На головну

Провідна діяльність в юнацькому віці

1. PR-діяльність органів місцевого самоврядування
  2. V II. НАУКОВО-МЕТОДИЧНА І ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ СЛУЖБИ
  3. Августа 1991 року по його ініціативи забороняється діяльність компартії.
  4. Адаптивне фізичне виховання в шкільному віці
  5. Адміністративно-управлінська діяльність в системі соціального захисту населення.
  6. Акономерності психічного розвитку в молодшому шкільному віці.
  7. Активна м'язова діяльність (фізичне навантаження) і здоровий спосіб життя

У психологічних періодизації Д. Б. Ельконіна і А. Н. Леонтьєва провідною діяльністю в юності визнається навчально-професійна діяльність.

Основу професійного самовизначення складають такі психологічні чинники:

усвідомлення цінності суспільно корисної праці, бщая орієнтування в соціально-економічній ситуації в країні,

усвідомлення необхідності загальної і професійної підготовки для повноцінного самовизначення і самореалізації, загальна орієнтування в світі професійного праці, виділення далекої професійної мети (мрії), узгодження мрії з іншими важливими життєвими цілями (сімейними, особистісними, дозвільний), знання про функції цілях, знання про внутрішні перешкоди, що ускладнюють досягнення обраної мети, і ін.

Юність є періодом завершення фізичного дозрівання і формування первинної соціалізації особистості. В юності розширюються тимчасові уявлення, включаючи майбутнє, особисті та соціальні перспективи. Світоглядний пошук в юнацькому віці обумовлює соціальну орієнтацію особистості, сприяє усвідомленню себе частинкою, елементом соціальної спільності, вибору свого майбутнього соціального положення і способів його досягнення. Становлення соціальної зрілості передбачає формування статеворольових відносин, як основи взаємодії між чоловіком і жінкою в суспільних і сімейних відносинах.

Основні риси психології старшого школяра

Старші школярі незалежно від їх індивідуальних особливостей знають, розуміють і слідують певним нормам моралі. Їх моральну свідомість досягає досить високого рівня зрілості, диференціації та стабільності при, зрозуміло, виражених індивідуальних відмінностях у змісті тих моральних норм, яких вони дотримуються. Більшість старших школярів до закінчення школи самовизначаються в майбутню професію. У них складаються професійні переваги, які, однак, не завжди є достатньо продуманими і остаточними. У ранньому юнацькому віці завершується формування складної системи соціальних установок, причому воно стосується всіх компонентів установок: когнітивного, емоційного і поведінкового. Правда, період ранньої юності характеризується великими суперечностями, внутрішньої неузгодженістю і мінливістю багатьох соціальних установок. У юнаків і дівчат можна виявити такі акцентуації характерів, які не зустрічаються в жодному іншому віці, причому між окремими рисами характеру і їх проявами є безліч протиріч, гострота яких до закінчення школи зазвичай згладжується. Ранній юнацький вік - це пора першого кохання, виникнення інтимних емоційних відносин між юнаками та дівчатами. У дівчат вони зазвичай з'являються дещо раніше і мають більш глибокий характер, ніж у юнаків. У відносинах, про які йде мова, формуються особистісні якості вірності, прихильності, особистої відповідальності за долю близької людини. Разом із загальними моральними установками вони породжують певний, індивідуально своєрідна відповідь на питання «яким бути?». У ранній юності процес формування особистості ще не завершується, він активно триває і далі, але вже за межами школи. Однак багато з того, що людина як особистість набуває в шкільні роки, залишається з ним на все життя і в значній мірі визначає його долю.

1. Когнітивна складова Я-концепції в трьох досліджуваних вікових групах (28-32 років, 33-37 років та 38-42 років), виражена через систему заданих особистісних конструктів, представлена ??як загальними, так і відрізняють кожну групу складовими. Загальні складові відповідають двом базисним факторів універсального семантичного простору Ч. Ос-гуда - оціночному (фактор «Оцінка») і емоційно-вольовій (фактор «Сила»). Однак в кожній віковій групі були виділені і властиві саме цій групі фактори, що характеризують, на наш погляд, особливості Я-концепції саме на даному етапі середньої дорослості. Так, в факторної структурі когнітивної складової Я-концепції групи випробовуваних 28-32 років було виділено три компоненти: універсальний фактор «Сила», а також специфічні для даної групи фактори, а саме фактор «Оцінка і Напруженість», що характеризує морально-етичну і інтелектуально -духовного сферу особистості і нервово-психічне здоров'я, і ??фактор «Самоподача», який виступає показником самоотношения особистості. У групі 33-37 років додатково до базисних факторів «Сила» і «Оцінка» був виділений також фактор «Новаторство», який виступає показником соціальної поведінки особистості. У групі 38-42 років, крім базисного фактора «Сила» були виділені специфічні для даної групи фактори, такі як фактор «Оцінка і Самоподача», що характеризує морально-етичну, інтелектуально-духовну сферу і самоотношение особистості, фактор «Новаторство», що характеризує соціальне поведінку, і фактор «Напруженість», що є показником нервово-психічного здоров'я особистості. В рамках індивідуальної картини особистості дорослого ці категорії-фактори виступають як внутрішні еталони, крізь призму яких людина оцінює інших людей і самого себе.

2. Суб'єктивно-тимчасова і суб'єктивно-смислова неузгодженість
 Я-концепції в критичні періоди середньої дорослості найяскравіше проявляється за специфічними для вікової групи факторів, тоді як в стабільний період розвитку за специфічним для групи фактору дані елементи узгоджені. Так, суб'єктивно-тимчасова неузгодженість і суб'єктивно-смислова неузгодженість Я-концепції була виявлена в групі 28-32 років (Критичний період) за всіма трьома виділеним факторам. По фактору «Оцінка і Напруженість» випробовувані оцінюють себе в сьогоденні і себе в минулому як «напружених», «запальних», «грубих», «дурних», «консервативних», «брехливих», «звичайних», в той час як в можливе майбутнє вони представляються собі як «безтурботні», «спокійні», «добрі», «тактовні», «радикальні», «правдиві», «обдаровані», так само вони оцінюють і свій Я-ідеал. Фактор «Сила» у даної групи малює нам образ елементів «Я» і «Я 5 років тому» як «слабких», «підкоряються», «пасивних», «розкиданих», «мрійливих», в той час як «Я-ідеал »і« Я можливе »виступають з характеристиками« підкоряє »,« активний »,« сильний »,« організований »,« реаліст ». Найбільш яскраво суб'єктивно-тимчасова і суб'єктивно-смислова неузгодженість проявилася за специфічним для даної вікової групи фактору «Самоподача», де елемент «Я» (який оцінюється як «невибагливий» і «скромний») виявився відокремленим як від елемента «Я 5 років тому» , так і від елементів «Я можливе» і «Я-ідеал» (оцінюються як «розпещені», «самолюбні».

У групі 33-37 років також виявлено наявність суб'єктивно-часової і суб'єктивно-смислового неузгодженості Я-концепції, але вже лише по двом виділеним факторам. Так, за фактором «Сила» випробовувані оцінюють себе в сьогоденні і в минулому як «мрійливих», «слабких», «розкиданих», «підкоряються», «пасивних», «дурних», «звичайних», в той час як в найближчому майбутньому вони бачать себе володарями протилежних якостей особистості, що також відповідає і їх ідеальним уявленням про власне «Я». Однак у цій групі не було виявлено неузгодженості за специфічним для групи фактору «Новаторство», випробовувані оцінили себе в минулому, сьогоденні і майбутньому як «радикальних» і «безтурботних», що також відповідає і їх оцінці «Я-ідеалу».

У групі 38-42 років суб'єктивно-тимчасова неузгодженість Я-концепції проявилася тільки за специфічним для групи фактору «Напруженість». Випробовувані оцінили себе в сьогоденні і в минулому як «напружених», а себе в майбутньому - як «безтурботних». З цього фактору проявилася також суб'єктивно-смислова неузгодженість, оскільки випробовувані оцінюють себе і свій «Я-ідеал» по протилежних полюсів особистісних конструктів. Даний вид неузгодженості виявлено також за факторами «Сила» і «Новаторство», при цьому він проявляється особливо яскраво, оскільки елемент «Я можливе» виявляється відділений в семантичному просторі від елемента «Я-ідеал» і оцінюється разом з елементами «Я», « Я 5 років тому »за такими полюсів особистісних конструктів, як« слабкий »,« розкиданий »,« звичайний »,« підкоряється »,« пасивний »(за фактором« Сила »),« радикальний »,« мрійник »(за фактором« новаторство »), в той час як елемент« Я-ідеал »отримує протилежні характеристики.

Проекція елементів в семантичний простір виділених факторів, а також факторний аналіз рольових позицій дозволили нам визначити, що в критичні періоди середньої дорослості для випробовуваних характерна перевага суперечливих і негативних самооцінок, в той час як для стабільного періоду характерний більш позитивний фон самоотношения.

Наше дослідження дозволило встановити, що суб'єктивно-змістовна неузгодженість Я-концепції у віці 28-32 років найбільш виражена щодо характеристик морально-морального обличчя і інтелектуально-духовної сфери особистості, в групі 33-37 років суб'єктивно-змістовна неузгодженість виражена щодо морально-етичних якостей і нервово-психічного здоров'я особистості, а в групі 38-42 років -відносно характеристик нервово-психічного здоров'я та емоційно-вольової регуляції поведінки.

3. Для досліджуваних з високим рівнем конфліктності системи особистісних конструктів характерна наявність більш вираженою суб'єктивно-смислового неузгодженості Я-концепції (за трьома з чотирьох виділених в структурі когнітивної складової Я-концепції факторів) в порівнянні з випробуваними, які мають низький рівень конфліктності системи особистісних конструктів, у яких суб'єктивно-смислова неузгодженість Я-концепції проявилася по одному з чотирьох виділених факторів. Крім того, загальний фон самоотношения випробовуваних з низьким рівнем конфліктності системи ЛК є більш позитивним в порівнянні з піддослідними з високим рівнем конфліктності системи ЛК.

4. Існують генденрние відмінності в особливостях Я-концепції чоловіків і жінок при переживанні ними вікових криз середньої дорослості. Когнітивна складова Я-концепції чоловіків в критичні періоди середньої дорослості представлена ??чотирма складовими: «Оцінка та Напруженість», «Сила», «Самоподача», «Новаторство». Когнітивна складова Я-концепції жінок представлена ??факторами «Оцінка», «Новаторство», «Сила», «Напруженість і Самоподача». При цьому у чоловіків в більшій мірі виражена суб'єктивно-тимчасова рассоглсованность Я-концепції (за всіма чотирма виділеним факторів) в порівнянні з жінками (суб'єктивно-тимчасова неузгодженість виявлена ??за двома з чотирьох виділених факторів). Суб'єктивно-смислова неузгодженість в обох групах виявлена ??за двома з чотирьох виділених факторів. Суб'єктивно-змістовна неузгодженість Я-концепції чоловіків в більшій мірі проявляється щодо характеристик інтеллектулаьной і духовної сфери, у жінок - щодо якостей, що характеризують морально-етичний образ особистості.

26 пізнавальні процеси середньої дорослості

середній вік людини хронологічно охоплює відрізок життя приблизно від 40 до 60-65 років. Одна з головних особливостей середньої дорослості складається в крайньому суб'єктивізмі людини при оцінці свого віку. Вікові зміни, які можна спостерігати у людей 40-60 років, виражаються перш за все в зниженні фізичних можливостей. Це, звичайно, відбивається на характеристиках психофізичних функцій людини, зачіпає сенсомоторні і моторні процеси, а також діяльність його внутрішніх органів і систем. Разом з тим відомо, що у віці 41-46 років найвищого рівня розвитку досягає функція уваги. І незважаючи на те що в цей же час відзначається один з найнижчих рівнів функцій пам'яті, люди, які досягли цього віку, мають найкращі можливості для активного навчання та самоосвіти, зберігають потенційні можливості для пізнавальної діяльності. Таким чином, у людей, які досягли віку середньої дорослості, відзначається відносне зниження характеристик психофізичних функцій. Однак це не відбивається на їх працездатності - трудова і творча активність людини повністю зберігається.

Пізнавальна діяльність в юності | Зрілість як етап і якість в психічному розвитку людини

Розвиток навмисних рухів, початок ходьби як важливе новоутворення | самообслуговування | Предметна і ігрова діяльність дітей раннього віку. | Ігри для старших дошкільнят | Емоційно-ВОЛЬОВА СФЕРА ОСОБИСТОСТІ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА | НАВЧАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ І ЇЇ СТРУКТУРА | Особливості уваги дітей молодшого шкільного віку. | Підлітковий вік. психологічні особливості | новоутворення | симптоми кризи |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати