Головна

Поняття Я-образу.

1. I. Конституційний лад РФ: поняття, структура і базові характеристики.
  2. I. Поняття відповідальності за порушення зобов'язання
  3. III.1. Поняття грошового обігу. Готівковий і безготівковий грошовий обіг
  4. IV. Громадянське суспільство: поняття, структура, основні конституційні початку.
  5. Sf 30. Поняття "суспільство". Основні філософські концепції
  6. А) Поняття галузі

Продуктом самосвідомості прийнято вважати «Я-образ» або «Я-концепцію». В. В. Столін стверджує, що «Я-концепція» не просто продукт самосвідомості, а й важливий чинник детермінації поведінки людини, таке внутрішньоособистісний освіту, яке багато в чому визначає напрямок його діяльності, поведінку в ситуаціях вибору, контакти з людьми.

В результаті аналізу «Я-образу» даний учений виділяє в ньому два аспекти: знання про себе і самоставлення. В ході життя людина пізнає себе і накопичує про себе різні знання, ці знання становлять змістовну частину його уявлень про себе - його «Я-концепцію». Однак знання про самого себе, природно, йому не байдужі: то, що в них розкривається, оказиваетсясуб'ектом його емоцій, оцінок, стає предметом його більш-менш стійкого самоставлення. Не всі реально постігаема в собі самому і не все в самоотношении ясно усвідомлюється; деякі аспекти «Я-образу» виявляються ускользающими від свідомості, неусвідомленими.

Таким чином, поняття «Я-концепція» і «Я-образ» В. В. Столін використовує як синоніми, а при розгляді співвідношення самосвідомості та «Я-концепції», слідуючи за У. Джемс, виходить з того, що «Я- концепція »є продуктом самосвідомості.

Зроблений висновок характеризує тільки один з підходів. Суть іншого полягає в тому, що «Я-образ» є продуктом самосвідомості, але в той же час «Я-концепція» розглядається як синонімічне поняття самопізнання. І в цьому випадку «Я-образ» є структурним компонентом «Я-концепції» (самосвідомості).

Так, наприклад, словник «Психологія» під редакцією А. В. Петровського та М. Я. Ярошевського трактує «Я-концепцію» як відносно стійку, в більшій чи меншій мірі усвідомлювану систему уявлень індивіда про самого себе, на підставі якої він будує своє взаємодія з іншими людьми і ставиться до себе. Це ідеальна представленість індивіда в собі як в іншому.

Але, якщо в трактуванні «Я-концепції» (самосвідомості) значних розбіжностей немає, то її структурні компоненти розуміються різними вченими неоднозначно. Це обумовлено різнорівневим будовою самосвідомості, що включає в себе як усвідомлювані, так і важко усвідомлювані компоненти.

Так, Р. Берні описує «Я-концепцію» як сукупність усіх уявлень індивіда про себе, пов'язану з їх оцінкою. Він пропонує розглядати «Я-концепцію» як сукупність установок, спрямованих на самого себе. В «Я-концепції» він виділяє три складові:

1. «Я-образ» - уявлення індивіда про самого себе.

2. Самооцінка - адекватна оцінка цього уявлення, що володіє різним ступенем інтенсивності в залежності від рівня прийняття тих чи інших самохарактеристик.

3. Поведінкова реакція - ті дії, які викликаються чином «Я» і самооцінкою.

Кожен з цих компонентів, з точки зору Р. Бернса, може бути представлений, по крайней мере, в трьох модальності:

1) реальне «Я», що відображає установки, які пов'язані з актуальними здібностями, ролями, статусами ( «Я» -на самому-справі »);

2) соціальне «Я», що відображає ті установки, які пов'язані з думкою людини про те, як його бачать інші ( «Я» -глазамі-інших »);

3) ідеальне «Я», що відображає ті установки, які пов'язані з поданням людини про бажаний «Я» ( «Я» -яким б-я-хотів-бути »).

Таким чином, «Я-концепція» використовується Р. Бернсом як збірний термін для позначення всієї сукупності уявлень людини про себе.

На відміну від Р. Бернса Рут Стренг виділяє чотири основні аспекти «Я»:

1) загальна або основна «Я-концепція»;

2) тимчасова або перехідна «Я-концепція»;

3) соціальне «Я»;

4) ідеальне «Я».

Загальна або основна «Я-концепція» - це уявлення про власну особистість, сприйняття своїх здібностей, статусу і ролей в зовнішньому світі. Перехідна «Я-концепція» залежить від настрою, ситуації, від минулих або поточних переживань. Соціальне «Я» - уявлення про те, що про нього думають інші. Ідеальне - то, якою людина хотіла б стати. Це уявлення може бути реалістичним, зниженням або завищеними. Занижене ідеальне «Я» перешкоджає досягненням, завищений образ ідеального «Я» може привести до фрустрації і зниження самооцінки. Реалістичне сприяє прийняттю себе, психічному здоров'ю та досягненню реалістичних цілей.

У роботах психологів встановлено, що «Я-концепція» розвивається в соціальній взаємодії (Дж. Мід, Ч. Кулі, Т. Шибутані та ін.). За дослідженнями Дж. Міда, то, як людина оцінює самого себе, відповідає тому, як, на його думку, про нього думають люди взагалі, а також люди в тимчасовій групі, учасником якої він є. Те, що в дійсності люди думають про нього, виявляється дещо відмінним. Дану закономірність ми будемо враховувати при розробці тренінгової програми.

Г. Крайг зазначає, що «Я-концепція» грає найважливішу роль у формуванні цілісної особистості. Уявлення людини про самого себе навіть в дитячому віці повинні бути узгодженими, тобто не суперечать один одному, інакше станеться фрагментація особистості. «Я-концепція» включає в себе як реальне, так і ідеальне «Я» - наше уявлення про те, якими є ми насправді і про те, якими нам слід було б бути. Людина, що сприймає ці два «Я» як не дуже далеко стоять один від одного, скоріш за все стане зрілим і пристосованим до життя, ніж той, який ставить своє реальне «Я» набагато нижче «Я» ідеального.

«Я-концепція» може виконувати як функцію самозвинувачення, так і функцію самопоощреніе. Коли поведінка людини узгоджується з його «Я-образом», він часто може обійтися і без схвалення оточуючих: він задоволений собою і йому не треба інших нагород.

Загальне поняття про особистість. Індивідуальність. Індивід. | Основні підходи до вивчення особистості.

Пам'ять. Процеси. | Взаємозв'язок мислення і мови. | Мислення. Види. | Види мовлення. Функції мови. | Уява. | Співвідношення понять емоції і почуттів. | Функції емоцій і почуттів. | Вищі почуття людини. | Афект. Настрій. | Поняття про настрої |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати