На головну

V II. НАУКОВО-МЕТОДИЧНА І ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ СЛУЖБИ

1. C) звільнення від замещаемой посади цивільної служби
  2. PR-діяльність органів місцевого самоврядування
  3. Августа 1991 року по його ініціативи забороняється діяльність компартії.
  4. Адміністративно-правове регулювання проходження державної цивільної служби.
  5. Адміністративно-управлінська діяльність в системі соціального захисту населення.
  6. Активна м'язова діяльність (фізичне навантаження) і здоровий спосіб життя

завдання1. Підвищення ефективності діяльності служби.
 2. Підвищення кваліфікації співробітників служби.
 3. Створення науково-методичних продуктів діяльності служби.

Види діяльності1. Розробка нового і адаптація існуючого методичного інструментарію діяльності психолога.
 2. Здійснення спільної методичної та практичної роботи, професійна супервізія співробітників служби.

55. Психолого-педагогічні завдання корекції девіантної поведінки.

Аналіз психологічної та педагогічної літератури дозволяє вказати на різного роду концепції, а також способи та методи виховних дій. Проблемами психолого-педагогічної корекції девіантної поведінки займалися такі вчені, як Е. к. Грачова, В. п. Кащенко, Г. і. Россолімо, Г. я. Трошин, А. ф. Лазурский, А. в. Володимирський, Н. в. Чехов і ін.
 Стратегічним підходом у вирішенні проблеми девіантної поведінки є об'єднання зусиль всіх суб'єктів освітнього процесу (класного вихователь, соціальний педагог і педагог-психолог, батьки і т. Д.) ..
 У психолого-педагогічній літературі зараз відсутні системні дослідження корекційно-педагогічної діяльності, не ведеться поки цілісного вивчення взаємозв'язку між корекційної діяльністю і єдиним педагогічним процесом.
 У спеціальній довідковій літературі поняття «корекція» трактується як система спеціальних психолого-педагогічних заходів, спрямованих на подолання або послаблення недоліків розвитку аномальних дітей, зорієнтованих на виправлення не тільки окремих порушень, в тому числі і проявів девіантних форм поведінки, але і на формування особистості всіх категорій аномальних дітей.
 Головна мета корекційного процесу - зменшення частоти прояви форм девіантної поведінки школярами. Корекція розглядається як шлях або спосіб подолання і ослаблення девіантних форм поведінки через формування відповідних життєво необхідних якостей в ході навчально-виховного процесу або різних видів діяльності учнів (навчальної, трудової, ігрової та ін.).
 Найглибше психолого-педагогічну сутність корекційної діяльності та її профілактичну спрямованість, на наш погляд, розкрили психологи і психотерапевти (С. а. Бадмаев, Г. в. Бурменская, О. а. Карабанова, А. р Лидерс, А. с. Спиваковская і ін.), які бачать корекцію як особливим чином організоване психологічне вплив, здійснюване стосовно до груп підвищеного ризику і спрямоване на перебудову, реконструкцію тих несприятливих психологічних новоутворень, що визначаються як психологічні чинники ризику, на відтворення гармонійних відносин дитини з середовищем.
 Корекційно-педагогічна діяльність - складова і невід'ємна частина педагогічного процесу як динамічної педагогічної системи, як спеціально організованого, цілеспрямованого взаємодії суб'єктів освітнього процесу і школярів, націленого на рішення розвиваючих і освітніх завдань. При корекції девіантної поведінки важливо враховувати те, що взаємодія суб'єктів педагогічного процесу своєю кінцевою метою має освоєння вихованцями досвіду, накопиченого суспільством (як стратегічне завдання), і позитивних моральних норм і правил, культури поведінки школяра (тактичне завдання).
 Психолого-педагогічна діяльність (в тому числі і корекційно-педагогічна) в рамках будь-якої навчальної системи може бути представлена ??як взаємопов'язана послідовність рішення незліченної безлічі завдань різного рівня складності, а школярі, в свою чергу, включені в їх рішення, так як вони взаємодіють з педагогами . З цієї точки зору одиницею корекційно-педагогічного процесу доцільно визначити матеріалізовану психолого-педагогічне завдання як виховну ситуацію, що характеризується взаємодією педагогів і вихованців з певною метою.
 Психолого-педагогічна завдання, маючи чітку структуру, дозволяє розглянути корекційну діяльність в строгій логіці і послідовності: аналіз ситуації та постановка педагогічного завдання; проектування варіантів рішення і вибір оптимального з них для даних умов; здійснення плану вирішення завдань на практиці, що включає організацію взаємодії, регулювання течії педагогічного процесу; аналіз результатів рішення.
 Основоположним психолого-педагогічним аспектом корекційної роботи зі школярами, які проявляють девіантні форми поведінки, має стати забезпечення умов для формування вищих форм психічної діяльності відповідно до базових законів онтогенетичного розвитку (законом середовища, законом розвитку вищих психічних функцій).
 При формулюванні корекційно-педагогічних цілей необхідно мати на увазі, що цілі корекції повинні формулюватися в позитивній, а не в негативній формі; мети корекції повинні бути реалістичними і співвідноситися з тривалістю корекційної роботи; мети корекції повинні бути привабливі і оптимістичні, викликати бажання і прагнення у школяра їх досягти; нарешті, вони повинні враховувати індивідуальні і психологічні можливості школяра, корелювати з існуючими соціально педагогічними умовами і мікросоціумом школяра.
 Провідним в системі спеціальної корекційно-педагогічної діяльності повинен стати принцип системності корекційних, профілактичних і розвивальних завдань, де системність і взаємозумовленість завдань відображають взаємозв'язок розвитку різних сторін особистості підлітка і їх гетерохронность, тобто нерівномірність розвитку.
 Визначаючи цілі і завдання корекційно-педагогічної діяльності необхідно виходити з найближчого прогнозу розвитку школяра, а не миттєвої ситуації його агресивної поведінки. Будь-яка програма корекції розвитку вихованця повинна бути спрямована не стільки на корекцію, скільки на попередження девіантної поведінки і на створення сприятливих умов для найбільш повної реалізації потенційних можливостей гармонійного розвитку особистості школяра.
психологічний супровід виховно-профілактичної роботи з учнями девіантної поведінки спрямоване на вирішення таких завдань: Надання психологічної допомоги та підтримки девіантною підліткам, їхнім батькам та педагогам, які працюють з ними; формування позитивного зразка «Я» у підлітків; формування особистісної та соціальної компетентності у девіантних підлітків; організація успіху в провідній діяльності у підлітків із залученням педагогів, батьків; організація роботи по виробленню ефективного стилю взаємодії педагогів і батьків з підлітками; підвищення психологічної культури педагогів і батьків.

Принципи організації роботи по психологічному супроводу: виховання в діяльності і спілкуванні. Вся корекційна робота заснована на цьому принципі: залучення девіантних підлітків в активну корисну діяльність, організація їх дозвілля, здійснення тренінгової роботи; повагу кожного підлітка; облік індивідуальних особливостей і інтересів; опора на позитивні якості девіантної підлітка; співпраця з підлітками, педагогами, батьками.

Завдання в роботі з підлітками: формування адекватної самооцінки; зняття стану психологічного дискомфорту; розвиток комунікативних поведінкових навичок; розвиток пізнавальної і моральної культури учнів; розвиток і формування навичок самопізнання і самовиховання; переосмислення уявлення про себе; навчання прийомам регулювання свого емоційного стану; навчання прийомам вирішення конфліктів і технологій прийняття рішень. Найважливішим напрямком діяльності практичних психологів (або при їх методичному консультуванні - педагогів і батьків) є розвиток такої особистісної складової як відповідальність. В інших термінах ми говоримо про інтернальний і екстернальний локус контролю особистості.

Розглядаючи асоціальна поведінка неповнолітніх як проблему психології освіти, можна виділити кілька актуальних напрямків діяльності.

Перший напрямок - це превенція асоціальної поведінки неповнолітніх, побудова та здійснення стратегії профілактичної роботи. Другий напрямок - це спеціальна робота психолога системи освіти з девіантною, делінквентності дітьми і підлітками. В рамках цього напрямку можна виділити науково-методичну розробку основних походів до корекційної роботи, програм спеціальних тренінгів та індивідуальної корекційної роботи. Окреме завдання - вивчення й професійне освоєння цих розробок практичними психологами. Можна, в зв'язку з цим, говорити і про «девіантна-делинквентной» спеціалізації практичного психолога. В якості найважливіших і актуальних областей таких розробок, вважаємо можна вважати: формування спрямованості особистості і просоціальних установок, розвиток позитивної Я-концепції, формування соціально-психологічної компетеності і навичок адекватного міжособистісного взаємодії в групі, індивідуально-корекційна робота при різних типах дисгармоничности характеру, розвиток відповідальності особистості або, інакше, інтернальність локусу контролю. В рамках цього ж напрямку важливим завданням є побудова ефективної взаємодії і соподчиненной діяльності з педагогами та родиною.

Третій напрям - це визначення специфіки та уточнення компетенції різних організаційних форм діяльності в області превенції і корекції асоціальної поведінки, а також ресоціалізації девіантних і делінквентних неповнолітніх ..

Четвертий напрямок - це побудова ефективної системи спеціальної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації психологів системи освіти в області проблем асоціальної, девіантної і делінквентної поведінки неповнолітніх, ресоціалізації особистості.

П'ятий напрям - це ліцензування програм і діяльності в області превенції і корекції асоціальної, девіантної та делинкветного поведінки неповнолітніх

- Соціально-психологічна діагностика учнівських груп з метою розробки рекомендацій щодо поліпшення психологічного клімату в колективі, зниження рівня конфліктності між учнями і педагогами.

- Індивідуальна діагностика і консультування учнів з метою вибору оптимального стилю діяльності, надання різнобічної допомоги у вирішенні складних життєвих проблем, розкриття здібностей, вдосконалення їх в спільну діяльність, що відповідає інтересам і схильностям підлітка.

- Психолого-педагогічна підготовка учнів, формування у них знань, умінь, навичок, необхідних для життя і майбутньої професійної діяльності, підвищення соціальної активності, тренування навичок міжособистісного і ділового спілкування

- Організація заходів по підтримці високої працездатності учнів, зняття у них нервово-психічного напруження.

- Формування здорових, виховують, гуманних відносин у соціумі через розвиток в учнів, педагогів, батьків загальної системи інтересів і цінностей, відродження і збереження кращих традицій старшого покоління.

56. Психологічна підтримка освітнього процесу.

Цілями Служби є:

-Сприяння адміністрації та педагогічним колективам освітніх закладів усіх типів у створенні соціальної ситуації розвитку, відповідної індивідуальності учнів, вихованців і забезпечує психологічні умови для охорони здоров'я і розвитку особистості учнів, вихованців, їх батьків (законних представників), педагогічних працівників та інших учасників освітнього процесу

-Сприяння в придбанні учнями, вихованцями освітніх установ психологічних знань, умінь і навичок, необхідних для отримання професії, розвитку кар'єри, досягнення успіху в житті

надання допомоги учням, вихованцям освітніх установ у визначенні своїх можливостей, виходячи з здібностей, нахилів, інтересів, стану здоров'я

-Сприяння педагогічним працівникам, батькам (законним представникам) у вихованні учнів, вихованців, а також у формуванні у них принципів взаємодопомоги, толерантності, милосердя, відповідальності і впевненості в собі, здатності до активної соціальної взаємодії не обмежує прав та свобод іншої особистості

Завдання Служби:

психологічний аналіз соціальної ситуації розвитку в освітніх установах, виявлення основних проблем і визначення причин їх виникнення, шляхів і засобів їх вирішення

-Сприяння особистісному та інтелектуальному розвитку учнів, вихованців на кожному віковому етапі розвитку особистості

-формування в учнів, вихованців здатності до самовизначення і саморозвитку

-Сприяння педагогічному колективу в гармонізації соціально-психологічного клімату в освітніх установах

-психологічне забезпечення освітніх програм з метою адаптації їх змісту і способів освоєння до інтелектуальних і особистісним можливостям і особливостям учнів, вихованців

-профілактика і подолання відхилень у соціальному і психологічному здоров'ї, а також у розвитку учнів, вихованців

-участь в комплексної психолого-педагогічної експертизи професійної діяльності фахівців освітніх установ, освітніх програм і проектів, навчально-методичних посібників, що проводиться за ініціативою органів управління освітою або окремих освітніх установ

-участь спільно з органами управління освітою та педагогічними колективами навчальних закладів у підготовці та створенні психолого-педагогічних умов наступності в процесі безперервної освіти

-Сприяння поширенню і впровадженню в практику освітніх установ досягнень в області вітчизняної і зарубіжної психології

-Сприяння в забезпеченні діяльності педагогічних працівників освітніх установ науково-методичними матеріалами та розробками в області психології

Організація діяльності служби

Первинна допомога учасникам освітнього процесу в освітніх установах усіх типів виявляється педагогом-психологом (педагогами-психологами) або групою фахівців з його участю. Склад групи фахівців визначається цілями і завданнями конкретного освітнього закладу.

Спеціалізована допомога учасникам освітнього процесу, а також сприяння у професійній діяльності педагогів-психологів освітніх закладів усіх типів виявляється установами, призначеними для поглибленої спеціалізованої допомоги дітям, які мають проблеми в навчанні, розвитку та вихованні: освітніми установами для дітей, які потребують психолого-педагогічної та медико -Соціальна допомоги, і психолого-педагогічними і медико-педагогічними комісіями.

Науково-методичне забезпечення діяльності служби здійснюється науковими установами, підрозділами вищих навчальних закладів, навчально-методичними кабінетами і центрами органів управління освітою, а також науковими установами Російської академії освіти.

Психологічна служба працює над створенням навколишнього середовища, що забезпечує психічне здоров'я, повноцінний розвиток і самореалізацію кожної особистості. Ми прагнемо, щоб кожному учневі було в школі комфортно, спокійно і цікаво, щоб на уроках діти не тільки здобували знання, а й розвивалися: вчилися думати, спостерігати, фантазувати.

Кабінет психологів - це місце, куди кожен учень може прийти і до, і після дзвінка. Тут його вислухають, постараються зрозуміти і допомогти. У кабінеті є цікаві "розумні" книжки, іграшки. Є місце, щоб помалювати і позайматися. Є комп'ютер з цікавими програмами. А в м'якому кріслі можна просто посидіти і помріяти.

Учні приходять до психологів самі або разом з батьками. Одним потрібна інформація, іншим - рада, третім - допомога у вирішенні проблем. Психологи допомагають подолати конфлікти, налагодити відносини з близькими, дізнатися про особливості свого характеру і здібностях, визначитися з вибором професії, розібратися в собі, повірити в свої сили або просто заспокоїтися.

Психологи зустрічаються з батьками учнів на консультаціях і батьківських зборах. На консультаціях розбираються проблеми дітей і сімей, на батьківських зборах тата і мами знайомляться з рекомендаціями вчених-психологів по вихованню дітей.

Вчителі отримують від психологів інформацію про індивідуальні особливості дітей, спільно вирішують, як знайти підхід до кожного учня, зробити навчання цікавим і успішним.

І батьки, і педагоги обговорюють з психологами, як краще побудувати спілкування з дітьми, як попередити конфлікти.

З учителями школи проводяться заняття з курсу "комунікативна компетентність педагога" з метою розвитку творчої рефлексії і формування на цій основі психологічних умінь, що забезпечують комунікативність педагогів.

Ми намагаємося зробити цікавим і точним процес тестування. Для цього створено банк різноманітних тестів, в тому числі і комп'ютерних. Багато комп'ютерні програми розроблялися за безпосередньої участі психологів школи, наприклад: "Шкала прийнятності", "Соціометрія". З їх допомогою можна з'ясувати, наскільки дружним і згуртованим є клас, як складаються відносини між дітьми.

Розроблено програми занять з розвитку навичок спілкування дорослих і старшокласників. Для дітей, яким необхідний особливий підхід в навчанні, розроблені програми розвитку мислення і створений комплекс дидактичних засобів.

57. Проблема психологічного здоров'я особистості.

Критерії психічного здоров'я:

· Відповідність суб'єктивних образів відбиваним об'єктам дійсності

· Відповідність характеру реакції зовнішнім подразника, значенням життєвих подій

· Адекватний віку рівень зрілості емоційної, вольової т пізнавальної сфер особистості

· Адаптивність в мікросоціальних відносинах

· Здатність керування власною поведінкою

· Здатність розумного планування життєвих цілей і підтримання активності в їх досягненні

Психічне здоров'я - Це стан душевного благополуччя, що характеризується відсутністю хворобливих психічних проявів і забезпечує адекватну умовам навколишньої дійсності регуляції поведінки, діяльності (Психологія: Словник під ред. Петровського і Ярошевського, М., 1990)

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ): «Здоров'я - Це стан повного фізичного, розумового і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних дефектів »Здоров'я розглядається як джерело благополучній повсякденному житті.

Фізичне благополуччя (буття в предметах неживої природи) - Задоволення насущних потреб людини, наявність предметів навколишнього середовища, які відповідають його базові потреби (вода, їжа, одяг, будинок).

Вітальне (біологічне, тілесне) благополуччя - Гарне фізичне самопочуття, тілесний комфорт, відчуття здоров'я, що задовольняє індивіда фізичний тонус.

соціальне благополуччя - Це задоволеність особистості своїм соціальним статусом і актуальним станом суспільства, до якого особистість себе відносить, також задоволеність міжособистісними зв'язками, статусом в микросоциальном оточенні

духовне благополуччя - Це відчуття причетності до духовної культури суспільства, усвідомлення можливості долучатися до багатств духовної культури, просування в розумінні суті і призначення людини, усвідомлення сенсу життя

Психологічне здоров'я можерозглядатися як складова здоров'я або як інтегральне поняття, яке включає в себе різні аспекти здоров'я (в тому числі і медичний, і соціальний)

Відсутність мотивації до самопізнання, саморегулювання і саморозвитку створює основу для алекситимии - схильності до психосоматичних заблеваніям. Особам з алекситимией властиві:

слабка диференційованість емоційної сфери

примітивність життєвої спрямованості

інфантильність

недостатність рефлексії

Внутрішня картина хвороби (Лурія), ставлення до хвороби (Мясищев) впливають на одужання. Зараз: чи не до хвороби, а до здоров'я. Внутрішня картина здоров'я включає в себе установки, ціннісні орієнтації, мотивацію, відносини, пов'язані зі здоров'ям.

Ставлення до здоров'я: когнітивна складова (усвідомлення цінності здоров'я), емоційна складова (переживання цінності здоров'я), поведінкова складова (активна діяльність, спрямована на збереження і зміцнення власного здоров'я)

Що вважати здоров'ям? Статистичну норму? Усереднені показники більшості (соціологічна модель)? Відсутність хвороби (медична модель)? Ні. Здоров'я - це норма як мета: так повинно бути, своєрідна норма-ідеал, але цілком досяжна і реальна з одного боку і недосяжне з іншої (саморозвиток нескінченно). Напевно, це розуміється під проблемою псих. здоров'я.

психологічне здоров'я

Виділяють три рівні інтегрованості особистості (організації психологічної системи):

1) на рівні адаптивності - Здатності успішно пристосовуватися до впливів навколишнього середовища

2) на рівні психологічної стійкості - Це комплекс якостей особистості, що визначають її стабільність, врівноваженість і опірність. Воно дозволяє особистості протистояти життєвим труднощам, несприятливого тиску обставин, зберігати здоров'я і працездатність в різних випробуваннях. стабільність - Це здатність зберігати важливі якості особистості, незважаючи на обставини: систему цінностей, ідеали, впевненість в собі. Вона забезпечує ефективну саморегуляцію. врівноваженість - Це здатність уникати крайнощів в силі відгуку на події, що відбуваються, мінімізувати суб'єктивний фактор у виникненні напруги в відповідь на вплив стресора. опірність - Це здатність до опору того, що обмежує свободу поведінки, свободу вибору людини. Якраз ця характеристика важливим фактором стійкості особистості по відношенню до адиктивної (залежного поведінки): якщо людина має високу опірність, то він особистісно самодостатній і незалежний. Тобто залежна поведінка - це наслідок зниження стійкості. Основою стійкості є віра і активність (пізнавальна, комунікативна, діяльнісна).

Фактори психологічної стійкості:

1. фаторов соціального середовища: умови, що сприяють самореалізації і адаптації, психологічна підтримка соціального оточення, ситуації успіху, що підтримують самооцінку

2. Особистісні чинники:

відносини:

оптимістичне, активне до життя

філософське до труднощів

незалежність від інших і довіру до людей

терпимість, прийняття як є, толерантність (відсутність ворожості) до інших

високий соціальний інтерес за А. Адлером

задовольняє статус і соціальні ролі

досить висока самооцінка

конгруентність Я-концепції

свідомість:

віра

екзистенціальна наповненість (протилежність екзистенціальному вакууму, відчуття сенсу життя)

відчуття того, що ти в достатній мірі керуєш своїм життям

усвідомлення приналежності до соціальної групи

емоції і почуття:

домінування стенических позитивних емоцій

переживання успішності самореалізації

емоційне насичення від міжособистісних контактів

переживання згуртування, єдності

пізнання і досвід:

розуміння життєвої ситуації і можливість її прогнозування

раціональне судження в інтерпретації життєвої ситуації

адекватна оцінка величини навантаження і своїх ресурсів

структурований досвід подолання важких ситуацій

поведінку і діяльність:

активність в поведінці і діяльності

використання ефективних способів подолання труднощів

гармонія особистості - Це не просто узгодженість окремих ліній розвитку і буття особистості, це співзвуччя внутрішнього світу людини. Чим ширше соціальний і духовний простір (не плутати з освіченістю!), Освоєний особистістю, тим більше здоровий чоловік. За своєю суттю гармонійне функціонування особистості - це та психологічна зрілість, до якої ми прагнемо в процесі особистісного зростання. Особистісний ріст - це здоровий розвиток особистості. Особистісна зрілість - це стан психологічного здоров'я.

Це самоактуалізація по А. Маслоу або повноцінно функціонуючий людина по К. Роджерсу.

Здорова особистість, по А. Маслоу, - це самоактуализирующихся особистість, відмінними рисами якої є:

§ більш адекватне сприйняття дійсності, вільний від впливу актуальних потреб, стереотипів і забобонів, інтерес до незвіданого;

§ прийняття себе та інших такими, якими вони є насправді, відсутність штучних, захисних форм поведінки і неприйняття такої поведінки з боку іншого;

§ спонтанність проявів, простота і природність, ділова спрямованість;

§ схильність до самотності, позиція відстороненості по відношенню до багатьох подій життя;

§ автономія і незалежність від оточення, стійкість до фрустрації;

§ свіжість сприйняття; знаходження кожного разу нового у вже відомому;

§ почуття спільності з іншими людьми, відсутність ворожості, заздрості;

§ демократичність у стосунках, готовність вчитися у інших;

§ стійкі внутрішні моральні норми, гостре почуття добра і зла, орієнтованість на цілі;

§ «філософське» почуття гумору: ставлення з гумором до життя і самому собі, але співчуття збитковим або потрапили в біду;

§ креативність (творческость), яка не залежить від того, чим людина займається;

§ відсутність схильності до конформності, бездумному бунтарства, критичне ставлення до своєї культури.

Істотний внесок у розвиток концепції психічно здорової людини вніс один з основоположників гуманістичної психології К. роджерс. Багаторічний досвід психотерапевта дозволив йому сформулювати поняття повноцінно функціонуючий людина. Це психічно здоровий, творча людина, яка «відкритий досвіду», т. Е. Здатний чути себе, переживаючи те, що в ньому відбувається. Він відкритий своїм почуттям страху, зневіри, болю, але і почуттям сміливості, ніжності і благоговіння. Він здатний усвідомлювати свої почуття і жити ними, не вдаючись до захисних реакцій.

Істотне якість «хорошого життя» психічно здорової людини, згідно з К. Роджерсу, - прагнення жити сьогоденням. Жити справжнім моментом означає відсутність нерухомості, застиглих структур, фіксованих форм, але, навпаки, зміна, динаміку організації Я і особистості.

Повноцінно функціонуючий людина все більше довіряє своєму організму в виборі кращого варіанту поведінки з безлічі можливих в даний момент. Він стає більш функціональним людиною, так як повністю усвідомлює себе, свої переживання.

Здорова людина любить безумовно: наповнений любов'ю до всього світу і дарує любов, незважаючи ні на що.

Фактично бути здоровим - це бути щасливим (не плутати з емоцією задоволення).

У цьому питанні ще можна розповісти про проблеми розмежування психічної хвороби і здоров'я, про розпливчатою кордоні між нормою і аномалією, про прикордонних станах (акцентуація, неврозах), які знаходяться в компетенції психолога, але при цьому вже не можуть вважатися здоров'ям, хоча можуть бути статистичної нормою.

Дисципліни, що займаються проблемами здоров'я: Психологія здоров'я, гігієна, психопрофілактика, а також клінічна психологія, психіатрія, нейропсихологія, неврологія в сенсі дііференціаціі хвороби і здоров'я.

Вчені: Никифоров, Кулаков.

Питання на засипку: в чому проблема психологічного здоров'я?

58. Соціально-психологічна структура колективу.

Проблема колективу довгий час була прерогативою тільки радянської соціальної психології. Це була сфера або область тільки вітчизняної науки. Ми часто, кажучи про колектив, розглядаємо це взаємодія як співвідношення індивідуальності і колективності, при цьому, як правило, віддаємо перевагу колективності. Звідси - прагнення до усереднення, зрівнювання людей і нелюбов до "вискочок", бажання поставити їх "на місце".

Така тенденція дуже шкідлива для розвитку суспільства, особливо його творчого, інтелектуального потенціалу. Виявляється, що чим яскравіше і багатше індивідуальність, вище рівень розвитку кожного члена колективу, тим більше дієздатним, людяним є і колектив в цілому. Тому так важливо проникнути в особливості найтоншої тканини взаємин "я" і "ми", що складаються в соціальній групі, т. Е. В колективі, яким ми керуємо або збираємося керувати. Психологія може стати тут хорошим помічником. Термін "колектив", зрозуміло, зустрічається і на сторінках західних посібників з соціальної психології, тим більше, що за своїм походженням він набагато старше "групи", але використовується досить рідко і не володіє, як не дивно, статусом наукової категорії. Відбувається ж він від латинського слова "collektivus" - збірний, і зустрічається з початку нової ери для позначення декількох людей. Ось, наприклад, що писав про проблему колективу А. в. Петровський: "Висування на перший план в соціальній психології в СРСР проблеми колективу пов'язано з вимогою часу ..., з необхідністю шукати і знаходити адекватні, науково обґрунтовані шляхи формування активної життєвої позиції людини шляхом виховання його в колективі і за допомогою колективу". Артур Володимирович Петровський, напевно, справедливо констатував свого часу: "Виділення колективу як групи, де групові процеси опосередковані змістом спільної суспільно цінної діяльності, виводить новий об'єкт вивчення, якого не знала і не знає традиційна зарубіжна психологія".

У радянських словниках, та й у вітчизняній соціальної психології в цілому, поняття "колектив" розглядається як вища стадія розвитку організованої спільності людей, спрямована на досягнення соціально значущих цілей. При цьому, підкреслюється, що об'єднує і тривало зберігає колектив сила криється не тільки в самому процесі спільної діяльності, але і в її організації, і в системі стимулювання. Сам же термін "колектив" служить одночасно і позначенням статусу, тобто організаційного положення групи людей в суспільстві, і характеристикою міжособистісних відносин в цій групі.

Основні ознаки колективу:

1. об'єднання людей в ім'я досягнення певної соціально схвалюваної мети,
 2. добровільність об'єднання,
 3. цілісність - це система ділильні, спільної з властивою їй організацією, розподілом функцій, певної структурою керівництва і управління.
 4. колектив - особлива форма взаєморозуміння між людьми, яка забезпечує ознака розвитку особистості не всупереч, а разом з розвитком колективу.

V. РОБОТА ПСИХОЛОГА З педагогів та ПЕДАГОГІЧНИМ КОЛЕКТИВОМ | Макаренко: 3 стадії розвитку колективу.

Переваги та недоліки тестування. | Недоліки та переваги особистісного опитувальника. | Цього мало (від Циба). | Психологічна характеристика колективу, стадії і рівні його розвитку | Бщая характеристика методів соціальної психології. Їх застосування в роботі шкільного психолога. | Стилі взаємовідносин з підлітком. | Юстицкий, Ейдеміллер | Виховання в сучасній Росії як соціальна проблема | Р-ії, що виникають на тлі секс. Р-я: агресія через нездатність до адекватного спілкування з протилежною статтю. | Види діяльності та їх коротка характеристика |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати