На головну

Розправа над колишніми лідерами опозиції.

1. Культура як об'єкт філософського дослідження. Основні культурні опозиції. Поняття контркультури.

Про те, що це було саме так, яскраво свідчить серія судових процесів другої половини 30-х років над колишніми лідерами внутріпартійної опозиції.

Справа про так званому «Антирадянський об'єднаному троцькістсько-Зінов'євськом центрі» (розглядалося військовою колегією Верховного суду СРСР 19-24 серпня 1936 р .;

були притягнуті до суду 16 осіб: Г. Є. Зінов 'єв, Л. Б. Каменєв, Г. Є. Євдокимов, І. П. Бакаєв, С. В. Мрачковський, В. А. Тер - Ваганян, І. Н. Смирнов. Е. А. Дрейцер, І. І. Рейнгольд, Р. В. Пікель, Е. С. Гольцман, Фріц - Давид (И.- Д. І. Круглянский), В. П. Ольберг, К. Б. Берман - Юрін, М. І. Лур'є, Н. Л. Лур'є; всі засуджені до вищої міри покарання).

Справа про так званому «Паралельному антирадянському троцькістсько центрі» (розглядалося військовою колегією Верховного суду СССР23-30 січня 1937 р .; було віддано під суд 17 осіб: Ю. Л. Пятаков, Г. Я. Сокольников, К. Б. Радек, Л. П. Серебряков, Я. Б. Лівшиць, Н. І. Мураль, Я. М. Дробніс, М. С. Богуславський. І. А. Князєв, С. А. Ратайчак, Б. О. Норкин, А. А. Шестов, М. С. Строилов, І. Д. Турок, І. І. Граше, Г. Е. Пушин, В. В. Арнольд; Г. Я. Сокольников. К. Б. Радек, В. В. Арнольд були засуджені до десяти, М. С. Строилов - до восьми років тюремного ув'язнення, решта - до розстрілу: в 1941 р В. В. Арнольд і М. С. Строилов по заочно винесеного вироку були також розстріляні; Г. Я. Сокольников і К. Б. Радек в травні 1939 р було вбито сусідами по камері у в'язниці.

Справа про так званому «Антирадянський правотроцькістський блоці» (розглядалося військовою колегією Верховного суду СРСР 2-13 березня 1938р.): Був відданий під суд 21 осіб: Н. 14. Бухарін, А. І. Риков, А. П. Розенгольц, М. А. Чернов, П. П. Буланов, Л. Г. Левін, В. А. Максимов - Диковский, І. А. Зеленський, Г. Ф. Гринько, В. І. Іванов, Г. Г. Ягода, Н. Н. Кростінскій, П. Т. Зубарєв, С. А. Бессонов, В. Ф. Шарантовіч,

X. Г. Раковський, А. Ікрамов, Ф. Ходжасв, П. П. Крючков, Д. Д. Плетньов. І. Н. Казаков і деякі інші; більшість підсудних були засуджені до розстрілу.

Проходили але процесам звинувачувалися в контрреволюційній, антирадянської, шкідницьких - диверсійної, шпигунської і колористичної діяльності. У причинах, таємних пружинах, як тепер офіційно визнано, фальсифікації інших процесів до цих пір не все ясно.

Хвиля терору особливо швидко зросла після трагедії, що вибухнула в Ленінграді 1 грудня 1934 р Терористом Л. В. Ніколаєвим був убитий перший секретар Ленінградського міськкому і обкому партії, член Політбюро, Оргбюро і Секретаріату ЦК партії С. М. Кіров. Навколо цього замаху виник ряд версій з приводу його натхненників, співучасників злочину. Однак багато документів, які проливали світло на обставини замаху, були знищені, а працівники, які брали участь в розслідуванні, репресовані. Очевидно одне: замах було використано керівництвом країни для організації великомасштабної політичної акції. Розслідування справи очолив сам Сталін, відразу ж вказав на винуватців - зинов'ївців. Терорист-одинак ??був представлений пропагандою в якості члена контрреволюційної підпільної антирадянської і антипартійної групи на чолі з «Ленінградським центром». Ніяких документальних доказів існування такого «центру» ті було, та в них і не потребували. Арештована група місцевих партійних, державних, військових діячів була спішно розстріляна.

У справі про вбивство Кірова досі більше запитань, ніж відповідей. Але незалежно від причин організації процесів механізм їх підготовки свідчить про неправовий, антидемократическом характері політичної системи радянського суспільства 30-х років. В порушення всіх юридичних норм звинувачення будувалося на підставі лише одного виду доказів - визнання підслідних. А головним засобом отримання «зізнань» були тортури і катування. Як повідомили в своїх поясненнях в 1961 р колишні співробітники НКВС СРСР Л. П. Газів, Я. А. Іорш і А. І. Воробін, які мали пряме відношення до слідства у справі про «паралельному центрі», керівництво НКВД вимагало від оперативного складу розтину будь-якими засобами ворожої роботи троцькістів та інших заарештованих колишніх опозиціонерів і зобов'язувало ставитися до них як до ворогів народу. Заарештованих вмовляли дати потрібні слідству покази, провокували, при цьому використовувалися загрози. Широко застосовувалися нічні і виснажливі за тривалістю допити із застосуванням так званої «конвеєрної системи» і багатогодинних «стійок». За свідченням Р. А. Медведєва, член ВКП (б) Н. К. илюха в

1938 року опинилася в Бутирській в'язниці в одній камері з Бессонова, засудженим на процесі «право - троцькістського блоку». Безсонов розповів Ілюхову, якого добре знав по спільній роботі, що перед процесом його піддали багатоденних і важким тортурам. Майже 17 діб його змушували стояти перед слідчими, не даючи спати і сідати, - це був горезвісний «конвеєр». Потім стали методично бити, відбили нирки і перетворили перш здорової людини в виснаженого інваліда. Заарештованих попереджали, що катуватимуть і після суду, якщо вони відмовляться від вибитих з них показань. Застосовувалися і численні прийоми психологічного впливу: від загроз в разі відмови від співпраці зі слідством розправитися з родичами до апеляції до революційного свідомості підслідних.

Вся система допитів була розрахована на морально-психологічний і фізичний вимотування обвинувачених. Про це свідчив в 1938 р і колишній заступник наркома внутрішніх справ СРСР М. П. Фріновський. Він, зокрема, показав, що особи, які проводили слідство у справі так званого «паралельного антирадянського троцькістського центру», починали допити, як правило, з застосування фізичних заходів впливу, які тривали до тих пір, поки підслідні не давали згоди на дачу нав'язуються їм показань. До визнання заарештованими своєї провини протоколи допитів та очних ставок часто не складалися. Практикувалися оформлення одним протоколом багатьох допитів, а також складання протоколів за відсутності допитуваних. Заздалегідь складені слідчими протоколи допитів обвинувачених «оброблялися» працівниками НКВС, після чого передруковувалися і давалися заарештованим на підпис. Пояснення обвинувачених перевірялися, серйозні протиріччя в показаннях обвинувачених і свідків не усувалися. Допускалися та інші порушення процесуальних норм.

Незважаючи на тортури, слідчим далеко не відразу вдавалося зломити волю підслідних. Так, більшість що проходили у справі так званого «паралельного антирадянського троцькістського центру» тривалий час заперечували свою винність. Показання з визнанням провини Н. І. Мураль дав лише через 7 місяців 17 днів після арешту, Л. П. Серебряков - через 3 місяці 16 днів, К. Б. Радек - через 2 місяці 18 днів, І. Д. Турок - через 58 днів, Б. О. Норкин і Я. А. Лівшиць - через 51 день, Я. М. Дробніс- через 40 днів, Ю. Л. Пятаков і А. Л. Шестов - через 33 дня.

У кінцевій «перемогу» слідства над самими стійкими обвинуваченими, думається, зіграло важливу роль та обставина, що «старі більшовики» не мислили свого життя поза партією, поза служіння своїй справі. І поставлені перед дилемою: або до кінця відстоювати свою правоту, визнаючи і доводячи тим самим злочинність держави, побудови якого вони віддали всіх себе без залишку, або визнати свою «злочинність», щоб держава, ідея, справа залишилися бездоганно чистими в очах народу, світу , - вони вважали за краще «взяти гріх на душу». Характерне свідчення Н. І. Муралова на суді: «І я сказав собі тоді, після мало не восьми місяців, що так підкориться мій особистий інтерес інтересам тієї держави, за яку я боровся протягом двадцяти трьох років, за яке я боровся активно в трьох революціях, коли десятки разів моє життя висіло на волосині ... Припустимо, мене навіть замкнуть або розстріляють, то моє ім'я буде служити збирачем і для тих, хто ще є в контрреволюції, і для тих, хто буде з молоді виховуватися ... небезпека залишатися на цих позиціях, небезпека для держави, для партії, для революції, тому що я - не простий рядовий член партії ... »

терор

Антидемократичний наступ супроводжувалося розширенням сфери діяльності каральних органів. Всі політичні рішення проводилися при безперервному участю чекістів. Масовий терор в мирний час став можливий в результаті порушення законності. В обхід органів суду і прокуратури була створена розгалужена мережа позасудових органів (Особлива нарада при Колегії ОГПУ, «трійки» НКВС, Особлива нарада при НКВС та ін.). Рішення про долю заарештованих, особливо зі звинуваченням у контрреволюційній діяльності, виносилися з порушенням всіх процесуальних норм. Широкі повноваження каральних органів фактично ставили їх навіть над державними, партійними органами; останні теж потрапляли в орбіту масових репресій. З тисячу дев'ятсот шістьдесят одна делегата XVII з'їзду партії (1934) майже три чверті були в наступні роки розстріляні. У всіх підрозділах армії необмежені права отримали особливі відділи (підрозділи служби держбезпеки). За «наведенням» послужливих, часом нечесних працівників каральних органів гинули багато працівників центральних і місцевих партійних органів, міністерств, керівники відомств, депутати Рад всіх рівнів. За загибель багатьох партійців вина лежала на членах ЦК ВКП (б) Кагановича, Маленкова, Андрєєва. На зміну загиблим знизу піднімалися все нові і нові ряди функціонерів. У цій обстановці швидко по службі просувалися майбутні генеральні секретарі ЦК компартії Н. С. Хрущов, Л. І. Брежнєв.

Процеси над лідерами опозиції послужили політичним обгрунтуванням для розв'язання небувалою хвилі масового терору проти керівних кадрів партії, держави, включаючи армію, органи НКВС, прокуратури, промисловості, сільського господарства, науки, культури і т. Д., Простих трудівників. Точне число жертв в цей період ще не підраховано. Але про динаміку репресивної політики держави говорять дані про чисельність ув'язнених у таборах НКВС (в середньому за рік): 1935 р.- 794 тис., 1936 р.- 836 тис., 1937 р.- 994 тис., 1938 р.- 1313 тис., 1939 р.- 1340 тис., 1940 р.-1400 тис., 1941 р 1560 тис.

Згідно з уточненими даними, наведеними Колегією КДБ СРСР, «в 1930-1953 роки за звинуваченням у контрреволюційних. державні злочини судовими і всякого роду несудовими органами винесені вироки і постанови у відношенні 3 778 234 осіб, з них 786 098 чоловік розстріляно ».

Всього з 1930 по 1953 р в бараках таборів і колоній побувало близько 18 млн. Чоловік, з них 1/5 - з політичних мотивів.

Репресії зверху доповнювалися масовим, доносительством знизу. Доноси свідчили про важку хворобу суспільства, породженої насаджуваною підозрілістю, ворожнечею, шпигуноманією. Донос, особливо на вищих, начальників, ставав зручним засобом просування по службі для багатьох заздрісних, кар'єристську налаштованих висуванців. 80% репресованих в 30-ті роки загинули за доносами сусідів і колег по службі. Доносом користувалися ті, хто мстився правлячій еліті за зганьблену «буржуазну» інтелігенцію »за колишніх власників і недавніх непманів, за розкуркулених, за всіх тих, хто потрапляв в жорстокі жорна« класової боротьби ». Недавня громадянська війна відгукнулася ще однієї кривавої жнивами, тільки тепер вже для «переможців».

У число «ворогів» були зараховані церковні та сектантські організації. У зростанні впливу церкви, зокрема на молодь, в нових її ідеях і формах роботи для віруючих партія побачила для себе величезну небезпеку. На VIII з'їзді комсомолу (травень 1928 г.) з тривогою говорилося про те, що сектантські організації об'єднують не менше молоді, ніж комсомол. Проблеми духовності, моральності, культури, традицій, свободи вибору для людини не хвилювали нових вождів. Вони ставали рутинним «мотлохом» у порівнянні з «великими планами будівництва соціалізму».

Однак зводити політико-економічний механізм 30-х років до одних чисткам, репресіям, диктату центру було б невірно. «Ефективність» (якщо тут взагалі можна говорити про ефективність) репресій має свої межі. Каральними заходами можна скоротити прогули, але не організувати виробництво; виявити «шкідників», але не підготувати кваліфікованих фахівців; наростити вал, але не забезпечити якість. У 30-ті роки в області методів організації виробництва, форм суспільного життя при загальному наростанні адміністрування ми стикаємося зі свого роду маятником: від «адміністративного ухилу», посилення репресій до усіченому госпрозрахунку, обмеженою політичної лібералізації; від усіченого госпрозрахунку, обмеженою політичної лібералізації до «адміністративному ухилу», посилення репресій ...

Нові робочі »- наріжний камінь культу особистості | СРСР на міжнародній арені на початку 1930-х років

Промисловість і торгівля 2 сторінка | Промисловість і торгівля 3 сторінка | Промисловість і торгівля 4 сторінка | Промисловість і торгівля 5 сторінка | Зовнішня політика Росії на початку XX століття | Жовтнева революція 1917 р Встановлення Радянської влади в Росії | Соціально-економічний і культурний розвиток СРСР в 1920-і рр. НЕП | Радикальні соціально-економічні перетворення в СРСР наприкінці 1920-х - 1930-і рр | Масові політичні репресії в СРСР в 20-30-і рр. XX століття | Громовідвід »- Шахтинський процес |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати