху.

Я вийшов з автобуса, поставив свій пошарпаний валізу на землю і озирнувся. Щось було зовсім незвичним, але спочатку я не міг вловити, що саме. А потім раптом зрозумів. Тиша! Решта пасажирів вже розійшлися, шофер вимкнув мотор, і ніде навколо - ні руху, ні звуку. Єдиним видимим ознакою життя була компанія старих, що сиділи біля башти з годинником посеред площі, але і вони застигли в нерухомості, немов виліплені з каменю.

У путівниках Дарроубі займає дві-три рядки, і то не завжди. А вже якщо його і описують, то як сіренький містечко на річці Дарроу з ринковою площею, вимощеній бруківкою, і без будь-яких пам'яток, якщо не брати до уваги двох старовинних мостів. Але виглядав він дуже мальовничо: над біжить по камінцях річкою тіснилися будиночки, уступами розташовуючись по нижньому схилу Херн-Фелла. У Дарроубі звідусіль - і з вулиць, і з будинків - була видна велична зелена громада цього пагорба, що піднімається на дві тисячі футів над скупченнями дахів.

Повітря було прозорим, і мене охопило відчуття простору і легкості, немов я скинув з себе якусь тяжкість на рівнині в двадцяти милях звідси.

Тіснота великого міста, кіптява, дим - все це залишилося там, а я був тут.

Вулиця Тренгейт, тиха і спокійна, починалася прямо від площі; я звернув на неї і в перший раз побачив Скелдейл-Хаус. Я відразу зрозумів, що йду правильно, - ще до того, як встиг прочитати "З. Фарнон Ч. К. В. О." на старомодною мідної дощечці, досить криво висіла на чавунній огорожі. Будинок я дізнався по плюща, який дерся за старими цегляних стін до дахових вікон. Так було сказано в листі - єдиний будинок, повитий плющем. Значить, ось тут я, можливо, почну свою ветеринарну кар'єру.

Але піднявшись на ганок, я раптом задихнувся, точно від довгого бігу.

Якщо місце залишиться за мною, значить, саме тут я по-справжньому дізнаюся себе.

Адже перевірити, чого я стою, можна тільки на ділі!

Старовинний будинок георгіанському стилю мені сподобався. Двері були пофарбована білою фарбою. Білими були і рами вікон - широких, красивих на першому і другому поверхах, маленьких і квадратних високо вгорі, під черепичним скатом даху. Фарба облупилася, вапном між цеглинами в багатьох місцях викришиться, але будинок залишався непреходяще красивим. Палісадника не було, і тільки чавунна решітка відділяла його від вулиці.

Я подзвонив, і негайно надвечірню тишу порушив скажений гавкіт, точно зграя гончих мчала по сліду. Верхня половина двері була скляна.

Подивившись всередину, я побачив, як з-за рогу довгого коридору хлинув потік собак і, захлинаючись гавкотом, обрушився на двері. Я давно звик з усякими тваринами, але у мене виникло бажання скоріше забратися геть. Однак я тільки відступив на крок і став розглядати собак, які, іноді по двоє, виникали за склом, блискаючи очима і брязкаючи зубами. Через хвилину мені більш-менш вдалося їх розсортувати, і я зрозумів, що, нарахувавши зопалу в цій метушні чотирнадцять псів, трохи помилився. Їх виявилося всього п'ять: великий світло-рудий грейхаунд, який миготів за склом особливо часто, тому що йому не потрібно було стрибати так високо, як іншим, кокер-спанієль, скотч-тер'єр, уиппет і мініатюрний коротконогий мисливський тер'єр. Останній виникав за склом дуже рідко, так як для нього воно було зависоко, але вже якщо стрибок йому вдавався, він, перш ніж зникнути, встигав гавкнути особливо хвацько.

Я вже знову підняв руку до дзвінка, але тут побачив в коридорі огрядну жінку. Вона різко вимовила одне якесь слово, і гавкіт замовк точно за помахом чарівної палички. Коли вона відкрила двері, люта зграя розчулено лащилася біля її ніг, показуючи білки очей і виляючи підібраними хвостами. В житті мені не доводилося бачити таких підлабузників.

- Добрий день, - сказав я, посміхаючись найчарівнішою посмішкою. - Моє прізвище Херріот.

У дверному отворі жінка виглядала навіть ще огрядний. Їй було років шістдесят, але зачесане назад чорні як смола волосся лише подекуди торкнула сивина. Вона кивнула і подивилася на мене з суворою доброзичливістю, як ніби чекала подальших пояснень. Моє прізвище їй явно нічого не сказала.

- Містер Фарнон мене чекає. Він написав мені, запрошуючи приїхати сьогодні.

- Містер Херріот? - Повторила вона задумливо. - Прийом з шести до семи. Якщо ви хочете показати свою собаку, вам буде зручніше привести її тоді.

- Ні-ні, - сказав я, наполегливо посміхаючись. - Я писав щодо місця помічника, і містер Фарнон запросив мене приїхати до чаю.

- Місце помічника? Це добре. - Суворі складки на її обличчі злегка розглядалися. - А я - місіс Гол. Веду господарство містера Фарнона. Адже він холостяк. Про вас він мені нічого не говорив, ну да неважливо. Заходьте, випийте чашку чаю. Він, напевно, скоро повернеться.

Я пішов за нею через вибілений коридор. Мої підбори дзвінко застукали по плитках статі. В кінці коридору ми згорнули ще в один, і я вже вирішив, що будинок неймовірно длінён, але тут місіс Хол відкрила двері залитій сонцем кімнати. Вона була благородних пропорцій, з високою стелею і масивним каміном між двома нішами. Скляні двері в глибині вела в обнесений стіною сад. Я побачив запущений газон, кам'янисту гірку і безліч фруктових дерев. У сонячних променях палали кущі півоній, а далі на в'язах перегукувалися граки. Над стіною виднілися зелені пагорби, смугастих кам'яними огорожами.

Меблі була звичайнісінька, а килим помітно потертий. По стінах висіли мисливські гравюри, і всюди були книги. Частина чинно стояла на полицях в нішах, але інші громадилися купами по кутах. На одному кінці камінної полиці красувалася пінти олов'яна гуртка. Дуже цікава гуртка, доверху набита чеками і банкнотами. Деякі навіть вивалилися на решітку внизу. Я з подивом розглядав цю дивну скарбничку, але тут в кімнату увійшла місіс Хол з чайним підносом.

- Ймовірно, містер Фарнон поїхав за викликом, - зауважив я.

- Ні, він поїхав в Бротон відвідати свою матір, так що я не знаю, коли він повернеться.

Вона поставила тацю і пішла. Собаки мирно розташувалися по всій кімнаті, і, якщо не брати до уваги невеликої сутички між скотч-тер'єром і кокер-спанієлем за право зайняти м'яке крісло, від недавньої бурхливості їх поведінки не залишилося і сліду. Вони лежали, поглядаючи на мене з нудьгуючою доброзичливістю, і марно боролися з нездоланною дрімотою. Незабаром остання погойдується голова впала на лапи і кімнату наповнило різноманітне посопування і похрапиваніе.

Але я не поділяв їх безтурботності. Мене долало сисна почуття розчарування: я з такою напругою готувався до розмови з містером Фарноном і раптом немов завис в порожнечі! Все виглядало якось дивно. Навіщо запрошувати помічника, призначати час зустрічі - і їхати в гості до матері?

І ще: якби він взяв мене, мені треба було відразу ж залишитися тут, в цьому будинку, але економка не отримала ніяких інструкцій про те, щоб приготувати для мене кімнату. Власне кажучи, їй про мене взагалі ні слова не сказали.

Мої роздуми були перервані дзвінком дверного дзвоника. Собаки, немов від удару струмом, з криками злетіли в повітря і клубком викотилися за двері. Я пошкодував, що вони ставляться до своїх обов'язків настільки серйозно і сумлінно. Місіс Гол ніде не було видно, і я пройшов до вхідних дверей, перед якою собаки ретельно проробляли свій коронний номер.

- Заткнитесь! - Гаркнув я щосили, і гавкіт миттєво замовк. П'ять собак смиренно закружляли біля моїх кісточок - враження було таке, що вони мало не повзають на колінах. Але всіх перевершив красень грейхаунд, що відтягнув губи в винуватою усмішці.

Я відкрив двері і побачив перед собою кругле жваве обличчя. Воно належало товстуна в гумових чоботях, який розв'язно притулився до грат.

- Здрастуйте, здрастє. А містер Фарнон будинку?

- Ні, він ще не повернувся. Чи не міг би я вам допомогти?

- Ага. Передайте йому від мене, коли він повернеться, що у Берта Шарпа в Барроу-Хіллз треба б корову просвердлити.

- Просвердлити?

- Угу, вона на трьох циліндрах працює.

- На трьох циліндрах?

- Ага! І якщо нічого не зробити, так як би у неї калитка не зашкодить!

- Так Так звичайно.

- Чи не доводити ж до того, щоб у неї опухло, вірно?

- Зрозуміло, немає.

- От і добре. Значить, скажете йому. Щасливо залишатися!

Я повільно повернувся до вітальні. Як не сумно, але я вислухав першу в моїй практиці історію хвороби і не зрозумів жодного слова.

Не встиг я сісти, як дзвіночок знову задзвонив. На цей раз я віддав грізний крик, що зупинив собак, коли вони ще тільки злетіли в повітря. Відразу розібравшись, що до чого, вони збентежено повернулися на уподобані місця.

Тепер за дверима стояв серйозний джентльмен в кепці, суворо насунутому на вуха, в шарфі, акуратно укутують кадик, і з глиняної трубкою точно в середині рота. Він взяв її в руку і сказав з найсильнішим ірландським акцентом:

- Моє прізвище Мулліген, і я хотів би, щоб містер Фарнон виготовив мікстуру для моєї собачки.

- А що з вашої собачкою, містер Мулліген?

Він запитально підняв брову і підніс долоню до вуха. Я загримів на весь голос:

- А що з нею?

Він кілька секунд дивився на мене з великим сумнівом.

- Її вивертає, сер. Дуже сильно.

Я відчув під ногами твердий грунт і вже прикидав, як точніше поставити діагноз.

- Через скільки часу після їжі її нудить?

- Що що? - Пальма знову піднялася до вуха.

Я нахилився ближче до нього, набрав повітрю в легені і заревів:

- Коли її вивертає ... тобто нудить?

Особа містера Муллігена прояснилося. Він лагідно посміхнувся.

- Ось ось. Її вивертає. Дуже сильно, сер.

У мене не залишилося сил на нову спробу, а тому я сказав йому, що подбаю про мікстурі, і попросив його зайти пізніше. Ймовірно, він умів читати по губах, тому що повільно побрів геть із задоволеним виглядом.

Повернувшись до вітальні, я впав на стілець і налив собі чаю. Ледве я зробив перший ковток, як дзвіночок знову задзвонив. На цей раз виявилося досить одного зухвалого погляду, щоб собаки покірно повернулися на свої місця. Від їх кмітливості у мене стало легше на душі.

За дверима стояла рудоволоса красуня. Вона посміхнулася, показавши безліч дуже білих зубів.

- Добрий день, - сказала вона світським тоном, - Я Діана Бромптон.

Містер Фарнон чекає мене до чаю.

Я проковтнув і вчепився за дверну ручку.

- Він запросив ВАС на чай?

Посмішка застигла у неї на губах.

- Абсолютно вірно, - сказала вона, карбуючи слова. - Він запросив мене на чай.

- Боюся, містера Фарнона немає вдома. І я не знаю, коли він повернеться.

Посмішка зникла.

- А! - Сказала вона, вклавши в це вигук надзвичайно багато. - Але в будь-якому випадку не міг би зробити я увійти?

- Ну звичайно. Зрозуміло. Вибачте, - пробурмотів я, піймавши себе на тому, що дивлюся на неї з роззявленим ротом.

Я відчинив двері, і вона пройшла повз мене без єдиного слова. Будинок, мабуть, був їй знаком: коли я добрався до повороту, вона вже зникла в вітальні. Я навшпиньки пройшов повз, а далі припустив по звивистому коридору галопом і ярдів через тридцять влетів у велику кухню з кам'яною підлогою, де виявив місіс Гол. Я кинувся до неї.

- Там прийшла гостя. Якась міс Бромптон. Вона теж запрошена до чаю! - Я мало не потягнув місіс Хол за рукав.

Її обличчя зберігало непроникне вираз. А я-то думав, що вона хоча б гірко всплеснёт руках! Але їй начебто навіть в голову не прийшло здивуватися.

- Підіть займіть її розмовою, - сказала вона. - А я принесу ще пиріжків.

- Але про що ж я буду з нею розмовляти? А містер Фарнон, він скоро повернеться?

- Та поговоріть з нею, про що заманеться. Він особливо довго не затримається, - відповіла місіс Хол незворушно.

Я повільно побрів в вітальню. Коли я відкрив двері, дівчина швидко обернулася і її губи почали було розсуватися в новій сліпучої усмішки.

Побачивши, що це всього лише я, вона навіть не спробувала приховати досаду.

- Місіс Гол думає, що він повинен скоро повернутися. Може бути, ви поки вип'єте зі мною чаю?

Вона спопелила мене поглядом від моїх скуйовджених волосся до кінчиків старих потрісканих черевик. І я раптом відчув, як запорошився і пропотів за довгу тряску в автобусі. Потім вона злегка знизала плечима і відвернулася. Собаки дивилися на неї з млявим байдужістю. Кімнату огорнула тяжка тиша.

Я налив чашку чаю і запропонував їй. Вона ніби не помітила цього і закурила сигарету. Важке становище! Але відступати мені було нікуди, я злегка відкашлявся і сказав недбало:

- Я щойно приїхав. І можливо, буду новим помічників містера Фарнона.

На цей раз вона не потрудилася навіть подивитися на мене і тільки сказала "а!", Але знову це вигук прозвучало як ляпас.

- Місця тут дуже гарні, - не відступався я.

- Так.

- Я вперше в Йоркширі, але те, що я встиг побачити, мені дуже подобається.

- А!

- Ви давно знайомі з містером Фарноном?

- Так.

- Якщо не помиляюся, він зовсім молодий. Років близько тридцяти?

- Так.

- Чудова погода.

- Так.

З впертим мужністю я протримався ще п'ять хвилин, марно придумуючи, що б таке сказати пооригинальнее і поостроумнее, але потім міс Бромптон вийняла сигарету з рота, мовчки повернулася до мене і втупила в мене нічого не виражає погляд. Я зрозумів, що це кінець, і розгублено замовк.

Вона знову відвернулася до скляних дверей і сиділа, глибоко затягуючись і мружачись на цівки диму, що виривалися з її губ. Я для неї не існував.

Тепер я міг, не поспішаючи, розглянути її - і вона того варта. Мені ще жодного разу не доводилося бачити в живих картинку з журналу мод. Легке полотняне плаття, витончений жакет, красиві ноги в елегантних туфлях і чудові спадаючі на плечі руді кучері.

Я був заінтригований: ось вона сидить тут і чекає не дочекається жирного немчика-ветеринара. Напевно, в цьому Фарноне щось є!

Зрештою, міс Бромптон схопилася, люто шпурнула сигарету в камін і обурено вийшла з кімнати.

Я стомлено підвівся зі стільця і ??побрів в сад за скляними дверима. У мене боліла голова, і я опустився в високу, по коліно, траву біля акації.

Куди подівся Фарнон? Чи дійсно лист було від нього, або хтось зіграв зі мною безсердечну жарт? При цій думці мене пробрало холод. На дорогу сюди пішли мої останні гроші, і, якщо сталася помилка, я опинюся в більш ніж поганому становищі.

Потім я подивився на всі боки, і мені стало легше. Старовинна цегляна огорожа дихала сонячним теплом, над сузір'ями яскравих запашних квітів гули бджоли. Легкий вітерець смикав зів'ялі віночки чудовою гліцинії, заплетшей всю задню стіну будинку. Тут панували мир і спокій.

Я притулив голову до шорсткою корі акації і закрив очі. Наді мною схилився герр Фарренен, абсолютно такий, яким я його собі уявляв.

Його фізіономія дихала обуренням.

- Що ви сделайт? - Скрикнув він, бризкаючи слиною, і його жирні щоки затремтіли від люті. - Ви входійт в мій будинок обманом. Ви оскорбляйт фрейлен Бромптон, ви Трінке мій тшай, ви с'едайт майне пиріжки. Що ви ще Делайт?

Ви украдайт срібний ложки? Ві говорійт - мій помічник, але я не нуждайт ні в якому помічник. Цей хвилин я визивайт поліція.

Пухка рука гера Фарренена стиснула телефонну трубку. Навіть уві сні я здивувався тому, як безглуздо він перекручує мову. Низький голос повторював: "Е-ей, е-ей!"

І я відкрив очі. Хтось говорив "е-ей", але це був не гер Фарренен. До огорожі, сунувши руки в кишені, притулився високий худорлявий чоловік. Він чогось посміювався. Коли я з працею встав на ноги, він відірвався від огорожі і простягнув мені руку.

- Вибачте, що змусив вас чекати. Я Зігфрід Фарнон.

Такого втілення чисто англійського типу я в житті не бачив. Довге повне гумору особа з сильним підборіддям. Підстрижені вусики, розпатлана рудувата шевелюра. На ньому був старий твідовий піджак і літні втратили будь-яку форму штани. Комірець картатій сорочки обшарпані, краватка була зав'язана абияк. Ця людина явно не мав звичаю крутитися перед дзеркалом.

Я дивився на нього, і в мене на душі ставало все легше, незважаючи на ниючий біль в затерплі шиї. Я похитав головою, щоб остаточно розліпити очі, і з мого волосся посипалися сухі травинки.

- Приходила міс Бромптон, - раптом оголосив я. - До чаю. Я сказав, що вас терміново викликали.

Особа Фарнона стало задумливим. Але аж ніяк не засмученим. Він потер підборіддя.

- Хм, так ... Ну неважливо. Але приношу вибачення, що я вас не зустрів. У мене на рідкість погана пам'ять, і я просто забув.

І голос був суто англійський.

Фарнон подивився на мене довгим вивчаючим поглядом і весело посміхнувся.

- Ходімо до хати. Я покажу вам, що і як.

Глава 1 |  глава 3

глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |  глава 12 |  глава 13 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати