На головну

Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 11 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Але книга ця була написана вже через три тисячі років після створення світу, і навіть більше: вона була написана Мойсеєм вже після виходу з Єгипту в пустелі за оповіданням Ангела. Тому знову належить питання: від кого на початку світу пішло слово «Бог»? Кожен, хто найперше Бога назвав Богом? Читайте уважно першу, другу і третю главу Буття навіть до того місця, де змій приступив до Єви спокушати її, і ви знайдете, що змій перед усіма почав Бога називати Богом. Слово «Бог» перш за все вийшло з зміїних вуст, а не з Адамових або Євін, бо змій сказав Єві: «Істинно Чи Бог наказав:« Не їжте Із кожного дерева в раю? »(Бут. 3, 1); після ж змія і Єва стала Бога називати Богом, Читайте, і побачите, чи правда це.

Тут варто було б сказати Адаму: праотець наш найперший, гідний і мудрий! Ти вмів називати імена всім звірам, худобі, птахам, рибам і всій видимій тварі (див. Бут. 2, 20). Ти назвав ім'я і помічниці твоєї Єві (див. Бит.3,20), імені ж Божого не зумів вимовити твоїми уст. Невже ти був ледачий, якщо тебе попередив в цьому змій? Той Бога назвав Богом, а ти мовчиш. Тобі, воістину тобі, а не змію личило сповідати ім'я Боже серцем і вустами і навчити того ж і Єву, щоб вона від тебе, а не від змія дізналася ім'я Боже. Обом ж вам треба було говорити з вдячністю: Благословенний Бог, що створив нас, що призвів нас з небуття до буття і благодійниці нас стількома дарами! «Благословенне ім'я слави Його» (Пс.71,19), благословенний Бог відтепер й аж навіки! Але, соромлячись, мовчить праотець наш; останні ж діти його викривають його в невдячності, викривають в тому, що, будучи невдячним за такі благодіяння, він жодного разу не прославив Бога і навіть не вимовив імені Його.

Приєднавши тут праотця до вищевказаних невдячним, я говорю: велике благодіяння зробив Бог Адаму, створивши його за образом і подобою Своєю, давши йому жити в раю солодощі і все підкоривши під ноги його. І хотів йому ще більшу благодіяння зробити, хотів без всякого незручності переселити його з раю на небо. Але оскільки Адам виявився невдячним за колишні благодіяння, то Бог припинив йому і благодіяння Своє, і вигнав його з раю, і повелів повернутися в землю, і шлях на небо дав йому вельми незручний.

Хотів Христос і гадарянам зробити більше: Він хотів врятувати їх душі. Оскільки ж бачив їх невдячність, то пішов від них і припинив їм Своє благодіяння. Ось бачите, яким мечем є невдячність: цей меч присікає і благодіяння, і не тільки життя тимчасову, як у Адама і ізраїльтян, а й вічну, як у ниневитян, у Іуди і у гадарян.

Але час уже сказати щось і про подяки, прикладом якої є євангельський чоловік, позбавлений Христом Богом від бісівського легіону і бажав бути невідступним послідовником Христа Господа, Благодійника свого.

«А той чоловік, якого вийшли біси, просив Його, щоб бути з Ним» (Лк. 8, 38).

Бажання невідступно перебування з Христом є ясним ознакою подяки. Вдячний був той чоловік, з якого Господь вигнав бісівський легіон. Сидячи біля ніг Ісусових одягненим і розумним, він думав про себе, кажучи: що я відплачу Господеві моєму, безоплатного Лікарю моєму? Чим відплачу Благодійника моєму? Як віддячу і що принесу? Принесу я Йому себе самого, віддам Йому в вічне рабство себе самого, пробуватиму при Ньому, старанно і правильно служачи Йому, поки я живу, до смерті моєї не відступаючи від Нього нікуди і не віддаляючись від Нього навіть на короткий час. Господи, прийми мене, що я був з Тобою, щоб я йшов за Тобою всюди, куди б Ти не пішов: «Просив Його, щоб бути з Ним».

Подяка - це страж всіх інших чеснот, і як плоди саду або виноградника, при яких варто бодрствующий страж, що не обкрадати і не розкрадаються, так і чесноти, оберігаються вдячністю, перебувають цілими від душевного або невидимого злодія і хижака. Святий апостол, зібравши чесноти в одне місце, як колосся в сніп, і зв'язавши їх любов'ю, приставив стражем подяку, кажучи так: «Одягніться, як обрані Божий, святі та улюблені, у щире милосердя, доброту, смиренність, лагідність, довготерпіння, терплячи один одного, і прощайте », - це будуть колосся, зібрані в сніп. «А понад усе будьте в любов, що вона союз досконалости», - це приставлений страж, який береже сніп, щоб його не викрав будь-якої злодій. Де немає цього варта, там духовне багатство розкрадається (Кол. 3, 12-15).

Для підтвердження цієї істини тут слід знову згадати Іуду. Він мав, як сказано, велике духовне багатство, бо Господь ще перш Своїх вільних страждань нічим його не обійшов порівняно з іншими апостолами, коли Своїх дванадцять учнів по двоє посилав на проповідь (див. Мк. 6, 7). Всі ті обдарування, які Він дав Петру, Андрію, Якову, Іоанну та іншим апостолам, - всі ці обдарування Він дав і Іуді. Всім взагалі Він дав владу виганяти нечистих духів і зціляти усяку недугу і всяку хворобу. До всіх взагалі Він сказав: «Хворих недужих, прокажених очищайте мертвих, виганяйте демонів» (Мф.10, 8). В цьому ж числі був та Юда, згідно з Євангелієм: «А ймення апостолів дванадцятьох отакі: перший Симон, що Петром, і Андрій, брат його», і інші імена їх, нарешті, «і Юда Іскаріотський, що й видав Його» (Мф.10, 2-4).

Цих Дванадцятьох Ісус вислав, заповівши їм, кажучи: «Хворих недужих, прокажених очищайте, мертвих, виганяйте демонів» (Мф.10, 8); отже, і Юда мав від Христа ті ж обдарування і благодаттю Христової творив такі ж дива, які творили і інші апостоли: зціляв хворих, очищав прокажених, воскрешав мертвих і виганяв бісів. Чого ж йому ще бракувало? Бракувало йому спить варта, бракувало подяки, яка зберегла б в цілості то духовне Иудино скарб. Оскільки ж він виявився невдячним за все ті Божий обдарування, то все їх він втратив в одну годину, і невидимі злодії розікрали їх.

Святий Златоуст, дивлячись на Таємну вечерю, розбираючи Юди наміри і тримаючи в розумі євангельські слова: «Він (Юда), узявши кусок хліба, зараз вийшов», - розмірковує про це, кажучи, що «коли Юда причастився останньої вечері в ту останню ніч разом з усіма возлежащими, то він сам, ставши, пішов. Цьому наслідують ті, які йдуть перш останнього подяки, тобто перш останнього церковного відпусту. Адже якби Іуда не вийшов, то він не став би зрадником ».

Ми ж внемлем наступним словами: «Іуда не став би зрадником, якби не вийшов перш подяки», якби з іншими апостолами він почекав останнього подяки. Отже, тут цей учитель вселенський, святий Златоуст, всю вину погубления духовних Юди скарбів вважає в тому, що Юда зрадник, будучи невдячним за настільки багато благодіяння Христові, надані йому, не захотів і на останній Вечері почекати подяки, але вийшов перед усіма. Якби він почекав, то це саме подяка, подібно якомусь безсонному варту, оберігаючи його від зради і зберегло б в цілості його духовне багатство. Якби він не вийшов перш подяки, то не стане нам би зрадником.

Що ж стосується того, яким стражем духовних і разом речових скарбів є вдячність, то це ми побачимо на прикладі прекрасного Йосифа. Цього цнотливого юнака обдарували і збагатили премногими благодійністю двоє великих благодійників: Бог і людина. Бог збагатив його духовними дарами, чистотою, цнотливістю і іншими належними душі чеснотами. Людина ж, єгипетський воєначальник Пентефрію, збагатив його зовнішніми дарами вручивши йому весь свій будинок і все своє майно. Душевний же ворог і злодій, позаздривши, захотів все це у нього вкрасти, викрасти, і з цією метою він навчив пані його, дружину Пентефріеву, спокусити Йосифа на гріх, яким би він і Бога прогнівив, і пана свого образив, позбувся б милості і благодаті Божої і людської, задавив би духовне багатство і втратив би речовий.

Подивимося ж, що відповідає добрий юнак на жіночі спокуси. «Ось пан мій, все мені віддавши в руки, нічого не знає в своєму домі, а немає нічого, що б не було в моїй владі або чого він не вручив мені, крім тебе, бо ти жінка йому: як же я зроблю це зло? »(Бут. 39, 8-9). Святий Григорій, розмірковуючи про ці його словах, говорить: «Блага, які отримав, він негайно привів на розум і цим переміг зло, пригнічує його. Він згадав заповіти подяки і зломив силу знаходить на нього гріха ».

Під час самої гріховної боротьби, коли цнотливий Йосиф, з одного боку, був захоплюється скверною дружиною, а з іншого, був заохочуємо на гріх природною хіттю, коли він уже стояв посеред мереж і пленітельніци, тоді ж він те подумав про себе своєму, як він може за добро відплатити злом, і сказав устами: «Як зроблю це зло?» Цим він негайно зруйнував принади пленітельніци і природну потребу, прогнав душевного злодія і хижака, зберіг в цілості доброчесне багатство. Бога не гнівив і пана свого не образив. Дивись, який страх всіх чеснот - подяку.

Вдячний був за благодіяння Господні і нинішній євангельський чоловік, з якого вийшли біси, прогнані силою Христової, бо він «просив Господа, щоб бути з Ним». Хоча Господь і не зволив мати його в числі тих, які слідували за Ним, бо відпустив його, проте ж, та людина, не забув благодіянь свого Благодійника: він пішов по всьому місту, проповідуючи про те, що зробив для нього Ісус. Воістину, безсумнівним є те, що чоловік цей збагатився духовними і нерасхітімимі скарбами: він за свою подяку сподобився сповідницької дару. Ми ж звернемо увагу на ту ознаку його вдячності, що в знак подяки він хотів завжди бути з Христом: «Просив Його, щоб бути з Ним», і скажемо собі так: нічим іншим не можна віддячити Господа Бога, Творця і Спасителя нашого, Який завжди надає нам незліченні благодіяння, як тільки тим, щоб старатися і за силою своєї намагатися невідступно і завжди перебувати з Ним, Господом нашим, бо явна, відома і досконала подяку полягає в тому, щоб завжди линути благодійнику своєму.

Дух Святий в Пісні Пісень віщає нареченій Своєю: «Встань, кохана Моя, прекрасна Моя, і прийди, голубко Моя, в щілинах кам'яних і в ущелині скелі мешкає» (Пісні. 2, 13). Святий Григорій тут під скельними кам'яними розуміє Пречистої Христові рани, які були на руках і на ногах Його. Під ущелиною ж розуміє Пречисту Його велику рану, яка була пробита списом в Його ребрах. Нарешті, проживання там нареченої Духа Святого означає постійне це пам'ять про страждання Христові і наслідування їм. Ми ж дивимося: наречена Духа Святого, тобто душа боголюбивого людини, уподібнення голубко, знайшовши превелика благодіяння спокутування Христова, так вдячна Йому, що ніколи не хоче відлучатися від цих ран, які принесли нам спокутування, але назавжди в них оселяється і перебуває як голубка в щілинах і ущелинах, перебуває же невідступно. Там вона сидить, там спочиває, там живе все дні і ночі, тобто, чи сидить вона, спочиває чи, чи їсть, п'є чи, або що-небудь інше робить, - вона завжди бачить розумом в очах Господніх свого розп'ятого і думкою оселяється в Його ранах. Такий був, наприклад, авва Стефан, про який ми читаємо в лимонарій наступне.

Прийшли до нього одного разу три старця і довго розмовляли про душевної користі. Коли авва їм нічого не сказав, то старці запитали: «Невже ти, отче, нічого не відповіси нам?» Тоді авва сказав їм: «Вибачте мені, я до сих пір ще не зрозумів, що ви говорили. Я не слухав вашої бесіді, але стояв розумом своїм на Голгофі, дивлячись на розп'ятого Господа мого, бо і вдень, і вночі я не бачу нічого іншого, як тільки Ісуса, що висить на дереві ». Ось голубка, що мешкає в щілинах кам'яних. Ось душа, вдячна за своє спокутування і завжди розумом своїм оселяється в ран Христових. Ось подяку, завжди ставали у своїй величі Господа свого і бажає невпинно жити з Ним: «Щоб бути з Ним».

Ми ж, слухачі мої, бачачи в Євангелії приклад подяки і невдячності, досить послухавши про це в нашій розмові і зрозумівши, відкинемо невдячність невдячних і будемо наслідувати подяки вдячних.

Повчимося бути з Господом завжди і невідступно, щоб ніщо не відривало нас від любові Його - ні багатство, ні слава, ні краса, ні солодощі і пристрасті гріховні, які існують в цьому суєтному світі.

Якщо ж приваблює нас якийсь гріх і хоче видалити нас від Господа нашого, будемо згадувати премногие і незліченні благодіяння Господні, минулі, справжні і майбутні, і будемо відображати гріховну принадність словами того прекрасного Йосифа, про який ми згадували раніше, кажучи: «Як зроблю це зло? »(Бут. 39, 9) - і гнівити Бога мого, Творця мого, Владику мого, так облагодіяв мене! Ні за що і ніколи я не зроблю цього зла! Краще мені бути мертвим, ніж тяжко засмутити Господа мого. Чи не відлучуся я від Бога мого до гріха, до речі богопротивного, що не піду від Господа мого в усі дні життя мого, до самої смерті моєї.

Якщо ми, будучи так вдячні за Божу ласку, будемо і линути до Нього і з Ним перебувати нерозлучно, то і Він пристане до нас нерозлучною любов'ю і буде з нами в усі дні до закінчення століття. Амінь.

49. Повчання в неділю 24-у після П'ятидесятниці ( «Прийшов муж, Яір, який був старшим синагоги і, припав до Ісусових ніг, став благати Його завітати до дому його, тому що у нього була одна дочка, років дванадцяти, і вмирала вона »(Лк. 8, 41-42))

Мої любі слухачі! Нинішнє Євангеліє містить в собі дві історії: про дружину кровоточивої, исцеленной Христом, Господом нашим, і про дівчину, дочки Яіра, відродженої з мертвих.

Довго я роздумував, про яку з двох тих історій запропонувати вашій любові бесіду мою. Хіба про кровоточивої дружині? Але мені, грішному ченцю, не тільки не хочеться розмовляти, але навіть і думати про дружину і про жіночу немочі. Бути може, про померлу дівчині? Мабуть, добре було б для нагадування і про свою смерть говорити про мертву. Коли ж я чую, що вона від дотику руки Господньої ожила, встала, ходила і їла: «І вернувся їй дух, хвилі тієї вона ожила і звелів дать їй їсти »(Лк. 8, 55), - то і про неї не хочу розмовляти, чи не досліджую її життя, колишньої після її воскресіння - не моє це діло. Я славлю Всесильного Бога, який проявив на обох тих особах Свою чудову милість в тому, що зцілив від немочі кровоточити дружину, а дівчину воскресив від смерті: за це я з усією взагалі Церквою славлю Бога, але розмовляти про обох я і соромлюся, і боюся.

Я знаю, що коли до святого Арсенія Великому прийшла за благословенням якась знатна римська сенаторская дружина і сказала йому: «Помолися за мене», - то він відповів: «Молю Бога мого, щоб Він витер з серця мого пам'ять про тебе». Про кого ж і про що я буду розмовляти? Знаю, слухачі мої, про кого і про що: про князя Яіра, батька померлої дівчини. До нього у мене є справа; яке ж це справа, я зараз не скажу, але, почекавши трохи, ти сам, слухач мій, дізнаєшся, якщо уважно послухаєш мою бесіду.

«Прийшов до Ісуса муж, Яір». Нехай, хто як хоче, хвалить князя сонмища Яіра, про який прочитано в нинішньому Євангелії, я ж його не надто похвалю. Нехай хто-небудь хвалить його як плодовитий за те, що він про свою вмираючої дочки і вже померлої подбав, щоб вона була жива. Нехай хто-небудь хвалить його як розсудливого, бо він до своєї дочки, яку поклали на смертному одрі, закликав не волхвів і не чарівниць, але Христа Господа. Я ж не назву його ні чадолюбивим, ні розсудливим, і не похвалю його. Чому? А тому, що не колись смертного часу, але вже в сам час смерті він дбав про життя і здоров'я своєї дочки. Адже він звернувся до Ісуса в той час, коли його дочка вже закінчувалася: «І вмирала вона». Святий же Матфей розповідає, що вже тоді, коли дочка його померла, він звернувся до Ісуса, кажучи: «Дочка моя нині померла».

Якщо ти справжній батько дочки своєї, Яір, якщо ти чадолюбив і розсудливий, то чому ти не пошукав лікаря в той час, коли тільки починала боліти твоя дочка? Чому ти не звернувся до Ісуса, попереджаючи її смертну кончину, хоча б в той час, коли вже посилилася її хвороба? Раз дочка твоя вмирає або вже померла, то ти вже запізнився піклуватися про її здоров'я, запізнився звернутися до хорошого лікаря. Навіщо турбуєш Учителя? Адже хто лікує мертвого? Хто докладає пластир до бездушному трупу? Дочка твоя померла, навіщо ж ти турбуєш Учителя? Хіба тільки надприродна сила Життєдавця, все що може, що володіє життям і смертю, допоможе твоїй дочці і воскресить померлу? Дійсно, дочка Яіра воскресла дотиком милосердною і всесильної руки Христової. Яір ж, батько її, залишився без похвали, тому що пізно подбав про дочку, тоді як він мав подбати перш, попереджаючи силу тяжкої хвороби і смертний час.

Чому ж запізнився Яір? Тому, що він був безпорадний і ледачий. Розболілася його дочка, він же чує, що до їхнього міста прийшов великий Лікар, який лікує всякі хвороби словом або дотиком, та ще й безоплатно, не вимагає нічого, крім віри в Господа нашого Ісуса Христа. І каже собі Яір: піду і я до Того Лікарю, поклонюся Йому і попрошу, щоб Він прийшов в мій будинок і зцілив мою самотню дочка. Доброго подумав Яір, але не зробив цього відразу, а, будучи недбайливим і ледачим, він з кожним днем, година від години відкладав прихід до Ісуса й сказав: Завтра піду. Коли ранок настав, він знову говорив: завтра піду, - а потім знову: завтра піду. Коли він так відкладав з дня на день, хвороба в тій дівчині посилилася, і прийшов до його дочки смертний час, і вона вмирала. І ось померла дочка Яіра. Тут мені є діло до Яіра.

В особі Яіра дочки, що хворіла на і померлої, показаний образ нашої душевної смерті, бо, коли до людини або випадково, або від природної слабкості, або від диявольської спокуси прийде якесь гріховне бажання, тоді душа його хворіє. І як хворий тілом знаходиться посеред надії і відчаю, бо він сподівається ще одужати, то, не сподіваючись одужати, очікує смерті, - так і душа знаходиться між вчиненням гріха і утриманням від нього. Вона коливається збентеженням, як тростину вітром, коли, з одного боку, совість забороняє гріх, а з іншого, - гріховне бажання тягне його до задуманій злій справі. Коли він в цьому сумніві починає потроху схилятися швидше до бажання, штовхає його на гріх, ніж до совісті, яка забороняє гріх, тоді і починається хвороба, і він хворіє, поки не народить беззаконня. Коли ж він прийде до гріховним засадам, то починає вмирати. Коли ж, нарешті, здійсниться гріх, тоді віднімається від нього благодать, і він робиться мертвим, бо як душа є життям для тіла, так і благодать є життям для душі, і як тіло стає мертвим після відходу душі, так і душа стає мертвою після відібрання у неї через гріх Божої благодаті.

В особі самого Яіра показаний образ нашого недбальства, показаний приклад того, що ми шукаємо духовного лікаря для нашої душі не в ту пору, коли вона починає хворіти гріховним бажанням, не в ту, коли вона вже починає і вмирати, тобто стосуватися гріховного справи, і навіть не в ту, коли вона вже і вмирає. Коли ж? В цьому відношенні ми навіть гірше Яіра. Адже він звернувся до Ісуса тоді, коли закінчувалася його дочка або, як каже святий Матфей, ??коли тільки що померла; ми ж не хочемо звернутися до Ісуса і молити Його про воскресіння душі нашої навіть і в тому випадку, коли вона вже давно померла і захолонуло, коли вона запахла гріховної мертвечиною і згнила. Ми навіть кожен день збільшуємо її мертвість, повторюючи ті ж гріхопадіння. Ми не дбаємо про те, щоб покаянням воскреснути від духовної смерті в благодатне життя, але відкладаємо наше покаяння від ранку до ранку, з кожним днем ??і годину від години. Молодий відкладає покаяння до старості, а старий відкладає до того часу, коли почне хворіти до смерті: «Тоді, - каже, - покаюсь».

Про божевільний! Невже тоді хочеш покаятися, коли абсолютно ізнеможешь і духом, і тілом?

Перш за все, я скажу дещо личить молодим, відкладають покаяння до старості.

У Старому Завіті Бог велів приносити Йому жертви від плодів земних і первородних, від стад худоби, приносити все найкраще, а не найгірше, здорове, а не гниле або хворе, перше, а не останнє, молоде, а не старе (див. Лев. 22, 21-22). Якщо від плодів земних, то перший сніп від ниви, перший овоч з саду, першу гроно від винограду. Якщо від стад худоби, то однорічного агнця, трирічну телицю, і взагалі все молоде і здорове, а не кульгавий, чи не сліпе, це не хворе і не має будь-якого пошкодження. Про те ж, як Бог гнівається на призводять в жертву погане, послухай говорить в пророцтві: «Якщо принесете сліпе в жертву, не зло чи це? Якщо принесете кульгаве або недужих, то не зло чи це? Приведи це до князю твоєму, хіба він прийме це? Чи не прийму і Я такі жертви від рук ваших », - говорить Господь (Мал. 1, 8, 10).

Юні роки твої, молода людина, - це дні первоплодние. Ти повинен віддати їх в жертву Господу Богу Твоєму, тобто ти повинен в своїй молодості навчитися служити Господу, виконувати Його заповіді, старанно зберігатися від того, щоб не гнівити Творця твого будь-яким смертним гріхом, жити в цнотливості чисто і чесно, щоб ходити дорогою закону Божого.

Це і буде приємна жертва Богу від твоїх перших плодів. Якщо ж юність свою ти проводиш в розбещеної життя, а покаяння, виправлення і чесноти ти відкладаєш на старість, то ти хочеш принести в жертву Богу кульгаве, сліпе, хворе і покрите виразками. Чи спіткає тебе, з одного боку, тілесна неміч у всіх твоїх членах, якими тобі хотілося б послужити Богу, і ти не будеш в змозі зробити такого подвигу, який в юності ти міг би зробити. З іншого ж боку, постарілі в тобі гріховні звичаї, обтяжать твою душу і зроблять її як би сліпий, кривий і розслабленою, так що вона буде вже не в змозі легко здійснювати богоугодні справи.

Чи не почуєш ти тоді від Бога те, що почули що призвели в жертву Богу кульгаве, сліпе і хворе: «Не візьму такі жертви від рук ваших? Добре перестерігає апостол, кажучи з благанням: Благаю вас, браття, через Боже милосердя, повіддавайте ваші тіла на жертву живу, святу, приємну Богові »(Рим. 12, 1). Він велить представляти живу жертву, а не мертву. Тобто, поки ти, людина, здоровий тілом, молодий, чистий і міцний, - будь жертвою Богу, не відкладаючи до того часу, коли постарів, ослабнеш і будеш як би мертвим і недієвим тілесної фортецею. Або ж так скажу: поки ти живий, поки ти не помер душею через смертний гріх, будь жертвою Богу, тобто живи по-Божому. Коли ж і тіло твоє, ослаблене старістю, буде як би напівмертвим, а душа твоя наповниться гріховної мертвости, тоді ти вже не будеш Богу сприятливою жертвою, як міг би бути перші, бо не приймає Бог в жертву падла, та й де і коли хтось приносив в жертву падла?

Відкладають покаяння до старості подібний до того, який після жнив шукає на ниві колосся, або після оббирання винограду шукає грона.

Стогне пророк Михей, взиваючи в гіркоті своєї душі своєї: «О, горе мені!» (Мих. 7, 1). Запитаємо його: чому ти, пророк святий, стогнеш? Яка у тебе печаль або скорбота, або хвороба? Відповідає пророк: «Я був як збирає солому під час жнив і як оббирає незрілий виноград» (Мих. 7, 1).

О святий пророк! Ми не розуміємо твоїх слів, скажи нам ясніше. Пророк говорить: «Послав мене Господь мій на ниву Свою, щоб я тиснув Його пшеницю; послав мене Господь в виноград Свій, щоб я обібрав грона Його; я ж прийшов на ниву і знайшов її порожній, - все знизало; прийшов в виноград, - все грона зірвано, відрізані. Якісь вороги Господа мого і ниву злодійськи потиснули, і виноград обібрали, я ж залишився збирати на ниві залишилися подекуди колосся, у винограді ж залишилися подекуди між листям малі гроздкі: «Я був як збирає солому під час жнив і як оббирає незрілий виноград, і тому, Ой, горе мені! »

Але і тепер, пророк, ми не зовсім розуміємо твою притчу. Протолкуй нам її ясніше. Тлумачить пророк: посланий я був до людей ізраїльським, щоб посіяти в їхніх серцях насіння слова Божого, щоб насадити в їх душах добродійне лозу духовного винограду; довго я працював, багато років сіючи й садити, і нічого не встиг: все розбещені, рідко хто є добрим, як на потиск ниві залишився подекуди колос або після оббирання винограду гроно; всіх же інших знизало і обгорнула беззаконня. «Зник, - каже, - богобоязливий на землі, і правдивого між людьми немає, все з кровопролиттям сваряться, кожен з них одного свого паплюжить, руки свої приготовляє, щоб робити зло; начальники просять дари, судді устами мирні слова вимовляють, душею ж підступність замишляють. О, горе мені! О, горе мені! »(Мих. 7, 1-3).

Святий пророк! Ти плачеш, дивлячись на стародавніх ізраїльтян, якщо ж подивишся на нас, християн, ти сильніший заридаєш. Адже там могла бути знайдена хоча б якась мала частина добрих, тут же в ці люті часи «все ухилилися, нікчемні стали: нема доброчинця добре, немає жодного» (Пс.52,4).

Звернемося ж тепер від пророчого плачу до нашого розгляду самих себе. Молода людина - це як би нива НЕ потиск, як би виноград незібраний, повний плодів, тобто сил, фортеці та здібностей до богоугожденію. Але хто в ньому пожинає ці плоди? Приходить світ з суєта, як з серпом, і пожинає собі. Приходить плоть з серпом природних пристрастей і пожинає собі, що хоче. Приходить диявол з спокусливими спокусами і намагається потиснути і поглинути навіть і залишки.

Коли ж минуть роки молодих днів і настане осінь старості, тоді захоче сама людина потиснути що-небудь на ниві свого життя або обібрати свій виноград, але не знайде нічого корисного, бо все перед ним потиснули і обібрали світ, плоть і диявол, а йому залишилася солома. Залишається він в злиднях, маючи можливість знайти у всьому своєму житті ледь будь-якої колос, ледь якусь невелику гроно чеснот. Бачачи ж при свою кончину всю свою убогість і злидні, і розглянувши все своє життя, що пройшла в недбальстві, хіба не заплаче він, кажучи: «О, горе мені!» Також і святий Ангел-Хранитель, не маючи можливості зібрати що-небудь добре умираючи таку людину і покласти цю добру проти злих його справ, пророчо заплаче, плачу і кажучи: «О, горе мені!»

Отже, чи не добре молодому відкладати покаяння до старості. Коли прийде старість, то ще невідомо, покається він. Адже старий постарів в своєму злом вдачу і знемігши тілесної кріпості, ще більш буде недбайливим і почне відкладати покаяння до останнього знемоги, до останньої хвороби і години смертного, кажучи собі: «Коли наближуся до смерті, коли відчую кончину свою, тоді і покаюся ». Про крайнє безумство і недбальство!

Святий пророк Осія, описуючи безумство і недбальство двох ізраїльських племен, які передчасно не думали про свою цілості, але стали піклуватися про себе під час самої біди своєї, так говорить про них (по Іеронімову перекладу): «Побачивши Єфрем свою хворість, а Юда - рану свою, і Єфрем до Ассура і відправив послів до царя месникові, і той не зміг позбавити їх »(Ос. 5, 13). Я не буду поширювати розповідь про ту історію, коли ті народи, гноблені своїми ворогами, шукали допомоги у найсильнішого ассірійського царя Теглатфаласара, якого мали над усіма як суддю і месника, і не знаходили її. Але я з пророком дивуюся їх божевілля, що вони не шукали допомоги ще до того, як були оточені ворогами і пов'язані, як узами, ворожим кільцем, але шукали її тоді, коли сили їх вже знемогли і були недієві.

Так само буває, але нерозумна і та людина, яка тоді сподівається звільнитися з рук своїх душевних ворогів, коли погасне в силі своєї, ляже на одрі хвороби своєї, обв'яже голову і інші болящі частини свого тіла пов'язками, як узами. Тоді він хоче пустити послів до царя-месника, тобто молитися Богу, щоб Він позбавив його від бісівських страховиськ, що оточують його ложе. Але хто знає, чи буде він почутий в той час, приємно чи буде його покаяння і позбавить його Бог? «І той, - йдеться, - не зміг позбавити їх», - не міг не по безсилля своєму, але тому, що пізно звернулися за допомогою.

Дехто каже про фараона, що коли він увійшов слідом за ізраїльтянами в море суходолом і коли оточили його морські хвилі, тоді він, пізнавши свій гріх і своє безумство, почав сильно каятися, але вже нічого не зміг. Чому? А тому, що пізно було його покаяння. Закликав тоді Мойсея, закликав Аарона, щоб вони помолилися про нього, але ті вже не чули його і, чуючи, що не послухали. Закликав він Бога ізраїльського, а й Той не міг його звільнити, не міг не тому, що був безсилий, але тому, що запізнився фараон з покаянням. Хотів тоді фараон відкрити уста, щоб звернутися до Бога: «Боже», - але одразу морська вода наповнила уста його і залила гортань його, так що не дозволила не тільки звернутися, але навіть просто направити розум до Бога.

Так надійся і ти, людина, відкладають своє покаяння до останньої смертної хвороби, сподівайся так!

Оточать тебе багато хвилі, як в морському зануренні. З одного боку, овдовіла одного, втрата чад і позбавлення майна, а крім того, і тяжкі хвороби, припинення життя і сумне розлучення душі з тілом. Постануть перед твоїми очима ще премногие і превеликі гріхи твої, якими ти все життя засмучував Бога, постануть в особах, щоб ти бачив всяку досконалу тобою річ.

З іншого ж боку, страшні бісівські примари, обступивши тебе, в особах зобразять їх тобі, як в якійсь комедії. «Хвороби пекельні» (Пс.114, 3) оточать тебе, і попередять тебе мережі смертні. У той час справді пізнаєш ти своє безумство і, розкаявшись, почнеш закликати Бога, але і Він не захоче позбавити тебе через запізнілий твого покаяння, як не захотів позбавити від потоплення і фараона. Ти не сподівайся й наприкінці своєї бути многослезной Магдалиною, плакала біля ніг Христових і отримала прощення, якщо ти в усьому житті своєї був запеклим фараоном.

Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 10 сторінка |  Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 12 сторінка

Повчання перше в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) |  Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 1 сторінка |  Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 2 сторінка |  Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 3 сторінка |  Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 4 сторінка |  Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 5 сторінка |  Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 6 сторінка |  Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 7 сторінка |  Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 8 сторінка |  Повчання друге в тиждень восьму по Святому Дусі (На Євангеліє про п'ять хлібів (Мф.14,20)) 9 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати