Головна

Професійна етика та педагогічний такт вчителя

1. Квиток 9 Питання 2 Ісламська етика
  2. Квиток №12 питання 2 професійна етика
  3. Білет№17в2 Екологічна етика
  4. Біомед. етика
  5. Біоетика і філософія: проблеми взаємозв'язку і взаємодії
  6. Біоетика. Генна інженерія. євгеніка
  7. БУХГАЛТЕРСЬКА ПРОФЕСІЯ, БУХГАЛТЕРСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ І БУХГАЛТЕРСЬКА ЕТИКА

Педагогічна діяльність як сфера духовного виробництва характеризується глибоким проникненням в неї етичних і естетичних начал. Етичне (моральне) і естетичне (прекрасне) тісно взаємопов'язані і переплетені в особистості вчителя, в його спілкуванні з учнями та колегами, щодо його до своєї праці, професії. Комплекс вимог суспільства до рівня професійно-етичної культури педагога, до моральним якостям його особистості, що визначає характер професійного спілкування та діяльності, закріплений в педагогічної етики. Етика (від грец. Ethos - звичай, вдача, характер) - вчення про моральність, моралі. педагогічна етика - Складова частина етики, що відображає специфіку функціонування моралі в умовах педагогічного процесу і розробляє моральні норми, що лежать в основі моральної свідомості і відносин педагога до учнів, до своєї праці, до самого себе. Особистісно прийняті ним і які проявляються в його поведінці і діяльності, дані норми характеризують педагогічну етику самого вчителя.

Любов до дітей - Одне з найголовніших моральних вимог педагогічної етики і, на думку більшості педагогів, - найнеобхідніше якість вчителя. Однак, найчастіше, любов до дітей сприймається педагогом дуже абстрактно і не відбивається в його реальних взаєминах з учнями. Хтось мудрий сказав: «Легко любити все людство, значно важче - конкретної людини». Абсолютно справедливе зауваження, оскільки любов - це перш за все моральне почуття. Деякі педагоги скептично ставляться до даного вимогу педагогічної етики, вважаючи, що змусити себе любити іншу людину неможливо. Разом з тим, любов, як вища духовна напруга людини, заснована на відкритті максимальної цінності іншого, на безкорисливому і всепоглинаючому бажанні йому добра і щастя. Любов до дітей - не тільки почуття, але і характеристика такого рівня педагогічної свідомості вчителя, якому властиво безумовне прийняття дитини з усіма його перевагами і недоліками, визнання його права бути таким, яким він є, а не яким би він хотів його в даний момент бачити , розуміння, співпереживання, співчуття і співчуття, бажання допомогти дитині в його розвитку.

Найбільш повне і точне визначення любові дано в Біблії:

«Любов довготерпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не звеличують, не надимається.

Не поводиться нечемно, не шукає свого, не рветься до гніву, не думає лихого.

Чи не радіє з неправди, але тішиться істини.

Усе зносить, вірить у все, сподівається всього, усе терпить.

Ніколи любов не перестає ».

Любов до дітей проявляється в рівні моральних відносин вчителя до них, які будуються на довірі, повазі, великодушність, доброту, на дієвої турботи про розвиток дитини, розкриття його можливостей. Називаючи якості, які вони найбільше цінують у вчителя, учні насамперед включають в даний список наступні: чуйність, доброзичливість, людяність, повагу до їх особистості, і тільки потім - знання предмета і вміння пояснювати навчальний матеріал. Не менш значимі для них і такі якості педагога, як терпіння, врівноваженість, витримка, які є важливою складовою і умовою прояви істинної любові до дітей. Без любові вчителя до своїх учнів не народжується відповідна любов і довіру. Недарма кращі педагогічні книги всіх часів - це книги про любов вихователя до своїх вихованців: «Як любити дитину» Я. Корчака, «Серце віддаю дітям» В. О. Сухомлинського, «Здрастуйте, діти!» Ш. Амонашвілі, «Улюблені мої учні »В. А. Караковський,« Педагогіка як любов »О. А. Казанського і багато інших.

З любові до дітей виростає педагогічний оптимізм вчителя - віра в можливості дитини, вміння бачити в ньому краще і спиратися на це краще у вихованні, а також віра в свої власні можливості і успіх своєї справи.

З цього ж судини любові виливаються і інші кращі якості вчителя: професійний обов'язок і відповідальність, педагогічна совість і педагогічна справедливість, професійна самовідданість.

Намагаючись розгадати, що лежить в основі любові педагога до своїх учнів, і як вони перетворюються з «чужих» в «рідних», «улюблених», М. Кнебель звертається до слів мудрого Лиса із казки А. Екзюпері «Маленький принц»: «Ми в ответе за тех, кого приручили ». «Педагогіка і є приручення. І відповідальність за це приручення. Приручаючи, ти прив'язуєш до себе і прив'язується сам »(13, с.13). Таким чином, джерелами професійного обов'язку і відповідальності є не тільки соціальна відповідальність вчителя, але перш за все - відповідальність перед кожним конкретним дитиною.

професійна совість вчителя - це суб'єктивне усвідомлення ним свого обов'язку і відповідальності перед своїми учнями, що будить внутрішню потребу діяти у відповідності з цінностями і нормами педагогічної етики. З любові, почуття обов'язку і відповідальності народжується професійна самовідданістьвчителя - готовність в служінні дітям і своєму покликанню знехтувати егоїстичними інтересами і потребами, не рахуючись з часом, а іноді і здоров'ям, віддавати свої сили тій справі, яку він вважає найбільш важливим і головним у своєму житті. Відомий сучасний педагог - учитель літератури Є. М. Ільїн в одному зі своїх виступів по телебаченню розповідав про те, як в прагненні бути вчителем він долав свою недугу - залишилося після важкого поранення в блокаду Ленінграда заїкання: «Одного разу після вдалого відкритого уроку мене обступили колеги : відкрийте Ваш секрет, як цього досягти? Я зняв піджак - спина була мокрою. Вони подивилися і задумалися ... Ось так треба долати себе - великим трудом. Не треба економити себе там, де треба перемогти. А взагалі-то, все перемагається любов'ю. Якщо любиш людину, немає таких недуг, що не подолаєш. Я йшов до людини, і совість моя не дозволяла зіпсувати цю місію - спілкування людини з людиною ».

педагогічна справедливість - Це якість вчителя, що виявляється в об'єктивному відношенні до кожного учня, у визнанні права кожного на повагу до його особистості, у відмові від вибіркового ставлення до учнів, поділу їх на «любимчиків» і «нелюбимих». У всякому разі, його особисте ставлення не повинно впливати на оцінку їх успіхів і прийняття педагогічних рішень.

Серед категорій педагогічної етики особливе місце займає професійна честь педагога, яка наказує нормативні вимоги до його поведінки і спонукає в різних ситуаціях вести себе відповідно до соціальним статусом його професії. Те, що може дозволити собі звичайна людина, не завжди може дозволити собі вчитель. Виконувана їм соціальна і професійна роль наказує особливі вимоги до рівня загальної культури, морального вигляду, і зниження їм цієї планки веде не тільки до приниження його особистої гідності, а й впливає на ставлення суспільства до вчителя в цілому.

Педагогічна етика - це гармонія моральних почуттів, свідомості і поведінки вчителя, які цілісно проявляються в культурі спілкування його з учнями, з іншими людьми, в педагогічному такті вчителя.

педагогічний такт (Від лат. Tactus - дотик) - почуття міри у виборі засобів педагогічної взаємодії, вміння в кожному конкретному випадку застосовувати найбільш оптимальні способи виховного впливу, не переходячи певну межу. У педагогічному такті ціннісне ставлення до учнів і моральні якості вчителя (доброзичливість, увагу і розуміння, повагу до гідності учня і свого власного гідності) з'єднуються з терпінням і витримкою, умінням управляти своїм емоційним станом і приймати обдумані рішення. Бути тактовним - значить бути завжди добренькою або безпристрасним, не реагуючи на негативну поведінку і вчинки учнів. У педагогічному такті поєднується повага до особистості дитини з розумною вимогливістю до нього. Учитель має право на обурення, навіть гнів, але виражений способами, адекватними вимогам педагогічної культури і етики, які не принижують гідність особистості. За висловом А. С. Макаренка, педагогічний такт - це вміння «ніде не переборщити». Найчастіше педагогічний такт необхідний вчителю в складних і неоднозначних ситуаціях педагогічної взаємодії, в яких, крім моральної сторони відносин, від нього вимагається прояви винахідливості, інтуїції, врівноваженості, почуття гумору. Добрий гумор (але не зла іронія, насмішка) дає можливість часом знайти найбільш ефективний і тактовний спосіб педагогічної взаємодії. Недарма Гете говорив, що гумор - це мудрість душі. А Ш. Амонашвілі додає «Посмішка - є особлива мудрість». Іноді досить улябкі вчителя, щоб змінити ситуацію, зняти виниклу в класі напруга. «Посмішка є знак, через який виражаються різні спектри відносин і передається людині міць того спектру, в якому він в даний момент потребує найбільше» (14, с.11). Але це повинна бути посмішка, пронизана любов'ю: посмішка схвалення, розуміння, заспокоєння, жалю, співчуття, а не посмішка-сурогат: зловтішна, єхидна, глузлива.

Норми, які задає педагогічна етика вчителя, не повинна заважати йому залишатися людиною, який розуміє свою недосконалість і не намагаються сприймати і подавати себе як вчителя-еталона. Ставлення педагога до себе, як до еталону, формує, на думку психолога А. Орлова, його суперпозицію в стосунках з дітьми. Життя цього вчителя завжди визначається зовнішніми вимогами, найчастіше помилково понятими, і він боїться в боротьбі за свій авторитет бути людяним, вибачити і прийняти слабкості іншого і самого себе, проявити сумнів і невпевненість. Коли нормативні вимоги повністю підпорядковують собі вчителя, вони перетворюються в свого роду культ. І тільки коли в діяльності вчителя домінує установка «людина-людина», він в змозі повноцінно здійснювати свою діяльність і бути вільним у побудові найбільш етично цінних і гуманних дій і відносин з учнями (15).

Своєрідним катехізисом педагога, що нагадує йому про те, хто він такий і на яких етичних засадах грунтується його педагогічна позиція, можуть бути такі слова Ш. Амонашвілі:

Я ВЧИТЕЛЬ

Я - Любов і Відданість, Віра і Терпіння.

Я - Радість і тішиться, Страждання і Співчуття.

Я - Істина і Серце, Совість і Благородство.

Я - Той, хто шукає і дарує, Жебрак і Багатий.

Я - Учитель і Учень, Вихователь і Вихованець.

Я - прокладає шлях і Художник Життя.

Я - Притулок Дитинства і Колиска Людства.

Я - Посмішка Майбутнього і Факел Сущого.

Я - Учитель від Бога і співпрацівниками Бога.

Професійно-педагогічна спрямованість і педагогічне покликання вчителя | Загальні і педагогічні здібності

Глава 1. Загальна характеристика ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРОФЕСІЇ | Професійні функції педагога | Основні види професійної діяльності педагога | НАВЧАННЯ | Педагогічна діяльність як система | Види педагогічної діяльності та відповідні їм педагогічні дії | Професійно обумовлені вимоги до особистості педагога | Професійна компетентність педагога і її структура | Вимоги до теоретичної готовності педагога. | Вимоги до практичної готовності педагога. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати