На головну

Розвиток самосвідомості в онтогенезі.

1. II. Вплив монголо-татарського ярма на розвиток російських земель.
  2. Sf 29. Істіна'как мета пізнання, розвиток вчення про істину в
  3. Алалия - відсутність або недорозвинення мови внаслідок органічного ураження мовних зон кори головного мозку у внутрішньоутробному або ранньому періоді розвитку дитини.
  4. Античні оратори і розвиток європейської публіцистики.
  5. Архітектура Візантії. Розвиток купольних композицій храмів. Собор Святої Софії в Константинополі. Будівельні матеріали та конструкції, внутрішнє оздоблення.
  6. Архітектура Стародавнього світу. Будівництво осель і культових споруд. Розвиток древніх цивілізацій.
  7. Б) Розвиток гри.

Самосвідомість особистості починає складатися в процесі взаємодії з іншими людьми і відчуття своєї "несхожості" на них, тобто з відкриттям особистістю свого "Я". Відділення "я" від "не-Я" - шлях, який проходить кожна людина в дитинстві, здійснюється в процесі формування самосвідомість людини.

Л. С. Виготський передбачає наявність двох основних джерел розвитку самосвідомості:

1) власна практична діяльність людини,

2) спілкування, в процесі якого відбувається інтеріоризація особистістю системи соціальних взаємозв'язків.

Таким чином, індивідуальний розвиток дитини може розглядатися тільки в соціальному контексті, в процесі оволодіння підростаючим людиною знаряддями і знаками, тобто в процесі навчання. В результаті дитина знаходить вміння управляти самим собою, що неможливо без уміння пізнавати себе. Безумовно, без предметної діяльності і без спілкування неможливо ні розвиток особистості, ні розвиток свідомості, ні розвиток «Я».

Розвиток самосвідомості дитини здійснюється шляхом подолання протистояння між зовнішньою регуляцією, системою вимог, що пред'являються йому дорослим (навчання, виховання), і його (дитини) власної спонтанної активністю. У міру дорослішання джерело розвитку переміщається всередину особистості, зовнішня детермінація поведінки трансформується у внутрішню, виникає внутрішньоособистісних протиріч між Я-діючим і Я-відображеним, що стає двигуном сходження до Я-творчому. Якщо в силу якихось причин розгортання зазначеного процесу не відбувається, людина залишається об'єктом зовнішніх впливів, будучи нездатним перетворитися в суб'єкт власної життєдіяльності.

Л. С. Виготський вважав, що найбільш значущим для розвитку самосвідомості дитини є криза семи років, коли ми маємо справу з виникненням узагальнення переживань, логіки почуттів. Дитина вперше починає розуміти, що означає «я радію», «я засмучений», «я сердитий», «я добрий» «я злий», у нього виникає осмислена орієнтування у власних переживаннях.

етапи:

1) оволодіння власним тілом, виникнення довільних рухів (перші предметні дії)

2) ходьба, самостійні пересування

3) перше уявлення про своє Я

4) мова - вплив на навколишній світ -> зміна поведінки і внутрішнього ставлення до інших

5) об'єктивна соціалізація - пристосування до світу сім'ї і соціуму

6) розвиток критики і самокритики (10-11 років)

свідомість - Вищий рівень психічного відображення дійсності, властивий людині як суспільно-історичної суті. Емпірично свідомість виступає як безперервно змінюється сукупність чуттєвих і розумових образів, що з'являються перед суб'єктом у його «внутрішньому досвіді» і передбачають його практичну діяльність.

самосвідомість- Відносно стійка, більшою чи меншою мірою усвідомлювана, пережита як неповторна система уявлень людини про себе, на основі якої він будує свою взаємодію з іншими людьми і формує ставлення до самого себе.

Структура самосвідомості:

d когнітивна сторона - функція самопізнання: самоспостереження, самоаналіз, самооцінка, формування фіксованих уявлень про себе

d афективна сторона - функція самовідносини: самопочуття, самолюбство

d вольова сторона - функція саморегуляції: регуляція психічної активності за допомогою відображення і моделювання дійсності; являє собою замкнутий контур регулювання (мета > модель умов діяльності > інформація про результат > оцінка відповідності результату > рішення про необхідність корекції); пов'язана з рефлексією особистості. При вирішенні завдань необхідна рефлексія і корекція = самоконтроль - раціональна рефлексія і оцінка суб'єктом власних дій на основі особистісно значущих мотивів і установок, що полягає в звіряння, аналізі та корекції відносин між цілями, засобами і наслідками дій.

- Функція самоорганізації: самовиховання; прийняття себе позначається на поведінці, активності: якщо людина упокорюється зі своїми недоліками, особистісний розвиток утруднюється. Недоліки пов'язані з усвідомленням невідповідності цінностям, заданим суспільством > самоорганізація - спрямована зміна себе відповідно до норм.

Точки зору на первинність свідомості і самосвідомості:

Бехтерєв: найпростіше самосвідомість передує свідомості (= ясним і виразним уявленням про предмети)

Виготський, Рубінштейн: самосвідомість - етап у розвитку свідомості, підготовлений розвитком мови і довільних рухів, тобто зростанням самостійності (2-3 роки)

Онтогенез свідомості та самосвідомості (Ананьєв):

1) відділення своїх дій від предметів = виділення себе з навколишнього світу

2) відділення себе від своїх дій = усвідомлює, що він є суб'єктом дії, довільність

3) вживання займенника «мій», «моя» в 2-3 роки

4) вживання займенника «я» в 3-4 роки = перехід до поняття думки про себе, починає формуватися самооцінка: спочатку оцінює себе тільки позитивно, а до 15-16 років оцінює адекватно

Важливий етап у формуванні свідомості - перехід дитини від випадкових, спонтанних дій до цілеспрямованим вчинків. Спочатку немовля безпосередньо реагує на кожне зовнішнє роздратування, але поступово реакції стають більш виборчими, він починає усвідомлювати власні бажання і вибирає відповідні кошти для їх досягнення (плач не як реакція на біль, а як засіб отримати ласку матері).

Вирішальне значення для розвитку самосвідомості має взаємодія з дорослими, які виробляють у дитини певне ставлення до предметів і самому собі. Батьки визначають «хто він такий»: вони називають його, допомагають усвідомити те, що належить йому (частини тіла) і те, до чого належить він (стать, членство в сім'ї). Оцінюючи вчинки дитини, вони виробляють у нього явно емоційне ставлення до себе - почуття власної цінності.

Можна сказати, що Ананьєв вважає, що більш розвинуті свідомості та самосвідомості йде одночасно, примата немає.

Компоненти (= фази розвитку) самосвідомості (Мерлін):

1.свідомість тотожності - зачатки виникають вже в 11 місяців, коли немовля починає відрізняти відчуття, що виходять від його тіла від відчуттів, що викликаються зовнішніми предметами

2.свідомість Я як активного початку - дитина усвідомлює себе суб'єктом діяльності в 2-3 роки, коли опановує особистим займенником; виникає перша фаза дитячого негативізму «Я сам ...»

3.усвідомлення своїх психічних властивостей - приходить в результаті узагальнення даних самоспостереження, тому передбачає досить розвинене абстрактне мислення

4.соціально-моральна самооцінка - здатність до неї формується в підлітковому і юнацькому віці на основі накопиченого досвіду спілкування і діяльності.

Рівні (= етапи розвитку) самосвідомості (Кон):

Установча система - образ Я.

1.нижній рівень образу Я - неусвідомлені, представлені тільки в переживанні, установки, що традиційно асоціюються в психології з «самопочуття» і емоційним ставленням до себе

2.усвідомлення і самооцінка окремих властивостей і якостей

3.приватні самооцінки складаються у цілісний образ

4.формування образу Я завершується і він вписується в загальну систему мети

Ступеня розвитку самосвідомості (Для порівняння рівня розвитку самосвідомості у різних людей або на різних стадіях розвитку у одного і того ж людини) (Розенберг):

· Ступінь когнітивної складності та диференційованості, яка вимірюється числом і характером усвідомлюваних особистістю власних якостей; чим більше якостей, ніж вони складніше і обобщеннее, тим вище рівень самосвідомості.

· Ступінь виразності образу Я, його суб'єктивна значимість для людини; одна людина багато думає про себе, намагається цілеспрямовано формувати себе, в іншого рефлексія не розвинена, він діє, керуючись безпосередніми мотивами чи логікою ситуації. Об'єкти рефлексії також можуть різнитися: один стурбований своє зовнішністю, інший - розумовими здібностями, третій -моральні виглядом.

· Ступінь внутрішньої цілісності, послідовності образу Я; тому людина бачить себе під різними кутами зору його самосвідомість суперечливо, але характер протиріч може бути різним: один варіант - усвідомлення розбіжності в ступені розвитку будь-яких властивостей (людина знає, що у нього недостатньо розвинені будь-які якості і намагається їх розвинути), інший варіант - людина усвідомлює, що притаманні йому властивості в принципі не сумісні один з одним (високий рівень домагань при низькій оцінці своїх здібностей в значущій сфері діяльності).

· Ступінь стабільності образу Я, стійкості його в часі

Питання 52. Розвиток свідомості та самосвідомості в онтогенезі. Функції самосвідомості: самопізнання, саморегуляція і самоорганізація. | Питання 53. «Образ Я» і «Я-концепція».

Питання 46. Когнітивні стилі. | Питання 47. Акцентуації характеру. | Акцентуації характеру. | Відмінність від психопатій. | Питання 48. Задатки, здібності, обдарованість. | СПОСОБНОСТИ. Задатки. ОБДАРОВАНІСТЬ. РОЗВИТОК | природні специфічні | Діагностика здібностей. | ПОТРЕБИ МОТИВИ. СПРЯМОВАНІСТЬ ОСОБИСТОСТІ. | теорії мотивів |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати