На головну

Питання 53. «Образ Я» і «Я-концепція».

Я-концепція - Відносно стійка система уявлень індивіда про самого себе, що є основою взаємодії з іншими людьми і ставлення до себе. Вона включає: усвідомлення своїх фізичних, інтелектуальних, емоційних, вольових та ін. Властивостей; самооцінку; суб'єктивне сприйняття зовнішніх факторів.

Я-концепція - Це сукупність всіх уявлень індивіда про себе, сполучена з їх оцінкою. Описова складова Я-концепції - образ Я або картина Я; складова, пов'язана зі ставленням до себе або до окремих своїх якостей, - самооцінка або прийняття себе. Я-концепція визначає не просто те, що собою являє індивід, а й те, що він про себе думає, як дивиться на своє діяльне начало і можливості розвитку в майбутньому.

Я-концепція - важливий структурний елемент психологічного образу особистості, що складається в спілкуванні и діяльності.

Три головні елементи Я-концепції:

1) когнітивна складова - образ Я - Уявлення індивіда про самого себе.

2) Емоційно-оцінна складова - самооцінка - Оцінка особистістю самої себе, своїх можливостей, якостей і місця серед інших людей.

3) Потенційна поведінкова реакція - Ті конкретні дії, які можуть бути викликані образом Я і самооцінкою.

Складові Я-концепції:

O реальне Я (уявлення про себе в теперішньому часі),

O ідеальне Я (те, яким суб'єкт, на його думку, мав би стати, орієнтуючись на моральні норми),

При розбіжності реального Я ідеального Я відбувається внутрішньоособистісний конфлікт (неврози).

Бернс виділяє наступні основні ракурси Я-концепції:

1. реальне Я - Установки, пов'язані з тим, як індивід сприймає свої актуальні здібності, ролі, свій актуальний статус, тобто з його уявленнями про те, якою вона насправді.

2. Дзеркальне (соціальне) Я - Установки, пов'язані з уявленнями індивіда про те, як його бачать інші.

3.ідеальне Я - Установки, пов'язані з уявленнями індивіда про те, яким він хотів би стати.

А. В. Петровський и М. Г. Ярошевський: образ Я - відносно стійка, не завжди усвідомлювана, система уявлень індивіда про самого себе, на основі якої він будує свою взаємодію з іншими.

Найбільш відомим розрізненням образів "Я" є розрізнення "Я -Реальні" и "Я-ідеальне", а також розрізнення "Матеріального Я" и "Соціального Я".

Я-концепція - Стійке узагальнене внутрішньо не суперечлива, виражене вербально уявлення про самого себе, стстема утновок щодо власної особистості.

Кон: Я-концепція як установка включає:

а) знання про себе в) плани поведінки по відношенню до себе

б) емоційне ставлення до себе

Вона унікальна і специфічна для кожної людини.

Механізми формування Я-концепції:

інтеріоризація чужих оцінок - теорія відбитого дзеркального Я (Мід і Кулі)

Думка людини про себе залежить від того, як його оцінює референтна група, причому зсув в Я-к., Викликаний думкою групи може бути дуже стійкий. Зміни будуть більш значними, якщо людина думає, що референтна група одностайна в оцінці його якостей.

Интериоризация чужих думок передбачає і соціальне порівняння, і атрибутивні процеси (людина спочатку приписує іншим якийсь стосунок до себе, а потім приймає / відкидає його в якості оцінки), і відбір інформації відповідно до вже існуючих чином Я і ціннісними критеріями.

соціальне порівняння - проявляється двояко:

· Людина порівнює «наявне Я» з «минулим Я» і «майбутнім Я», а свої домагання з досягненнями

формула Джемса: Самоповага = успіх

домагання

· Людина порівнює себе з іншими людьми

Т.ч., він враховує не тільки свої успіхи, а й успіхи інших, бере до уваги ситуацію в цілому.

Люди набагато ясніше усвідомлюють те, що вони відрізняються від інших, тобто від якого мається на увазі середнього (фізичні недоліки, національні меншини). Індивідуальність сприймається як відмінність від інших і людина повинна вибрати групу на яку він може / хоче орієнтуватися і порівнювати себе з нею, а це визначить його самоповагу.

Процес соціального порівняння двусторонен - ??людина сприймає і оцінює себе в порівнянні з іншими, а інших сприймає і оцінює по собі, мимоволі приписуючи іншим власні риси, вважаючи їх більш правильними.

самоатрібуція - необихевиоризм Скіннера, теорія самосприйняття Бена.

Людина черпає інформацію про свої емоції, установках і переконаннях з трьох джерел:

а) сприйняття своїх внутрішніх станів

б) спостереження свого відкритої поведінки

в) спостереження обставин, в яких ця поведінка здійснюється

Чим слабкіше або незрозумілішим внутрішні сигнали, тим більше людина судить про себе по своїх вчинків. Причому, успіх частіше приписує собі, а причини невдач шукає зовні. Самоатрібуція селективна у відборі причинних факторів, в їх інтерпретації, в неоднакове до них уваги. Ту ж функцію - виправдати свою поведінку - виконує его-захисний механізм раціоналізації.

смислова інтеграція життєвих переживань - смислова інтеграція образу Я

На її основі все три попередніх механізму утворюють взаємозв'язку і взамопереходи.

Поняття смислової інтеграції підкреслює системність і ціннісно-смисловий характер, нерозривний зв'язок між когнітивними (що, наскільки і завдяки чому усвідомлюється) і мотиваційними аспектами Я-к.

Різна суб'єктивна значимість різних аспектів Я дозволяє людям знаходити оптимальні для себе напрямки самореалізації. Диференційовано-виборча система особистих цінностей та самооцінок дозволяє більшості людей зберігати високу самоповагу, незалежно від своїх життєвих поразок і невдач.

Формування, розвиток і зміна Я-к. обумовлено соціальним середовищем. Людське Я усвідомлюється в контексті відносин як ідентичність (Я або ж не Я) і як потенційне взаємодія Я - інший.

Форми Я-концепції:

- Реальне Я - яким людина бачить себе в даний момент

- Ідеальне Я - яким хотів би бути

- Можливе Я - яке Я здається йому можливим

- Фантастичне (= уявне) Я - якби все було можливо

- Динамічне Я - яким я стану, досягнувши поставленої мети

- Представляється Я - то, то репрезентується оточуючим

Можуть бути також приватні види (професійне Я) і неузгодженість ожжет стати джерелом внутрішньоособистісних конфліктів або фактором самовдосконалення.

Ступеня розвитку самосвідомості (Для порівняння рівня розвитку самосвідомості у різних людей або на різних стадіях розвитку у одного і того ж людини) (Розенберг):

· Ступінь когнітивної складності та диференційованості, яка вимірюється числом і характером усвідомлюваних особистістю власних якостей; чим більше якостей, ніж вони складніше і обобщеннее, тим вище рівень самосвідомості.

· Ступінь виразності образу Я, його суб'єктивна значимість для людини; одна людина багато думає про себе, намагається цілеспрямовано формувати себе, в іншого рефлексія не розвинена, він діє, керуючись безпосередніми мотивами чи логікою ситуації. Об'єкти рефлексії також можуть різнитися: один стурбований своє зовнішністю, інший - розумовими здібностями, третій -моральні виглядом.

· Ступінь внутрішньої цілісності, послідовності образу Я; тому людина бачить себе під різними кутами зору його самосвідомість суперечливо, але характер протиріч може бути різним: один варіант - усвідомлення розбіжності в ступені розвитку будь-яких властивостей (людина знає, що у нього недостатньо розвинені будь-які якості і намагається їх розвинути), інший варіант - людина усвідомлює, що притаманні йому властивості в принципі не сумісні один з одним (високий рівень домагань при низькій оцінці своїх здібностей в значущій сфері діяльності).

· Ступінь стабільності образу Я, стійкості його в часі

Образ Я багатозначний, він включає в себе тілесне почуття, образ тіла, самототожність, протяжність (мої думки, мої речі, моя релігія). Образ Я, який складається в результаті особистого життєвого досвіду, впливає на сприйняття даною людиною світу, інших людей і оцінювання власної поведінки.

Основні напрямки дослідження фізичного вигляду:

u тіло як сховище Я, як межа особистого простору

u зовнішність

u тіло як носій символічних знаків

Розвиток самосвідомості в онтогенезі. | Питання 54. Особистість в системі відносин і структура відносин особистості. Вчення А. Ф. Лазурський і В. Н. Мясищева.

Питання 47. Акцентуації характеру. | Акцентуації характеру. | Відмінність від психопатій. | Питання 48. Задатки, здібності, обдарованість. | СПОСОБНОСТИ. Задатки. ОБДАРОВАНІСТЬ. РОЗВИТОК | природні специфічні | Діагностика здібностей. | ПОТРЕБИ МОТИВИ. СПРЯМОВАНІСТЬ ОСОБИСТОСТІ. | теорії мотивів | Питання 52. Розвиток свідомості та самосвідомості в онтогенезі. Функції самосвідомості: самопізнання, саморегуляція і самоорганізація. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати