Головна

Vingt et un

1.  Vingt et un

[154]

Так минув певний час, на наш погляд - цілі тижні, може бути навіть три або чотири, бо довіряти уточненням і розрахунками Ганса Касторпа ми не можемо. Тижня ці прослизнули непомітно, не викликавши ніяких змін, в нашому ж герої вони викликали стала для нього вже звичної вперту злість проти непередбачених перешкод, що змушують його до стриманості, яка, таким чином, аж ніяк не була його заслугою; проти основного перешкоди, що виник перед ним в особі Пітера Пеперкорна, як той себе іменував, коли збирався випити чарку горілки, і головним чином - проти присутності цього по-царськи величного незрозумілого людини, дійсно «заважав» Ганс Касторп в набагато більш грубій формі, ніж заважав в минулі дні пан Сеттембрини. І ось між насупленими бровами молодої людини залягли вперті, гнівні складки, з-під яких його очі п'ять разів на день споглядали якусь повернулась до свого «Берггоф» особу, причому він все-таки був радий, що може хоч споглядати її і відчувати зневага до втіленому в її супутнику великодержавному справжньому, не підозрює, який сумнівний світло на це справжнє кидає минуле.

Одного вечора, без особливої ??причини, як часто буває в таких випадках, спільне перебування пацієнтів у вестибюлі і віталень протікало жвавіше, ніж зазвичай. Слухали музику, циганські пісні, які хвацько виконував на скрипці угорський студент, потім гофрата Беренс, теж заглянув сюди на чверть години з доктором Кроковським, запропонував комусь зіграти в басових регістрах «Хор пілігримів», а сам, стоячи поруч з піаніно, уривчасто бив щіткою по струнах верхніх ладів, пародіюючи скрипкові пасажі. Все дуже сміялися, і гофрата пішов під грім оплесків, поблажливо похитуючи головою, немов дивувався власній пустотливості.

Однак пацієнти не розходилися, дехто продовжував займатися музикою, не привертаючи до цього загальної уваги, інші грали в доміно і бридж, інші розважалися оптичними приладами або базікали, розбившись на групи. Сидячі за «хорошим» російським столом теж змішалися з тими, хто юрмився у вестибюлі і в музичній кімнаті.

Мингера Пеперкорна бачили то там, то тут, його не можна було не бачити, його величне чоло здіймалося над усіма іншими пацієнтами, затьмарювало їх царственої міццю і значущістю, і якщо людей спочатку, можливо, притягували тільки чутки про його багатство, то дуже скоро виявилося , що їх сама по собі тягне ця яскрава індивідуальність; посміхаючись, вони обступили його, кивали підбадьорливо і самовіддано. Він немов причарував їх своїми блідими очима і потужними складками лоба, тримав в постійній напрузі виразністю опрацьованих жестів своїх рук з довгими нігтями, причому оточуючі не відчували ні найменшого розчарування від того, що слова, які слідували за цими жестами, були нескладні, неясні і навіть сумбурні .

Якщо ми пошукаємо в ці хвилини Ганса Касторпа, то знайдемо його в читальні, в тій самій кімнаті, де колись (це «колись» звучить досить туманно - оповідач, герой і читач вже не зовсім ясно собі уявляють, коли саме) йому були відкриті дуже важливі таємниці щодо тих заходів, які повинні сприяти людському прогресу. Тут було тихіше; лише кілька людей розділяло його самота. Хтось писав під висячої лампою у подвійного письмового столу. Дама з двома пенсне на носі сиділа перед бібліотечним шафою і гортала ілюстровану книгу. Ганс Касторп влаштувався біля відчинених дверей в музичну кімнату, спиною до портьєрі, в випадково опинився тут кріслі - це було оббите плюшем крісло в стилі ренесанс, якщо читач хоче наочно собі уявити собі всю картину - з високою прямою спинкою і без ручок. Правда, молода людина тримав газету так, як її тримають, коли читають, але не читав, а, схиливши голову набік, дослухався до уривків прошитою розмовою музики, що лунала з вітальні, причому його насуплені брови показували, що і її він слухає неуважно і що його думки дотримуються зовсім не шляхами музики, а бредуть тернистим шляхом розчарувань, бо наш герой, хто кладе на себе тягар довгого очікування, змушений був визнати, що, коли цього очікуванню в результаті певних подій прийшов кінець, сам він залишився в дурнях, тому його думки і брели гіркими шляхами впертою злості, від яких було недалеко до рішення кинути газету на це незручне і випадково подвернувшееся крісло, вийти через двері, що ведуть до вестибюля, і, так як вечір зіпсований, змінити суспільство хворих на морозне самотність на балкончику удвох з «Марією Манчіні ».

- А де ж ваш двоюрідний брат, месьє? - Запитав позаду нього, над самою його головою, чийсь голос. Для слуху Ганса Касторпа це був чарівний голос, як би створений заради того, щоб своєю солодко-терпкою глухуватий доставляти йому невимовне блаженство, блаженство, доведене до своєї надзвичайно, - це був голос, який сказав давно-давно: «Із задоволенням. Тільки дивись не зламай », - владний голос, голос долі; і якщо Ганс Касторп не помилився, той же голос довідувався зараз про Йоахіма.

Він повільно опустив газету і злегка підняв обличчя, так що голова його виявилася вищою спинки крісла і він сперся на її край тільки шийним хребцем. Молода людина на мить навіть закрив очі, але тут же знову відкрив їх і спрямував погляд кудись вгору і вбік, туди, звідки долинав голос. Бідний малий! У виразі його обличчя було прямо щось від провидця і сомнамбули. Йому хотілося, щоб його запитали ще раз, але вона не запитала. Тому він навіть не був упевнений, чи варто вона ще позаду його крісла, коли, після досить довгої паузи, з дивною запізненням відповів стиха:

- Він помер. Повернувся на рівнину, пішов служити в армію і помер.

Він сам помітив, що слово «помер» виявилося першим значним словом, котре прозвучало між ними. Помітив він також, що вона, не знаючи досить його мову і бажаючи висловити своє співчуття, вибирає занадто легковажні вирази: продовжуючи стояти за ним, над ним, вона відповіла:

- На жаль! Як шкода. Зовсім помер і похований? І давно?

- Не так давно. Його мати відвезла тіло на батьківщину. Він обріс бородою, як на війні. У його честь над могилою дали три залпи.

- І він це заслужив. Він був дуже хоробрий. Набагато хоробріший, ніж інші люди, деякі інші ...

- Так, він був хоробрий. Радамант вічно докоряв йому за надмірну старанність і запал. Але тіло привело його до іншого. Єзуїти називають це rebellio carnis. Він завжди був звернений до тілесного, але в гідному сенсі слова. Однак його тіло дало проникнути в себе недостойному початку і обдурило його надмірний запал. Втім, нравственнее втратити себе і навіть загинути, ніж себе зберегти.

- Я вже бачу, ви як і раніше філософствуете без толку. Радамант? Хто це?

- Беренс. Так його називає Сеттембрини.

- А, Сеттембрини, знаю. Той італієць ... Я його не любила. Занадто мало в ньому людського. (Голос вимовив «человеееческого», ліниво і мрійливо розтягуючи звук «е».) Він дивився на всіх зверхньо (вона зробила наголос на другому складі). Його вже тут немає? Я дурна. Я не знаю, хто це - Радамант.

- Щось гуманістичне. А Сеттембрини переїхав. Ми весь цей час відчайдушно філософствували, він, Нафта і я.

- А хто це - Нафта?

- Його противник.

- Раз він противник, мені хотілося б з ним познайомитися. Але хіба я не говорила, що ваш кузен помре, якщо зробить спробу стати на рівнині солдатом?

- Так, ти це передчувала.

- Що це вам заманулося?

Настав тривалий мовчання. Він, мабуть, упирався. Він чекав, притулившись шийним хребцем до прямої спинці крісла, і дивився перед собою очима провидця, чекаючи, коли знову пролунає голос, і знову невпевнений, що вона стоїть позаду нього, боячись, що уривчаста музика в вітальні могла заглушити її віддаляються кроки. Нарешті голос пролунав знову:

- А месьє навіть не поїхав на похорон кузена?

Він відповів:

- Ні, я тут з ним попрощався, перед тим як закрили труну, він уже почав посміхатися. Ти собі уявити не можеш, до чого у нього був холодний лоб.

- Ну ось знову! Хіба так розмовляють з дамою, з якою ледве знайомі!

- Що ж, накажеш говорити по-гуманістично, а не по-людськи?

(Мимоволі і якось сонно він розтягнув це слово, точно потягався і позіхав.)

- Quelle blague! [155] Ви весь час жили тут?

- Так. Я чекав.

- Чого?

- Тебе.

Над його головою пролунав сміх, і, продовжуючи сміятися, вона промовила:

- Дурник! Мене! Просто тебе не відпустили!

- Неправда, Беренс один раз мене відпустив, він був в гніві. І все-таки це був би самовільний від'їзд. Крім старих і зарубцювалися слідів - я хворів ще в шкільному віці, ну ти ж знаєш, - у мене є і новий очажок, який знайшов Беренс, через нього і температура.

- Все ще температура?

- Так, невелика. Майже постійно. Іноді перемежовується з нормальною. Але це не переміжна лихоманка.

- Des allusions? [156]

Він промовчав. Брови над його очима провидця нахмурились. Через деякий час він запитав:

- А де ти побувала?

За ним стукнули рукою по спинці крісла.

- Mais c'est un sauvage! [157] Де я побувала? Скрізь. У Москві (голос вимовив Маааскве, з такою ж ледачою протяжністю, як «человеееческого»), в Баку, на німецьких курортах, в Іспанії.

- О, в Іспанії! Ну і як?

- Так собі. Подорожувати там погано. Жителі - наполовину маври. Кастилія якась суха, окостеніла. А Кремль прекрасніше, ніж той замок або монастир, ну біля підніжжя гірського ланцюга ...

- Ескуріал.

- Так, замок Філіпа. Якийсь він бесчеловееечний, цей замок. Мені набагато більше сподобався каталонський народний танець, сардана, під волинку. Я разом з ними танцювала. Всі беруться за руки і ведуть хоровод. Площа сповнена танцюючими, c'est charmant [158]. Це дуже по-людськи. Я купила собі синю шапочку, її носять там всі чоловіки і хлопчики з народу, на кшталт фески, називається бійню. Я вдягаю її під час лежання, і взагалі. Месьє вирішить, чи йде вона мені.

- Який месьє?

- А ось цей, в кріслі.

- Я думав: мингера Пеперкорн.

- Він уже вирішив. Він каже, що вона йде мені чудово.

- Він це сказав? Сказав усіма словами? Договорив фразу до кінця, так що можна було все зрозуміти?

- Ах, ми, мабуть, не в дусі. Нам хочеться бути злим, уїдливим. Ми намагаємося познущатися над людьми, які набагато великодушнее, краще і більш людяним, ніж ми самі з нашими ... avec son ami bavard de la Mediterranee, son maitre grand parleur ... [159] Але я не дозволю, щоб моїх друзів .. .

- У тебе ще зберігся мій внутрішній портрет? - Сумно перервав він її.

Вона розсміялася:

- Треба буде пошукати.

- А твій я ношу ось тут. Крім того, на моєму комоді є маленький мольберт, я на ніч ставлю його туди і ...

Ганс Касторп не доказав. Перед ним виріс Пеперкорн. Розшукуючи свою супутницю, він увійшов через двері, завішену портьєрою, і тепер стояв перед кріслом того, хто сидів до неї спиною і з ким вона, мабуть, жваво базікала, - не стояло, а височів та ще самих ніг Ганса Касторпа, і той , незважаючи на своє сомнамбулічний стан, тут же зрозумів, що покладається вскочити; він спробував встати на ноги між обома, але це було важко зробити, тому він зісковзнув з сидіння боком, в результаті чого дійові особи цієї сцени як би утворили трикутник з кріслом посередині.

Мадам Шоша виконала вимогу вихованого Заходу і представила «цих панів» один одному. Старий знайомий, сказала вона про Ганс Касторп, ще з тих часів, коли вона була тут востаннє. Присутність пана Пеперкорна не потребувало в поясненні. Вона назвала його, і голландець з-під своїх, як у ідола, задумливо-поглиблених арабесок на лобі і скронях спрямував погляд блідих очей на молоду людину, простягнув йому руку, широка тильна сторона якої була всіяна веснянками; «Капітанська рука, якби не списи нігтів», - вирішив Ганс Касторп. Вперше він опинився під безпосереднім впливом потужної індивідуальності Пеперкорна (в його присутності завжди приходило на розум саме це слово - індивідуальність, і людина раптом починав розуміти, що таке індивідуальність, більше того - він переконувався, що індивідуальність інакше і виглядати не може), і Ганс Касторп, при його крихкому юнацькому віці, відчував себе як би пригніченим вагою цих плечистих багроволіцих шістдесяти років, цього старого в білому полум'я волосся, зі болісно-розірваним ротом і гострою борідкою, довгою і вузькою, що спускалася на глухий, як у пастора, жилет. Втім, Пеперкорн був сама люб'язність.

- Пане ... - сказав він, - ... дуже. Ні, дозвольте мені - вельми! Сьогодні ввечері я знайомлюся з вами, знайомлюся з вселяє довіру молодим чоловіком. Я роблю це цілком свідомо, пане, від щирого серця. Ви мені подобаєтеся, пане; я ... прошу покірно! Скінчено. Ви мені подобаєтеся.

Заперечити було нічого. Опрацьовані жести голландця були занадто категоричні. Ганс Касторп припав йому до смаку. І Пеперкорн зробив з цього відповідні висновки, він висловив їх у формі натяків, а потім вони в устах його супутниці отримали роз'яснюють і доповнюють уточнення.

- Дитя моє, - сказав він, - ... все добре. А що, якби ... Прошу зрозуміти мене правильно. Життя коротке, і наші можливості користуватися тим, що вона пропонує нам ... на жаль, такі факти, дитино. Закон. Невблаганний. Словом, моя дитино, словом, коротше кажучи ... - Він застиг, зробивши виразний закликає жест, як би кажучи, що знімає з себе будь-яку відповідальність, якщо, незважаючи на його вказівки, відбудеться помилка.

Але мадам Шоша, мабуть, звикла з півслова вгадувати напрямок його бажань. Вона сказала:

- Чому б і не побути ще разом, пограємо в карти, розіп'ємо пляшку вина. Що ж ви стоїте? - Звернулася вона до Гансу Касторпа. - Ворушіться. Не будемо ж ми сидіти втрьох, треба запросити людей. Хто ще залишився в вітальні? Кличте всіх, кого знайдете. Наведіть кількох друзів з балконів. А ми запросимо доктора Тін-фу від нашого столу.

Пеперкорн потер руки.

- Саме так, - відгукнувся він. - Чудово. Поспішайте, молодий друже! Коріться! Нехай збереться компанія. Ми будемо грати і їсти і пити. І відчуємо, що ми ... Саме так, юначе!

Ганс Касторп піднявся в ліфті на другий поверх. Він постукав до А. К. Фергі, а той, зі свого боку, витягнув з їх шезлонгів Фердинанда Везалием і пана Альбіна, що лежали на нижній галереї. Прокурора Параванта і подружжя Магнус застали ще в вестибюлі, а фрау Штьор і панна Клеефельд - у вітальні. І ось під середньої люстрою розкрили великий картковий стіл, до нього підсунули стільці і столики для закусок. Мингера вітав кожного, хто приєднувався до його компанії, люб'язним поглядом блідих очей з-під уважно піднятих арабесок на лобі. Навколо столу сіли дванадцять чоловік, Ганс Касторп виявився між величним господарем і Клавдією Шоша; на стіл поклали карти і фішки, бо спільно було вирішено зіграти кілька партій в vingt et un, а Пеперкорн, з властивою йому урочистістю, замовив викликаної їм карлиці білого шаблі 1906 року, для початку - три пляшки, і до нього солодощів, що знайдеться - сушених фруктів, цукерок. Потираючи руки, він вітав появу смачних речей і намагався також висловити свої відчуття окремими фразами, які багатозначно обривав, і ці відчуття йому дійсно вдалося висловити, оскільки за нього говорила вся його непересічна особистість. Він поклав обидві руки на руки своїх сусідів і, піднявши вказівний палець з нігтем у вигляді списа, зажадав найпильнішої уваги - його охоче послухалися - і до чудового золотистого кольору вина у високих келихах, до цукру, який виступав на ягодах винограду «малага», і до особливого сорту маленьких солоних крендельков, посипаних маком, які назвав божественними, причому будь-яке заперечення, яке йому могли зробити проти такого сміливого визначення, негайно придушував категоричним, проробленим жестом. Він перший став тримати банк; але незабаром поступився пану Альбіну, бо, якщо гості його вірно зрозуміли, обов'язок банкомета заважала йому насолоджуватися усіма подробицями цього вечора.

Азартна гра була для нього, мабуть, справою другорядною, - з його точки зору і гра була дріб'язкова: найменшою ставкою, за його пропозицією, оголосили п'ятдесят сантимів; але для багатьох учасників і це виявилося занадто багато; прокурор Паравант і фрау Штьор то червоніли, то блідли, причому особливо звивалася в муках ця дама, коли перед нею постало питання, докуповувати чи при вісімнадцяти. Вона пронизливо верещала, якщо пан Альбін холоднокровно кидав їй звичним жестом гравця таку карту, де число очок підривало докорінно все її зухвалі плани; а Пеперкорн від душі сміявся.

- Верещить, верещить, пані! - сказав він. - Ваш вереск пронизливий і сповнений життя, він виходить з глибокої ... Пийте ж, підкріпіться для нових ... - І він налив їй, налив своїм сусідам і собі, замовив ще три пляшки, цокнувся з Везалием і зі спустошеною фрау Магнус, бо йому здавалося, що вони найбільше потребують підбадьорювання. Особи швидко розчервонілися, запалали від воістину чудодійного вина, - за винятком доктора Тін-фу, він був жовтий, як і раніше, і на тлі цієї жовтизни особливо виділялися агатові вузькі очі, поставлені косо, як у пацюка; нечутно хихикаючи, він робив дуже великі ставки, і йому безсовісно щастило. Інші теж не хотіли відставати. Прокурор Паравант вирішив кинути виклик долі і з затуманеним поглядом поставив десять франків на таку карту, яка обіцяла дуже відносні успіхи, а потім, побілівши від хвилювання, перекупив і забрав подвійний виграш, так як пан Альбін, марно сподіваючись на отриманого ним туза, подвоїв свої ставки. Все це були потрясіння, які поширювалися не тільки на тих, кого вони стосувалися безпосередньо. У них брали участь усі присутні, і навіть пан Альбін, хоча холодної обачністю він міг суперничати з будь-яким круп'є з Монте-Карло, де, за його словами, був раніше завсідником, - навіть він не дуже-то володів своїми почуттями.

Ганс Касторп теж грав за великий; а також Клеефельд і мадам Шоша. Потім перейшли до «турам»; грали в «залізну дорогу», в штос, в небезпечний «діферанс». Радість і відчай, вибухи люті і істеричні напади сміху, які викликала у граючих пустотлива удача, роздуваючи їх нерви хмелем збудження, були щирі і справжні - саме так звучали б вони серед перипетій самого життя.

Однак не тільки вино і гра, і в значній мірі навіть не вони створювали у присутніх особливе піднесення: ці палаючі особи, цей блиск розширених очей, то, що можна було назвати судомної напруженістю немов зачаїв дихання маленького гуртка, його майже болісної зосередженістю на даному, пережитому миті, - все це скоріше пояснювалося присутністю владної натури, яскравої індивідуальності, пояснювалося впливом мингера Пеперкорна, бо він тримав кермо влади в своїй настільки багатою жестами руці і своїм урочистим особою, блідим поглядом і монументальними складками на лобі, своєю мовою і виразною пантомімою змушував людей підкорятися велінням даного години. Що говорив він? Щось дуже безглузде, і тим більше незрозуміле, чим більше він пив. Але гості ловили кожне слово, здивовано піднявши брови, посміхаючись і киваючи, дивилися на його вказівний і великий пальці, які він з'єднав округлим рухом, ніби щось уточнюючи, на інші пальці, що стирчали, точно підняті списи, на його царствений лик з живою грою виразів, і, не опираючись, віддавалися захопленим почуттям, набагато перевершував ту відданість, на яку ці люди вважали себе здатними. Ця відданість їх так охоплювали, що інші були не в змозі витримувати напливу почуттів - фрау Магнус навіть стало недобре. Вона ось-ось готова була втратити свідомість, проте вперто не бажала піти до себе в кімнату і удовольствовалась тим, що прилягла на шезлонг, їй тут же освіжили лоб мокрою серветкою, і вона, трохи відпочивши, знову приєдналася до решти.

На думку Пеперкорна, причина такого занепаду сил - в тому, що вона занадто мало поїла. Він і висловив цю думку, багатозначно обриваючи фрази і звівши вказівний палець. Треба поїсти, гарненько поїсти, щоб відповідати вимогам життя, пояснив він і замовив для всіх підкріплюють страви. Було подано щедре частування - холодне м'ясо, мова, гусяча грудинка, печеня, ковбаса і шинка - цілі страви, повні жирних і ласих шматків, прикрашених кульками масла, редискою і петрушкою, які робили їх схожими на пишні клумби. Але хоча присутні, незважаючи на недавній звичайна вечеря, про достаток якого годі й говорити, почали негайно знищувати подане частування, мингера Пеперкорн, з'ївши два-три шматки, заявив, що все це - нісенітниця, притому з таким гнівом, який показував, які небезпечні несподіванки таїть в собі його владна натура. Він прямо-таки розлютився, коли хтось ризикнув взяти закуску під свій захист; його масивне обличчя налилося кров'ю, він гримнув кулаком по столу і заявив, що все це погань, після чого гості розгублено замовкли, бо пригощав-то в кінці кінців він, він був господарем і мав право судити про свої дари.

Втім, як не важко було пояснити цей вибух незрозумілого гніву, він дивно йшов мингера Пеперкорн, і Ганс Касторп не міг цього не визнати. Гнів нітрохи не неподобство його, чи не применшував і виробляв у своїй незрозумілості, яку ніхто не насмілювався навіть потай пов'язати з великою кількістю випитого вина, настільки величне, царське враження, що все остаточно оробели і вже не наважувалися взяти хоча б ще один шматочок м'яса. Заспокоїла свого супутника мадам Шоша. Вона погладила його широку капітанську руку, після удару кулаком залишилася лежати на столі, і вкрадливо помітила, що можна адже замовити і що-небудь інше, яке-небудь гаряче блюдо, якщо він хоче і якщо кухар погодиться.

- Дитя моє, - відповів він, - добре. - І, повний гідності, без будь-яких зусиль перейшов від люті до спокою і поцілував Клавдії руку. Нехай подадуть яєчню, на всіх, - смачну яєчню з зеленню, щоб мати сили відповідати вимогам життя. І послав на кухню разом із замовленням сто франків, бажаючи заохотити персонал, який вже закінчив роботу.

До Пеперкорн повністю повернулося благодушний настрій, коли внесли кілька таць з яєчнею. Вона була канарково-жовтого кольору, посипана зеленню і видавала пресноватим теплий запах яєць і масла. Все тут же зайнялися нею, зокрема й самого Пеперкорна, притому що спостерігав, як його гості насолоджуються їжею. Уривчастими словами і наполегливими виразними жестами він як би примушував кожного оцінити по достоїнству і навіть з особливою увагою ці дари божі. Потім велів подати на круг голландського джина і змусив всіх випити прямо-таки з благоговінням прозору вологу, від якої виходив здоровий запах жита з легкої домішкою ялівцю.

Ганс Касторп закурив. Потягнулася до цигарок з мундштуком і мадам Шоша, для зручності вона поклала перед собою на стіл портсигар, в якому тримала їх, портсигар був російський, лакований, з зображенням мчащейся трійки; Пеперкорн не заперечував проти того, що сусіди вдаються до цього задоволення, але сам не курив ніколи. Наскільки можна було його зрозуміти, він відносив вживання тютюну до числа дуже витончених насолод, які як би забирають велич у скромних і простих дарів і вимог життя і позбавляють наші почуття можливості з належною силою відгукуватися на них.

- Молодий чоловіче, - звернувся він до Гансу Касторпа, точно прикувавши його до місця поглядом блідих очей і пропрацював жестом, - молода людина ... Просте! Святе! Добре! Ви розумієте мене! Пляшка вина, гаряча яєчня, чарка очищеної, - скуштуємо спочатку це насолода, вичерпаємо його до дна, в повній мірі віддамо йому належне, до того як ... безумовно, молода людина. Ясно. Я знав людей - чоловіків і жінок - кокаинистов, любителів гашишу, морфіністів, - і ось, любий друг, - добре, милий друже! Чудово! Нехай! Не будемо судити і засуджувати. Але перед тим, що має передувати, простим, великим, що виникли з божественних першооснов, ці люди ... Ясно, мій друг ... Пропало. Засуджено. Відкинуті. Вони цього простому всім зобов'язані і залишилися перед ним в боргу! Як би вас не кликали, молода людина ... Добре, я знав, але забув ... Не в кокаїні, не в опии, не в пороці, як такому, складається порочність. Гріх, який не проститься, полягає в ...

Він замовк. Обернувшись до сусіда, він точно застиг в виразному потужному мовчанні, рослий і широкий, здійнявши вказівний палець, відкривши нерівно розірваний рот, з оголеною і червоною, злегка порізаної бритвою верхньою губою, напружено піднявши горизонтальні важкі складки лисого лоба, оточеного палаючим німбом білого волосся, розширивши маленьке бліде очі, і в них Ганс Касторп раптом побачив спалах відчайдушною боязні перед злочином, перед великим гріхом, перед проведена дуже велика безсиллям, на які голландець натякнув; тепер він мовчки, з усією чарівною силою не виявила себе натури володаря, наказував зрозуміти їх грізний жах. Жах, подумав Ганс Касторп, об'єктивний жах, але в ньому є і щось особисте, що стосується його самого, цього царственого людини, - страх, але не дрібний і незначний страх, в цих очах спалахнув на мить якийсь панічний страх; проте за своєю природою Ганс Касторп був настільки схильний до шанобливості, що, незважаючи на всі наявні у нього підстави для ворожих почуттів до величного супутнику мадам Шоша, це спостереження не могло не вразити його.

Він опустив очі і кивнув, бажаючи доставити царственого сусідові задоволення від свідомості, що його зрозуміли.

- Ви, мабуть, мають рацію, - сказав він. - Може бути, справді це гріх і ознака неповноцінності, якщо людина віддається всяким витонченим насолод, спочатку не віддавши данину простим благ життя, які так піднесені і святі. Якщо я не помилився, то саме таке ваша думка, мингера Пеперкорн, і хоча мені самому ця думка ще не приходила в голову, але зараз, коли ви її висловили, я готовий погодитися з вами. Втім, простим і здоровим життєвих благ рідко віддають належне, хоча вони того заслуговують. Для цього більшість людей, безумовно, дуже інертні і неуважні, занадто безвідповідальні і душевно зношені, щоб оцінити їх, все це, мабуть, так і є.

Володар був дуже задоволений.

- Молодий чоловіче, - відповів він, - чудово. Дозвольте ж мені ... Ні слова більше. Я вас прошу почаркуватися зі мною і випити до дна, рука об руку. Це ще не означає, що я пропоную вам перейти на братське «ти» - я хотів було, але все-таки утримався, вирішивши, що це було б, мабуть, передчасно. Досить імовірно, що я в самому найближчому майбутньому вам і ... Можете не сумніватися! Але якщо ви бажаєте і наполягаєте на тому, щоб ми тепер же ...

Ганс Касторп жестом висловив свою згоду із запропонованою Пеперкорн відстрочкою.

- Добре, хлопчина. Добре, товаришу. Неповноцінність - добре. Добре і страшно. Безвідповідальність - дуже добре. Блага - погано! Вимоги! Священні жіночі вимоги життя до чоловічої честі і силі ...

Ганс Касторп несподівано виявив, що Пеперкорн відчайдушно п'яний. Але навіть сп'яніння не здавалося в ньому чимось ницим і ганебним, нехай не безчестять його, але надавало його величного вигляду щось грандіозне, що викликає благоговіння. Та сам Вакх, думав Ганс Касторп, будучи п'яним, спирався на своїх захоплених послідовників, не втрачаючи при цьому ні краплі своєї божественності, адже вся справа в тому, хто п'яний, велика індивідуальність або нікчемність. Ганс Касторп силувався, щоб в ньому ні на трішки не поменшало поваги до переважної особистості супутника Клавдії Шоша, опрацьовані жести якого вже стали млявими, а мова почала заплітати.

- Ну, побратим, - сказав Пеперкорн в невимушеному і гордій хмелю, відкидаючись назад потужним тілом, кладучи витягнуту руку на стіл і тихенько постукуючи по ньому млявим кулаком ... - в майбутньому ... в близькому майбутньому, хоча розсудливість поки ще .. . добре. Ясно. Життя, молода людина, це жінка, розпростерта жінка, пишно здіймаються її грудей, немов два близнюки, м'яко круглиться живіт між опуклими стегнами, у неї тонкі руки, пружні стегна і напівзакриті очі, і вона з чудовим і глузливим викликом вимагає від нас найбільшою наполегливості і напруження всіх сил нашого чоловічого бажання, яке може здобути перемогу, а може бути і осоромлений, - осоромлений, чи розумієте ви, молода людина, що це таке? Поразка почуття перед лицем життя, ось де неповноцінність, для неї не може бути ні прощення, ні жалю, ні пощади, навпаки, її відкидають без поблажливості, з іронічним сміхом, і тоді все скінчено, молода людина, і відрізано ... Сором і безчестя - занадто слабкі вираження для цього краху і банкрутства, для цього жахливого ганьби. Це - фінал, пекельне відчай. Страшний суд...

У міру того як голландець говорив, він все більше відкидав назад своє могутнє тіло, а царське чоло все нижче схилялася на груди, немов він готовий був заснути. Але з останнім словом він замахнувся млявим кулаком і впустив його на стіл з такою силою, що кволий Ганс Касторп, чиї нерви і без того були напружені грою, вином і незвичністю цього вечора, злякано здригнувся і з шанобливим страхом глянув на розгніваного володаря. "Страшний суд"! Як підходило йому цей вислів! Ганс Касторп не пам'ятав, щоб хто-небудь коли-небудь вживав в його присутності ці слова - лише на уроках закону божого. І зараз це не було випадковістю, подумав він, бо кому з усіх відомих йому людей більше пристали подібні гучні слова, у кого були відповідні їм масштаби, якщо ставити це питання по-справжньому? Їх міг би при нагоді вимовити недомірок Нафта; по це було б узурпацією і пародією, тоді як в устах Пеперкорна ці громові слова прозвучали з усією люто гримить міццю трубного гласу, - словом, придбали все своє біблійне велич. «Боже мій, ось це індивідуальність, - в сотий раз вигукував він про себе. - Нарешті я зіткнувся з винятковим людиною - і він виявився супутником Клавдії! »Грунтовно сп'янівши і сам, він крутив однією рукою свою чарку, іншу засунув в кишеню і примружив одне око, щоб захистити його від диму цигарки, яку тримав в куточку рота . І хіба не личило йому мовчати, після того як покликаний говорити виголосив громові слова? До чого тут його худий голос? Але, привчений до дискусій своїми демократичними вихователями - обидва були по натурі демократами, хоча один з них і опирався такому визначенню, - Ганс Касторп все ж піддався спокусі і пустився в один зі своїх щирих коментарів, сказавши:

- Ваші зауваження, мингера Пеперкорн (що це ще за слово «зауваження»? «Зауваження» з приводу Страшного суду?), Змушують мої думки ще раз повернутися до того, що ми з вами встановили щодо пороку, а саме, що порок - це презирство до найпростіших, як ви влучно висловилися, - до священних, або, як мені хотілося б висловитися, до класичних дарів життя, так би мовити, до дарів життя великого масштабу, і перевагу їм дарів більш пізніх, вигаданих, витончених, насолоди якими «віддаються », як висловився один з нас, але ж великим дарам життя себе« присвячують », їм« славлять ». Але в цьому ж приховано і виправдання - вибачте мене, я, по натурі, маю схильність виправдовувати, хоча, якщо виправдуєш, про яких масштабах може йти мова, я це ясно відчуваю, в цьому і полягає виправдання пороку і саме остільки, оскільки джерелом пороку є неповноцінність, як ви її назвали. Про жахи неповноцінності вами висловлені думки таких масштабів, що, прямо кажу, я вражений. Але мені здається, порочне людина все-таки досить сприйнятливий до цих жахів, він цілком визнає їх, бо саме безсилля його почуттів щодо класичних дарів життя і штовхає його до пороку, і тут немає образи життя або може не бути, це може постати, навпаки, як прославляння цих дарів, оскільки будь-яка витонченість пов'язана з хмелем і збудженням, тобто зі stimulantia, вона служить для підвищення сили наших почуттів, ми бачимо, що і тут мета і сенс - все-таки саме життя, любов до почуттів, прагнення неповноцінного до почуття ... я хочу сказати ...

Що він ніс? Хіба мало було тієї демократичної зухвалості, яку він дозволив собі, сказавши «один з нас», ставлячи на одну дошку таку велику індивідуальність, як Пеперкорн, і себе самого? Або він черпав мужність для цієї зухвалості з минулих часів, які надавали теперішнім прав володіння щось досить сумнівне? Або він вже до того зарвався, що вважав за потрібне пуститися в абсолютно непристойний аналіз пороку? А тепер ось і викручуйся, бо ясно, що він викликав до життя якісь грізні сили.

Поки його гість говорив, мингера Пеперкорн продовжував сидіти, відкинувши плечі і звісивши голову на груди, і спочатку здавалося, що слова Ганса Касторпа чи доходять до його свідомості. Але поступово, у міру того як молодий чоловік все більше збивався, голландець почав відділятися від спинки стільця, він підводився все вище і вище, поки не випростався на повний зріст, його величне чоло почервоніло, лобові арабески зрушили вгору і напружилися, бліді очі розширилися, в них спалахнула загроза. Що в ньому назрівало? Повинно бути, такий спалах гніву, в порівнянні з якою попередня здавалася лише вираженням легкого невдоволення. Нижньою губою мингера люто уперся в верхню, так що кути рота опустилися, а підборіддя випнувся, і повільно став піднімати лежала на столі праву руку - спочатку до рівня голови, потім вище, стиснувши цю руку в кулак, царствено замахуючись для нищівного удару, яким він мав намір убити базіки-демократішку, а той - перетрусив, і хоч і був захоплений розгортається перед ним видовищем настільки царственого гніву, але важко було приховати свій страх і бажання втекти. З квапливої ??люб'язністю Ганс Касторп сказав:

- Ну, зрозуміло, я невдало висловився. Все це питання масштабів, і тільки. Те, що грандіозно, не назвеш порочним. Порок не може бути грандіозний. Витончена більших масштабів їм невластиві, але людству, в його прагненні до почуття, дано споконвіку якесь допоміжний засіб, п'янке і надихає, вона сама належить до числа класичних дарів життя, йому, так би мовити, притаманні простота і святість, а тому в ньому самому і немає тяжіння до пороку, це допоміжний засіб великих масштабів - вино, дар богів людству, як стверджували ще древні гуманістичні народи, філантропічне винахід якогось бога, з яким, дозвольте мені це відзначити, пов'язано навіть розвиток цивілізації. Адже ми знаємо, що завдяки вмінню вирощувати і тиснути виноград люди перестали бути варварами, знайшли культурні звичаї, і до сих пір народи, в чиїх країнах зростає виноград, вважаються або вважають себе культурніше, ніж ті, у кого немає виноробства, наприклад, кімври [ 160], що, безсумнівно, заслуговує на увагу. Бо це показує, що культура - зовсім не плід розуму і ясно вираженою тверезості розуму, вона швидше за пов'язана з натхненням, з хмелем і втіха почуттів; хіба - дозвольте мені брутально - і ніхто не дивиться на це так само?

Ну і хитрун цей Ганс Касторп, або, як висловився з невимушеністю літератора пан Сеттембрини, - малий собі на умі! Необережний і навіть зухвалий в спілкуванні з великими індивідуальностями - і разом з тим вміє в разі чого спритно виплутатися з біди. Потрапивши в небезпечніше становище, він, по-перше, зімпровізувати блискучу промову на захист пияцтва, потім, як би попутно, звернув на культуру, - кажучи по правді, в первісно страхітливою позі мингера Пеперкорна її відчувалося досить мало, - і нарешті змусив його послабити напруженість цієї пози і зрозуміти її недоречність, задавши велично застиглому голландцеві питання, на який неможливо було відповідати з занесеним кулаком.

І Пеперкорн дійсно пом'якшав в своєму допотопному лютому гніві: він повільно опустив руку на стіл, кров відлила від голови. «Ну, твоє щастя!» - Як би говорило його обличчя, на якому можна було прочитати точно забуту на ньому і лише умовну разгневанность; гроза минула, а тут ще втрутилася мадам Шоша, яка вказала свого супутника на те, що загальні веселощі порушено і настрій у присутніх падає.

- Милий Друг, ви забуваєте про своїх гостей, - сказала вона по-французьки. - Ви зайнялися тільки вашим сусідом, з яким вам, безперечно, треба з'ясувати якісь важливі питання. Але тим часом гра майже припинилася, і, боюся, гостям стало нудно. Може бути, ми закінчимо вечір?

Пеперкорн негайно повернувся до сиділи за столом. Вона була права: деморалізація, байдужість, отупіння вже опановували гостями, і вони розважалися всякими витівками, точно школярі, що залишилися без нагляду. Кілька людей дрімали.

- Панове! - Вигукнув Пеперкорн і підняв вказівний палець - цей палець, гострий, наче спис, здавався занесеної шаблею або бойовим прапором. Це був як би заклик ватажка «За мною, хто не боягуз!», Яким він зупиняє почалося втеча. І справді - втручання таку людину негайно зробило свою дію: присутні пожвавилися, підбадьорилися. Вони взяли себе в руки, розкиснули особи знову немов отверделі, гості, посміхаючись, закивали, дивлячись в бліді очі владного господаря, над якими височів лоб з прямими ідольськими складками. Він знову точно всіх заворожив, змусив знову служити йому, зобразивши гурток за допомогою вказівного і великого пальця і ??піднявши поруч з ним інші, з гострими списами нігтів. Точно застерігаючи і усуваючи, простяг він свою капітанську руку, і його болісно-розірваний рот вимовив слова, уривчастість і туманність яких завдяки авторитету його особистості надали на оточуючих магічну дію.

- Панове ... Добре. Плоть, панове, з нею тепер ... покінчено. Ні - дозвольте мені ... «слабка», як сказано в писанні, тобто схильна, готова підкоритися вимогам ... Але я апелюю до вашого ... Словом, панове, я а-співав-лірую. Ви скажете мені: сон. Добре, панове, відмінно, чудово. Я люблю і поважаю сон. Я люблю і шаную його глибоку, солодку, цілячи відраду. Сон відноситься до ... як ви сказали, молода людина? .. До класичних дарів життя першої, найпершим ... вибачте - найвищої ... панове. Однак зверніть увагу і згадайте: Гефсиманія! .. [161] «І взяв із собою Петра й двох синів Зеведеєвих. [162] А Він відповів їм: побудьте тут і пободрствуйте зі мною». Пам'ятаєте? «І, вернувшись до учнів, знайшов їх, що спали і промовив Петрові: не могли ви й однієї години пободрствовать зі мною?» Сильно, панове. Пронизує. Вистачає за серце. «І, прийшовши, знаходить їх сплячими; бо очі у них були. А Він відповів їм: ви все ще спите й спочиваєте? Ось приспів годину ... »Господа, це ... це ранить, це роздирає серце.

Всі були дійсно схвильовані до глибини душі і присоромлені. Він же склав руки, прим'яв вузьку борідку, і схилив голову набік. Погляд його блідих очей згас, коли розірваний рот вимовляв слова самотньою і смертельної скорботи; фрау Штьор схлипнула, фрау Магнус шумно зітхнула. Прокурор Паравант визнав своїм обов'язком, як би від імені всіх присутніх, сказати напівголосно кілька слів глубокочтімий господареві і запевнити його в загальній відданості. Це непорозуміння. Всі бадьорі і свіжі, всім добре і приємно, всі веселяться від душі. Сьогодні такий чудовий святковий, незвичайний вечір, присутні це відчувають і розуміють, ні у кого і в думках немає скористатися тим життєвим благом, який називається сном. Мингера Пеперкорн може покластися на своїх гостей, на кожного з них.

- Дуже добре! Чудово! - Вигукнув Пеперкорн і випростався. Він розтулив руки, розкинув їх, прихилив до стелі, долонями всередину, точно жрець під час язичницької молитви. Його надзвичайна фізіономія, тільки що висловлювала готичну скорботу, пишно розцвіла веселощами: навіть сибаритське ямочка раптом з'явилася на щоці. Настав час - і він зажадав карту вин, начепив пенсне в роговій оправі з високою дужкою, що доходила мало не до середини чола, і замовив шампанське, три пляшки «Мумм і Кo », Cordon rouge, tres sec [163]; до нього птіфури, це були чудові маленькі тістечка, у вигляді конуса, залиті різнобарвною цукровою глазур'ю - ніжне бісквітне тісто, з прошарком з шоколаду і фісташки крему; їх подавали в папірцях з мереживною облямівкою. Фрау Штьор, насолоджуючись ними, прямо пальчики облизала. Пан Альбін, з недбалістю завзятого гульвіси, зняв дротяну перепону з першої пляшки, і грибовидная пробка, клацнувши, як постріл з дитячого пістолета, вирвалася з строкатого шийки пляшки і злетіла до стелі, а він, слідуючи елегантному звичаєм, обернув пляшку серветкою. Шляхетна піна зволожила скатертини на столиках з закускою. Все чокнулись плоскими келихами, відразу випили до дна, крижана ароматна волога немов наелектризувала їх своїми лоскочуть голками. Гра припинилася, але ніхто не поспішав прибрати зі столу гроші і карти. Гості віддавалися блаженної ледарства, вони обмінювалися нескладними фразами, здавалося - ці фрази були підказані найвищими почуттями і в своєму зародку обіцяли щось справді прекрасне, але на шляху до їх вираженню перетворювалися в якусь уривчасту і нечленороздільні, частиною сміливу, частиною просто малозрозумілу нісенітницю , що викликала б у тверезого спостерігача гнів і сором; однак самі учасники бенкету ставилися до цього дуже легко, бо всі були в такому ж стані. Навіть у фрау Магнус палали вуха, і вона зізналася, що у неї прямо вогонь бігає по жилах, хоча пану Магнусу це, здається, не дуже сподобалося. Герміна Клеефельд, прихилившись спиною до плеча пана Альбіна, раз у раз простягала йому свій келих, щоб він знову наповнив його. Пеперкорн, який диригував цією вакханалією опрацьованими жестами своїх дивовижних рук, увінчаних списами нігтів, не забував про своєчасне підкріплення. Після шампанського він наказав подати каву, Мосса double [164], а до нього знову-таки «хлібне» і лікери - Абрікотін, шартрез, крем-де-ваніль і Мараськін - для дам. Потім з'явилося мариноване рибне філе, пиво, нарешті чай китайський і ромашковий настій для тих, хто більше не хотів пити шампанське і лікери або повернутися до солідним винам, як повернувся Пеперкорн, бо він після півночі разом з мадам Шоша і Гансом Касторпом перейшов на швейцарське червоне , наївне і щиросердно-шипуче вино, яке Пеперкорн, дійсно відчув спрагу, ковтав склянку за склянкою.

Був уже перша година ночі, а бенкет ще тривав; гостей утримували і сковує тіло свинцевий хміль, і рідкісне задоволення від свідомості, що можна прогуляти всю ніч, і вплив самої особистості Пеперкорна, а також наведений їм вельми неприємний приклад Петра і інших апостолів, тому що не можна допустити, щоб тебе зарахували до тих, у кого плоть така слабка! Жіноча частина компанії постраждала від гульні менше, ніж чоловіча. Якщо чоловіки, хто багряний, хто смертельно блідий, витягали ноги, віддувався, чисто автоматично робили час від часу ковток вина і вже не жадали виказати свою безкорисливу послужливість, то жінки вели себе набагато підприємливості. Поставивши оголені лікті на стіл і підперши щоки долонями, Герміна Клеефельд зухвало демонструвала хихикає Тін-фу емалеву білизну своїх передніх зубів, фрау Штьор, підібравши підборіддя, кокетувала через виставлене вперед плече з прокурором Паравантом і намагалася знову прив'язати його до життя. А фрау Магнус дійшла до того, що сіла на коліна до пана Альбіну і почала смикати його за вуха, але пан Магнус, мабуть, відчув у своїй навіть якесь полегшення. Антона Карловича Фергі прохали розповісти історію щодо його плеврального шоку, проте мова у нього настільки заплітався, що з оповідання нічого не вийшло, він чесно заявив про своє банкрутство, і все в повній одностайності вигукнули, що з цієї нагоди треба випити. Везалий гірко поплакав, згадавши про глибинах свого розпачу, розповісти про який він теж був не в силах, бо мова вже не корився і йому; все ж за допомогою кави і коньяку його душевно як би поставили на ноги; але чомусь його стогони, що виривалися з обмеженої грудей, і його тремтячий, зморщений підборіддя, з якого капали сльози, викликали надзвичайний інтерес Пеперкорна, і він, звівши вказівний палець і підняв важкі арабески зморшок, привернув загальну увагу до плакав Везалием.

- Це ... - почав він, - адже це ж ... Ні, дозвольте мені: святе! Витри йому підборіддя, дитино, ось моя серветка! Або ще краще ... залиш. Він сам не хоче! Святе у всіх сенсах - і християнському і язичницькому. Прафеномен! феномен первинний ... верховний, немає, немає ... це ...

У тому ж дусі, як все його «це» і «адже це ж», були і ті заяви, за допомогою яких він керував сьогоднішнім бенкетом: характер їх був головним чином вказуючий і пояснює; вони супроводжувалися точними і опрацьованими жестами, в яких під кінець з'явилося навіть щось від фарсу. Його манера піднімати над вухом гурток, утворений великим і вказівним пальцем, і при цьому з жартівливій гримасою відвертатися від нього, будила такі ж відчуття, які викликав би старий жрець невідомого культу, якби він, підібравши одягу, з химерною грацією пустився в танок перед жертовником. А потім раптом Пеперкорн, велично розвалившись у кріслі і закинувши руку на спинку сусіднього, запропонував ошелешеним гостям жваво і докладно уявити собі наступає ранок, морозне і похмуре зимовий ранок, коли жовтуватий світло настільної лампочки відбивається в шибці між голих гілок, застиглих у крижаній, немов скуйовдженою вороньим каркання, туманною рани ... Своїми натяками, як виразними мазками, він зумів надати цій буденній картині ранку таку жвавість, що все здригнулися від холоду, особливо коли він згадав велику губку з крижаною водою, яку зазвичай в цей ранній час пацієнти вичавлюють собі на спину і яку він назвав священної. Але це було тільки коротким відступом, показовим уроком життєвої спостережливості, некиим фантастичним експромтом, про який він тут же забув і з усією своєю люб'язною наполегливістю і жвавістю почуттів повернувся до ще не закінченим, святковим і вільним нічним годинах. Він показав себе закоханим у всіх присутніх представниць жіночого начала, жодної не виділяючи і жодної не віддаючи переваги. Він робив карлиці такі пропозиції, що надмірно велика старообразное особа каліки розтягувалося широкої усмішкою, і на ньому з'являлися глибокі складки, говорив Штеріхе люб'язності такого розмаху, що ця міщанка ще сильніше виставляла вперед плече і маніритися до нестями, випросив у Клеефельд поцілунок, і вона чмокнула його в великі розірвані губи, залицявся навіть з невтішної фрау Магнус, - все це аж ніяк не на шкоду тій ніжною і незмінною відданості, з якою він ставився до своєї супутниці, чию руку він раз у раз галантно і благоговійно підносив до губ.

- Вино ... Жінки ... Це ... це ж ... - говорив він. - Дозвольте мені ... Страшний суд ... Гефсиманія ...

Близько двох годин пронеслася звістка про те, що «старий», тобто гофрата Беренс, йде сюди форсованим маршем, і серед розкислих було пацієнтів спалахнула паніка. Полетіли додолу перекинуті стільці, відерця від шампанського. Госта бігли через читальню. Пеперкорн, побачивши, що його «свято життя» раптово обірвався, і охоплений царственим гнівом, гримнув кулаком по столу і послав слідом розбігаються щось на кшталт «боягузливих рабів», але потім все ж піддався на умовляння Ганса Касторпа і мадам Шоша і до певної міри примирився з думкою, що бенкет як-ніяк тривало близько шести годин і все одно мало коли-небудь скінчитися, послухав також нагадуванням про святу насолода сну і дозволив проводити його в спальню.

- Підтримай мене, моя дитино! Підтримайте мене з іншого боку, молода людина, - звернувся він до мадам Шоша і Ганс Касторп. Вони допомогли йому підняти своє важке тіло зі стільця, взяли під руки, і, спираючись на обох, він відправився до себе в кімнату, широко розставляючи ноги, схиливши могутню голову на кирпатий плече; він погойдувався на ходу і тому відштовхував то одного, то іншого поводиря. Його вели і підтримували, що було розкішшю королів, Пеперкорн собі дозволив її, але з чистою примхи - якби знадобилося, він, ймовірно, цілком міг би дійти і один, але він не хотів робити це зусилля, бо воно могло бути виправдано тільки нікчемним і дрібним спонуканням сором'язливо приховати свій хміль, тоді як голландець не тільки його не соромив, а навпаки - йому подобалося, що він напився з таким широким відважним розмахом і тепер по-царськи бавиться тим, що штовхає своїх старанних поводирів то вправо, то вліво. По дорозі він заявив:

- Діти ... Дурниці ... Ми, звичайно, зовсім не ... Якби в цю хвилину ... Ви б побачили ... Смішно ...

- Смішно, - погодився Ганс Касторп. - Без сумніву! Класичному дару життя віддають належне, коли дозволяють собі відверто захитався в його честь ... Я ж теж хильнув, але, незважаючи на так зване сп'яніння, відмінно усвідомлюю, що удостоєний особливої ??честі відвести на ложе сну яскраву індивідуальність; значить, навіть на мене не може подіяти ... але ж я за масштабами і порівнювати себе не можу ...

- Ну, ну, болтунчік, - відгукнувся Пеперкорн і, похитнулась, притиснув його до поручнів сходів, а мадам Шоша спричинив за собою.

Як видно, слух про наближення гофрата був помилковою тривогою. Бути може, його пустила втомлена карлиця, бажаючи розігнати засиділися гостей. Коли це з'ясувалося, Пеперкорн зупинився і хотів повернути назад, щоб продовжувати бенкет; але його з двох сторін почали ласкаво відмовляти, і він дозволив вести себе далі.

Камердинер малаєць, чоловічок в білій краватці і чорних шовкових туфлях, чекав свого повелителя в коридорі, перед дверима в його апартаменти, і прийняв його з поклоном, приклавши руку до грудей.

- Поцілуйтесь! - Раптом наказав Пеперкорн. - На прощання поцілунок в лоб цю чарівну жінку, юначе! - Звернувся він до Гансу Касторпа. - Вона нічого не матиме проти і відповість тим же. Зроби це за моє здоров'я і з мого дозволу! - Додав він, проте Ганс Касторп відмовився.

- Ні, ваша величність! - Заявив він. - Вибачте, але цього робити не слід.

Пеперкорн, що стояв, спираючись на свого камердинера, здивовано підняв арабески на лобі і зажадав пояснення - чому не слід.

- Тому, що я не можу обмінюватися з вашою супутницею поцілунками в лоб, - відповів Ганс Касторп. - Бажаю спокійно спочивати! Ні, це було б з усіх боків безглуздо!

А так як і мадам Шоша вже попрямувала до своїх дверей, то голландець відпустив непокірного, хоча ще довго, піднявши складки на лобі, дивився йому вслід через своє плече і плече малайці, здивований таким непослухом, до якого його владна натура, либонь, не звикла.

мингера Пеперкорн |  Мингера Пеперкорн 1 сторінка

Operationes spirituales 2 сторінка |  Operationes spirituales 3 сторінка |  Operationes spirituales 4 сторінка |  Operationes spirituales 5 сторінка |  Operationes spirituales 6 сторінка |  Хоробро, по-солдатському 1 сторінка |  Хоробро, по-солдатському 2 сторінка |  Хоробро, по-солдатському 3 сторінка |  Хоробро, по-солдатському 4 сторінка |  Прогулянка по березі моря |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати